i Breskenssche Courant TWEEDE BLAD Hetfleschjevan dentoovenaar Propaganda Kunstavond Zaterdag i November 1930. No. 3577. ui\eressaxt\e ipacjuva. ^\mer\VaaxiscYve W\e$ VOOR DE JEUGD. De toekomst van het goud in gevaar! DE WERELD ROND van de ongeveer viermaal zooveel verdienen als in zijn eigen land en hoewel de loo- nen hier hoog zijn, staat het toch te bezien, of dat peil door ieder ooit bereikt kan worden. (Nadruk verboden). van Wat kost het leven in New-York? «jUi woont in New-York is het daar niet erg duur?" „U woont in New-York dan gaat het zeker best met de zaken?" Deze twee uitroepen geven het Eu- ropeesche' standpunt weer ten opzich te van een op dollars gebaseerd bud get. De antwoorden zijn niet gemak kelijk, maar ik zal me er toch eens aan wagen. Die dus in het verre Eu ropa met moeite rond kan komen, kan dan eeps zien of het land van den dollar werkelijk het paradijs is, waar voor men het houdt. Het voornaamste punt is: Het eten! En dat is betrek kelijk niet duur. In Hollandsch geld omgerekend kost het ,tnationaal ge recht" van New-York, biefstuk, f0,90 a f 1.20 per pond, al naar de buurt- Kalfscoteletten kosten f 1,20 a f 1,70 eieren f0,72 a f 2,16 per dozijn, af hankelijk van het jaargetijde. Boter kost f 1,20 a f 1,70 per pond, melk f0,48 a f0,60 per liter. Fruit daar entegen is zeer goedkoop en wordt dan ook veel gegeten. Een pond uit muntende appels of peren kost. zelden meer dan 17i/2 cent een ananas van een kilo 30 a 40 cent. Versche groen ten zijn er eveneens zeer goedkoop. Brood kost 28 cent per pond. Voor onze begrippen zijn :de uitgaven voor het voedsel gemiddeld zeer normaal te noemen. DoCh een Amerikaansche huisvrouw is lang niet zoo zu;n(g als een Europeesche. Zij gebruikt ook zel den meer dan een half uur voor (het bereiden van een maaltijd, o.a. omdat zij geen dienstbode kan krijgen of be talen. Het gevolg is, dat de goed koopte der levensmiddelen zuiver theo retisch is. Want de Amerikaansche huisvrouw zet U voor.,amenjk gecon serveerde waren voor en al zijn die ook al niet duurder dan bij ons, ze worden dagelijks gebruikt, terwijl wij ze als luxe beschouwen. Een blik dop erwtjes van een kilo kost 40 a 60 cent, asperges 60 a 00 cent en soep Ivoor twee personen 30 cent. Boven- jdien eten de leden der familie di;e een beroep uitoefenen, althans hun middageten in een restaurant en daar kan men moeilijk voor minder dan een dollar een redelijk mail krijgen. Daar door is het voor levensmiddelen uitge trokken bedrag toch nog heel wat hooger dan bij ons. Een tweede voornaam punt zijn de huurprijzen en die zijn heel wat hoo ger dan bij ons. Zelts in de „slechte" buurten van New-York betaalt men nog minstens f2,5Ö per kamer en per maand. Keukens, kabinetjes en zol derkamertjes tellen alle mee. zoodat een huis met vijf kamers al wel het minimum is voor een gezin. De ge middelde burgermanshuizen kosten ech- (Slot). Dat hoefde de man geen tweemaal te zeggen! Joost liep zoo hard hij (kon. Eerst had de schrik hem nog te pakken, maar hoe verder hij uit !de buurt van het heerenhuis kwam, 'en hoe warmer hij van het loopen werd, hoe rustiger begon hij zich te voelen. En hoewel hij zich nog pijn lijk en stjjf ivoelde van zijn twee laatste avonturen, had hij nog lang geen zin som naar huis te gaan. Daar kwam ,hij in den boomgaard Van een boerderij. Kippen en varkens liepen vrij rond, en dat had Joost Zóó in de gaten! in de boomen hingen de lekkerste appels, die hij j ooit gezien had. Hij keek rond. Er was geen mensch. Vooruit dan maar. Met een vaart liep hij op een boom (toe en gaf er een geweldige trap tegen. De ter 40 a 50 gulden per kamer ien nieu we huizen in „goede" buurten zelfs f 120.-, wat dus f 600 is voor een huis met vijf kamers. Het is dan ook geen wonder, dat ook de welgestelden altijd in zeer kleine huizen wonen. Dienstboden zijn niet te betalen en men doet verstandig, er niet aan te beginnen. Een kamermeisje is abso luut niet te krijgen voor minder dan f125,- terwijl de meeste loonen bij na 200,- 's maands bedragen. Een goede keukenmeid of een kindermeisje verdient f 200,- it 'f 300,- Ook voor dienstboden geldt de achturige werk dag, onverschillig of zij intern of ex tern zijn. De kleeding is daarentegen onge veer even duur als bij ons, tenminste wanneer men over een normaal figuur beschikt en confectie kan dragen. De prijzen voor een ,pak varieeren van f35,- tot f90,- (maatkleéding minstens f 250,-) en voor een zijden dames japon van f 18,- tot f 90,.- (maatklee- ding loopt in de honderden dollars). Men heeft echter in de confectiezaken zoo'n ruime keuze, dat men waarlijk geen behoefte aan maatkleeding heeft. Voor groote en kleine, dikke en magere menschen is er 'van alles te koop-. Schoenen, kousen enz. kosten vrijwel hetzelfde als bij ons. Tenslotte het eenige paradijsachtige, dat ik in <de Amerikaansche prijzen heb kunnen ontdekken: de auto. Aan schaf en onderhoud zijn veel goed- kooper dan bij ons. De nieuwe wagens zijn niet goedkooper en omdat de klei 11e modellen practisch ontbreken, zou men zelfs in vele gevallen duurder uitkomen. Doch de verkoop van twee dehands auto's is zoo prachtig georga niseerd, dat men voor bijna eiken prijs een bruikbaren wagen kan krijgen. La ten wij zeggen, dat de goedkoopste f90,- kost en dat de meeste autobe zitters voor hun wagen een 300 gulden betalen. Bijna iedereen laat Zijn wagen voor de goedkoopte op straat over nachten, doch garages zijn te huren vanaf f30 's maands. Benzine kost 12 cent, olie 60 cent per L. En de be lasting bedraagt voor de meest luxueu se auto niet meer dan f60 per jaar! De belastingen zijn over het alge meen laag. Bovendien zijn ongehuwden met een inkomen wan minder dan f3500,- en gehuwden, die minder dan f8600,- per jaar verdienen, van alle belastingen vrijgesteld. Deze grens gaat dan nog een 1000 gulden omhoog voor elk kind. Onder die voorwaarden zou bij ons 90 pCt. der bevolking geen belasting betalen; in Amerika is dit percentage echter veel lager. De eenige belasting, die 'drukkend ge noemd kan worden, üs die op het grondbezit. Wanneer men dus èen beetje slag heeft van zuinig huishouden, behoeft het leven in New-York inderdaad niet zoo duur te zijn. Om echter als New- Yorker te kunnen (leven, moet men blaren ruischten en: plof, plof, ploften een heeleboel appels neer. Een op Joosts kersepit! Ai, dat deed pijn. Hij bukte zich gauw om de gevallen appels op te rapen. Maar een paar van de appels wa ren ook op de varkens neergekomen. Eén varken kreeg er een 'bovenop zijn snoet en 'dat maakte het dier zóó kwaad, dat het regelrecht op Joost afstormde, die zijn zakken vol appels stopte. Onverwachts werd hij door het var- ken omvergestooten. Toen hij opkeek zag hij tot zijn groote schrik een vie ze varkenssnoet boven zich. Dadelijk sprong hij op, maar 't varken had hem al leelijk in zijn been gebeten! Hij liep wat "hij kon, en - 't var ken hem achtiema. 'Toen de andere varkens hun makker zoo zagen loo pen, kwamen ze er ook bij, en zoo had Joost in een enkel oogenblik wel acht varkens achter zich. Hij zat in doodsangst. Geen won der! Als er acht zwftre vafk'erts over je heen loopen blijft er niet veel meer Van je over. Het eenige wat hij doen kon Door Dr E. Cartesius. De door den Volkenbond in gestelde commissie (tot .onder zoek der economische vraagstuk ken, die met de verdeeling van het goud samenhangen, heeft er dezer dagen op gewezen, dat reeds in zeer 'afzienbaren tijd de goudproductie belangrijk kal dalen. Aangezien de meeste leeken zich geen voorstelling kunnen 'ma ken van de draagwijdte van dit bericht, hebben wij den bij uit stek deskundigen Dr. E. Carte sius verzocht om leen opstel, waarin het verschijnsel Verklaard wordt. „Menschen worden geboren en ster ven de eene generatie volgt de andere op en het aantal menschen wordt steeds grooter. Tarwe, rijst en andere voedingsmiddelen worden al naar de behoeften in steeds grootere hoeveel heden geteeld. Die voedingsmiddelen bestaan echter uit levende planten en dieren, die zich mjiistlens even snel kun nen vermenigvuldigen als de mensch. Wij hebben echter ook levenlooze din gen noodig en deze vermeerderen niet; steenkoollagen worden uitgebuit, doch vullen zich niet opnieuw; en hetzelfde geldt van de goudvelden. Wanneer er niet langer geregeld goud wordt ge produceerd, zal het goud niet meer als algemeen ruilmiddel der wereld kunnen gelden". Tientallen jaren ge- leden zijn deze woorden geschreven door den grooten Alexander von Hum boldt en zijn waarschuwende woorden zijn juist nu weer bijzonder actueel geworden. Wel wordt er dikwijls ge zegd, dat wij niet kunnen beoordeelen hoeveel goud ,er nog in de aarde is, omdat «reusachtige gebieden nog nooit geologisch onderzocht zijn. Deze meening wordt echter niet door de fei- tjen gestaafd, want overal waar de aarde door beschaafde volken be woond wordt, is de bodem grondig afgezocht en zelfs in het steenen tijd. perk moet er reeds naar goud gegra ven zijn in Siberië. Terecht heeft daarom de desbetref fende Volkenbondscommissie onlangs waarschuwend erop gewezen, dat vol gens alle beschikbare statistische mede deelingen binnen zeer korten tijd een belangrijke vermindering van de we reldproductie aan goud te verwachten is. Óp het oogenblik bedraagt de waar de van deze productie nog 405 millioen dollar, doch in 1935 zal dit bedrag 381 en in '1940 zelfs 314 millioen dollars geworden zijn, altijd aangeno men, dat de internationale standaard prijs van f 1674,- per KG. goud ge handhaafd blijft. Het is echter niet te ontkennen, dat de hoeveelheid goud in de aarde en in de in zee gezonken schepen op zich zelf nog voldoende is, om gedurende tientallen jaren te voldoen aan de be hoefte aan goud over de geheele we reld', ook al zou deze behoefte nog zeer sterk toenemen. Van al dit goud is echter het grootste deel waarde loos, omdat de kosten der productie meer zouden bedragen dan den tegen woordlgen standaardprijs. was weer in een boom te klimmen Daar was er een. Wip! hij zat :met zijn knieën op de eerste tak. Maar tege lijk zei z'n broek „krak": het voorste varken had hem nog net in zijn broek gebeten en hield een groote lap tus schen zijn tanden. Joost probeerde op den tak te gaan zitten, maar hij had nog zoo'n pijn van den stierenstoot, dat hij onmoge lijk zitten kon. Staan ging ook niet, daar was geen ruimte voor en boven dien begon Ae varkensbeet in zijn been geweldig te steken. Dus bleef hij, zoo goed en zoo kwaad als het ging, maai op zijn knieën liggen. De acht varkens liepen intusschen schreeuwend en gillend om den boom heen. 't Duurde niet lang of de boer kwam op het lawaai af. Toen hij Joost zag, begreep hij dadelijki dat die weer wat moest hebben uitgehaald. De boer kende zijn klantjes wel! >iKom er uit!" riep hij. Toen zag hij Joosts gescheurde broek en het bloed, dat langs zijn been vloeide. „Zoo, hebben ze jé gebeten? Kom maar hier, nu ik er bij ben doen ze De door geen ander natuurlijk of kunstmatig product overtroffen be langrijkheid van het goud voor de we- retdhuishouding wordt vooral teweeg gebracht door het feit, dat op de we reldmarkt vraag en aanbod steeds in evenwicht waren, zoodat de prijs prac tisch aan geen schommelingen onder hevig was. Vroeger was vooral gemunt zilver de meest betrouwbare waarde meter, doch bij het verhitten van ko per-, lood- en 'zinkertsen werd zooveel zilver als nevenproduct gewonnen, dat de prijs op de wereldmarkt bijna on afgebroken daalde: van f108,- per k.g. zilver in 1870 tot f33,- in 1929. Wanneer nu ook schommelingen op treden in den prijs van het goud, dat de algemeen e waardemeter is voor alle bezit en elke arbeidsprestatie, zou djt onberekenbare economische gevolgen hebben. De wereldhuishouding zou kra ken in haar voegen. Daarom hebben al le landen, die den gouden standaard ingevoerd hebben en hun bankbiljet ten dekken door goud - aangemunt of in staven - zich steeds veel moeite gegeven om een goudprijs te behouden op den eenmaal vastgestelden stan daardprijs van f1674,- per K.G. Dit gaat echter bezwaarlijkvoor het win nen van goud zijn arbeiders en machine rieën noodig en de onkosten daarvoor bedragen ongeveer de helft meer dan voor den oorlog. Bovendien voeren steeds meer landen den gouden stan daard bi, waardoor de vraag naar goud tjoeneemt. De waarde van het voor de financieele regeling noodige goud woedt geschat op 33 millioen gulden, waarvan slechts 1/10 in omloop is als gemunt goud, terwijl 9/10 in staaf- vorm in de schatkisten der staatsban ken ligt tot dekking van het uitgege ven papiergeld. Het verminderen der wereldproduc ductie is in de eerste plaats een gevolg van de steeds kleiner wordende op brengst der goudmijnen in Transvaal, die meer dan 2/5 van de wereldpro ductie leveren en vroeger voor onuit puttelijk werden gehouden. De tweede plaats wordt ingenomen door de Ver- eenigde Staten, die "nu nog slechts 68.000 K.G. per jaar produceeren te gen 133.000 K.G. in 1913. Australië dat vroeger langen tijd op de twedde plaats stond, levert nu nog slechts 3 pCt. der wereldproductie. Het eeni ge land met stijgende productie is Canada, dat 55 000 a 60.000 K.G. per jaar levert. Verder hoopt men op de goudmijnen in Siberië, die naar de meening van Amerikaansche deskundi gen nog 15 millioen gulden aan goud kunnen opleveren. Toch schijnt de vrees voor goudge brek hierdoor niet te worden opge heven en het handhaven van den tegen woordigen standaardprijs schijnt bin nen onrustbarend korten tijd onmoge. lijk te zullen worden, terwijl er ook geen middel schijnt (te bestaan om het gevaar te ondervangen. (Nadruk verboden). ,NederIandsche Blindenavond Goedgek. bij Kon. besl. Opgericht 1895 Uitgaande van bovengenoemde or ganisatie zal op Maandag 3 Nov. avonds 71/2 uur in het Gebouw „Su majo" te Breskens, een Propaganda Kunstavond worden gehouden. Wel willende medewerking voor dezen avond zal worden verleend door Den heer Herman Bresser, Bariton van Arnhem, den heer Cor Verlinden Pianist van (Vlissjngen en den heer je niets". Klappertandend liet Joost zich uit den boom zakken. Eerst wou de boer hem een pak slaag geven, maar toen kreeg hij ook meelij met den gehaven den jongen. De boerin stopte 'hem in bed en haal de den dokter. Die verbond hem en nam hem in z'jn auto en zette hem bij zijn ouders af, waarbij hij opnieuw in bed werd gestopt. Wat had die jon gen een pijn! De stier had hem een leelijke duw gegeven met zijn horens het loopen in inatte kleeren en zonder kleeren had .hem ook geen goed gedaan, en de beet van het var ken, nou, 't kon nog wel veertien dagen duren eer die genezen was! Een week later was hij zoo ver beter, dat hij naar school kon. De meester keek vreemd'op, toen hij hem eindelijk weer eens zag en nog meer, toen Joost ook 1de volgende dagen geregeld op school kwam, net als de andere jongens. Zou hij zijn leven ge beterd hebben Er was niet aan te twijfelen, want tot groote verwondering van 'iljn va- Henri v. d. Heuvel, Declamator, van Utrecht eveneens blinden, leden van den N. B. B.„ terwijl als spreker zal optreden de Bondspropagandist, de Heer Joh. van den Berg van Oostter- beek. Van harte 'hopen wij dat voor dezen avond groote belangstelling zal Bestaan, 'Immers heeft de N. B. B. in zijn streven zoozeer van noode, de belangstelling en sympathie van allen die met 'tlot (der blinden begaan zijn ipn die mede willen werken hun toestand te verbeteren. Tot dusver verk'eeren de blinden over het algemeen nog in zeer ongun stige omstandigheden. Zij hebben dik wijls een driewerf kruis te dragen, dat der blindheid, der armoede en ten slotte dat der diepe afhankelijkheid. De oorzaak van dezen toestand is, dat in ons land de blindenverzorging bijna geheel wordt overgelaten aan de parti culiere liefdadigheid. Ofschoon hier door veel goeds voor de blinden tot stand is gebracht, kan de liefdadigheid ten eenen male niet voorzien in de be hoeften der blinden. Het groote ver langen der blinden is, niet beschouwd te worden als stakkers, doch als ge- lijkwaardigen in de maatschappij werk zaam te zijn, Het is reeds voldoende gebleken dat de blinden nog zeer veel kunnen leeren. Hiertoe is echter in de eerste plaats noodig goed onderwijs en uitgebreide vakopleiding. In dit ver band streeft de Bond naar leerplicht ook voor het blinde kind. De blinden hebben dringend noodig de hulp der gemeenschap. Over dit alleszins belangrijke vraag stuk, waarbij in óns land ruim 4000 menschen zijn betrokken, zal door de Heer Joh. v. d. Berg, die in 't geheele land voor de belangen van zijn lotge- nooten pleit ook hier worden ge sproken. Gezien echter de zeer goede mede werking die we hierboven noemden, belooft het niet alleen een leerzame, doch tevens een kunst- en genotvolle avond te worden. De entree is bepaald op slechts 50 cent. Moge dit voor niemand een be zwaar zijn. Programma's (tevens be wijs van toegang) zullen U dezer dagen door jonge dames en anderen worden aangeboden. Komt dan zelf en brengt anderen mede, steunt allen den zwanen strijd der Nederlandsche blinden, voor meer bestaanszekerheid en levensgeluk. Het Comité van voorbereiding: Mevr. E. Ramaker. Mej. M. van Melle. Zuster A. IJzenbrant. Ds. A. Keers.. Dr. J. Broodman, arts. D. H. van Zuijen. Iz. Cappon. P. Notebaart. Joh. Ie Bleu. voert Tl het GBOJLUSTREEKD ZONDAUÜilL.tu, wekelijks IS bladzijden, groot lormaat. Ben Jaargang lelt duizenden Interes sant* Toto's, vele boelende vervolg verhalen. tientallen 9pannende kleinere verhalen, enz. ens. U kunt zich abon- neimi SgJ de Uitgevers dezer Courant vaar slee hts (5 cent per kwartaal, 95 et. der en van alle menschen deed hij lang zooveel kattekwaad niet meer. Niet, dat hij een brave Hendrik was geworden. Geen nood! Hij had het heusch nog wel eens met iemand aan den stok. Maar '- niet meer door loopend en niet meer met iedereen! En bepaald leelijke streken, die had hij lieelemaal niet meer. Niemand begreep hoe 'tkwam. Al leen zijn vader en de toovenaar» wiens geheimzinnig fleschje maar wat goed had geholpen. De vader was zoo verheugd, dal hij den toovenaar met Kerstmis een lekker schapenboutje present deed. Zijn grijze haren, werden langzamerhand weer donker en zoo mager als hij ge weest was, van verdrieti zoo dik werd hij nu, van genoegen. Toen hij dat zag kocht hij een mooie gouden horlogeketting en die hing hij 's Zondags over zijn buik. De buik en horlogeketting stonden allebei even deftig. i P. van ■Renisen,

Breskensche Courant | 1930 | | pagina 5