Breskensche Courant 25 Telling van onvolwaardiger Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. 3©weext\e ^resVexvs. Raadsvergadering te Groede Gewestelijk Nieuws 40ste Jaargang Woensdag 31 December 1930 Nummer 3593 ABONNEMENT: per kwartaal f 1,25 buiten Breskens 1,40. Buitenland 6,50 per jaar. Zondagsblad per kwar taal f 0,65; en buiten Breskens f 0,725. Bui tenland f 3,50 per jaar. Verschijnt - iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND Advertentiën worden aangenomen tot uiterlijk 1 uur nam. Uitgave: J. C. LE BLEU, Dorpsstraat 35, BRESKENS Tel. 21 Postrekening 70179 ADVERTENTIËN: van 5 regels f 0,75; iedere regel meer 15 ent. Ingez. mededeelingen 30 cent per regel. Handelsadüertentiin bij regclabonnement groote kortingTarief op aan vraag verkrijgbaar. CR A TIS verzekering voor de /-\ /-v abonné's tegen ongelukken, en lil iel voor de volgende bedragen: gulden bij levens- gld bij dood gld bij oer- y-\ gld bij ver- j gld bij ver- lange ongeschikt- 11111 door lies van een j(f,es van cen 4\c3 oan een hcid tot werken een ongeluk hand of voet oog duim De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Gravenhage. gld bij oer- liej van een utilsoinger 1 /-\ gld bij verlies I tj oan eiken anderen vinger Dit nummer bestaat uit twee bladeu. EERSTE BLAD. VOLKSTELLINO. De kaarten zijn thans overal rondge bracht en worden zoo spoedig moge lijk tia Nieuwjaar opgehaald. De ingezetenen worden dringend uit- gehoodigd te de kaarten nauwkeurig te contro- Jieeren en in te vullen en dit reeds thans te doen; 2e hun trouwboekje bij de kaarten te hebben als ze opgehaald worden 3e de tellers volledig in te lichten en allen gewenschten bijstand te verleenen. Leveranciers worden verzocht hun re keningen zoo spoedig mogelijk in te zenden. Uit het jongste orgaan der Ned. Ver. tot Bevordering van den arbeid voor Onvolwaardige Arbeidskrachten, de z.g. .,A,V.O.", blijkt, dat onder goedkeu ring der Ministers van Arbeid en Biro- nenlandsche Zaken en met medewer king der Staatscommissie inzake onvol waardige arbeidskrachten, door de Ver- eeniging ,|A.V.O." een beroep is ge daan op alle gemeentebesturen, om ter gelegenheid der a.s. Volkstelling een onderzoek in te stellen naar het aantal onvolwaardigen in hun gemeente. Een zeer groot aantal gemeenten heeft op het verzoek gun'stig beschikt, zoodat onder een groot deel der bevolking zal worden geteld het aantal diergenen, vol wassen of kind, die als gevolg van lichaamsgebreken ot geestesgesteldheid in hun arbeidsvermogen zoodanig be perkt zijn, dat zij niet in staat zijn, of in de toekomst zullen zijn, in het on' derhoud van zichzelf en de hunnen te voorzien. De gegevens, diedoor bietrokkenen of door de volkstellers op afzonderlijke formulieren zullen verstrekt kunnen wórden, zijn noodig om een goed inzicht te krijgen in den omvang van het euvel der onvolwaardigheid, zulks met het oog op het treffen van maatregelen ten bate van betrokkenen, Voor geen enkel doel zullen de opgaven warden aangewend en het spreekt van- fcelf, dat zij geheim zullen worden ge houden. Maar wil dit onderzoek tot ee- nig gevolg kunnen leiden, dan is het duidelijk, dat ieder, aan wien een vra genlijst omtrent in zijn gezin voorko mende onvolwaardigheid ter invulling wordt aangeboden, of aan wien zulk (ten vraag door den teller wordt gedaan, die vraag ook geheel naar waailheid moet beantwoorden. T rouw ens, die vraag komt feitelijk alleen hierop neer, of on der degenen, die worden opgegeven als onder de Volkstelling te vallen, ook personen zijn, die blind of bijna blind, doof of bijna doof, doofstom of licha melijk gebrekkig zijn, met vermelding van hun naam en voornaam en het ge brek, waaraan zij lijden. Hetzelfde woHdt gevraagd omtrent geestelijke afwijkin gen (toevallijders, achterlijkheid, zenuw ziekte), lijders aan tuberculose of ande re ernstige interne kwalen, Wanneer de re opgaven ontvangen zijn, zullen ze nader dienen te worden nagegaan om te constateeren, in welke mate er werke lijk onvolwaardigheid bestaat en welke maatregelen wellicht getroffen kunnen worden. Voor deze nadere enquête zat een afzonderlijk beroep gedaan worden op medische en sociale deskundigen. Het geldt hier een algemeen volks belang, het doen van een eerste poging om iets meer kennis te verkrijgen van den omvang en de feitelijke beteeke- nis der onvolwaardigheid in ons land. De belangstelling voor dit onderzoek en de toegezegde medewerking eraan is groot. Er mag niet aan getwijfeld wordbn of ,de deskundigen, op wier medewerking straks een exira beroep zat worden gedaan, zullen het hunne ertoe bijdragen, om deze eerste enquête naar de onvolwaardigheid in ons land tot een succes te maken. op Maandag 22 December 1930. Tegenwoordig alle leden. 'Voorzitter Dhr. M. Wagtho. De Voorzitter opent de vergadering, waarna de notulen van het verhandelde in de vorige zitting worden voorgele zen en onveranderd worden vastgesteld. Nadat verschillende Ingek. stukken voor kennisgeving zijn aangenomen, deeit de Voorzitter mede, dat de geld- leening ad f3000,- is geplaatst kunnen worden tegen een rente van 41/2 pCt. en voorts, dat de bouw van de R.-K. School door het betrokken schoolbe stuur is gegund aan A. J. Risseeuw, timmerman alhier voor de som van f 18790, met welke gunning het Col lege van B. en W. heeft ingestemd. Ten slotte, dat door genoemd college geen genoegen werd genomen met de geschatte waarde van het terrein met af te breken perceelsgedeelte, waartoe bij Ged. Staten in beroep is gegaan, met als iresultaiat (een vermindeijde schat ting en wel in plaats van f 2074 op f 1625,-. Als punt 2 komt aan de orde het request van de Afd. Zeeland van den Ned. Bond van Gem. Ambtenaren, waar bij verzocht is, het salaris van den Ambtenaar ter secretarie te verhoogen. Vanwege de heetschende malaise is de meerderheid van B. en W. voor geen enkele verhooging van jaarwedde te vinden, terwijl de Voorzitter, als min derheid in dat College in hoofdzaa., in die meening kan deelen, doch hei komt hem voor, dat in vergelijking met vele gemeenten met hetzelfde zielental en volgens de daarvan in zijn bezit zijnde gegevens, de jaarwedde van den ambtenaar alhier met minstens f 100,- moet worden verhoogd, wil men eenige gelijkstelling met die amdere gemeenten verkrijgen. Hierop volgt een discussie, waaraan verschillende leden deelnemen, met als resultaat, dat dhr. Herman- nog een tusschenvoorstel in dient, welk voorsier vdooi; dhr. Van Haneghem wordt ondersteund. Nadat het verzoek Zelve in stemming wordt gebracht en is afgewezen mei 5 tegen 2 stemmen nj. met die van Heeren Herman en Van Haneghem, wordt het voorstel van dhr. Herman in stemming gebracht en afgewezen met 4 tegen 3 stemmen, n.t. die van dezelfde HJi. met dhr. De Milliano. Vervolgens komt in behandeling eert verzoek v;an het Hoofdbestuur van de Aigemeenen Bond van Politiepersoneel in Nederland om salarisverhooging vart den Veldwachter, nu gebleken is, dat principieele bezwa ren bestaan tegen toekenning van pre- mievrij pensioen en in diverse gemeen- ten men de salarissen van die ambtena ren verhoogd heeft met het bedrag, dat aan pensioenpremie moet worden betaald, De Voorzitter zegt dat het request slechts van jongen datum is, doch dat hij niettemin de regelingen in iW, Z.- VI. ten aanzien van de pensioensbij dragen der Veldwachters kent. Voorts meent hij nog te moeten wij zen op een reeds meer besproken on billijkheid van gelijke jaarwedden van veldwachters, gestationneerd in gemeen ten met eenzelfde zielental doch van verschillende oppervlakte. Na de hierover gevoeijde discussie in dusdanigen zin, dat de tegenwoor dige malaisetijld het toestaan van eenige jaarweddeverhooging niet ge doogt, wordt tot stemming overgegaan, waarbij blijkt dat het verzoek was af gewezen met 5 tegen 2 stemmen n,l. van de Heeren Herman en Van Ha neghem. Van de rondvraag wordt gebruik ge maakt door dhr. Brakman. Hij wijst nog eens op den toestand waarin de wejf Groede—Oostburg verkeert en vraagt den Voorzitter om inlichtingen. De gewertschte i «lichtingen worden èn door iden Voorzitter èn door den Wet houder Lombaard gegeven, waarna de heer Herman als zijn wensch te kennen geeft, de weg in eigen beheer van Oostburg over te nemen. De Voorzitter antwoordt hierop, dat het onderhoud van dien weg steeds de aandacht van B. en W. heeft en dat zoodra een geschikte gelegenheid ge vonden wordit, daaromtrent een af doende verbetering te krijgen, t.z.t., den Raad voorstellen zullen worden gedaan. Dhr. Becu informeert naar het aantal werkloozen dat zich te Groede reeds heeft aangemeld, waarop de Voorzitter antwoordt dat zich geen personen als zoodanig hebben aangemeld. Verder vraagt dhr. Becu of B. en W. al een standpunt ingenomen hebben naar aan leiding van het destijds plaats gehad hebbend onderhoud van eenige werk gevers met hun college. Hierop ant woordt de Voorzitter, dat het hem nog niet bekend is, of voor particuliere tewerkstelling van werkloozen, steun door de gemeente en het Rijk wordt gegeven. De heer Brakman stelt den Voor zitter nog de vraag, of, ingeval van aangifte van noodstachting van een dier, dat dier moet gekeurd worden en in het abattoir dient afgeslacht te wor den en of deze regeling verordening, dan wel wet is. De Voorzitter antwoordt hierop, dat betrokkenen aangifte moeten doen voor huisslachting of noodslachting. In hei eerste geval moet de aangifte geschie den minstens 4 dagen voor de slach ting, terwijl, wanneer aangifte gedaan wordt voor noodslachting, het dier ge slacht mag worden zoodra de keuring is verricht terwijl de slachting dan plaats moet vinden in het abattoir. Ook dan nog rust. op een «dergelijke slachting de verplichting, dat het vleesch moet worden uitgepond en wel bij hoeveelheden van niet girooter dan 3 K.G. Waar een en ander berust op een wettelijke voorschrift kan hier van nimmer worden afgeweken. Nadat de Voorzitter de leden pret tige Kerstdagen heeft toegewenscht, wordt de vergadering gesloten. CADZAND. Voor een 70-tal belangstellenden gaf Vrijdagmiddag j.l. Dr. J. de Hullu. oud-Rijksarchivaris, wonende alhier in het gymnastieklokaal der openbare la gere school een beknopte uiteenzetting van de geschiedenis van het aloude kerkgebouw der Nederl, Herv. ge meente, welks restauratie in 1929 onder leiding van het Rijksbureau voor monumentenzorg te 'sGRAVENHAGE aangevangen thans in zoodanig sta dium verkeert, dat het waarschijnlijk binnen niet te langen tijd in gebruik zal kunnen worden genomen. Het is aan geen twijfel onderhevig, dat in het korte tijdsbestek van een uur, hetwelk de interessante lezing duurde, niettemin het product van een arbeid van maanden werd medegedeeld, verspreid toch als de bouwstoffen lagen in tal van (archieven, zoowel in Holland, als België, en in menigte van werken van geschiedvorschers. daarbij zich uit strekkend over eeuwen. Het jaar der stichting van het ge bouw is niet met juistheid bekend, doch op goede gronden mag worden aange nomen, dat de eene beuk in de jaren 1200, de andere in 1300-1325 is ge bouwd. Ook kan niet met zekerheid worden gezegd, wie (de stichter is geweestzeer waarschijnlijk is dit de Abdij van SI. Baafs te GENT geweest, die oudtijds het patronaatsrecht over de parochie Cadzand bezat, welk recht veelal in handen was van den stichter der kerk. Van de talrijke, alle zonder uitzon dering belangwekkende wederwaardig heden, die het kerkgebouw» naar me- dedeeling van Dr. De Hullu, in |den loop der tijden heeft ervaren wordt aangestipt dat de kerk nagenoeg altijd de weer spiegeling heeft gegeven van de meer dere of mindere rustige tijden, die de landstreek beleefde en van 'de "daar mee gepaard gaande meerdere of min dere welvaart der ingezetenen'; dat het gebouw veel heeft te ver duren gehad, tijdens den opstand tegen Spanje, van de strooptochten der Wlater geuzen - heeren, wier handelingen, spe ciaal ten aanzien der bedienende geeste lijkheid niet het kenmeik droegen van christelijke zachtmoedigheid; dat de beeldenstarmerij (in den ge- welddadigen trant van 1566 aan de kerk vermoedelijk is voorbij gegaain,; de beelden zullen waarschijnlijk op or delijke Wijze uit de keric zijn (ge weerd"; dat de verovering in 1604 door Prins Maurits van SLUIS en omgeving een toestand van rust deed intreden, die de streek en daardoor het kelkge bouw, bevrijd als het nu was voor vijandelijke aanvallen, bijzonder te sta de kwam; dat ook de latere oorlogen met Frankrijk, die de bevolking tot diep ver val brachten, rampspoedige jaren voor de kerk werden, daar toch aan haar onderhoud op verre na niet voldoende zorg kon worden besteed; dat op 2 Mei 1821 Koning Willem 1 een subsidie van f 1000,- schonk tot herstel van kerk en pastorie dat in 1892 een zoldering in de kerk werd aangebracht, terwijl, zooals ge zegd, in 1929 met de hoog noodige restauratie is aangevangen. Na afloop «der lezing, die tot het einde met onverflauwde aandacht werd aangehoord, begaven de aanwezigen zich op uitnoodiging van Dr. de Hullu naar bet kerkgebouw om de restauratie in oogenschouw te nemen. Onmiddellijk bij het binnentreden van de kerk valt het oog op de zes groo te ramen, die alle van gebrandschildeild glas zijn voorzien, dat zeer mooie licht effecten geeft. De heer De Hullu deelde mee, dat vijf dezer ramen geschonken zijn door het echtpaar Bik-Enger te 's-Gravenha ge, ter nagedachtenis zijner grootou ders Jan Bik en Jeannette Butin, "die op 3 Mei 1789 in deze kerk zijn ge huwd. In deze ramen komen resp. de wapens voor van het Rijk, "de provincie Zeeland, de gemeente Gadzand, Prins Maurits en de familie Bik-Enger; door een ingezetene is het zesde raam ge schonken daarin wordt de vestiging in deze gemeente uitgedrukt van de Hu- genooten in de 17e en 18e eeuw en komen er de toenmalige wapens in voor van het Rijk en de Staten-GeneraaL Door nog twee andere gevers, die eveneens onbekend wenschen te blij ven, zijn twee gebrandschilderde me daillons geschonken, waarvan het eene den Bijbel het andere het Lam Gods voorstelt, Al dit glaswerk, dat het aanzien van het gebouw bijzonder vermoeit) is ver- In verband met de Nieuw jaarsdagen zal het nummer van Vrijdag NIET verschijnen. vaaudigd door de firma Schouten, Prin senhof, te Delft. Na de bezichtiging gingen allen, ten zeerste voldaan door de even leerrij" ke als aangename lezing huiswaarts. SCHOONDIJKE. Elk wat wils geven, de naar ernst of luim of jnaar beide verlangende toehoor ders wat geven dat meer za'l zijn als een eenvoudige ontspanning, is iets wat de heer Van Elsacker Zaterdagavond in de Schoondijksche volksuniversiteit vermocht. Wie deze sympathieke decla mator of beter deze zeer fijne verteller heeft gehoord weet .wat diepe ont roering, ernstige» stil aangrijpende ver halen als .(Wandelingen" van Top Naeff, als ude Onzichtbare Verzame ling" van Stefan Sweig schenken kun nen aan allen die in rustige overgave weten te luisteren, de voorbij ramme lende tram en het ^Schèendieke, Schoen- dieke!" geroep ten spijt. De Sinclair heeft het leven van de primitieve 'grensbewoners op rake wijze geborsteld, een gedeelte van Zeeland en wel het Vlaamsche Zeeland heeft in hem een voortreffelijke uitbeelder ge vonden en deze schrijver, in van Els acker een niet minder voortreffelijke vertolker. Oscar en den Das, Nonkel Pol) de Brave Farieide, de twee grootvaders en het Vaarwel aan Zeeuwsch-Vlaan deren, ziedaar De Sinclair's humoris tische verhalen waarnaar met gespan nen aandacht door een dankbaar pu bliek geluisterd werd. Het is niet mo gelijk in dit verslag te zeggen hoe van Elsacker alles in deze kelurige tafe reeltjes tot zijn recht liet komen. Warm is zijn verteltoon, sober doch treffend zijn mimiek, de uitbeelding van de ver schillende typen juist en vol afwis seling. De grijsaarden van Elsacker zijn niet eender, de tachtigjarige verzamelaar is anders dan de stokoude, met een grap op de lippen stervende nonkel Pol en weer anders dan de 2 groot vaders «die in de trein na een onver wacht weerzien ruzie krijgen over een lief kind dat zij als schoolknapen heb ben bemind. In oe Reuzensom van Herman Heijermans, want ook dit bekende Talklandje werd verhaald, zijn de Joden allen goed getypeerd naar leeftijd en karakter. Naar Van Elsacker luisteren schenkt een zuiver kunstgenot dat nim mer meer heelemaal verdoezeld kan warden, dat nog een lach en een traan zal geven ah men terug zal denken aan Oscar, aan Nonkel Pol» aan die brave Farieide, aan de 17-jarige jon geling van Top Naeff, aan de oude blinde verzamelaar van S. Sweig. Ze zijn bekenden voor ons, geleverd voor ons door de schrijvers die ze heb ben geschapen, maar ook door de gave vertelkunst van Elsacker die ze in onze verbeelding heeft opgeroepen met fijne zeggingskracht. AARDENBURG. Vrijdag 26 December gaf de 'Ko ninklijke Muzieksociëteit „Aardenburg- sche Fanfaren" zijn eerstewinterqon- cert ander leiding van den directeur A, Dobbelaere. De muzieknummers werden op ver dienstelijke wijze uitgevoerd. Bijzonde re vermelding verdienen de solo's voor Piston en Tuba achtereenvolgens uitge voerd door de heeren W, Bruinooge en A. Pieters met de artistieke begeleiding van Mevr. Haverland. Het programma werd afgewisseld door eenige zangnummers, welke de lachspieren in beweging brachten, voor al de Wonderdokter Esculapsus. Als extra-nummer werd nog gegeven ren korte een-aeter getiteldEen kwart

Breskensche Courant | 1930 | | pagina 1