Midden-wintergroepen in Koloniehuizen. Wat snoepen wij GemengdNieuws. Intusschen heeft Zwarte Jan de hut met zijn rotsgenooten omsingeld, slaagt er wel in Mary, die het testament bij zich heeft te ontvoeren, doch niet om Tarzan te verslaan. Integendeel hij moet zich snel terugtrekken. Met be- hulp van 'de papieren wil Zwarte Jan zich voor Lord Greystoke uitgeven en hij dreigt Mary te zullen dooden, wan neer zij niet met dit plan instemt. Tar zan heeft evenwel de schuilplaats ont dekt, waar Zwarte Jan Mary verborgen houdt hij weet haar te bevrijden en Zwarte Jan op de vlucht te drijven. Tot dank wordt Tarzan tot stamhoofd benoemd. Zwarte Jan iaat echter niet los. Hij laat door Tiang, een aap, die Tarzan vijandig gezjttd is, Mary ontvoeren, doch Tarzan zet direct ge holpen door zijn vrienden de achter volging in en weet Mary te redden. Een Oom van Tarzan, Sir Henry, heeft een expeditie uitgerust om naar den erfgenaam van zijn broer te zoe ken en ontmoet, vlak bij de hut, waar de Greystokes gestorven zijn, Zwarte Jan, die zich voor Lord Greystoke uit geeft. Bobbie, die door Zwarte Jan ont voerd werd, zegt echter, dat hij het li^gt en dat Tarzan de zoon van Lord Greystoke is. üoekbeoprekiu^ MIJ HONGERT, door George Fink. (Uiig. W. de Haan, Utrecht.) Een van de allerbeste boeken van dit jaar, een ontroerende levensbeschrijving van een menschenkind, opgroeiend te midden van Ide bittere ellende van de groote stadsarmenbuurt. De kleine Theo door, wiens moeder, de eens welgestel de Joodsche molenaarsdochter trouwde met een uiterlijk knappe doch inner lijk verdorven knecht, heeft in zich de geestkracht en het idealisme van hel Joodsche bloed. Terwijl het betere schoonere leven hem onophoudelijk trekt, kan hij het proletariaat niet verloochenen. „Honger Hiermede begint mijn bewust leven; mijn eerste herinnering is: ik heb honger1' Zoo 'begiilt dit boek. Theo is dan 4 jaar, en van af dien dag ziet hij ook de dingen om zich heen, nu hij zelf weet, wat 'het zeggen wil, honger 'te hebben, .ziet hij ook den honger van anderen. We leven met dit kleine jongensbestaan mee, tusschen den ruwen drankzuch tigen vader en de stilslovende moeder met haar eindelooze liefde, temidden van de paupers met hun onbeschrijfe lijke ellende in dat groote huis, met zijn een en dertig gezinnen, waarbij er waren met 5 kinderen, die in één vertrek woonden, waarvan het eenige bed nog verhuurd wei;J Aanga pend sober is dit alles beschreven, zonder sentimentaliteit. De groote lief de van de Moeder, die als een -heldin haar leven draagt, verzacht het schrille, huiveringwekkende realisme, ,c .k voor Theodoor zelf, die liefde moet door de wijze, waarop dit boek beschreven is, vanzelf op den lezer oversiralen. Wij begrijpen de vroegrijpheid van die proletariers-kinderen, -die vanaf hun 4e jaar het leven zien, zooals het is, ln al zijn details voor wie niets bedekt blijft, geen enkel geheim meer bestaat, en wij denken onwillekeurig aan onze eigen kinderen, hoe we hen angstvallig ver van alle verdorvenheid trachten te houden en wij zien mèt Theo door het verschil tusschen die twee werelden. Menschen van ons soort zijn, voor hen ,,de anderen,'" wier leven als geheel buiten hun wereld liggend wordt beschouwd. Aan het slot van het boek herinnert Theodoor ons nog eens aan de wijze POESJE'S SINT-NICOLAAS. Vroolijk, met beweging. =3=Ë3=£ een koortsblosje. En de pop had lippen, alsof ze op een bruidsuikertje slikkerde. Clara mocht witte haren niet lijden. Ze had ze zelf ook. En als die pop nu nog maar een blauw jurkje had aangehad. Hemelsblauw, dat vond Clara mooi, hemelsblauw, zooals die kralen. De pop werd ingepakt, de lift daal de en zonder aandacht aan het dure stuk speelgoed te schenken stapte Clara in de auto. Dienzellden middag keek mevrouw de Grijs op van haar romannetje, toen Clara de kamer binnenkwam. Clara's mondje beefde verdacht en er schenen traantjes in de ooghoeken te glinsteren. Onderzoekend keek de moeder haar dochtertje aan. Ben je niet blij met de nieuwe pop, Clara? vroeg ze. Clara's lipjes kregen een vastbera den plooi. Moeder, zei ze, moeder mag ik twee dubbeltjes van u? Nog nooit te voren had zij moeder pm geld gevraagd, en vol verbazing 1. Ons klein poes - je 2. Als Slot" Ni - co 3. ,En dan vraag ik. is zoo'nsnoes - je. Lie - ver poes - je is -er niet, laas kon>t vra - gen Of ze "wel een snoes-je is, aan Sint Niec-laas Of hij moT-gen in mijirschoen P. VAN RENSSEN. Al - tijd oo - lijk, Dan zal ik hem Ook wat heer -lijk al - tijd vroo - tijk, Nooit heeft snoe - ze - poes ver-driet. -vast ver tel - len Dat ze 'tlief - ste poes-je is, poe - ze - lek - kers Voor mijn snoe - ze poes wil doen, Nooit heeft snoe-ze-.poes ver-driet 1 Dat ze 't lief-ste poes - je is I Voor mijn snoe-ze - poes wil doen I waarop hij als 5-jarig jongetje door zijn vader uit bedelen werd gezet in de koude portiek, zonder schoenen, zonder jas of pet en hij besluit: „Ik leef en ik ben onsterfelijk. Ik bedel nog steeds in de Invalidenstrasze ik, ik al heet ik nu ook anders, al is het ook een andere jongen, die de hand ophouidt en gij gaat voorbij men ziet hem niet, men hoort hem niet en hij fluistert ach ter U, ongehoord, onverhoord, bleek en bevend (o, hoort!): ,,Mij hon gert mij hongert Het is een machtig boek. E.BJVL Midden-wintergroepen in Kolo- niehuizen. Op het oogenblik zijn van de 10 koloniehuizen van het Centraal Ge nootschap nog 8 in exploitatie. Tegen 20 December worden er nog 4 gesloten, om eind Januari en later wederom gevuld te worden met zwakke kinderen. Juist in een tijd dat vaak de ver diensten thuis het geringst zijn, als liet zwakke kind in stad en land in bedompte kamertjes of hamers ten prooi is aan lusteloosheid en aan ver veling, dus in de troostelooze donkere dagen als het slappe kind het aller meest een flinke steun tot verhoogd weerstandsvermogen noodig heeft, staan alleen bij het Centraal Genootschap 6 mooie en vakkundig ingerichte ko loniehuizen ledig. Evenzeer is dit het geval bij tal van zusterverenigingen. Zoowel hygiënisch als economisch is dit onjuist. En bovendien is het niet goed, dat de opleiding van het personeel tot de mooie taak van kinderzorg telken jare wordt afgebroken. Ons land begint een mooie plaats in te nemen op gebied van kinder zorg, maar blijft achterlijk ten opzichte van de winterverpleging. De herhaalde gecontroleerde resul taten zijn zóó gunstig, dat het te ver wonderen is, dat zoo weinig zwakke kinderen gebruik maken van de mooie gelegenheid bij het Centraal Genoot schap en 'bij vele andere vereenigingen tot het volgen van een sterkende kuur, tevens een ruggesteun in het leven. De groote steden en provinciesteden met goed ingerichte geneeskundige en schoolartsendiensten geven reeds een goed voorbeeld. Op het platteland, waar veel minder controle is op den gezondheidstoestand van het kind, .is een winterkuur vaak nog meer noodig. Of zijn daar soms 's winters geen zwakke of bedreigde kinderen? sperden de oogen van mevrouw de Grijs verder open. Jij? Twee dubbeltjes? Kind, waarvoor toch? en zonder het ant woord af te wachten lachte ze luid, alsof de vraag van het meisje haar buitengewoon amuseerde. Op het ge zichtje van Clara kwam een norsche trek. Ze voelde zich belachelijk. Ben je niet blij met de pop? vroeg de moeder opnieuw. Nee, niet erg, was het antwoord. Ga dan met juf terug en kies een andere, zei mevrouw de Grijs en ze nam haar boek weer op. Clara bleef staan. Mag ik twee dubbeltjes? herhaal de ze. Ze had nu een jongensachtige hou ding en er flikkerde een brutale blik in haar oogen. De moeder had een geweldigen he kel aan die houding en djen blik. Ze had haar dochtertje liever wat meis jesachtiger gezien. Als de pop je niet aanstaat ]kun je een andere halen, En kom me (hu niet Hoogwatergetij Breskens. DAGEN I vu I nam Zaterdag Z ndag Maandag Dinsdag 6 Dec 7 8 9 12,52 1.16 1,34 158 2 14 2,38 2 52 3,16 Volle Maan Zaterdag 6 December, om 12,39. Licht op «oor Rijwielen enz. (waaronder zijn begrepen wagens, karren, enz.) Zaterdag 6 Dec nam. 4.20 Zondag 7 4.19 Maandag 1 4.18 Dinsdag 2 4.17 Dikke speculaas. 225 gram bloem. 75 gram boter. 20 gram amandelen. 2 theelepels speculaas kruiden. 10 gram sucade. li/2 eetlepel melk. 150 gram donker bruine basterd suiker. Men begint met de suiker in de melk op te lossen; de sucade en de amandelen hakt men goed fijn en voegt deze hij de melk en de suiker. Bij dit mengsel komt de boter en de gezeefde bloem en nu kneedt men alles flink, doch vlug door elkander. Men neemt nu het met boter ingesmeerde bakblik en spreidt de massa hierop uit, waar na men hdt blik ongeveer 15 a 20 minuten in een matjg warmen oven plaatst. Wil men het nog eens extra versieren, dan drukt men hier en daar in het deeg wat grove stukken aman del. Een Russische verstekeling. De Schiedamsche politie heeft een verstekeling van boord van het stoom schip Hilversum gehaald, dat in de meer met zulke onzinnige djngen last;g vallen. Roep nu juffrouw Griffin maar even, dan zal ik haar zeggen wat ze doen moet. Hiermede was het onder werp afgehandeld en Clara ging heen, met de tranen ih haar oogen en de handjes krampachtig samengeknepen. Ze waren weer in het warenhuis. Wil de jongejuffrouw dan maar eens kijken of ze deze mooier vind vroeg de winkeljuffrouw vriendelijk. Ik wil die snoer blauwe kralen hebben, antwoordde Clara flink. De jongejuffrouw moet haar keuze doen uit deze poppen, antwoordde de gouvernante. Het kind keek naar de poppen met een blik ivol 'haat. Ze wenschte alle pop pen en kinderjuffrouwen van het slag als juffrouw Griffin naar het andere eind van de wereld. Ze wendde zich af. De lift was weer gerezen en 'had gestopt. Aan de hand van éen eenvou dige vrouw stapte er een meisje uil* van ongeveer denzelfden leeftijd als Clara. Wilhelmina-haven te Rottendam meteen lading mijnhout voor anker ligt. In een interview, dat zij met den Rus gehad hebben, waarbij hij zich mede door gebaren en teekeningen 'trachtte ver staanbaar te maken, zijn ze het vol gende te weten gekomen. Pawel Andrjewitsj Romanof, geboren in 1895 te Tsarftsjn (het tegenwoordige Stalingrad) voelde zich van jongsaf aangetrokken tot de journalistiek, maar daar dit blijkbaar geen geld genoeg opleverde, moest hij er het schrijn werkersvak bij uitoefenen, om aan den kost te komen. Toen hij zeventien jaar was wist hij een 6aantje te krijgen aan de Tsaritsinkij Wjestnjk als correspon dent voor het politienieuws. Was hij vóór de revolutie in dienst van het propagandabureau bij het witte leger, nadien werkte hij aan Sowjet- kranten. Dit heeft hij tien jaren volge houden, totdat men ineens tot de ont dekking kwam, wat hij vroeger geweest was en gepresteerd had. Gevangfen- neming was het onmiddellijk gevolg met veroordeeling tot den kogel vol gens 58 van het wetboek van straf recht van de sowjetunie, waaronder alle actieve bestrijders van de sowjet unie vallen, maar omdat zijn misdrijt gerangschikt kon worden onder punt 13 van die paragraaf, werd zijn vonnis D wilt toch óók iedere week een geïllustreerd blad thuis krijgen? Niet te duur natuurlijk, want V hebt al xooreel lectuur. Dan la toot het aan gewezen tijdschrift ons GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD. week 18 blad*, groet formaat. Rijk geïl- lastreerd, Tele verhalen, koarig uitgevoerd. Abon neert U bij de Uitgevers van deze courant voor •8 et. p. kwartaal, 95 et. franco per post. Proefnummer gratia Het kind keek met begeerige oogen naaT de mooie poppen, zooals Clara naar de kralen had gekeken. Vooral die met de groene jurk scheen haar aan te trekken. Kom kindje, zei de moeder en het was alsof er een pijnlijke trek op haar bleeke gezicht kWam, toen ze voortgingDie poppen zijn te duur, die kan moeder niet betalen. Even later zag Clara ze weer voor bijgaan, en weer merkte ze die verlan gende blikken van het andere meisje naar de poppen. En in de hand zag ze de snoer blauwe kralen. Een vreemde gloed kwam in 'Clara's oogen. Geef mij die pop mei die groene jurk, zei ze. Juffrouw Griffin wjlde wat zeggen, maar reeds had de bediende de pop aan Clara gegeven. Ooed, zei ze toen, maar ze kwam er niet toe te zeggen de pop in te pak ken. Met open mond volgde ze Clara. Deze was «nel weggeloopen, de pop veranderd in tien jaar opsluiting in een concentratiekamp. Ingedeeld bij de dwangarbeiders moest hij dagelijks achttien uren achter een mijnhout dragen -uit het bosch naar de rivier r»et een pond zwart brood als dagrantsoen en rivierwater om zijn dorst te lesschen. Zeventien maaraden heeft hij (dat volgehouden, totdat hij de kans waagde, zijn vrij heid terug te krijgen, al zou ook bij ontdekking de doöd armee gemoeid zijn. Op een donkeren avond, toen de laatste rij palen aan het vlot was gehaakt dat de rivier afzakte tot de plaats waar het stoomschip lag, dat de lading moest innemen, liet 'hij zich onge merkt in dien stroom zakken, greep de laatste prop en liet zich in hel ijs- water meedrijven, uren en uren lang. Hoewel geheel uitgeput, en half be- roren, op het punt in de Dwina weg te zinken, herleefde zijn hoop bij het be reiken van het stoomschip Hjlversum, dat hem in veilige haven zou moeten brengen. Met inspanning van zijn laat ste krachten wist hij ongemerkt aan boord te klauteren en zie i te verbergen tusschen de kolen. De gepoe zat hem echter kort op de hielen. Men scheen een vermoeden te hebben van de manier, waarop hij ontsnapt was, want zijn achtervolgers hebben het geheele schip doorzocht en met lange ijzeren haken links en rechts door de kolen gestoken, waar bij hij de prikken langs zich heen voelde gaan, maar bet is bij zoeken gebleven en hij is niet gevonden. De grootste vreugde, die hij ooit beleefd 'heeft, gevoelde hij op het oogenblik, dat de stoomfluit drie stoo- ten als teeken van vertrek gaf. Drie dagen had hij reeds zonder eten en drinken doorgebracht, maar toen werd de dorst hem te machtig. Den 16den November aan boord gekropen, is hij in den vierden nacht langs de touwlad der naar beneden geklommen en heeft daar zoo goed en zoo kwaad als het ging met een hand zijn dorst gelescht met zeewater. Nog twee dagen moest hij verborgen blijven, want nog was hij op Russisch grondgebied, en met den moed der wanhoop heeft hij volgehouden, Voor- loopig met succes. Tóen hij zwart als de kolen die hem bijna een week tot legerstede hadden gediend, uit zijn schuilplaats te voorschijn kwam, liet hij zich onmiddellijk bij den kapitein melden, maar aangezien niemand hem verstond, heeft de geheele bemanning door daden trachten goed te maken, wat zij aan woorden tekortschoot, wat blijkt uit den lof, dien de vluchteling'-* zijn beschermers toezwaaide. Maar nu zit !hij in Schjedam en wat nu? Moet hij naar zijn land terug? Papieren heeft hij bij zich, maar geld natuurlijk niet. Als ik terug moet, dan spring ik overboord, wjst hij met ge baren duidelijk te maken, en dan zal ik mijn armen niet uitstrekken om te zwemmen, m.a.w.liever dood dan te rug. Over den tegenwoordigen toestand in Rusland was geen woord van den man los te krijgen, omdat hij bang was zijn makkers daarmee te benadee- len. Zijn plan is om als het mogelijk is met meubelmaken eenig geld te ver dienen, om dan naar Parijs te gaan en zich in verbjndjng te stellen met het comité voor Russische emigranten. in den arm. Clara, riep ze gebiedend. Maar het meisje Luisterde niet en juffrouw Griffin zag haar op de lift toe snellen, die reeds vol menschen was. De liftboy sloot de deur. Clara stond er nog buiten. Maar de gouvernante zag nog juist voor de deur dichtging en de lift daalde, tusschen de menschen die er in waren, een klein meisje,, met Clajra'is pop in de armen gekneld. juffrouw Griffin snelde toe, maar te laait. Clara's gezichtje glom van ge noegen. 4. Die zijn van mij! zei ze met een triomfantelijk stemmetje, en ze liet de juf de snoer van hemelsblauwe kralen zien. cn door de Decemberkou huppelde een anider kind, met dé pop stevig tegen zich aangedrukt. Die pop was haal] Sinterklaas! (Nadruk verboden),

Breskensche Courant | 1930 | | pagina 6