Week-Menu School- en Kerknieuws Gewestelijk Nieuws NIEMEUER HEERENBAAI _VQQR FIJNPROEVERS, KON. NED. SCHOUWBURG GENT. Zondag 16 Nov. in middagvoorstelling Knokkelbaea, Nieuw zangspel in 3 bedrijven, in avondvoorstelling: 7,30 u. Kleermaker W ibbol, blijspel in 5 bedrijven. o FRANSCHE SCHOUWBURG GENT. Zondag 16 November. In middagvoorstelling La Bohemo. Drama in 4 actes. Muziek van G Puccini. Beurs Oostburg. Zondag 30 November. Frits Bouwmeester ensemble, uit Amsterdam, Ballntla, blijspel in 3 bedrijven. ZUIDZANDE. Tengevolge van de geringe deel name zal dezen winter alhier geen cursus voor vervolgonderwijs worden gegeven. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk. Zondag 16 Nov. 1930. Bresketis v 9.30 u ds Keers n 1,30 u Zondagsschool n 5,30 u ds Keers C»dzand v 9,30 u ds Visser Groede n 5,30 u ds Castelein Nieuwvliet Geen dienst Oostburg v 10 u ds Faber Schoondijke v 10 u dhr Schouwink Waterldk. v 9,30 ds Huizinga IJzendijke v 9,30 ds Castelein Ev. Luth. Gem. Groede. nm. 2 u ds Beukenhorst, van Sluis. werd het tot de eerstvolgende verga dering ter zijde gelegd. e Ter sprake brengt de VOOR ZITTER een arrest van den Hoogen Raad, waarbij de Raad B. en W. die nen te machtigen tot het namens de gemeente handelend optreden in Bur gerrechterlijke aangelegenheden. Thans doet zich in de gemeente het geval voor, en wei ten aanzien van de ruilijng van het perceel met opstallen van J. Casteleijn met A C. den Beer, en moet bij de akte een machtiging van den Raad worden overgelegd, wil de akte gepasseerd kunnen worden. B. en W. stellen voor een doorloopende machti ging aan hen te verstrekken om bij eventueel nog voorkomende gevallen niet telkens weer een dergelijk be sluit te moeten nemen. Met algemeene stemmen wordt dit toegestaan met als daadwerkelijke uit voerders de Voorzitter en de oudste .Wethouder. Rooilijn. Aan de orde is intrekkjng Raads besluit van 23 September j.l. houdende vaststelling van den rooilijn langs de z,g. nieuwe weg. De voorzitter leest het betrekkelijke schrijven van Ged. Staten voor, waarna met algemeene stemmen wordt besloten het genoemde besluit in te trekken en daarna te han delen zooals is voorgeschreven; Adliaesie. Met algemeene stemmen wordt be sloten adhaesie te betuigen aan hei adres van het Comité voor Verkeers- verbeteringen van en naar de Zuid- Hollandsche en Zeeuwsche eilanden en West-Brabant, Handenarbeid Van het Bestuur van het Departe ment Groede van het Nut van het Algemeen is het verzoek gekomen ge bruik te mogen maken van een lokaal van school A, tot het geven van een cursus in handenarbeid, waarvoor veel animo blijkt te bestaan. Met algemeene stemmen wordt het verzoek ingewil ligd onder voorwaarde, dat het hoofd der school een lokaal zal aanwijzen en het personeel der cursus zorgt voor behoorlijke opruiming na afloop van iedere les, Licli. oefeningen. Eveneens met algemeene stemmen (Wordt besloten aan Ged. St. ontheffing te vragen van het geven van onder- Wijs in lichamelijke oefen;ng. Premievrij pensioen. De VOORZITTER doet voorlezing Van een ingekomen adres van den Al- gem. Bond van Politiepersoneel in Ne derland waarbij den Raad om premie- vrij pensioen voor den veldwachter wordt verzocht. Nadat dhr. BRAKMAN nogmaals heeft verzocht dit adres in geheime zitting te behandelen en dhr. HER MAN dit verzoek heeft ondersteund, wordt in comité-generaal overgegaan. Na heropening der zi.tjng, deelt de VOORZITTER mede, dat B. en W. adviseeren afwijzend op het verzoek te beschikken, omdat één categorie van ambtenaren moeilijk bevoordeeld kan worden. De stemming heeft tot resul taat, dat het adres wordt afgewezen met 5 tegen 2 stemmen. Kermis De VOORZITTER deelt mede, dai het in ,de bedoeling van B. en W. ligt den Woensdag in de Paaschweek als Kermisdag te doen vervallen en daarvoor in de plaats te stellen den Zaterdag. De Kermis zou dan begin nen Zaterdagmiddag 12 uur en duren tot Zaterdagnacht 12 uur, terwijl de Maandag en Dinsdag daaropvolgende de kermisdagen gevierd zullen worden als naar gewoonote. Dhr BRAKMAN informeert of een verzoek van de Caféhouders in dien geest is uitgegaan of dat het een idee is van het College. De VOORZITTER beaamt het laatste. Meermalen is bij geruchte vernomen dat de meeste der caféhouders den Woensdag zouden wil len doen vervallen en den Zaterdag als kermisdag in te voeren, en hier mede rekening houdend, zijn B. en W. met dit voorstel gekomen. Dhr. BRAKMAN zou maar liever wachten tot een verzoek in dien geest gedaan wordt. Wanneer de Zaterdag als Kermisdag wordt aangemerkt ligt Groede den Zondag er niet mooi bij, gezien allerlei straatvujl dat door de bezoekers op die dagen wordt achter gelaten. i' Met 6 tegen 1 stem, n.l. die van dhr. BRAKMAN wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Geldleening. Irj yerband met de aanschaffing van een motorbrandspuit dient de gemeente een geldleening aan te gaan van f 3000. B, en W. istellen voor dit geld \te leenen tegen een rente van ten hoogste 41/2 pCt. en een aflossing van f300,- per jaar met voorbehoud van vervroeg de aflossing en de eerste f 300 af te lossen 31 December 1931. Met algemeene stemmen wordt dit goedgekeurd. Begrooting 1931, De VOORZITTER deelt mede dat hij ouder gewoonte geen algemeene beschouwingen over de begrooting zal houden, maar zoo een der leden zulks wil doen, geeft hij hem daartoe gaar ne de gelegenheid. Daar niemand ech ter het woord verlangt, wordt over gegaan tot behandeling ariikelsgewijze. De eerste post die toelichtjng ver dient is post 13. In verband met het langer branden van de straatlantaarns en het invoeren van de nachtverlichting ;s de Veld wachter belast met het aansteken en dooven der lantaarns. Hiervoor werd vroeger een vergoeding verstrekt van f 2a. B. en W. meenen nu de ver goeding te moeten bepalen op f 50 en zouden dit bedrag wenschen te voe gen bij !de jaarwedde van den bode- concierge, zoodat deze dan zal bedragen I' 200. De instructie Izou dan tevens behooiren te worden gewijzigd. Dhr. HERMAN vraagt op hoeveel die verhooging ongeveer kan komen, gerekend f>er morgen en avond. Na eenige becijfering komt men tot de conclusie dat zulks ongeveer 16 cent perkêer is', wat dhr. H ERMAN wel wat laag voorkomt. Ook dhr. BRAK MAN vindt deze belooning niet even redig aan hetgeen er voor moet wor den geofferd. Djir. HERMAN stelt voor f65 uil te keeren. Dhr. VAN HANEQHEM ziet liever, dat de jaarwedde bode-concierge ver hoogd wordt tot f225,- waarbij deze dan zal zorgen voor de regeling der ver lichting. Het voorstel van dhr. VAN HANEQHEM, hetwelk ondersteund wordt door dhr. BRAKMAN, in stem ming gebracht, wordt aangenomen mei 5 tegen 2 stemmen, n.l. die der Heeren DE VLIEGER en DE MILLIANO. Bij post 49, Subsidie, aan de Ver- eeniging van Burgemeesters 'en Sec retarissen vraagt dhr. VAN HANEQ HEM of nooit door die vereen/ging verslag van het verhandelde in hun vergaderingen wordt uitgebracht; hij heeft zulks nog nimmer gezien. De VOORZITTER antwoordt idat de onderlinge belangen der gemeen ten daar besproken worden en de re sultaten van die besprekingen niet steeds van dien aard zijn, dat ze in een verslag kunnen circuleeren. Post 56. Subsidie aan Politiescho len en cursussen. De voorzitter deelt mede, dat deze post voor het eerst in de begrooting voorkomt, daar ge tracht zal worden in Z.-Vl. West. Deel een cursus te houden voor de Gem. Politie jn wetenschappelijke speur- kunst enz. Volgens verkregen inlichtin gen zal de cursus gegeven worden) door den Brigadier Majoor der Rijks- veldwacht alhier, in een daartoe te Oostburg beschikbaar gesteld lokaal. De kosten aan den cursus verbonden, zouden onderling door de betrokken gemeenten worden betaald; vandaar op deze post een bedrag van f 25,-. Met algemeene stemmen wordt dit goedge vonden. Post 61. Deze p>ost is met f 150,- verhoogd moeten worden in verband met de ingevoerde nachtverlichting. Ook dit uitgetrokken bedrag op dezen post wordt algemeen goedgekeurd. Post 77. De Voorzitter doet voor lezing van een ingekomen adres van de Vereeniging voor Wijkverpleging Groede—Breskens, waarbij evenals an dere jaren, de gemeente een subsidie wordt gevraagd van f750,-. Met alge meene stemmen wordt besloten goed gunstig op het adres te beschikken en dit bedrag in de begrootjfng op te nemen. Post 86. De Voorzitter deelt mede, dat op den vernieuwden ligger van wegen en voetpaden voorkomt het voel pad, gelegen langs het z.g. Havendijk je. Voor onderhoud zou een bedrag geraamd moeten worden en meenden B. en W. aan f 20 voldoende te heb ben. Aldus wordt besloten. Post S8. Ook deze post heeft een verhooging moeien ondergaan, eerstens omdat de prijs van split gestegen is, en verder omdat in een vorige vergade ring de wensch te kennen is gegeven; banken in liet plantsoen te zetten. De Voorzitter legt een teekening over van een aardig model door den architect ontworpen. De raming voor 3 banken bedraagt rond f 165. Met algemeene stemmen wordt besloten deze aan te schaffen en jiost 88 te ramen op f300. Post 89 is door B. en W. ju et f 300 verhoogd. De laatste jaren is gebleken dat den weg GroedeOostburg veel aan onderhoud eischt zoodat de ge raamde bedragen niet voldoende ble ken te zijn. Dhr BRAKMAN vraagt den Voor zitter of het waarheid bevat, dat Groe de wel mag betalen en betrekkelijk wei nig heeft te zeggen in het onderhoud van dien weg, omdat? het beheer berust te Oostburg; hij zou hierin verandering wenschen De VOORZITTER beaamt de ge stelde vraag, Groede betaalt 2/3 der kosten en Oostburg 1/3, terwijl het beheer door Oostburg wórdt gevoerd. Dhr BRAKMAN vraagt dan of het niet mogelijk zou zijn van die weg een Prov. weg te maken. Hierop antwoordt de Weth. LOMBAARD, dat dat idee niet nieuw js en hierover reeds meer malen is gesproken. Ook de VOORZIT TER zegt dat zulks de aandacht van B. en Wl niet is ontgaan, majar dat overdracht van dien weg aan de Prov. duurder zou uitkomen dan hem in eigen beheer te houden. Na nog eenige dis cussie wordt algemeen goedgevonden, de betrekkelijke post vast te stellen op f 1700,-. Post 104. Betreft o.a. het hulppost kantoor. De VOORZITTER deelt mede, dat B. en Wl met een voorstel ter itafel ko men om tot verbouwing van het post kantoor over te gaan. De wachtkamer is veel te klein, deze zou vergroot moeten worden. Hij legt den Raad een tweetal plannen voor welke hij na der toelicht waarna de Raad met al gemeene stemmen besluit tot verbou wing in 1931 over te gaan en een bedirag hiervoor op de begroeting te plaatsen. Welk plan uitgevoerd zal wor den zal afhangen van de beslissing van den Insp>ecteur van de Posterijen en Telegrafie te Middelburg en van de overeenstemming die verkregen moet worden over een verhoogde huur. Dhr. BRAKMAN vraagt, of onder de verbouwingskoSten dan tevens be- grejren zijn de kosten voor verbetering der telefooncel. Deze eischt vooral om de gehoorigheid, drjngend verandering waarna dhr. BECU Ier de aandacht van B. en W. op wil vestigen, dat dan ook rekening gehouden kan worden met de plaatsing der loketten, waar voor het buitengewoon kan tochten. De VOORZITTER zegt ook hieraan zijn aandacht te zullen wijden. Post 140, a. Speelplaats Bijzondere School. De Voorzitter doet voorlezing van een ingekomen verzoek van het Bestuur der Bijz. School om verbetering det bestaande speelplaats. Bij het verzoek is een teekening overgelegd alsmede een omschrijving, hoe |het bestuur de verbetering aangebracht wenseht te zien, B. en W. zijn het met de wensche- lijkheid volkomen eens, maar stellen toch voor niet op het verzoek in te gaan, voorwat verder nqg betreft een omheining en verharden van een ge deelte met grint. Wanneer de speel plaats met tegels wordt verhard is in de behoefte ruimschoots voorzien en kan de luxe zooals de afrastering e.d. gevoegelijk achterwege blijven. B. en W. stellen dan ook voor de be staande speelplaats een weinig te ver- grooten zoodat een oppervlakte van 142 M- met tegels kan worden be legd. Het hiervoor geraamde bedrag bedraagt rond f365, welk bedrag op de begrooting is uitgetrokken. Nadat nog eenige vragen zijn beantwoord wordt met algemeene stemmen beslo ten, het volgende jaar het werk te laten uitvoeren, onder verplicht;nigj dat een vrije inschrijving naar dit werk wordt opengesteld. Post 141. Subsidie Bewaarschool. Deze post is naar aanleiding van een ïn een vorige vergadering genomen besluij in verband met de aanschaffing van nieuwe schoolbanken met f 300 ver hoogd. Bij post 159, Subsidie aan Werke- loozenkassen vraagt dhr. VAN HA NEQHEM of het uitgetrokken bedrag toch voldoende zal blijken, waarop de VOORZITTER .antwoordt, dat reke ning is gehouden met het aantal leden dat momenteel de afdeeling telt. Post 183, onvoorziene uitgaven) wijst een bedrag aan van f 13279,525. Thans stelt de Voorzitter den leden nogmaals in de gelegenheid tot het stellen van vragen betrekking hebbende op de begrooting zooals die nu ge wijzigd ter tafel ligt. Niemand meer het woord verlangend, wordt de begrooting aldus vastgesteld. Rondvraag. Van den Rondvraag wordt door dhr. HERMAN gebruik gemaakt, .die in lichtingen vraagt over slachtingen aan keuring onderworpen en die dus moe ten geschieden in het abattoir. Hem is ter oore gekomen, 'dat in het abattoir bij slachtingen bestemd voor uitpon- den het slachtdier alleen in het abattoir is geslacht en later het vleesch naar huis js vervoerd om daar uijt te pon den. Hij meent dat dit in strijd imet de verordening is. De VOORZITTER beaamt dit ten volle en zegt, met deze mededeeling rekening te zullen houden. Ook dhr. VAN HANEQHEM stelt in verband met de Vleeschkeuringswet den Voorzitter de vraag, of het bij de wet dan wel bij plaatselijke verordening geregeld is, dat slachtingen voor eigen consumptie, minstens v;er dagen voor de slachting moeten worden aange vraagd. Zoo dit bij verordening gere geld is, kan zulks wellicht tot het nemen van een ander besluit leiden. De VOORZITTER zegt dat de wet zulks eischt en hier;n dus geen ver andering is aan te brengen. BRESKENS. Met ingang van 1 October j.l. is de gelegenheid geopend tot het verzen den van brieftelegrammen in het bin nenland. 1Oeze telegrammen kunnen worden aangeboden op alle kantoren en tele graafstations. 2. Adresseering door middel van een telegramadres is toegestaan Ook kan het adres bestaan uit de naam van den geadresseerde en het nummer van de postbus. 3. Boven het adres moet de betaalde dienstaanwijzing Lt worden gesteld. 4. De Inhoud mag alleen uit ver staanbare taal bestaan. 5. De overseining geschiedt na die der volbetaalde en uitgestelde tele grammen. 6. De aflevering geschiedt in de gewone postbestelling. 7. Expresse-bestelling is niet toe gelaten. 8. Het tarief bedraagt de helft van dat der volbetaalde telegrammen. De aandacht der lezers wordt gevestigd op: 1. de advertenties betreffende a. een lezing van Mevr. van den Broecke op a.s. Maandag; b. de najaatsuitvoering der muziek- vereeniglng alhier. 2 de advertentie van den heer Roth, waarin hij de opening zijnei nieuwe fotozaak bekend maakt. 3. het artikel „Mobilisatie" van F. de H., dat in dialect een herlnnerihg uit den mobilisatietijd geeft, OOSTBURO. Zöoals was aangekondigd heeft Woensdag in het Beursgebouw de Kalksalpeterfabriek haar bedrijf gede monstreerd. Dit geschiedde in zijn bes ten vorm: een klein fabrieksmodel in werking gaf .de vervaardig;ng der kalk- salpieter IQ weer, waarbij de noodige toelichting ons ;n staat stelde de fabri cage in zijn geheel te volgen. Als reclame mag deze demonstratie bijzonder geslaagd lieeten, daar door zeer veten van deze gelegenheid een dankbaar gebruik werd gemaakt. MOTIE. De afdeeling West-Zeeuwsch-Vlaan deren van liet Algemeen Nederlandsch Verbond, in algemeene vergadering bij een te Oostburg op Vrijdag 7 Novem ber 1930, overwegende dat in het tegenwoor dig tijdsgewricht de radio als middel ter verspreiding van cultureele waarden steeds belangrijker wordt, in het bij zonder voor afgelegen streken als Z. Vlaanderen, van meening zijnde, dat voor de éénheid, van ons volk een algemeene nationale omroep, ook uit cultureel oogpunt, de aangewezen organisatie zou zijn, 1 het betreurende dat door de tegen woordige regeling Zeeuwsch-V.laande- ren in cultureel opzicht nog méér van overig Nederland wordt afgescheiden, doordat tal van luisteraars gedwongen wonden af te stemmen op buitenland- sche stations, protesteert ten krachtigste tegen de tegenwoordige 'zendtijdregeling, wel ke zij een aanslag acht op onze na tionale eenheid en nationale cultuur, verzoekt de regeering maatregelen te willen treffen opdat zoo spoedig mogelijk verbetering kome, zoodanig dat gedurende een heele week al leen die omroep zal uitzenden op de beste golflengte, welke een werkelijk nationaal programma brengt, besluit met algemeene stemmen de ze motie ter kennis te brengen van jd« Ministerraad, de beide Kamers der Sta- ten-Generaal, de pers en het bestuur van Groep Nederland van het Alge meen Nederlandsch Verbond. Friesche 10-lö.eents per half ons BRESKENS. Burgerlijke stand. Huw. Voltr. 2 Oct. Izaak Verdouw, 22 j., jm. en Sara Johanna van Lare, 21 jd. 16, Frangois de Ruijter, 29 j,. |m. en Adriaha de Kraker, 26 j„ jd. 30, Camiel Petrus Schoonacker, 23 j., jm. en Eliza Maria de Pauw, 22 j„ jd. Geboorten. 17 Oct. Amelia Maria, d. van P. B. Caus en J. M. Verduijn. 22, Maria Amelia, d. van J. Mookhoek en M. A. Caus. 28, Pieternella Wil- helmina, d. van A. Bondewel en L. J. van Grol. Overlijden. 3 Oct. Maria de Kub- ber, 86 j., wed. van Cornells Nieuwen- burg. 5 Oct. Johanna Anthonia Wil- lemsen, 50 jechtg. van Leendert Willem van Putten. SLUIS. 1 1 Burgerlijke stand. Huw.-Voltr. 7 Oct. Izaak Visser, 19 j., jm. en Leintje Wage, 21 j., jd. 9, Maurits de Coussemaker, 33 j. en Su- zanna Rijckbotst, 32 jaar. Geboorten. 10 Oct. Corrie Johd. van I. j. van Dale-de Marée. 18, Lidia, d. van F. Nleskens-Tromper. 30, Georgus, z. van L Braet-Dekkers. 31 Cathollna, d. van A. Wage-v. Laere. 31, Theresa, d. van P. F. van Hote- gem-Cuelenaere. Overlijden. II Oct. Stefanle Cop- pens, 59 echtg van Augustinus B. Dobbelaere. Loop der bevolking. Ingekomen zijn: M. A. Visser van Terneuzen, R. E. van den Broecke van Knocke, C. Verhelst van St. Margue rite, J. de Vries van Knocke, J. Elfrink van St. Kruis, J. Corijn, G. Baute, R. Impens en P. B. Roelandt van IJzen dijke, P. Riteco van Biervliet, F. G. Dhondt, C. Lootens en B. Marteijn allen van Aardenburg, A. de Vos van St. Laureijns, E. Roeglst Van Adegem, D. Schatborn en L. Coppens va': Eindhoven, gezin F. Verstraeten van Stekene, J. Maene van Oosterhout. Vertrokken zijn: R. Tilleman naar Tilburg, C. de Vriend naar Aardenburg, S Rijckborst naar Moerkerke, S. Calus naar Eede, A. de Paepe naar Heljst, ge21n C. Sleufjes naar Knocke, C, Israël naar Westcapelle, M. Visser naar Den Haag, T. Pleiji naar Aardenburg.

Breskensche Courant | 1930 | | pagina 2