Breskensche Courant Het geheim der Visschershut. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Raadsvergadering Aardenburg. FEUILLETON 40ste Jaargang Zaterdag 13 December 1930 Nummer 358 AMONNEMENT: pm hjiérléal f 1,25 bujfcn Breskcns J ,40. Buitenland f 6,50 per jaar. Zondagsblad per kwar taal f 0,65; en buiten Breskens 0,725Bui- Bnland f 3,50 per jaar. Verschijnt: - iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND Advertentiën worden aangenomen tot uiterlijk 1 uur nam. J. C. LE BLEU, Tal. 21 Uitgave: Dorpsstraat 35, BRESKENS Postrekening 70179 ADVERTENTIËN: Van I 5 regels f 0,75; iedere regel meer 15 ent. Ingez. mededeelingen 30 cent per regel. Handelsadoertenliên bij regelabonnement groote kortingTarief op aan vraag verkrijgbaar. GR A TIS verzekering voor de a y<-\ s~\ abonné's tegen ongelukken, en Jl III Wel voor de volgende bedragen: gulden bij levens- 1SM bij dood r-r m* gld bij ver- f^ij Ver- a s-\ gld bij ver- gld bij ver- lange ongeschikt- lllll door lies van een j( I l'cs 0an een 4 f "es üan een S J van ecn heid tot werken een ongeluk hand of voet oog duim wijsvinger De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-GraVenhage. s-\ gld bij verlies III van eiken anderen vinger Onze abonné's in het buitenland gelieven hun abonnementsgeld voor het jaar 1931 te voldoen vóór den 15 Januari a s. Is dit niet geschied, zoo wordt de toezending van ons blad na dien datum gestaakt. De abonné's op het GEILLUSTH. ZONDAGSBLAD, bij wie per post- kwitantie wordt beschikt, gelieven vóór 25 December a.s. het abonne mentsgeld over het eerste haljjaar 1931 ad f 1,45 te storten op onze postrekening 70179. Na dien datum wordt per poslkwitantie beschikt met verhooging van incassokosten. Dinsdag 9 December 1930 kwam de Raad dezer gemeente onder Voorzit terschap van den Edelachtbaren Heer Burgemeester Th. M. Overmaat des avonds 5 uur in voltallige zitting bijeen. Notulert. -_Na opening der vergadering werden de notulen der vorige vergadering ge lezen. De VOORZ.: Heeft een der leden op- of aanmerkingen? Dhr. HOLLEBRAND: J'a. mijnheer de Voorzitter, ik meen, dat men er zich dezen kreer een weinig al te ge makkelijk afgemaakt heeft met het opmaken der notulen. Er is in de vorige vergadering heel wat gezegd over de waterleiding en de motorspuit en daar van is zoo goed als niets genotuleerd. De VOORZ.: Volgens het Regle ment van orde moeten in de notulen enkel opgenomen worden de korte hoofdinhoud en de eventueel genomen besluiten; dezs laatste moeten volle dig weergegeven worden. Er is een spreekwoord, dat zegt: „hoe meer je op papier zeh des te meer heb je te verantwoorden". Gedachtig aan dit spreekwoord hebben B. en W. eens getracht bij wijze van proef, korte notulen te maken, zonder aan de waar heid te kort te doen en zij meenden dat de gemaakte notulen goed waren. 64. „Als je goed geluisterd hadt, zou je weten, dat ik behalve dat nog veel meer gezegd heb. ik heb niets per soonlijks tegen de dochter van Luca en zij is goed en lief genoeg, maar zij is geen vrouw voor jou. Dat had je moeten begrijpen," zei de jonkheer koeL „En indien ik vóór dezen ge weten had, dat er zulk een innige,, in tieme verstandhouding bestond tus- 6chen jou en haar» zou ik je ver van jGrafhorst" gehouden hebben. Maar ik leefde in de meening, dat zij de vtouw van Willem Luca zou worden'?,, - Er was een oogenblik van stilte. Wiat zou de jonker zeggen. Dan waagde hij de opmerking: „Moeder heeft er zich reeds mee verzoend". „Moeder zich er mee verzoend, Wat bedoel je? Wat heeft zij gezegd „Zij was eerst vol verbazing en boos. Doch ik heb haar hart bewogen en zij heeft zelf beloofd om naar Strandwijk te gaan en Lien naar „Gifd- (hürst" te brengem omdat het onmoge- Wij zijn evenwel bereid uitbreiding te geven aan de notulen wanneer zulks verlangd wordt, maar wij vinden het niet noodzakelijk. Dhr. HOLLEBRAND: Ik zou ook niet graag alles willen opgenomen, wat in de vorige vergadering in het lange debat over het voor en tegen de water leiding en andere onderwerpen gezegd is, maar ik vind het nu genotuleerde toch wat ai te beknopt. De VOORZ.: Wij niet. Wenscht ie mand nog het woord te voeren? Mevr. VAN DEN BROECKE: Ja, mijnheer de Voorzitter, ik ben het eens met den heer Hollebrand; de notulen zijn buitengewoon kort, maar aange zien alles reeds vroeger besproken en genotuleerd is, acht ik het nu over bodig dit nog eens te herhalen. Ik meen, dat de raadsleden het recht hebben in de notulen te doen opne men, wat zij naar hunne meening over de behandelde punten ter sprake heb ben gebracht. Alles natuurlijk zoo kort mogelijk, maar dan moeten de raads leden dat na lezing der notulen hun verlangen kenbaar maken. De VOORZ.: Zeer juist! Nog iemand iets over de notulen? Verlangt iemand stemming? Niemand Zonder hoofdelijke stem ming goedgekeurd. Ingek. Stukken. Een paar ingekomen stukken van Ged. Staten, houdende goedkeuring van vorige raadsbesluiten en een schrijven van de gemeente Groede meldende wij ziging in de kermisdagen worden voor kennisgeving aangenomen. Lantaarn in de Bogaardstraat, Van P. Stekelinck en anderen was een verzoek ingekomen om voor hunne woningen in de Bogaardstraat een gas lantaarn te plaatsen. De VOORZ.: B. en W. stellen vooi deze zaak aan te houden, tot de steen weg Aardenburg—St. Kruis hersteld of beter geheel verlegd is; wij kunnen dan beter zien, hoe het terrein er dan zal uitzien, want dat zal daar eenigs- zins gewijzigd worden. Dhr. WIEME: Mij dunkt, dat er heelemaal geen reden is óm uit te stellen. Of de lantaarn nu of later geplaatst wordt daaronder zal de weg niet lijden. De VOORZ.: De weg wordt daar nog al wat verhoogd. Hoeveel kan ik niet zeggen; dan zou ik het plan voor mij moeten hebben. Het kon dus zijn, dat wij vergeefsch werk doen, als Wij thans de lantaarn plaatsen,, daarom willen wij liever wachten. Dhr. WIEME: Ik geef de voorkeur lijk was, dat zij langer bij de Luca's in huis bleef". „Mijn vrouw naar Strandwijk om Lien te halen. Hoe is het mogelijk riep de jonkheer vol verbazing uit, „Waarom kon het meisje niet langer bij den schipper thuis blijven Het schijnt wei, alsof je door alles heen bent, Kon je dan heelemaal niet meer wachten „Neen, dat is het niet,, vader. Maar Lien kon daar niet langer thuis zijn, want sinds zij weigerde met Wil lem te trouwen, heeft zijn moeder zich van haar afgekeerd en maakte haar hef deven tot een kwelling". „Dus je moeaer zou Lien naar het kasteel brengen. Weet zij alles „Zij weet alles, vader, en heeft haar- toestemming gegeven". sh- „Als dat zoo is, zal ik mijn toe stemming niet weigeren. Ik begrijp het nog niet goed. Het is een ontzettende teleurstelling voor mij en dat zal het eveneens voor je moeder zijn, maar ik wil niet dat de geschiedenis van mijn broeder zich herhaalt. Er geschiedt niets zonder Oods wiL Ik zal beproe ven dezen slag te dragen zonder ver- bittering in mijn hart te laten. Maar wel moet je weten, dat dit bijna dc grootste teleurstelling is die je aan om maar niet te wachten. De VOORZ.: Wellicht is de heer Wieme niet voldoende op de hoogte, wat er daar met den steenweg gebeu ren zal, daarom zouden wij liever nog wat geduld nemen. Dhr. WIEME: De lantaarn zal niet in den weg staan voor de werkzaam heden aan den weg. De VOORZ.: De plaats van de lantaarn is nog niet bepaald! Dhr. HOLLEBRAND: Er ligt im mers reeds een eind gasbuis in de Bogaardstraat? Kan de lantaafn daarop niet verbonden woitden. De VOORZ.: ik ken de capaciteit niet van die buis. Dhr. HOLLEBRAND: De Raad kan toch nu reeds besluiten, dat er een lantaarn komt na het leggen van den weg. De VOORZ.: Ja zeker. De Raad kan zeggen: Wij doen het nu. Wij doen het r niet of i Wij doen het na de verbetering van den weg. Dhr. CATSMANHet is, meen ik, duidelijk, dat die lantaarn er maar niet dadelijk zal staan ook al wordt beslo ten er een ,te plaatseri; dat wordt toch wel April of Mei. Het lijkt mij daarom beter de zaak eens aan te zien. Dhr. WIEME: Reeds voor 2 jaar is er gesproken om daar een betere verlichting aan te brengen. Dhr. CATSMANDat is niet juist, toen ging het over een lantaarn in de buurt van den heer Wieme. Dhr. WIEME: Daar heb ik van af gezien;. Dhr. HOLLEBRAND: De Raad kan toch zeggen de lantaarn komt er of hij komt er niet. Dhr. CATSMANLaat ons nog eens wachten tot de volgende vergadering, dat wordt wellicht eind Januari of Fe bruari, dan weten wij misschien wat meer. De VOORZ.: Het blijkt dat de zaak niet zoo eenvoudig is, als het lijkt. In een der vorige vergaderingen is gezegd, dat wij na afloop van het jaar eens zouden zien, .hóe de zaV der verlichting met de gasfabriek staal en dan alles in zijn geheel bespreken. Wij kunnen toch niet iedere verga dering over een lantaarn debatteeren. Geef B. en W. eens gelegenheid de zaak in zijn geheel te overzien, wel licht zijn er dan voor ons lichtpunten opgegaan en kunnen wij al of niet besluiten tot uitbreiding der lichtpun ten in de straatverlichting. Dhr. CATSMANWij hebben al eens een verzoek gehad uit de Heeren- je ouders hadt kunnen bereiden". De jonker boog het hoofd onder de ze verwijten. Ofschoon niets ter wereld hem zou hebben kunnen bewegen om Lien op te geven, was hij nuchter genoeg om zich de ontgoocheling van zijn vader in te denken. Het gezicht van den laatste; die daar neerzat als een beeld van verslagenheid en lijd zaamheid, schokte hem meer dan een storm van toornige verwijten hem had kunnen doen. De jonkheer hief zijn hoofd op en zijn zoon ernstig in de oogen blikkende, zeide hij: „Ik moet ronduit met je spreken, jongen. Ik vraag je of je dezen stap ernstig genoeg overwogen hebt. Je moet goed begrijpen, dat als je met haar huwt, zij geen stfeun, maar een hinderpaal, een groot be letsel voor je zal zijn in de toekomst. Zij mag lief en verstandig zijn, maar zij is onontwikkeld, zij mist bescha ving en opvoeding, en de wereld, waar in jij je behoort te bewegen, zal haar niet willen aannemen, tenzij uit mede lijden". Bij deze Woonden van den jonkheer schenen de moedelooze trekken in het gelaat van den jonker te herleven en zijn oogen begonnen te schitteren. „Wat zegt gij vader," riep hiji „Lien niet dreef, een van den heer Wieme en nu dit.. Laat ons dat alles té samen be handelen. Dhr. HOLLEBRAND: Geven B, en W. stellige zekerheid, dat zij in de volgende vergadering met een uitge werkt plan komen. De VOORZ.: Mag ik daarop anjt- Wfiprd dat daarop met absolute ze kerheid niet te antwoorden is. B. en W. moeten die zaak nog in studie nemen en in een Vergadering bespre ken en ik kan nu met geen moger lijkheid zeggen, hoe dat onderzoek en de daaropvolgende bespreking en be slissing zal uitvallen. Dhr. WIEME: Vroeger heeft er aan de Polderstraat een petroleumlantaarti gestaan, toen er geen huizen stonden. Waarom kan er nu voor de tegenwoor dige bewoners dier buurt geen lantaarn geplaatst worden De VOORZ.: Ik heb zoo pas aan getoond, dat het beter is te wachten daarom vragen B. en W, uitstel. Dhr. WIEME: Van uitstel komt af stel. Dhr. CATSMAN: De heer Wieme is in zijn eigen licht, want komt de lantaarn bij Stekelinck, dan heeft hij er zelf niets aan. De VOORZ.: B. en W. stellen voor, deze zaak aan te houden. Dit voorstel wordt aangenomen met 4 stemmen vóór (Mevr. Van den Broec- ke, en de heeren Hollebrand, Catsman en Van der Hooft) 1 stem tegen (dhr. Wieme) en 2 stemmen blanco (Mevr. Ancion en dhr. Biondeel). Ontslag huur tuingrond. Van den heer Iz. Bron, thans wo nende te Cadzan'd, is het verzoek in gekomen om ontslagen te worden als huurder van enkele perceeten tuin grond, die hij voor enkele jaren, toen hij nog in Aardenburg woonde van de Gemeente gehuurd heeft. De VOORZ.: B. en W. stellen voor den huunder Bron te ontslaan als pach ter. De perceelen zullen opnieuw open baar verhuurd worden. Mocht de uit slag deze verhuring minder opbrengen dan de huursom bedraagt, die Bron nu te betalen heeft dan moet deze dat verschil opleggen, mocht de op brengst hooger zijn, dan komt het voordeel aan de Gemeente Kan de vergadering zich daarmede vereenigen. Dhr. HOLLEBRAND: De huur der gronden gaat overal naar beneden; dit is buiten twijfel. Nu vind ik het nog al erg, dat de vorige huurder genoodzaakt wordt mogelijk nadeelig verschil te moeten bij-betalen. De VOORZ.: ik denk; dat dit hier beschaafd Maar hebt gij dan nog nooit gemerkt dat zij een geboren dame is aan wie alleen de kleeding en de omgeving eener dame ontbre ken En wat haar ontwikkeling be treft, zij zal lecren, tweemaal zoo viug ais elk ander. Moeder en Bertha en ik, wij allen zullen haar leeren. Ach vader, ik weet zeker dat mijn Lien een schit terend figuur zal maken". „Dat denk je, omdat je het hoopt Je groote genegenheid voor haar maakt je ongeschikt om nuchter te denken. Je kunt doen wat je wilt maar zij zal altijd de visschersdochter blijven. Zij Is niet een van de onzen en zal het nooit worden. Daar zijn afstanden tus- schenjou en haar die niet weggewischt kunnen warden. Ben je er zeker van dat je door de stormen van het leven heen, al haar tekortkomingen zult kun nen dragen Opi harentwille zal je veronachtzaming en spot moeten dra gen". „Ik ben tot alles bereid vader," zei de jonker hartstochtelijk. „Ik acht mij zelfs in staat om voor haar te sterven". Wees nuchter 'jongen. Je zult in de eerste plaats voor haar moeten leven en dat is dikwijls een zwaardere beproeving dan te sterven. Ik zie de niet het geval zal zijn. Deze tuingron den zijn indertijd door buitengewone omstandigheden zeer laag verhuurid, zoodat Bron.wel niet zal hebben bij te betalen. Vindt de Raad het aldus goed! Z.h.st. aangenomen. Voogd ij-kinderen. Van den Secretaris der Jeugdbescher ming te Middelburg was bericht inge komen, dat de kosten voor opname van kinderen in rijks- of andere instel lingen niet door het Rijk betaald wor den, maar dat de gemeente de daar voor noodige gelden beschikbaar moet stellen. Pensioengrondslag Burgemeester. Voorgesteld wordt de pensioengrond slag van den Burgemeester met ingang van 1 December 1930 te bepalen op f 2180,-. Z.h.st. aangenomen. Wijziging begrooting 1930. De VOORZ.: In de begrooting 1930 was een wijziging noodig, die bij dc heeren raadsleden gecirculeerd heeft. Heeft iemand daaromtrent iets te vragen? Verlangt iemand stemming Z.h.st. aangenomen. Benoem ingen. Thans volgden een zevental stem mingen voor bestuursleden van het Algemeen Armbestuur, de Commissie tot wering van Schoolverzuim en de Plaatselijke Commissie voor School toezicht i i i i TJ ,;J 4 Voor het algemeen Armbestuur werd met algemeene stemmen herkozen het 'aftredend lid A. J. Dierick. Voor de Commissie tot wering van Schoolverzuim waren de volgende twee tallen opgemaakt. a. 1, E. S. Ceulenaere en 2 E. Spinnewijn. b. 1. C. Brakman en 2 J. J. de Marèe. C, 1. J. C. C. Henry en 2 O, de Bruijn. d, 1, A. J. Dierick en 2 A. de Smet. e. 1. M. Beun en 2 A. Butler. De eerstgenoemden van ieder twee tal, zijnde de aftredende leden, werden pij iedere stemming met algemeene stemmen herkozen. Hetzelfde geschiedde bij het Plaatse lijk Schooltoezicht waarbij de heer C. Brakman herkozen werd. Rondvraag. De VOORZ.: Heeft iemand iets voor de rondvraag? Dhr. HOLLEBRAND: Ja, mijnheer toekomst zwaar in en ik heb een gevoel alsof deze reis met zijn droeve ont goochelingen mij vele jaren ouder ge maakt heeft". Het was den jonker alsof zijn hart toegeknepen werd bij de smart van zijn vader, en hij gevoelde een hevig verlangen om iets te doen om zijn zor gen te verlichten. Doch wat! De ba rones van Berkenvoorde trouwen, Lien opgeven. Neen, dat nooit. Dan liever strijden, zijn heele leven en armoede lijden. Hij kon niet anders. Hij werd heen en weer geslingerd tusschen twee plichten, en in de persing van zijn gemoed voelde hij zijn oogen voch tig worden. De trein rolde het station binnen, de jonkheer richtte zich op en een blik op het gelaat van zijn zoon werpend, bemerkte hij diens vochtige oogen. Hij voelde als een vader, wat er in dat hart omging, en des jonkers hand grijpend, zeide hij gevoelig: ,,We zul len gauw thuis zijn, jongen. Onze reis is bijna geëindigd. Zoo zal ook eens onze aardsche reis eindigen en we zullen gaan naar het huis daar bo ven. (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1930 | | pagina 1