J. A v d. Haoft-Luteljn. Groede VoorSt. Nicolaas VoorjMc^aas-cadeaux I zXC OLIJN - GROEDE. St. Nicolaas-Etalaiie 0 Haartsen-de Visser Voor kenners Karel/1 of Aïda JSigaren P. Risseeuw, Groede UW, Groede. SINT NICOLAAS B -J groove cadeau. „Ventje," had Vader gezegd, kort na het eten, ,,ga je met Vader mee naar boven „Wat gaan we dan doen?',' had Janneman een beetje bang gevraagd'. „Paardrijden, en spelletjes „Nee, iets heel anders, kom maar eens mee. Zóó!" Eer hij het wist zal hij al hoog en droog op Vaders schou ders. Dat vond Jan den laatsten tijd wel een beetje kinderachtig, vooral als hij op ;den grond stond. Maar zat hij eenmaal zoo dicht bij het plafond, dan keek 'hij triomfantelijk naar beneden, naar Jet, -die nu ineens zoo klein Jeek, en naar al de groote dingen in *de kamer, die ook al klein wanen, veel kleiner, dan je zoo op den grond zou denken. Toch, zoo prettig als anders vond hij het nu niet. Vóór het eten was Jefc die al twaalf jaar was, met Vader mee naar boven gegaan ei\ schreiend teruggekomen. Het leek, of er iets vreemds gebeuren moest, net als heel lang geleden, toen er alle maal zwarte menschen in huis gekomen waren en Moeder hadden meegenomen in een groote witte kist. Jan',s lippen gingen verraderlijk trillen, toen hij daar aan dacht en toen Vader hem boven in de studeerkamer op den grond zet te, rolde er een groote traan ovef zijn wang. „Wat is dat nu? Gaat mijn groote jongen huilen Kom, dat had ik toch niet van je gedacht. Stil maar; als je nu op Vaders knie komt zitten, zal ik je eens iets heel prettigs vertel len. Is dat goed Jan had heelemaal geen lust om dat ook kinderachtig te v,nden. Alles was zoo vreemd tegenwoordig: de meid, die hem al ee i p i tr keer heel anders had aangekeken, juffrouw Saar, de huishoudster, die vanmiddag nog op hem geknord had en hem direct daarna vreeselijk gezoend, Jet, die ge huild had, en Vaderi, ja, Vader, deed ook anders. Er ging zeker iets erg naars gebeuren. En e^r Jan het wist, lag hij al met zijn hoofd tegen Vaders schouder te snikken, 't Scheen wel, of het horloge in Vaders vest zak óók anders deed: het tikte veel harder. Maar Vader, die groote goede Va der had zijn kleinen jongen al tegen zich aangedrukt en begon zoo mooi te vertellen, dat hij het snikken al gauw vergat en rustig lag te luisteren. „Weet je, wat het overmorgen is? Ja, natuurlijk weet je dat. Dan komt Sinterklaas in het land en brengt hij alle lieve kinderen wat moois. Ik weet zeker, dat hij jou niet ver geten zal. Verleden jaar, hè, stond er een ech te stoommachine op je te wachten op Sinterklaasmorgen; wat heeft-ie dik wijls gefloten en gepuft! Zullen we hem dadelijk weer eens laten wer ken „Maar dan hard," zei Jan ineens weer blij. „Zoo hard, dat-ie heelemaal staat te trillen. Goed Maar dan niet dich terbij komen dan Vader zegt, hoor! Anders zou je wel eens een heete drup pel in je gezicht kunnen krijgen. Ik herinner mij nog goed, hoe lee- lijk ik mezelf toen heb gebrand"; „Nou, en of," zei Jan. „Dat deed gemeen zeer, hè Vader?" „Alsjeblieft! Maar waar was ik ook gebleven „Bij verleden jaar, bij Sinterklaas". „O, ja. En eerverleden jaar" Va ders stem werd ineens zachter en min der vroolijk „en eerverleden jaar, weet je -dat nog?" Janneman dacht even na. - Toen was Moeder ziek en ik had drie heele groote peren gekregen wel zóó- groot en die heb ik toen aan Moe der gegeven. Ik wou alles geven - maar Moeder wou alleen de peren hebben Hij kon niet verder spreken, Vader had hem hard tegen zich aangedrukt en hem een zoen op zijn voorhoofd gegeven. Na een oogenblikje zei Va der: „Toen was Moeder er nog, hè?" Jan's gezicht betrok en een poosje zaten ze allebei zwijgend voor zich uit te kijken. Eindelijk zei Vader weer wat. „En al dien tijd heeft mijn kleine jongen geen Moeder gehad. Luister eens, ventjei zou je het prettig vinden als je, net als vroeger weer een Moeder had, aan wie jes nog veel beter dan aan Vader, alles kon zeg gen en die voor je zorgde en 's avonds inplaats van juffrouw Saar of Va der je toedekte hè „Een Moeder?" peinsde Jan hard op. „Een andere, hoe kan dat nou „Dat kan toch wel, jongen," ant woordde Vader zacht. „Kijk eens, Moe- )der is van jou en van Vader en van Jet weggegaan, al wou ze o zoo graag nog een heelen tijd bij ons blijven. Dat is nu al langen tijd geleden, al bijna twee jaar. En nu is juffrouw Saar heel lief voor jou, en voor Jet ooki maar - dat begrijp je w^l - £e is toch jullie Moeder niet; alleen een Moeder kan zóó voor mijn jongen zorgen als hij het noodig heeft. En als Moeder nu eens wist, hoe lang je al zonder Moeder bent, zou ze het heel droevig vinden, omdat Moeders heel goed we ten, hoeveel een Moeder is. Ze zou niet zeggen, dat 'tniet heel goed kóni EEN St. NICOLAAS-VERRASSING. (Vervolg.) derdoos... die nog ontbrakik I zag ze 'n poos geleden bij 'n anti maar nu moet je ze ook gebrui- L ken... die dingen... niet meer in je kast opbergen... je houdt zoo van 'n keurige kaptafelnu heb je eindelijk 's iets voor je zelf (hij houdt verbaasd op. want de jonge vrouw is piotseiing in snik ken uitgebarsten)... om 's he melswil Toosje... wat scheelt er aan?... Zij (snikkend met de armen om zijn I hals): ...jij goeierd., lieve beste... o... wat verschrikkelijk... Hij (verschrikt): ...maar wat is dat nu kindje... wat is er nu verschrik kelijk... (lachend)... je denkt toch niet... dat ik er voor heb inge broken... wees maar gerust hoor eerlijk gekocht en betaald... Zij (fluisterend): waarvan...? Hij (luchtig) dat is r.u mijn ge heim... daar hebben kleine meis jes niets mee te maken..: is 't nu L goed..:? Zij (verbergt haar gezicht tegen zijn schouder): ...o nee Frits't is nog altijd verschrikkelijk... ik durt 't je niet te zeggen... Hij (sussend): ...kom... kom... biecht dan 's op... héél erg zal 't wel niet zijn... Zij (schreiend) ...o jawel... 't is hééi erg... ik... ikke... Frits... ik heb... de borstel... en de kam... en de spiegel... van... tante Sophie... niet meer... Hij (ontzet): ...wat zeg je... heb je ze niet meer... maar... waar... zijn... ze... dan...? Zij ...verkocht... of nee... o Frits., beleend... Hij ...beleend... maar kind... hoe kom je daarbij...? Zij (nog altijd met haar gezicht te gen zijn schouder verborgen) ...ik.., wilde... jou... zoo... zoo graag... óók.., iets moois... gé ven... iets echt moois... jij arme jongen... jij hebt ook nooit 's wat en ik had geen geld.., ik kon 't on mogelijk van m'n huishoudgeld besparen... daar kan niks van af.,, dat weet je.., en die dingen... 'n andere Moeder krijgen, maar ze zou zelf willen, dat je een andere Moeder kreeg, een heele, lieve, zachte andere Moeder, die altijd thuis ;s, als je uit school komt, die met je uitgaat in de Vacantie, die je troost, als je bedroefd bent. Dat zou Moeder graag willen. En hier keek Vader zijn jongen aan zou jij het ook willen, vent?" Even dacht Jan na; toen zei hij na denkend: „Ja, ik eigenlijk ook wel En toen, dringend: ,,ls ze erg lief,, Va der, net zoo lief als Mooeder?" „Je nieuwe Moeder is heel lief, jon gen, en ze houdt veel van je". „Kent ze me 'dan?" „Ja, jou wel; Jet nog niet. Ze heeft je al eens gezien bij Oom Karei".' „O! is het dan juffrouw tante" (verbeterde hij snel) „tante Jo, waar ik tante tegen moest zeggen?" „Ja," zei Vader, „dat is ze", „Die vjnd ik erg lief, Vader, heusch. En wordt die 'mijn Moeder en Jet haar Moeder?" „Ja, ben je er nu blij om, jongen „O ja," riep Jan, vroolijk nu. En ineens werd hij gewaar, dat hij daar al dien tijd heel kinderachtig op Vaders knie gezeten had. Met een wip sprong hij er af. „Zal U het niet aan „Moeder „Aan Moeder vertellen „Wat?" vroeg Vader plagend. „Natuurlijk, dat ik op Uw knie heb gezeten". „Mag dat niet?" „Nee," zei Jan beslist. „En wan neer „Over een paar weken komt zij hier voor goed bij ons wonen". „O," zei Jan, „dus met Sinterklaas is zij er nog niet?" „Dan komt zij wel op visite, den heelen dag". Met een peinzend gezichtje liep Jan een paar minuten later de kamer uit. De heele stoommachine was hij verge ten, evenals zijn Vader. Hij had heusch zijn gedachten wel noodig om het groo te nieuws te verwerken. Maar Jan moest nog heel wat bele ven eer het Sinterklaas was, en eer zijn nieuwe Moeder een heelen dag bij hem thuis zou komen. In de huiskamer had hij Jet in een hoekje zien schreien. Jet was niet blij met de nieuwe 'JAoe der geweest. En toen Jan er met haar over wou praten :en vroeg, waarom ze dan niet blij was, liep ze snikkend de kamer uit. Nu dorst hij niets meer aan Vader te vragen ook. Toen Jan in bed lag, had hij haar niet meer gezien. Den volgenden morgen wat was toch alles vreemd in huis had Jet aan het ontbijt roodgeschreide oogen. En des middags tusschen schooltijd at ze haast niets. Jan werd er nog pein- zender van en besloot, haar na school tijd nog eens te vragen, waarom ze niet blij was en haar dan niet weg laten gaan, vóór hij het wist. Maar vóór hij dien middag al zijn moed bijeengeraapt i^d, begon Jet er al zelf over. Ze waren alleen in de huiskamer - Juffrouw Saar was in de keuken en Vader was nog niet thuis. Jet zat zwijgend op de divan, 'leen Jan in haar buurt kwam, keek ze hem zóó smeekend aan, dat hij naast haar ging zitten. „Ben je nog bedroefd, Jet?" vroeg hij aarzelend. Jet klemde haar lippen opeen, om haar tranen niet te laten overloopen. Maar het lukte niet. De tranen kwa men toch, ze snikte wild 'en eejrst na een tijdje was ze zooveel bedaard, dat ze spreken kon. „Vin-jij het niet vreeselijk, dat we een nieuwe Moeder krijgen?" Tus schen een paar heftige na-snikken door die waren toch niet compleet... ik kon ze wel missen... (aarzelend) ...en jij zou ze niet gemist heb ben... als je me niet net dit... (zij bijt op haar zakdoek) had je ze ai 'n poos geleden in je kast... (zij knikt zwijgend) Hij (begrijpend) o... daarom luister 's Toosje... (Hi neemt haai hoofd tusschen zijn handen en kijkt haar met stralende oogen aan) ...2al ik je 's iets zeggen... 't treft natuurlijk heel ongeluk kig... maar jij zet kalm die doo* op Je tafelen je gebruikt ze hoor... en we gaan verschrikkelijk sparen... om die andere dingen terug te krijgen. en o ja nog iets... ik ben et niet boos om ...ik ben er blij om... liefste... héél blij... (Hij kust haar)... jij... mijn lief opofferend meisje (vroolijk).., en nu ben ik ver- chrikkelijk nieuwsgierig... naar wat dit goede lieve Sint voor mij heeft uitgezocht... Zij(lacht door haar tranen en haalt uit de la van het buffetje een klein pakje dat lij hem schuchter in de Een extra ST.-NICOLAAS-CAJ is een CYCLAAM in bloek Palms, Varens en Cactussen. TpVens Bloe men- en Fruitmand, geVuid, Gouda- plateelpotten, Vazen,'Bakjes, enz. Komt ziet en otfertuigt U 1 Koekjes enz/zijn lekker, doch onze arrikelen hebben blijvende waarde. DROQéj S Bloemisterij, Breskens. T«l. 60. Ondergeteekende bericht hlermed dat zijn gereed is. Groote sèrteering luxp'doozen nbons en rstplaat, Enz. Boter-, Sprits en Chocolade letters - Enz. Speculaas in alle prijzen. Beleefd aanbevelend, een groote keuze in ve/fjakte en losse ZAKDOEKJES, KUSSENS en SIERKLEEDJES, THEE-WARMERS, SCHOORSTEENLOOPERS, Fijne doozen BONBONS en BORSTPLAAT, les zeer billijke prijzen. Aanbevelend, is een kistji het aardigste St. Nfcstlaas-geschenk. 'jff Op elk k>bcje van 50 stuks 10- cents sigareiyoO cent reductie. RUIME K£UZE. Aanbevelend. Sierkleedjes, Wed. Kussenkleedjes, Theekleedjes, Nachtzakken, Fantaisie Zakdoekefi, Doosjes Zakdoekjes, Pakdoeken Cachets, .Handschoenen in Nappa en wol. Sjaals in wol en zijde, Slobkousen, Skisokjes, Enz., Enz b Zijn de tijden slecht,voor een luxeus cadeau, geeft dan een practisch. Bij mij vindt, II groote sorteering lElectriscHe Rijwiellantaarns /met,'en zonder zoeklicht, r, Empo, Sparta. Carbid- 'lantaarns, Zaklantaarns, Slik lappen, Zij slikvangers, Beenkappen, Beenpijpen. Heeren-, Dames- eiv-j(inderrijwielen, enz., enz. Als er iets volmaakt is, daft is dat een Simplex Naaimachine, voor- en achteruitwerijérfa, in noten of eiken hout, met 10 jaar garantie, voor f 70^ Nog op te ruimen 2 in zeer gofdén staat zijnde Heerenrijwielen en 1 damesrijwiel voor spotprijs handen stopt. Hij kust haar op nieuw en maakt het pakje open). Hij (verbleekend en toonloos): ...'n horlogeketting... 'n gouden... Zij (opgewonden): ...ja... 'n horloge ketting... 'n gouden... ik had ze je al zoo lang willen geven... ik wist... dat 't 'n geheime wensch van je was... je hebt dat mooie gouden horloge van je vader en dat hangt aan dat miserabele leeren riempje... 't was geen ge zicht... (schuchter)... ik heb er stiekum zoo dikwijls naar zitten kijken... naar dat leelijke ding... en dan dacht ikwat zou dat keurig staan ...zoo'n smalle gou den ketting over z'n vesten toen heb ik... maar de rest weet je... (opgetogen)... en laat nu 's vlug kijken... hoe 't staat... eerst dat leelijke ding er af., (zij steekt haar hand uit naar 't leelijke riempje). Hij (bleek, maakt 'n aiwerend ge baar) ik zal 't zelf wei(hi: neemt de gouden ketting en houdi ze tegen z'n vest)..» keurig...!.. Ik ben er héél blij m«e..i Zij ...neen... laat mij nu even horloge eraan... je moet de com binatie bewonderen... (met een vlugge beweging trekt ze aan hef riemje het horloge te voorschijn, een ordinair nikkelen ding van een paar gulden, zooais ze op de markt worden verkocht)... goeie hemel... wat is dat...! Hij (pijnlijk): ...de... kwestie... is..„ beste... hm... 't mijne. is... hm.^ in reparatie... Zij (kijkt hem strak aan) Frits... dat... is... niet... waar (de tra nen springen opnieuw in haar oogen, maar ze lacht)... toe... be ken nu maar gauw... je hebt 't verkocht... Hij (frommelt nerveus aan z'n boord en aan z'n manchetten) ...dat is te zeggen... ingeruild... ingeruild tegen dit... Zij (nestelt zich in z'n armen) ..uw, liefste... wat 'n geluksdag... wat ben ik nu blij met m'n doos... Hij ...en ik met m'n ketting... onze mooiste Sinterklaas(hij kust haat). I

Breskensche Courant | 1930 | | pagina 6