Breskensche Courant Pu rol bij^Wirrterteenen. 100 25 10 Het geheididerVissehershut Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. FEUILLETON Buitenland. 40ste Jaargang Woensdag 26 November 1930 Nummer 3584 ABONNEMENT: per kwartaal 1,25; buiten Breskens 1,40. Buitenland 6,50 per jaar. Zondagsblad per kwar taal j 0,65en buiten Breskens 0,725Bui tenland 3,50 per jaar. Verschijnt: - iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND Advertentiën worden aangenomen tot uiterlijk 1 uur nam. Uitgave: J. C. LE BLEU, Dorpsstraat 35, BRESKENS Tel. 21 Postrekening 70179 ADVERTENTIËN: van 5 regels f 0,75; iedere regel meer 15 ent. Ingez. mededeelingen 30 cent per regel. Handelsadüertentiên bij regelabonnement groote kortingTarief op aan vraag verkrijgbaar. GR A TIS verzekering voor de abonné's tegen ongelukken, en SI III wel voor de volgende bedragen: gld bij dood r-j gld bij ver- pm x-v gld bij ver- a s~\ gld bij ver door S lies van een jl J "es- üan een van een een ongeluk hand of voet oog duim De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te s-Gravenhage gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken gld bij ver lies van een wijsvinger gld bij verlies Van eiken anderen vinger u\\ De wankelende troon. Madrid, November 1930:, Ongeveer twee jaar geleden is Mar kies de Villalobar gestorven, een Spaansch edelman uit het oeroud ge slacht, die een fanatiek monarchist was en zijn koning heeft gediend ais gezant te Brussel voor, tijdens en na den we reldoorlog. Deze man was toch ten zeerste bezorgd voor den Spaanschen troon en kon het optimisme van Ko ning Alfonso njet deelen; deze moet eens gezegd hebben: ,Mij kunnen ze niet wegjagen, want ik versta mij|n vak". Villalobar voorzag echter toen reeds, dat de dictatuur van Primo de Rivera tot een crisis voor den Spaanschen troon zou voeren. Hij had weinig ver trouwen in, Primo's regeering door ge weld en voorzag daarvan een sterke oppositie van den kant der revolu tionaire elementen. En' dan zou de ko ning naar zijn meening voor de keus komen te staani, zich aan de republi keinen te onderwerpen en zoo de mo narchie moreel te vernietigen, of door hen te worden verjaagd en misschien wel vermoord. De dictatuur van Primo heeft Span je niets gebracht van alles wat men beloofd had. Qeen verbetering van den economischen toestandgeen ophou den der corruptie, doch een verergering, pmdat er niets meer over gezegd mocht v orden in de pers. Vroeger zorgden daar tenminste nog die bladen voor, die men verzuimd had om te koopen. Het land kreeg zelfs geen nieuwe grondwet. Primo is ook voor zijn ei gen belangen op het juiste moment gestorven, zonder dat hij rekenschap behoefde te geven van de misstanden, die hij in Spanje achterliet. Zijn opvolger Berenguer heeft eigen lijk niets anders gedaan dan de dicta tuur voortzetten en voor de pers de teugels wat minder vast aantthpKken. Toen hij negen maanden geleden de macht in handen kreeg, was het be trekkelijk gemakkelijk voor hem ge weest, de crisis op de een of andere manier meester te worden. Het land keek uit naar verkiezingen naar een parlement, Berenguer had verkiezingen van een grazende oprechtheid" beloofd. Het nieuwe parlement zou inderdaad nauwkeurig de verhouding der partijen in het land weergeven. Doch tot nu 59. Het leek werkelijk alsof zij verlegen waren in haar tegenwoordigheid en de geheimzinnjge invloed, die er van haar "ifging» hen boeide en bevangen hield. De waarheid was dat beiden niet gerekend hadden op zulk een ont moeting enzich de beweerde erfgena me heel anders voorgesteld hadden. De twijfel dien de jonkheer gekoesterd nad aangaande de waarheid harer aan spraken vlood heen bij het gezicht dezer vrouw. i Zoo zag geen lage bedriegster er uit meende hij. 'Dat was een aristo cratische dame, schoon en gracieust wier adel uit haar optreden sprak, waardig genoeg om de echtgenoote van een Grafhorst te zijn. Deze vrouw moest in den bloei harer jeugd on- wederstaanbaar zijn geweest, zeide de jonkheer tot zichzelf, en nu kon hij beter begrijpen dan ooit dat zijn broe der Albert alles voor haar had willen prijsgeven. De vermeende jonkvrouw van Graf horst die in den grond der zaak niets dan e«n geraffineerde bedriegster was, toe zijn er geen -verkiezingen gehouden. En wel om een echt Spaansch ad ministratieve onbeholpenheid. Want sinds zeven jaar zijn er geen verkiezingen geweest, zoodat vele kie zers overleden zijn en aankomende jon gens kiesplichtjg zijn geworden. Om de nieuwe kiezerslijsten te kunnen op stellen, moest men eerst een volks telling houden en daarvoor had men tot nu toe geen tijd. Intusschen is het nu inderdaad ge- loopen, zooals Villalobar voorzien had. Door de dictatuur zijn de republikeinen in aantal toegenomen en zijn nu ster ker dan zij ooit geweest zijn. Bo vendien is door Primo's onhandig op treden tegenover de universiteiten en het leger hun positie versterkt en in dit opzicht schijnt Berenguer niet be ter gedaan te hebben dan zijn voorgan ger. Zoo zijn in het leger alle onder officieren met hun ondergeschikten re- publikeinsch geworden. Dit republic keinsche gevoelen heeft niets met re volutie en socialisme te maken, doch beteekent slechts ontevredenheid mei de monarchie, zooals deze zich onder den tegenwoordigen koning ontwik keld heeft. Meer vooruitstrevend zijn alleen de studenten, doch ook deze zouden tevreden zijn, als men het par lement, zooals het voor de dictatuur van Primo was, weer terug wilde ge ven. De dictatuur is ook niet in staat ge weest, de monarchisten te organiseeren. De „union Palirtotjca" was meer een lijfgarde van Primo en volkomen on toereikend voor het doel, de monar chie te versterken. Primo gebruikte haar slechts voor zijn spionnage en droeg haar naast deze nejpatieve werk zaamheden geen positie op, zoódat daardoor slechts de conservatieve ideeën in Spanje onpopulair werden ge maakt. Koning Alfonso weet dit zeer goed en daarom aarzelt hij, te steunen op dit soort conservatieven. Hij voor ziet n.L, dat de republikeinsche oppo sitie dan spoedig zoo sterk zou wor den, dat zij de meerderheid kreeg en de monarchie vernietjgde. Het is daar om waarschijnlijk, dat de koning meer op de Linksche dan op de Rechtsche partijen zal steunen en zoo zal trachtten de monarchie tenminste nog eenigen tijd in stand te houden^ met behulp van een parlementaire regeeringsvortn. bemerkte den indruk dien zij gemaakt had en een zegepralende blik lichtte gedurende een oogenblik in haar oo- gen. Zij was zich bewust een bijna wanhopig spel te spelen, dat hondend tegen een mislukken moest, doch op die eene kans had zij al haar hoop gezet en al de energie van haar on doorgrondelijk karakter was er op ge richt haar de partij te doen winnen. Zij waande zich reeds half meester van den toestand, doch het zou blijken dat zij zich vergist had. „Ik kan begrijpen," vatte zij we der het woord met honingzoete stem, „dat deze ontmoeting, onder deze om standigheden en na zoowel tijd pijn lijk en onaangenaam voor u is. Doch ik verzeker u dat het minstens even pijnlijk voor mij is, en als het niet was terwille van de toekomst van mijn zoon, dan zou ik niet naar Holland teruggekeerd zijn, maar was ik in In- dië gebleven. De moederplicht jegens mijn zoon dwong mij. Ik hoop, dat u mijn gevoelens begrijpen zult". „Het is juist zoo, dat wij die niet begrijpen kunnen, mevrouwi" ant woordde de jonkheer met een hardere stem dan gewoonlijk. „Het is ons on verklaarbaar en duister, dat u zoo vele jaren liet verloopen tusschen het overlijden van uw echtgenoot en uw terugkeer naar het vaderland. Indien Zoo wondt hij dus inderdaad gedwon gen, zich te onderwerpen aan de re publikeinen, die hem wel willen hand haven, mits hij tot een siroopop wondt, Zou dit experiment gewaagd worden door den liberalen leider Santiaco Al- ba, die nu te Parijs woont en er mis schien door den koning toe zal wor den aangezocht (Nadruk verboden). aes^e BELGIE- Dreigende watersnood. Ten gevolge van het stormweder is de toestand in de riviergebieden van Maas en Schelde Zaterdag veel ernsti ger geworden, dan het zich Vrijdag liet aanzien. Het peil van de MJaas is Zaterdag nog met 60 c.M» geste gen, terwijl het verschil sedert Vrij dagochtend bij Namen reeds 11/3 M. bedraagt. Ten Noorden en ten Zuiden van Dinant is de rivier buiten de oe vers getreden. Tusschen Namen en Di nant vult zij op sommige plaatsen na genoeg de heele vallei. Een deel van uinant staat blank, evenals enkele laag gelegen straten te Namen. Ook te Lesse, de Sémois, de Vrroin en andere bijrivieren nog hebben over stroomingen veroorzaakt. Te Charleroi en omstreken, waar men zich ten gevolge van de normalisatie- werken aan de Samber van nieuwe overstroomingen bevrijd waande, laat de toestand zich weer ernstig aanzien. Te Dampremy en te Montignies staan verscheidene groote fabrieken onder water. Te Charleroi vreest men het werk in de gasfabriek te moeten staken. Carbid-ontp'offingen. Zaterdagochtend zijn verscheidene tonnen met carbid in ondergeloopen fabrieken van vloeibare lucht te Couil- let ontploft. De geweldige knallen u werkelijk de weduwe zijt van mijn beklagenswaardigen broeder, waarom hebt u ons dan nooit mededeeling ge daan van zijn overlijden en de geboorte van uw zoon. Van mijn zaakwaarne mer vernam ik dat uw echtgenoot reeds meer dan twintig jaar geleden overledën is". De gewaande jonkvrouw moest op deze vraag geheel voorbereid zijn ge weest, want zij antwoordde onmid dellijk, -terwijl haar gelaat een uit drukking van melancholische droefheid aannam, alsof zij opnieuw de piji\ voelde van den slag, die haar zoovele jaren geleden- getroffen 'had. „Ik besef zeer wel, dat dit hun, die mij niet kennen, onverklaarbaar moet schijnen. Maar mag ik u ver zoeken een oogenblik mijn omstandig heden in te denken. Drie en twintig jaar geleden verlieten mijn diepbetreur- de echtgenoot en ik Nederland als uit- gestooten kinderen. Mijn moeder be handelde mij als een gevangene en toen ik den man mijner keuze wilde volgen, brak zij met mij". „Gijzelf mijnheer, zult weten hoe uw broeders vader mij smaadde en hoonde en niets met mij te doen wilde hebben. Eens toen hij mij ontmoette is ons huis in Lejden en reeds iets vermoed de, zag hij op mij neer alsof ik min der was dan het stof onder zijnschoe- wenden uren in den ronde gehoord en brachten een paniek te weeg onder de bevolking van de naburige arbeiders wijken. Vele huizen wierden in den loop van den dag uit vrees voor nieu we ontploffingen ontruimd. De stoffe lijke schade is zeer aanzienlijk. In de buurt van Luik zijn verscheidene be langrijke gemeenten als Tilleur, Wand- re, enz. door het wafer geteisterd, Op sommige plaatsen, ook in de val lei van de Vesder bij Chaudfontainc en elders, moest het electrische tram verkeer geschorscht worden. In het ge bied van Bergen (Mons) is de dijk van de Haine doorgebroken. Quaregnon blijkt veel van het hooge water te lij den. In talrijke huizen moesten de be woners op de bovenverdiepingen vluch ten. Op de spoorbaan Bergen-Saint Ghislain staat ruim 1 meter Water. Het treinverkeer is er stopgezet. De omtrek van Brussel en zelfs de voorsteden Anderlecht en Vorst zijn evenmin gespaard gebleven. De Zenne heeft vooral ten Zuiden van de hoofd stad haar bedding verlaten en bereikt thans een breedte van een paar K.Mc Grondverzakkingen, door het water ver oorzaakt, deden zich te Anderlecht voor, maar tot dusver vallen geen persoon lijke ongelukken te betreuren. Te Tubi- ze zijn de bekende kunstzijdefabrieken overstroomd en moesten de 5000 ar beiders het werk staken. Ook in het Noorden van Oost— Vlaanderen staan honderden hectaren akkerland blank en zijn vele hoeven van de rest der wereld door het water afgesloten. Rond Dendermonde vreest de bevolking een nieuwe doorbraak der Scheldedijken. Hier zijn alle even tueel noodige reddingsmaatregelen ge troffen. DUITSCHLAND. Hoog water. Op den Rijn is de hoog wa^er- dienst in werking getreden. De vaart van houtvlotten is verboden. Op de Moezel is de geheele scheepvaart ver boden. De zijrivieren van den Rijn zijn sterk gewassen. Bij San-Louis is het tramverkeer door het hooge water op verscheidene plaat sen verbroken. Tengevolge van het doorbréken van een dam zijn te Lud- wieier tal van kelders ondergeloopen. Het verkeer op het traject Trier-Bul- nen. Wij voeldert ons zoo diep verne derd en gegriefd, dat, toen wij Neder land verlieten, wij irf' de bitterheid van ons gemoed de belofte deden er nimmer terug tie keëren. En ik her nieuwde deze belofte bij het sterfbed van mija man". „Heeft uw echtgenoot dan noo'if een verlangen gehad om de goederen' te bezitten, die hij wjst dat zijn éi- gendom waren, ook niét voor zijn, zoon, den erfgenaam vroeg de jonk heer, terwijl hij zijn strakken blik scherp gevestigd hield op het gelaai der vrouw. „Neen, nooit! Zijn trots verbood hem iets te aanvaarden van den vader, die hem verdreven had en hem niet meer als kind wilde erkennen. En ik dacht hetzelfde, doch terwille van mijn kind heb ik de belofte gebroken en ben naar Holland gekomen". De aristocratische bedriegster speel de haar rol voortreffelijk, doch niet zoo dat zij de twee mannen daar voor haar kon overtuigen. Als een rechter bij een getuigenverhoor, zoo hielden de jonkheer en zijn zoon hun vor- schenden blik strak op het gelaat ge vestigd, alsof zij tot den bodem van haar leugenachtige ziel wilden door dringen om daar de waarheid te zoe ken. Doch zij weerstond deze speu rende blikken zonder een spier van lay is door het hooge water onder broken. De Wupper is pp verschillende plaat sen buiten haar 'oevers getreden en iti de huizen doorgedrongen. De slijp- machinefabrieken aan de Wupper te Solingen en Huhscheid moesten tenge volge van het hooge water world en stopgezet. Hooge waterstand van de Saar. De Saar is weer sterk aan het stij gen. De stand is reeds 20 c.M. iboven den hoogsten waterstand van 10 Oct. tober j.L De Fischbach heeft in som mige buurten tuinen en kelders on der water gezel Ook in de wijken St. Joharin en Malstatt dringt het water reeds in de laag gelegen huizen. ITALIË. Aardbeving. Het seismografjsch observatorium te Holienheim in Duitschland heeft in den nacht van Donderdag op Vrijdag een sterke aardbeving geregistreerd, waarvan het centrum in de nabijheid van <Je Middellandsche zee moest lig gen. Volgens de seismografische re gistreering moest de aardbeving on geveer een half uur hebben geduurd. oen bericht uit Milaan bevestigt het vermoeden van het observatorium Ho- henheim. Inderdaad heeft een aardbe ving plaatsgevonden aan de kust van de Adriatische Zee. Bijzonderheden om trent eventueele malerieele schade en verlies van menschenlevens ontbreken. RUSLAND. .1 De geruchten. Het persbureau Vaz Djas vernam uit Kowno: Naar aanleiding van de geruchten, die de laatste dagen de romle doen omtrent onlusten te Moskou en zelfs over een moord op Stalin wordt uit Moskou van goed ingelichte zijde ge meld, dat deze onjuist en sterk over dreven zijn. Stalin heeft in den laatsten tijd in het Politbureau eenige nederlagen ge leden. Eenige van zijn voorstellen werden verworpen, waardoor zijn po sitie natuurlijk verzwakt js. Een nieuwe formatie in het Politbureau, onder lei ding van den volkscommissaris van oorlog, Worosjilof, steunt echter de politiek van Stalin, waardoor deze waarschijnlijk zijn ouden invloed zal kunnen handhaven. Worosjilof en zijn aanhangers zijn echter ivan meening, dat, mede op grond van overwegingen van buitenlandsch polrtjeken aard geen haar gelaat te vertrekken of eenige onzekerheid te verraden. Plotseling maakte de jonkheer van Grafhorst een driftige beweging, zoó dat de jonker hem verwonderd aan keek. Een nieuwe gedachte scheen eensklaps in hem opgekomen te zijn, die licht kon geven in deze duistere gescniedenis. Hij richtte zich tot de vrouw en zeide: „Heeft u zich reeds in verbinding gesteld met uw fami lie, sinds uw terugkeer in het vader land Het was een handige vraag en het scheen alsof de gewaande jonkvrouw een oogenblik in verlegenheid gebracht was en een bijna onmerkbaar blosje haar wangen kleurde. Maar zij her stelde zich onmiddellijk en antwoord de: „Ik heb nasporingen gedaan en vernomen, dat mijn moeder intusschen overleden is. Wat mijn zusters betreft, zoo zij nog in leven mochten zijn, al mijn pogingen om ze op te spo ren waren te vergeefsch. Ik hoop spoe dig naar Leiden te gaan om een nauw gezet onderzoek in te stellen. Ik vrees echter dat geen van haar nog leeft. Wij waren lichamelijk alle drie niet zoo sterk. Ik was nog de sterkste*?. JWsfli» vervolg

Breskensche Courant | 1930 | | pagina 1