Raadsvergadering Breskens, Week-Menu Rechtszaken. School- en Kerknieuws Gewestelijk Nieuws Mijnheer Pimpelmans en z'nFordje. Woensdag 29 Oct. N. V. Beursgebouw Oostburg. Demonstratie-avond .van de „Heemaf" uit Hengelo, met film en lichtbeelden. o KON. NED. SCHOUWBURG v GENT. Zondag 2 Nov. in middagvoorstelling en avondvoorstelling: #lr heb een mensch gedood. FRANSCHE SCHOUWBURG. Zondag 2 November. In middagvoorstelling Paganini. Opéra in 4 bedrijven. kunnen bezwaren mondeling bij Ged. Staten inbrengen en hun belangen be pleiten of doen bepleiten. Zij het dan misschien stroef, de zaak is weer op gang. Intusschen zijn de gebouwen van het Burger-Gasthuis verkocht en is het ziekenhuis hier gesloten. De zieken verzorging, zoo noodig de verpleging in andere ziekenhuizen gaat nog op de gewone wijze voort Men drukt dit uit door te zeggen het Gasthuis is nog in tact". Sedert 1 Januari 1930 zijn er even wel slechts 4 Regenten meer, die de zaken regelen, in de vacature ontstaan door het vertrek van den heer H. Wil- lems is nqg niet voorzien. De benoe ming in deze vacature moet geschieden door de Vereenigde Vergadering van den Gemeenteraad en het College van Regenten. Men is toch niet bang zoo'n vergade ring te houden Bij het Burger-Weeshuis is het nog zonderlinger, daar zijn eigenlijk slechts 3 regentjen meer. Twee moesten met 1 Januari 1930 aftreden; in de vaca tures moest voorzien worden door den Gemeenteraad, maar, wellicht omdat men in de zekere meening verkeer de dat Ide zaak in iiet oeg .i van 1930 zijn beslag zou krijgen, heeft men de zaak laten loopen. ,,Laten zitten, wat zit" kan men niet zeggen, want de tijd was om, maar naar verluidt, wor den de afgetreden regenten toch nog steeds ter vergaidering opgeroepen en nemen deel aan de te nemen besluiten. Het is zeker, dat er op het oogon- blik in de bestuurscolleges van Gast en Weeshuis een eenigszins zonder linge toestand heerscht. Het ergste er aan toe zijn evenwel de armbesturen, die voor dezen hun bron van inkomen had uit de batige sloten van het Burger-Weeshuis, zijnde het Hervormd en het Katholiek Arm bestuur, die jn de laatste jaren geza menlijk bijna f 10.000 kregen. Sedert Januari 1930 is dat achterwege geble ven en dientengevolge zitten aie arm besturen zonder gelid en loopt de be deeling spaak. Men zegt dat de nieuwe instellingen van weldadigheid: ,^de Commissie van Beheer" en „Sint Jan" reeds een voor schot ontvangen hebben ter nadere af rekening op hun erfenis, en dit voor schot respectievelijk afgedragen heb ben aan het Hervormd en aan het Katholiek armbestuur om daarmede de armlastigen te onderhouden, maar deze sommen bedragen slechts een klein deel, van wat zij gewoon zijn te ont vangen. De Commissie van verdeeling schijnt het lange treuzelen moe te worden en heeft naar men zegt in de vergade ring van Donderdag 1.1. besloten f 10.000 (liet bedrag ongeveer, dat het Weeshuis in de laatste jaren aan de armbesturen gaf) onder aile armbestu ren ponds-ponjdsgewijze te verdcelen eveneens op nadere afrekening. Het is te begrijpen, dat in dezen moest gehandeld worden en men hoopt algemeen, dat men èn bij den Raad van Beroep èn bij Ged. Staten de zaak met bekwamen ernst en spoed zal be handelen, opdat zij eindelijk haar be slag krijgt. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 27 October. Het volgende vonnis werd o. m. uitgesproken: Veroordeeld wegens: Een aanvaring op de Westerschelde, Waarbij een persoon het leven liet, te wijten hebben: M. L., 31 jaar. sleep bootkapitein te Antwerpen, 1 maand hechtenis, voorwaardelijk proeftijd 3 jaar. AARDENBURG. Zondag 26 October, in een volle kerk, nam Ds H. J. Barnouw afscheid van zijne gemeente. Na voorlezing van 1 Cor. 12 4— 12, hield hij een toespraak met als tekst de woorden van I Joh. 4 16b „God Is liefde, en die In de liefde blijft, die blijft in God en God in hem". Na de toespraak bedankte hij de verschillende bestuurscolleges en per sonen en In het bijzonder den Kerke- raad, met wien hij ruim 9 jaar op prettige wijze had samengewerkt. De ouderiing P. de Bruijne sprak Ds Barnouw toe namens den Kerke- raad en de gemeente, wat hij in die 9 jaren had gedaan met zijn prediking en door zijn onderwijs op de wijze en de richting, zooals hij dat volgens zijn overtuiging had gemeend te moeten geven deze sprek er bracht ook dank aan M;evrouw Barnouw, die gedurende 9 Jaar als leidster der Zondagsschool was opgetreden en daardoor de kin deren aan zich had weten te binden, een bewijs, dat haar onderwijs goed was; verder werd haar dank gebracht voor wat zij op geestelijk gebied had gedaan voor de rijpere jeugd en hoe wel op dit pad teleurstellingen haar deel waren, heeft zij zich toch telkens weer gegeven met haar gansche hoofd en hart, met al haar kennen en haar kunnen, met haar geheele zijn aan de opbouwing der jeugd. Doch behalve dac bracht spreker haar ook dank voor haar medewerking aan het vereeni- gingsleven In Aardenburg, waarbij zij zich verdienstelijk gemaakt heeft met het begeleiden van zangspelen en solonummers, hetwelk zij alles deed op heel eenvoudige wijze, maar toch zoo buitengewoon goed in het belang der gemeente. Beiden werden voor alles dank ge zegd, daarbij den wensch uitende.dat het hun met hun geheele gezin verder goed moge gaan. Uit Oostburg en St. Kruis, waar Ds Barnouw consulent was. waren vele belangstellenden opgegaan om bij het afscheid van Ds Barnouw tegenwoor dig te zijn. Ds Faber uit Oostburg dankte den scheidenden leeraar voor wat hij voor Oostburg was geweest en voor wat hij daar had recht gezet; ook namens St. Kruis bracht deze spreker hem dank. Ds F. van de Wissel alhier sprak namens de Doopsgezinde gemeente en prees de goede verstandhouding tus- schen de beide Kerkgenootschappen, wat wel hier uit blijkt, dat Ds B. in vele Doopsgezinde gezinnen een wel kome gast was. Ten slotte voerde de aanstaande consulent voor Aardenburg, Ds Beu kenhorst uit Sluis, nog het woord en prees Ds Barnouw als goed pastoren als goed collega in den ring Sluis, waar zij hem zullen missen en dankte voor de vele blijken van vriendschap, welke hij en zijn gezin gedurende de 9 jaren van hem en zijn vrouw hadden mogen ondervinden en verzocht daarop de gemeente namens den Kerkeraad den scheidenden leeraar toe te zingen de bede uitgedrukt in Psalm 134 '3, waarop Ds Barnouw de verschillende sprekers dankte voor de gesproken woorden. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk. Zondag 2 Nov. 1930. Breskens v 9.30 u ds Keers Doopbediening. Aangifte hiervan Zaterdagavond van 7—8 uur. BRESKENS, Beroepen tot pred. bij de Ned. Herv. Gem. te Doesburg, Ds J. A. Raams te Kloetinge (vroeger alhier.) OOSTBURG. De heer E. Mobach, cand. te Haar lem, heeft voor het beroep naar de Ger. Kerk alhier bedankt. WAARSCHUWING. BRESKFNS. Verleden week is alhier aangetrof fen een persoon, die werkte voor straatevangelisatie en die een papier bij zich had, dat als getuigschrift moest dienen, onderteekend door een admi nistrateur. Bij onderzoek bleek, dat er echter geen administratie bestondj en dat de man ten eigen bate werkte. Dergelijke gevallen komen Vaak Voor. Laat niemand, die zeker wil zijn, er niet in te loopen, boeken of traccaat- les koopen of gtld geven aan onbe kende personen, die voor christelijke doeleinden komen collecteeren, als ze geen schriftelijk bewijs van den pre dikant bij zich hebben. Iedere predikant is bereid een aanbeveling te geven voor dergelijk werk, als hem bij onder zoek blijkt, dat er geen bedrog in 't spel is. Telkens blijkt het, dat men- schen boeken gekocht hebben, die het geld niet waard zijn of gaven gege ven hebben, die nooit gebruikt wor den voor het doel, waarvoor de gever ze bestemde. Ds. KEERS CADZAND. De collecte voor het Roode Kruis heeft in deze gemeente f 10.50 op gebracht. Tijdens het onweer dat Vrijdag avond j.l. over deze gemeente hing, sloeg de bliksem nog op het laag spanningsnet met het gevolg, dat aan een huisinstallatie eenige schade werd toegebracht. Voor den cursus voor het voort gezet onderwijs (de vroegere avond school) meldde zich dit jaar niemand aan. SLUIS. In de Vrjjdag gehouden vergadering van den Gemeenteraad is het voorstel van B. en W. tot toetreding tot de beperkte plannen der Zeeuwsch- Vlaamsche waterleiding verworpen met 4 tegen 3 stemmen. HOOFDPLAAT. Zaterdag 25 October 1930 des na middags te omstreeks 3 uur is het sleepschip genaamd Sophia ill, schip per Gerrit van Neijenhoff, even voor bij de haven alhier gezonken op het schor. Bedoeld schip was geladen met sui kerbieten e" bestemd voor Wittouck. De bemanning bestaande uit 6 kop pen is door den sleepboot „Leen" van W. Muller te Temeuzen gered. Oorzaak van het zinken was volgen si verklaring van den schipper dat het schip door de Noorderlijken golfslag scheef kwam te liggen waarna het water ,in de ruimen kwam. Zondag 26 October hebben 2 pomp- booten het water uit het schip ge pompt waarna dit weer vlot kwam. Het is omstreeks 1 i/B uur vergezeld van twee pompbooten en .een sleepboot naar Temeuzen vertrokken. Het schip was verzekerd bij de Kei zer te Rotterdam. EEDE. Het echtpaar Ed. Martijn en A. van Maele vierde Maandag zijn gouden hu welijksfeest. De negen kinderen, alle gehuwd, waren met de kleinkinderen naar de ouderlijke woning getogen om dien dag te vieren. De burgerij heeft het gouden paar groote eer bewezen. De steenwegvan het grenskantoor tot door het dorp was aan weerszijden met sparren be plant, met guirlandes verbonden. 'sMorgens werd hen 'een Heilige Mis opgedragen. In een versierde auto ging het kerkwaarts en daarmede werd in den inamiddag een toertje gemaakt. Vreugdeschoten werden gelost en 's avonds was alles electrisch verlicht. GROEDE. Zondagavond te omstreeks half tien uur is tot een op heden nog onBe- kend gebleven oorzaak, 'brand uitgebro ken in de landbouwschuur van den heer J. B. Becu-de Hullu, alhier. De oogst, alsmede een groote voor raad pootaardapjrelen zijn een prooi der vlammen geworden. Door het heldhaftig optreden van den iheer A. B. van Hijftfe, konden een vijftal paarden gered worden. Van het 'laatste paard dat hij poogde van het halster los te maken, kreeg hij een ,slag tegen een zijner scheen- beenen, zoodat hij van verder redden van dit dier moest afzien en het paard in de vlammen is omgekomen. Juist bij tijds 'heeft betrokken persoon nog eigen leven kunnen redden. Verzekering dekt de schade. Het onderzoek naar de oorzaak de zer ramp, wordt; door de politie ijve rig voortgezet. In verband met bovenstaande is he denmorgen een zekere P. E„ als ver dachte, naar Middelburg gevöerd-. AARDENBURG. (Heden) Dingdag 28 October des na middags 2 uur js openbare raadsverga dering gehouden van den Gemeenlje- raad alhier met de volgende agenda I Voorstel van 'B. en W. tot aan schaffing van een motorbrandspuit; II. Voorstel van B. en W, tot aan sluiting bij de waterleiding; III. Wijziging begrooting 1930. Het verslag kon ons voor het af drukken van idit nummer niet meer be reiken en volgt iin het nummer van Za terdag a,«, Meneer Pimpelmans heeft nachtmerrie's. 133. Gelukkig! Meneer Pimpelmans bedacht zich, dat hij nog een bus benzine bij zich had en begon dade lijk zijn motor te vullen. Maar wat deed de auto nu opeens raar. Ze begon te schudden en op een hevige manier en te hoesten en te proesten ls een echt mensch. 134. Meneer Pimpelmans wreef zijn oogen uit! Hij ontwaakte. Wat had-ie gedaan? In plaats van zijn motor te vullen had hij het waterkarafje leeg. gegoten in mevrouw's open mondl Och, och, wat was het goeie mensch geschrokken! Vóór deze vergadering heeft het raadslid, Mevrouw IR. M. AncionVan Maldegem, de volgende vragen tot het College van Burgemeester en Wethou ders van Aarderfburg gericht: Aardenburg, 25 October 1930. Aan Het College van Burgemeester en Wethouders te Aardenburg. De ondergeteekerfde Mevr. R. M. AncionVan Maldegem, lid van den Raad der gemeente Aardenburg, heeft de eer de volgende vragen aan Uw geacht College te richten met beleefd verzoek deze wel te willen behandelen en, indien mogelijks te beantwoorden op de eerstvolgende publieke raadszit ting. 1. Kunnen Burgemeester |en Wet houders met cijfers en data aantoo- nen, dat in Aaildenburg de laatste 10 of 20 jaar zoodanig watergebrek is geweest, dat de gezondheidstoestand der bevolking daaronder leed en uit dien hoofde drinkwaterleiding nood zakelijk is 2. Hebben Burgemeester en Wet houders het advies gevraagd van de" gemeente-arts inzake de hygiënische noodzakelijkheid der drinkwaterleiding, daarbij tevens overwegende, dat water leiding de bron Ik'an zijn van infectie vo'or heele landstreken, welke daarvan gebruik maken (Gevallen besmettelijke ziekte, o.a. in Hamburg verspreid door de water leiding aldaar). 3. Indien voorgaande vraag ont kennend moet beantwoord worden, zijn Burgemeester en Wethouders dan be reid dit advies alsnog te vragen en dit aan den Gemeenteraad over te leggen 4. Hebben Burgemeester en iWethou ders zich georiënteerd betreffende hef gebruik en de wafercapiciteit van dë te leggen waterleiding bij gebruik van een brandspuit lals zij van plan zijn aan den Raaid voor te stellen, aan te koopen Is hun bekend, dat de waterleiding te Middelburg te dien opzichte niet voldoet en daar thans weer een bedrag van veertig duizenfl gulden is gevo teerd om de toevoerbuizen van zes en acht duim op twaalf duim wijdte te brengen Zijn zij op de hoogte der te leggen hoofdleiding door deze gemeente? 5. Kunnen Burgemeester en Wet houders met algeheele zekerheid zeg gen, dat de thans reeds veel te hooge tarieven na eenjge jaren niet zullen verhoogd behoeven te worden indien b.v. de waterleifding slecht zou ren- deeren 6. Is bij het voorstel van Burge meester en Wethouders tot aansluiting bij de drinkwaterleiding wel voldoende overwogen, welke nieuwe financieele lasten in dezen jnalaise-tijd, die vooral in deze landbouwstreken zoo drukt terwijl de toekomst nog veel donker der ziet, jop de schouders der inge zetenen worden gelegjd? 7. Achten Burgemeester en Wet houders zich Idan wel naar eer en ge weten verantwoord, 'toch de waterlei ding op te dringen aan de Aarden- burgsche bevolking, die vrij wel in haar geheel daar tegen gekant is? Met de meeste hoogachting, R. M. ANCION-Van Maldegem. Nu 't winterseizoen weder is aan gebroken en daarmede de tijd voor het gebruik maken der bibliotheken, kunnen we niet nalaten een zeldzaam jubileum te memoreeren op bibliotheek-gebied. Het is n.l. reeds gedurende 40 jaren, dat de heer K. L. Reepmaker ge heel belangeloos de functie van biblio" tliecaris der Nutsbibliotheek vervult. Moge hij nog jvele jaren in 't belang van 't leesgrage publiek werkzaam we zen. Op 1 November a.s. hoopt de heer A. Ros het feit te herdenken, dat hij voor 40 jaren als koster bij de Doopsgezinde Gemeente werd benoemd Maandag 27 dezer kwam de Raad in voltallige zitting bijeen onder voor zitterschap van den Edelachtbaren heer D. H. VAN ZUIJEN. Notulen* Deze worden voorgelezen, waarna de heer LUTEIJN opmerkt, dat de be sluiten betreffende de brandspuit niet precies zijn weergegevener staat niet in dat de oude spuit in orde gemaakt zal worden. VOORZITTER: Die is in orde. Over eenkomstig uw voorstel zal Zaterdag a.s. de spuit geprobeerd worden. De genoemde kosten 'betreffende aan schaffing van meer materiaal als slan gen e.d. Ingek Stukket". a. Verzoek van de afd. Breskens der Transportarbeiders, waarin zij er op wijzen, dat velen hunner zonder werk zijn, terwijl arbeiders van buiten de gemeente iiier wel werk vinden. Ver zocht woidt maatregelen te nemen, dat aan dien toestand een eind wordt ge maakt, of dat productief werk wórdt verschaft of een steunregeling voor de uitgetrokken arbeiders wordt vastge steld. VOORZITTER: Dit verzoek is pas dezen morgen binnengekomen, zoodat' B. en W. nog geen gelegenheid hebben gehad, het adres te bestudeeren. Ik stel dus voor het aan het college te rug te zenden Dhr. DE KRUIJTER: Wanneer kun- nen we dan dat advies verwachten VOORZITTER: Het is bij een zoo belangrijke kwestie niet gemakkelijk, precies den tijd aan te geven, maar in alle geval zal het zoo spoedig moge lijk zijn. Dhr. DE KRUIJTER: De reden dat ik het vroeg was dat hulp bij enkelen wel direct noodig is. Dhr. NOTEBAART: Met het uitstel kan ik alleen accoord gaan als het ver zoek zoo vlug mogelijk weer in een vergadering terug komt. Aldus wordt besloten. b. Dankbetuiging van de A.N.W.B, voor het zich aanmelden als buitenge woon lid. c. VOORZITTER: Ik 'kan de heeren verder mededeelen dat voor de over- Ook de Oostersche vróuw weet datJPurol de huid gaaf en gezond iakt en bovendien fluweelzacht.

Breskensche Courant | 1930 | | pagina 2