Breskensche Courant 200 100 25 Het geheim derVisschershut Gesprongen Handen Nieuws van het Zendingsveid Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. FEüiiiiifóroN Buitenland. 40ste Jaargang Zaterdag 7 December 1930 Nummer 3587 ABONNEMENT: per kwartaal 1,25; buiten Brcskens 1,40. Buitenland 6,50 per jaar. Zondagsblad per knar- taal 0,65en buiten Breskens f 0,725. Bui tenland 3,50 per jaar. Verschijnt - iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND - Advertentiën worden aangenomen tot uiterlijk 1 uur nam. Uitgave: J. C. LE BLEU, Dorpsstraat 35, BRESKENS Tel. 21 Postrekening 70179 ADVERTENTIËN: van 5 regels f 0,75; iedere regel meer 15 ent. Ingez. mededeelingen 30 cent per regel. Handelsadoertcntièn bij regelabonnemenl groole kortingTarief op aan vraag verkrijgbaar. GR A TIS verzekering voor de abonné's tegen ongelukken, en nel voor de volgende bedragen: gld bij dood wy «-« gld bij eer- ty gld bij ver- j s-\ gld bij ver door y J lies van een J\ I lcs can een Af IJ lies van een een ongeluk hand of voel oog duim De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Gravenhage. gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken gld bij ver lies van een wijsvinger y\ gld bij verlies Jij van eiken anderen vinger Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. u'\\ ^avVp. Parijsche schandalen. Toen de groote débacle kwam van de Oustric-bank, was het reeds te ver wachten, dat de minister van financiën Reynoud een geruststellende verklaring zou publiceeren. Hij heeft dit dan ook gedaan en ge2egd, dat drt faillissement een op zichzelf staand geval was en dat slechts enkele banken, die den heer Outric crediet hadden gegeven, er fi nancieel verlies door zouden lijden. Van een bedreiging der Fransche finan ciën was echter geen sprake. Inderdaad was het faillissement voor den oppervlakkigen toeschouwer niets bijzonders. Want in .Frankrijk vindt men evenals overal ter wereld twee soorten van menschen: die goed willen slapen en <ne goed willen eten. Wiie goed wil slapen, brengt zijn geld bij de van ouds bekende, solide banken, die voor een veilige belegging zorgen en daar aan meer waarde hechten dan aan hoo- ge rente. Dat is dan ook de reden, dait de Fransche industrie te klagen heeft over de geringe medewerking der groote banken, dit ligt echter aan de onvoldoende waarborgen, die zij den tj banken kunnen aanbieden. De menschen, die goed willen eten, wenden zich echter tot speculanten van het sing van dien heer Oitstric. Zij kunnen dan papieren krijgen met groo te schommelingen in ée koers, die da gelijks aan de 'beurs verhandeld worden en in enkele dagen een fabelachtige waarde verkrijgen. Zij prenten zich niet in, dat aan elke koersstijging eenmaal een einde moet komen. Fn van die on nadenkendheid maakt een man als Ou- stric gebruik door op verschillende ma nieren, doch voornamelijk door de pers en door het opkoopen der stukken door zijn stroomannen, de koers steeds meer op te jhgen. Totdat deze kunst hem bp een gegeven oogenblik niet meer helpt. Totdat geen verkooper der fondse" meer een man kan vinden, die dommer is dan hijzelf en een hoogeren prijs betaalt dan hijzelf betaald heeft. En dan is hij verloren. Als een van de papieren van zoo'n speculant waarde loos wordt, volgen de andere vrijwel 62. Wat mij het meest in haar verbaast is zooveel geslepenheid 'met zooveel onnoozelheid vereenigd te vinden.' Want het is toch al te onnoozel om !te ver wachten dat louter op haar verschijning en haar listig verzinsel gij haar Graf horst" cadeau zult doen, zonder "dat zij wettige bewijzen toont". «Ja, maar zij heeft papieren. Zij heeft ze op den overtocht naar hier verloren, zooals zij zegt, maar zij zal spoedig in staat zijn een afschrift te toonen en dan deinst ze niet terug voor een gerechtszaak. Ik begrijp niet wat die vrouw beweegt. Ik huiver er van dat mijn naam in een proces gemengd zal worden". «Bekommer u daar niet het minst om, mijnheer Grafhorst. Gij kunt de zaak veilig aan mij en OosteFbaan overlaten en ik verzeker u dat de slim me vogel geknipt is voor dat het tot een proces komt Het eerste en voor naamste wat we te doen hebben is de familie Portmans, de zusters en de moeder van uw broeder; echtgenoot onmiddellijk. Het eene fonds sleept het andere mee in .zijn val en alle Voorwaar- den voor een 'beurspaniek zijn aanwe zig. En aan deze koersdaling kan een geruststellende verklaring van den mi nister van financiën geen einde maken; op het oogenblik zijn die meeste effec ten reeds weinig meer waard dan scheur papier. Doch met dat al was het geheele proces tot nu toe dat van een finan cier, die pech had, doch niet dat van een financieel schandaal. Het heeft zich pas in die richting ontwikkeld, toen het bleek, dat Outric onder bescherming had gestaan van den minister van justi tie Kaout Péret. Deze minister is n.l. eens zoo onvoorzichtig geweest zonder de minste aanleiding in iiet parlement geruststellende verklaringen af te leg" gen over den heer Ousljic. Nu'.is zelfs gebleken, dat Péret aan Oustric juridische adviezen heeft gegeven en daarmee was het schandaal meteen van de financieele kringen tot de justi- tieele uitgebreid. Raoul Péret moest onverwijld zijn ontslag nemen, terwijl de president der republiek in zijn plaats den senator Chéron benoemde, die reeds een paar maal minister van fi nanciën is geweest en de welverdiende reputatie heeft, een goed administra teur en een man van eer te zijn. Raoul Péret 'heeft op het juiste oo genblik zijn ontslag genomen. Als hij nqg een paar dagen gewacht had, zou de situatie belangrijk moeilijker voor Item zijn geworden. Men was n.l. aan vankelijk nog van meening, dat de Oustric-bank geliquideerd zou kunnen warden, waardoor men Oustric de on aangenaamheden van een faillissement zou kunnen besparen. Dit ging echter niet en men moet hem zelfs voor het gerecht trekken. Enkele cliënten wilden zich wreken over het verlies van hun geld en heb ben zich tot de regeering gewend met een aanklacht, waarin Oustric beschul digd wordt van 'net kunstmatig op drijven der koersen door misleidende manoeuvres. Naast het geval Hanau krijgen wij nu het geval Oustric als tweede groote schandaal. De politieke tegenstanders van den gewezen minister Raoul Péret zullen er natuurhjk ge bruik van maken om hem en zelfs zijn partijgenooten in de kamer in de zaak te betrekken en dat kan slechts gevol gen hebben voor het kabinet Tardiéu Tardieu zelf is in financieele ,zaken ook geen puritein en voordat hij zijn tegenwoordige positie verwierf, was hij- journalist voor politieke aangelegenhe den; als zoodanig heeft hij heel wat' op te sporen, zoo die nog leven. Zij zijn in staat de schoone dame volledig te ontmaskeren. Als .ik u een raad mag geven, jonkheerj ga dan nu rustig naar uw kasteel terug, vergeet de heele geschiedenis en als alles achter den rug is zal ik het u laten weten". «Bravo, mijnheer Smallegange/T riep de jonker, ,,zoo hoor ik u gaarne spreken. Ik-denk er net zoo over als u. Dit complot tusschen deze fijne dame en haar braven zoon zal spoedig ge noeg ontmaskerd zijn. Maar toch zoudt gij ons, en in het bijzonder mijn 'vader, zeer aan u verplichten, indien een pro ces Voorkomen kon worden. Daarom zou het prachtig zijn indien we de fa milie Portmans konden ontdekken. Als ik u daarbij helpen kan kunt u op me rekenen". Hierop verlaten de beide heeren den advocaat. Het was niet zoo ge makkelijk voor den jonkheer om den raad alles te vergeten, uit te voeren. Ofschoon hij de laatste uren eenigszins gerustgesteld was, drukte deze erfge- schiedenis hem als een zware last. Hij was een vreedzaam man, en de gedachte aan een proces, waarbij hij zijn goed zou moeten verdedigen tegenover be lagers, zijn naam in t openbaar ge noemd en in de kran en gezet worden in verband met deze erfkwestie, en de aanvallen te verduren gehad op zijn wijze van zaken doen. Zoo ts hij in een zeer précaire zaak slechts gered, doordat de politie op het juiste oo genblik een huiszoeking deed bij een buitenlander en op grond daarvan de zen het land uitzette. Wanneer het dus voor de rechtbank tot een schandaal Péret komt, en Péret heeft handige advqcaten, dan kunnen deze ook ver scheidene oude Tardieu-schandalen op warmen. •sppeaf/g gaaf AUSTRALIë. Woensdag is te Sydney aan 66 Ita- liaansche landverhuizers, die met een Italiaansche boot aangekomen waren, de. toegang tot Autralië geweigerd op grond van de nieuwe bepalingen der wet tot beperking der immigratie, zoo lang de oeconomische crisis aanhoudt. Een volgend Italiaansch schip, Jat; 17 December zal binnenloopen, heeft ruim 100 Italianen aan boord, die eveneens geweigerd zullen worden. Alleen familie leden van meeds in Autralië gevestigde buitenlanders, die een werkkring bij hun familie kunnen vinden, zullen nog in beperkte mate worden toegelaten. De stoomvaartmaatschappijen, die de Ita lianen aan boord genomen hebben, wa ren van deze besluiten in kennis ge steld. o BELGIE. België en Sowjet Rusland. In de commissie van buitenlandsche zaken der Kamer heeft de socialistische leider, Emile Vandervelde, Woensdag medegedeeld, dat hij van zijn kort ver blijf te Moskou op de heenreis naar het verre .Oosten gefcrujk heeft gepiaakl om bij de Russische autoriteiten stap pen {e doen, teneinde de invrijheidstel ling je .verkrijgen 'van den blinden Bel gischen ingénieur, Hannecart, die on der Voorwendsel "van deelneming aan sabotage der Russische industrie door familierelaties fijn uitgesponnen zouden worden in 't publiek kwelde hem ge ducht. De jonkheer begreep 'de -gevoelens van zijn vader doch kon ze niet deelen. In het blakend optimisme zijner jeugd achtte hij alle bezwaren gering. Deze heele erfeniskwestie beschouwde hij als een avontuur dat zijn aandacht nauwe lijks waard was. Zijn geest-was vervuld met gansch andere gedachten, die hem geheel in beslag namen en Waarover hij met zijn vader moest spreken. Tot dusver had hij dit nagelaten uil besef, dat zijn vader heelemaal niet in een stemming was om t'ians met zulk een zwaarwegend verzoek bij hem te komen, en hij had. besloten er mee te wachten tot zij thuis zouden zijn. Doch toen zij Zaterdagsmorgens vroeg met den trein uit Amsterdam vertrokken waren, overviel hem onderweg het on geduld en hij meende dat zijn vader op de hoogte gebracht moest worden, voordat hij op het kasteel plotseling voor de verrassing zou staan. Doch de moed ontbrak hem bijna, niet omdat hij zich schaamde voor zijn keuze of er niet alles voor wilde wagen, maar omdat hij begreep, dat het, vooral on der deze omstandigheden voor zijn va der een geweldige schok moest zijn, It hooren, dat zijn zoon liefde koesterde de Sowjets naar een afgelegen prot- vincie wend gedeporteerd. Deze stap pen blijken met succes te zijn be" kroond, want aan het departement van buitenlandsche zaken te Brussel is me degedeeld, dat Hannecart dezer dagen repatrieert. Vandervelde en zijn partij genoot Pierard maakten van de gele" genheid gebruik om aan te dringen op hervatting van de diplomatieke be trekkingen met Sowjet-Rusland. FRANKRIJK. Het skelet van een mammoet Grondwerkers hebben in de nabij heid van Rijsel in Noord-Frankrijk een langrijke ontdekking gedaan. Ongeveer vijf meter onder den grond legden zij het skelet van een mammoet bloot, dat in zijn soort schijnt te kunnen gelden als een prachrt-exemplaar. De beide slagtanden zijn ongeveer twee meter lang en de hoektanden hebben de grootte van een flinker, baksteen. Toen de arbeiders den kop hadden blootgelegd, wenden weten schappelijke deskundigen bij de belang rijke historische vondst gehaald. Zij namen de leiding van de verdere werk zaamheden om het geheele gevaarte boven den grond te brengen op zich. o ENGELAND- De crisis nt de steenkoolmijnen. Er is weinig nieuws aangaaande de crisis in de steenkoolnijverheid en alles wacht op de vergadering van de fe deratie, die Donderdagmorgen te Lon den is begonnen. Tom Richards de voorzitter van de federatie, heeft in een vraaggesprek Woensdag evenwel ge zegd, dat hij reden had om te ge- looven, dat men aan den vooravond van belangrijke gebeurtenissen stond, die een oplossing zouden brengen'. In elk geval zouden alle uiterste pogingen in het werk worden gesteld om een algemeene staking in de geheele nijver heid te voorkomen. Minister Shirwell is intusschen be zig met het arrangeeren van een bij eenkomst van eigenaars en personeel onder zijn voorzitterschap en MacDo- nald heeft Woensdagavond een on derhoud gehad met het nagenoeg vol tallig bestuur van de federatie. De toestand in Schotland. In Schotland hebben de werk willigen uit Ayoshire en Midlothian Woensdag het werk neergelegd en met uitzondering van 1800 man, die in de voor de visschersdócbter en haar tol vrouw begeerde. Want hij wist welke verwachtingen de oude heer van hem koesterde, ook ten opzichte van een huwelijk. En terwijl de trein hen snel naar Middenkerk, het naaste station bij Strandwijk, voer, streed de jonker een zwaren strijd met zich zelf. Geen oo genblik was er een gedachte in hem om Lien op te geven en zijn hart klopte onstuimig van blijde vetwachtingen, haar weldra terug te zullen zien, maar hij schrikte er voor terug om de Zaak aan zijn vader voor te leggen. Was de jonkheer niet zoo diep ver zonken geweest in zijn zorgvolle over peinzingen, dan zou hij dra gemerkt hebben hoe vreemd, onrustig de jonker was en zou zijn zwijgen opgevallen zijn. Ten laatste scheen dit ongewone zwijgen toen zijn aandacht te trekken, want, hij zeide: ,„Wat ben je stil, Adolf Waar denk je aan Dit was een verlossende waag voor den jongen man, want zij hielp hem op weg om zich uit te spreken. Hij zuchtte alsof eengroote beklemming moest wijken en zeide schroomvallig: «Daar Is een groote vraag in mijn hart, vadprj die mij reeds lang op de lippen ligt, maar die ik zoo moeilijk tegenover u uit kan sp'gken. Daarom Newbattle-mijn bij 'Edinburgh werken, is Je staking in Schotland nu algemeen. ITALIË. Ontdekking van geheime organisaties. Stefani meldde Woensdagavond uit Rome, dat de onmiddellijk onder het departement van binnenlandsche za ken staande afdeeüng Ovra, de poli tieke politie, een geheime organisatie ontdekj heeft, die aanslagen tegen het tegenwoordige regiem voorbereidde, waarvan eenige ter gelegenheid van de achtste herdenking van den opmarsch naar Rome uitgevoerd zouden worden. In verband met deze ontdekking zijn 24 lieden, onder wie '2 vrouwen, ge arresteerd en aan het speciale gerechts hof overgeleverd. De Ovra kon ook sporen van een communistische organisatie vaststellen, die hv Reggio Emiha en in de Romagna tot stand gebracht zou worden. Ook in deze zaak konden een aantal lieden gearresteerd worden en de leiders zijn eveneens aan het gerechtshof overge leverd. Ten'slotte heeft de Ovra te Rome een anti-fascistische geheime organisa tie ontdekt die zien öezig hield met het uitgeven van een geheime krant en anti-fascistische pamfletten. Drie leiders werden gearresteerd. Zij hebben bekend. De eveneens gearresteerde prof. Rezzi is weer vrijgelaten, toen er geen definitieve bewijzen tegen hem aange voerd konden worden en hij in een brief, waarin hij zijn houding verklaar de, mededeelde dat hij sinds het begin aanhanger van de fascistische beweging was geweest en zich verder uitsluitend met zijn studie wenschte bezig te hou den. i Het Zendingsbureau te Oegstgeest schrijft ons: Meer en meer gaat het Christendom der Javanen een eigen karakter vertoo- nen naarmate zijn belijders zich meer bewust worden van de waarde, die het Evangelie voor hen heeft. Deze toe- eigening van den godsdienst, die uit het Westen tot hen kwam en vanzelf sprekend aanvankelijk dikwijls Wester- sche vormen droeg, blijkt ook uit de kerkgebouwen, die de Javaansche ge meenten in den laatsten tijd oprichten. Werden deze vroeger menigmaal naar Europeesch model Ontworpen, men zweeg ik". De jonkheer ging rechtop zitten en een yragenden blik, waaruit groote ver wondering sprak, op zijn zoon rich tend, zeide hij„Gij een groote vraag. Zeg het maar, (jongen, ik kan niet gissen wat het is. Of heb je misschien trouwplannen?" voegde hij er schert send aan toe. «Juist vader, ge hebt het precies geraden". «Is het werkelijk zoo? Van waar zoo plotseling? Je hebt er nooit over gesproken". «Als Amor komt, komt hij dik wijls plotseling, vader". «Je wilt dus zeggen, dat je ver liefd bent. Maar ik hoop toch dat je gedacht hebt aan onze lessen, dat lief de niet voldoende is om een huwelijk aan te gaan. En omdat ik weet hoe on bezonnen en lichtvaardig de jeugd in deze gewichtige zaken kan handelen had ik reeds een keuze voor je gedaan, welke in overeenstemming is met het doel waarvoor we je be stemd hebben en die je pad lichter zou maken door haar naam en haar vermogen. Weet je wie dat is (Wordt vervolgd). A

Breskensche Courant | 1930 | | pagina 1