Raadsvergadering Sluis, Week-Menu School- en Kerknieuws Gewestelijk Nieuws Raadsvergadering te Nieuwvliet. Mijnheer Pimpel mans en n'nFordje. KON. NED. SCHOUWBURG GENT. Zondag 2 Nov. in middagvoorstelling en avondvoorstelling: /Ir hoit oen munsch godooii FRANSGHE SCHOUWBURG. Zondag 2 November. In middagvoorstelling Paganini. Opéra in 4 bedrijven. NIEUWVLIET. Tot notabele bij de Ned. Herv. Gem. in de plaats van den heer C. Rookus is gekozen de heer A. J. Provoost. AARDENBURG. Woensdag vierde Ds W. C. Ort, Ned. Herv. predikant te Spankeren, zijn zilveren ambtsjubileum. Van 4 Dec. 1911—13 stond hij al hier, toen vertrok hij naar Paramaribo en in 1921 keerde hij met verlof in Nederland terug. Den 7en Augustus van laatstgenoemd jaar deed hij zijn intrede te Borculo. In 1923 ontving ds Ort eervol ontslag en pensioen als predikant van Paramaribo. Toen in 1927 zijn oude gemeente Spankeren een beroep op hem uitbracht, werd dit aangenomen en den 24sten Juli 1927 verbond de jubilaris zich wederom aan haar. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk. Zondag 2 Nov. 1930. Breskens v 9.30 u ds Keers Doopbediening. Aangifte hiervan Zaterdaga ond van 7—8 uur. n 5,30 u ds Vrijlandt n 1,30 u Zondagsschool n 7.15 Werkmansbond. Cadzand v 9,30 u ds Visser Groede n 5,30 u ds Keers Nieuwvliet n 2 u ds Geen dienst Oostburg v 10 u ds Faber. Schoondijke n 2 u ds Huizinga Waterldk. v 9.30 ds Huizinga IJzendijke v 9,30 ds Castelein Ev. Luth. Gem. Groede. vm. 9,30 ds Ouwerkerk plannen telkens veranderd. Er is een plan van 1918, van 1923, van 1928, van 1929 en |nu van 1930. De VOORZITTER'. Dat ligt aan de wispelturigheid van de jnwoners van Z,-Vlaanderen, die .eerst toezeggen en dan weer hun toezegging intrekken. Mevr. ANCION: Maar waarom die veranderingen De VOORZITTER: Laat ons nu spreken over het plan 1930. Dhr. CATSMAN: Neen, mijnheer de Voorzitter. Ik wensch over die zooge naamde veranderingen nog wat te zeg gen en .wel dit De plannen zijn niet veranderd Dat is absoluut onwaar. Wanneer er iets veranderd is, dan is dit uitbreiding van de waterwinplaats en dat is toe te juichen, maar overigens is er niets ver anderd. Het is bekend, dat wij hier geen bronnen hebben waaruit leidingwater zou kunnen verkregen worden. Volgens het instituut te De Bilt valt op de waterwinplaats een bekende hoeveel heid regen, die den bodem inzakt, tot zij op een leemiaag blijft rusten. Dat Water zal het leidingwater worden. Vol gens waarnemingen is dat water vol doende voor 30 jaar. Mevr. ANCION: Op een vergadering hier op het Raadhuis gehouden, waar bij ik ook tegenwoordig was, heelt de' heer Carrière gezegd, dat er geen voldoende water zal zijn, maar dat het zou kunnen aangevoerd worden uit Noord-Brabant door .een buis on der door de Schelde. Dhr. CATSMANJa, dat heeft mijn heer Carrière gezegd, maar in welk verband heeft hij dat gezegd. Hij zei: Wanneer na 30 jaar blij ken mocht, dat er geen voldoende wa tter is, dan zou door een buis onder door de Schelde het water uit Brabant kunnen aangevoerd worden. Maar als dit gebeuren moet, zal ook blijken, dat de waterleiding in Z.-Vlaanderen rendeert en dat niet mag opgezien worden tegen de kosten welke het halen van het water uit Brabant met zich brengt, want uil ne; gebiuik van het water is dan bewezen, dat de noodige gelden voor idat werk rendabel zullen zijn. Mij dunkt, dat is iets voor het na geslacht. Mevr. ANCION: Het nageslacht moe ten wij geen lasten opleggen. Wanneer ons voorgeslacht bij het leggen van den steenweg naar Sint Kruis betere voorwaarden gesteld had, zaten wij nu met voor een uitgaaf van f4ü.00ü. Dhr. CATSMANIk wensch het na geslacht geen lasten op te leggen en dat zal piet gebeuren als er water (uit Brabant moet komen, want dan vraagt het nageslacht er om en zal het kun nen betaald worden door het ruime gebruik. Dhr. HOLLEBRAND: jWat Mevr. Ancion zegt van wijziging in de plan nen 1923, 1928 'en 1930 is niets an ders dan rapporten die verschenen zijn in dje jjaren. Ie. Een rapport voor alle gemeenten. 2e. Een rapport voor 22 gemeenten. 3e. Een rapport voor het tegen woordige plan. MevT. ANCIONIk ben bang voor de hooge lasten, die op de ingezete nen zullen drukken. Hoe hoog zal de last wel zijn voor de gemeente Aardenburg? De VOORZITTER: Dat zal afhan gen van de aansluitingen. Mevr. ANCIONDus komt er geen verplichte aansluiting. De VOORZITTER: De soepele toe passing der aansluiting zal zeer zeker uitgevoerd worden. Mevr.' ANCIONWaterleiding is heel mooi voor groote heeren, maar voor den middenstand en de arbeiders wordt het een last. Er drukken reeds lasten genoeg op de arbeiders; moe ten zij nu ook nog f7 per jaar voor water geven De tarieven zijn hier te noog. Wie zal het water afkeuren De VOORZITTER: B. en W. niet. Dat moeten de doktoren doen van een of ander scheikundig bureau. Mevr. ANCION: Wat de arbeiders per jaar moeten betalen, daar moeten zij een week voor werken. De toe stand voor de arbeiders ziet er slecht uit en zal nog slechter worden. Maar niet alleen de arbeiders, ook de middenstanders zullen op te zware lasten komen; er zijn er toch onder, die 5 tot 8 kamers hebben Aardenburg zal zoo wat f 12.000 moeten opbrengen, zegt men. De VOORZH TER: Wij schatten de opbrengst voor Aardenburg op f 6000 of f 7000 en niet op f 12.000, zooals u noemt. Dhr. HOLLEBRAND: Mevr. An cion noemt de tarieven hier te hoog. Het tegengestelde is juist waar. De tarieven zijn hier laag. ik heb verschil lende tarieven nagezien, piaar zij zijn alle hooger dan die voor de Zeeuwsch- Vlaamsche waterleiding. Mevrouw Ancion spreekt van lasten voor den arbeider, maar heeft zij ook rekening gehouden met de uitgaven, die de arbeider moet doen om vooral in drooge perioden eenig drinkwater te bekomen. Het is dan hoofdzake lijk de arbeider, die zijn water koopen moet. i Wat de verplichte aansluiting be treft dat loopt wel los. (Slot volgt). BRESKENS. Namens Ged. Staten is aanbesteed het aanbrengen en onderhouden van beplantingen langs eenige Provinciale wegen in Westelijk Z -Vlaanderen. Raming f 2300. Inschrijvers waren J. van den Ameele, Nieuwvliet en J van Grol, Axel voor f 3250 J. F. den Doelder, Axel f 2090 P. van 't Westende, 's Heer-Abtskerke f 2011 J. Vergouwe, alhier f 1990 GROEDE. Dinsdag hield de A/d. Groede van het Groene Kruis haar jaarvergadering, die geleid werd door den vice-voor- zitter, den heer A. H. J. Beuningh. Spreker memoreerde eerst de prettige samenwerking, die steeds heeft bestaan met den voorzitter Ds van Griethulj- sen, wiens heengaan voor een veree- nlging een werkelijk verlies beteekent. In zijn plaats wordt als bestuurslid gekozen de heer A. Pauw, terwijl in plaats van Mej. Hottbé, die wegens ziekte zich niet meer verkiesbaar stelt, wordt gekozen mej. Dees-Haak. Een woord van drank werd nog ge bracht aan Mej, Hoebé voor wat zij in het belang def vereeniglng heeft gedaan. De begrooting werd vastgesteld op een eindcijfer Van f 1050, met een onvoorzien-post v;« f 70, Subsidie-verzoek (Vervolg en slot.) Een verzoek om subsidie van de Vereeniging tot behartiging van maat schappelijke belangen voor zenuw- en zielsziekten wordt na korte bespreking afgewezen. Begrooting. De VOORZITTER deelt mede dat het zeer moeilijk was voor 1931 vaste ramingen te doen in verband met de nieuwe wet op de financiëele verhou ding tusschen Rijk en gemeenten. De begrooting wordt vervolgens post voor post nagegaan. Bij de bespreking van de aanschaf fing van een minimax ter bestrijding van kleine brandjes komt de verbou wing van de school naar voren. B. en W. hadden gedacht voor de vernieuwing van het dak f 150noodig te hebben. Weth. PROVOOST heeft echter deskundig advies ingewonnen en daaruit blijkt dat de kosten on geveer f 500 zullen beloopen. Een heele discussie ontspint zich hierover daar het bedrag niet uit de begrooting kan worden gevonden en men is tegen het aangaan van een leening. Tenslotte wordt besloten, geen mini max aan te schaffen en de vernieuwing zoo mogelijk over twee jaar te ver- deelen. B. en W. zullen het werk doen nagaan. Op voorstel van B. en W. wordt besloten de haag rond de bergplaats in orde te doen brengen. De begrooting wordt vastgesteld tot een bedrag van f 19662.12 met een post onvoorzien van f 312 37. Die voor het electrisch bedrijf tot een bedrag van f 4903, met een on- voorzienpost van f 600. Rondvraag. Dhr BRAKMAN wil het rouwkleed bij een begrafenis kosteloos beschik baar stellen. Het is al wel 10 maal betaald. De VOORZITTER acht de prijs van f 1,25 voor tweede klas niet te hoog. Dhr BRAKMAN acht het verkeerd dat de gemeente profiteert. Het kleed ls nog goed en kan nog jaren mee. De VOORZITTER heeft geen be zwaar als de Raad meent dat het noodig is. Daar de andere leden in den prijs echter geen bezwaar zien en de heer Brakman er geen voorstel van maakt, sluit de voorzitter, daar niemand meer het woord wenscht, hierop de ver gadering. SINT KRUIS. Raadszitting van 28 October 1930. Uitgezonderd Wethouder De Sutter is de Gemeenteraad voltallig bijeen onder voorzitterschap van Burgemees ter A. Dhont. Deze opent de ver gadering en wordt uit naam der aan wezigen hartelijk geluk gewenschtmet het feit, dat het juist een jaar geleden is te zijn beêedigd als hoofd der ge meente. Een jaar van prettige samen leving, waarover allen het eens zijn en hopen op nog tal van dergelijke jaren. Notulen worden gelezen en goed gekeurd; enkele stukken voor kennis geving aangenomen. De gemeente-begrooting 1930 wordt gewijzigd, voornamelijk om de kosten van gemaakte dienstreizen, waarop niet was gerekend. Op het ingekomen verzoek van het Bestuur der Muziekvereeniging „Elk naar zijn krachten" wordt gunstig be schikt en voor 4 achtereenvolgende jaren de jaarlijksche bijdrage van f 100 verlengd. De hoofdschotel is de gemeente- begrooting voor 1931, waarvan een 3-tal exemplaren hebben gecirculeerd. Artikelsgewijze behandeling wordt niet verlangd. Alleen toelichting bij sommige punten, speciaal in verband met de nieuwe financiëele verhouding tusschen Rijk en Gemeente. De post: bijdragen voor pensioen door de gemeente-ambtenaren wordt op voorstel van dhr DE BRUIJNE zonder hoofdelijke stemming besloten tot het verhalen van 3 en 5' s ls 8'/j pCt. op de ambtenaren, die In 1929 of later zijn in dienst getreden. De nieuwe Burgemeester, die ten gevolge van ruim 10 jaar wethouder met 1 Januari 1931 reeds op maximum jaarwedde als Burgemeester komt, zal voor eerst de eenige zijn, die zal bijdragen. Zij die In de oorlogs- en distributiejaren de gemeente hebben gediend en den gemeente-veldwachter blijven vrij van pensioenbijdragen te moeten dokken. De begrooting wordt overigens vastgesteld zooals zij voorgesteld was n daarop de vergadering gesloten. De laatste rit. 135. Vier dagen na dien verschrik- kelijken droom kwam de auto, keurig gerepareerd, thuis. Dadelijk besloot meneer met mevrouw en Betje een toertje te maken. Had hij maar gewe ten, dat het z'n laatste rit zou zijn, dan was hij zeker thuisgebleven! 136. Van het kerkplein liep een straat sleil omhoog naar den dijk. Toen ons gezelschap passeerde waren twee man nen met een woonwagen aan 't tobben om naar boven te komen Eén man duwde aan de wielen, terwijl de baas op het arme paard los rammelde. OOSTBURG. Dat het ernst is met de exploitatie van het Beursgebouw alhier, blijkt wel doordat de N.V. heeft besloten het ensemble Frits Bouwmeester op 23 of 30 November te laten optreden: op gevoerd zal worden het in diverse bladen zeer gunstig gerecenseerde blij spel in 3 bedrijven: „Belinda" van Milne, voorafgegaan door een éénacter De ernst des levens". Verder zal, naar verluidt, op 17 Dec. a.s. de A. V. R. O. in de Beurs komen met het volledig orkest onder Nico Treep, en heeft de N. V. voor het verdere van den winter nog meer op het programma staan. IJZENDIJKE. Dinsdag jl. hield de muziekvereeni ging „Geduld Overwint" haar jaar vergadering. De voorzitter spreekt bij de opening zijn dank uit aan het Gemeentebestuur voor den steeds genoten krachtigen steun en aan degenen, die door rente- looze voorschotten de vereeniging in staat hebben gesteld uniformpetten aan te schaffen. Met de mededeeling, dat de kans bestaat, dat de directeur, die zooveel voor de vereeniging heeft gedaan, spoedig zal vertrekken, verklaart hij de vergadering voor geopend. De rekening, met aan uitgaven f 891,69, wijst een tekort aan van f 9,04. De nieuwe begrooting be loopt f 784 met als onvoorzien f 32,50. Als bestuursleden werden herkozen de heeren G. Bevin en A. Wijffels, Aan het einde der vergadering wer den 5 aandeelen (rentelooze voor schotten) uitgeloot. gehouden op Vrijdag 24 Oct. 1930- des nam. 2 uur. De Raad dezer gemeente vergader de Vrijdagmiddag in voltallige zitting, onder voorzitterschap van den burge meester. Bij opening der vergadering bleek dat de publieke tribune met een 50-tal personen was bevolkt, wat an ders de gewoonte niet was. Bij de ingekomen stukken was een verslag van de verkeerscommissie, waar in gesproken werd over het interview dat deze commissie had gehad met den Minister van Waterstaat betref fende het leggen van den grooten ver keersweg door de kom van Sluis. Het onderhoud hald tot uitslag dat de Mi nister toezegde den zomer van 1931 een oezoek aan Sluis te zullen bren gen om zich van de situatie op kie hoogte te stellen. Van den gemeente-opzichter was een schrijven ingekomen om een vergoe ding voor het toezicht op buitenge wone werkengoedgevonden werd hem 3 pCt. van f790,- is f23,70 uit te betalen. Thans kwam aan de orde de goed keuring van de rekening 1929 der Godshuizen. De rekening van (deze instelling sloot met een goed slot van f 1160,94 en die van het Gasthuis met een batig saldo van f377,24. Bij de begrooting dienst 1931 sloot de rekening van het Gasthuis met een slot van f54778,05 en die van de Godshuizen met een batig saldo van f4361,59. Met algemeene stemmen werden de ze rekeningen aldus .vastgesteld. Van den heer Jac. Coppens Jzn. was een verzoek ingekomen om ont heffing hondenbelasting dienst 1930. De voorzitter deelde mede dat de hond doodgegaan was en dat hij f 3,75 f>er half jaar had betaald. De onthef fing werd1 met algemeene stemmen verleend. Aan den heer'A. de Paauw alhier wend op zijn verzoek ontheffing ver leend van Ide rioolbelasting 1930. Door het Bestuur dér Maatschappij tot bevordering van Ooft- en Tuin bouw in Zeeuwsch-Vlaanderen is aan de gemeentebesturen in West-Z.-Vlaan- deren een circulaire gericht om maat regelen te nemen tot vernietiging van den bastaardsatijnvlinder. Nadat de voorzitter in het kort een overzicht der schade en bestrijdings middelen had gegeven, stelde hij voor de hoofden der diverse scholen om medewerking te verzoeken, wat met instemming bekrachtigd werd. Daarna kwam het hoofdpunt van deze vergadering: het beslissen tot al of niet deelname aan de stichting eener centrale drinkwaterleiding Voor Z. Vlaanderen, volgens het beknopt plan 1930. De voorzitter deelde mede, dat aan de raadsleden een 'rapport van het Rijksbureau voor 'drinkwatervoorziening betrerrende het beknopt plan 1930 was rondgezonden. De zaak van de waterleiding, aldus de voorzitter moet nien objectief be schouwen en ook (moet men in 't oog houden dat een waterleiding Voor onze streek van het grootste belang i.' Spr meende verder niets meer over dit punt te moeten zeggen, daar ieder der raadsleden door de verschillende rapporten wel op de hoogte zou zijn De heer Albregts zegt dat met het nieuwe rapport een heel nieuwe rege ling is getroffen en dat de begrooting 30 pCt. zal verhoogd worden, zoodat het risico van de gemeente van f200.000 op f260.000 zal komen. Waar moet dat naar toe zegt hij (verder. De gemeente heeft nu reeds een schuld vafl ongeveer f40.000. Hij rilt en beeft voor de kleine werkman als hij eraan denkt. Ook voor de industrie acht hij de waterleiding niet noodig, daar er hier toch naar zijn zeggen geen fa brieken kunnen bestaan. De heer Aernaudts kan niet inzien dat iemand die niet mbet aansluiten daarvoor toch zal moeten betalen, zoo als dhr. Albregts meent. De risico-garantie voor de gemeente blijft toch, antwoordt deze. De voorzitter meent dat dhr. Al bregts de zaak van veel te pessimisti- schen kant beschouwt. Het Rijk is er wel degelijk zeker van, dat de zaak remteeren zal. Als de zaak Idan zoo vast en goed staat waarom wil men dan verplichte aansluiting, vraagt dhr. Albregts Op verzoek van den voorzitter werd door den secretaris het ontwerp be sluit voorgelezen om duidelijk te doen uitkomen dat medewerking alleen wordt veneend onder uitdrukkelijke bepaling van verleenen der risjco-garantie door Rijk en Provincje. Op het gezegde van dhr. Albregts dat volgens het plan 1930 het risico voor de gemeente grooter zal worden, licht de voorzitter toe dat er vrijwel geen risico voor de gemeente komt. Toch bleek dhr. Albregts niet over tuigd te kunnen worden en als Sluis in de onkosten zal bijdragen vindt hij dit een groot schandaal. (Applaus op de publieke tribune). 90 pCt. der be volking js tegen de waterleiding en als men dan nog er wil voorstemmen, noemt hij het een ramp voor de ge meente. i 1 De heer Van Mazijk meende dat het cijfer 90 wel een weinig te hoog wordt aangeslagen, want na ide vergadering

Breskensche Courant | 1930 | | pagina 2