Week-Menu, Gewestelijk Nieuws Mijnheer Pimpelmans en z'nFordje. Raadsvergadeiing te IJzendijke, KON. NED. SCHOUWBURG GENT. Zondag 9 Nov. in middagvoorstelling en avondvoorstelling: Knokkelbaoa, Nieuw zangspel in 3 bedrijven. FRANSCHE SCHOUWBURG. Zondag 9 November. In middagvoorstelling La Tosca, Opéra in 3 bedrijven. wordt gesproken van „eer en geweten". Over de eer zal ik het njejt 'hebben, maar wel over het geweten. Welnu, mijnheer de Voorzitter, ik wil het niet op mijn geweten hebben, dat ik zou medegeholjaen hebben om een zoo be langrijke zaak voor deze streek voor goed den pas ai te si/ijUeu en zal daarom vóór stemmen. De stemming heeit tot ujtislag, dat 4 leden voor en 3 tegen aansluiting zijn. Voor stemden: Mevrouw Van den Broecke en de heeren Catsman, Holle- brand en Van der Hooft. Tegen stemden: Mevrouw Ancion en de neeren Blondeel en Wieme. De motorhrandspuit. De VOORZITTER: Dames en hee ren behalve de motorspuit der tinna Bikkers, die f 2035 kost,, is nog een aanbieding gekomen der tinna Van der Ploeg voor f 2050 en van een firma uit Bilthoven voor f 2700,- De spuit der firma Bikkers hebben wij hier gezien; zij werkte goed en is het goedkoopst Met slangen en uit rusting voor de mannen zal aües op f 2700 komen. Dit bedrag kan gehaald worden uit tiet batig saldo over 1929, zoodat wij er niet moeten voor leeneu. Dhr. HOLLEBKAND: Officieus heb ik gehoord, dat Sint Kruis misachten ook van deze spuit zou kunnen pro- fiteeren, maar hiervoor zou toch wel licht den oiiicieelen weg kunnen be wandeld worden De VOORZITTER: Zeer zeker. Dat ligt ook eenigszins in de bedoeling. Dhr. HOLLEBKAND: Oostburg lieert ook zoo'n spuit. Mjsschien zouuen wij elkaar bij voorkomende gelegenheden kunnen helpen met slangen. Mevr. ANCION: Voor die spuit hebben wij geen voldoende water en nog geen ietoing. De VOOKZlllER: Maar wij heb ben nu een Spuit van 'tjaar nul. Wij zijn niet verantwoord, als wij geen af doende verbetering aanbrengen. Als' er: een brand )Van eenigen omvang uit breekt, kunnen wij die met de tegen woordige spuit onmogelijk bestrijden. Mevrouw VAN DEN BROECKE: Hoeveel mannen .zijn er bij de nieuwe spuit noodig? De VOORZITTER: Zes t t 8 en nu 60 a 70. Mevr. ANCION: lk blijf volhou den, dat er voor die spuit geen Vol doende water is. Het voorstel tot aanschaffing der spuit wordt daarna aaugeuohieu' nie, .4 tegen 3 stemmen. De stemming was precies dezelfde als bij de wateneiding. Wijziging begrooting 1930. De VOORZIT I ER: Nu tot aan-, schafiing der motorspuit besloten is, is wijziging der begrooting 1930 noo dig,. B, ,en W. stellen voor het bc- noodigdc bedrag van f 2700 te nemen uit 'het baijg saldo van 1929 en over te brengen lil den dienst van 1930. Zonder hoofdelijke stemming aange nomen. Rondvraag. Mevr. ANCiON: Hoe ver staat het met het waarschuwingsbord aan de R.-K. Meisjesschool waar ik inder tijd om gevraagd neb? De VOORZ11T.ER: Het. is besteld tegelijk met de nummerplaatsjes vboi de huizen, die opnieuw genummerd moeten worden en zal dus wel spoedig komen. Nog iemand iets? Niemand? Dan sluit ik deze publieke zittipg. BRESKENS. Zaterdagmiddag heeft op de weidt van den heer A. Manneke de demon stratie met de oude brandspuit plaats gehad. Gezien de capaciteit van de spuit voldeed ze uitstekend, maar de algemeene indruk was dat ze voor een brand van eenige beteekenls beslist onvoldoende genoemd moest worden. Trouwens, dit is niets nieuws waarB. en W. zelf reeds de onmacht der spuit In dergelijke gevallen erkenden door voor te stellen, ook de beschikking over 2 andere spuiten te verkrijgen. Toch zien wij met belangstelling de volgende Raadszitting tegemoet. Dat het voeren van eenige actie voor het vervolgonderwijs toch wel eenig nut afwerpt, blijkt duidelijk uit het feit, dat men na eenige weken werken alhier 29 leerlingen heeft ge noteerd. Maandagavond had in het ge bouw „Sumajo" de aangekondigde Propaganda- en Kunstavond plaats van den Nederlandschen blindenbond. Voor een tamelijk goed bezette zaal sprak Ds Keers een kort openings woord, waarna werd begonnen met de afwerking van het programma dat ver zorgd werd door de heeren Herman Bresser, bariton, uit Amsterdam; Roe- lofs, pianist uit Deventer; Henry van den Heuvel, declamator uit Utrecht en joh. van den Berg, propagandist te Oosterbeek. Deze heeren, die allen blind zijn, hebben hun taak op bijzonder goede wijze vervuld. En wanneer de heer Van den Berg in zijn propagandistische rede er vooral den nadruk op legt, dat het doel van deze avonden is, aan te toonen dat blinden geen onvolwaar dige maar volwaardige menschen zijn, dan zijn wij direct beiejd dit te Ibeamen. Hun optreden was geregeld van dien aard dat men moeite had te gelooven met blinden te doen te hebben. Ds. Keers sprak liet slotwoord waar in hij zijn groote voldoenjng over het gepresteerde uit.e. Met hem hopen wij dat zij op hun tournee succes mogen hebben. Een bezoek kunnen wij ten zeerste aanbevelen^ AARDENBURG. Zaterdag vierde de heer A. Ros zijn 40-jarig jubjleum als koster der Doops gezinde kerk. Van vele zijden zoowel uit de gemeente als van elders, ont ving de jubilaris vele blijken van be langstelling. Bij monde van den voor zitter, werd hij gelukgewenscht en werden hem een oorkonde, alsmede eenige boeken met f lectuur voor de winteravonden aangeboden. Zondag 2 Nov. werd het jubileum jn de gods dienstoefening herdacht naar aanleiding van de woorden: ,,Als een lid geëerd wordt verblijden zich alle andere le den mede (1 Cor. 12:26). Namens de Mij. tot Nut van 't Al gemeen werd den heer R. een diploma uitgereikt. HOOFDPLAAT. Vrijdag 31 October 1930 vergaderde de %Raad dezer gemeente in voltallige zitting. De notulen der vorige vergadering wonnen voorgelezen en onveranderd' goeugekeutd. Ingekomen stukken a. Dankbetuiging van H. M. de Ko- ■ningjn voor de ontvangen felicitatie Op baar óOsten verjaardag. b. Een schrijven van Ooit en Tuin bouw', om hulp te willen verleenen bij het vernietigen van den bastaard-satijn- vlinder, hetgeen wordt toegezegd. c. Een subsidie-aanvrage .van den Algemeënen Ned. Wielrijdersbond het geen wordt aangehouden tof de eerst volgende vergadering. d. Een subsidie-aanvrage van de cen trale vereenigjng ter benartig;ng der maatschappelijke belangen van Zenuw en Zielszieken te Amsterdam, hetwelk voor kennisgeving wordt aangenomen. Dparna wordt behandeld de vaststel ling eh uitkeering van het hoofdelijk bedrag voor leerlingen van de bijzon dere Scholen (art. 10 L.O.-wet 1920), wat komt óp f 6,23. Op verzoêk van P, Jansens woifdt heni' ontheffing gegeven van een hall jaar hondenbelasting. Daarna wordt de begrooting voor het dienstjaar 1931 behandeld en vastge steld. Bij de rondvraag vraagt de heer Duinker of de havenverljchting op den Westberm automatisch aangaat en hoe liet komt dat dit licht tot 's mor gens 9 uur blijft branden. De voorzitter deelt mede dat dat een paar dagen het geval is geweest, daar de klok defect was, doch dat deze reeds is gemaakt. Nog vraagt dhr. Duinker of niemand net land in het Polderfje moet heb ben, waarop de voorzitter hem mede deelt een, schrijven te hebben ontvan gen van den heer Geerts te Hulst inhoudende dat hij de volgende week zal overgaan tot de verdeeling van ge noemd land. De heer Scherbeijn vraagt het voet pad aan Robijn te willen laten maken. De voorzitter deelt hem mede dat dit reeds js geregeld, Daar niemand meer het woord Ver langt sluit de voorzftter de vergade ring. SLUIS. Rapport van de Verkeerscommissie, betrefiende liet onderhoud dat met den Minjster van Waterstaat beeft plaats genad. De Commissie bestaande uit dhr. J. Berkens, burgemeester, P. de Hullu en F. Hiller werd om kwart voor twee door den Minister in audiëntie ont vangen. Hoewel het doel van hunne komst Zijne 'Exc. bekend was, werd dit nader door hen uiteengezet en ge wezen op de buitengewone belangen die hjer voor de gemeente Sluis op het spel staan. De commissie hoopte dat de Minister alsnog iets voor Sluis zou willen doen, aangezien dieze Gemeente diet zijn oude geschiedenis, door gebrek aan goede verbindjngen te land en te water met het overige Nederland voor liet over- groote deel is aangewezen op België en zeer zeker voor het grootste ge deelte van het vreemdelingenverkeer uit Belgjë moet bestaan. Uit de verdere discussies met den Minjster is gebleken dat Z. E. in de overtuiging geleefd had, dat de hoofdingenieur of een van zijn vertegenwoordigers overleg met Burgemeester en Wethouders omtrent de nieuwe rijksweg had gepleegd en het bevreemdde Z. E. ten zeerste, dal dit njet was geschied; dat uit het rapport van de wegen- commissie, Ihefwelk 'de Minjster hen tier inzage gaf, duidelijk bleek, dat er wel degelijk een weg door Sluis te leg gen is, i alleen dat de kosten hieraan grooter zouden zijn, redenen waarom de commissie Z. E. verzocht in dit ge val eens niet op kosten te wijlen zien. Als resultaat van het onderhoud met den Minjster het volgende: dat :Z. E. den Burgemeester verzocht heeft zich na 1 October jn verbinding te stellen met den nieuwen hoofd-ili- genieur, Djrecteur van Rijks-Waterstaat en hem daarbij te willen meedeelen, dat dit onderhoud heeft plaats gevon den op verzoek van den 'Minjster; dat liet volgend jaar de Minjster, indjen eenjgszjns mogelijk, een bezoek aan Sluis wj'l 'brengen om zich per soonlijk op de hoogte te stellen, en hen verzocht om hem begin 1931 per schrijven hieraan te wjllen herinneren. De commissje meent dat het resul taat door haar bereikt njet ongunstig genoemd mag worden en dat de kans dat de Rijksweg door Sluis komt, door genoemd onderhoud, veel grooter is geworden. OndeiV.andsche Verpachting. Het Algemeen Armbestuur van Heille zal de 9-jaarlijksche verpachting van haar landerijen niét publiek houden in 1930. Wij vernemen dat liet land is geschat en de tegenwoordige pachters in de gelegenheid zijn gesteld deze tegen beduidend lagere prijzen opnieuw te pachten. Het vervoermiddel, dat sedert lan gen tijd de dienst onderliield tusschen Sluis, Brugge en Khocke met tussclien- liggende plaatsen, in.l. de Belgische tram, zal eerstdaags vervangen worden door het moderne rijtuig, de autobus. Dezer dagen kwamen alhier een 2- tal groote gele auto-bussen in dienst gesteld door de Nationale Maatschappij van Buurtspoorwegen in België, ter keuring aan. Ze werden door een Hol- landschen ingenieur aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen. Ze kunnen on geveer 35 personen meevoeren. De bussen zullen denzelfden dienst onderhouden, echter met dit verschil dat ze maar tot Westcapelle (België) rijden, waar men vervolgens kan över- stapfien op de electrische trams, die resp. naar Brugge en Knocke rijden. Vrijdagavond j.l. ontdekte men een begin van brand op een zolder van een schuur van fclen landbouwer J. v. d. M, alhier. De knecht dje juist van Ihet land terugkeerde en zijn paarden op stjal zette, .wist den brand te blus- schen, door een emmer water op het vuur te gooien,* waardoor verder on heil voorkomen werd. Er was reeds een gat jn den polder gebrand. Ver moedelijk is de brand ontstaan door de vonk van een pijp of ander rook- middel. Te 's-Gravenhage is met ingang van -1 November 1.1. benoemd tot ad junct-inspecteur van Poljtie, - dhr. Eug. Tilleman alnjer, Vrijdagmiddag werd de heer B. alhier ter hoogte van den Maagden berg nabij Oostburg bewusteloos naast zijn fiets gevonden met een gapende hoofdwonde. Door de een of andere oorzaak schijnt hij tegen een der wa gens van Hen tram te zijn gereden, waardoor hij omver werd geslagen. De laatste rit. 137. Mijnheer Pimpelmans stopte. „Houd opl" riep hij, „of ik maak pro ces-verbaal op, dierenbeul!" „Weet U dan, hoe we daar boven moeten komen?" vroeg de baas. „Jawel", zei meneer, „haal een stevig touw en span het paard uit". 138. Zoo gezegd, zoo gedaan, de man haalde een stevig touw en de woonwagen werd achter meneers auto gebonden. En daar ging 't zaakje hotsend en botsend omhoog! Hikke-paffe-hokke-poffe, 't ging wel langzaam, maar 't ging. BIERVLIET. Zondagmiddag had onder leiing van ds. Vrijlandt in de N.H. kerk alhier een bijeenkomst plaats van het perso neel en de kinderen der Zondagsschool en belangstellende ouders om het feit te herdenken, dat 150 jaar geleden met de Zondagschool in Engeland werd be gonnen. Vrijdagmorgen werd in een put op de hofstede van den landbouwer R. W. het lijk gevonden van den 79- jarigen Ch. L. v. d. V, dje op den Kapitalen Dam ttiujs hoort. SCHOONDIJKE. Door het R. K. Kerkbestuur alhier is een huis met tuin aangekocht, ge legen naast de Kerk aan de Markt. op Vrijdag 31 Oct, 1930. In de voltallige zjtting worden na opening door den VOORZITTER de notulen voorgelezen en ongewijzigd vastgesteld. Ingek Stukken. a. Goedkeuring door Ged. Staten van de bouwverordening. b. Verzoek van de Commissie ter verbetering van het verkeer tusschen de Zuidhollanidsche en Zeeuwsche ei landen om adhaesie aan hun adres aan den Minjster. Op voorstel van den voor zitter wordt aldus besloten. c. Verzoek van Ooft- en Tuinbouw om te helpen aan de bestrijding van den basterd-satijnvlinlder. B. en W. zijn er sterk voor Een verordening er voor in het leven roepen achten zij onnoodig en een premje toekennen heeft ook bezwaren indjen omliggende gemeenten dit niet eveneens doen. IJzendijke zou zoodoende voor andere gemeenten kunnen betalen. Het beste lijkt het derhalve het college, indien zij nader met het bestuur in overleg treden, wat door de leden algemeen wördt goedgekeurd. Bestrijding door de schoolkinderen acht dhr. SCH1JVE alleen goed in dien dit kan geschieden onder leiding van het onderwijzend personeel, aange zien er aan het zoeken der nesten ge vaar verbonden is. Verzoeken- Door J. Willemsen e.a. wordt grond in erfpacht gevraagd naast de woning van J. Dierickx. Op voorstel van B. en W. wordt besloten, die grond af te staan, mits binnen 6 maanden wordt gebouwd. Ook door R. Bertóu wordt de grond naast zijn woning jn erfpacht gevraagd, tot nu toe had hij' die slechts gewoon in (>acht tot een grootte van 282 M2. B. en Wl stellen voor aan het verzoek te voldoen en de termijn gelijk te stel len aan 'die van zijn huis, dat is nog 19 jaar Aldus wordt besloten. Begroot ing 1931, Deze wordt f>ost voor post nagegaan; bij enkele volgt bespreking of nadere toelichtjng Zoo heeft dhr. Ch. HAVERBEKE bij het salaris van den keuringsveearts een post van f 100 aangetroffen voor stem pels enz. De VOORZITTER licht toe dat hieronder begrepen js aanschaffing van verschillend materiaal en dat de gelden slechts worden verstrekt voor zoover ze noodig zijn. Hetzelfde lid zag de 5 pCt., welke de gemeente-architect op gemeentewer ken genieti in verband met de tijdsom standigheden gaarne op 4 pCt. terugge bracht. Hij zelf krijgt ook een procent minder, De VOORZITTER verzet zich hier tegen; het gaat niet aan aan een een maal vastgesteld salaris te tornen. Wel wil hij de kwestie eens met dhr. Van Baal bespreken. Alleen wil hij er den heer Haverbeke nog wel op wijzen dat de giroote werken in de gemeente af- geloopen zijn en daarmede ookde groote verdiensten. Verder staat dhr. Van Baal steeds voor de gemeente ge reed en heeft het college niets dan lof voor zijn ijver. Dhr HAVERBEKE dringt toch op vermindering aan; hij zelf heeft ook minder. Als de VOORZITTER hierna nog eens heeft toegelicht het gerjnge be drag dat [het zal uitmaken wordt be sloten dat hij nog eens met den ge meente-architect zal praten. Bij de uitgaven voor verlichting wijst dhr. SCHIJVE op den slechten toe stand waarin eetijge lampen der straat verlichting zich bevinden. Den VOOR ZITTER was dit ook reeds opgevallen. Hij zegt nader onderzoek toe en zoo- noodig vernieuwing. Bij de post salarissen verzoekt de VOORZITTER er wel op te willen letten dat de salarissen voor burge meester, secretaris en -ontvanger voor 75 pCt. door het Rijk wordt betaald; ,,men" weet dan bij het tegenwoordige bespreken van jgroote" salarissen 'dat de gemeente die njet betaalt. Voor vaccinatje en idoodschouw is in overleg met -dr. Hermans het bedrag f 100 lager uitgetrokken. Daartegenover zullen de gezinsleden van den veld wachter en den gemeente-werkman geen vrije geneeskundige behandeling meer genietenalleen dus de betrokkenen zelf. B. en W. s (ellen bij de post be strating voor de straat van dr. Hermans tot Bevin te vernieuwen met eën klin kerpad op zij. Dhr. Ch. HAVERBEKE wil ljever uitstellen. Het js een slechte tijd en er moet bezuinigd worden. De VOORZITTER wijst er op dat het noodige toch moet geschieden. Zoo zal het volgend jaar ook de straat aan Bruijnooge verbeterd moeten wor den. Het voorstel 'wordt dan aangeno men met de stemmen der heerpn HA VERBEKE en DE SMET tegen. Als de VOORZITTER dan opmerkt dat ze dat niet meenen, omdat ze over tuigd zijn dat de verbeterjng noodig is, merken - ze op dat het beter Js een andere tijd af te wachten. De zomerweg vanaf den Turkeije- schen draai tot Dees zal bij wijze van werkverschaffing worden in orde ge bracht; de raming der kosten bedraagt f 300,- Op een vraag van dhr. SCHIJVE: deelt de VOORZITTER mede dat hef ook in de bedoeling ligt de weg naar Bracke wat te verbeteren. Hij wil er echter op "wijzen dat, als de verkeers weg gereed is, het groote verkeer langs dien weg ver afgeloopen zal zijn. Na eenige nadere bespreking wordf beslopen het paadje langs den dijk, indien er werkloozen zijn, eveneens in orde te maken. Aangaande de begraafplaats wordt besloten aan den voorkant eenige hoo rnen te verwijderen en zoo mogelijk een hek te plaatsen. Dhr. Schijve wijst erop dat in de waterleidjng nabij dhr. Carpreau altijd zooveel hout ligt afkomstig van Pijcke, De Voorz. geeft dit toe doch dit ge beurt hoofdzakelijk door de kinderen, die daar hun speelplaats hebben. Dit gedeelte watergang zal geregeld wor den schoongemaakt. Dhr. Ch, HAVERBEKE wijst er op.

Breskensche Courant | 1930 | | pagina 2