Gevonden en Verloren. Provinciaal Nieuws Koning Kikkerdik en zijn Zoontje MM m m 0. m SÉ ih'. HÈ M 'Ik m m m m m M m m m m m m jUjjjjjj up Rechtszaken. Gewestelijk Nieuws Beursgebouw te Oostburg. Tooneeluitvocringen op 7 Febr. a.s. door de Vereenigde Schouwspelers uit Amsterdam. Matinee en Avondvoorstelling KON. VLAAMSCHE SCHOUWBURG, GENT. Zondag 24 Jan. nam. 2,30 en 7,30 ,,Tangolita", THEATER ROYAL TE GENT, Zondag 24 Jan. nam. 2,15 „Reve de Valse'1. Operette in 3 actes. Muziek van O. Strauss. BRESKENS. Beroepen tot predikant bij de Ned. Herv. Gem. alhier, Ds W. H. Kelder te EUewoutsdijk. Het Zendingsbureau te Oegstgeest vraagt plaats voor het volgende: De Holl. Inl. kweekschool te Ma- lang, die verleden jaar geopend werd, verheugt zich in bizonderen bloei. Het aantal leerlingen be draagt thans 128, van wie 76 jongens en 52 meisjes. Buiten de school zijn de leerlingen verdeeld over 5 inter naten, die verspreid-rioor geheel Ma- lang liggen. Een bizondere voorbereidende stu die werd aan het leerplan gewijd. Het leerarencorps werd daartoe in drie secties verdeeld naar de ver schillende vakken, opdat ieder zien zoo doende een duidelijk beeld kon maken van wat hij wenschte te on derwijzen, hoe hij dit wenschte te doen en waarom. Deze laatste vraag werd dan weer gesplitst in drie on derdeden: a. waarom geef ik mijn vak met het oog op de algemeene ontwikkeling der leerlingen; b. waar om geef ik mijn vak met het oog op de technische vorming; c. waar om geef ik mijn vak met het oog op hun persoonlijkheidsvorming Deze studie was zeer belangrijk, en aan haar zal het mede te danken zijn, dat alle docenten met animo werkten. De voortdurende bezuinigingen van het .Gouvernement- brachten ernstige zorgen mee. Het decretee- ren is niet zoo moeilijk als de uitvoe ring. Zoo is het voedingsgeld der leerlingen met 1 Januari terugge bracht op f 10,- per leerling per maand. Daarmee zou men misschien met eenige moeite wel kunnen toe komen, als men een gecentraliseerd internaat had, maar nu de leerlingen moesten worden ondergebracht in 5 internaten over de stad verspreid, zal het niet mogelijk zijn. Toch kan men om dergelijke moeilijkheden de school niet stop zetten. Hoe moet echter in de be hoeften worden voorzien? De Zen ding komt op zwaardere lasten en moet voortdurend een beroep doen op de hulp van hen, die sympathie voor haren arbeid hebben. een bekentenis af. Het eenige in aanmerking komende motief schijnt gierigheid te zijn. Dr. Salaban had een goed inkomen uit zijn juridische publicaties en hij heeft de huur al tijd drie maanden vooruit betaald. Beide verdachten zijn Zaterdag naar het huis van bewaring te Moabiet overgebracht. N. R. Crt. Humor uit „de zakenwereld". Een van de privileges, die vroe ger alleen waren weggelegd voor den vreemdeling, die Sowjet-Rusland be zocht, zal nu ook den Russen zelf zijn toegestaan. Torgsin, de staatswinkel in Mos kou, waar zeldzame en kostbare luxe-artikelen worden verkocht zoo als levensmiddelen, huishoudelijke artikelen en ondergoed, zal voortaan toegankelijk zijn voor lederen koo- per d.w.z. voor iedereen, die in vreemde valuta kan betalen, Maar er bestaat eenige twijfel, of de on gelukkige Moskovieten van dit voor recht een ruim gebruik zullen ma ken, want de prijzen, die Torgisn vraagt, slaan de gecombineerde prij zen van Bond-street, Fifth Avenue en Champs Elysées met stukken, getuige dit voorbeeld. Een vreemdeling die Moskou be zocht en bij een Russische familie logeerde, brak ongelukkigerwijs tij dens zijn bezoek twee borden van het eetservies. Groote consternatie heerschte deswege in het ongeluk kige gezin, want het bleek, dat men in geheel Moskou niet voor geld of goede woorden borden kon koopen. Alle pogingen om het verlies goed te maken, bleken dan ook ver- geefsch, totdat iemand aan Torgsin dacht. Torgsin nu had volop borden in voorraad', porceleinen borden, ge wone aardewerk borden, maar alles zeer duur. De vreemdeling kocht de goedkoopste die er waren, voor 80 gulden per stuk. Steun aan vlasbewerking. Zooals bekend is in de Tweede Kamer aangenomen de steunrege ling van de vlasbewerking. Door de drie centrale organisaties is de uitvoering reeds in voorberei ding. Het is de bedoeling, dat er komt een centrale vlastelersvereeni- ging, terwijl in de onderscheidene gebieden, waar de vlasteelt van be- teekenis is, gewestelijke commissies of vereenigingen komen. In afwachting van verdere rege lingen en teneinde de onkosten van de uitvoering zoo gering mogelijk te maken, heeft het bestuur der Ge westelijke Tarweorganisatie op zich genomen voorloopig als gewestelijke commissie op te treden en de voor bereiding ter hand te nemen. De kringcommissies zullen nagaan op welke wijze de regeling het een voudigst kan worden opgezet. Naar de vergadering der centrale vlastelersvereeniging te 's-Gravenha- ge op 14 Januari werd afgevaardigd de heer Iz. O. v. d. Weele te Co- lijnsplaat en als plaatsvervanger de heer C. P. Vogelaar te Krabben- dijke. Zoo spoedig de regeling nader is uitgewerkt zullen nadere mededee- lingen worden gedaan. De Akte L. O. Handteekenen en de Provincie Zeeland. De heer Louis Heijmans schrijft ons: In mijn vorig artikel (September 1931) wees ik op het groote belang van goed teekenonderwijs op de La gere School, op het verschil in op vatting daarvan vroeger en thans en op de geringe belangstelling voor de L.O. teekenakte in onze provin- pie. Ik besloot mijn schrijven met de opmerking: „Het examen-program- ma L.O. teekenen is de laatste jaren meer in overeenstemming gebracht met de sfeer van goed teekenonder wijs op de Lagere School; de studie is daardoor nog aangenamer gewor den". In aansluiting hierop zou ik nu gaarne die verandering der examen- eischen wat meer bekendheid willen geven. Door de wijzigingen volgens het Koninklijk besluit van 9 Juli 1931 (Staatsblad No. 302) zijn die eischen thans: 1. Bedrev.enheid in het vervaardi gen van teekeningen naar eenvou dige voorwerpen; 2. Bedrevenheid in het vervaardi gen van een geschaduwde teekening van een niet te samengesteld relief- ornament naar de natuur; 3. Bedrevenheid in het met water verf in vlakke tinten invullen van een gegeven schets 4. Bedrevenheid in het vervaardi gen van een perspectivische schets naar gegeven projecties; 5. Bedrevenheid in het schetsen op het zwarte bord, zoowel uit het geheugen als naar de natuur; 6. Kennis van de beginselen der perspectief 7. Kennis van de eischen van klas sikaal teekenonderwijs in het alge meen en van een goede methode in het bijzonder. De eerste eisch luidde vroeger: „Bedrevenheid in het vervaardigen van een geschaduwde teekening van eenvoudige voorwerpen naar de na tuur," en is dus door een belangrijk ruimer gestelden eisch vervangen, terwijl de vroegere eisch: „Bedreven heid in het uitvoeren van een pers pectivische constructie" is vervallen. Zonder den duur van het eamen te verlengen, is' het onderzoek naar de teekenvaardigheid van den can- didaat in modernen zin uitgebreid. Aan eisch 1, waar gevraagd wordt in vier uur tijd een geschaduwde teekening te maken van een een voudig stilleven of voorwerp (het vorig jaar bestond dit uit een zadel met toebehooren), is nu toegevoegd het maken van eenige teekeningen naar aanleiding van een door elk hunner bij zicli geplaatst voorwerp. Dat voorwerp mag gekozen worden uit een aantal in de zaal uitgestalde kunstvoorwerpen, planten, bloemen, vruchten enz. Daarvan moeten zij cén natuurgetrouwe teekening, waar bij de stand en de teenniek aan de candidaten wordt overgelaten, en daarnaast één of meer teekeningen, in verband met het gekozen voor werp, maken. Soms bestonden deze laatste teekeningen uit rechthoekige projecties of (en) doorsneden, soms uit verwerkingen tot een valkversie ring in kleur of tot een decoratieve- of illustratieve samenstelling. De keuze hiervan wordt geheel aan de candidaten overgelaten, die, zoo ge- wenscht, ook kunnen volstaan met, het teekenen van het model uit één of meer andere richtingen, of in een andere techniek, b.v. eerst in potlood, daarna in waterverf of inkt. Het nieuwe in deze eisch is dus vooral de mogelijkheid van uiting van de fantasie der# candidaten, het zij in decoratieve, hetzij in illustra tieve richting, een zeer belangrijke factor van het tegenwoordig teeken onderwijs op de Lagere School. Eisch 3 bestaat reeds enkele ja ren; ons tijdperk van sterk kleur gevoel is daaraan niet vreemd. Te lang hebben de leerlingen der La gere School de kleurvreugde moeten ontberen. Eisch 4 is ruimer opgevat door de te schetsen voorwerpen niet aan een bepaalde kijkrichting of hori zonshoogte te binden. Met waterverf of pastel opgewerkt, zijn de laatste jaren dikwijls frissche schetsen ge maakt. Eisch 5. Het model voor de na- tuurteekening is: een gebruiksvoor werp van koper, tin, glas, aarde werk, een stuk kinderspeelgoed, een bloem, een tak (beuk, hulst, eik, linde enz.) of een of meer vruchten (komkommer, appel, citroen, bloem kool, banaan, Spaansche peper e.d.) Bij de geheugenteekening moet een keuze worden gedaan uit een negental onderwerpen, waaronder als gewoonlijk, ook diervormen, terwijl er het laatste jaar voor de eerste maal onder de negen onderwerpen één was, dat aanleiding gaf tot een illustratieve teekening als: voetbal len, vlieger oplaten, tennissen, hen gelen, hoepelen, sneeuwballen gooien e.d., en sprookjes als: Roodkapje, Klein Duimpje, of een beroepstype, zooals: kellner, koetsier, portier e.d. Eisch 6. In verband met het ver vallen van de perspectivische con structie weegt het mondeling exa men in perspectief iets zwaarder. Eisch 7. Het is mij niet bekend, dat de commissie ook maar aan één enkele methode de voorkeur geeft. Wel meent zij, dat de candidaten kennis van de nieuwe inzichten be treffende het teekenonderwijs op de Lagere School behooren te hebben. Als belangrijke pioniers-arbeid in deze richting wijs ik gaarne op het streven van den Weenschen tee- kenleeraar Richard Rothe. Van zijn ,vele geschriftën geeft „K'indertüm liches zeichnen" al een heel mooi overzicht van zijn ideeën. Ik sluit met den wensch, dat mijn twee artikelen wat meer belangstel ling mogen gewekt hebben voor het nuttige en mooie vakteekenen, dat er meer candidaten voor de akte L.O. teekencn uit onze provincie mo gen komen, omdat ik er vast van overtuigd ben, dat liet teekenen geen botte kant van het onderwijs op de Lagere School behoeft te zijn. In tegendeel, een facet, stralend door zakelijkheid, schoonheidszin en in telligentie, een kiem van een later cultureel belang. De Regels voor den weg. VII. Verkeer op Rijwielpaden. Indien twee of meer wielrijders naast elkander rijden op een rijwiel pad, dan moeten zij bij het tegen komen van een anderen wielrijder, of door deze ingehaald wordende, op het rijwielpad achter elkander gaan rijden, indien anders de noo- dige ruimte voor liet voorbijrijden niet beschikbaar zou zijn. Hij, die rechts rijdt, gaat voor rijden. Liggen er langs een weg twee rijwielpaden, dan moet men steeds het rechts liggende pad berijden. door G. Th. ROTMAN. Nog maar even was de Marter verdwenen, of Pierewietje hoorde een angstig gekakel en geschreeuw. Pie rewietje zuchtte waarom moest die Marter toch al die arme kippen doodmaken? Hij at ze niet eens al lemaal op! Toen gaf Pierewietje bij na een schreeuw van schrik: de deur van het huis werd opengeworpen en in de dichte deuropening ver scheen een groote man met een lange stok vlak dadrop zag hij den Marter door den tuin rennen. Er volgde een verschrikkelijke knal z de Marter maakte een lucht sprong en viel toen neer. Permanente Da mwedstrijd Correspondentie aan J. Luteijn te Gioede. Probleem no. 23. 5 6 gPs^lÉ ii 15 16 25 26 SIM 35 36 fis M 45 46 '-zS zw. 2, 5, 7, 8, 10, 11, 12, 15 tot 18, 22, dam 46 w. 19, 20, 23, 24, 26 tot 29, 31, 32, 33, 35, 40, 41 No. 24. zw. 12, 13, 14, 21, 25, 31, 36 'dam 6 w. 22, 23, 24, 28, 30, 34, 39, 40, 42, 46 Opl. no. 19 van Metz. Op 13/19 van zw. volgt 42/38, 25'20, 29 20, 20.14, 39 34, 33/11, 48/26, 26 8 wint. Opl. no. 20 van Bosma. 37 31, 47/42, 50/45, 19 14, 29 24, 45/1 wint. Goed opgelost: P. R, te Sch.,P.O. en A. K. te Z., I. K. en W. V. te Retr., D. L. te O., I. d. B. en A. L. te N.; van I. V. te N. enkel no. 19 ontvangen. Probl. zw. 16, 38, w. 14, 26, 36. Opl.- H. 15/10, (29,33,) 10/4, (33/39A), 4/22, (39/43), 26/21, (43/49B), 31/27,(49/40). 22/44, 21/16 wint. A (33/38), 4/15, (38/43), 15/38, 31/27 wint. B. (43 48), 22/17, 17/3 wint. Goed opgelost: P. R. te Sch., I. d. B. te N D. L, te O., I. K. en W. V. te Retr., P. O. re Z. Zij die lid zijn van den Z. VI, dambond en willen meespelen om het kampioenschap v, n Zeeuwsch-Vlaan- deren, moeten zich opgeven in deze maand, aan den heer S. Bogaard tc Zuidzande. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 15 Januari. De volgende zaak werd o.m. be handeld: I. B., 22 j., landbouwer te Groede, werd beklaagd dat hij op 5 December jl. zich schuldig heeft gemaakt aan strooperij van zand met behulp van een wagen te Cadzand. Eisch f 10 s 5 d. Gevonden: Een portemonnaie met inhoud. Een huissleutel. KAZERNE BRESKENSi De man raapte den Marter op en verdween weer in het huis. Even daarna gingen ook de lichten uit en daar zat Pierewietje nu. Het be gon te druppelen, hoe langer hoe harder en weldra stortregende het. Mij bedekte zijn hoofd met een af gevallen blad, dat hij op den grond vond en ging op een aardkluitje zitten huilen. Plotseling klonk er een spotten de stem: „Stop maar met je tranen; d'r valt al water genoeg!" BRESKENS. rijdag j.l. was het voor de Ver- eeniging voor olksontwikkeling een voorname dag, want de Knockenaars zouden komen om met een tooneel- en muziekavond een verbroederings avond te geven. En laten we maar bij voorbaat zeggen, dat die bijzonder goed ge slaagd is Het is een avond geworden van vreugd en plezier, van vriend schap aanknoopen of hernieuwen; een avond waarin de „goede stem ming" van het begin tot 's avonds laat of beter gezegd tot 's morgens vroeg onverkort gehandhaafd bleef. De voorzitter, "de heer A. Salo me, heette de gasten op gemoede lijke, hartelijke wijze welkom, waarna de bekende schrijver, de heer Ward Vervarcke, een schitterende „ver broederingsrede" uitsprak. Spreker behandelde hierbij zeer in het kort en op gematigde wijze de Vlaam- sche strijd en de punten van over eenkomst van Vlaanderen met Ne derland. Hierbij wees spr. speciaal op de taal, die evenwel ook punten van verschil geeft. De Holland- sche taal moge beschaafder zijn, de Vlaamsche is zoeter en melodieuzer. De heer Vervarcke eindigde zijn met gloed uitgesproken rede met de wensch, dat de band tusschen beide volkeren steeds hechter mocht worden. Vervolgens kwam het blijspel „De nobele Hendrik," in 3 bedrijven door Schwarz en Lengbach, opgevoerd door de Knocksche tooneelvereeni- ging „Willen is kunnen" onder lei ding van den heer M. C. Devulder. In aanmerking genomen het feit, dat de vereeniging gewoon is zich op een ruim tooneel te bewegen en zij zich dus hier zeer in hun bewegingen zagen beperkt, moeten we constatecren, dat het stuk. zeer goed is gespeeld. Daar is ten eerste Mevr. Devinck, die als de dactylograaf- „Lensje" fijn spel te zien gaf. Dit was dilletantis- me in zijn volmaakten vorm. De heer Devulder. als Aug. Schulze, was de hoofdfiguur, die het geheele stuk „droeg" en wien het ook was toevertrouwd. Zijn ver schijnen op het tooneel bracht steeds een hoorbaar meerdere belangstel ling van de zijde van het publiek, dat van zijn spel „gesmuld" heeft. Mej. Devulder, de gravendochter, had geen op den voorgrond tredende rol, maar haar spel was fijn en beschaafd, zooals de rol het vroeg. Een woord van waardeering is hier zeker op zijn plaats. De heer Devinck als graaf kon ons niet zoo bekoren. Wel was zijn spel sommige momenten heel goed, maar zijn uiterlijk voldeed niet. Hij maakte een te jonge indruk, waar door meermalen een goed gespeelde passage niet tot haar recht kwam. De heer Dhondt, als Theodoor Bollenbach, speelde leuk. Zijn ver tolking van de verstrooide oom en onbenullige echtgenoot was zeer prij zenswaardig. Een enkele maal vergat hij te „spelen," b.v. toen de graaf hem de revolvers voorhield. Van schrik was niets te bespeuren en

Breskensche Courant | 1932 | | pagina 2