Breskensche Courant 200 50 40 25 HetgBhetm der Visschershut Voorzichtig! uitsluitend PU ROL. De ouderdom der aaide, Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. FEUILLETON 40ste Jaargang Woensdag 10 December 1930 Nummer 3588 ABONNEMENT: per kwartaal 1,25; buiten Breskens ,40. Buitenland 6,50 per jaar. Zondagsblad per kwar taal j 0,65; en buiten Breskens 0,725Bui tenland f 3,50 per jaar. Verschijnt - iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND Advertentiën worden aangenomen tot uiterlijk 1 uur nam. Uitgave: J. C. LE BLEU, Dorpsstraat 35, BRESKENS Tel. 21 Postrekening 70179 ADVERTENTIËN: van 1 5 regels f 0,75; iedere regel meer 15 ent. Ingez. mededeelingen 30 cent per regel. Handclsadoertentièn bij regelabonnement groote korting. Tarief op aan vraag verkrijgbaar. GR A TI S verzekering voor de abonnes tegen ongelukken, en wel voor de volgende bedragen: gld bij ver lies van een gulden bij levens- f x-\ gld bij dood v-r pm gld bij ver- lange ongeschikt- J f If I door lies van een heid lot werken een ongeluk hand of voet oog De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen- Verzekering-Maatschappij „Fatun gld bij ver lies van een duim te s-Gravenhage. gld bij ver lies van een wijsvinger gld bij verlies I van e^en anderen vinger ^r\ej u'\\ ^oxvAeu. Suez en Akaba. Het beroemde woord van Oxenstiér- na: ..Mijn zoon, je hebt er geen idee van met hoe weinig voorzorg de we reld geregeerd wordt," is in het bij zonder van toepassing .op de geschie denis van ihet Britsche keizerrijk. Nadat de Engelschen vergeefs getracht heb ben, op het vasteland van Europa en wel in Frankrijk vasten voet te krijgen, zijn zij begonnen met op alle andere vastelanden zonder het minste systeem koloniën te stichten. Eerst toen deze koloniën eenmaal bloeiden, begon men te denken over een systematische on derlinge verbinding. Dit begon met het veilig stellen van den weg naar Indië; toen Disraeli de talrijke aandeelen van den Khedive van Egypte wist te koo- pen. was men goeddeels n^eester over. het Suez-kanaal. in den wereldoorlog werd het kanaal echter door de Duit- schers en Turken bedreigd en toen Engeland daarop Palestina met zijn troepen bezet had, verraste het de we reld en misschien 'ook wel zichzelf met de verklaring van Balfour, die Pa lestina verklaarde tot nationaal tehuis van het Joodsche volk onder Britsch mandaat. Thans ziet men eerst, dat deze verklaring eenigszins ondoordacht Averd uitgegeven en slecht -voorbereid was. Het kwam er destijds voor Enge land ia de eerste plaats op aan, het Jgebied ten Oosten van het Suez-kanaal op de een of andere wijze te beheer- - schen en ^nationaal tehuis van het Joodsche volk" klonk zoo mooi en stelde Engeland in zoo'n sympathiek licht, zelfs bij de anti-Semieten, .dat men maar besloot tot die verklaring en zich niet veel zorgen maakte ctver de toekomst. Thans hebben er zich moeilijkheden voorgedaan, waar de Engelschen al evenmin gerekend hadden als de Jo den het verzet der Arabieren, tegen de Joodsche immigratie en de nationalis tische beweging in Egypte, die Enge- lands militaire macht over het Suez- kanaal beschouwt als een bedreiging der nationale onafhankelijkheid. Aanvan Icelijk was de strijd tusschen: Joden en Arabieren Engeland niet onwelkom, want door nu eens de eene, dan weer de andere partij gelijk te geven, voor kwam me|n - wat zeer kortzic-htig bleek te zijn, - de mogelijkheid van samen werking tusschen de beide volkeren. ,Toen kwamen de eerste relieves, waaf- 63. „Neen, vader," zeide de jonker, terwijl zijn gelaat betrok, ,,wie is het „Het is de jonge barones Van Berk|envoorde. Ik geloof, dat zij elven goed als schoon is en daarbij heeft zij als eenig kind een onmetelijk for tuin te verwachten, dat je een krachtige steun zou zijn tot welslagen in jetöë, komstige carrière. Zij zou bepaald een uitstekende wouw voor je zijn. De baron, haar vader, is een oud Vriend yan mij en ik heb genoeg gemerkt qm te weten, dat je bij den eersten 'aan'val beide harten stormenderhand zoudt veroveren. De jonker was verbleekt onder de woorden van zijn vader. Hij voelde nog zwaarder de moeilijkheden om met zijn keuze, die zulk een diepe teleur stelling voor den jonkheer moest zijn, voor den dag te komen. Zijn vader merkte zijn bleekheid en bedruktheid op en zeide: „Wel Adolf, je behoeft niet zoo verslagen te kijken. Er zijn dozijnen die dankbaar zouden zijn voor tulke kansen. Maar je sprak van trouw- tegenover men in Londen radeloos stond omdat zij tezamen met de moei lijkheden in Egypte zeer gevaarlijk kun nen worden voor het Engelsche gezag in Britsch-Indië en daardoor voor het re heele Engelsche keizerrijk. In de haast con MacDonald geen andere oplossing vinden dan het beperken der Joodsche immigratie op een zoo ingrijpende wij ze, dat zij eigenlijk stopgezet werd. Hierdoor wijkt men natuurlijk af van den geest der Balfour-verklaringdit wordt döor vele Engelschen toegege ven. Onder hen betvinden zich zoowel leden als tegenstanders der Labour-par- tij. De beperking der immigratie is dan ook een maatregel, die door de beweerde werkeloosheid in Palestina onvoldoende gemot Veer J wordt Engeland heeft zelf belang bij een gunstigen economischen toestand in Palestina, omdat de groote onkosten van het bestuur en de militaire bezet ting van het land door Palestina zelf moeten worden betaaM. Palestina kan zich alleen ontwikkelen, wanneer men de belangen van Engelschen, Joden en Arabieren op de een of andere wij ze doet samengaan. En juut Uier schij nen de Engelsche diplomaten geen op lossing te kunnen bedenken. Dan hebben de Engelsche ingenieurs nog meer fantasie; die hebben n.l, een plan ontworpen om evenwijdig aan het Suez-kanaal een tweede kanaal te gra ven, dat uitsluitend door Engeland wondt beheerscht en dat de Middel- landsche Zee zou moeten verbinden met den Golf van Akaba, die ten Oos ten van het Sinai-schiereiland diep in het land indringt. Voor het kanaal zou men gedeeltelijk gebruik kunnen maken van de diepe kloof der Gadi el Arab. De ingenieurs houden vol, dat het gra ven van dit kanaal technisch mogelijk is en wij zeg op de voordeelen ei van. Ten eerstè ligt het nieuwe kanaal geheel op Engelsch mandaatgebied, zoodat men bevrijd zou zijn van de internationale verplichtingen, die men bij het Suez-kanaal dient na te komen. Bovendien wordt de afstand tusschen de havens van Pales.ina en die van Britsch-lndië erdoor verkort, de econo mische ontwikkeling van Palestina be: vonderd en de nieiiw te stichten chemi sche industrie aan de Doode Zee een goede kans gegeven. Ook uit politiek oogpunt zijn er voordeelen aan verbon den. Engeland zou zijn aandeelen in het Suez-kanaal kunnen overdoen aan Koning Foead en daardoor zijn pro- Engelsche monarchie kunnen steunen tegenover het anti-Engelsche nationalis tische element in Egypte. De kosten, die men voor het grflven van het Akaba-kanaal zou moeten ma ken, zijn reusachtig, doch hiet kanaal is het waard. Reeds thans is het Suez- kanaal onvoldoende voor de behoeften en overweegt men den aanleg van een tweede kanaal, op korten afstand daar aan evenwijdig loopend. Het zou meer in Engelands belang zijn, wanneer er een tweede kanaal kwam, dat zuiver Engelsch bezit was. Men behoeft niet te vreezen, dat van het kanaal geen gebruik wordt gemaakt en dat men de onkosten niet terugkrijgt. Er zal een zeer druk gebruik van gemaakt worden, zelfs al zouden alleen de Engelsche schepen ervan gebruik maken. Boyen dien moet men van de aanlegkosten de som aftrekken, die Engeland zou ont vangen bij den verkoop van zijn aan deelen in het Suez-kanaal. Het is niet te ontkennen, dat het plan van het Akaba-kanaal ons ietwat fantastisch lijkt. Doch het Suez-kanaal en he\ Panama-kanaal schenen ook eerst fan tastisch en dat zij nu bestaan, heeft men te danken aan de technische fan tasie van den ingenieur. (Nadruk verboden)» plannen. Dan moet je al een keuze gedaan hebben". „Dat 'heb ik ook, vader." sprak de jonker, en zijn stem beefde een wei nig, „maar mijn 'keuze is een heel andere als de uwe. Daar is maar één, die ik tot vrouw begeer en dat is Lien Luca". ,Wat Lien Luca riep de jonk heer, terwijl hij zijn zoon verbijsterd aanstaarde. „Je schertst zeker, dat kan je niet meenen.- De erfgenaam van „Grafhorst" met de visschersdoctit|er, waar is je verstand „Ik weet zeer goed wat ik .gedaan heb, vader. Ik heb de inspraak van mijn hart gevolgd en ik zou .niet an ders willen en niet anders kunnen, want ik heb de dochter van Luca lief". „De inspraak van je hart. Maar dat is zottetaal, de taal der onnoozele jeugd die het leven niet kent. Het is niet alleen het hart dat over deze din gen beslist maar het is een zaak van het verstand en het hart beide. Be denk dat toch wel. Je zet je heele toe komst op het spel. En dat het juist nu moest komen. Dat is de tweede slag die ons treft". De jonkheer zonk na deze woorden In de kussens van het eerste klas com partiment terug en staalde somber Voor zich uit. De mededteling van zijn zoon Bij verwonde of bij ruwe huid De meeningen van: Sir James Jeans. Rutherford en Lord Keivin. De ouderdom der aarde kan op ver schillende wijzen getaxeerd worden; vroeger bltfven het uitsluitend gissin gen, doch in de laatste jaren heeft men ontdekkingen gedaan, waaruit lo gische conclusies be.reffende den ouder dom der aande kunnen worden getrok ken. Het nieuwsté middel om dien te bepalen is de ontleding der radioactieve naast de erosie op afslijping van het land en de veranderingen in den baan der planeten. In de vroegste tijden, waaruit de ge schiedenis ons nadere bijzonderheden verhaalt cttrer het gedacbtenleven der was een nieuwe slag voor hem, die hem niet minder zwaar trof dan de erfeniskwestie, en welke 'vooral thans, nu zijn bezittingen bedreigd wenden, hem smartelijk teleurstelde. Het scheen alsof de dingen samen liepen om hem ontder de zorgen te begraven. „Het spijt mij, vader" sprak nu de jonker, dat ik u zoo';n teleurstel ling moest bezorgen. Maar ik hooft, dat u er nog eens anders over zuLt denken. Lien J.yca is wel arm aan aard- sche goederen, maar zij is rijk in zich zelf, en ik weet zeker, dat zij mij rijker zal maken dan barones Van Berken voorde met haar schatten". „De jonkheer schudde het hoofd en mompelde voor zich heen: /„Het is de onervarenheid, die je zoo doet spreken. Met de schoonste karakter eigenschappen koopt men het leven niet. Maar Ik zou wel eens willen we ten hoe je staat tegenover het meisje, Heb je haar iets beloofd?" ,-Ja, vader. Ik heb haar tot vrouw- gevraagd en haar trouw beloofd en Zij heeft onder zekere voorwaarden ja gezegd. Moeder weet alles". „Dus je kunt niet meer terug. „Nooit meer, vader, vader. Maar dat zou ik ook nooit willen. Wij hebben elkander trouw beloofd". Dan i» er niets aan te doem al menschen, heeft men zich reeds af gevraagd, hoe oud de aarde was; de eerste wetenschappelijke poging op dit gebied is echter pas In het begin der 18e eeuw gedaan door den astronoom Halley, die ook de bekende komeet heeft ontdekt. Hij berekende den ou derdom der aarde uit het zoutgehalte der zee, dat voortdurend toeneemt door de stoffen, welke de rivieren aanvoeren. En dat was vrijwel de eenige ernstige poging, die er gedaan werd -in vele jaren. De filosofen uit zijn tijd meen den, dat de aarde er altijd geweest was en zij bevonden zich in (goed gezelschap, want 300 v. Chr. had Aristoteles dezelfde meening verkon digd. En toen een eeuw geleden de moderne geologie opkwam met haar ve ie wetenschappelijke methoden tot be paling van dien ouderdom, liepen de meeningen der geleerden zooveel uiteen dat de meeste leeken er niet veel aan dacht aan schonken. In 1920 schreef H. G. Wells nog: „Het eenige, wat er met zekerheid van gezegd kan wor den, is dat de ouderdom der aarde geweldig is en gemeten moet worden met millioenen. Doch de uitkomsten, die hier voor ons liggen, kan men gerust door 10 deelen of met 2 ver menigvuldigen, zonder dat iemand het zal tegenspreken". Wij kunnen niet alle methodes ver melden, die men voor deze berekenin gen heeft trachten toe te passen, doch enkele ervan zijn interessant genoeg om ze even te noemen. Lord Keivin ging uit van den tijd, die de aarde noodig zou hebben gehad om af te koelen. Hij kwam op 40 millioen jaar, waar vele geologen het niet mee eens konden zijn. Sir James Jeans vond In 1929 als uitkomst twee milliard jaar; hierovei schijnen de deskundigen het vrij alge meen eens te zijn, want Prof. A. F1 Kovarik van de bekende Yale-universi- teit is gekomen tot 1852 milliard jaar terwijl Sir Ernest Rutherford de ouder dom op hoogstens 3,4 milliard jaar berekent, zonder echter de meeningen der beide anderen te bestrijden, wan( hij geeft een maximum, dat zeer goed te hoog kan zijn. Twee milliard jaar komt er dus vrij dicht bij en deze uitkomst schijnt in zooverre betrouw baar, omdat zij verkregen wordt met geheel van elkaar verschillende metho des. Sir James Jeans gaat uit van het volgende idee. Elk jaar valt er een bepaalde hoeveelheid regen op de aar de, die een bepaalde hoeveelheid vaste stoffen van het land afslijpt en naar zou het ook tienmaal zoo erg zijn als het is een Grafhorst breekt nooit zijn woord. Je hebt dwaas, zeer dwaas ge handeld, maar je schijnt het niet te be seffen. Voordat je in deze .besliste, had je eerst bij ons moeten komen, bij je vader en moeder, wier heele ste ven is geweest, voor je toekomst te zorgen en die dus wel recht hadden in deze zaak gekend te worden. Elk kind, dat zijn plichten kent, hetzij groot of klein, behoort zich aan bet ouderlijk gezag, dat door God ingesteld is, te Onderwerpen, zoolang het geen gewe tenszaak is om landers te handelen, dan de oudere voorschrijven. Dat je dezen weg niet geVolgd hebt, neem ik je zeer kwalijk en bedroeft mij diep. De verwijtende half klagende toon, waarop de jonkheer deze woorden sprak, toonde welk een bittere teleurstelling deze zaak voor hem was. De gedachte dat zijn zoon, op wien hij zulke groot- sche verwachtingen gesteld had, zich zou verbinden met een meisje zonder fortuin of aanzien, een arme visschers- dochter zonder opvoeding en hooge be schaving, en hij daardoor zichzelf den weg zou afsnijden tot eer, rijkdom en hooge positiei sloeg hem totaal -ter neer. Het -beteekende voor hem de verstoring van een 'schoonen dfoom, dien hij jaren lang gekoesterd had. de rivieren voert, die ze weer naar zee voeren. Uit de totale dikte van sliblagen en van het aanslibsel, dat er elk jaar bijkomt, kan men afleiden, hoe lang dit proces van afslijpen en aanslibben reeds geduurd heeft. De tweede methode is gebaseerd op de uiterst geringe veranderingen in de banen der planeten. Wij kennen de wetten, waar deze veranderingen door veroorzaakt woitden en zoo kan men uitrekenen, hoe lang geleden de toe stand bestond, die er bij het ontstaan van ons zonnestelsel moet zijn ge weest althans volgens de veronder stellingen, dat de planeten oorspron kelijk wentelden in het vlak van een equator der zon. De* derde en meest nauwkeurige me thode beeft tot grondslag het feit, dat de radioactieve elementen zich gaan deweg omzetten in andere elementen zoo verandert uranium in lood. Dit proces heeft plaats met een bepaalde snelheid en deze verandert niet. Men kan dus uit de hoeveelheid lood, die gevormd is, afleiden hoe lang het pro ces aan den gang moet zijn geweest. Uit stukken uraniumhoudende rotsen, heeft men als uitkomsten gekregen 1400, 1465 en 1852 millioen jaar. Zoo lang zou het dus geleden geweest zijn, dat de aarde een vaste korst kreeg en de uitstraling en omzetting der ra dioactieve elementen begon. Sir Ernest Rutherford heeit dezelfde berekeningen gemaakt met actino-uranium en kwam toen op een maximum van 3400 mil lioen jaar. Actino-uranium is een iso tope vorm van hetzelfde element m.a.W. liet heeft dezelfde chemische en andere eigenschappen, doch een ander atoom- gewicht. Deze getallen hebben alle nog slechts betrekking op de tijd, die er sinds het vormen van de vaste aardkorst is ver- loopen. Het ontstaan der aarde zelf (als gasvormige bol, die van de zon afgeslingerd werd, om de meest gang bare voorstelling te bezien) moet na tuurlijk veel langer geleden zijn; men noemt tijden van 4 en 10 milliard jaar, doch het spieekt vanzelf, dat hier zelfs geen taxatie mogelijk is op wetenschap pelijke gronden. De tijd, die noodig was om den oorspronkelijk gasvormigen bol te doen afkoelen, tot er -een \vaste korst ontstond, zal echter naar alle waarschijnlijkheid eenige malen zoo lang geduurd hebben als de tijd,- die sinds het vormen Van die aardbonst is veriaopen. Prof, H. VREDENDAAIl (Nadruk verboden). De jonker was Verslagen door den indruk, dien zijn mededeeling op zijn vader gemaakt had en diens verwij lende woorden. Noort, voor zooyer hij zich herinneren kon, had zijn vader zóó tot hem gesproken. Een oogenblik voelde hij zich gekrenkt in zijn trots, want was hij niet vier en twintig jaar, een volwassen man, afgestudeerd en doctor in de staatswetenschappen, die oud en wijs genoeg geacht mocht wor den om te weten wat hij deed en zelf zijn weg te kiezen door 'tleven? Kon hij niet tot Vrouw nemen, wie hij wilde en afwijzen, die hij niet wilde? Doch dat was maar een opwelling van een oogenblik, die terstond verdron gen werd door net schrijnende leed over de droefheid van zijn vader, die( dat wist hij, het allerbeste met hem voorhad. „Vader, ik bid u, wees niet zoo vertoornd," sprak hij met smee- kende stem: „Ik wist niet, dat het u zoo diep zou grieven. Ik heb dikwijls uit uw mond gehoord dat een goede vrouw, met een edel hart en karakter haar gewicht in goud waard is en ik meende, dat u zelf Lien genegen waart". (Wordt VtfypIgUJi

Breskensche Courant | 1930 | | pagina 1