Week-Menu School- en Kerknieuws Welensraardtghedeii op admi nistratief eo fiscaal terrein, Mijnheer Pimpelmans en z'n Fordje. Gewestelijk Nieuws Aan I KON. NED. SCHOUWBURG GENT. Zondag 26 Oct. in middagvoorstelling en avondvoorstelling: Frederika, FRANSCHE SCHOUWBURG. Zondag 26 October. In middagvoorstelling Carman, Opéra in 4 bedrijven. GROEDE. Aan den onderwijzer M. E. M. Wael- put is ziekenverlof gegeven en als tij delijke onderwijzeres is in zijn plaats benoemd, Mej. M. Trapman te Aar denburg. o AARDENBURG. Op de voordracht voor onderwijze res aan de openbare school te Nieuwer- kerk (Zeel.) komt onder anderen voor, Mej. S. Versprille alhier. De vergadering van den Raad te Breskens. de lieer Luteijn heeft aangegeven. Dhr. CARELS: B. en W. hebben in de conferentie die zij met ons hebben gehouden, beloofd te zullen onderzoe ken, op welke plaatsen voldoende wa ter wordt gevonden. Is dat gebeurd VOORZITTER: Ja zeker! En daar bij is gebleken, dat er alleen in de haven voldoende wordt aangetroffen. Niemand meer het woord? Dan zai het idee van den heer Luteijn worden uitgevoerd- Waterleiding. VOORZITTER: We krijgen dan het voorstel tot deelneming aan het be perkte, waterleidingplan. De heeren heb ben de stukken tiiuis gehad, dus zijn op de hoogte der plannen. Heel veel zou |er over te zeggen zijn, maar ik geloof wel, het kort te kunnen doen. Ik, kan eigenlijk volstaan met te zeggen Een waterleiding is noodzakelijk en waar ze ook reeds is aangelegd, ner gens heeft men er spijt van. Eén uit zondering wil ik maken voor degenen die er uit religjeuse overwegingen tegen zijn. Dat samenvattend stellen B. en W. ,U voor aan te sluiten bij het nieuwe plan Oost-West. Verlangt iemand hierover het woord Dhr. NOTEBAARTJa. meneer de voorzitter. Worden de kosten bij dit nieuwe plan veel zwaarder? VOORZITTER: Neen, die blijven precies gelijk. Maar de risico voor de gemeen(en wordt grooter, lomdat er minder zijn. Dit lisico vermindert gaan deweg, naarmate er nieuwe aanslui tingen bijkomen. Dhr. LIJK: Kunnen andere gemeen ten toen nog aansluiten zonder groote kosten Als er spins wijdere buizen gelegd moeten worden, nemen de kos ten weer toe en vermindert het risi co niet. VOORZITTER: Bij dezen aanleg is er reeds op gerekend, dat bijna alle gemeenten kunnen aansluiten. Anders zou het nog wel goedkooper zijn ge weest. Bovendien zullen de meerdere kosten voornamelijk drunken op de la tere aansluitende gemeenten. - Dhr. CARELS: Van wie is dit plan eigenlijk uitgegaan VOORZITTER: Dat is zoo ont staan: Zooals u zeker weet was het oude plan eigenlijk vastgeloópen. loen heelt de Commissaris der Koningin, die de menscnen in Zeeuwsch-Vlaande- ren niet van de zegeningen van een waterleiding wilde uitgesloten zien. er zich mee bemoeid. Een vergadering werd belegd, waaraan een groote groep vooraanstaande personen deelnamen, maar ate vergadering bracht geen uit komst. Toen richtte een groep indu- strieelen in het oostelijk deel het ver zoek, ,om de afwikkeling wat te bespoe digen en desnoods een beperkter plan uit te voeren. Dit verzoek werd over gebracht aan het Rijksbureau, dab hoe wel Jret noode liet oude plan losliet, een beperkter heelt uitgewerkt. Tal van conferenties zijn gehouden eer het als een voorstel kan worden rondgezonden- In ieder geval is dit reeds gewaar borgd, de drie gemeenten in het ooste lijk deel doen.er aan mee. Dhr. CARELS: Is de oude nu ont bonden VOORZITTER: Neen. Als de ver- schillende gemeenten hierbij aansluiten, zullen ze samenkomen. Dan zal worden beslist |Of onder hetzelfde bestuur zal worden iverder gewerkt dan wel .of de oude Mij zal worden geliquideerd. In ieder geval moeten de tot nu ge maakte kosten, ongeveer f 20.000 wor den overgenomen, V rijft ag heeft een zeer belangrijke raadsvergadering plaats gehad, belang rijk niet alleen om wat e' behandeld is, maar ook om het standpunt, dait daarbij is ingenomen. We hadden dan eerst de aansluiting bij de A.N.W.B.. waartoe op advies van B. en W. met algemeene stemmen besloten werd. Terecht werd daarbij overwogen, dat onze gemeente, die in de toekomst bij toeristenverkeer groot belang kan hebben, die vereeniging steunen moet. Het belang die gemeente, ook voor de toekomst, was dus domi- neerend! Geheel in strijd daarmee was het advies bij het volgende punt der agen da: Reorganisatie van de brandweer. In plaats van de kwestie direct flink op te lossen, kwamen B. en W,. met een voqrstel, dat in den grond eigenlijk bestendiging van den ouden toestand inhield: assistentie inroepen, als er brand ontstaat. Het beroep op het feit, dat er de laatste jaren heel weinig branden zijn voorgekomen, heeft wei nig waarde, als men zich de brand te Middelburg herinnert en als men den brand bij Van Meenen wil zien, zooals die zich zonder het gaan liggen van den s(erken wind zou hebben ont wikkeld. Dat de uitgaven bij aanschaffing van nieuw materiaal beduidend hooger zul len zijn, spreekt vanzelf, maar een be zuiniging als de voorgestelde lijkt ons van bedenkelijken aard. Er moet. zoo als de heer Luteijn opmerkte, afdoende worden geholpen. Anders blijft het lap werk. Indien dan al bezuinigd moet worden, hadden de voorstellen tot lid maatschap van de A.N.W.B. en tot verbouwing van het gemeentehuis beter nog achterwege kunnen blijven. Na een lange discussie bracht de heer Luteijn het van B. en W. reddende bemiddelingsvoorstel, om de oude spuit in orde te doen brengen en'dan daar mee te demonstreeren, maar tegelijk prijzen voor een nieuwe aan te vragen. Als men nu maar niet als eenige eisch van het slagen der demonstratie stelt, dat de oude spuit werkelijk wa tier geeft. Dat men aan bet beperkte waterlei dingplan zou deelnemen was wel te voorzien en ook logisch. Breskens vraagt het. De waterkwestie bij brand vindt daarin tevens haar oplossing. De verbouwing van het gemeentehuis scheen zeer belangrijk te zijn en nogal moeilijkheden mee te brengen. Ten minste, de bespreking moest in ge heime zitting plaats vinden en duur de minstens drie kwartier. Na herope ning bleek overeenstemming te zijn be reikt, wat niet te verwonderen fs. Ver andering van den toestand op het ge meentehuis is in verschillende opzichten hoogst noodzakelijk. Dat B. en W. tevens het oude plan van nieuwbouw, althans voorloöpig, hebben laten val len. verdient alleszins toejuiching: dat is bezuiniging op de rechte manier. Dhr. CARELS: Als wij aansluiten, zal er natuurlijk een afgevaardigde wor den aangewezen. Kan dan niet gebro ken worden met de tot nu toe ge volgde gewoonte om niets aan 'den .Raad njee te deelen, wanneer een ver gadering heeft plaats geiaul? VO0RZITTER: De afgevaardigde zal zich moeten houden aan wat de Raad daaromtrent voorschrijft. Overigens is tot nu toe heel weinig gebeurd, zoo dat bet weinig zin had, verslag uit te brengen. Dhr. CARELS: Dat is goed moge lijk, maar allicht waren we dan toch beter pp de hoogte geweest terwijl we nu niets weten. Dhr. NOTEBAARTDie gemaakte kosten, zijn die voor alle 21 gemeenten, of alleen voor hen, die aan het nieuwe plan meedoen. VOORZITTER: Al de gemeenten zullen natuurlijk naar evenredigheid moeten bijdragen. Verlangt nog iemand het woord over dit onderwerp? Niemand? Mag ik dan uit uw stilzwijgen opmaken, dat U met het voorstel van'B. en W. ac- coord gaat? Dan wensch ik U geluk met het ne men van dit besluit, dat zeer zeker zal bijdragen tot de vooruitgang onzer ge meente. ik wil er nog aan toevoegen dat ik de overtuiging bezit dat ver schillende andere gemeenten er spijt van zullen hebben dat ze niet hebben aangesloten. Gemeentehuis. VOORZITTER: We zijn thans geko men aan de besprdking „Gemeentel huis". Jk stel voor eerst in geheime ver gadering over te gaan. Na een drie kwartier wordt de zit ting heropend. VOORZITTER: B. en W. meenen dat (het voor een zich zoo snél Uit breidende gemeente als de onze is, noodzakelijk is het gemeentehuis te verbouwen. Hoe gaarne ze ook zouden overgaan tot den bouw van een nieu we, met een voorstel daartoe durft het college niet te komen. De kosten zouden een 45 tot 50.000 gulden be- loopen. Meermalen zijn -alle mogelijk heden overwogen en de conclusie is geweest dat wij U voorstellen, over te (gaan tot verbouwing Van dit ge meentehuis, welk voorstel met inbe grip van centrale verwarming ongeveer f5000 zal vragen. Daarmee kunnen we het dan voorloopig doen, maar het col lege hoopt binnen een paar jaar (te kunnen zeggen: we hebben dom ge daan. Want dat zou een bewijs 'zijn dat onze gemeente bijzonder sterk was uitgebreid. Dhr. NOTEBAARTU hebt zooeven drie plannen voorgelegd, maar B. en W. stellen er natuurlijk slechts één voor. Welk is dat? VOORZITTER: We kunnen ,er U wiel 4 a 5 voorleggen. Maar daar gaat het nu niet om. B. en W. hebben zelf nog geen keus gedaan bovendien. Eerst moeten we alles nog eens goed nagaan en bestudeeren. Het betreft nu alleen de vraag: wat zullen we doen? Er zijn drie mogelijkheden: a. we kunnen niet bouwen b. we kunnen verbouwen c. we kunnen ejn nieuw gebouw plaatsen. Dhr. CARELS: Waarom zijn in de begrooting niet opgenomen de kosten van meubileering, onderhoud enz. Dat zal toch ook zoo weinig niet zijn. VOORZITTER: Het gaat nu alleen om de vraag: zullen we liet doen ja dan neen. De Raad kan dan later be slissen, hoe de inrichting zal zijn. Dhr. CARELS: En toch is het van belang 'het te weten. Daarom zou ik willen vragen, of we kunnen volstaan met die f 5000, dan wel of er nog een f 2000 voor meubileering bijkomf. VOORZITTER: De meubileering is er niet bij gerekend, over de kosten daarvan (kan de Raad later beslissen. Verlangt nog iemand nadere inlich tingen? Niet? Kan ik dan U;t uw stil zwijgen weer co.icludeeren dat u met, ons voorstel accoord gaat? Mooi, dan zal het college de noodige stappen doen en zoo spoedig mogelijk met een definitief voorstel komen. Rondvraag. VOORZITTER: Heeft nog iemand iets voor de rondvraag? Dhr. LUTEIJNJa, meneer de voor zitter. De ijzeren dekplaat op de put aan Vogelenzang is bijzonder slecht Kunt U dat eens nagaan VOORZITTER: Het is B. en W, bekend, doch de put is in onderhoud bij de Diaconie en deze is reeds aan gezocht. verbetering aan te brengen. Dh|r. LIJK: Ik geloof dat die zaak al gauw in orde zal komen. VOORZITTER: Prachtig. Nog ie mand? Niet? Dan sluit ik de vergade ring. IV) Bclastingontduiken kost geld In de ooren van den niet-belasting- ontduiker klinkt dat wellicht vreemd. Belastingontduiken geschiedt toch om fiiiantiëel voordeel en hoe kan het dan geld kosten. De belastingontduiker weet wel be ter Inderdaad kost het in vele gevallen geld De lezer oordeele zelf. A. had vóór 1926 een beste zaak. Hij achtte het niet noodig al zijn bezit en al zijn inkomen op te gevenj Hoe minder belasting betalen, hoe beter, was het wachtwoord. Sinds 1926 gaan de zaken minder goed A. heeft een aardig inkomen buiten zijn zaak om en waarvoor zal hij zich zoo inspannen. A, werd steeds aangeslagen naar f 6,000,- inkomen. Gedurende eenige jaren bedraagt zijn totaal inkomen (dus het inkomen, dat bekend is, vermeerderd met het onbe kende inkomen) f5,000,- in 't geheel. Hij wordt nog steeds aangeslagen naar f 6 000,-. Reclameeren durft hij niet. Dan moet hij zijn boekhouding over leggen, Misschien stuurt de Inspecteur hem wel een rijksaccountant. Hij 'berust maar in dert te hoogen aanslag en betaalt nu al een .paar Meneer Pimpelmans heeft nachtmerrie's. 129. Met een ontzettende vaart schoot hij recht naar beneden. Zijn hart kromp ineen van ontzetting! Hij vloog rakelings langs alle mogelijke wereldbollen, groote en kleine, en was doodsbenauwd, dat hij er zijn hoofd tegen zou stooten. 130. Bom! daar zat hij in het gras. Toen hij weer tot z'n positieven kwam. stond er een vreeselijk monster voor hem. Een romp had 't niet. z'n armen en beenen zaten zoomaar aan zijn hoofd. „Ga je van mijn planeetje af,, opgeblazen aardworm!" gromde het monster. jaren ieder jaar f 100,- belasting te veel. Een ander voorbeelc. B. heeft een Hypotheek op zijn on roerende goederen groot f 1U.0ÜU,- Hij bezit f 20.000,- aan effecten. Waarom lost hij zijn hypotheek niet af. Dat is toch de meest veilige geldbe legging. Gok de meest rendabele geldbeleg ging. Hij betaalt 5 pCt, hypotheekrente en ontvangt van zijn etfecten gemiddeld 4 pCt, Met aflossing van de hypotheek wa re dus per jaar f 200,- te besparen. Waarom Joist B. dan niet af? Hij Jcan het niet!!! Want ,als hij de hypotheek aflost, zou de fiscus wellicht vragen waar de f lCkOOO,- vandaan komen. Want de fiscus weet van het bestaan van de f20.000- effecten niets af. Wilt U nog een ander voorbeeld. C. is een voortvarend zakenman. Iemand, die vooruit gaat Meer vooruitgaat, dan de buitenwacht vermoedt en de fiscus weet. Zoo door de loop der jaren heeit C. een aardig spaarpotje „achteruit','. Aankoop van een nieuw pand in een drukker (gedeelte van ,de stad, een pand, ingericht naar de eischen des tijds, is steeds het ideaal van C. ge weest. Een ideaal echter niet voor verwezen- lijking vatbaar. De benoodigde contanten zijn wel aanwezig, Maar ook C, kan niet. Ook |aan C zou de fiscus vragen uit welke middelen hij de uitgaven had bestreden en waar 't geld vandaan kwam,. Mocht Gij lezer U wellicht aan het euvel van belastingontduiken schuldig maken, doe dan een vrijwillige aan gifte. Wanneer U een vrijwillige aangifte doet, betaalt U slechts na hetgeen U over de laatste drie belastingjaren te weinig betaalde Geen verhooging dus. Een strafvervolging wordt niet in gesteld. BRESKFNS. Evenals het vorige jaar, zal ook dit jaar in onze gemeente weer gecollec teerd worden voor onze Nationale Stichting Tehuis voor alleenstaande Blinden van alle gezindten in Neder land te Wolfhezen: „De blinden van Wolfhezen", waarin onvermogenden geheel kosteloos zijn opgenomen. Dit vraagt veel geld. Wij twijfelen dan ook niet, of de lijst zal bij niemand tevergeefs worden aangeboden. Aan het te Den Haag gehouden ontwikkelings-examen voor assistent, conducteur en hoofdbesteller bij den postdienst heeft voldaan de besteller J. J. van Luijk alhier en C. P- de Brabander te Groede. Tijdens het zandladen op het strand Maandagmiddag, gingen de péarden van den voerman v. Z. alhier plotseling op hol. Met de driewielskar achter zich liepen zij 'door de Strand- straat naar de haVen, en draaiden om de daar geplaatste weegbrug de Groote Kade op. waarbij een auto, die zich daar bevond, nog even - werd geraakt. Op verschillende plaatsen werd tever geefs getracht de dieren tot stilstand te brengen, De marechaussée v. O. plaatste zich, toen zij de Dorpsstraat naderden, voor hen. De paarden weken echter naar links uit zoodat de kar met groote snelheid tegen de dubbele paal der electrische geleiding botste en erg be schadigd werd. Ook de paal kreeg een flinkfe deuk, terwijl eenige draden afsprongen en de lamp voor de straatverlichting, die eraan bevestigd is, werd afgesüngerd. Direct werd aan de herstelling begon nen. maar toch moesten ve-scliillende bedrijven, bij gebrek aan electr. stroom, eenige uren stilliggen. o CADZAND. De Raad onzer gemeente kwam Vrij dagavond j.l. in voltallige vergadering bijeen. Naar; aanleiding van een schrijven van de Maatschappij tot bevordering van ooft- 'en tuinbouw, ten aanzien van de bestrijding van den bastaardsatijn- vlinder, werd in beginsel besloten aan deze bestrijding medewerking te verke nen door hiervoor een later te bepalen bedrag beschikbaar te stellen. Op grond, dat ook op alle overige ambtenaren verhaal van pensioensbij drage woédt toegepast, werd het ver zoek van den algemeenen bond van politiepersoneel in Nederland om den gemeenteveldwachter vrij te stellen van de betaling eener pensioenpremie afge wezen. Eveneens werd niet ingewilljgd het verzoek van den algemeenen Nederl. Wielr. Bond om de gemeente als bui tengewoon lid te doen inschrijven, ter wijl er evenmin werd toe overgegaan lid te worden van de centrale vereeni ging ter behartiging van de maatschap pelijke 'belangen van zenuw- en ziels zieken. t Voor kennisgeving werd het ver zoek .aangenomen, om 'adhaesie te be tuigen aan een adres tot de regeering inzake verbetering van het verkeer tus- schen de Zuid-Hollandsche en Zeeuw- sche eilanden en West-Brabant, uitgaan de van een daartoe in het leven geroe pen comité. Medegedeeld werd. dat^ de verschil lende raadsbesluiten tot het heffen van belastingen (genomen naar aanleiding van de nieuwe financieele verhoudings wet) bij Koninklijk Besluit zijn "goed gekeurd, evehals het raadsbesluit tot heffing van rechten, overeenkomstig de besmettelijke ziektenwet 1928. De be grooting voor 1931 werd vastgesteld met een cijfer van f36381 in ontvang en uitgaaf, gewone dienst, en f12000 aan inkomsten en uitgaven, kapitaal- dienst; Ide begrooting voor het elec- tHciteits'bedrijf met een bedrag van f7184 aan baten en lasten en f1210 aan kapitaalsinkomsten en -uitgaven. Vervolgens werd eenwijziging van den ligger van wegen en voetpaden voorloopig vastgesteld. Besloten werd verder aan Ged. Staten weder onthef fing te verzoeken van de verplichting tot het geven van onderwijs in licha melijke oefening. De begrooting voor 1930 werd ten aanzien van eenige pos ten gewijzigd. Als hethuldjevan uw kindje stukgaat of smet gtneest het dan met Purol tn houdt htt bovendien altijd loovee» ^mogelijk droog rhet Purol poeder. B«f<k ■rttkdja'oil Apotk. co Drogisten.

Breskensche Courant | 1930 | | pagina 2