Breskensche Courant 25 200 Hetgeheim der Visschershut Uw Kindje. Raadsvergadering Groede Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Belgische werken nabij de Zeeuwsch V laamsche grens FEUILLETON 40ste Jaargang Zaterdag 15 November 1930 Nummer 3581 ABONNEMENT: per kwartaal f 1,25; buiten Breskens 1,40. Buitenland 6,50 per jaar. Zondagsblad per kwar taal J 0,65; en buiten Breskens 0,72$. Bui tenland f 3,50 per jaar. Verschijnt: - iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND Advertentiën worden aangenomen tot uiterlijk 1 uur nam. Uitgave: J. C. LE BLEU, Dorpsstraat 35. BR.ESKENS Tel. 21 Postrekening 70179 ADVERTENTIËN: van I 5 regels f 0,75; iedere regel meer 15 ent. Ingcz. mededeelingen 30 cent per regel. Handelsadüertentiên bij regelabonncment groote kortingTarief op aan vraag verkrijgbaar. GR A TI S verzekering voor de abonnes tegen ongelukken, en wel voor de volgende bedragen; gulden bij levens- gld bij dood my gld bij ver- s~\ gld bij ver- j s-\ gld bij ver- lange ongeschikt- J i lil door y lies van een j('*Ci üan cen 2mL I I lies van een hcid lot werken een ongeluk hand of voet oog duim De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallcn-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Gravenhage. gld bij ver lies van een wijsvinger I gld bij verlies JIJ van eiken anderen vinger Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. Een kazemat, een tramlijn en een weg Naar aanleiding van de artikelen ovei de strategische werken van Belgié langs de Nederlandjsche grens schrijft men ,uit Zeeuwsch-Vlaanderen aan het Dagblad van Noordbrabant: Vlak bij de Nederlandfsche grens aan den kani van Le Zoutje ligt het vliegveld van een particuliere aero-club. Nabij de bezinkingsvijvers van in aan leg zijnde rioleeringswerken was men bezig met een bouwwerk, dat in enkele opzichten deed denken aan den bouw van een kazemat, zooals er langs de Fransche oostgrens tot standgekomen zijn. Nu de bouw voltooid is, vernamen we voor 'teerst dat er ook een groot aantal militajren graafwerk heeft ver richt. Daar zulks bfj publieke werken over het algemeen niet te doen ge bruikelijk is gewoonlijk slechts, wan neer de nood dwingt was ook dit voor velen, met ons, een reden He meer, om te veronderstellen, dat men hier niet alleen met waterleidingswer- 1 ken voor de stad Knocke, doen ook met strategische werken te doen heeft. F venals de Fransche kazematten aan de Fransche oostgrens, volgens de be schrijving in de Matjn, is het bouwt" werk te Knocke in een kleine bodem verheffing verborgen. Het bestaat uit één groot blok beton, waarin een vier kante zaal is gelegen van dezelfde af metingen als in de aangehaalde beschrij ving. Evenals in Frankrijk moesten ook hier duizenden kubjeke meters zanid vervoerd worden en vergde de bouw van ide groote 'massieve deelen zes maanden hard werken. Het bouwwerk is midden in een open vlakte achter de duinen gelegen. "Rond om liggen in grooten krjng de scituil- plaatsen, die indertijd door de Duit- schers gebouwd werden. In dezestreek zijn er opvallend veel. Komt men van Shiis gereden, dan 1 ontmoet men ze overal in den Noord-Westelijken hoek van Belgiëéén zagen we er zelfs staan op een boeren-erf. Naar bewoners der streek vertelden, worden deze nog steeds door militairen onderhouden. Een breede weg met sterk wegdek 56. „Neen, mijn jongen, ik ben-niet ziek, tenminste lichamelijk niet. Maar ik wordt gekweld door- i.zware zorgen. Doch ik spreek geen woordverder met je, vóórdat je eerst ontbeten hebt. Ik voel me ,al heel wat sterker en beter nu ik jou zie, Adolf," zefde de oude heer, terwijl hij een welgevallen blik op de krachtige gestalte van zijn zoon wierp. De jonker, hoewel innerlijk bezorgd en verlangend meer te weten, onder wierp^ zjcli aan den wensch van zijn vader. Hij gunde zich echter niet veel tijd voor zijn toilet en ontbijt, en bin nen een kwartier was hij gereed voor zijn vader. „.Kom vader, vertel mij nu Wat er aan |de hand is," zelde hij, ,,want ik verga van ongeduld en nieuwsgierig heid ook. Ik kan niet gjssen wat u too bezorgd maakt, want voor zoo ver ik weet gaan de zaken goed 'en léveren onze bezittingen beter opbreng sten dan poit. Wat kan het dan zijn?" I De jonkheer vouwde de krant op loopt van Knocke af tot nabij de water- leidingswerken. Op dezen weg komt een door het duin aangelegde betonweg naar het vliegveld ujt. Langs de terreinen van de Compag nie „Le Zoute" loopt voorts de nieuwe tramlijn Knocke-Retranchement, welke lijn slechts in gebruik is ;n de zomer- fnaanden. Dat deze lijn er gekomen is, heeft de bewoners der streek bevreemd. In kringen, die zjch ;n het bijzonder be zighouden met het exploitatie-vraagstuk der Belgische badplaatsen, is men van meening, dat spoor en tram over het algemeen meer schade dan voordeel brachten aan de duurdere badplaatsen, waar men zooveel mogelijk het een- dagspubliek wil weren. Oostende en van eendagspubliek tengevolge ,van Blankenberghe ondervonden in het ver leden, dat door het drukke verkeer spoor- en tramaanleg, 'de in holfels logeerende badplaatsen de voorkeur gin gen geven aan rustiger badplaatsen, dié zij nimmer „vulgair" achtten. Dat ook de regeering met deze zijde van het exploitatie-vraagstuk der bad plaatsen rekening houdt, bleek uit de omstandigheid, dat bij het bekend wor den van een plan der Nationale Maat schappij van Belgische Spoorwegen tot aanleg van een -spoorweg Maldeghem Knocke, de tegenwoordige minister van verkeerswezen, de heer Lippens, dje overigens ook groote particuliere be langen te Knocke heeft, zich krachtig tegen dit 'plan verzette. Na de totstandkoming van de Na tionale Maatschappij van Belgische Spoorwegen werd door het desbetref fend ministerie opgevraagd, 'welke plan nen tot uitbreiding van het Belgische spoorwegnet men had van dat tijdstip af tot over tien jaar. Bij deze gelegen heid js ook bekend geworden het plan tot 'aanleg van een spoorweg Maldeg- hem-Knocke. De oorzaken der bevreemding mei betrekking tot den aanleg van voorge noemde lijn KnockeRetranchement waren ten eerste gelegen in het feit, dat men wel Zeeuwsch-Vlaanderen ging aansluiten, dat toch evengoed als de Belgische provincie ééndagspubliek kan brengen en ten -tweede doordat de lijn maar weinig lucrat;ef zou blijken te zijn. Voor het toeristen-vervoer naar Breskens behoefde men de aansluifing niet tot stand te brengen. Dit vervoer geschiedde en geschiedt thans na den aanleg der lijn nog met tallooze auto cars, waarvan de badgasten, als over al in oorden van toerisme, bij voorkeur gebruik maken. Wil men niet aannemen, dat in België's Noord-Westhoek de waarin hij gelezen had én sprak: „Hét is iets veel ergers dan gij oojt 'denken kunt. Er hangt ons een tamp boven het hoofd, die ons, naar ik vrees, totaal» ruïneeren zaT. Hebt gij in net geheel geen vermoeden „Maar hoe zou ik, vader," riep de jonker verschrikt, terwijl hij den jonkheer onthutst aankeek, „ik hoop dat gij schertst". „Het is bittere ernst, al wat ik zeg. Luister. Je ként de geschiedenis van mijn eenigen broeder Albert, je oom, hoe hij nu omstreeks 23 jaar ge leden een dwaas huwelijk sloot en met zijn vrouw naar het buitenland ging, zonder dat er een spoor van te vinden was. Je weet ook, dat vader reeds bij zijn leven het kasteel met bijbehooren- de bezittingen op naam van hem had laten zetten onder voorwaarde, dat hel eerst na zijn dood op hem zou over gaan, Ook toen Albert wegens zijn ongehoorzaamheid van huis verdre ven was, en door zijn heengaan het hart van moeder gebroken werd, wilde vaaer als een echte Grafhorst zijn eens gegeven, woord en gedane beloften niet breken en handhaafde hij zijn besluiten, zooals deze in wettelijke stukken neer gelegd waren. Dienvolgens behoorde het kasteel aan je oo,n Albert, wegenaanleg verband houdt met de uitvoering van strategische plannen, dan blijft zeer veel onverklaarbaar. Door de aldaar verschijnende provinciale pers is er langen tijd actie gevoerd voor het verkrijgenvan een weg, die Mal deghem met de zeekust verbindt, waar door vele kleinere plaatsen, die thans nog geïsoleerd liggen, betere verkeers mogelijkheid. krijgen en er bovendien de korste verbinding van Brussel met de zeekust over een lengte van 110 K.M. gelegd wordt. Al acht men een spoorwegverbinding Maldeghem-Knoc- ke niet in 't belang van de hotelhouders te Knocke, overig België zou er toch wel mee gebaat zijn. Naar men ons mededeelde, ziet het er den eer sten tijd evenwel nog niet naar uit, dat er, evenmin als een spoorwegver binding, een njeuwe verkeersweg van Knocke—Maldeghem tot stand zal ko men. Mede in verband met de behoef te aan idezen verkeersweg en de bezwa ren, waarop het plan tot aanleg afstuit/ komt het bedrag van tien millioen francs dat thans besteed gaat worden :aan een nieuwen zes meter breeden macadam- weg van Brugge naar de Nederlandsche grens al zonderling royaal voor- Nabij dezen weg liggen kleine dorpen als Hoecke, Oostkérke, Coolkerke, Lap- scheure en Damme, waaronder er zijn die zeshonderd zielen tellen. Bovendien moet men overgaan fot aanleg van een nieuwen weg. Langs, het kanaal Brug ge—Sluis bestaat er slechts een weg van Brugge naar Damme. De bestaande weg SIuis-Brugge loopt niet langs het kanaal doch over Dudzeele. Men doet het voorkomen of de weg niet alleen wordt aangelegd om de aanliggende plaatsen uit haar isolement te verlossen, maar ook voor het vreemdelingenver keer van Brugge uit naar Breskens, daar vandaar uit vooral des Donderdags in net zomerseizoen veel auto-cars naar de markt van Middelburg gaan, die thans de route BruggeMaldeghem— Oostburg nemen. Om aan te nemen dat men in Bel gië f700.000 beschikbaar stelt om hef een deel der toeristen het andere deel volgt den weg KnockeSluis eenigszins gemakkelijker te maken hun geld elders dan in Brugge en de Bel gische badplaatsen te gaan verteeren, is een verbeelding noódig waarover wel geen enkel N ederlander zal be schikken. Zeer duidelijk is djt niet de reden geweest tot den aanleg van den weg Brugge—Sluis. In België js men over het algemeen niet zoo royaal met gel den te voteeren voor verbetering van Toen bij vaders dood evenwel-alle na sporingen naar mijn .broer vruchteloos bléven, heh ik rechtens het beheer der bezittingen op mij genomen. En toen de"jaren voorbijvlogen en we nimmer iets hoorden van Albert ben ik mij langzamerhand gaan beschouwen als de eigenaar van „Grafhorst" met bijbe- hoorende domeinen en bijna het gehee- le kapitaal, dat, vader mij nagelaten had,' Heb ik er gedurende de laatste .tienjaar ingestoken, om de bezittin gen meer rendeerend te. maken, zoodat ze thans,, bloeiend als ze zijn, de eeni- ge bron van ons bestaan zijn gewor den, waarvan we ons geheel verzekerd achtten, nu we 23 jaar lang niets ver nomen hadden van Albert en zijn echt- genoote en beiden dood waanden. „Tot dat plotseling als een don derslag bij helderen hemel een jonge man met zijn moeder komen verschij nen die verklaren de zoon en wettige vrouw te zijn van Albert en hun rech ten als erfgenamen opeischen. Oordeel nu zelf of dit geen groote ramp is'". De jonker was bij de laatste woor den van zijn vader spotlachend van zijn stoel opgesprongen. „Ha, hal" schater de hij. udat is kostelijk. De erfgena men van oom Albert. Wat is dat voor een kwasti die zich verklaart mijn neef bepaalde wegen. Men denke aan het jarenlange gesukkel met den slechten weg achter Selzaete, in aansluiting met den prachtigen weg van Sas van Gent naar Terneuzen. Dat men er zich hier algemeen van overtuigd houdt, dat het plan van den nieuwen weg Brugge—Sluis géén an dere dan strategische bedoelingen voor stelt is voor de hand liggend. Moeder, Uw kindje zal U-niet half zooveel zorg geven als U' het huidje maar droog houdt medPurolpoeder en de branderige of„ Stukgaande plekjes behandelt met,- Purol. Dit verzacht dadelijk en^géneest spoedig. Purol en Purolpoeder zijivverkrijgbaar bij Apoth. en Dro- gWten. op Maandag 10 Nov. 1930. Voorzitter dhr. M. Wagtho. Tegenwoordig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering, waarna de notulen van het verhandelde in de vorige zjtt;ng worden voorgelezen en onveranderd worden vastgestetld. Ingekomen stukken le. een schrijven van de Mij. tot bevordering van Ooft- en Tuinbouw in West. Z.-VL met verzoek om steun 'bij het vangen en vernietigen der nes ten van den bastaardsatijnvlinder. Daar het vorig jaar de gemeente een kleine bijdrage versfrekt heeft taan de kinderen der diverse scholen die rupsennesten bij het Hoofd der school inleverden, stelten B. en W,. voor op den eenmaal ingeslagen weg te moeten voortgaan, waarmede de Raad accoord gaat. 2e. Een schrijven van den Commis" saris der Koningjn waarbij hij, naar aanleiding van een gezonden mjssijve door de vereenigjng Neerlands Steden schoon in het Holland-Huis te Brussel, te kennen geeft te sympathiseeren met liet streven dier vereenigjng teneinde Neerlands Stedenschoon in het Buiten land bekend te maken. De vereeniging vraagt van de ge meente voor het eerste jaar een bij drage van f 15,- en verder f 10 per jaar. B. en W. stellen voor düt schrijven voor kennisgeving aan te nemen waar- te zijn. Geloof 'het toch niet, vader. Als hét werkelijk zoo was, dan is het toch onverklaarbaar, dat we nooit iets van dé lui géhoord hebben. Puur be drog, dunkt me. Wat zijn het voor menschen, vader?" „Zij is een statige dame heeft mijn advocaat Mr. Oostekbaan ge zegd, en wat hem aangaat, hij lijkt veel op zijn vader, aangenomen dat hij werkelijk de zoon van mijn broer zou zijn. Jij schijnt alles zeer licht op te vatten, maar ik moet je zeggen,, dat deze zaak mij zeer aangegrepen heeft. Vooral de gelijkenis van den zoon met mijn broer heeft mij in de war ge bracht". „Waar zijn ze?" ,,Ze logeeren in het Hof van En geland". „U heeft zeker de zaak al met advocaat Oosterbaan besproken. Wat zegt hij ervan „Hij lachte er Om, maar ik kon toch zien, dat hij het geval ernstig ge noeg vond. Gisteren hebben we samen met mijn zaakwaarnemer notaris Smal- legange, lang en breed er over gespro kén. Het is een sombere geschiedenis en het verontrust mij meer dan ik je zeggen kan". „Kom, kom, vader/' bemoedigde toe de Raad met algemeene stemmen besluit. Verder worden nog voor kennisge ving aangenomen: a. een schrijven van Ged. Staten waarbij de jaarwedden van de Ambte" naren van den Burgerlijken Stand met ingang van 1 Januari a.s. nader dooi hen zijn vastgesteld. b. een besluit van hetzelfde Collle- ge houdende de goedkeuring der Bouw verordening. c. een idem, betreffende goedkeu ring van het besluit, waarbij opnieuw voor 7 jaren, aan M. Verhulst onder hands wordt verpacht een stukje grond. d. een idem betreffende goedkeu ring van het Raadsbesluit houdende ruiling van het perceel met opstallen van J. Casteleijn met dat van A. C. den Beer. d. Na het uitschrijven der agenda is nog ingekomen een adres van den Nederl. Bond van Gem. Ambt. af- deeling Zeeland, met verzoekt de aan- vangsjaairwedde en de maximum wedde van den ambtenaar ter secretarie te willen herzien. De VOORZITTER leest het verzoek voor, waarna dhr. BRAKMAN als zijn weasch te kennen geeft, dit verzoek te willen behandelen bij punt 6 der agenda en over beide adressen in ge heime zittjug te beraadslagen. Dhr. HERMAN kan zich met de geuite wensch van dhr. Brakman ver eenigen, terwijl dhr. BECU het adres terug wil zenden aan B. en Wc om advies. Daar bij gehouden stemming vier leden het beter achten het adres thans niet in behandeling te brengen de jonker, ,,gij laat u toch niet in de war brengen door twee menschen die plotseling opduiken en Zjch erfgena men noemen. Laat het hen bewijzen. Wat zegt Smallegange ervan Ik houd hem voor tien maal zoo knap en slim als ieder ander". „Smallegange zegt dat het een leugenzaak is en een truc om geld machtig te worden. Maar advocaat Oosterbaan twijfelt daar aan". „Ik twijfel er heelemaal niet aan," hervatte de jonker. ,,Ik houd het met Mr. Smallegange. Hij is een slimme kerel en hij zegt niet wat hij riiiet zeker weet. U hebt hem zeker de heele zaak blootgelegd en toen wist hij al genoeg. Wat voor bewijzen hebben die menschen voor hun erfgenaamschap?" „Zij bezitten enkele dingen die ontwijfelbaar aan je oom behoorden, zooals het gouden horloge met diaman ten kettingsteen, waaraan ons familie wapen bevestigd is, en dan moetsen er ook nog brieven zijn". „Brieven, brieven, maar hebben zij wettelijke bewijzen van geboorte, huwelijki enz. Daar komt het op aan". (Wordt vervolgd),

Breskensche Courant | 1930 | | pagina 1