pgeruimd ens. Prachtsorteering )ITTIEZ-van de Velde - BRESKENS Raadsvergadering te Nieuwvliet. Advertentiën Provinciale Stoombootdienst. 9retour- biljetten (|2j '2iiigeliflgeDZjr|Jfeski ééndaac Gritzner naaimacl wames- en Kinderpullovprs en Vesten worden pret pl.m. 30 pCt, dracht van Vogelenzang bijna alles ge reed is. Er is alleen nog een raadsbe sluit noodig. Vervolgens wordt 'de overeenkomst voorgelezen en alzoo vastgesteld. Begrooting 1931. VOORZITTER: Ieder heeft de be grooting thuis gehad en daar door nie mand hulp is ingeroepen, veronderstel ik dat alles goed begrepen is. Ik wil gaarne eerst het woord geven voor het houden van algemeene beschouwingen. Dhr. NOTEBAARTIk verzet er mij tegen. lie, dat maar 25 opcenten op de vermogensbelasting worden geheven; 2e, dat geen opcenten op de fonds belasting zijn geheven; 3e, dat de gemeente geplaatst is in de 3e klasse inplaats van de 2e. 4e, dat bij de personeele belasting 2 klassen zijn ingevoerd voor inwo ners van dezelfde gemeente. Ik zal er 'mu nog geen voorstel van maken maar ik wensch vooraf op te merken dat ik het daarmee niet eens ben. Daar verder niemand het woord ver langde, ging de voorzitter vervolgens punt voor punt de begrooting na. Bij enkele werden besprekingen gevoerd. T elefoojn. Dhr. LUTEIJN: Het is me opgeval len dat het bedrag voor de telefoon zooveel hooger is. Wat is daarvan de reden VOORZITTER: Tegenwoordig gaat veel per telefoon wat vroeger per brief gijig en U zult het met me ..eenS zijn dat nie" op die mlanier heel wat meer bereiken kan. Dhr. LUTEIJN: Dat is mogelijk, maar liet is 'toch duurder dan per hrief. Het bedrag lijkt me werkelijk hoog. VOORZITTER: Vrijwel alle uitga ven stijgen. IVorig jaar is uitgegeven f141,-. Een raming van f 150,- is dan toch niet te hoog. Pensioensbijdragen. VOORZITTER: Ieder heeft kennis genomen van het 'bijgevoegde adres van den Ned. Bond van lJoiiti€-a:nbte- naren, waarbij wordt gevraagd de pen sioensbijdrage van 'den veldwachter voor rekening van 'de gemeente te nemen Men herinnert zich waar schijnlijk nog wel leen .gelijksoortig ver zoek, om dat voor alle gemeente-ambte naren te doen. Dat is toen afgewezen. Omdat ik meende toen zelf belangheb bende te zijn, heb ik me er buiten ge houden. Naderhand is echter geble ken dat ik toch al kleiner aftrek had omdat ik vóór 1913 jn functie was en zoodoende slechts 6 inplaats van 8 pCt. pensioensbijdrage moest betalen. Met het oog op het vertnelde stellen B. en W. (u voor, de veldwachter premievrij te salarieeren en de bijdrage van de andere ambtenaren op 6 pCt. terug te brengen en de andere 2 pCt. dus voor rekening van - de gemeente te nemen. Dhr. CARELS: Bij de vorige be handeling is er zelfs geen voorstel van B. en Wi. ter tafel gekomen, omdattnen meende het niet jn die r;chting te snoe ten zoeken. Nu doen B. en W, (het wel. Ze zijn dus geheel veranderd. De veld wachter zal jiu premievrij pensioen krijgendat is onbillijk tegenover de andere ambtenaren. Maar die volgen dan natuurlijk het volgend jaar. Weth. WOITTIEZ: De vorige maal was ik er pok tegen, maar nu js er heel wat meer werk, zoodat verhooging bil lijk was. En ik was er op deze manier voor omdat ik dacht als wij nu ver- hoogen en een volgend jaar komt een voorstel tot lager aftrek der pensioens premie dan is het dubbel. VOORZITTER: We zijn nu twee jaar verder dan de vorige maal en er is heel wat meer werk. Het verzoek voor den veldwachter heeft ons aan leiding gegeven, ook |de andere salaris sen te herzien. In de omgeving van on ze gemeente ,is de aftrek overal gerin ger of geheel voor rekening van de gemeente. Verder is Breskens de voordeeligste gemeente wat de loonen van het sec retarie-personeel betreft. Alleen Schoon- dijke wint het nog. Dhr. CARELS: Ik blijf het onbil lijk vinden. Als de veldwachter meer verdient geeft dan een verhooging, b.v. als bode-concierge. De andere ambtenaren krijgen wel meer als de 3000 is bereikt. VOORZITTER! Dat gaat pas in ill 1936. Nadat de voorzitter den heer LIJK nog nader heeft ingelicht, stelt deze Voor, de veldwachter vrij te maken en bij de anderen den aftrek van 8 op 4 pCt. te brengen. VOORZITTER: Dat voorstel gaat nog verder dan dat van B, en (Wi. zop- dat wij ier ons niet mee kunnen ver- e«%a.' Dhr. NOTEBAART: Ik ben voor allen vrij, maar wil er geen voorstel van maken. Dat van den heer Lijk zal ik echter steunen. Dhr CARELS: Was het niet beter, bij allen, dus ook bij den veldwachter maar 6 pCt af te trekken en de laatste een verhooging te geven van f 75 voor zijn bode-conciergeschap. B. en W. bespreken dit even nader en geven den heer Carels daarna in overweging zijn voorstel in te trekken, omdat de consequenties ervan niet te overzien zijn. B. en W. zuilen dan in stemming brengen een aftrek van 6 of 4 pCt. zonder uitzondering, terwijl dan een verhöoging van den veldwach ter nog eens kan bekeken worden om in een volgende vergadering als voor stel te komen. Bij dit voorstel legt ook de heer Lijk zich na korte discussie neer. Het voorstel van 4 pCt. wordt ver volgens verworpen ,met ide stemmen der heeren Woittiez, Cappon, Luteijn en Carels tegen, terwijl de 6 pCt. af trek met dezelfde stemmen voor wordt aangenomen. Nazien der Boeken. De Ver. van Ned. Gemeenten heeit aangeboden de boeken van den ge meente-ontvanger periodiek na te doen zien door een aan hun bureau verbon den accountant. B. en W. stellen voor dit te doen voor de som van f120 per jaar. Met een woord van waardeering voor den gemeente-ontvanger beveelt de voorzitter goedkeuring van die post aan, waarbij hij zich nog beroept op den groei der gemeente. Op een desbetreffende vraag van den heer LUTEIJN deelt de voorzitter mee, dat bij f 40 igrooter uitgaat ook de re keningen worden nagezien. V overselling Tusschen den heer NOTEBAART en den VOORZITTER ontspint zich een discussie over een post van f75 voor ververschinjg. Eerstgenoemde wil die schrappen; er wordt reeds f175 voor presentiegelden uitgetrokken, zoodat de post onnoodig is. Beter was dat bedrag te besteden voor bestrijding der tuber culose De voorzitter merkt op dat het bedrag voor verversching niet alleen dient voor de raadsvergaderingen, maar ook voor het houden van conferenties met diverse inspecteurs enz. De heer Notebaart trekt 'hierop terug. Archief Op een vraag van den heer CARELS deelt de voorzitter mede, dat het regis- fcreeren van het archief noodig is in verband met den groei der gemeente. Ook al bij vertrek van den secretaris oi een ambtenaar zullen de nieuwe spoe diger wegwijs zijn, als eenheid in de archieven bestaat. Brandweer Dhr. LUTEIJN: Vindt U f 100 niet te weinig? De vrijwillige brandweer zal toch ook betaald moeten worden. VOORZITTER: Het bedrag is be doeld als onkosten voor de geregelde oefeningen. Dhr. CARELS: Ik ben het met dhr. Luteijn eens. Als straks B. en W. een onderzoek hebben ingesteld bij de ver schillende gemeenten voor de aanschaf fing van een nieuwe Dhr. NOTEBAARTDat is niet aan de orde. Dhr. CARELS: ,Dat is het wel dat zijn toch ook onkosten voor de brand weer VOORZITTER: Dat zal moeilijk te ramen zijn. Hier worden alleen be doeld de onkosten voor het oefenen. Komt er brand dan zullen de uitgaven die noodig zijn, gevoteerd moeten wor den, zooals steeds is gebeurd. Ramen is niet wel mogelijk. Dhr. CARELS: Hf stel voor de post met f100 te verhoogjen. Het voorstel wordt verworpen met de stemmen der heeren LUTEIJN, LIJK en CARELS voor. Dhr. NOTEBAARTVoor brand- biuschmiddelen is f 250 uitgetrokken. De mogelijkheid bestaat dat een nieu we spuit wordt aangeschaft; was i,et dan niet beter Idie post pro memorie te ramen VOORZITTER: Bij het opmaken der begrooting was dat nog niet bekend en ook nu is er geen zekerheid van aan schaffing. Dat bedrag dient voor de aanschaffing van slangen, ladders enz. Komt een nieuwe spuit dan kunnen altjjd nog maatregelen wonden ge troffen. Dhr. LUTEIJN: Is het accoord met Van Melle tot wederopzeggens toe? VOORZITTER: Van Melle heeft geen accoord met de gemeente maar met de P.Z.E.M. ik meen dat dat in 1932 afloopt. Vervalt het dan, dan zijn wij weer vrij. Dhr. LUTEIJN: Ik vraag dit omdat in verschillende .gemeenten de tarieven heel wat voordeeliger zijn. Zoo b.v, te Sehpondjjke, VOORZITTER: Dan moet dat toch weer op een andere manier verhaald worden. Keur- en sladit'oonen De heer CARELS heeft geconsta teerd dat die raming lager is dan (het bedrag dat de laatste maal is ontvan gen, waarop de voorzitter toelicht dat het het beste is voorzichtig te ramen de post is veranderlijk. Op de vraag van hetzelfde lid of de keurloonen niet verlaagd kunnen worden meent de voorzitter de tijd daarvoor nog niet gekomen, Weth CAPPON bepleit verschillen de tarieven voor groote en kleine die ren, maar ziet de bezwaren van het m'aken van een daarvoor geschikt ta rief wel in. Vaccinatie en Lijkschouwing. Dit bedrag (dat voor het wethoui derschap van dokter Wallien f 75 be droeg, is met eenige bijdrage van het Rijk thans op f150 gebracht. T uberculose De heer NOTEBAART wil hiervoor een bedrag uitgetrokken zien. Na de inlichting dat de wijkverpleging z;ch reeds op 'fiat gebied beweegt en de toezegging dat nog een onderzoek in die richting zal worden ingesteld, ver klaart hij zich hierdoor tevreden ge steld. Gemeente-Opzichter In verband met het meerdere werk door den groei der gemeente stellen B, en Wi. voor het salaris voor de bouwpolitie te verhoogen van f325 tot f400 en Voor het uitoefenen van toe zicht enz. inplaats Van f325 te sala rieeren f500, 'met "'beding dat alleen 5 pCt- zal worden gegeven bij helt plaatsen van nieuwe gebouwen. Aldus wordt goedgekeurd. Begraafplaats De vergoeding voor onderhoud be graafplaats en grafdelven '.wordj op f 150 gebracht. De benoeming zal ech ter jaarlijks geschieden. B. en W. ach ten de tijd voor een vasten gemeente werkman nog niet gekomen. Steun behoeftige". Dhr. NOTEBAARTEr is maar f 100 uitgetrokken. Komen er ter secretarie nooit klachten dat 'te weinig gegeven wordt. VOORZITTER: Een antwoord daar op is moeilijk. Nog niemand heeft in de handen geklapt van blijdschap, maar er zijn toch meermalen ook tevreden menschen. Wij kunnen met de aan vragen natuurlijk niet altijd accoord gaan. Maar om te spreken van bij zondere klachten, neen, die hebben we niet. Steun werkloozie". Dhr. DE KRUIJTER: Waarom is voor ondersteuning wefkloozen niets uitgetrokken VOORZITTER: Dat gebeurt al ja ren niet; Als het noodig is wonden wel maatregelen getroffen. Dat is ge bleken toen een paar jaar geleden een bedrag ineens van f 1000 werd gevo teerd. Nu is vanmorgen dat adres bin nengekomen, maar bij het opmaken der begrootfng bestond geen enkele aan leiding een post daarvoor uit te trek ken. Dhr. DE KRUIJTER: Het is thans een zwakke benauwde toestand. Wel niet voor allen, maar toch voor nog al enkelen. In de drukste tijd van 'het jaar hebben velen jgeen werk. Misschien kunt iu wel meededen hoevelen er op de secretarie bij het bureau voor ar beidsbemiddeling zijn ingeschreven. VOORZITTER: Dat aantal bedraagt zoowat 10. Willen we de bespreking hiervan laten rusten tot B. en W. hun advies uitbrengen? Aldus wordt besloten. De begrooting wordt vervolgens zon der hoofdelijke stemming goedgekeurd. Benoeming. Op voorstel van B. en W. wordt dokter Broodman vervolgens belast met de behandeling van vaccinatie en doodschouw en geneeskundige behan deling van het veldwachtertsgezin. Rondvraag, Op aanwijzing van den heer Lu teijn zullen ,B. en W. den toestand onderzoeken van het begin Boulevard, waar door het afloopen van water een voor de aldaar wonenden onmogelij- ken toestand bestaat. Vrijdagavond had een voltallige zit ting plaats van den Raad onzer ge meente onder voorzitterschap van "den Edelachtbaren Heer Waghto. Nadat de notulen der vorige vergadering waren goedgekeurd deed de voorzitter Meddtfeelihg van de goedkeuring der bouwverorde ning door Oed. Staten. 16 October i* re in werking getreden- Licti oefeningen. Op voorstel van B. en W. wordt besloten weer voor 2 jaar ontheffing te vragen van het geven van lich. oef. op de O.L.S. Pensioenspremie. Van het hoofdbestuur van den Alg. Bond van politie-personeel in Neder land is het verzoek ingekomen, de pensioenspremie van den veldwachter per 1 Jan. a.s. voor rekening van de gemeente te nemen. B, en Wi. wijzen er op, dat Jiet vorig jaar het salaris ingevolge een schrijven van den Comm. der Koningin is ver hoogd, dat verder de meeste ambtena ren ook nog premie betalen en meenen dat uitzondering maken voor één cate gorie onbillijk zou zijn. Zij adviseeren derhalve afwijzend, wat met algem. st. wordt goedgekeurd. Electr. net. De voorzitter herinnert aan de vorige ziftingen, waarin B. en W. machtiging werd gegeven, deskundig advies in Te winnen over de waarde van het net. De prijs voor een dergelijk advies, aangevraagd bij het electro-technisch bureau der Vereeniging van Ned. ge meenten, bedraagt pl.m. f300,-; waar bij dan de kosten voor, indien noodig, plaatselijke opname niet inbegrepen zijn Dhr. J. DE HULLU meent, dat be sproken was, dat tot f 400,- mocht wor den gegaan, zoodat de kosten nog mee vallen. Andere leden beamen dit. Weth. PROVOOST, op de eigen lijke zaak neerkomend, vindt de be slissing moeilijk- Aannemende, dat de waarde f 1000,- 'hooger zou zijn dan het bod van de P.Z.E.M., gaat deze dan daarmee laccoord. Als dat niet het geval is, is het geld voor het advies weggegooid. Weth. A. DE HULLU merkt daar- tegenover op, dat met het advies in de hand de Raad sterker staat. Men kan dan het bod beter beoordeelen. Dhr. SCHIJVE sluit zich hierbij aan. Dhr. J. DE HULLU informeert of dat advies oOk zal inhouden de waarde der voorwaarden, die door de P.Z.E.M. worden gesteld, als b.v. schade door derden Nadat dhr. de KEUNINCK ook op het uitbrengen van het advies heeft aangedrongen, wordt innet alg. st. aldus besloten. A.N.W.B- B. en W. zijn van oordeel dat deze Bond veel goéds doet, maar vinden een contributie van f 25,- voor een kleine gemeente als Nieuwvliet te hoog. Zij adviseeren dus afwijzend te beschik ken op het verzoek om toe te tredqn als buitengewoon lid. De meeste Jeden staan op hetzelfde standpunt, zoadat met de stem vóór van den heer Brakman, die het belang zeer groot acht. Ver keer s verbetering. Op advies van B. en W. wordt aan een verzoek tot verbeterd verkeer tus schen de Zuidhollandsche en Zeeuw- sche eilanden adhaesie betuigd. Verzoek landarbeiders Namens het hoofdbestuur der land arbeidersorganisatie is het verzoek in gekomen, de reiskosten te vergoeden van de arbeiders die "aar Wieringen zijn getrokken; indien de gemeente dan een verzoek tot den minister richt zal wel de helft worden terugbetaald. B. en W. hebben over dit verzoek lang geconfereerd. Zij betreuren het dat arbeiders uit de gemeente verdwij nen. Dat is een schadepost ook voor de neringdoenden Overwogen is ook dat voor de landarbeiders de gemeente zich reeds offers getroost bij werkloos heid. Het advies luidt afwijzend. Den heer DE KEUNINCK, die naai de grootte van Tiet bedrag in formeert antwoordt de voorzitter, dat het per persoon zeker f 10 zal be dragen, maar dat het totaal moeilijk- te taxeeren is, omdat meerderen kun nen volgen en deze dan ook niet af gewezen kunnen worden. Weth. PROVOOST deelt mede dat er bij die 10 nog uit andere gemeen- ten zijn 'en kan niet inzien dat zooals de brief zegt het in het belang der gemeente zou zijn. Dhr. DE KEUNINCK spreekt zijn spijt uit over het verloop der kwestie. Er zijn ruwe stakers geweest maar ook ruwe boeren. Hij zou het beter vinden als de goede arbeiders weer in dienst terug werden genomen. De VOORZITTER verzoekt zich bij het verzoek1 te bepalen en de staking buiten bespreking te houden. Dhr. SCHIJVE zou het vergoeden der reiskosten onbillijk vinden tegen over de werkwilligen en haalt hierbij aan het geval van den werkman Dek ker: die geen hulp kan krijgen. Hij vindt het eigenlijk een schande voor de gemeente. Spr. beeft gehoord dat zijn vrouw weer naar de Koningin heeft geschreven en al kan men daar eens om lachen, het blijft een erg geval. Dhr. SONNEVIJLLE merkt op dat wel eens hulp is verleend. Wat het verzoek betreft, spr. meent, dat geble ken is dat de reis kon worden be taald, dus dat steun niet noodig is. Bovendien heeft spr. gehoord dat er ai terug zullen komen. Dhr. DE KEUNINCK stelt vervol gens voor iedere staker f 3 te vergoe den bij een reis naar Wieringen voor minstens 1 maand. Dit voorstel vindt echter geen steun; het voorstel van B. en W. wordt ver volgens aangenomen met alle stemmen. Dhr. DE KEUNINCK motiveert de zijne door op te merken dat hij niet is voor algeheele vergoeding. (Slot volgt). 3MS Voor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden gedurende de ziekte en bij het overlijden van onze geliefde Echt- genoote, Dochter, Zuster, Be huwdzuster en Tante, Mejuffrouw Johanna Anthonia Willemsen, betuigen wij onzen hartelijken dank. x Uit aller naam, L. W. VAN PUTTEN. /Breskens, Oct. 1930. (14) Met ingang^ van 1 November 1930 zijn tot. wederopzegging, 4 October 1931, tegen den prijs van gezelschaps- kaarten op elk traject verkrijgbaar. tyjv Z,IJU uiterlijk Het gen der zuigelingen is tot nadere aankondiging uitgesteld. DE ZUSTER. De is bekroond met de Jioogste onderscheiding Dit is dé machi ne voor alle voorkomende naai werk. Ook om te,stoppen en te borduren, waarin gratis onderricht wordt gegeven. Desgewenscht met 2 of 3 ma chines op zicht te ontbieden. Ook verkrijgbaar op afbeta ling. (19) Minzaam aanbevelend. P. M. Contant-Leenhouts te Schoondijke. Aanbevelend,

Breskensche Courant | 1930 | | pagina 3