Breskensche Courant 200 25 let geheim der Visschershut Een chenk Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. De Kamunie. FEUILLETON Buitenland. 40ste Jaargang Woensdag 3 December 1930 Nummer 3586 ABONNEMENT: per kwartaal 1,25 buiten Breskens 1,40. Buitenland 6,50 per jaar. Zondagsblad per kwar taal j 0,65en buiten Breskens 0,72$Bui tenland f 3,50 per jaar. Verschijnt: - iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND Advertentiën worden aangenomen tot uiterlijk 1 uur nam. Uitgave: J. C. LE BLEU, Dorpsstraat 35, BRESKENS Tal. 21 Postrekening 70179 ADVERTENTIËN: Van 1 5 regels f 0,75; iedere regel meer 15 ent. Ingez. mededeelingen 30 cent per regel. Handelsadüertentiën bij rcgelabonnemcnt groote kortingTarief op aan vraag verkrijgbaar. GR A TI S verzekering voor de abonnes tegen ongelukken, en wel voor de volgende bedragen: gulden bij levens- i gld bij dood rj m* gld bij ver- f— gld bij ver- j gld bij ver- lange ongeschikt- f yf I door lies van een jf l'tes üan een ZJi J lies van een hcid tot werken een ongeluk hand of voet oog duim De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te s-Gravenhage. gld bij ver lies van een wijsvinger ■f s~\ gld bij verlies lil Van eiken anderen vinger Een vereeniging van verwaarloosde kinderen: De onbeschrijflijke ellende der ver waarloosde kinderen in Sovjet-Rusland is een van de ernstigste sociale mis standen en een geesel, die in elk ander land onbekend is. Kortgeleden heeft een I daartoe ingestelde staatscommissie haar rapport uitgebracht over deze aange legenheid. Dit rapport js een tragisch document van menschelijks lijden en bevat feiten, waarbij de wildste fantasie kleurloos schijnt. Zoo wordt er ergens in het rappor* melding gemaakt van een oude schuit, die in de buurt van Moskou aan de oever van een rivier ljgt en een toe vluchtsoord vormt voor een 'roep van ongeveer honderd verwaarloosde kin deren. In hel midden van de schuit is een soort kachel. De wanden van de kajuit zijn met krantenpapier beplakt en beschreven mei uitspraken der kinde ren, die in groi'ii.-. onge ëvenaard zijn. De kinderen hebben vroegwijze ge zichten, waarop alle zonden hun stem pel hebben gedrukt. In lompen gehuld, wentelen zij door elkaar. Iedere nieu weling, die zjch bij deze troep patria's (zooals ze zelfs in Sovjet-Rusland ge noemd worden) wenscht aan te sluiten, wordt nauwkeurig geregistreerd. Hij krijgt als kleeding een 'onbeschrijfelijk vuil hemd, een muts en een paar laarzen. Daarmee is hij dan „netjes,'.' ywaft bij het werk geldt ais regel: hoe vuiler, hoe beter. Dit werk bestaat uit bedelen en stelen. De vereeniging der verwaarloosde kinderen heet „Ka- ^unie" (een verbastering van com- une) en laat eiken nieuweling een formulier invullen, waarop hij zijn kun digheden vermeldt. Dag en nacht heerscht er op de boot een wild tumult. De meest grove scheldwoorden en vloeken worden ge uit. 's Nachts bedrinken zij zjch ge woonlijk. Hel schorre geluid van een *estolen gramofoon levert de ook hier mmisbare muziek. Daarnaast wordt een harmonica bespeeld. Er wordt veel jedanst, waarbij de in lompen ge- ;leede, door en door vervuilde kin leren een griezeligen aanblik opleveren. !ij drinken groote hoeveelheden zelf- jemaakte foezel en 'spelen met onbe- chrijfelijk vuile kaarten. Een meisje ran twaalf, jaar droeg, bij haar lom- ren, lakschoenen en gouden armbanden ian haar magere polsen. Zij was twee reken geleden moeder geworden; haar ii. „Het is de moeite waard om jonker jrafhorst te heeten. Dat beteekent eer n geld, niet waar, oom, ik hoop dat r van het laatste nog genoeg over ge leven is, om er allemaal behoorlijk an te leven. Maar ik stoorde u mis- :h en in uw besprekingen, niet waar loeder? Ja, ja, gij kunt deze zaak eter onder elkander afmaken zonder hij. Adieu heeren, tot ziens,' als laar is fen groote fuif hé? Dij moe er!" Na deze speech, onverschillig, met tci.m radheie van tong afgedraaid te ebben, verliet de neef met huppelende ewegingen de kamer, den ionkheer zijn zoon in groote verbazing en rgernis over zulk een optreden achter- ütend. Zijn moeder merkte den indruk, dien aar zoon gemaakt had en zeide ver- ntschuldigend,,Mijn zoon is een fildzang, maar ge moet in acht ne ten, dat hij geboren en getogen is in binnenlanden van Indjë, ver van den afgeleefd, geschminkt gezichtje was on danks alles nog mooi. Zij droeg 'den poëtischen naam van „Meibloem". Tegen den morgen maken de kinde ren zich gereed voor het dagelijksch werk. Nieuwelingen worden opgeleid; zoo moet een van hen meelijwekkende gezichten leeren trekken. Een andere jongen leerde zijn leerlingen bedel- liedjes. Enkelen voorzien z;ch van hou ten beenen of -brengen zich wonden toe, die met zout en peper bestrooit! worden om erger te worden. Tegen - acht uur 's morgens gaan allen op weg; dit is een gezjcht, da1 het meest verharde gemoed moet aangrijpen. Zij trekken naar de stad, om 's avonds met hun buit terug te keeren. Ondanks deze vreeselijke ellende is bij sommigen nog een zekere kjnderlij- lieid bewaard gebleven. Zoo spelen zij soms nog. Een kleine jongen bouwt zandkasteelen en versiert ze me' tak jes. Op een steen, die' boven het water uitsteekt, is van lucifersdoosjes met groote handigheid een hujsje gebouwd. „Het water is de zee en de «teen is de Krim," verklaarde een jongen, die daar minstens twintjg maal geweest scheen te zijn. Deze verwaarloosde kinderen trekken n.l. dikwijls in groote 'roepen door het uitgestrekte Russische gebied en maken soms met geweld gebruik van de spoorwegende ambtenaren staan tegen zulk een massa kinderen toch machteloos. Overal trachten zij door bedelen of stelen iets te verkrijgen en menig kind van acht jaar kent alle s'reken van het onmetelijke Russische gebied van Mos kou tot Wladiwostok uit ejgen erva ring. Zoo vertelde een meisje van vijf jaar haar levensgeschiedenis aan de commissie. Haar ouders waren gestor ven en in -haar geboorteplaats heersch'e hongersnood. Het kind, dat naar haar eigen woorden nog „te jong was om te crêpeeren," verliet de s'ad en zwieri te voet naar de dichtstbijzijnde stad, ging vandaar per trejn naar een plaats aan de Wolga en kwam tenslotte na lange omzwervingen te Moskou. Half dood van honger en uitputting, niet meer in staat 'ot behoorlijk loopen, werd zij opgenomen in de vereeniging der verwaarloosde kinderen. Deze kinderen trekken als horden wilde dieren door geheel Rusland. Wat er moet van hen worden? Op zijn best beroepsmisdadigers. Het is een van de meest dringende eischen van de Russische maatschappij, dat deze slachtoffers van den economischen nood na de revolutie weer onder normale levensomstandigheden worden gebracht. En waar het ,aantal dezer verwaar beschavenden invloed der steden en te midden der planters opgevoed is. Ik ben er zeker van dat hij hier in Hol land wel gauw veranderen zal en het zou mij zeer aangenaam zijn, indien gij hem een beetje onder uw leiding iiaamt". Er krulde zich een bijna onmerkbaar spottend lachje om de lippen van den jonkheer bij déze woorden en zonder er op in te gaan zeide hij„Over deze zaak spreken wij thans niet, mevrouw. Ik sta er op dat wij tot een conclusie zullen komen, aangaande usaanspra ken. Zooals ik u gezegd heb, .indien u geen andere bewijzen, die stelliger en overtuigender zijn, voor uw beweringen kunt aanvoeren, zal het een proces warden, want gij zult zeer wel be grijpen, dat ik niet voetstoots afstand doe van de goederen van „Grafhorst". .Wat hebt gij hierop te zeggen ,,Het spijt mij .vreeseUjk, da' gij dien kant uit vyjjt, jonkheer," zeide de weduwe, die voelde dat zij terrein ver loor, en nu met andere middelen poog de haar tegenpartij te vangen. „.Ach, hoe smart het mij, dat wij,, die door banden des bipeds aan elkander ver bonden zijn door mijn lieven echtge noot hier zoo tegenover elkander s'aan. Maar ik kan, neen, jk kan njet anders," loosde kinderen met den dag toeneem', is die taak njet gemakkelijk. Om haar goeden wil te toonen, heeft de Sov- jetregeering een film samengesteld, waarin het lot der verwaarloosde wee zen voor het eerst officieel behandeld wordt en tevens middelen worden aan gegeven om deze o-ngelukkigen te red den. (Nadruk verboden). ^r\ej u\\ jonden. Om bet Suez-kanaa'. Dat de aardrijkskundige ligging van de landen hun geschiedenis bepaalt, is ebn waarheid, die reeds lang bekend was, voordat de geleerden er den mooien naam „geopolitjek" aan gege ven hadden. Wanneer men nog zoekt naar bewijzen voor deze waarheid, kan men ze in tastbaren (v orm vinden in he1 tweede kabinet-Macdonald. Daar 'kan men zien, dat de politjeke leuzen, die de Lanourpartij als oppositiegroep ver kondigde, niet opwegen tegen de, on weerlegbare geografische feiten. Men had met de beste bedoelingen aan Egypte en Britsch-Indië de volledige onafhankelijkheid beloofd, doch nu deze partij zich slechts me' de grootste moei te op het kussen kan handhaven, moe' zij met den dag meer erkennen, dat voor Engeland het bezit "'en he' beheer- schen van het Suez-kanaal een levens kwestie is en dat geen Egyptische of Britsch-Indische politiek geduid kan worden, die dit levensbelang schaadt. Ook de nieuwe koers in de Palestijn- sche politiek wordt uj'sluitend bepaald door het Suez-kanaal. Ditzelfde belang ligt ook 'en grond slag aan de nieuwe constitutie, waar mee koning Foead zich tegen de Egyp tische nationalisten moet keeren. De nationalistische politiek is n.l. antl- Engelsch en Foead is pro-Engelsch, of liever, hij wordt door Engeland gebruikt als golfbreker tegen he' op komend getij der nationalistische be weging en het Is nu in Engelands belang, dezen golfbreker zooveel mo gelijk uit te bouwen en "te versterken. Tot nu toe 'had Egypte een zeer (liberale grondwet, die den koning te weinig macht gaf en hem (daardoor dwong tot absolutistische maatregelen, die fei telijk tegen de grondwe' ingingen. Nu kan Foead met de nieuwe grondwet zuiver-constitutjpneel regeeren. Dit) is natuurlijk een politieke vorm, doch de Londensche ministers der Labourpartij keuren het goed. Zoo noodig zal Foead gelaat, dat plotseling een verandering had ondergaan en den trotschen plooi had laten varen voor een smeekende uitdrukking, een wanhopig aanzien had, alsof zij door een heftigen tweestrijd bewogen werd. „Ik moet strijden ter- wille van mijn zoon. Indien hel voor mij zelf was, zou ik alles laten varen, want ik hecht niet aan bez,t)ingen. Is het dan niet mogelijk, heeren, om tot een schikking te komen Gij zult mij bereid vinden tot groote opofferingen, als de vrede tusschen ons slechts be waard kan blijven'!. „Hier is sprake van vrede noch van strijd. Het is slechts een kwestie van recht. Als gij in uw recht zijjt, zal de wet u voldoen en da wet moei hier beslissen. Dat js mijn meejiing". „Welnu, dan zal er strijd zijn, jonkheer Grafhorst. De teerling is ge worpen. Als gij er op staat te behou den wat gij onrechtmatig verworven hebt, dan zal het recht en de wiet over ons beslissen. Gij dwingt mij tot een proces, ofschoon ik het niet ge wild heb. Gij zult weldra nader van imij hooien," flitste lie' van de lip pen der toornjge vrouw, wier oogen nu weer boosaardig straalden en de twee mannen met 'rotsehe minachting monsterden, ook krachtig gesteund worden door de Engelsche troepen, n.L in het geval, dat de nationalisten hein wijlen af zetten en een republiek uitroepen. Over de veranderingen in de grond wet viel te pra'en, voor zoover de leeftijdsgrens voor de kiezers op 25 jaar werd verhoogd. In een land als Egypte is het ook nie's onbillijks, dat slechts mannen het kiesrecht hebben. Er kan echter zeer licht ontevredenheid ontstaan over he' feit, dat een getrap te verkiezing met een hoogen census voor de kiesmannen wordt ingevoerd. Ook de Engelsche arbeiders zullen daar over nog wel moeilijkheden veroorza ken. Doch het bedenkelijkste zal hun het feit voorkomen, da' voortaan twee derden van de Eerste Kamer door den Koning zal worden benoemd. Deze be paling is ook voor Konjng Foead en de Engelsche regeering ongunstig, om dat zij daardoor verantwoordelijk zijn voor alle in te voeren wetten. Ook in deze zaak zal men wel zeg gen, dat Engeland niet van plan is, zich te mengen In de Egyptjsche kwes ties, doch ondanks dat zal MacDonald door de linkervleugel van zijn partij en ook uit het liberale kamp heel wat aanvallen te doorstaan krijgen. Dat de conservatieven hem verdedigen en zijn politiek in Egypte ën Pales'jna toejuichen, zal zijn positie in eigen partij er ook niet op verbeteren. De nieuwe verkiezjngen slain voor de deur, tengevolge waarvan het tegenwoordige kabinet wellicht zal moeten aftreden. Doch geen verkiezing zal de wereld kaart kunnen veranderen 'en daarom zal ook daarna hel Suez-kanaal het voornaamste probleem en de grootste zorg der Engelsche politiek blijven. (Nadruk verboden). dat altijd welkom is aan man, vrouw, jongen of meisje, is een doos of tube Pu AMERIKA. Een vllegster verdronken Reuter meldt uit Havana dat Pense Miller, een Australische vljegster, die Vrijdagmorgen vandaar naar Miami in Florida was opgestegen, onder weg in zee gevallen en verdronken is. Vier vliegtuigen dje opgestegen zijn om haar te zoeken zijn te Havana teruggekeerd zonder een spoor te hebben ontdekt. „Het zij zoo, mevrouw," was al riep zij hartstochtelijk uit, terwijl haar wat de jonkheer hierop antwoondde, waarna hij zijn hoed en handschoenen greep en met een korten s'uggen groet en een hoofsche buiging het vertrek verliet, gevolgd door zijn zoon. „Kolossaal vader, ge hebt haar de volle laag gegeven en zij zal weten dat ze bezoek van tons gehad heeft',' zeide de jonker tegen fnem op de trap. „Wat denkt gij nu van deze zaak?" „Ik -weet niet wat ik er van zeg gen moet. Maar ik ben er nu zeker van dat zij niet de echtgenooüe van mijn broeder is". HOOFDSTUK XVII. Een nieuwe slag. Een rijtuig bracht vader en zoon regelrecht naar het Jcantoor van Mr. Smallegange. De knappe rechtsgeleer de met zijn groote ervaring en men- schenkennis wierp een blik op het ge laat van den jonkheer en begreep dat diens hart lichter gestemd was en hij meer hoop had voor de zaak. „Nu jonkheer," riep hij, terwijl zijn kleine oogen ondeugend schitter den, „hoe was de visite bij mevrouw Orafhorat Htt lijk* mei dat fwt h Alle hoop op het vinden van me juffrouw Miller js nu practjsch opge geven. De vliegster schijnt een voorge voel van haar dood te hebben gehad, want vóór zij opsteeg zeide zij: „Er is iets dat mij zegt, jat ik een onge luk ga krijgen". ENGELAND. De steenkoolnijverlieid. Er is ten slofte slechts één steen kooldistrict in hè' Vereenjgde Konink rijk waar het werk stilstaat en dat is Schotland. In alle overige bekkens is te elfder ure nog een voorloopige schikking getroffen, welke echter een zeer wankel karakter draagt. He' veto dat de mijnwerkersbond verleden week over de verdeeling der nieuwe werkuren over twee weken heeft uitgesproken, heeft tot gevolg dat het van heden af in strijd met de nieuwe we' js langer dan 71/2 uur daags in de kolenmijnen te werken. De wet had in zulk een regeling voorzien, maar haar invoering afhankelijk gesteld van haar goedkeu ring door het congres van den mijnwer kersbond. Die is eraan onthouden. Waar om is niet recht duidelijk, wan' vol gens die regeling zouden de delvers wel op het grootsle aantjal van de werkdagen acht uur werken, maar in twee weken toch nie' meer dan 00 uur. Gedeeld door. 12 maakt dit 71/2 uur per dag. Op de dagen waarop niet acht uur geweikt werd, zouden zij dan meer vrijen tijd gehad hebben. De mijneigenaars zouden bij deze re geling de stijging der exploitatie-kósten tot een minimum beperk' hebben en hadden daarom willen probeeren, of zij de lasten van de nieuwe wet konden dragen. Op den mijnwerkersbond rust dus de verantwoordelijkheid voor het conflict in Schotland 'en den onzekeren toestand elders. Zijn houding kom' in een vreemd licht, omdat he' bestuur van den bond zelf aangeraden had de regeling tot verdeeling der werkuren te aanvaarden. Het eenige wa' men ho pen kan is dat het congres van den mijnwerkersbond, wanneer het 'Donder dag opnieuw bijeenkomt, 'zijn overijld besluit zal herzien. In Schotland zijn 92.000 man bij den stilstand be'rokken, maar volgens de laatste berichtjen js er kans dat nog pen schikking tot s'and zal komen, waarbij het werk hervat kan worden. Met dat al blijf' de toestand chao tisch, want de regelingen waarmee elders de vrede bewaard is, moeten nog in een vasten vorm gegoten worden. Hoe dat zal moeten gaan, is onzeker, nog al bevallen is. Drukt de last nu een beetje minder zwaar of kunt ge nog niet gelooven wat ik gezegd heb „Ik twijfel, waarde heer. Maar wel ben ik er nu zeker van dat die juffrouw niet de weduwe van mijn broeder is, alhoewel 'ze nauwkeurig op de hoogte is van de verschillende omstandigheden". „Natuurlijk niet. Maar hoe wee' u dat U vertelde mij, da' u haar nog nooit gezien had". „Dat is ook zoo. Maar zij is mij nauwkeurig beschreven als een slanke, teere verschijning van middelbare groot te en deze is een forschgebouwde vrouw. Haar schoonheid en gedistin geerd optreden zijn wel in staa' iemand op het eerste gezicht jn war te brengen, en als het een bedriegster is, wat ik wel moet gelooven, dan is het in elk geval geen gewone. Zij is even beschaafd en deftig als haar zoon lomp en onbeschoft is". „Haar zoon zegt gij Maar het is haar zoon niet, wat ik u verzeker, of ik wjl geen Mr. Smallegange meer zijn. Zulk een vrouw kan zulk een zoon niet hebben. Het zijn twee avonturiers die elkander gevonden hebben en zij hebben elkander noodig om beter hun rol te kunnen spelen. JWgrdt vervolgd). -

Breskensche Courant | 1930 | | pagina 1