Breskensche Courant 25 Het Wijk van Koning Boris Het geheim der Visschershut Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. FEUILLETON De Gast- en Weeshuiszaak te Aardenburg. 40ste Jaargang Woensdag 29 October 1930 Nummer 3576 ABONNEMENT: per kwartaal 1,25; buiten Breskens 1,40. Buitenland 6,50 per jaar. Zondagsblad per kwar taal f 0,65; en buiten Breskens 0,725Bui tenland f 3,50 per jaar. Verschijnt: - iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND Advertentiën worden aangenomen tot uiterlijk 1 uur nam. Uitgave: J. C. LE BLEU, Dorpsstraat 35, BRESKENS Tel. 21 Postrekening 70179 ADVERTENTIËN: van I 5 regels f 0,75; iedere regel meer 15 ent. Ingez. mededeelingen 30 cent per regel. Handelsadüertentiên bij regelabonnemcnl groole korting. Tarief op aan vraag verkrijgbaar. GRA TIS verzekering voor de abonnes tegen ongelukken, en Si jij wel voor de volgende bedragen: gulden bij levens- 7 gld bij dood py m* gld bij ver- gld bij ver- j gld bij ver- lange ongeschikt- If II I door lies van een f l*es van een TmL I I lies van een heid tot werken een ongeluk hand of voet oog duim De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te s-Gravenhage. gld bij ver lies van een wijsvinger I /a gld bij verlies lil van eiken anderen vinger Het zoo juist voltrokken nu- welijk van Koning Boris van Bulgarije met een docirter van het Italiaansche koningspaar ves tigt weer feens de aandacht op het dikwijls zoo zwaar beproefde volk der Bulgaren en zijn heer- schers Nadat Rusland Vorst Alexander tot afstand had gedwongen, omdat hij niet langer een Vazal van den Tsaar wensch- te te zijn, kreeg Bulgarije een prins uit het Huis Coburg tot vorst. Deze wist niet alleen zijn pas verworven souverei- niteit te verdedigen (tegen zijn buren - de Turken, Serviërs en Grieken - doch ook den invloed van het oppermachtige Rusland te beperken. Zijn werk werd met het koningsschap beloond. Koning Ferdinand zorgde op des- potisch-patriarchale wijze voor de be schaving en welvaart van zijn- land, doch deze vreedzame arbeid werd tel kens onderbroken door de herhaalde lijk terugkeerende oorlogen. Servië was nog altijd de doodsvijandzoowel Grie kenland als Rusland wenschten het be zit van Constantinopel en Koning Fer dinand hoopte zelf ook, zich in de Aya Sofia de oude keizerskroon op het hoofd te kunnen laten zetten. In 1914 ontplofte het eerst op de Balkan het Europeesche buskruitvat en de ^wereldoorlog brak uit. Ook nu had de Koning van Bulgarije groote beslis singen in handen. Hij sloot zich bij LUitschland en Oostenrijk aan en zijn land vormde de ophaalbrug van de be legerde vesting (ICentraal-Europa". De erfvijand Servië werd vernietigd; uit den kroon van den gevluchten ko ning Peter moet Ferdinand zelfs een inktpot hebben laten maken. Te Nish, de oude noofdstad van Servië, ont moette hij den Duitschen keizer en Bulgarije scheen bijna een groote mo gendheid te zullen worden. Doch Duitschland was uitgeput en moest den oorlog opgeven. Nu trof Bulgarije de eene ramp na de andere. Koning Ferdinand moest aftreden, doch zijn dynastie bleef aan bet bewind. Door zijn moeilijke geschiedenis gestaald wist het volk deze vreeselijke crisis te1 boven te komen en in het onrustig ste land van Europa keerde de rust te rug. De jongere, energieke Koning Bo ris kan nog altijd profiteeren van den verstandigen raad van zijn vader en door zijn 'huwelijk met een koningsüoch 51. Zou ,men n|u niet van aljen, die zulk een bondgenootschap sluiten, mo gen en willen eischen dat zij alle waar borgen hebben voordat zij tot zulk een stap overgaan ■jlk ben er zeker van dat gij mij in theorie allen gelijk geeft. Gij voelt dat het noodzakelijk is. Maar zie nu hoe in de praktijk gehandeld wordt. Een aardig of minder aardig gezicht, een fatsoenlijke naam, overeenkomst van stand en positie, beginsel of gods dienstige belijdenis en klaar is het. De ringen worden gewisseld en ver loofd zijn ze. Verder geen waarbor gen noodig. Dat is het systeem van de verlovingen, zooals ze tegenwoordig in 't algemeen gesloten worden, 'tls immers maar een proef, Mocht het straks blijken, dat hij niet bij haar past of mocht het hem dunken dat zij geert geschikte vrouw voor hem zal zijn, wel dan hebben zij immers hun verontschuldigingen en geeft de een den ander op, even gemakke lijk als zij bij elkander gekomen zijn. tier uit het opgeleefde Italië hoopt het volk, dat ide afzienbare toekomst veilig isf Het juicht de verbintenis van harte toe. Beide verloofden stammen .af van al die oeroude geslachten, die sinds eeu wen de Europeesche volkeren gere geerd hebben of nog regeeren. Het Huis Coburg regeerde in Saksen en Thiiringen, doch ook voor de revolutie in Portugal en nog heden ten dage in Engeland en België. Want al moest de Engelsche Koning tijdens den oor log zijn familienaam in ...Windsor" ver anderen, hij stamt toch af van Albert van Saksen-Coburg, de echtgenoot van Koningin Victoria. Konitng Boris is een achterkleinzoon van Louis Philippe, den laatsten Franschen koning. Door zijn moeder uit het Huis van Bourbon is hij verwant met ex-keizerin Zita van Oostenrijk en met Koning Alfons XIII van Spanje. De toekomstige koningin van Bulgarije (Stamt af van de Saksische hertogen. Haar moeder is een prinses uit Montenegro, het ,,land der zwarte bergen," een idyllisch minjatuurstaatje, dat nu leen onderdeel van het Konink rijk Joego-Slavië js. Een van haar zus ters is getrouwd met een prins van Hessen, wiens moeder een zuster van den Duitschen ex-keizer is. Door dit huwelijk wordt het ingewikkelde net van familiebanden tusschen de Euro peesche vorstenhuizen nog. wat verder aangevulddeze betrekkingen zijn ech ter niet meer van zooveel belang als in vroeger tijd, toen de vorstenhuwelij- ken de politiek van Europa- bepaalden. Evenals men dat bij menschen vindt, ziet men ook volken, die alles gemak kelijk bereiken en .andere, die voortdu rend voor hun 'bestaan moeten vechten. Het Bulgaarsche volk is wel een der meest geplaagde uit de wereldgeschie denis. Het behoort tot de Mongolen en is oorspronkelijk afkomstig uit het Wolga-gebied. Daar herinnert nog steeds het dorp Bolgary met zijn ruïnen aan de vroegere residentie van hun Khans, die door Timoer verwoest is. Tijdens de Volksverhuizing nam een deel van dit Wiolgavolk bezit van de reeds door Slavische elementen be woonde, oud-Romeinsche provincie Mo- sia en noemde liet gebied al dadelijk naar zijn eigen naam. In 1809 werd Sofia gesticht, de tegenwoordige hoofd stad van Bulgarije en nog in dezelfde eeuw namen zij het Christendom aan en wel in 864. Tevens werd daarbij de Oud-Slavische taal van hun Christen predikers Cyrillus en Methodius aan genomen. Gedurende Zes eeuwen ble ven de Bulgaren schatplichtige nabu- Zoo wordt wat een inleiding en deel behoorde te zijn van het sacrament van het huwelijk, door het slijk ge sleurd en verlaagd tot minder dan een handelszaak, want daarbij gelden we- derzijdsche verbindingen voor onver brekelijk. ^Duizenden achtbare en nauwgezette Christenen en andere hoogst fatsoen lijke menschen, zouden» als zij mij zoo hoorden spreken van de verloving als een proefneming, zich zeer waarschijn lijk beleedigd gevoelen en met veront waardiging zeggen, (dat zij het nim mer zoo opgevat en bedoeld hebben. .jMijn brave menschen, zou ik hun antiwoorden, dat weet ik wel. Gij vrou wen, die vanmorgen hier zijt» verloofd of getrouwd, als uw verloofde of man tjot u gekomen was en had gezegd, dat hij het eens met u probeeren ;wou en dat hij zich het recht voorbehield om er weer mee op te houden, als gij hem na zekeren tijd niet meer bevielt, ik weet zeker, dat gij hem den rug toegekeerd en niet meer aangekeken had, omdat gij u diep beleedigd ge voelde door zulk een voorstel. En elk eerbaar en karaktervol man zou 'desge lijks handelen indien de vrouw zOo sprak. ,,In theorie zijn we het hierover al lemaal eens, Maar in de praktijk is het ren van de opvolgers van Constantijn den Grooten, die Constantinopel als residentie hadden. Tenslotte kwamen ze herhaaldelijk in opstand tegen de tyrannieke behandeling ider overheer- schers en toen zelfs hun kudden ge regeld naar de hoffeesten te Constanti nopel gedreven werden, gelukte het hun eindelijk, zich te bevrijden. In 1203 stichtten zij een eigen koninkrijk en hun vorst Johannes ging over tot de Roomsch Katholieke kerk, waarvoor Paus Innocentius III hem den konings kroon schonk. Nu begon een bloeitijd, waaronder het rijk zich al spoedig naar alle zij den uitbreidde, tot 'het in 1330 geheel verwoest werd door het eveneens sterk in kracht toenemende Servië. Sinds dien tijd zijn de beide Balkanvolken eikaars doodsvijanden. De Servische overheersching duurde echter slechts 60 jaar, want toen kwam voor Servië zoowel als voor Bulgarije de Turksche overheersching, die eeuwen zou duren. Kort na den [dood van Koning Johannes was de Bulgaarsche bevolking weer tot de Grieksch-Katholieke kerk te ruggekeerd thans gingen velen over tot den Islam. De Bulgaarsche natio naliteit dreigde verloren te gaan, de Slavische taal nam in grooten getale Turksche, Walachijsche en Albanische elem,ent(en op. In 1750 waren er slechts 4 scholen in het land en daar werd onderwijs gegeven ,in het Grieksch. Doch het volk, dat in dappeiWid zijn verwantschap met de Turken en in versland die met de Hongaren toon de, zou jiog eenmaal in opstand ko men en leen rol spelen in de geschiede nis. Door de voortdurende oorlogen der Turken was 'het land verwoest en sinds 1650 trokken de Bulgaren terug naar de vlakten Vanuit de bergen, waar heen zij tijdens de Turksche overheer sching gevlucht waren. Na den Turksch Russischen oorlog Van 18781886 kreeg het volk zijn zelfstandigheid terug en nu stroomden de naar Macedonië, Bes- sarabië en zelfs Klein-Azië uitjgewe- ken Bulgaren 'pij duizenden naar hun oude vaderland terug. Ze kregen een grondwet naar het voorbeeld der Ser viërs en een (eigen rechtspraak. In- plaats van den Patriarch van Constani- nopel bestuurde voortaan een Exarch hen in kerkelijk opzicht. Door bevor dering der Volksontwikkeling jkwam ook de volkstaal weer tot bloei en net doode 'kerk-Slavisch verdween uit de scholen; het doode Byzantijnsch—1 Grieksch uit de kerken. (Nadruk verboden). heel anders. In 'de praktijk is het zooals ik het u beschreven heb, een proefne ming en niet anders, die geen bindend karakter heeft. Maar dat is juist het schandelijke ervan, het onteerende en verderfelijke. Ge kunt 'met alles op deze wereld de proef nemen, maar niet met harten, niet met de innigste en teederste neigingen ien (gevoelens van het menschelijk hart. Dat is roeke loos spelen met'vuur, dat is het op wekken van fcen brand, dien gij zelf niet meer blusschen kunt". De predikant verhief zijn stem, edele verontwaardiging straalde uit zijn zwar te oogen, alsof hij stond en sprak tegen degenen, wie zijn woorden gol den, en zijn indrukwekkende verschij ning en het vuur en de overtuiging •waarmede hij sprak, verhoogden het gezag en den indruk zijner woorden. Met forsche stem en forsche gebaren, alsof hij het zijn hoorders voor altijd vast op het hart wilde binden, ging hij voort; ,»In deze proefnemingen, die men verlovingen noemt zijn duizen den harten gebroken en duizenden le vens verwoest zijn diepe felschrijnen- de wonden geslagen» die de tijd nim mer meer heëlen kan en zij zijn oor zaak geweest dat mannen en vrouwen, verbijsterd en wanhopig door de grie vende teleurstelling 'die hun leven ge- 15 Maart 1929 namen de verschil lende armbesturen te Aardenburg het besluit het BurgerGasthuis en het BurgerWeeshuis op te heffen en 27 September 1929 keurden Ged. Staten van Zeeland dat besluit goed. De zaak zou nu spoedig beslist zijn, want zoo redeneerde- sommigen» nu lag het aan ons, dat wil zeggen laan de personen uit Aardenburg, |die de v,er- deeling verder op pooten zouden zet ten, en die zouden de zaak toch zeker met bekwamen spoed behandelen. In werkelijkheid js dit ook zoo ge weest. Een Commissie van verdeeling. werd ingesteld, een Raad van Beroep werd benoemdnieuwe instellingen van wel dadigheid wenden in het leven geroe-/ pen met ontvangers-griffiers inkluis, die evenwel tot nog toe geen administratie hebben moeten voeren, omdat er niets te administreeren was. De Commissie van verdeeüng toog met blakenden jjver aan het werk. Zij vergaderde menigmaal tot 's avonds laatzette heele 'boomen op over soms nietige onderwerpen, (maar toereikte toch in betrekkelijk korten (tijd het doel: de verdeeling der goederen, tot zoo ver als zij dat te regelen had. Met Januari 1930 was zij met haar werk gereed. Als het aan haar gelegen had, had alles in deze maand haar beslag gekregen. Nu schrijven wij straks No vember en het einde i„ uog niet jn het verschiet; want in deze zaak had de Raad van Beroep de wachtgelden te regelen en Ged. Staten moeten die wachtgelden goedkeuren. Bewijzen zijn niet te leveren, maar het heeft er allen schijn van» alsof de beide laatstgenoemde lichamen de zaak ,,op zijn elf-en-dertigst" behandelen. Begin .December 1929 kwam de Raad van Beroep voor de eerste maal bijeen en daarna nog verscheidene malen. De vergaderingen duurden telkens bok heel lang, waarschijnlijk is er dus ook over de wachtgelden zwaar geboomd, maar het resultaat kwam eerst op 2 Juni 1930, toen in een openbare vergadering de diverse wachtgeldregelingen .vastge steld werden. Men zegt, dat in de wachtgeldrege ling de Commissie van Verdeel(rtg of de nieuwe instellingen van weldadig heid recht hadden gehoord te worden, maar dit js zooiets geweest als ,,een wassen neus". Naar verluidt heeft de troffen had, tot 'de grofste zonden zijn vervallen. En (ik zeg het nog eens, dat verlovingen, die aldus aangegaan en verbroken worden en - niet leiden tot een huwelijk, in negenhonderd en ne gentig van de duizend gevallen een misdaad op rekening van den trouw- breker zijn, een misdaad voor God en de menschen". o Zichtbaar onder den indruk van de ■prediking verliet de schare na de be ëindiging van den Idienst de kerk. De zusters Portmans hadden nog geen woord gewisseld, toen zij al eenige mi nuten buiten wanen. Zij overdachten hetgeen zij gehoord hadden, want het had hen buitengewoon (getroffen. Als meerdere vrouwen van Ihaar soort en haar leeftijd hechtten zij buitengewoon aan minnetrouw, en verafschuwden zij niets zoozeer als (trouweloozen omgang. Zij waren zoozeer in gedachten ver diept, dat Lize haar taschje vergeten had, en zij wendde zich juist ver schrikt tot Johanna en wilde haar ver zoeken om mee terug te gaan in de kerk en daar te zoeken, toen het (jonge meisje, dat zij een plaats hadden in geruimd in de bank, op haar toe kwam met het bewuste voorwerp in de band en ^ïaat aansprak met de (Woor- Raad van Beroep wel is waar in jeen korte voorvergadering de genoemde lichamen zoogenaamd „gehoord" maar invloed op den gang van zaken, waar bij het toch hun financjeele belangen en in de allereerste plaats de zorg voor hun armengelden betrof, schij nen zij niet in het minst gehad ite hebben, hoewel de belangstelling van velen op die vergadering groot was. Het moet evenwel al heel spoedig gebleken zijn, dat het moeilijk ging eenige aanmerking te maken op de regeling, want dan werd de opmerker dadelijk met .juridische argumenten den mond gestopt of doodgeslagen. In den Raad van Beroep zitten 31/2 jurist, zoodat een gewoon mensch daar niet tegen op kan. De wachtgelden werden dus vastge steld op 2 Juni 1930, zooals de Raad van Beroep die geregeld had. Geen sylabe werd er in gewijzigd. Zij werden toegezonden aan Ged. Staten van Zeeland, aan de belang hebbendenen aan de Armbesturen, op wie de goederen zouden overgaan en daar rusten zij nu reeds bijna 5 maan den. Motieven 'dat er in die 5 maanden niet aan gewerkt is, schijnen er niet te vinden, want in al dien tijd heeft men omtrent deze zaak niets verno men; niets van 'den Raad van Be roep en niets van de zijde van Ged. Staten. Nu evenwel 30 October 1930 wordt er iets gedaan. Op dien datum kun- hen de personen, die op wachtgeld zullen gesteld worden, hetzij in eigen persoon hetzij door een gemachtigde den: #lAls 'tu belieft dames, dat hebt u vergeten". Dan 'maakte zij een bui ging en vervolgde .haar weg. De beide zusters stamelden een woord van dank en keken elkaar ont roerd aan. Het was niet het terugvin den van het taschje op deze wijze, dat haar getroffen had, maar de stem van het meisje. Het was een stem die te rugvoerde naar het verleden, die herin neringen aan gelukkiger dagen bij haar wakker riep, maar die zij toch niet nader thuis konden brengen. Beiden keken het meisje na, dat langzaam voortging, het Damrak op, alsof zij geen doel had en den in druk maakte van een vreemdelinge te zijn. Zij kon twintig jaren oud zijn. „Dat "is een aardig meisje," zei Johanna, toen ze van haar verbazing eenigszins bekomen was. „Hoe aange naam en sympathiek zag ze er uit en wat bevallige manieren. Maar die stem, waar kan ik die toch meer gehoord hebben. Wie zou zij zijn, Lize?" Ik weet het niet, Johanna. Zi] herinnerde mij aan iets, aan iemand, aan dingen, die hpel ver achter ons liggen. Maar ik weet niet wat het is. (Wordt vervolgd),

Breskensche Courant | 1930 | | pagina 1