Gesprongen Handen Week Menu School- en Kerknieuws Buitenland. Binnenland. Gewestelijk Nieuws De Ezel van Mijnheer Pimpelmans, KON. NED. SCHOUWBURG GENT. Zondag 21 Dec. in middagvoorstelling Oiohiarlirfde. Kluchtspel in 3 bedrijven, in avondvoorstelling: 7,30 u. Twoo zuijas bij mokaar. FRANSCHEvSCHOUWBURG GENT. Zondag 21 December. In middagvoorstelling Mam zalio Nitouohe. Muziek van Hervé. IJZENDIJKE. Herbenoemd bij de Ned. Herv. Gem. alhier tot ouderling, de heer M, den Hollander en tot diaken, de heer P. Dhondt. lucht spanelcn. Gooi echter een 300 pond zware schildpad maar eens even tjes om! Tenslotte gelukte het ons echter het geweldige idier aan land te brengen. In het New-Yorksche Aquarium is zij te bezich eigen. Wat betreft de wetenschappelijke re sultaten der expeditie ben ik niet de aan gewezen persoon om daarover uitge breide inlichtingen te verschaffen. Ver" schillende geleerden van de Bronx Zoo, het New-Yorksch Aquarium, den Bo- tanischen Tuin te Brooklyn, het Ame- rikaansch museum voor Natuurlijke Historie, de Vereeniging van New- Yorksche zooiogen bestudeeren de uit komsten. Dr. Townsend meent, dat er ettelijke maanden mee heen zullen gaan, voor dat deze behoorlijk uitgewerkt kunnen worden. BELGIE. De tunnel onder de Schelde zal in 1935 klaar zijn. (Tot de toewijzing der werken voor het bouwen van de tunnel onder de Schelde te Antwerpen zal binnenkort worden overgegaan. Hei is nu ongeveer 3 maanden geleden, dat de opening der aanbiedingen plaats had en de be trokken diensten hebben dus tijd ge noeg gehad om de voor- en nadeelen van ieder dezer aanbiedingen na te gaan, iVerwacht wordt, dat men in het voor, jaar reeds de hand zal kunnen leggen aan de voorbereidende werken. I>e ei genlijke tunnelbouw zal, naar raming, drie jaar duren, zoodat het wel 1935 zal worden alvorens het nieuwe verbin dingsmiddel tusschen de Schelceoevers voor het verkeer wordt opengesteld. Relletjes te Antwerpen. In de Riga-straat bij de haven te Antwerpen, maakte een communist van de gelegenheid gebruik, dat een 5U0 werkloozen aldaar bijeen waren, om op een wagen te klimmen en de massa op te ruien. De polilie kwam tusschenbeide en legde den communist het zwijgen op. De havenarbeiders trokken echter partij voor den spreker en scholden de politie uit, waarop een der werkloozen op zijn beurt van den wagen af zijn makkers, die zeer opge wonden bleken, tot gewelddadig op treden aanspoorde. De spreker werd toen van den wagen gehaald en gear resteerd. Maar nu wierpen de werkloo zen zich op de politiemannen, bevrij den hun makker en bestookten verder de politie met steenen, stukken hout, flesschen en alle andere voorwerpen, die hen onder de hand vielen. Eerst na dat de agenten verscheidene revolver schoten in de lucht hadden gelost, stoven de werkloozen 'uit elkaar en kon de tweede spreker weer worden gearresteerd en opgebracht. Sterfgevallen door mist. Te Oostakker ten Noorden van Gent zijn de vorige week tengevolge van mist verscheidene (op het land werkende inwoners ziex gewopden, Thans zijn allen evenwel hersteld. De Nutsspaarbank te Groningen. Men meldde Donderdag uit Gronin gen: iVermoedelijk tengevolge van de on regelmatigheden bij de spaarkas der Handels- en Landbouwbank alhier lie pen er de laatste dagen in stad en om streken slechte geruchten over den fi- nancieelen toestand van de Nutsspaar bank te Groningen, die 50.000 inleggers heeft met een kapitaal van 27 millioen gulden. In het begin van deze week begonnen enkele inleggers hun geld weg te halen en vandaag is het tot een run gekomen. De menschen ver dringen zich voor het gebouw om hun gelden terug te krijgen. Aan allen, zonder onderscheid, woijdt de inleg uitbetaald, en de directie verzekert dat er absoluut geen reden is voor ongerustheid, daar de gelden solide zijn belegd en dat er een reserve is van meer dan 4 millioen. Zij ver trouwt dan ook, dat de inleggers de volgende week hun geld zullen terug brengen. Nader meldt men: In verband met de krach van de spaarbank, die een onderdeel is van de Handels- en Landbouwbank, deden dezer dagen omtrent de Nutsspaarbank de wildste geruchten de ronde, met het gevolg, dat er vanmorgen op de Nutsspaarbank een run begon, die tot vier uur in den middag, de middag pauze, voortduurde, en om zeven uur, de opening van de avondzitting, werd hervat. Toen stonden ettelijke honder den spaanders voor het gebouw, met ongeduld het oogenblik verbeidend, waarop zij hun spaarpenningen in ont vangst zouden kunnen nemen. Een aan tal politie-agenten was (aanwezig om de orde te handhaven, welke geen oo genblik verstoord wend. De menschen werden zoo spoedig mogelijk geholpen. Dank zij de onbeperkte liquide midde len, waarover de spaarbank beschikt, werden alle bedragen, ook de zeer groo te, welke anders zekeren tijd tevoren moeten worden opgezegd, zonder op zegging uitbetaald. Dat duurde tot acht uur des avonds, het oogenblik van slui ting, Zij, die toen nog niet geholpen waren, gingen gerust naar huis. Vrij dagmorgen zullen zij, die nog niet van hun totaal ongemotiveerden angst genezen zijn, op dezelfde coulante wij ze als vandaag hun spaargelden terug kunnen ontvangen. Dan zal de run waarschijnlijk geëindigd zijn en onze Nutsspaarbank met ongeschokt vertrou wen te voorschijn komen uit een ver velende periode, welke schade zal toe brengen aan de menscher, die het oor geleend hebben aan dwaze geruchten. iZaterdag was de run op 3e Nuts spaarbank te half een afgeloopen. Van de 50.000 spaanders hebben 1500 dezer dagen hun spaargelden tot een totaal bedrag van ruim één millioen gulden teruggehaald. Verblindende rijwielverlichting en ondeugdelijke reflectoren. De commissaris der Koningin in Gel derland heeft een aanschrijving gericht tot de burgemeesters in zijn gewest, naar aanleiding van een verzoek van het bestuur van de Koninklijke Neder- landsche Automobielclub, die er de aandacht op gevestigd had, dat scher pere maatregelen, dan tot (dusver4 noo- dig zijn tegen: le. het verblindend licht van vele, meest electrisehe rijwiellampen 2e. de veeltijds I onvoldoende wer king van op rijwielen aangebrachte reflectoren. De commissaris vestigt er de aan, dacht op dat het verblindend licht meestal veroorzaakt wordt door ver keerden stand van de lamp. De re flectoren zijn dikwijls wan volkomen onvoldoende werkzaamheid door slechte constructie of door verkeenden stand. De commissaris dringt er op aan, de gemeentepolitie op te dragen een nauwlettend toezicht op een en ander e houden en door streng optreden mee ,e werken, dat zoo ve-i mogelijk aan dit euvel een einde wordt gemaakt, om daardoor het steels grooter wor dende aantal ongelukken op den weg zoo veel mogelijk te beperken. Mededeeling. De Stichtingen voor Toevallijders te Haarlem en Heemstede zullen 26 Ja nuari 1932 haar 50-jarig bestaan ge denken. Met het oog hierop is opge richt een Jubileumfonds onder de hoo- ge Bescherming van H.M. de Koningin- Moeder, en gesteund en aanbevolen door een groot Eere-Comité. De eigenlijke bedoeling van dit Jubileumfonds is, het bijeenverza melen van een kapitaal groot genoeg om uiting te geven aan de dankbaarheid van het Nederlandsche Volk voor het geen in deze Stichtingen de eerste, die in ons Vaderland zich het lot van deze ongelukkigen aantrokken is gedaan in die 50 jaren aan en voor die lijders aart vallende ziekte, waarvan ruim 400 geregeld aldaar verpleging vinden, meestal gedurende vele jarent en dat, zonder eenige subsidie van Rijkswege. Men hoopt door dit bedrag in staat te worden gesteld een geheel nieuw en naar de eischen des tijds ipgericht Kinder-Jongenshuis te kunnen bouwen, waaraan groote behoefte be staat. 'f 50.000,- werd daarvoor aan vankelijk gevraagd, maar zeer zeker zal meer dan f 100.000," noodig zijn. Eén-derde-deel van het gewenschte be drag werd reeds rn den loop van dit jaar 1930 bijeengebracht met daartoe vervaardigde couponboekjes met waar den van f 0,10 tot f 100,-. Maar de kring dergenen, die met deze coupon boekjes willen werken, moet belangrijk worden uitgebreid, zoodat in alle la gen en kringen van ons volk een bijdra ge naar vermogen wordt gevraagd, en straks niemand meer kan zeggen: Bij mij is niemand om een offer voor dit schoone doel geweest! Couponboek jes met grootere waarden heeten A„ kleiner B„ nog kleiner C. en de kleinste Du zooaat A. voor meervermogenden bedoeld zijn en D. voor de minstver- mogenden. In handelskringen, op kan toren, bij kennissen en vrienden, en vooral ook, wat de kleinere coupons betreft door personeel en leerlingen van scholen, M.U.L.O.- en Kweek scholen, Middelbare scholen enz. kan hiermede vruchtbaar gewerkt worden. Deze boekjes zijn aan te vragen bij en worden gaarne toegezonden door: J. A. Hoekendijk te Heemstede, telefoon Haarlem 28083. Een mooi fotoalbump- je, passend in het keurige bandje van het couponboekje wordt als geschenk gegeven aan allen, die op deze wijze medewerken. Wij wekken hier gaarne allen op dit heerlijke doel door krachtige medewer king te bevorderen, daar in deze Stich tingen toevallijders uit alle elf provin ciën van ons vaderland, en van alle gezindten, ook Katholieken en Israë lieten, worden verpleegd. VRAGENBUS. Lezers hebben het recht koste loos vragen te stellen over belas tingkwesties. Let wel: Alleen over belasting kwesties. i Vragen over andere onderwerpen blijven onbeantwoord. Lezers ge lieven zich met hun vragen te richten tot de Directie van de N.V. ACCOUNTANTSKANTOOR „NATIONAAL BUREAU VOOR ADVIEZEN," Nieuwestad 83, LEEUWARDEN. Postzegel voor antwoord insluiten. Vragen worden per brief beant woord. Belangrijke vragen worden bovendien in d;t blad beantwoord. Tenzij de vragers bezwaar hebben. Zij gelieven dit dan mede te dee- len. Van de grootst mogelijke geheim houding kunnen de lezers verze kerd zijn. Vraag 62. Ik verzoek U beleefd mij te willen meedeelen over het volgende. Ben win kelier. Mijn zoon (ongehuwd) en bij mij inwonend heeft een ander bedrijf en geheel afzonderlijk opgericht. Beide bedrijfen staan op mijrt naam. In het laatste bedrijf is eerste jaren niets ver diend wat door belastingaccountant is vastgesteld. Nu evenwel word wel iets verdiend. Als nu het laatste gevoegd word bij het door mij behaalde winst kom ik In een hooger klasseaanslag. Persoon lijk geniet ik niet in 't minst van het door mijn zoon gevoerde bedrijf die benut alles voor aanschaffing en voor zorgen om te huwen. iKan ik voor ,hem geen aparte aanslag doen, zonder ik het bedrijf van mijn zoon prijsgeef. Antwoord LJ moogt van de winst van het be drijf aftrekken een loon voor Uw zoon (alleen echter wanneer deze 21 jaar is of ouder) ten bedrage van ongeveer f800,- a f 1.000,- per jaar. Meer moogt U niet aftrekken. Tenzij U van Uw zaak een vennoot schap onder een .firma maakt, met winstdeeiing. Mocht U oyer dit laatste nog inlich tingen wenschen, schrijf ons dan even. BRESKENS. De Rijkswaterstaat heeft het on derhoud van de Rijkswegen Middel- burg-Goes-Kapelle tot Walcheren en den Sloedam en Breskens-Belgische grens gegund perceel I aan J, J. Jan sen te Middelburg voor f 3130 en per ceel II aan P, J. v. d. Sande alhier voor f 5050. Hedenmorgen had de fabrieksar beider J, W. van de N.V. Van Melle's door G. Th. ROTMAN. 11. Veilsuft en wezenloos stonden mijnheer Pimpelmans en Jodocus el kander aan te gapen. Jodocus had mins tens drie gekneusde fribben, terwijl mijnheer's gezicht vol schrammen en builen zat, zoodat 't meer op 'n land kaart geleek, dan op een menschen- gezicht. ,,Dat overkomt me niet meer!" zei mijnheer Pimpelmans, en hij liep regelrecht naar den wagenmaker. Nu, die wist er wel wat op. 12. „Het zaakje komt schitterend voor mekaar!" zei hij, ,,ik mag 'n ijs beer worden, als-ie ooit van z'n leven weer achterover slaat!" En hij zette er vanachter nog een extra wiel iaan. i,,Het is eigenlijk het ei van Colum- ibus," dacht mijnheer Pimpelmans, toen hij 't bekeek, „maar een reuze idee is het!" Toch nam hij zich voor, niet meer achterin te gaan zitten. Ruwe Huid Schrale Lippen Winterhanden Wintervoeten Confectionnerv Works het ongeluk met zijn hand tusschen een der machines te komen. Hij is naar het Ziekenhuis te Vlis- singen gebracht. Davola, de Magiër. In ,,Het Huisgezin" (Den Bosch), lezen we: Het bezoek, dat Bellachini Jr. de vorige week aan onze stad bracht heeft niet kunnen verhinderen dat zijn col lega Davola gisterenavond voor een goed bezette Casinozaal kon optreden. Onder de aanwezige" zullen er wei nigen zijn, die spijt hebben gehad van hun tijd en geld, want de verrichtingen van dezen telepaath-goochelaar ver hieven zich ver boven het middelmatige en waren in staat het publiek den ge- heelen avond te boeien. De heer Davola dient zich zijn vak eischt dit wel aan als een hin doe-fakir, en omgeeft zich wel met allerlei vreemde reclame-slagwoorden, maar hij is een rasechte Hollander en als zoodanig deed het ons bijzon der genoegen hem zijn prestaties te zien volvoeren. De nummers voor de pauze waren gewijd aan de „gewone" goocheltoe ren, die nochtans op buitengewoon han dige en mysterieuze wijze werden vol bracht. Na de pauze evenwel vertoonde Da vola zich op z'n sterkst als telepaath. Met nimmer falende zekerheid slaag de hij er in voorwerpen van het publiek afkomstig aan de bezitters terug te ge ven. zonder gezien te hebben, wie dit voorwerp urt handen gaf. Ook het slotnummer: het kruis der sprieten, (zooals het Belgische pro gramma zotteklapte) was verbluffend. Niemand heeft den geheelen avond gesnapt hoe hij bij den neus werd genomen; Davola heeft zich een illu sionist van de bovenste plank getoonkf. AARDENBURG. Naair we vernemen, is het verzoek van den heer W. Trapman tot het maken van een kruising voor décou- ville-spoor over den rijksstraatweg van Aardenburg naar Draaibrug, niet toe gestaan. De bedoeling was, om de benoodigde klei voor de steenfabrikatie, van den westelijken havendijk af te graven, en per lorrie naar de fabriek te transporteeren, aangezien de klei- voorraad op de tegenwoordige win- plaats uitgeput raakt. Een dergelijk tjransport zou minder aanleiding tot vuil warden van den asphalt-weg ge ven dan vervoer per as. Het Doopsgezind Armbestuur al hier moest ait jaar bij toerbeurt voor zien in de periodieke aftreding van een lid van het ,College van Regenten van het Burger-Gasthuis alhier, De heer H. Beun-Houg. aftredend met 1 Januari 1931 werd als zoodanig herkozen, Behoudens onvoorziene omstan digheden, heeft Donderdag a.s. de on- derteekening der slotacte inzake de ver deeling der Gast- en Weeshuisgoederen door de verschillende afgevaardigden, te Middelburg plaatsi AARDENBURG. „Wanneer men verre reizen doet" „dan kan men veel verhalen". '4 Gebeurde Maandag 8 December van het jaar negentienhonderd en der tig- De man had reeds lang gedocht, dat ie toch wè een nieuw pak noodig a. A dikkels, as 't ie zoo 's nachts an de Dradiebrugge 'tvier onder de machie- nen stilletjes an ieuw was 'tie daar over bezig gewist. 'tVier onder de machines mocht 's nachts zoo maar èel even anzien, want de tram most ook sparen, net zoo goed as ie. Afijn, ie ii noe zoo vee bie mèkaore, gescharreld da 't ie genoegd a voor een pak. Zijn vrouwe vond 'took goed en noe zou 'tie er een koopen. In Errumburg moet je da niet voor zien. Da zien maar prutswienkels. A zetten ze nog mee groote letters voor ulder raam, totale uitverkoop, een pak kunje er toch nie koopen. Mee zien vrouwe a 'tie overleid om naar Maldegem te gaan. en da was noe gepeseerde Maondag. De tram van alf tiene kwam van Er rumburg en kort bie z'n deure stak tie z'n and op. De machinist zag van- vanzelf dadelijk, dat 'tie was, wan as je eiken nacht het vier onder de machinen moet aan ouwen in 's mor gens moe zurgen, dat ze goed opge stookt zien, dan kent de machinist je vanzelf. IDe tram iel stille en ie stapten in en ree mee naar Maldegem. Mao da was 'took niks gedaon. Geen pak voor em. Ie gieng ma ees nao Gent, da zien zukke groote wienkels, da zou 'tie wè kunnen koopen. Van Maldegem na Gent was zoo verre nie, dus reed ie mee de trein naar Gent en kocht da een nieuw pak. Noe most ie van zelf wee terug na Maldegem. Mao da was niksmee den trein bi je d'r in een wipje; in de trein stoeng klaar; ie ao ma in te stappen. In da zat ie, oovèrdig mee zijn nieuwe pak onder z'n èrm en da ree de trein. Da gieng 'ter nog ees een aordig bitje van deur, jao, tot ie da ineens veel wadter zag, 'tleek wè of tie an Bresjes was, maot dan kon vanzelf nie. 'tEen kee gevrogen en ze zeijen dat ie in Antwerpen was. Ja, wat noe te doen. Da waoter, da most ie vanzelf over, de boot lag net klaar en as 't ie an d'artdere kant was, zou tie wê vèder kommen, dan zou tie wê weer een trein èn na Maldegem. (Kiek an d'andere kant stond er net een tram klaor; da gieng tie ma inzit ten en da begon ie te riejen. De conducteur gaf èm een kaortje, ma ie vroeg nie, wa tie na toe most* dus ree ie ma deur. D'r kwamen men- or schen op en da giengen d'r af, maar ie reej mee, tot ie op 't leste alleene in den tram zat en de tram op ield mee riejen. Dao kwam de conducteur, ;Wa moede gij na toe meneere Na Maldegem. Na Maldegem? A sakkerdjie, ton ade gij allange moeten uitstappen ert overstappen en oe laoten overzetten na 'tVlaamach Oofd «n dan den trelfl

Breskensche Courant | 1930 | | pagina 2