School- en Kerknieuws Week-Menu Gewestelijk Nieuws Mijnheer Pimpelmans en z'n Fordje. Rechtszaken. GROEDE Onze dorpsgenoote Me|. Jozina Mazure, onderwijzeres aan deMontes sorieschool te 's Gravenhage, slaagde heden voor de akte Wiskunde. KON. NED. SCHOUWBURG GENT. Zondag 30 Nov. in middagvoorstelling Klaarmaken Wibbel, blijspel in 5 bedrijven, In avondvoorstelling: 7,30 u. Diohterlirfde, Nieuw Zangspel FRANSCHE SCHOUWBURG GENT. Zondag 30 November. In middagvoorstelling Chanson d'Amour Muziek van Fr, Schubert. o Beurs Oostburg. Zondag 30 November. Frlts Bouwmeester ensemble, uit Amsterdam, Bolinda, blijspel in 3 bedrijven. meuwe veranderingen in het Politbu reau, die de posjtje van de communis tische partij zouden kunnen verzwakken, mogen worden gebracht. De neder-: laag van Stalin zou verband houden met de levensmiddelencrisis en den fi- nancieelen toestand. Omtrent de geruchten, die reeds ee' nige dagen geleden de ronde deden, dat Stalin vermoord zou zijn, hajalt men te Moskou de schouders op. In ieder geval staat vast, dat hij althans nog Vrijdagmiddag tusschen 11 en 12 uur een onderhoud had met eenige buitenlandsche persvertegenwoordigers waarna hij naar het partijbureau reed, waar hij verschillende partijzaken te regelen had. Ook geen Radio-verbinding meer. De alarmeerende geruchten over Sow- jet-Rusland, die in de laatste dagen de ronde deden, doken hier in versterk te mate op, daar de gewone radio-uit zending uit Sowjet-Rusland achterwege bleef, i In Berlijnsche communisiisclie kringen is men van meenjng, dat men hier ite doen heeft met maatregelen der Russische autoriteiten in verband met het ontdekken der samenzwering van de industrieele partij. Het telefoonverkeer tusschen War schau en Moskou en Riga c:i Moskou is evenals het verkeer tusschen Ber lijn en de Sowjethoofdstad onderbro ken. - ZWEDEN. Stoomschip op de Oostzee vergaan Men meldt uit Stockholm: Zaterdag 8 November vertrok van Dantzig het Zweedsche stoomschip Tan ja met een lading steenkool naar Go thenburg, maar hoewel er nu reeds tien aagen verloopen zijn en het schip de reis gewoonlijk 'in twee dagen deed, is de Tanja de Oresubd nog niét gepasseerd. De reederij heeft telegra fisch alle kuststations van Zuid-Zweden en enkele Duitsche havens om inlich tingen gevraagd, maar nergens is iets omtrent de Tanja bekend, zoodat men vreest dat het schip tijdens den he- vigen storm van de vorige week is ver gaan. Gedurende de laatste dagen hebben Zweedsche marinevliegtuigen het zui delijke gedeelte van de Oostzee afge zocht, doch niets van de Tanja kun nen ontdekken. Men acht het niet uit gesloten dat het schip uit den koers is geslagen en ergens voor de Baltische kust is gestrand. De Tanja is in 1916 in Nederland gebouwd en meet ruim 1000 ton. De Tanja heeft na de ramp van de Italia de Zweedsche hulpexpeditie naar Spits bergen overgebracht en staat bekend als een stevig en volkomen zeewaar dig schip. De bemanning telt 13 kop pen en er is één vrouwelijke passagier aan boord. Bij de reederij van de Tanja Is be richt ingekomen, dat het schip op 10 November 's avonds ten oosten van Bornholm nog is gezien. Het had een snelheid van 5 knoopen en had schijn baar geen averij. Er stond een buiten gewoon hooge zee. e— BRESKENS. De Noordwesterstorm, die in den nacht van Zaterdag op Zondag door heel ons land heeft gewoed, laat ook in onze gemeente zijn sporen na. Het water steeg hooger dan bij den storm in 19(28. -zoodat het bij dien bpzwiependen stormwind niet te ver wonderen is, dat aan de zeeweHng en op het haventerrein zeer veel scha de is toegebracht. De duinen hebben al bijzonder te lijden gehad. Groote stukken zijn weg geslagen. De badhokjes, die waren blij ven staan, zijngeheel vernield. Als een kaartenhuis werd alles ineen ge drukt. Op de Westhavendam was het al niet beter gesteld. De stutbalken, welke door de stoomtram Mij. Breskens- Maldeghem waren geplaatst ter be veiliging van haar terreinen, werden weggeslagen, zoodat de zee vrij spel had. Terwijl op de eene plaats groote gaten onder de rails werden geslagen, spoelden elders massa's zand op het terrein. Het personeel was Zondag- tnorgen vroeg reeds aan het herstel bezig. Het midden-haventerrein heeft niet minder te lijden gehad. Duizenden ki lo's bieten zijn in de haven gespoeld, in de verschillende pakhuizen en op slagplaatsen werd veel door elkaar ge slagen. ttet visschersvaartuig B. R. 39 brak los en werd op het haventerrein ge slagen, waar het thans nog zit. Zware balken lagen her en der. Een oude roeiboot werd stukgeslagen en op het nieinve-haventerrein terugge vonden. Het ergst van al heeft de Oostha- vendam geleden. Daarin zijn zeer groo te gaten geslagen. De coupure van de Z.-Vl. tram Mij. was gelukkig tijdig gesloten de passa giers moesten zich Zondagmorgen daar door een kleine omweg getroosten. Door de rioolputten op het Spui- plein en ook anderszins kwam het zee water in de Dorpsstraat geloopen. Het spreekt vanzelf, dat een en an der Zondag veel belangstelling uit de omgeving onzer gemeente trok. Voor de Vereeniging voor Volks ontwikkeling trad Vrijdag in hotel De Vuijst alhier op het kunstenaarspaar Tula en Louis Schmidt-dï' Vista, waar bij de heer Van Luijk met zijn [g zeischap muzikale medewerking ver leende. Het programma vermeldde een 4-tal nummers, waarvan speciaal genoemd mogen worden„De zeeman en de mis maakte" en „De dief". Het eerste geeft ons de ontroerende geschiedenis van een mjsmaajrte, die om haar altijd eenzaam leven te vul len, brieven schrijft aan een onbekende matroos, die dezelfde familienaam draagt als zij. Ook stuurt zij hem geregeld onder een gefingeerden naam allerlei lekkernijen, in haar armoede nog voor hem gespaard. Daardoor sug gereert zij zich, dat zij voor iemand zorgen kan en dus niet geheel onmis baar is. De zeeman heeft het echter niet erg begrepen op de juffrouw, die hem ge regeld schrijft, en waarom hij door zijn makkers bespot Wordt. Als hij nu thuis komt, zoekt hij haar op, om haar eens duchtig onder handen te nemen. Maar als het hem alles duidelijk is geworden en hij gevoelt, hoe daar door voor haar het leven waarde heeft gekregen, neemt hij de Willemsorde, die op zijn borst 'prijkte en speldt die op haar mantel. Het stukje, vol gevoel,- werd zeer goed vertolkt. Met ,,De dief" demonstreerde de heer Schmidt zijn bedrevenheid in het voor stellen van verschillende typen, waarbij zeker de Vlugheid, waarmee hij zich omvormde, bewondering moet wekken. Ook ,,Van twee oude menschen" werd goed weergegeven, al was daar de kiem van langdradigheid aanwezig. Het laatste nummer: „Een zonderling huwelijksaanzoek" viel geheel buiten het voorgaande. Het was werkelijk zoo zonderling, dat het o.i. beter ware achter gebleven. Uitgezonderd bij dit laatste is er dezen avond genoten van goed spel en de heer Salomé beweerde bij zijn slotwoord zeker niet te veel, toen hij zeide, dat,,de perziek naar meer smaak te". Volksontwikkeling heeft zijn winter- program goed ingezet met dezen avond die met een gezellige dans werd be ëindigd. De kindervertelling „Meneer Pim pelmans en zijn Fordje" eindigt met dit nummer. Het geheel wordt thans als boekje in geill. omslag verkrijgbaar gesteld ad 60 ent., franco per post 65 cent, (zie achterst, adv.) In ons volgend nr. begint een nieuwe vertelling „De ezel van Meneer Pim pelmans". 1 t De Directeur van net Postkantoor alhier brengt ter kennis van het pu bliek, dat a.s. Woensdag 26 dezer de brievenbus in de Dorpsstraat wordt verplaatst naar de timmermansweilk plaats van den heer Lijk. HOOFDPLAAT. De Konijnen- en Pluimveevereeni ging ,,De goede verwachting" besloot Vrijdag, de tentoonstelling te houden op 31 Januari en 1 en 2 Februari a.s. Als keurmeester voor de konijnen werd aangewezen de heer C. v. Sluis te Middelburg en voor het pluimvee de heer M. Vinke alhier. SLUIS. De koopman C. Krijger, wonende alhier, kwam Zaterdagavond 1.1. om streeks 11 uur met zijn fiets langs het kanaal SluisBrugge. Vermoede lijk door den feilen storm en misleid door de duisternis schijnt hij in het kanaal geraakt te zijn, althans, zijn lijk is Zondagnamiddag door schipper Delmé alhier gevonden. De fiets lag aan den kant van den dijk. De ongelukkige laat een vrouw met 9 kinders na. Gedurende den hevigen storm, welke Zaterdagavond woedde, sloeg een groot gat in het dak van een huis, zonder verder echter veel schade aan te richten. Ook vele radio-antennen en dakpan nen moesten het ontgelden. De water stand is hier overal vrij hoog. De 'hof stede van den landbouwer B. staat bijna rondom in het water. WATERLANDKERKJE De gemeenteraad vergaderde Maan dag, waarbij de heer Wijffels wegens ziekte afwezig was. 'De notulen van de vorige vergadering werden goed gekeurd. De jaarwedde van ,den ambtenaar van den Burgerl. Stand is bepaald op f 90,- met ingang van 1 Jan. '31. Een adres van den werkmansbond om steun aan werkloozen te verleenen, werd voor kennisgeving aangenomen. De raad besloot om het gemeentel. Electr. net van de P.Z.E.M, over te geven voor de som van f 3500,- be houdens goédkeuring van Ged. Staten. Tot gemeente-geneesheer werd be noemd de heer I. Buskop Tenslotte werd besloten aan de te lefooncelhoudster de in ide vorige ver gadering toegezegde belooning met te rugwerkende kracht vanaf 13 Juni 1930 uit te keeren. CADZAND. Evenals in vele andere gemeenten is ook alhier op 15 November j.l. 'door het Avro-actiecomité pen adres ge richt tot den Minister van Waterstaat ter verkrijging door de Avro van het recht een eigen zender te bouwen en te exploiteeren, geheel voor eigen re kening. SCHOOND1JKE Burgerlijke stand. Huw.-Voltr 2 Oct. J. de Jonge, 24 j., jm. en J. J. Leenhouts, 24 j„ jd. 16, P. J. Millenaar, 21 j., jm en M. S. Butler, 20 J„ jd. 23, P. Koens, 32 j., jm. en M S. C. de Paepe, 27 j., jd. Geboorten. 7 Oct. Francijntje Su- zanna, d. van J. Risseeuw en J. E. Risseeuw. 12, Simon Cornells, z. van J. A. van der Meulen en R. Donze. 25, Pièrre Eduardus, z. van E. de Wever en E. L. Termont. 28, Johan- nis, z. van P. B. Verhage en H. F. den Hollander. GROEDE Maandagavond werd vanwege hert „Departement Groede" van de Mij. tot nut van 't Algemeen een filmvoor stelling voor haar leden gegeven in de zaal van dhr. Lagendijk. De hoofdfilm was „De Zuiderzee werken" van J. Ivens. Deze film geeft een duidelijke en interessante indruk van het grootsche werk van de droog making der Zuiderzee. Onder- de aanwezigen en deze waren, niettegenstaande het slechte weer, zeer goed opgekomen zullen er velen geweest zijn die wel gehoord en gelezen hadden over die weiken, maar die geen flauw vermoeden had den van het grootsche van dit werk. Hierna werd nog vertoond „De dub belganger" door Ch. 'Chaplin. Een film die er bij de aanwezigen nogal in wilde. Het „Departement Groede" mag weer een succesvollen avond boeken. Gedurende dezett winter zal al- De laatste rit. 149. Nadat ze zich een beetje uit geschud hadden, stonden ze wektra, rillend en bevend over al hun leden, klappertandend op straat. Daar ont moetten ze meneer Pimpelmans en, de wanhoop nabij, trokken ze met hun drieën huiswaarts. 150. Meneer Pimpelmans wilde be slist niets meer van een auto wéten en men zag hem weer dagelijks op zijn fiets rijden. Hij deed 'tmaar wat kalmpjes aan. En de Epscheutenaars kunnen nu tenminste weer veiljg en rustig over straat loopen. EINDE. hier aan school A, alsook aan school B, geen herhalingsonderwijs worden ge geven, daar zich resp. voor school A maar 6 en school B maar 5 leerlin gen hadden aangemejd. AARDENBURG. De pas ongeveer 20 jaar oude iepen om het Marktplein en de ruim 30 jaar oude iepen van de Heerendreef tus schen de bebouwde kom en de Eld-er- schans (in totaal ruim 120) zijn onder den hamer gevallen. Hierdoor is de gemeente van twee mooie stukken na tuurschoon beroofd. De jonge iepenlaan (de wandeldreef; zal weldra moeten volgen. Het boom- en lommerrijke Aardenburg van weleer is een kale streek geworden, welk eu vel men hoopt te verhelpen door aan- planiing met bruine beuken. OOSTBURG. In de Zuidzandsche straat, nabij de Weststraat had 'Zaterdag een aan rijding plaats tusschen de auto van den heer H. en die van den Jiter M. De wagen van den laatste bekwam vrij aanzienlijke schade. Omtrent het auto-ongeval dat de vorige week plaats had op den Rijks weg tusschen Oostburg en Schoondijke, en waarbij de heer de H. ernstig werd gewond, vernemen we, dat door de politie de vrachtauto van v. G. is in beslag genomen, waarvan tvermoedi wordt, dat deze de aanrijding veroor zaakt heeft. IJZENDIJKE In de vacature, ontstaan door het vertrek van dr. Talsina, is alhier tot kerkvoogd der Ned. Herv. Kerk ge kozen de heer C. M. Risseeuw. Kantongerecht te Oostburg. Zitting van 4 Nov. (Slof). Veroordeeld wegens Met motorrijtuig rijden op zoodanige wijze dat de vrijheid en de veiligheid van het verkeer worden belemmerd en in gevaar gebracht: J H M IJzen- dijke, f 12 s 12 d. Met rijwiel rijden zonder rem, L J Maldeghem f 6 s 6 d. Met rijwiel rijden zonder bel, C L Maldeghem, f 3 s 3 d. Met motorrijtuig rijden zonder gel dig rijbewijs, R d R St. Laureijns, f8 s 8 d. Mee motorrijtuig rijden zonder dat behoorlijk zichtbaar is een op of aan het rijtuig aangebracht nummer met letter: Ph. A G Eede, f 3 s 3 d. Een motorrijtuig zonder voldoend toezicht op den weg laten staan, an ders dan met in rust gebrachten motor IPS Oostburg, f 10 s 10 d. Niet zorgen dat een door hem op den openbaren weg geplaatst voorwerp behoorlijk verlicht en van de gebrui kelijke teekenen voorzien is, I V te Sluis, f4 s 4 d. Niet zorgen dat twee door hem op den openbaren weg geplaatste voor werpen behoorlijk verlicht en van de gebruikelijke teekenen voorzien ziJn:P J d L Sluis, 2 x f 2 2 x 2 d. Met rijwiel rijden zonder rood achter licht of reflector; A F S Middelburg (B.) en A S te Adeghem ieder f 2 2d. Met motorrijtuig rijden zonder dit voorzien hebben aan de linkerzijde van een lantaarn, die achterwaarts een rood licht uitstraalt: P S Kloetinge en P C G Schoondtjke, leder f3 s 3 d. Met motorrijtuig rijden met open knalpot: J L Oostburg, CPDlJzen- dijke, C T Schoondijke, M K Vlissin- gen, f8 s 8 d. Als vader niet zorgen dat kind ge regeld school bezoekt bij le herhaling A d P Schoondijke f 25 s 25 d. Straatschenderij: L H Brugge,-f 12 s 12 d. Visschen in een water, waarvan een ander de rechthebbende op het visch- recht is, zonder voorzien te zijn van diens schriftelijke vergunning: L K Breskens f 7 s 7 d. met verbeurdver klaring in beslaggenomen hengel. Op den openbaren weg een wapen bij zich hebben: P F M Oostburg, f 20 s 20 d. Als ondernemer van een openbaar middel van vervoer van personen den dienst doen uitoefenen met een auto bus, terwijl hij een persoon beneden den leeftijd met het besturen van die bus belast heeft: I C C Biervliet f 15 s 15 d. Met motorrijtuig rijden zonder ver licht achternummer met letter: A V L B Sluiskil en D Breskens, f 4 s 4 d. Straatschenderij: J v d W Cadzand, f 10 s 10 d. Met rijwiel rijden zonder licht: E J Eede, f 7,50 s 5 d„ J H Breskens, f 4 s 4 d. Met motorrijtuig rijden zonder licht: P M Breskens, f 12 s 12 d. Met rijwiel de linkerzijde van den weg houden: B, J F B en D d S te Sluis, allen geen straf. Met motorrijtuig rijden op zooda nige wijze dat vrijheid en de veiligheid van het verkeer worden belemmerd en in gevaar gebracht: J Ch. H Zuidzande, vrijspraak. Met rijwiel rijden op zoodanige wij ze en met zoodanige snelheid, dat de vrijheid en de veiligheid van het ver keer wordt belemmerd en in gevaar gebracht: W P R Breskens, f 4 s 1 week tuchtschool. Overtreding art. 23 in verband met art. 74 Arbeidswet: J L Retranche- ment, ontslag van rechtsvervolging. Straatschenderij: B H R Eede, ont slag van rechtsvervolging. Met motorrijtuig rijden op zoodanige wijze en met zoodanige snelheid dat de vrijheid en de veiligheid van het verkeer werd belemmerd of in gevaar gebracht: J M Breskens, vrijspraak. Verder heeft den Kantonrechter ter buitengewone zitting van 11 Nov. veroordeeld wegens Straatschenderij: HAAM R te Eede, vrijspraak uitgesteld tot de eerste zitting in Mei 1931. Met motorrijtuig rijden op zoodanige wijze dat de vrijheid of de veiligheid van het verkeer werd belemmerd of in gevaar gebracht: W K Aardenburg, vrijspraak. Als voetganger aan een auto niet behoorlijk ruimte tot voorbijgaan laten: C B Biervliet, vrijspraak. Hoogwatergetij Breskens. DAOEN vm nam Woensdag 26 Nov 4.37 5.01 Donderdag 27 5 27 5,51 Vrijdag 28 6,22 6 46 Eerste Kwartier Vrijdag 28 Noveirbef om 6,37. Licht op «ooi> Rijwielen enz, (waaronder zijn begrepen wagens, karren, enz.) Woensdag 26 Nov nam. 4.31 Donderdag 27 430 Vrijdag 38 4.25

Breskensche Courant | 1930 | | pagina 2