Breskenssche Courant De zlveren Dansschoentjes. TWEEDE BLAD Zaterdag 8 November 1930. No. 3578. j| \xt\evessax\\e ipacj'vcva. VOOR DE JEUGD. De revolutie in Brazilië. van de van I I ^)V\eJ u\\ ^utoecV. Een ontmoeting met William K. Vanderbiit. Toen de oude Cornelis van der Bilt, een flinke Hollandsche zeeman, meer dan 103 jaar geleden de groote vaart eraan gaf en met een roeibootje passa giers en vrachtgoed vervoerde tusschen liet Stateneiland en New York, waar aan toen dringend behoefte was, legde hij den grondslag voor het fabelachttige vermogen van zijn familie. Naast zijn eene boot moest hij al gauw een tweede en een derde laten varen. De bootjes werden schepen, stoomsche pen zelfs, en deze eerste Vanderbiit liet zijn erfgenamen reeds honderddui zend dollars in baar geld na. Toen ging het van geslacht tot ge slacht snel omhoog. Elke jonge Van derbiit bleek dezelfde gave te hebben meegexregen, nl. goede ideeën" te hebben. En tegenwoordig beheersclit het vijfde geslacht van deze buitenge woon talrijke familie spoorwegen, elec- trische centrales, mijnen, fabrieken en werkplaatsen van alle soorten en heeft een leger arbeiders en ander personeel in haar dienst De familie vertegenwoor digt een macht op zichzelf en bezrt heele steden en landstreken, en wanneer wij den inhoud van dc verschillende brandkasten der Vanderbilts bij elkaar opstellen, komen wij op tien milliard dollars. Een achterkleinzoon van den ouden schipper, Willjam Kissam Vanderbiit,1 bezoekt dezer dagen met zijn eigen luxueuse jacht Europa. Zijn bedoeling is, een jacht te laten bouwen diat onder alle omstandigheden zeewaardig is en dat in alle opzichten sterk en tevens repnesentief is. Hij heeft hiervoor die Oermaniawerf gekozen te Kiel. In een hotel aldaar ontmoette ik den ongeveer vijftigjarigen Amerikaan, die Op het oogenblik misschien wel de rijkste man van de wereld js, met zijn jonge vrouw en den heer Daniël Cox, Directeur der firma Cox en Stevens, Fifth Ave nue, New York, die het nieuwe jacht ontworpen heeft. Het waren alle drie typisch Amerikaansche verschijningen. Den vorigen dag waren zij in mijn woonplaats (Lubeck) geweest met hun auto en hadden daar de werven en de kroegjes bezocht Over beide waren zij zeer voldaan. Het is toch merk- waardig dat alle bezoekers uit het dro ge Amerika zooveel aandacht besteden aan gelegenheden, waar geschonken wordt Thans werd ik hen achterna ge stuurd met een speciale boodschap van een Lubecksche firma. Het gesprek ging natuurlijk eerst Daar was eens een koning, die zich, toen zijn verjaardag in aantocht was, in het hoofd haalde om al de inwoners van zijn stad en zij, die daarom heen woonden, op een avondfeest te noodi- gen. De koningin vond het eenvoudig onzin, maar ze wachtte er zich wel Voor om haar gemaal dit ronduit te zeggen. De koning was een erg goede man, maar als hij ergens boos om werd, was hij niet voor de poes. Dus zweeg ze wijselijk en gaf aan de koks en de knechts allerlei opdrachten omtrent de gerechten die dien avond zouden wor den rond gediend. Herauten te paard lieten het volk 's konings wensch weten en overal waar ze met hun boodschap kwamen, brach ten ze vreugde en blijheid. Want wie ging er niet graag naar een feest en nog wel naar een feest, dat door een koning werd gegeven! Dat zou me Wat worden. En 's avonds besprak ie der in den huiselijken kring, wat hij of zij aan zou trekken, en menige Vrouw en menig meisje bleef dien nacht op om van het pas geweven linnen een hieuw pakje of een hieuwen hoofd doek te maken. Eéti boerinnetje uit den over het prachtige nieuwe jacht. Wij bekeken de ontwerpen en de heer Cox was zoo vriendelijk ons enkele bij zonderheden over het sprookjesschip te vertellen De heer Vanderbiit heeft het ,,Alva" genoemd, naar de naam van zijn moeder. Hij schijnt dus in ieder geval een goede 'en dankbare zoon te zijn. Hij heeft het jacht laten ont werpen voor pleziertochtjes zoowel als voor wetenschappelijke expedities. De ,,Alva" is 80 M lang en 14 M. breed met een diepgang van 5 M. De machi nes van 4 200 PK. geven het schip een snelheid van 15 knoopen en kun nen het 20.000 zeemijlen doen afleg gen zonder dat er olie bijgevuld be- noert te worden. De bemanning telt 40 koppen. Op het jacht zijn 8 Salons en 8 badkamers aanwezig. Iets nieuws van het jacht, waardoor het zich van .'de eigenlijke plezierjachten onderscheidt, is dat het 9 waterdichte schotten van staal heeft, zoomede een dubbelen bo dem over de geheele lengte van het schip, waardoor het niet kan zjnken, ook al zou er nog zoo'(n groot lek geslagen worden. De woon- en slaap vertrekken van den eigenaar en zijn gasten bevinden zich op het bovendek en zijn zoodanig ingedeeld, dat men ze alle bereiken kan, zonder bij storm tof regen het bovendek te moeten overste ken. De waterdichte schotten kunnen in geval van nood gesloten worden door het overhalen van een hefboom öp de commandobrug. Verder zijn op het schip een gymnastiekzaal, bijzondere eetzalen en een radio-installatie. De ge lukkige bezitter kan er zonder veel kosten mee over de geheele wereld rondvaren want bij al zijn rijkdom is hij toch zuinig gebleven. Vermoedelijk zal de „Alva" in het volgende voorjaar gereed zijn en - nu was het Tijd voor mijn bood-l schap [ik noodigde den heer Vander biit my de oude Hanzestad Lubeck aan te doen, zij het ook slechts op de proefvaart omdat er dan juist het „Oostzeejaar" zou beginnen. Wij zou den ervoor zorgen, dat hij een mooien tocht op de Trave kan doen. Hij nam ae uitnoodigjng aan, temeer omdat hij tegen dien tijd zelf baas was over zijn tijd. Na de proefvaart staat n.I. een tocht om de wereld op het program ma. Bovendien stond «hij tnij toe, be kend te maken, dat hij buitengewoon tevreden was over het werk dat tot nu toe aan een in het schip verricht wns. De heer Cox gaf ons een lange lijst van stoom- en motorjachten, die hij in Duitschland had laten bouwen, het waren er meer dan 20! Het groot ste schip hiervan ;s zeker de „Alva". omtrek was er, dat niet vroolijk keek. En geen wonder, want haar ouders waren arm en konden haar geen nieu we kleeren voor het koningsfeest ge ven. Met haar jurk kon ze het des noods npg wel doen, met haar hals doekje eveneens, maar ach! voor haar voetjes had ze niet anders dan een paar houten klompjes! En kon je op een feest komen met klompjes aan Kon je op den mooien, marmeren vloer van het paleis op klompjes loopen „Heel goed," zei vader, „ze mogen best aan je zien dat je maar toen een voudig kind van het land bent". Maar vader had mooi praten, vond het boerinnetje. Die ging niet naar het feest, want hij was ziek en 1<on moeilijk loopen. Als ze ging, zou ze alleen gaan, want moeder wilde vader niet aan zijn lot overlaten. Maar ze ging niet, ze kon niet gaan op haar houten klompjes. En toch wou ze zoo graag, o zoo graag! Het boerinnetje had dan ook niet veel. Eiken dag werkte ze maar. Ze verzorgde de koeien en de varkens, ze maakte boter en kaas en nooit ging ze eens uit Nu alweer niet, omdat het niet kon. O wat was het toch naar om arm te zijn! Dit herhaalde het boerinnetje nog eens Snikkend, toen ze op den dag van het feest de koeien 's avonds naar den stal bracht. „Ach, wat is het toch naar om arm te zijn! Als wij geld hadden Daarna komt de „Nourmahal", die een halven voet korter en 4 voet minder breed is en gebouwd is voor den Ame- rikaanschen milliardair Vïncent Ast|or. De „Nourmahal" vaart al en het spreekt vanzelf, dat een rasechte Amerikaan als Vanderbiit zijn schip grooter wilde hebben, zelfs al bedroeg het verschil in lengte maar een halven voet (15 c.M.) De zuinige mill;aijdair. Overigens reist de familie Vander biit buitengewoon "zuinig, tenminste vol gens onze begrippen en zeker ook met het oog op hun financieele omstandig heden. Zij hebben voor hun Euro- peesche reis slechts een auto met chauf feur, een knecht en een kamenier bij zich. De correspondentie wordt afge daan door den heer Vanderbiit zelf of door den heer Cox, die een soort van „major domo" schijnt te zijn. Dit heeft dan ook tengevolge, dat de groo te pakketten brieven, die hem dage lijks in zijn hotel te Kiel bereiken, eenvoudig ongelezen worden wegge gooid. Bedelbrieven blijven altijd on beantwoord. Menseden met een der gelijk reusachtig vermogen zijn het wel gewend, met bedelbrieven overstroomd te wordendat is een van de groote nadeelen van hun positie. Er is maar een middel tegenalle verzoeken ne- geeren, ongelezen wegwerpen. Kortge leden schreef zelfs mijn stadgenoot. Professor Thomas Mann, een ingezon den stuk in de krant, waarin hij zich beklaagde over het groote aantal bedel brieven, dat hij ontying na het toe kennen van den Nobelprijs! Daarmee is echter niet gezegd, dat er geen weldadigheid bewezen wordt, juist door menschen als Vanderbiit, Doch dan stichten zij een instituut, dat het geheele volk ten goede komt, en de werkelijke armoede kan lenigen. Dit is zeker beter dan in te gaan op de bedelbrieven Wat een Braziliaansdie koffie" handelaar erover zegt „Het was een hcele slag voor me, dat de revolutie in Brazilië juist tijdens Europeesche reis uitbrak, want bij der gelijke gebeurtenissen is men liever thuis om een oogje op de zaken te kunnen houden. Maar in stilte hoop ik, dat men in mijn woonplaats Per- nambuco niet aan de woelingen zal deelnemen; volgens alle berichten schijnt de -revolutie zich veel meer in het Zuiden af te spelen. De kamp, die nu over Brazilië is los gebroken, komt voor de ingewijden niet onverwacht, al had ik voor mij het uitbreken van de revolut;e nog niet zoo spoedig verwacht. Het gistte al lang, voornamelijk tengevolge van de verkeerde economische poiitjek der regeering. De spanning bij de presi dentsverkiezing en haar gevolgen heeft het vuur in het krujtvat geworpen. Maar wat vroeger of later was het er toch van gekomen, als niet een ster ke hand met energie het roer had om geworpen en de economische politiek geheel veranderd had. Wanneer U be denkt, 'dat Braziljë meer dan 50 maal zoo groot is als Uw land en slechts de helft van de bevolking van dat land heeft, bovendien een statenbond js van 20 staten met zeer verschillende be langen, dan ligt het voor de hand, dat kon ik vanavond, net als alle anderen, plezier maken!" Daar werd op de staldeur geklopt en meteen werd deze al geopend. Een oude vrouw kwam binnen, die een lan gen, wijden mantel droeg. „Meisje," zei ze met een krakende stem, „ik kom je hier een paar schoentjes brengen zoodat je straks naar het feest zal kun nen gaan, dat de koning geeft. Het zullen de mooiste schoentjes zijn, die vanavond het paleis zullen betreden". ,|0!" zuchtte het 'boerinnetje verrukt. „En en mag ik die dragen „Dat mag je," was het antwoord. „Maar je moet zorgen dat ik ze mor genochtend vóór het opkomen van de zon weer terug heb. Onthoud dit goed! Onthoud dit goedMorgenochtend vóór het opgaan van de zon, moet ik de schoentjes weer in mijn bezit hebben Aan de achterdeur zul je me kunnen vinden". ,jja Jal haastte het boerinnetje zich te zeggen. „U zult ze op tijd hebben Zullen ze me passen „Alsof ze je zijn aangemeten, m'n kind I" Het boerinnetje had haar klompjes al uitgeschopt en de voeten in de mooie zilveren schoentjes 'gestjoken. „O!" riep ze verrukt ,,Kijk toch eens hoe prachtig!" Maar er kwam geen bevestiging! want ""de geheimzinnige brengster van de schoentjes was onge er een zeer vooruitziende blik uoodig is om al die afzonderlijke belangen niet met elkaar ,n botsing te laten ko men. ,Na de invoering der grondwet van 1891 heeft Braziljë zjch steeds verder ontwikkeld en alles ging nog goed tot 1926, toen President Arturo Bernardes het bewind onderdroeg aan President Washjbcton Luiz. Deze ver wekte door zijn economische politiek steeds meer verbittering en bij de ver kiezing van zijn opvolger stonden de partijen (voor of tegen de voortzetting van zijn poiitjek) zeer scherp tegen over elkaar. Getulio Vargas van Rio Grande di Sul heeft het afgelegd tegen Presters de Albuguerque. Naar jnijn meening zou Vargas meer de geschikte persoon zijn geweest, om de economische pro blemen op te lossen, want zijn succes volle tegenstander lis van plan, aan het regime va,n Luiz vast te blijven houden. Vargas heeft zich bij den uitj- slag van de verkiezing niet neerge legd, en heeft openlijk verklaard, dat hij zichzelf tot president zou Ujtnoc- pen, omdat het belang van het land eischte, dat 'de koers zonder uitstel zou worden gewijzigd. Het plotseling uitbreken der revolutie wijst er echter op, dat Vargas dezen uitslag van de verkiezingen reeds verwachttte en zijn voorbereidende maatregelen reeds in stiltle heeft genomen. Anders js het niet te verklaren, dait hij plotseling met een vrij goed uitgerust leger van meer dan 100.000 man te voorschijn kon komen. En den strijd durfde aan te binden met de regeeringstroeperv die uit 400.000 man bestaan met in begrip van alle reserves. Het is echter de vraag, in hoeverre deze soldaten en vooral de reserves betrouwbaar zijn en. uit 'het snelle veld winnen der revolutie zou ik opmaken, dat de re- geeringstroepen hun aanvoerders niet gehoorzamen. De berichten uit mijn vaderland zijn nog te verwarld, om er een juist beeld uit op te bouwen; sommige melden, dat de regeering jn groote verlegenheid is geraakt, doordat nog slechts twee staten, Rio de Janeiro en Sao Paolo, op haar hand zijn en het leger in twee partijen uiteengevallen is. Van de trouw gebleven troepen zou reeds een afdeeling van 30.000 man ten Zuid oosten van Sao Paolo verslagen zijn. Ik geloof niet, dat deze revolutie lang zal duren, omdat de hoofdstad door gebrek aan levensmiddelen spoedig den strijd zal moeten opgeven. Het feit, dat de populaire oud-Pre sident Bernardes zjch jn het hoofd kwartier der revolutionairen bevjndt, be wijst niet alleen, dat hij het regjme yan zijn opvolger afkeurt, maar ook dat hij met ide plannen van Vargas accoord gaat. De vorige president Luiz heeft eenvoudig Presters tot zijn opvolger uilgekozen en de middelen, waarmee hij dte verkiezing beïnvloedde, zullen wij maar liever niet beschrijven. Naar het gebruik zou trouwens in elk geval de vertegenwoordiger van de staat Mj- nas aan de beurt zijn geweest. Bij alle fouten, die er door President Luiz gemaakt zijn, mogen wij echteT niet vergeten, dat de groote wereld- malaise ook op Brazilië terugslaat Het is dus niet rechtvaardig, alle on dervonden ellende de tegenwoordige regeering in de schoenen te schuiven, doch psychologisch verklaarbaar is het wel. Wij beleven nu de ontploffing van de sinds lang opgehoopte kruitvoor merkt verdwenen. Doch dat deerde het boerinnetje niet. Het voornaamste was, dat zij naar het feest kon gaan, naar het koningsfeest waar zij de mooiste schoentjes zou dragen! De ouders van het boerinnetje sloe gen de handen van verbazing ineen, toen ze daar opeens de keurig geschoei de voetjes van hun dochtertje zagen. Zulke mooie schoentjes hadden ze nog nooit gezien. i „Misschien zijn ze door elfjes uit zilveren manestralen gemaakt," zei dto moeder. Maar wat kon het 't boerinnetje sche len waarvan en door wie haar mooie schoentjes waren vervaardigd! Uit ging ze, feest vieren en dansen! En met koortsachtige haast ging ze zich klee- den. De ouders keken hun dochtertje, toen deze vertrok, met welgevallen na. Wat was ze mooi geworden! 'tLeek alsof de schoentjes haar plotseling een heel ander aanzien hadden gegeven. Hoe sierlijk en licht ljep ze daar, heel anders dan wanneer ze op haar gewone, hou ten klompjes ging. „Misschien trouwt ze wel met een prins!" zuchtte de moeder verrukt. Intusschen liep het boerinnetje naar de stad. Loopen is eigenlijk het goede woord niet. Ze leek wel te zweven op de fijne, zilveren schoentjes en vóór ze het besefte, was ze dan ook al bij raoen. De crisis in de koffiecultuur duurt al meer dm een jaar en 'de algemeene prijsdaling was er een lo gisch gevolg van. Bovendien heeft de snelle opkomst der industrie een groot aantal arbeiders in de steden gecon centreerd. De steden kunnen echter niet in hun voeding voorzien. Brazilië is nog altijd een landbouwgebied en door kunstmatig hoog houden der prij zen heeft het zich eenzijdig op de kof fie ingesteld, hoewel de bodem best geschikt is voor cultures van allerlei aard. Het gevolg was, dat onder de koffieplanters groote verbittering ont stond, zoodra de beschermende maat regelen voor de koffie krachteloos wer den. In de steden gistte het ook, zoo dat alle factoren voor de revolutie aan wezig waren. Men is zoo dwaas geweest, den uit voer te beperken en heeft het over schot zorgvuldig opgestapeld, zoodat er nu 23 millioen balen koffie in de pakhuizen liggen, d.j. ongeveer zoo veel als er over de geheele wereld verbruikt wondt in een geheel jaar. Om echier nog iets daarvan te redden, besloot men toen plotseling, den uit voer vrij te geven en de opgezamelde hoeveelheden bij gedeellen lop de markt ie brengen. De markt wordt dus over belast en de prijzen moeten ongetwij feld dalen. Dat is maar een klein 'voor beeld van ids domheden, die er begaan zijn. De gevolgen duren echter voort. De koffieplanters verlaagden de loonen met 50 pCt., waardoor natuurlijk verbitte ring ontstond onder de arbeiders. Op al deze strubbelingen reageeren de Amerikaansche, Engelsche en Belgische beurzen reeds met groote gevoeligheid. Deze landen zijn ne', die voorname lijk geld in Brazilië hebben belegd. Amerika is er voor vijftig millioen dollar in geïnteressec 1 Het spreekt vanzelf, dat ook de andere producten van onzen export door dit alles slecht genoteerd staan. Tenslotte zijn alle woelingen Van nu ontstaan door een verkeerde handels politiek. Men had de koffieplanters niet moeten verbitteren door den uitvoer te beperken. De koffiepolitiek van den staat Sao Paolo ontstemde bovendien de andere staten, die zich benadeeld voelden. De arbeiders ia de steden werden ontevreden door de gevolgen, die de wereldmalaise ook voor hen had. Dezelfde wereldmalaise verminderde bo vendien het Braziliaansche crediet en daarmee staat of valt de koffieprijs. Dat deze revolutie - zooals elke re volutie - het lan'd ten zeerste benadeelt, staat vast. Wij kunnen nu nog niet voorspellen, hoe het af zal loopen, want alles is nog in wording. Ik denk niet, dat kle burgeroorlog lang zal du ren, want hoe snel mijn landgenooten ook in opstand komen, even snel zijn zij weer verzoend. Toch zullen tor ja ren van werk noodig zijn, voordat wij de schade weer ingehaald hebben. Elke regeering, welke ook haar richting is, zal bovendien moeten beginnen met het tegen haar bestaande verzet te on derdrukken en de fouten van de Vorige periode te herstellen. Wij moeten nu eerst een verderen gang der gebeurt- nissen afwachten. Ik zou U echter voor- loopig niet aanraden, waren naar Bra ziljë te verschepen, zelfs niet met hef oog op het Kerstfeest, omdat niemand kan welen, of de toekomstige regeering de door de onlusten toegebrachte scha de zal vergoeden óf niet. het paleis. 'tWas daar een drukte van belang. Rijk en arm, oud en jong, wandelde door de prachtige zalen, waar het fon kelde van licht, waar het geurde naar allerlei vreemdsoortige bloemen en plan ten en waar heerlijke dansmuziek ruisch- te. Zóó meesleepend was die muziek, dat niemand er weersijand aan kon bieden. Een ieder zweefde weldra, paars gewijze, over den prachtigen vloer. Eén was er, die het schoonst danste en daardoor ieder's aandacht trok. Dat was het boerinnetje met de fijne, zil veren dansschoentjes. Ze zweefde en huppelde alsof ze een teer en broos vlindertje was. Bewonderend keek men naar haar vlugge, glinsterende voetjes, en ai (droeg het boerinnetje maar een eenvoudig costuumpje van het land, de deftigste en trijkste jongelingen vroe gen haar ten dans. Ja, zelfs de zoon van den koning, maakte een diepe bui ging voor haar en verzocht haar hem de eer te willen aandoen, met haar te mogen dansen. Ja, zoo zei hij het en het boerinnetje kreeg een kleur van vreugde. Dat moeBten vdder en moeder en de koeien en de varkens eens Zien, dacht ze verrukt maar ze paste er natuurlijk wel voor op, dat ze dit niet tegen den kroonprins zei. Tegen een prins kun je toch niet over koeien en 'varkens praten! (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1930 | | pagina 5