Breskensche Courant 100 50 40 25 De strijd eener vrouw Algeneen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Buitenland FEUILLETON Binnenland 41ste Jaargang Woensdag 13 Januari 1932 Nummer 3696 ABONNEMENT: per kwartaal f 1,25; buiten Breskens 1,40. Buitenland 6,50 per jaar. Zondagsblad per kwar taal f 0,65; en buiten Breskens 0,72$Bui tenland 3,50 per jaar. Verschijnt - iederen UNSDAG- en VRIJDAGAVOND - Advertontiën wden aangenomen tot uiterlijk 1 uur nam. Uitgave: J. C. LE BLEU, Dorpsstraat 35, BRESKENS Tel. 21 Postrekening 70179 ADVERTENTIÊN: van 1 5 regels f 0,75; iedertt regel meer 15 ent. Ingez. mededeelingen 30 cent per regel. Handclsadvertcntièn bij regelabonnemenl groole korting. Tarief op aan vraag verkrijgbaar. CR A TIS verzekering voor de abonne s tegen ongelukken, en mei voor de volgende bedragen: /-\ xv gulden bij levens- 'anSe ongeschikt gld bij ver lies van een gld bij dood wj gld bij ver door H lies van een heid tot werken een ongeluk hand of voet v oog De ico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Vcrzekering-Maatschappij „Fatum" gld bij ver lies van een duim te 's-Gravenhagc. gld bij ver lies van een wijsvinger 1 verlies li) van c^en anderenvinger De huidige crisis heeft duidelijk in het licht gesteld, dat de macht hebbers geenszins onfeilbaar en on aantastbaar zijn. Het Britsche em- pirium is hiervan een der talrijke voorbeelden. De Engelsche financieele wereld heeft steeds een zeer solide reputatie gehad. De wijze waarop de Engel- schen hun koloniën bestuurden, werd steeds andere koloniale mogendhe den tot voorbeeld gesteld. Einde September van het vorige jaar is duidelijk gebleken, dat hoe goed gereputeerd het Britsche bank wezen ook mocht zijn, de fouten toch zoo ernstig naar voren kwa men, dat drastische maatregelen moesten worden genomen. En be halve dat de gouden standaard van het pond werd verlaten, waardoor ook bij ons te lande gevoelige ver liezen werden geleden, heeft het En gelsche bankwezen bij die gelegen heid een gevoelige knak gekregen. Het prestige 'in net buitenland on derging een leelijke schok. In 1930 heeft de nationalistische beweging in Britsch-Indië een aan vang gemaakt met haar campagne tegen het Britsche bewind. Verschil lende bezwaren werden naar voren gebracht, verschillende grieven ge uit. Gandhi, de leider dezer nationa listen, een Hindoe, die, na in En geland te hebben gestudeerd, ja renlang in Zuid-Afrika de advoca- tenpractijk uitoefende, nam de lei ding dezer beweging. De Britsche regeering, toenmaals bestaande uit Labourmannen, beval dat de leiders der beweging moesten worden gevangen genomen worden, want aldus was het uitgangspunt, een beweging zonder leiders ver loopt. De beweging verliep evenwel niet. Commissies bestudeerden de aan gelegenheid en er werd een Indische Ronde Tafelconferentie gehouden. Alle afgevaardigden dus gelijkge rechtigd ter vergadering aanwezig. Geen voorkeur voor een der partijen. Deze Ronde Tafelconferentie, waar aan niet werd deelgenomen door Gandhi en zijn congrespartij, bereik te eenig resultaat. Zij adviseerde tot de instelling van een federatieven staat. Het resultaat was evenwel niet bijster groot, omdat niet alleBritsch Indische groepen aanwezig waren. (Honor Bricht) door L. G. MOBERLY met vertaling van Mevr. De Vry ObreenBreda Kleynenberg. 0 „Mij dunkt, dat 't U met al Uw goede hoedanigheden niet moeilijk moest vallen, werk te krijgen," ant woordde hij op een ijzigen toon. „De groote moeilijkheid zit hem hierin, dat er meer menschen zijn dan baantjes. U zal wel bestormd worden door liefhebbers, daarom ben ik ook maar zoo vroeg moge lijk gekomen—". Plotseling hield ze op, misschien omdat ze de lichte aandoening in haar stem niet hee- lemaal meester was, maar tegelij kertijd maakte ze weer die trotsche hoofdbeweging, die haar kenmerkte als een vrouw, die zich niet zot- laten gaan en onder alle omstandig heden haar moeilijkheden zou ver bergen. Wat 'twas, 'tarmoedige in haar kleeding, of wel 't plotseling E Britsche regeering, onder lei- dinj van den Labourman MacDo- nalc had althans eenig succes ge- boe. Ech er moest nog een Ronde Tafconferentie worden gehouden. Ditnal was ook Gandhi van de part en hiermede werd een zeer groe bevolkingsgroep vertegen- woaligd. Deze conferentie werd in tegestelling met de eerste, ernstig op tn achtergrond gedrongen door andie gebeurtenissen. De belang- stellg te Londen ging ditmaal meer uit aar het Vereenigde Konink rijk elve, terwijl voorts de buiten- lanchhe politiek mede door de groe conferenties en minister-bij- eenlmsten welke in den afgeloopen zorn zijn gehouden, groote belang- stellig van de Britsche regeerings- leid6 vroeg. Bovendien bleken de verstillen ter conferentie zelve op eenif punten onoverbrugbaar. De confientie ging uiteen. prac- tischnislukt. Intusschen was inEn- gelad een nieuwe regeering opge- tredc. wel is waar onder MacDo- nald.doch een nationale régeering met -31 grooten invloed der conser vaties, de menschen die in Indië een lachtige politiek gevoerd wen- scherte zien. Gadhi vertrok begin December uit hnden en na een reis door Euroi arriveerde hij te Bombay, alles iehalve tevreden met het re- suitaa van de Tweede Londensche Rond Tafelconferentie. Eind December arriveerde Gandhi in Inië en in die enkele dagen is weer eeds heel wat geschied. Het is alsf de strijd tegen de Britsche bestuiders in vollen gang is en toch A hij nog nauwelijks begon nen. t£e vooraanstaande leiders van de 'tyigrespartij zijn gearresteerd. Doctj^-.r zijn reserveleiders. Maan den' kunnen iederen dag leiders wor li gearresteerd en tot gevan gen!,* affen veroordeeld, doch ie- deret lag zullen zij door anderen word' gevolgd. Een campagne van burgi jke ongehoorzaamheid wordt gevoc1 tegen de Engelschen, ge- weldhes, doch wij vreezen kogels noch -okslagen, heeft Gandhi ge zegd. I ngeland weet hoe het moet kolonA-eren. Reeds eeuwenlang. Maarte tijden zijn veranderd en de Epische macht evenzeer. Zou den Engelschen thans wel goed zien (ICen de millioenen Brisch In diërs! zich .stellen, wie zal 't zeggen, maar 1 feit is 't, dat Guy's besluit eensk^y aan 't wankelen werd ge- brach' .lisschien klopte er toch wel een jjp.l hart onder den 'ijskorst, die d n man leek te omhullen. „Heels me werkelijk niet moge- Hjk 6Q, secretaresse te nemen," waagd ïij nog eens, maar nu min- der ov. uigend en niet zóó barsch. „De c^n>5tje jSj dat ik soms voor weken'Dibms voor een maand lang achter nKaar weg ben en m'n cor- respon i tie dus heelemaal over moet Ion! aan mijn secretaris. Het komt rktis wel voor, dat ik naar oordenpet, waar ik buiten 't be reik v: brieven en telegrammen zit. Dux«U begrijpt wel, hoe :ik in zuil f (gevallen van m'n secre taris ai jJJg en dat ik wel gedoemd ben ier^ d te nemen, die zeer be- trouwb£re is en tevens in staat ver standig oordeelen en te hande len". „Ik i30rfi wel, over deze hoeda- nighede ;e kunnen beschikken," bracht l|en;or in 't midden, terwijl er even ee 'pottende uitdrukking op haar ge it kwam. „Ik heb goede getuigen in Dr. Barton, bij wien ik nog 5kl zijn, was hij niet naar Amerika gaan. Hij vertrouwde me heelema; n 'tkwam telkens voor, Moet er inderdaad krachtig wor den opgetreden? „Een doode, die niet betreurd wordt," zoo luidde het onderschrift van een prent van een onzer beken de teekenaars, waarop we het jaar 1931 ten grave zien dragen. Het is het jaar geweest, waarin zich de economische crisis in steeds scher per mate deed gevoelen. Het is over bodig om hier de feiten, die getui gen van een verergerden economi- schen toestand van ons land en van het buitenland, te releveeren. Zij zijn genoegzaam bekend en nog dage lijks nemen zij in aantal en snelheid van opeenvolging toe. Wat ons in het nieuwe jaar te wachten staat weten we niet. Veel reden tot op timisme is er, althans voor de naaste toekomst niet. De economische oor log is allerwegen herleefd. De staten trekken hun tolmuren al hooger en hooger op, hun handelspolitiek neemt met den dag agressievere vormen aan. Aan de bewapeningen, die hun economische machtsposities kracht moeten bijzetten, worden mil lioenen en nog eens millioenen ten koste gelegd. Ontzettende, schier on gekende werkloosheid, teistert het leven en bedreigt de bestaansmoge lijkheid van millioenen arbeiders. Het haperende afbetalingssysteem van den wereldoorlog heeft nog grootere verwarring te-weeg gebracht in de algemeene economische en politieke situatie. De eerste gaat de laatste meer en meer beheerschen en de gevolgen hiervan kunnen niet anders- dan met groote bezorgdheid worden tegemoet gezien. Gezien de algeheele ontreddering van het bedrijfsleven en den handel, is ons land, vergeleken bij de meeste andere landen, er nog niet zoo erg aan toe, d.w.z. als totaliteit. Want in vele centra van handel, industrie, landbrouw en veeteelt is de nood hoog. Het aantal werkloozen be draagt ruim 300.000, hetgeen, in dien men het gemiddeld aantal ge zinsleden op vier telt, erop neer komt, dat een zevende deel van de Nederlandsche bevolking rechts- streeks door het gebrek aan vol doende werkgelegenheid wordt ge troffen Of het Nationaal Crisis- Comité, dat op 31 December de dat hij mij z'n heele briefwisseling overliet. Zoudt U me niet een maand op proef willen nemen, om te zien, of ik U beval, dat zal toch, dunkt me, voor U zoo'n bezwaar niet zijn, één maand?" Noch zichzelf, noch iemand an ders, zou Guy Martin hebben kun nen uitleggen, waarom hij tenslotte zwichtte voor haar smeekbeden. Het was zooiets, wat niet onder woorden te brengen is, maar soms den meest standvastigen mensch overkomt. Wat hij wel wist was, dat toen hij de deur zacht achter haar gesloten had, hij Honor Tre- verton als secretaresse had aange steld, dat ze den volgenden Maan dag om 9 uur aan 't werk zou gaan en wel voor den korten duur van één maand. o HOOFDSTUK II. David en zijn vrouw. Ik heb een baanl" Honor Tre- verton gooide de deur van de kleine stoffig uitziende zitkamer open en keek verrukt naar binnen. „Ver beeld jullie, ik heb werkelijk een baan, 'tis haast niet te gelooven, hè?" „Heb je een betrekking, oh kind, verantwoording sloot met een totaal van 351.177.22 gulden, ook maar eenigermate in staat zal zijn om den nood te lenigen, moet worden be twijfeld. Politieke gebeurtenissen van be- teekenis vonden in het afgeloopen jaar niet plaats. De verkiezingen voor de Provinciale Staten hadden een geringe verschuiving naar links tengevolge, en de gemeenteraads verkiezingen brachten ook weinig verandering in de politieke constel latie. Het accent lag steeds op de maatregelen ter verzachting van de gevolgen van den crisis, met name tot voorkoming van inflatie. De voor stellen van de regeering, waarvan in de Troonrede werd gewaagd en nader waren uitgewerkt in de Mil- lioenennota, zijn nagenoeg alle door het parlement behandeld en goed gekeurd. De wet op de contingen- teering, alsmede die tot regeling van den uitvoer, heeft het Staatsblad be reikt. De benzinebelasting is inge voerd en de prijzen van het pro duct zijn aanmerkelijk gestegen. Het tarief van invoerrechten is verhoogd. Een gunstig teeken is deze week totstandgekomen, samenwerking in zake wederzijdsche tarievenpolitiek met België. Deze samenwerking houdt in, dat de beide regeeringen zich verplichten om in het geval, dat een der partijen in- of uitvoer- beperkingen, verboden of andere maatregelen, die de wederzijdsche handelsbetrekkingen zouden kunnen belemmeren, mocht uitvaardigen, die maatregelen niet worden toegepast op een artikel, dat voor de andere partij van bijzonder belang is, voor dat hierover onderhandelingen zijn geopend, teneinde de nadeelen, die uit de toepassing zouden kunnen voortvloeien zooveel mogelijk te be perken. We staan nu aan den vooravond van belangrijke internationale be sprekingen, de herstelconferentie te Lausanne en de Ontwapeningscon ferentie te Genève. Van de resul taten van beide hangt in hooge mate de gang van zaken ook voor ons land af. 0 De kroniek van de afgeloopen week brengt weer een heele reeks ongevallen en drama's, waarbij een aantal menschen den dood heeft ge vonden. Wederom is een luxe auto, waarin een groot aantal personen gezeten, in de Drentsche Hoofd- wat een geluk f" Deze uitroep werd gedaan door een jong vrouwtje, dat in elkaar gerold op een kleine canapée lag, die vlak bij de kachel was gescho ven. De man tegenover haar, die met zijn schouders voorovergebogen en z'n handen uitgestrekt naar 't vuur, somber voor zich zat te sta ren, keek op bij den klank van de vroolijke, heldere stem. „Dat moet jij weer treffen, Ho- nor, 't wordt jou toch ook altijd in den schoot geworpen, ik ken heusch niemand, die 't zóó voor den wind gaat," merkte hij eenigszins wreve lig op en even vloog er een scha duw over Honor's opgewekt ge zichtje, die echter net zoo gauw weer verdween, als hij gekomen was. Op Jt in elkaar gedoken vrouwtje toegaand, legde ze liefkoozend een hand op haar schouder. Onknap was ze niet, dit vrouwtje, maar haar oogen stonden moe en lusteloos en ze had een onfrissche tint, als van iemand, die veel te weinig in de buitenlucht komt. „Werkelijk, 'tis een zegen, dat ik werk heb gekregen," zei Honor. „Och Molly, wat ben je bleek, ben je vandaag bijzonder moe? Maar misschien is 't wat te warm, 't is hier bepaald benauwd, als je van vaart gereden. Twee dooden zijn bij dit droevige ongeval te betreuren. De slechte bestrating van den rijks weg Assen-Meppel, welke reeds zoo vele slachtoffers heeft geëischt, is ook aan dit ongeval niet vreemd. 9jud uoa ut puEjq aSijioipoou uas£ té Tilburg heeft aan niet minder dan vijf personen het leven gekost. Behalven enkele moordaanslagen uit minnentijd, heeft in het plaatsje Kerkdriel een laffe overval plaats gehad op een rijksveldwachter, die op Nieuwjaarsdag vermoord werd gevonden. Wat het ongeluk met de „Ooie vaar" betreft, kunnen wij in aan sluiting op hetgeen wij de vorige week hierover schreven, thans mc- dedeelen, dat de commissie, welke door de Siameesche regeering is in gesteld om een onderzoek naar de zen ramp in te stellen, haar rapport heeft uitgebracht. De commissie heeft geconcludeerd, dat het be ruchte noodluik inderdaad open was en dat het toestel niet op de juiste wijze in goeden staat was gebracht. De machine was zwaar beladen, doch niet overbelast. Of er nog nieuwe gezichtspunten zullen worden ge opend ten aanzien van dit onge luk, dient te worden afgewacht. 0 Er heeft langen tijd onzekerheid bestaan omtrent de overplaatsing van het Nederlandsch Paviljoen van de Koloniale Tentoonstelling te Parijs naar ons land. Thans wordt bekend, dat het gemeentebestuur van Den Haag inderdaad plannen koestert tot overbrenging van gebouwen en ver zamelingen naar de residentie en ze te benutten voor een speciale Indische tentoonstelling gedurende de maanden Mei tot en met Octo ber a.s. B. en W. hebben een crcdiet gevraagd van f15.000,-. Een en an der zou geschieden in samenwer king met particuliere ondernemin gen. Het Westbroekpark zou de plaats zijn, waar de tentoonstelling zou kunnen worden ingericht. 0 In de laatste weken van het jaar is er door de Eerste Kamer hard ge werkt, voornamelijk om de maat regelen, die per 1 Januari moesten worden genomen voor het in even wicht brengen van de rijksbegroo- ting, te bekrachtigen. Voorts werd een aantal kleine wetsontwerpen aan- buiten komt. Wil ik 'traam wat open zetten, 't zal je goed doen". „Och, nee, als 'tje blieft niet". Molly bibberde al bij de gedachte en kroop nog wat meer in elkaar. „Je hebt een manie om te spuien, Honor, je bent nou eenmaal niet zoo kouwelijk als ik. Ik kkn niet tegen kou, vader vergeleek me al tijd met een kasplantje". Honor keek glimlachend naar haar schoonzuster. Die opmerking van Molly's vader had ze al zoo ette lijke malen moeten aanhooren en hoewel ze zeker wel toe wou geven, dat Molly niet van de sterksten was, begon die kasplant-theorie haar toch te vervelen. Ze was er van over tuigd, dat Molly minder vatbaar zou zijn, als ze niet zoo bang was voor frissche lucht, als ze zich zelf eens een beetje meer aan wou pak ken, in plaats van te hangen op een canapé! „Maar, vertel nu eens van je baantje, zeg!1" mengde David zich in 't gesprek, z'n eerste wrok ver geten hebbende. „Trek je maar niets aan van de stof hier en den rom mel, die we gemaakt hebben, voor uit, kom voor den dag met je ver haal. .(Wordt vervolgd)-

Breskensche Courant | 1932 | | pagina 1