Breskensche Courant (feneesévnverttfiaaié de huid \W\ Het geheim der Visschershut. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. ^\atv otvxe a\>owcie'^. ^)e c\JoWs\eW\xv3. FEUILLETON 40ste Jaargang Woensdag 24 December 1930 Nummer 3592 ABONNEMENT: per kwartaal 1,25 buiten Breskens 1,40. Buitenland 6,50 per jaar. Zondagsblad per kwar taal f 0,65; en buiten Breskens 0,725Bui tenland f 3,50 per jaar Verschijnt: - iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND Advertentiön worden aangenomen tot uiterlijk 1 uur nam. Uitgave: J. C. LE BLEU, Dorpsstraat 35, BRESKENS Tel. 21 Postrekening 70179 ADVERTENTIÈN: van I 5 regels f 0,75; iedere regel meer 15 ent. Ingez. mededeelingen 30 cent per regel. Handclsadocrtcntièn bij regelabonnement groote kortingTarief op aan vraag verkrijgbaar. GRATIS verzekering voor de gulden bij levens- "t 8^ bij dood gld bij ver- r* bij ver- /4 7~\ 8^ bij ver- s* gld bij Ver- 1 8^ bij verlies qbonné's tegen ongelukkenen Jljll lange ongeschikt- IIJII door lies van een lies oan een 4() lies van een J J lies Van een l() üan wel voor de volgende bedragen: hcid tot werken s \y \y cen ongCiuf hand of voet oog duim wijsvinger anderen vinger De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te s-Gravenhage. In verband met het Kerstfeest zal ons nummer van Vrijdag a.s. niet verschijnen. Het nummer van Dinsdag 30 dezer zal een dag later uitkomen op Woensdag 31 December. Advertentiën daarvoor kunnen slechts tot des voormiddags 10 uur worden aangenomen Adm Br. Crt. Binnen enkele dagen zal op de gebee- le bevolking van Nederland een beroep warden gedaan om mee te werken aan de elfde Volkstelling. Het Centraal Bu reau voor de Statistiek doet ons daar omtrent onderstaande mededeelingen. Wanneer men ze bewaart en de volgen de week naast de in te vullen kaarten legt, dan zullen ze het werk gemakke lijker kunnen maken. Het ondeelbare moment, waarop het jaar 1931 zijn voorganger opvolgt, is het tijdstip der elfde volkstelling. Dit wil zeggen, dat deze telling beoogt( een overzicht te krijgen van de bevol king, zooals zij op dat middernachtelijk tijdstip is samengesteld. Het bevolkingscijfer, dat bij benade ring wel bekend is, zoo nauwkeurig mogelijk vast te stellen, is noodzake lijk, omdat bet den wettelijken grond slag vormt voor de berekening van de bijdragen van het Rijk in de kosten der gemeentelijke huishoudingen. De bevolkingsregisters vormen een niet genoeg te waardeeren bron voor de kennis van dit steeds veranderlijke cijfer, maar geen menschenwerk is on feilbaar en de bevolkingsregisters zijn afhankelijk van de nauwgezetheid, waarmee de bevolking de voorgeschre ven aangiften doet. Een controle eens in de tien jaren is niet te veeL 67. De jonkheer legde zijn hand op den schouder van zijn zoon en zeide: „Kom mee, Adolf, laat ons beneden verder praten. Dit gesprek is hinderlijk voor je moeder. Je bent in staat om haar verwijten te doen en je zelf te verge- tea, en dat past hier allerminst. Kom mee". „Neen, ik ga niet voor dat ik meer weet," riep de jemker heftig, ter wijl hij zijn .vader's hand van zich afschudde. ^Wanneer is zij weggegaan uit Strandwijk aldus wendde hij zich weder tot zijin moeder. ,,Hoe lang was zij hier? Ik wil weten, wat u tot haar gezegd hebt". Deze woorden wekten 'bij de jonk vrouw een gevoel van gekrenkte waar digheid. .Jk wil niet aldus toegespro ken worden, Adolf," sprak zij koel, Je vergeét, dat ik reeds genoeg en te veel voor je gedaan heb in deze zaak. Hoe kan ik weten, wanneer en waarheen zij gegaan is, Moet ik voor haar zor gen T' ,|Neen, u hoeft niet voor haar te Maar bovendien heeft de nauwkeurige vaststelling van het bevolkingscijfer nog ander practisch en ook wetenschappelijk belang, en wordt in alle landen de Volkstelling benut om enkele gege vens te verzamelen over de samenstel ling der bevolking, hare samenwoning, de beroepen, welke hare leden uit oefenen en zoo meer. Voor het ver krijgen van gegievens voor belasting aanslagen dient de Volkstelling niet. In de laatste dagen van December worden de Volkstellingkaarten huis aan huis afgegeven, in omslagen, welke er één bevatten voor afzonderlijk levende personen, een aantal voor gezinnen. Aan de gezinshoofden in dit laatste geval de taak om ze in te vullen. Is een lid van het gezin afwezig, dan vult het gezinshoofd niettemin diens kaart in. Heeft hij gasten of tijdelijk inwonenden, dan worden heni| behalve de gele en witte kaarten (mannen en vrouwen), ook oranje en (of) 'rose kaarten voor tijdelijk aanwezigen uit gereikt. Begin Januari worden de kaarten weer opgehaald. De invuller heeft dus een paar dagen tijd om te doen, wal van hem verlangd wordt. Zoo dik wijls hij zich voor een vraag gesteld ziet, waarop het antwoord niet eens voor al vaststaat, 'moet hij nagaan: hoe is de toestand op 31 December te middernacht; wie maken op dat mo ment deel uit van mijn gezin; wat zijn op dat moment de beroepen van mij en van mijn gezinsleven en zoo ver der. Ziehier de beteekenis van het .[tijd stip der telling," het nul uur nul tus- schen oud en nieuw. De kaarten bevatten drieërlei. Op de vooTzij'de, heel bovenaan, staan vragen, welke reeds door het'Gemeen tebestuur zijn beantwoordmen moei ze nazien en, waar noodig, duidelijk zichtbaar verbeteren. Alleen de leef tijd moet er nog worden bijgezet. Aan denzelfden kant 'is, onder de dubbele streep, een reeks vragen ge steld, waarop antwoord moet worden gegeven. Vragen beantwoorden is las tig, maar vragen stellen niet minder. Om een en ander te vergemakkelijken, zijn aan de achterzijde der kaarten toe lichtingen gegeven. De eerste vragen betreffen het gezin. zorgen, dat zal ik wel doen," antwoord de de jonker, die nu al zijn zelfbe- heersching verloren had. „Ik weet wel dat gij tegen haar zijt en dat gij haar niet als schoondoch ter begeert. Zij is u te gering, en gij zult haar zooveel gezegd hebben, dat zij het wel als een misdaad moet beschouwen om mijn vrouw te worden. Maar ik ga heen om haar te zoeken, al moest het ook zijn tot de einden der wereld. Zij zal mijn vrouw worden, al moest ik haar ook uit het slijk ophalen, al was zij ook minder dan de minste. Zij en an ders geen". Na deze woonden ftp hartstochtelij ken toon uitgesproken te hebben tegen de protesten van zijn vader in, draaide hij zich om en liep Weg. Een paat minuten later was hij met groote stap pen op weg naar Strandwijk, naar het huis van schipper Luca. o HOOFDSTUK XIX. Ben Schokkende ontdekking. Eu was een droeve schaduw gevallen over het huisgezin van Bram Luc^, niet alleen door Lien's heengaan, maar ook door dê verwijdering die er ont staan was tusschen de twee echte lieden, Uit de toelichting blijkt, dat gezin is op te vatten als .huishouding". Met inwonend" dienstpersoneel wordt be doeld personeel dat nachtverblijf heeft in het huis van het gezinshoofd. Voor inwonende familieleden wordt door hel gezinshoofd opgegeven in welke betrek king ze tot hem staan (moeder, schoon zuster, enz.). Bij den burgerlijken staat moeten ge huwden, ook als ze niet in dezelfde woning wonen, invullen „gehuwd". Zijn ze krachtens rechterlijke uitspraak .ge scheiden van tafel en bed," dan vullen ze dit laatste in. Bij de vraag naar de kerkelijke ge zindten is een reeks officieel bekende kerkgenootschappen en zelfstandige ker kelijke gemeenten in de toelichting op gegeven. Daaraan moet nog worden toegevoegd het na het afdrukken van de kaarten bekend geworden, kerkge nootschap Gereformeerde Kerken in hersteld vérband". In geval van twij fel omtrent den juisten naam van het kerkgenootschap, waartoe men behoort kan men opgeven, bij wien men ter kerke gaat of wtelke kerk men be zoekt; de Gemeentesecretarie zal er dan den juisten naam bij kunnen zetten, Wie niet tot een kerkgenootschap ge rekend wil worden, geeft op: ,,geen kerkgenootschap". Wie tot den Kring der Christenen zonder Kerkgenoot schap" behoort vult in: Christen zon der kerkgenootschap. Beantwoording met .onverschillig" kan tot misver stand aanleiding geven, invulling mei een streepje tot twijfel. Het een noch het ander is geoorloofd. De beantwoording der vragen naar de bezetting der beschikbare woon ruimten vereischt oplettendheid en juist inzicht. De eerste van deze vragen is alleen voor gezinshoofden bestemd; bij de aantallen, in het antwoord in te vullen, en aangevende de samenstelling van het gezin; hebben zij zichzelf mee te tellen. De volgende vragen zijn zoo wel voorgezinshoofden als voor al leen-wonende personen. Onder de voor bewoning bestemde vertrekken moeten slaapvertrekken wel worden meegeteld, die dan ook nog eens afzonderlijk" worden opgegeven, doch mogen bijvoorbeeld bergzolders Het was de eerste breuk sinds hun bijna 30-jarige huwelijk; De schipper was diep teleurgesteld in zijn vrouw. Hij was in alle opzichten een goed echtgenoot, wel eens te goed, zoodat zij zich met de jaren de baas in huis was gaan voelen, waarvoor de schip per zich soms had gebogen. Doch ditmaal boog hij niet. Hij was streng rechtvaardig, en hoezeer hij ook zijn vrouw liefhad, was hij overtuigd', dart zij tegenover Lien schuld had en dit liet hij haar duidelijk voelen. Toen hij teruggekeerd was van het kasteel, had hij geen woord, goed nöch kwaad tegen haar gesproken en haar niet het minst verteld van hetgeen hij gehoord had. Deze houding van haar man deed Hanna (.heel veel pijn en kwetste haar zeer, doch zij was te trotsch om iets te vragen. Misschien was zij ook een weinig bevreesd, want zij had haar echtgenoot nooit in zulk een stemming gezien. Wat Willem be treft, hij bewoog zich als een zwijgende leeuw door het 'huis. Zijn gedachten waren vol bitterheid en wraakzucht, want de gedachte, dat de ,,fijne, deftige jonker" hem Lien ontroofd had en zij wellicht zijn vrouw zou zijn geworden, als hij met zijn mooie gezicht en zijn praatjes niet tusichenbeide gekomen en -kelders niet woéden meegerekend, zelfs al is men door gebrek aan vol doende woonruim e gedwongen zoo'n bergzolder of -keider als woon- of slaap- ruimte te gebruiken. Men vindt in dit geval twee afzonderlijke vragen daar voor aam het slot van deze rubriek. Gangen, portalen vestibules zijneven- min voor bewoning bestemde vertrek ken; dwingt te krappe behuizing bij voorbeeld een portaal 'als nachtver blijf in te richten; dan geldt hiervoor weer hetzelfde als voor de bergzolders. (Daarentegen moeien een badkamer waarin geslapen wordt of die als lin nenkamer wordt gebruikt, of een ser re die tot slaapvertrek dient, wel bij de woonvertrekken meegeteld. Het on derscheid is hier niet zoo groot als bij een bergzolder of -kelder. In het algemeen tellen badkamers mee als woonvertrek, tenzij ze slechts bestaan in een afgeschoten ruimte b.v. onder een trap. Bedsteden, welke als kast of zoo warden gebruikt, tellen niet mee. Een voorbeeld: een gezinshoofd heeft voor zich en voor zijn gezin beschik king over 3 voor bewoning bestemde vertrekken, waarvan er '1 dient als slaapvertrekin zijn woning is 1 bed stede, als zoodanig in gebruik. Boven dien heelt liij beschikking over 2 eigen lijk niet voor 'bewoning bestemde ruim ten, welke echter noodgedwongen toch bewoond moeten woéden en wel 1 daar van als slaapvertrek. De opvolgende vragen geven gelegenheid al deze cij fers in de genoemde volgorde in te vul len. Tot de lastige vragen behooren die welke het beroep betreffen, omdat zich op dit gebied zooveel verscheidenheid voordoet en het te doen is om een zoo gespecialiseerd mogelijk overzicht te krijgen van alle beroepen welke in ons 'land worden uitgeoefend. Beoogd wordt bijvoorbeeld .ten aan zien van hen, wier werkzaamheid ligt op het gebied van zaken, ondernemin gen, bedrijven of instellingen een split sing te maken in 4 zoogenaamde be roepsposities a. personen, die in hun beroep als ..zelfstandigen" moeten worden be schouwd; dit zijn zij, die eigenaar zijn van een zaak, een onderneming, een was, wekte haatgevoel in hem. Kort nadat de schipper teruggekeerd was van het kasteel was hij met Willem naar het schip gegaan en beide mannen hadden den geheelen dag hard gewerkt om de schade te herstellen, die de storm aangebracht had. Zij waren slechts thuisgekomen om te eten en om te zwijgen. Ondanks de verslagenheid over 'de ramp, die enkele huisgezinnen getrof fen had door den storm, was 'het ver dwijnen van Lien niet onopgemerkt gebleven en leverde geschikte stof tot drukke gesprekken in het dorp. Men wist plotseling dat Lien op het punt had gestaan met Willem Luca 'te trou wen, en anderen vertelden er nog bij, dat zij door den jonker ontvoerd was, Avonds van de haven terugkeerend, waren kapitein Bram en Willem een groepje pratende visschers voorbijge gaan en een der jonge visschersmaats had de onbeschaamdheid gehad om te zeggen: „Nou Willem, dat valt je ook niet mee," daarmee doelende op Lien. De jonge Luca keek den onvoorzich tige een oogenblik aan als een getergde beer, trad zwijgend op hem toe en velde hem dan met één slag van zijn ontzettende vuist tegen den grond, ter wijl hij hem kalm toevoegde; ,,Daat bedrijf of een instelling of die voor eigen rekening zonder personeel hun beroep uitoefenen; b. personen, die als bedrijfshoofden rijn te beschouwen, b.v. Directeuren van Naamlpoze Vennootschappen, in het algemeen dus personen die aan het hoofd van zaken enz. s-taan, zonder dat zij daarvan eigenaar zijn. c. personen, die in meer ondergeschik te positie in een zaak enz. werkzaam zijn en belast zijn met toezicht over het gewone personeel (b.v. bedrijfsleider, opzichter, meesterknecht, depót- of fi liaalhouder, winkelchef ed.) d. personen, die als het gewone personeel zijn te beschouwen en dus geen der onder a, b en c beschreven posities innemen (arbeiders, waaronder ook voormannen, employés, beambten en dergelijke in een zaak enz. werk zaam). Om het mogelijk te maken de ver schillende door de bevolking uitgeoefen de beroepen in een aantal groote be- drijfsklassen en deze wederom in klei nere bedrijfsgroepen in te deelen, wordt voorts gevraagd den aard van de zaak, de onderneming, het bedrijf of de in stelling op te geven waarin men werk zaam is. Vermelding van de afdeeling waarin men werkzaam is, is in vele ge vallen onmisbaar om een juiste kennis van den aard van het opgegeven be roep te verkrijgen, b.v. in een suiker- wericfabriek de technische afdeeling. Opgave van de bijzondere in gebruik zijnde benaming van de werkzaamheid strekt al mede om het juiste inzicht in den aard van het beroep te bevor deren. Naam en adres van de zaak, waar men wierkzaam is, worden gevraagd om gelegenheid te openen tot het vragen van nadere inlichtingen, ingeval de be antwoording onvoldoende is voor een juiste rangschikking. BearrhVoording met algemeene be woordingen als „arbeider" of „werk- mlan'? is het blijkt wel uit het bovenstaande geheel onvoldoende. Wederom een voorbeeld: een expe diteur in de suikerwenkfabriek NJV. ,,Sucra" heeft op te geven dat hij is expediteur; m dienst van een ander? «jn" en wel bij „de N.V. Sucra te Breskens, suikerweikfabriek," afdeeling schreeuwbek, dat valt zeker ook niet mee". De geslagene krabbelde verbijsteijd op en bleef op een afstand, zonder een woord te zeggen, terwijl de visscheés Willem verstomd aanzagen. ;Zoo iets waren zij niet van den goedigen, vreed- zamen zoon van 'Luca gewoon. Nie mand zei een woord, want allen hadden respect voor de vuisten en het grim mige gelaat van den jongen visscher, die uitdagend bleef staan, al scheen hij bereid om elkeen, die er naar ver langde, zulk een tuchtiging toe te die nen. Doch zijn vader troonde hem mee, pn vermaande hem zijn driften te teu- gelen. met de opmerking, dat hij niel zulke sterke armen had gekregen om iederen man neer te slaan, die wat van hem en Lien zeide, want dat hij ander» wel dagwerk zou hebben. Een sombere stemming heerschte er in het huisgezin van deri schipper, waar anders altijd licht vrede en geluk hadden gewoond. Achter het masker van haar onbewogen gelaat droeg Han na een gevoelig hart, en zij leed zeer ofschoon zij niets liet blijken. De koele ongenaakbaarheid van haar man en jon gen was bitter als gal voor haar. En van all«s gaf zij Llen de schuld. (Word* vervolgd)i j

Breskensche Courant | 1930 | | pagina 1