Breskensche Courant 200 §0 tl"z40 25 1(1 üan e^en Het geheim der Visschershut Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Overstroomingsramp in Silezië. FEUILLETON Buitenland. Binnenland. 40ste Jaargang Zaterdag 8 November 1930 Nummer 3579 ABONNEMENT per kwartaal 1,25 buiten Breskens 1,40. Buitenland 6,50 per jaar. Zondagsblad per kwar taal j 0,65; en buiten Breskens 0,725Bui tenland 3,50 per jaar. Verschijnt: - iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND Advertentiën worden aangenomen tot uiterlijk 1 uur nam. Uitgave: J. G. LE BLEU, Dorpsstraat 35, BRESKENS Tel. 21 Postrekening 70179 ADVERTENTIËN: van I 5 regels f 0,75; iedere regel meer 15 ent. Ingez. mededeelingen 30 cent per regel. Handelsadvertentiên bij regelabonnement groote kortingTarief op aan vraag verkrijgbaar. GR A TIS verzekering voor de abonné's tegen ongelukken, en wel voor de volgende bedragen: gulden bij levens- /a gld bij dood gld bij ver- lange ongeschikt- f Jt J door lies van een hcid tot werken een ongeluk hand of voet oog De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen- Verzekering-Maatschappij „Fa tun gld bij ver lies van een duim te s-Gravenhage. gld bij ver lies van een wijsvinger gld bij verlies anderen vinger Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. Een tocht door Jiet getroffen gebied. „Het water is onze redding geweest!" Kilomeier na kilometer legt onze au to af door het heuvelachtige terrein, dat nu door breede meren doorsneden is. Waar anders een mijl in den omtrek geen beekje, geen plas te bekennen is, staat nu de eene modderpoel naast de andere. Op alle plaatsen meldt men ons het (stijgen van het water en bo vendien heeft het de laatste week bij na onafgebroken geregend. Wij bevinden ons nog 50 K.M. boven de Oder en haar overstroomde zijdalen. Wij zijn nog niet in het eigenlijke 'over- stroomingsgebied. En toch loopen de slooten overal over en Staan de vrucht- boomen in de dorpstuintjes verregend in den drassigen grond. Bij een bocht schrikken wij op door het knarsen der remmen. Bruin water, met wit schuim bedekt, golft dwars over den weg. Rechts van ons zien wij tuinen, die door een donkeren wa terspiegel aan het oog onttrökken wor den. Daarachter ligt leen groot stuk van^ het dorp, dat door het water geïsoleerd' is. De bewoners moeten lan- Ige omwegen maken om de hoofdstraat te bereiken, die slechts enkele honder den meters van hen verwijdend is. Boot jes zijn (er hier niet en njem'anfd kan zich de luxe permjtteeneri, ;n een na burige plaats een boot te koopen. Met een zuigend geluid werkt onze auto zich idoor het water en ver volgt zijn weg naar het Zuid-Oosten. De bijna onuitputtelijk schijnende wol kenmassa's hebben genoeg tegen af gegeven. Boven de grijze nevels scheu ren zij uiteen en vertoonen de vreemd ste kleuren. Men ziet, dat er nog wel wat regen uit zou kunnen komen, doch dat de streek voor het ergste gespaard blijft. De hemel ziet er vreemd, on aangenaam iiit, alsof het nog niet zoo zeker is, dat het bij de 160 m.M. re gen zal blijven. Niemand had in Silezië zulk herfstweer verwacht. In de verte schijnt de zon met lan ge, bleekej horizontale stralen. De lichte horizon ziet er verdacht uit. De ber gen daar zullen spoedig hun meterdikke 54. Dit zeggend verwijderden de zusters zich om te overleggen wat zij voor het i meisje konden doen. L;en werd alleen gelaten met haar overpeinzingen. Er lag een matte, droeve uitdrukking in "de oogen der visschersdochter van Strand- wijk, die wij hier terugvinden. De schei ding van alles wat haar lief was en het alleenzijn in de groote stad, waar nie mand haar kende, viel zwaarder dan zij gedacht had. Hagr sterk gemoed zou deze be proeving beter gedragen hebben als zij er in geslaagd was eenjg werk te vin den, waardoor zij in haar onderhoud zou kunnen voorzien. Den dag na haar aankomst Vrijdag,, was zij terstond gaan zoeken en twee volle dagen had zij de stad afgeloopen en alles be proefd, maar 'twas te vergeefsch ge weest. Haar onbekendheid en haar on ervarenheid in eenig vak of dienstbe trekking stonden haar in den weg. Niemand wilde eert volslagen onbekend tneisje, dat nooit in een bétrekkihg sneeuwlagen naar de dalen laten af glijden. Wij bereiken het dal van de Katz- bach, anders een sierlijk, bleek stroom pje, dat de meeste reizigers niet op merken. Ik heb altijd moeten lachen om het grootje aantal meeuwen, daf bij Liegnitz tusschen de keien rond vliegt. Nu strekt zich een reusachtig meer uit over den 30 K.M. langen af stand van Liegnitz tot de uitmonding van de Katzbach in de Oder bij het oude klooster Leubus. De watervlakte is eenige honderden meters breeddaar onder kan men het diep ingesneden rivierbed slechts vermoeden'. Op vele plaatsen zijn weiden en velden bedekt over de geheele breed c van het dal. Bij het marktplaatsje Prachwitz is het water al eenigszins gevallen. Aan de huizen kunnen wij zien, hoe ver het water gestaan heeft, aan de hoogte van de modderlaag, waarmee zij van onderen bedekt zijn. Op een veld staat een kar; wij taxeeren, dat het water ef I1/2 M. ,hoog heeft gestaan. De stroom van wafer uit den bovenloop van de Katzbach en enkele zijriviertjes heeft nu opgehouden. Op den beneden loop is haast geen verval, waardoor dit watier 'niet snel genoeg naar de Oder kan worden afgevoerd en de overstrooming ontstond. Thans is het ergste voorbij. Althans te Prachwitz, want enkele kilometers meer benedenstrooms is plot seling de geheele weg -tot de kronen der boomen verzwolgen door een onaf zienbare watervlakte. Wij zien het water van minuut tot minuut stijgen. Dit is een gevolg van 'de stijgenden water stand in de enkele kilometers verder voorbijstroomende Oder, waardoor het water ook het dal van de Katzbach bin" nenstroomt. Het is nog een geluk voor de streek, dat de oogenblikken van den hoogsten waterstand in Katzbach en Oder niet samenvielen. Op vele kilometers afstand zien wij tegen den achtergrond van een bosch een bootje met twee menschen afste ken. Dit is de eenjge manier, waar op de laatste week de verbindingen kunnen worden onderhouden. Kraaien die van hun gewone plaats verdreven zijn dfoar het water, zoeken nu elders met moeite hun voedsel en vliegen over de geteisterde plaatsen heen en weer. Dozijnen fazanten zijn uit de bosschen verdreven en zitten treurig piepend bij elkaar op een oude ruïne. De boomen zijn reeds grootendeels ontbladerd en wij zien de bijna kale takken bóven het water uitsteken. De breede eiken, de smalle toppen der berken, een rij kastanjes en 'een een- was geweest en geen getuigschriften- kon toonen, aannemen- In zulke gevallen schijnt de wereld hard .en zonder medelijden, vooral iri een groote ista'd, waar de eenling ver loren gaat in dé massa en de menschen zich weinjg of niet om elkander- be kommeren, heel anders dan op kleinere plaatsen. Lien had een gevoel alsof zij uitge worpen was uit de maatschappij en als zij aan haar vader dacht, die altijd zoo goed voor haar was geweest en aan liet stille, vredige Strandwijk, dan schoten haar de tranen in de oogen en betwijfelde zij het soms of zij wel den moed gehad zou hebben om het visschersdorp te verlaten, als zij voor uit geweten had, dat haar zulke moei lijkheden wachtten. Het geld, dat tij bij zich had, zou snel verminderen en wat dan, als zij geen uitweg vond? Dien Zondagmorgen had zij, voor zij naar de kerk ging, vurig gebeden, dat God iets op haar weg zou zenden, om haar te helpen, en zie, het Was geschied. Want de zusters stonden daar en beraadslaagden met elkander wat zij voor Lien zouden doen. Beider hart was evenzeer bewogen en vol van sym pathie voor het eenzame meisje. „Wat moeten we toch voor het kind doen?" zame populier zijn gemakkelijk te on derscheiden. Slechts de jonge elzen zijn zichtbaar opgefleurd door' het bad Langzaam gaat dfe wassende maan op over de troostelooze, 'gladde, bruine watervlakte, waarover nog de scheme ring van den lafgeloopen dag licht. Wij verlaten de auto en volgen een dijk. Dichtbij ligt een verlaten huisje, onbereikbaar. Eigenaardige ronde din gen vallen ons op in een lagen vrucht boom. Het zijn kippen, die daar in de nattigheid den 'kop onder de vleugels gestoken hebben. In de omliggende plaatsen wordt de brandweer opge roepen om de dijk te versterken. Op de bedreigde plaatsen worden zand zakken aangevoerd'; een oude vrouw houdt de wacht. De opziener der Oder- dijken, die zich reeds dagen lang met heete koffie en sigaretten wakker tracht te houden, heeft medegedeeld,, dat in de komende nacht de Oder de hoogste waterstand zal bereiken. Zal men de dijk kunnen behouden Wij vinden een onderdak in een hooger gelegen boerderij. Wij begroe ten den boer en doen een zwakke poging, hem geluk te wenschen met de gunstige ligging van zijn huis en de betrekkelijk geringe schade, die hij door de overstrooming geleden heeft Hij hoort onze opmerking blijkbaar niet zegt in het vuur kijkend „Het water is onze redding geweest. Nu wordt ten*- minste in de geheele streek de hulp premie van het rijk' en het bij de ver zekeringsmaatschappijen verzekerde be drag uitgekeerd! (Nadruk verboden). FRANKRIJK. De rivieren sterk gewassen. De storm heeft in vele gedeelten van Frankrijk groote schade veroorzaakt. Door omgewaaide takken zijn op vele plaatsen de tramleidingen beschadigd. Vele telefoonpalen werdlen Omgewor pen, met name in de omgeving van Parijs. De stand van de Seine en van (an dere rivieren js aanzienlijk gestegen. Aan de kust heeft de visschersvloot vroeg Johanna. „We kunnen haar toch zoo niet weer laten gaan". „Natuurlijk' niet," meende Lize die dadelijk haar antwoord gereed had. „Ik zou -niet weten wat we anders voor haar doen kunnen dan haar bij ons in huis nemen". „Dat is gemakkelijk gênoeg ge zegd, Lizej maar wat dan? We kunnen haar niet veel behalen en misschien heeft ze veel eischen ook. En daarbij moeten we erg voorzichtig zijne want het zou een bedriegster kunnen zijn. ofschoon ze er niet naar uitziet. Maar je .kunt nooit weten". „Dat meisje een bedriegster," stoof Lize verontwaardigd op, „dat geloof ik nooit. Ik vertrouw haar heelemaal. Heb je niet gezien hoezeer ze op onze zuster Lien lijkt en wat een overeenkomst in de stem. Nu weet ik waarom die stem ons zoo getroffen heeft. Het is net of ik Lien .hoorn en z;e als ze spreekt. En dezelfde naam. Hoe is het mogelijk. We moeten haar bij ons in huis nemen, vast en zeker, als zij het wil. ÏVind je ook niet?" „Maar wat zal de familie er wel van zeggen?" „Och Johanna, wat kan ons de familie toch séhelen. Geeft de familie anders wat om ons? Ik zeg jé dat we opnieuw ernstig van den storm te- lij den gehad. Een in de haven van Lorient terugkeerende vissCherboot heeft het verlies van een matroos opgegeven, die over boord is geslagen. Uit Berlijn wordt voorts bericht dat de stormen der laatste dagen in het Reuzengebergte voor millioenen mark schade hebben aangericht. Vele tele foon- en telegraafpalen zijn afgebro ken en versplinterd. Verscheidene plaats jes zijn reeds meer dan een week zon der electrischen stroom.- Ook aan de wouden werd groote schade berokkend. In West-Duitschland zijn Moezel en Saar weder sterk gewassen, tengevol ge van het smellen van de sneeuw in de Vogezen, waar de vorige wipek temperaturen van 12 a 15 graden heerschten. SPANJE. Orkaan boven Madrid. Een hevige orkaan heeft het distriet Madrid geteisterd. Te Cuatro-Vinetros werd het dak van een loods door den hevigen wind afgerukt, waarbij de werk lieden, die er werkzaamheden verricht, ten, tegen den grond werden geslin gerd. Twee arbeiders werden gedood en de andere min of meer licht ge wond. Herziening van het Rijkswegenplan Het Staatsblad no. 393 bevat het Kon. besluit van den 6en October, tot herziening van het Rijkswegenplan. Daarbij is: I. vastgesteld een nieuw Rijkswe genplan, bestaande uit een staat van de 'bestaande en aan te leggen wegen, welke hoofdverbindingen zullen vor men voor het doorgaand verkeer met motorrijtuigen, met toelicht; ng, een staat van de lengten der bestaande en aan te leggen wegen, welke hoofdver bindingen zullen vormen voor het door gaand verkeer met motorrijtuigen met provinciale jndeeling, 'en een toelich tende kaart, zooals deze bij dit besluit zijn gevoegd'; II. bepaald, dat dit besluit in wer king zal treden met ingang van 1 Ja nuari 1932; Volgens den staat van de bestaande en aan te leggen wegen, welke hoofd verbindingen zullen vormen voor het doorgaand verkeer met motorrijtuigen, komen daarop- irt "Zeeland voor de vol gende wegen: Bergen op Zoom—Woe nsdrecht— KruiningenGoes—'s Heer Arendsker- bet kind in hU|S moeten nemen. Ik ge loof, dat God haar tot ons gezonden heeft en dat 't zoo moest loopen, dat ik mijn taschje liet' liggen. En merk je dat we den weesvader heelemaal niet gezien hebben om hem te vragen om een meisje, ofschoon we hem anders altijd ontmoeten. Dat zijn allemaal dui delijke teekenen voor mij". „Ja, ik begin het ook te geloo- ven, Lize. Maar ik vind het toch alle maal wel een beetje raadselachtig. Wat zou er toch eigenlijk achter zittjen We hoorden het toch eigenlijk te we ten voordat we met haar beginnen!'. „Ach mensch, jij hebt altijd zoo veel bezwaren. Je ziet hoe pijnlijk hei voor haar is (daarover te spreken. Er zal wel een vrijer in het spel zijn, dien ze niet kan krijgen of dien ze niét wil hebben, en misschien is het ook heel wat anders, wie weet het. Daar breek ik mijn hoofd niet mee. Ik ver trouw het kind en later zal ze ons alles wel vertellen. Laat ons nu beslissen, want we kunnen haar niet langer laten wachten. Nemen of niet nemen, Jo hanna". „Nemen," was het antjvoord. „Kom maar, Lize laat ons hooren hoe ze het vindt". Beide zusters gingen terug naar Lien, 10 CENT PER PAKJE I SPAART UW WASCHGOED I EN MAAKT HET HELDER WIT keNieuwland—VlissingenBreskens - Draaibrug—Sluis—grens, 87,2 K.M. Tot dezen weg behoort niet het veertraject. Zijtak DraaibrugAardenburg-grens, 7.5 K.M. Eigenaren van Iepeboomen, helpt mede de Iepenziekte te bestrijden. De Directeur van het Staatsboschbe- heer en de Inspecteur, Hoofd van den Plantenziektenkundigen Dienst, verzoe ken ons opname van het volgende: Het is bekend, dat de iepenziekte die nu ai sedert verscheidene jaren in ons land en in het Westelijk gedeelte van Europa heerscht, groote verwoestin" gen aanricht. Vele prachtige iepenlanen zijn helaas door deze gevaarlijke ziek te reeds verdwenen of ernstig geschon den en hoevele zullen er nog volgen Er Is geen iand, waar de iep f— in ver gelijking met andere boomsoorten zoo veelvuldig voorkomt als het onze. Hij beheerscht in hooge mate het aan ons land eigen landschapsbeeld. Verkeerde men tot voor kort in het onzekere omtrent de oorzaak van de ie penziekte, thans staat vast, dat deze moet worden gezocht in een zwam, wielke in het hout woekert waardoor de boom meestal na eenigen tijd sterft. Aanvankelijk tastte men omtrent de wijze, waarop de ziekte van den eenen boom op den anderen wordt overge bracht geheel in het duister; thans dife stil wachtte, niet vermoedend, wat dd zusters over haar besloten hadden en Johanna begon aldus: „Wel beste Lien, we hebben ernstig over je ge sproken. We voelen voor je en willen je.' graag helpen, zooveel we kunnen. Kijk eens, dit is ons plan. Wij zijn beiden weezen en leven te zamen heel gelukkig, al zijn we arm, heel arm zelfs. We hebben een maand lang ge probeerd om het zonder meisje te doen, maar het was te zwaar voor ons, want we zijn niet zoo jong meer en 'twerk was meestal voor mij, want mijn zus ten" en daarbij wees Johanna half spottend op Lize „is een bekwame schilderes en zit altijd voor haar ezel". Nu hadden we dit gedacht. Als jij eens bij ons in huis kwam én het werk deed. 't Is niet veel en je hebt gezegd, dat je werken kunt en ge willig bent We kunnen je niet veel geld geven, maar als je komen wijt, zul je hei goed bij ons hebben en een gezellig tehuis. En je behoeft je voor ons niet te schamen en kunt na ons in eiken dienst komen als je zoudt willen, want al zijn we arm, we zijn toch van deftige afkomst en \ve hebben voorname fami lie hier .in dë stad". (Wardt vervolgd), j

Breskensche Courant | 1930 | | pagina 1