Davola Davola y 031 St. Nicolaas-cadeau Gritzner naaimachir Wekelijksrhe Beuilfenst De NIK Kladbloc be\ 50 an Schmidt-Di Vista Tula en eervUniebriefje Gemengd Nieuws. Advertentiën Beurtdien; Sclüj»per/fu)EST. J./C LE BLEU, Vereeniging voor Volks^uftvTkkeling te Bresketls Vrijdag 21 November 1930. Geeft als St.-Nicofe'as Geschenk lei opzicht: le de houtjes (jiiplaats van vorken) hamteeren en 2e de gerechten te waardeeren en te proeven. Wanneer men hoort, dat sommige gerechten 24 of 2 x 24 uur buiten hangen 'in de brandende zon, zwart van de" vliegen en daarna bereid worden, is de eetlust niet bijzonder groot meer, althans voor een Europeaan. Verder kreeg men eenige voorstelling van de tooneelvoorstellingen ih China, terwijl na de pauze eenige in het Ne- derlandsch omgezette Chineesche ge dichten werden voorgedragen en Ana- lecten van Kon-Tut-Tse werden gezegd, die getuigden van veel gevoel en groo- te wijsheid. Het was een heel mooie Nutsavond en de heer Pilger kan aan alle Nuts- afdeelingen ten zeerste aanbevolen wor den OOSTBURG. Enkele dagen voor de eerste Neder landsche boekendag zou gehouden wor den hield de heer E. van der Wierfl een rede over het boek en liet genot van lezen. Voor een vrij talrijk publiek, Waarin gelukkig de jeugd niet het mjnst ver tegenwoordigd was, ontwikkelde hij op een vlotte wijze dit gegeven, waar ge noeglijk en aandachtig werd naar ge luisterd. Werkelijk, de naar de ver warde en krakende radio luisterend^ radiophi'.en hadden ditmaal ongelijk zich niet naar „De Eenhoorn" begeven tc hebbenhet levende woord blijft tol op heden meer boeien en bezielen dan dat wat ivoor de microphoon wordt uitgesproken. Na een belangrijk overzicht over het ontstaan van het boek behandelde spr. in het kort enkele van de oudste Diel- sche werken, wees op de groote in vloed die de bijbel en de rijmen ivan Jacob Cats op de Nederlandsche taal hebben uitgeoefend, sprak over „Dy Negerhut van Oom Tom," over Fa briekskinderen, boeken waarvan de let terkundige waarde minder groot is, maar die groot waren door de ver anderingen die er jn onze samenleving door tot stand kwamen, citeerde vervol geus ilit 'de '19de eeuw de Camera," de Max Havelaar, de Kleine Johan nes die bij herhaaldelijk lezen altijd mooier voor hem werden, las uit het fantastisch verbeeldingswerk van M. Boelgakow „de Noodlottige eieren" een aangrijpende fijn gestelde bldz. voor, die een eenvoudige, ontroerende aan klacht is tegen de vivisectie. Hij maakte ide woorden 'van Thomas Hij maakte de woorden vap Thomas a Kempis tot de zijne: „gelukkig is hij die Vitten kan," die al lezend.-zjch te ont rukken weet aan ,dè sleur van het dagelijkschc leven, zich verheft zooals van Eden zong: „Hoog boven de men- sclien en hun klein bestaan". In deze tijd van vervlakking kan het boek de snellevende moderne mensch nog iets blijvends schenken. Talrijk zijn dan ook zij die van boeken houden, onder de boekenvrienden is de verscheiden heid echter groot, bibljophilen in de ware zin van het woord, bibliomanen van diverse pluimage vormen Zjch naar eigen geaardheid een bibliotheek zoo dat men te recht zou kunnen zeggen als een variante op een bekend spreek woord Laat mij uw boekenkast zien en ik zal U zeggen wie gij zijt- Het boek is een bron van geluk; het leeit ons zoeken naar het schoone en het edele, het kan ons leeren strij den voor een goede zaak en voor de mensch is er nimmer iets mooier dan te strijden voor schoonheid en recht vaardigheid. Door geestig, boeiend te vertellen, door met geestdriftige overtuiging te spreken over het boek en het genot dat lezen schenkt heeft de heer E. van der Werff een goede daad gedaan en het Nederlandsch verbond en de Nederlandsche uitgeversbond die hem hebben uitgenoddigd verdienen een woord van lof. De heer Rosendaal sloot de vergade-, ring op gemoedelijke en vriendelijke wijze, zeggende dat Veel van het ge hoorde nog lang zou bijblijven en met de wensch dat 'het voor allen een ge opend boek zou wezen. Onder leiding van den heer A. 1. Leenhouts werd alhier een algemeene vergaderinggehouden van den Kring Oostburg der Zeeuwsche Landbouw- maatschappij. De voorzitter wees in krachtige bewoordingen op den zeer treurigen toestand, waarin de landbouw thans verkeert. Hij achtte het nood zakelijk om in deze malaise-tijden een drachtig samen te werken en 'op te treden, Nadat de notulen goedgekeurd wa ren werd uitvoerig gediscussieerd over de groote crisisvergadefing die op 19 November té Ooes zal worden gehou den, Door verschillende leden werden reeds voorstellen in overweging ge geven, b.v. belastingverlaging, invoer rechten op de tarwe, tijdelijke ont heffing van de financjeele lasten der sociale wetten, enz. Besloten werd de leden zooveel mogelijk te bewerken om deel te nemen aan de Goesche crisis vergadering. GEVRAAGDE MAATREGELEN. A. Directe middelen: 4. Steun aan de suikerbietenteelt; 2, Steun aan den graanbouw 3. Steun aan de aardappelmeelin- dustrie. 4 Vermindering van den druk der grondbelasting, inzonderheid op heffing van de crjsjsopcenten 5. Afschaffing van den vleeschaccijns met behoud van het invoerrecht op vleesch 6. Schatting van de gronden naar de verbruikswaarde bij vermogens- en successiebelasting 7. Aanmerkelijke verlaging van de kosten verbonden aan den uitvoer van vee (keurloonen, voorbehoe dende enting, ed.) 8. Aanmerkelijke en efficiënte ver laging van vrasfrttarieven voor het vervoer van land- en tuinbouw producten 9. Wijziging jn de handelspolitiek, zoodat de meeét begunstiging ef fect zal sorteeren en maatregelen genomen kunnen worden tegen dumping, invoerpremies ed. 10. Een maal- en menggebod B. Indirecte middelen: 1. Reorganisatie der departementen (Landbouw niet bij Binnenland- sche Zaken) 2. Wegneming van gebleken mis bruiken in het prachtwezen; 3. Uitbreiding land- en tuinbouwon- derwijs, enz. 4. Reorganisatie en intensiveering van den binnen- zoowel als van den bui.enlandschen landbouwvoorlich tingsdienst 5. Herziening en verbetering van de waterstaatswetgeving 6. Verruiming der oppervlakte cul tuurgrond door bevordering van ontginning en ontwatering 7. Krachtige doorvoering van de land bouwuitvoerwet De geheele Zeeuwsche landbouw moet uiting geven, dat zij geheel ach ter dit eenheidsfront staat en wenscht dat dit verder worde uitgebouwd. De Engelsche Morris-Fabrieken. De Engelsche Morris-Fabrieken, die naam gemaakt hebben door de serie- fabricatie van automobielen, heeft ook de serie-fabricatje van vliegtuigmotoren ler nana genomen en zal binnenkort een zevencylinder door lucht gekoelde Sternmotor met 140 P.K. lanceeren. Deze motor heeft reeds verschillende proefnemingen glansrijk doorstaan en zat nu ook onderworpen worden aan de proef voor motorisch uithoudings vermogen, die jaarlijks door het En gelsche Luchtvaartministerie wordt ge houden. Verder wordt een negencylin- der Sternmotor in bewerking genomen. Men hoopt een belangrijke prijsdaling voor vliegtuigmotoren te kunnen be werkstelligen, daar Sir William Morrfs, naar de principes van Ford, slechts se riefabrikaten Op de bewegende band vervaardigt. Eén ontdekkingsvliegtocht. De bekende Zwitser Mittelholzer heeft met een Amerikaan een contract aangegaan, waarbij hij een nieuwe tocht over Afrika (zijn vierde reeds) zal ondernemen. Deze vlucht, die Mit telholzer wederom in zijn oude, be proefden driemotorigen Fokker zal on dernemen, gaat over een afstand van 25—30.000 K.M, van Dübendorff (Start op 10,December a.s.) naar de West-Af- rikaansche kust, naar Lagos (Britsch- Guinea), waar de ejgenlijke expedi tie begint. Van daaruit wordt de vlucht voortgezet over het gebied van het meer van Tsjad, door Kameroen en den Congo naar het Victoriameer, over de Massaisteppen en naai Mombassa (het vroegere Duitsch-Oostafrika). De terug tocht zal gaan via Abessinjë en Egypte. Het zal geen jacht-expeditie zijn, doch het hoofddoel van deze vlucht is hel opnemen van de films en foto's van de streken, die men passeert. Een Egyptische verkeersdienst, De Egyptische regeering heeft 10 vliegtuigen bestemd voor het onderhou den van een Egyptische binnenlandsche verkeersdienst tusschen Cairo, Alexan dria en de steden van boven-Egypte. Het Wereldrecord voor dames Thans is het wereldrecord voor da- mes-duurvluchteii officieel erkend. De bekende Fransche pilote Maryse Bastic wist het record tc bre.ige i op 37 uur, 55 minuten en 43 seconden. Zij vloog met een Klemm-vliegtuig, met 40 PK. Salmson-Motor en hal 525 Liter ben zine en 30 Ljter olie aan boord. De vlucht had plaats op een bepaalde afstand rondom Le Bourget Het voor afgaande record stond op naam van de Fransche pilote Lena Bernstein, met 35 uur en 47 minuten. De Vogel-moord bij de Peene-mond Wij brachten kortgeleden het be richt, dat de leerlingen van de „Deut sche Verkehrsfliegerschule" verdacht werden, de daders te zijn van de zoo genaamde „Vogelmoord" voor de Pee- he-monding. De berichten spraken toen van „het met voorbedachten rade doo- den van honderden eenden". Nu blijkt tenslotte, dat twee vliegtuigen van de ze school in een dichte nevelbank zijn geraakt en daarbij in een plotseling opvliegende eendenzwerm zijn geraakt, waarbij ongeveer 10 (1) eenden zijn gedood. Een verschil'. Het zal trou wens een ieder duidelijk zijn, dat een vliegenier voor een paar eenden geen levensgevaarlijke ontwijkings-manoeuv- res kan gaan maken. Zeldzame goudvondst. Verleden week Dinsdag heeft een gouddelver aan de Boven-Saramacca een vondst gedaan, die hem een oogen- blik sprakeloos maakte van verrassing. Hij zou met zijn compagnon een plek ontginnen en was 'bezig het ternein schoon te maken. Hierbij werden ook eenige steenen verplaatst, die blijk baar reeds het vorig jaar achteloos ter zijde waren geworpen. Een der steenen trok de 'aandacht door zijn zwaarte. De gouddelver gaf er een slag op met zijn „pick-ax," doch hij wist niet wat hij zag, toén zjch (daar een weelde van goud voor zijn oogen verspreidde. Hij was niet ;n staat zijn makker te roepen. Om zijn aandacht te trekken, wierp hij een steentje naar hem. En toen de ander ópkeek, wenkte hij hem en wees hem in den gebro ken steen een ongewoon groote klomp goud. Deze zeldzame vondst bleek een gewicht té hebben van 7630 gram. Daar de onderhuurders f 1.20 per gram ontvangen, beteekent dit, dat zij het niet onaardig bedrag van f9156 zul len verdeelen, terwijl de hoogere waar de ten goede komt aan den concessiöna ris, in dit geval Comptoixs Hesse 8a Co. De gelukkige viirtlêr Heet Baston; zijn compagnon is Brotherson. De „nugget," een der grootste, die ooit in Surname webjl gevonden, is afkomstig van het Zoogenaamde placer Mueioetoe, aan den Bóven-Saramacca, voorbij Brokolonko, aan den anderen oever. Vroeger stond het bekend als placer Vanier. i Voor zoover wij kunnen nagaan is dit op één na de grootste goudklomp die totdusverre daar werd gevonden. De grootste nugget werd in 1892 ge vonden op het placer L. en F. (de Jong^ Ook daar itrbk, bij het verplaatsen van steenen in een der ravijnen, een stuk de aandacht door zijn zwaarte. De steen werd opengeslagen en bleek ruim 14 kilogram goud te bevatten. De nieuwe vondst werd op 28 Oc tober in Paramaribo verwacht waar ze vermoedelijk eenige dagen te be zichtigen zou zijn ;n de uitstalkast dei firma Fogarty, Ontrouwe postbeambte. Een 31-jarige hulpbesteller der poste rijen te Amsterdam, heeft eenige post stukken, die hij moest bezorgen, niet afgegeven, maar meegenomen naar zijn woning en daar geopend. Bij een huis zoeking zijn enkele stukken teruggevon den. De man is in arrest gesteld. Door een trein gegrepen. De 59-jarige H. M_„ wegwerker bij de Nederlandsche spoorwegen te Zuid broek, die per fiets was, is tusschen de halte Westerbroek en Groningjen bij het oversteken van de baan door pen trein uit Winschoten gegrepen. In hoogst ernstigen toestand is hij naar het academisch ziekenhuis te Groningen overgebracht, waar hij 's avonds is overleden. Storm. Donderdagmorgen nam de storm die de laatste dagen langs de Westkust van Zuid-Zweden woedde aanmerke lijk in hevigheid toe. In verschillende loodsstations werd een windkracht van 2225 meter per seconde genoteerd en de commissaris van het loodswe zen te Marstrand deelde mede dat bij menschenheugenis nimmer zulk nood weer aan de Westkust van Skane heerschte en de zee nooit zoo hoog stond als Donderdag het geval was. Tientallen vlsschersbooten zijn met ge scheurde zeilen en vernielde netten de havens binnengeloopen. Bij het eiland Ven is het Engelsche stoomschip Joyce Llevellyn uit Cardiff, op weg van Le ningrad naar Glasgow, gestrand. Ge vaar voor schip en bemanning schijnt niet te bestaan. Uit Skagen wordt ge meld dat Donderdag tal van stoom schepen, o.a. het Nederlandsche vaar tuig de Adelaar, geladen met steenen, in de Skager Bocht beschutting hebben gezocht. In de haven van Malmö is de groote veerboot Gustaf V uit Tral- leborg, die door sleepbooten naar het dok verhaald werd, op drift gegaan, zoodat de trossen gekapt moesten wor den en het schip de ankers moest laten vallen. Onbewaakte overwegen i>e heer Hese te Goes, die Don derdagmiddag bij een auto-geluk op den onbewaakten overweg onder Kloe- tinge ernstig werd gewond, js aan de bekomen verwondingen overleden. Sneeuw. In de omgeving van Winschoten is Zondagavond de eerste sneeuw geval len. De slapte voorbij. De slapte ln de stroocartonindustric is voorbij. De stroocartonfabrieken te Hoogkerk, Veendam, Stadskanaal en Winschoten hebben het druk met spoed bestellingen, en de fabriek te Nieuwe- schans, Waarin nieuwe machines ge plaatst zijn, zal na 8 December per etmaal een hoeveelheid stroo van meer dan 500 pakken verwelken. Vechtpartij. Zaterdagavond heeft in het koffiehuis Duickers te Lutterade een ernstige vechtpartij plaats gehad tusschen vier buitenlandsche mijnwerkers. Twee Duit- schers zijn daarbij ernstig met messen gestoken. Een van hen is naar het Fransche klooster te Lutterade overge bracht en verkeert in levensgevaar; dc andere werd ter plaatse verzorgd en is naar huis vervoerd. De dader. B. genaamd, is gearresteerd. De electrische stroom. Zaterdagmiddag is de 18-jarige zoon van J. Brasjen te de Meele (gem. Nieuw-Leusden) in aanraking gekomen met het bovengrondsche net, dat door den storm was gebroken. De jonge" was onmiddellijk dood. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN vm i nam Woensdag 19 Nov 112011.44 Donderdag 20 12 0412,28 Vrijdag 21 12,32 1256 N. Maan Donderdag 20 November, om 10,41. Lich) op voor Rijwiel' n es»*. (waaronder zijn begrepen wagens, karren, enz.) Woensdag 19 Nov nam. 4.37 Donderdag 20 4 35 Vrijdag 21 4 33 tfK Met dank aan wij kennis van de onzen Zoon KAREL HENDRIK. 1. WALLIEN. Q. WALLIEN— Schippers, éken, 15 Nov. 1930. Emmalaan 29. IV A.s. Donderdag de ZAAK om 6 ordt V. VAN HOUTE, Coiffeur, Breskens. Het beste en meest geschikte ls een De monsterkamer is thans ge reedl Alle soorten, zoowel voor industrieel als huishoudelijk ge bruik voorradig. Ook in luxe uitvoering. Inzinknaaimachines met masslefelkenhouten onder steilen vanaf 97,50. Hand machines vanaf f 55. DesgewenscHt met 2 of 3 ma chines op ,2icht te ontbieden. GRATIS onderricht in STOP PEN en BORDUREN. linzaam aanbevelend. P/M. Contant-Leenhouts te Schoondijke. ►j Het wegdn der zuigelingen zal plaats hébben op Woens dag 19/November a.s 9) DE ZUSTER. Breskens-Dordrecht-fMterdam visa-vep Tel Breskehs 5 R'dam 10749 Afvaar/Rotterdam: Dopderdag 2o Nov. 12 uur. Breskens - Rotterdam/ Dordrecht Vertrek van:, Breskens:/ Zaterdagnam 5 uur. Rotterdafh: Vrijdag 12 uur Dortjrecht: Zaterdagmorgen. Tgfefoon Nummer 40 en 41. vel, die inkt kpfinen wor- beschreven. Prijs f 0(55 Prijs f 0,55 ïjr-eskens Optreden van: in het Hotel^DE VUIJST (30) 7,30 uur. Leden vrije toegang. Niet-leden f 1, Plaatsbespreking k f 0,10 Vrijdagvoormiddag van 1112 uur. e maanden plezier van heeft en tevens een fortuin te winnen. A.s Maandag dé trekking. J. JACOBS Dz.i Agent van de Unie,

Breskensche Courant | 1930 | | pagina 3