Gevonden en Verloren, Week-Menu. School- en Kerknieuws Gewestelijk Nieuws De Ezel van Mijnheer Pimpelmans, Ingezonden. KON. NED. SCHOUWBURG GENT. Zondag 7 Dec. in middagvoorstelling Diohlerllr fdo. Nieuw Zangspel in 3 bedrijven, in avondvoorstelling: 7,30 u. Twee zusjes, o FRANSCHE SCHOUWBURG GENT. Zondag 7 December, In middagvoorstelling Paillasse Muziek van Pierre de Mascagni. AARDENBURG. Als leden van het Kiescollege waren aan de beurt van aftreding de heeren W. L Bogaard, A. Buysse, J. J. Nies- kens en W. C. Trapman Aan de stemming gehouden 28 Nov. laatstleden namen 44 stemgerechtigde lidmaten deel, Met respectievelijk 38. 41, 39 en 41 stemmen werden de af tredenden herkozen. BRESKFNS. Benoemd tot onderwijzeres aan de Openbare Lagere School te Nieuwe Tonge Mej. M. M. S. Crince, alhier. want zoolang het onwettig blijft in de mijnen langer dan 71/2 uur daags te laten werken, moeten de eigenaars in de meeste ervan op hun standpunt blij ven staan dat tegenover verkorting van den werktijd verlaging van de loonen als compensatie moet staan, waar de delvers niet aan willen. Er zijn eenige goed rendeerende mijnen waar het mo gelijk is geweest, den werkdag van 71/2 uur vroeger in te voeren, maar het meerendeel verkeert in minder gun stige omstandigheden. Voor de regeering is de toestand hachelijk. Zij hangt in liet Lagerhuis af van een sterke groep van de afgevaar digden uit de mijnwerkersdjstrictjen. Zij heeft haar in den verkiezingstijd belof ten gedaan tot |lerstel van den ouden zevenuurswerkdag, deze belofte slechts ten halve gestand kunnen doen tenge volge van de algemeene malaise in de steenkoolnijverheid en mo:t haar nu op de een of andere manier bevredigen, als zij als minderheidsregeering het hoofd boven water wil houden. Het prestige der regeering heeft opnieuw geleden, nu zij aanbevolen heeft tijde lijke regelingen te treffen op den grond slag van de verdeeling der 90 werkuren over twee weken en dus een onwettig middel te baat te nemen, om den vlrede te bewaren. Het politiek verschiet is dus tenge volge van het conflict bij de mijnen zeer versomberd. De Engelsclie bladen brengen nog eens in herinnering dat de vorige stilstand jn -1926 bij de mij nen aan de steenkoolnijverheid 7 millioen gekost heeft en de conservatie ven die pas weer bij een tusschen- tijdsche verkiezing voor het parlement in Schotland de meerderheid van hun candidaat geweldig hebben zjen aan groeien, zullen al de pali ieke munt uit het jammerlijke beleid der regee ring in zake de njeuwe mijnwet Slaan, die zij maar kunnen. FRANKRIJK. Een ordelievend zelfmoordenaar Te Vaux bij Parijs heeft Zondag een 60-jarig koopman zelfmoord ge pleegd door zich op te hangen, aange zien hij door het echtscheidjngsproces waarin hij gewikkeld was, een dezer dagen van zijn vrouw gescheiden zou worden. Hij pleegde den zelfmoord op den dag, dat de rechter de zaak zou behandelen, en regelde zelf voor zijn dood alle formaliteiten en bijzon derheden. Hij regelde zijn begrafenis, liet mededeelingen van zijn overlijden drukken, die hij zelf aan zijn vrienden adresseerde, bestelde een kist en begaf zich naar den geestelijke ter plaatse om zijn begrafenis verder te regelen. Toen de katholieke geestelijke hem me dedeelde, dat zelfmoordenaars uit de kerk worden uitgesloten en dus ook geen kerkelijke begrafenis kunnen krij gen, schreef de man eigenhandig op de gedrukte kaarten «geen kerkelijke plech tigheid". Vervolgens begaf hij zich naar zijn slaapvertrek, waar hij zich ophing. Kazerne breskensi Gevonden: Een portemonhaie met inhoud. Antwoord Opgegeven moet worden a. salaris f 2.100, b. emolumenten, f 125, c. Huurwaarde eigen wo ning die ik schat op f 250, f 2.475,- Hypotheekrente f4.750, a 5 pCt. f 237,50 Zuiver Inkomen f 2.237,50 U moogt van Uw salaris ook af trekken: Onderhoud fiets, afschrijving fiets, contributie vakvereenigjng (als die er is). Vraag 57. Ik ben winkelier van mijn bedrijf. Nu hebt ik een dochter bij mij in de Eén der middelen, om den band tusschen de leden eener vereeniging nauw aan te halen of te behouden is het organjseeren van een gezelligen avond. De zangvereeniging „Breskens" weet dit mididel goed toe te passen door het houden van een jaarlijksche z.g. thee-avond". In hotel De Vuijst waar alles gereed was gemaakt, zoodat het geheel er vroolijk en keurig uit zag, kwamen Maandag de leden van genoemde vereeniging met genoodigden weer bijeen, om met muziek, zang en voordrachten den avond gezellig door te brengen. AUes verliep in de beste orde, zoo dat de tijd van huisgaan was aange broken, vóór men het wist. Zeer ze ker zal dit onderling amusement weet 3. Op zekeren dag kwam deze trou we Jodocus de kamer binnen. „Mijn heer," zei hij, „buurman Zaaijer staat voor de deur en vraagt, of U geen zin hebt, om z'n ezel te koopen!" „Wel," zei Mijnheer Pimpelmans, „dat js 'n idee; dan behoef ik niet meer te fiet sen, en bovendien is 't niet zoo ge vaarlijk als een auto!" En na eenig loven en bieden kocht hij den ezel, met den wagen er bij. 4. Vervolgens noodigde hij buurman binnen. Het eten werd juist opgediend en buurman moest en zou meeëten. Mijnheer Pimpelmans, die in een fi- deele bui was, stond op, hief zijn glas spuitwater in de hoogte en begon een speech af te steken op al het gemak en genoegen, dat .hij van z'n ezel hoopte te beleven. Maar juist toen fiij 'tglas aan z'n mond bracht, klonk er 'n hevige slag. VRAGENBUS. Lezers hebben het recht koste loos vragen te stellen over belas tingkwesties. Let wel: Alleen over belasting kwesties. Vragen over andere onderwerpen blijven onbeantwoord. Lezers ge lieven zich met hun vragen te richten tot de Directie van de N.V. ACCOUNTANTSKANTOOR „NATIONAAL BUREAU VOOR ADVIEZEN," Nieuwestad 83, LEEUWARDEN. Postzegel voor antwoord insluiten. Vragen worden per brief beant woord. Belangrijke vragen worden bovendien in djt blad beantwoord. Tenzij de vragers bezwaar hebben. Zij gelieven dit dan mede te dee- len. Van de grootst mogelijke geheim houding kunnen de lezers verze kerd zijn. Vraag 54. Naar aanleiding van de geplaatste Vragenbus had ik zeer gaarne eenige inlichtingen aangaande onderstaande vjagen, waarvoor bij voorbaat mijn dank. Ik ontving mijn aanslag der inkom stenbelasting van he1 jaar 1928/1929 eerst op 5 Augustus 1929, terwijl ik mijn aanslag 1929/1930 reeds een week eerder ontving op 31 Juli 1929. Wat kan nu de reden geweest zijn om deze aanslag 1928/1929 zoo laat in te zenden. Was ik nu verpljcht om deze aanslag te betalen of was ik nu virij van betalen. Ik had natuurlijk mijn inkomen van dat jaar wel ingevuld. Dus volgens mijns inziens is dit door de Inspecteur vergeten. Na dat ik zelf aangifte deed van te weinig opgegeven vermogensbelasting, ontving ik eenijge tijd daarna mijne aanslag. Dus toen hebben de Heeren zeker hun vergissing bemerkt. Zeer gaarne had 'ik Uw meening hieromtrent. Antwoord: Omtrent de reden kan ik U nie1 in lichten. U is verplicht den aanslag te be talen. Vraag 55. Over 1928/1929 heb ik een navor dering van de vermogensbelasting ont vangen van f 12,— 18 pCt. is f 12,96 Totaal f 24,916 Gaarne zou ik van U vernemen hoe groot 't kapFaal is waarover ;s nage vorderd. Bij voorbaat mijn vriendelijken dank. Antwoord Wil mij Uw eersten aanslag Ver mogensbelasting 1928/1929 even zen den. Eerst dan kan ik U antwoorden. Is de eerste aanslag geregeld naar een vermogen van f30.000,- of meer, dan is nagevorderd over f 12.000,-, is die aanslag lager dan f30.000,-, "dan waarschijnlijk naar f 6.000,-. Vraag 56. Ik ben zoo vrij, de navolgende vra gen te stellen: Ik geniet een salaris groot f 2.100,- In 1928 heb ik een stuk grond ge kocht groot 0,05,68 H.A. voor f568,- Daaxop bouwde ik in datzelfde jaar een woning die mij kostte i' 5,300,-. Een en ander is belast met hypotheek groot f4.750,- a 5 pCt. Ik moet betalen voor Inkomstenbe lasting f 139,46 Idem Personeele belas.ing f 41,65 Idem Grondbelasting f 19/76 Ik heb twee kinderen waarvoor wordt afgetrokken f360,—. Op mijn aanslagbiljet 1928/1929 was mijn inkomen bepaald op f &316,— Boven mijn f2.100,- salaris krijg ik van de gemeente kleeding tot een be drag van f125,-. Wat moet ik nu opgeven, en wat (mag ik aftrekken. zaak, die 21 jaar is geworden,- dus be lastingplichtig. Maar zij genoot geen loon. Wat raadt Uw mij nu aan, dat ik ze loon uitbetaald of nie1, want dan wordt het toch van mijn belasting af getrokken Daar zoudt ik zeer gaarne Uw ad vies over hooren. Antwoord: Uw meerderjarige dochter krijgt thans reeds van U: kost, inwoning, kleeding en zakgeld. Dat is haar loon. U kunt dat op 'f, 500,- stellen. Die f500,- kunt U van Uw inko men aftrekken. Vraag 58. Voorheen heb ik steeds zonder moei te het aangiftebiljet kunnen invullen, maar sinds 1 Augustus 1929 is de toe stand veranderd en ben ik niet op de h.oogte. hoe het nu moet. De questie is zoo 1 Augustus heb ik een huis gekocht voor f 10.500,-; zelf had ik slechts eenige honderden gulden. Het huis is bezwaard met f 8.000,- hypotheek a 5 pCt. De ontbrekende som heb ik ter leen ontvangen van goede kennissen. Van het perceel heb ik 4 kamers met keuken verhuurd voor 400,- aan m'n oom en tante (gemeub.) 1. Wat moet ik nu bij mijn salaris opgeven als bron van inkomsten wat betreft de woning. U ziet 'het ;s geen weelde 2. Wat moet opgegeven worden voor onderhoudskosten. Er moet heel wat geschilderd, behangen en ver nieuwd worden. UEd. bij voorbaat dankend. Antwoord Opgegeven moet worden a. Huurwaarde eigen woning, die lk schat op f 200,-. b. De ontvangen nuur f 400,-, maar daarvan moogt ge aftrekken de onder- houdkosten. c. Aftrekken moogt U de rente van f 8.000,- is f 400,- en de rente van het overige geleende geld. Per saldo blijft er dan geen inko men over, althans'een heel klein beetje. Zoo is de werkelijke toestand ook. Er blijft voor U weinjg op over. BRESKENS. Zaterdag had in het gebouw Suma- jo, dat meer en meer in een bestaande behoefte blijkt 'e voorzien, de opvoe ring plaats van ,,Er staaT geschreven," door de afdeeling Tooneel der zangver eeniging „De Volksstem" uit Vlissin- gen. Het stuk is geschreven door den bekenden Jaap v. d. Poll en geeft ons te zien een doorloopend protest tegen de valsehe leuzen, waaronder de voorstanders van oorlog deze helpen ontketenen. Kon het anders of dit stuk moest in de harten der zeer talrijke toehoorders (ruim 300) weerklank vin den Het is een ecnt speelstuk, maar tevens zeer moeilijk. Waardeering moe ten we dan ook hebben voor deze ver eeniging, welke d;t stuk op haar re pertoire durfde nemen. Bekeken uit een oogpunt, dat hier dilettanten aan he1 woord waren is er beslist niet onver dienstelijk gespeeld, temeer daar de spelers zich op vreemd tooneel altijd min of meer unoeten behelpen. Het geheele spel te beschrijven zou te veel plaatsruimte vergen, maar enkele mo menten uit dit stuk dienen toch ver melding. James b.v. gaf in het eerste bedrijf mooi, gaaf spel, toonde hier zijn rol goed aan te voelen. Florence als jonge vrouw gaf ons goed begrij pend spel te zien, waaruit bleek, hoe ze de beteekenis harer rol begreep. De zeer moeilijke en zware rol van Tho" mas werd na zijn terugkomst van de slagvelden als invalide mooi aangrij pend vertolkt; hier was hij op zijn 'best;. Een woord van hulde in 't algemeen aan de spelers is volkomen op zijn plaats. door G. Th. ROTMAN. zijn vruchten afwerpen. De Directeur van het Postkantoor alhier vestigt de aandacht erop, dat het in verband met de St. Nicolaasdruk- te ten zeerste geweUscht is, dat de postpaketten zoo vroeg mogelijk ter post worden bezorgd. CADZAND. Door het Bestuur van het Calami- teuze Waterschap Tienhonderd en Zwarte werd Vrijdagmiddag j.l. voor een tijdvak van 7 jaren in tien per- ceelen de grasêttlng van dat Water schap verpacht. Pachters werden van de perceelen: 1. C. M. deKeuninck, voor f 40. 2. P. S. de Keuninck f 40.— 3. M. C. de Keuninck f 8.— 4 M. C- de Keuninck f 8.— 5. M. C. de Keuninck f 2.— 6 H. la Gasse f 10.— 7. H. la Gasse f 30.— 8. J. D. Porreij f 6.- 9. J. Adriaansen f 5. 10. M. G. de Keuninck f 5.— Alle pachters wonen alhier. Is de totale pachtsom thans f 154, bij de vorige verpachting bedroeg zij f 239,50. Na ingeleid te zijn door Ds. Visser hield Vrijdagavond j.l. in het gymnastieklokaal der openbare lagere school tijdelijk dienst doend als kerkgebouw voor de Herv. gemeente- Dr. Maas uit Kloosterzande voor een tamelijk groot publiek een lezing, ver lucht door lichtbeelden over de zending. Door de Prov. Zeeuwsche Electr. Mij. is aan de gemeente een som aan geboden voor aankoop van het laag spanningsnet. In de eerstvolgende vergadering van den Raad zal deze zaak een onder werp van bespreking uitmaken. NIEUWVLIET. Zondag werd idoor de Muziektooneel- club van Breskens in de zaal van den heer P. Cornelis-Luteijn, opgevoerd: „Haar laatste wil," een blijspel in drie bedrijven. Onder groote aandacht, vaak onder broken door uitbundige vroolijkheid, werd het humoristische spel gevolgd. Het vrij .talrijke publiek heeft dan ook genoten van gezonden humor, fijnen geest en goed spel. De heer A. j. Paauw urt Groede opende op verzoek met een kort wel komstwoord en sprak tevens aan het eind zijn waardeering voor het opge voerde uit, waarbij hij eindigde met een „tot weerziens," wat met een spon taan applaus onderstreept werd. Evenals te Breskens werd de gri- meering uitgevoerd door den heer V. van Houte, die daarmee weer alle lof behaalde. Naar we venwn«n hebben de be middelingspogingen van Ds. Keers te Breskens aanvankelijk succes. OOSTBURG. Op Zondag 30 Nov. jü. trad in het Beursgebouw alhier op het Frits Bouw meester-ensemble met het blijspel in 3 bedrijven „Belinda," gevolgd door een één-acter „De Ernst des Levens!' Het geheel kan als een succesvolle avond worden beschouwd. De spelers bleken hunne rollen volkomen te be- heerschen en vervulden deze uitstekend. Het spel was fijn en beschaafd en aan alle kanten af. Ook de costuums waren in alle opzichten goed verzorgd. Een woord van lof komt hun zeer zeker toe. Zeer velen hebben van deze uitvoering genoten. Er was van het begin tot het einde volle aandacht. De zaal was totaal uitverkocht. In de pauze en tusschen de bedrijven werd versterkte gramophoon-muziek ten gehoore gebracht, welwillend aange boden door den heer W. P. Krijnen, radiohandelaar alhier. 4 IJZENDIJKE. Op de wijk Stropuit'heeft, naar het Dagbl. van N. Br. meldt, een zeventien jarige jongen getracht zich het leven te benemei) door zich met een scheer mes doodelijk te verwonden. De oor zaak schijnt gezocht te moeten worden in het feit. dat hij onder verdenking stond eenig geld te hebben weggeno men. De politie heeft een uitgebreid on derzoek in deze zaak ingesteld. Buiten verantwoordelijkheid der redactie. Mijnh. de Red! Ter bestrijding van de bastaard-sa- tijnvlinder heeft de gewestelijke afdee ling van Ooft- en Tuinbouw z;ch to' de gemeentebesturen gewend om steun. Deze verleenen 'die steun in de vorm van een kleine subsidie en evenals 't vorige jaar zal het nu weer aan de onderwijzers overgelaten worden, on" der aanmoediging van enkele snoep- centen de kinderen aan te wakkeren om in boomen en struiken verdachte nesten te gaan opsporen, op gevaar of dat deze met gescheurde kleeren thuis komen of als 't ongeluk wil, wa1 toch ook niet denkbeeldig is, bij hun klimpartijen een gebroken arm of been oploopen. M.i. ligt hier 'een mooier terrei|üi open, wanneer van de verwacht wor dende werkloosheid wordt partij ge trokken. Wanneer toch in .eigen om geving de werkloozen op onderzoek uitgaan, zal men van goed en vlug werk verzekerd kunnen zijn. Mocht dit te duur uitkomen, en he1 nut niet even redig worden geacht aan de daarmee gepaard gaande uitgaven, laten dan de natuurbeschermers met hun bestuur ders er zelf op uittrekken, doch kin derexploitatie ach' ik bedenkelijk, voor al in dezen vorm, omdat toch de kin deren zonder toezicht aan 'al van ge varen worden blootgesteld. Met dank voor de plaatsing, Uw dw. F. H. ODINK, H.d.S, Schoondijke, 1 Dec. '30. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN vm nam Woensdag 3 Dec. 11.19 11.43 Donderdag 4 115712,21 Vrijdag 5 12,1512 39 Volle Maan Zaterdag 6 December, om 12,39. Licht op «oop Rijwielen enz. (waaronder zijn begrepen wagens, karren, enz.) Woensdag 3 Dec. nam. 4.24 Donderdag 4 4 23 Vrijdag 5 1 4,21

Breskensche Courant | 1930 | | pagina 2