Breskensche Courant Het geheim der Visschershut Raadsvergadering Breskens, Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. FEUILLETON 40ste Jaargang Woensdag 22 October 1930 Nummer 3574 ABONNEMENT: per kwartaal 1,25; 'buiten Breskens ,40. Buitenland 6,50 per jaar. Zondagsblad per kwar taal f 0,65; en buiten Breskens 0,72^Bui tenland f 3,50 per jaar. Verschijnt: - iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND Advertentiën worden aangenomen tot uiterlijk 1 uur nam. Uitgave: J. C. LE BLEU. Dorpsstraat 35, BRESKENS Tel. 21 Postrekening 70179 ADVERTENTIËN: van I 5 regels f 0,75 iedere regel meer 15 ent. Ingez. mededeelingen 30 cent per regel. Handelsadvertenlièn bij regelabonnement groote korting. Tarief op aan vraag verkrijgbaar. GRATIS verzekering voor de O/TTT gulden bij levens- sld Dj dood —y e- gld bij ver- gld bij ver- A üer~ O r* ver- 1/N Dj verlies abonnes tegen ongelukken, en JI JIJ lange ongeschikt- 11 Jl J door f lies van een J 's La" ecn 4( J "an cen 2 J ',es van fJ üan ntel voor de volgende bedragen: heid tot werken een ongeluk hand of voet oog duim wijsvinger anderen vinger De risico. Van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen- Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Gravenhage. dat Breskens de leiding moet nemen. Ik bedoelde dat Breskens met zijn industrie meer gedwongen is dan ande re gemeenten om een spuit aan de schaffen. En een spuithuis hebben we al. VjOORZITTER: Daar kan geen mo- torbrandspuit in. Het spijt me heeren, maar al uw argumenten hebben mijn tneening niet veranderd. Dhr. NOTEBAARTMeneer de voor zitter, als we Van Melle meerekenen wordt het toch ook duur. VOORZITTER: Volgens ons voor stel betalen we alleen per verrichting. En in de laatste 26 jaar hebben we ongeveer 18 branden, groot en klein gehad. Stel daartegenover een uitgaaf van een f 5000dat wordt aan rente enz. immers veel duurder. Dhr. NOTEBAARTMet de spuit van Van Melle kunnen we niets be ginnen, dat is gebleken bij Van Meenen. VOORZITTER: Daar ben ik het. niet mee eens. Dat ze daar niet veel deed kwam door watergebrek. Dhr. NOTEBAARTDan kunnen we met die van Oroede ook niets doen. want dan is daar zeker geen wa ter genoeg voor. VOORZITTER: Goed, maar voor de kleine spuit is er toch voldoende. En verder, als, de heeren krijgen het straks nog in behandeling, de waterleiding komt. dan is er zeker water voldoende. Weth. WOITTIEZ: Als we rekenen dat de uitgaven voor een nieuwe spuit f5000 bedragen, zullen de kosten voor afschrijving en onderhoud, rente enz. veel hooger komen dan volgens ons voorstel. Bovendien zijn het meest klei ne branden, die met de oude spuit best gebluscht kunnen worden. Bij een an dere spuit is ook het water dinect op. Dhr. NOTEBAARTWat moeten we dan met die van Groede doen Dhr. CARELS: Weth. Woittiez spreekt daar van onderhoud. Maar de oude moet toch ook onderhouden wor den VOORZITTER: Zeker! Maar dat is niet zoo duur. Heeren, de kosten zijn werkelijk aanmerkelijk zwaarder. Dhr. CARELS: Ik zie de zaak zoo: Zit bij den Raad voor, spuit ie niet, dan [doet ie 'tniet, met de gevolgen daarvan, dan is de oude spuit voldoen de. Maar zit voor, dat de menschen geholpen moeten worden, dan hebben we eén goede spuit noodig. VOORZITTER: Accoord. En daar B. en W. meenen dat i de menschen met de oude spuit en een vrijwilligers korps geholpen kunnen worden, ontf raden ze de aanschaffing van een dure nieuwe. Verder verwijs ik naar de samen werking, die de Prov. Brandweerbond, waarvan ook in ons district een af- deeling bestaat, propageert. Dhr. CARELS: Die samenwerking nag toch niet hierin bestaan dat de een moet doen en de ander parasiteert. VOORZITTER: M.i. kan moeilijk ge zegd worden dat Breskens een parasiet is. proede waagt f 65,- voor iedere verrichting. Misschien zijn ze wel blij als er hier eens een brandje mocht ko men. Dhr. NOTEBAART: Hebben B. en W. officieele cijfers betreffende deaan- schaffingskosten van een nieuwe? VOORZITTER: Neen, die hebben we niet. Dhr. CARELS: Kunt U dan niet ens te Aardenburg informeeren naar rijs, Tegeling enz. Weth. WOITTIEZ: Het is hetzelfde type als de spuit van Van Melle. Spr. geeft vervolgens een uiteen zetting. Dhr. LUTEIJN: Meneer de voor zitter, zou het niet de beste oplossing zijn, wanneer we begonnen met de oude spuit in orde te laten maken en dan daarmee te demonstreeren Tege- lijk kunnen dan prijzen van nieuwe worden aangevraagd. Dan kan later worden beslist. In ieder geval moeten we goed materiaal hebben. Weth. CAPPON; Daar kan ik me goed mee vereenigen. Dan kunnen we zien wat de oude waard is. VOORZITTER: B. en W. hebben geen [bezwaar, hun voorstel voorloo- pig in te trekken en te handelen zooals gehouden op Vrijdag 17 October, des nam. te 3 ure Vrijdagnamiddag k\Vam de Raad on zer gemeente bijeen onder voorzitter schap van den Edelachtbaren Heer Bur gemeester D H. VAN ZUIJEN. De heer DE KRUIJTER was afwezig). Oim\ 3 uur opent de voorzitter de ver gadering waarna de notulen der vo" rige zitting voorgelezen en onveranderd goedgekeurd worden lngek Stukken en Meded. a), VOORZITTER: Ik deel de hee ren mede dat de heer WOITTIEZ is aangewezen als loco-burgemeester. Ver der is b. een verzoek ingekomen van be woners van de Nieuwe Sluis, waaiin zij' verzoeken om maatregelen te nemen, dat took zij bij het electrische net kun nen [aansluiten. Er zijn een 40 onder teekenaars, dus is het verzoek wel van beteekenis. Echter is het pas binnenge komen, zoodat B. en W geen gelegen heid hebben gehad, het te bespreken. Ik stel dus voor het aan 'B. en W. te rug te zenden. Heelt iemand daar be zwaar tegen? Niet? Dan is aldus be sloten. A. N. W. B. VOORZITTER: Dan is ontvangen een verzoek van de Algemeene Neder- landsche Wielrijdersbond. om toe te treden als buitengewoon lid. De kosten bedrS.gen f25. Daar deze vereeniging zich bijzonder toelegt op de bevorde ring van het groote verkeer en het toeristenbezoek voor onze gemeente thans van beteekenis begint te worden, stellen B. en W. voor, goedgunstig op het verzoek te beschikken. Dhr. NOTEBAARTIs een dergelijk verzoek ,al niet vroeger eens gedaan VOORZITTER: Ja, maar toen is het afgewezen. De gemeente bevond zich toen nog niet op het tegenwoor dige punt van ontwikkeling. Dhr. LUTEIJNDat is zeker tol wederopzeggens VOORZITTER: Ja. Niemand er te gen? Dan is ook dat aangenomen. Brandweer. VOORZITTER: Deze kwestie is reeds meermalen besproken. Laatst nog met de heeren LUTEIJN en CARELS naar aanleiding van een door hen in gediend verzoek. B. en W. hebben de zaak goed onderzocht en zijn tot de Volgende conclusie gekomen. Groede 49. De dominé was een forsche verschij ning in de kracht zijner jaren, met een prachtigen, vollen baard en zwarte oo- gerf, die lang op de groote ,schare rustten, toen hij den kansel beklom men had. Op zijn bleek gelaat lag een mengeling van ernst en humor en zooals hij daar stond met zijn spre kende trekken- terwijl zijn oogen door de kerk dwaalden, als wilde hij elk zijner toehoorders in het gelaat zien, voordat hij begon te spreken, maakte hij indrukMen zeide vdn hem dat hij nooit gelegenheidspreken gaf, nooit preeken maakte, maar altijd impro viseerde over teksten, die hij niet had gezocht in den* Bijbel doch die hem door de ervaring van het dagelijksche leven aan de hand waren gedaan. De eenvoud van zijn spreken, de gloed van overtuiging, die er uit zijn woorden straalde, de rechtzinnigheid zijnet leer en zijn schoone beelden die hij aatt de Werkelijkheid van het leven ontleende, Vormden de groote aantrekkelijkheid bezit een motorbrandspuit de N.V. Van Melle ook. De eerste is een moderne en niet ver af, de laatste is in de ge meente zelf. De oude spuit kan voor direct gebruik nog goed in orde wor den gemaakt. Om die redenen ontraad! het college het aanschaffen van een nieuwe motorbrandspuit en adviseert: 1. Voor de oude spuit een vrij willigerskorps in het leven te roepen 2. Een overeenkomst te sluiten met de gemeente Groede en de N.V. Van Melle. Eerstgenoemde waagt per ver richting f65,-. Wat Van Melle vraagt is nog niet bekend. Wie van de heeren wil hierover het woord Dhr. NOTEBAARTZou het niet beter- zijn. zelf een spuit aan te schaf fen? Het is toch altijd een uur weg VOORZITTER: In de stad i9 ook niet iedere 5 K.M. een brandspuit. En een uur weg. We kunnen toch even telefoneerenrijden doen ze hoogstens een kwartier. In een half uur is ze dus tot onze beschikking. Een nieuwe spuit kost zeker f3000, dan moet nog een gebouw voor stal ling worden geplaatst. Dat komt dus op een 5 a 6000 gulden.. En waar we een eigen spuit hebben, die nog zijn werk doet, waar die van Van Mel le in de gemeente is en Groede op nog geen 5 K.M. afstand ligt, kunnen B. en W. geen vrijheid vinden tot het voorstellen van een zoo groote uitgaaf. Dhr. NOTEBAARTDie Vergelij king met de stad gaat toch niet heele- maal op. Daar is alles steeds gereed. En in Groede moet al'e: eerst opge trommeld worden. Op die manier kan de brand al een heel eind gevoederd zijn. En hoe moet het met de tele foon als het kantoor gesloten is Dhr. LIJK: We zouden dan wel nachtaansluiting moeten vragen. VOORZITTER: De dokter en "de veearts hebben al nachtaansluiting. Dat komt trouwens wel in ordedat is slechts een kwestie van uitvoering. Maar op het gesprokene van den. heer Notebaart terugkomende, hier moeten despuitgasten ook opgetrommeld wor den. Het verschil zit dus alleen in die 5 K.M. rijden. Oyerigens is het natuurlijk beter, een eigen spuit te hebben. Maar B. en W. meenen dat tegenover die groote fi- nancieele offers geen voldoend voor deel staat. Dhr. NOTEBAART: Kunnen die vrij willigers voorwaarden worden opge legd, want dat zal voor een goede re geling noodzakelijk zijn. Daar zie. ik wel eenige moeilijkheid in. •VOORZITTER: Dat spreekt van- van zijn prediking. Hij [Sprak met een klare stem, die doordrong tot in de uiterste hoeken van het groote kerkgebouw, over den Bijbeltekst Richteren XI, 35: „Ik neb mijn mond opengedaan tot den Heere, en ik zal niet kunnen terug gaan". Het was de geschiedenis van Jeftha, den 'krijgsoverste der Israëlieten die ten istrijde trokken tegen de Ammo nieten en een gelofte deed, dat, zoo hij de overwinning behaalde, hij het eerste wezen, dat hem bij zijn terug keer uit zijn huis tegemoet zou treden, zou dooden en op het altaar brand- offeren als een offer aan God. Jeftha behaalde een schitterende overwinning op de Ammonieten en keerde in triomf terug, begeleid door den zegezang zijner jubelende soldaten. Maar hoe meer hij zijn huis naderde, noe meer hij sidderde en beefde. Want had hij God niet beloofd het eerste wezen, dat hem uit de deur zijner woning tegemoet zou treden, te offe ren De gedachte dat het zijn vrouw of zijn dochter kon zijn, veïpletterde hem en deed hem bijna bezwijken van angst. Hij, de dappere krijgsman) liep temidden zijner soldaten met knik kende knieën. zelf. Die worden bij de aangifte be kend gemaakt. Maar dat zal geen be zwaren meebrengen. Dhr. CARELS: Meneer de voor zitter, .ik sluit me bij dhr. NotebaarJ aan, en ben het met B. en W. niet eens. Er is wel degelijk verschil met de stad; daar is alles veel beter'gere geld- daar hebben ze ook waterleiding en alles wat tot een dadelijk gereed- zijn kan meehelpen. En 5 K.M. is wel degelijk een af stand als we de gang van zaken hier beschouwen zooals die is. Eerst moet de oude spuit worden gehaald. Als die weigert, gaan we om Van Melle en dan om die in Groede. Op die wijze (elt 5 K.M. wel mee. Verder vind ik het nogal gek voor een voorname gemeente met eenige industrie zooals de onze is, om van een ,andere gemeente te moeten af hangen. Wat de kosten betreft, de oude spuit opknappen kan ook duur zijn, terwijl bovendien niet bekend is wat Van Mel le vraagt. Aardenburg heeft meen ik een spuit van een f1200. Dan zal het verschil toch niet zoo groot zijn. Dhr. LUTEIJNIk ga ook met dhr. Notebaart mee. Breskens moet zelf over een spuit kunnen beschikken; dan blij ven we baas in eigen huis. En wiafc die groote uitgaaf betreft, we hebben er al zoo vele gehad en het belang is ook groot. VOORZITTER; De heer Carels spreekt van de kans dat de oude spuit zal weigeren, maar tot nu toe heeft ze ons1 alt'ijd geholpen. De reparatie er van wordt geschat op f 250 en dan heb ben wc een spuit die vrij goed voldoet. Dat Breskens te groot zou zijn om hulp in te roepen, daar ben ik het niet mee eens. De situatie moet u zoo niet zien. De kwestie is dat Groede toe vallig eerst een spuit heeft aangeschaft. Waarom zouden wij daarvan geen ge bruik mogen maken Bovendien pr is van boven af den laatsten tijd steeds op samenwerking aangedrongen. Hier is er een prachtige gelegenheid voor. En tenslotte komt ze alléén in aanmerking, als die van Van Melle niet voldoende is. Dat Breskens overigens niet achter aan zal komen, zal straks nog wel blijken. Dan zal uitkomen dat het ne men van de leiding geld kost;, ook zonder luxe dingen te doen. En waar de aanschaffing niet strikt noodig is, is dat eigenlijk luxe; vergeet niet dat er ook een spuithuis moet komen. Dhr. CARELS: U moet me niet kwa lijk nemen, maar ik heb' niet gezegd, Toen hij eindelijk zijn huis naderde, was ihet zijn dochter, zijn eenig kind, zijn oogappeL die hij het eerst uit de deur zijner woning zag komen en die hem tegemoet sprong met blijde be groetingen enstralenden glimlach. Op dit gezicht greep verbijstering Jeftha aan, hij scheurde zijn kleederen en riep klagend uit: „Ach, mijn dochter! gij hebt mij ganschelijk nedergebogen, en gij zijt onder de degenen, die mij beroeren.want ik heb mijnen mond opengedaan tot den Heere en ik zal niet teruggaan". Toen de prediker deze geschiedenis van Jeftha met grootenernst verteld had, kwam de toepassing „Ziet 'gij waar ik heenwil?" riep hij met ver heffing van stem. ,Ik wil u bepalen bij den ernst eener belofte in het algemeen en bij de waarde van een huwelijks- of verlovingsbelofte in het bijzonder. Ik wil u bij het droevige voorbeeld van Jeftha met kracht waar schuwen Om nimmer een ernstige be lofte te doen als gij niet vooraf alle kosten zorgvuldig berekend hebt en gij u niet door Gods kracht en Zijn voorlichting, die gij biddend moet zoe ken, verzekerd hebt, dat gij ze tot eiken prijs kunt houden, „Ik 'heb dit onderwerp gekozen," ging de predikant voort, „omdat ik in mijn herderlijken arbeid' telkens weer ondervind hoeveel gebroken harten en mislukte levens, hoeveel wroeging en pijn en leed er is door verbroken trouwbeloften, lk gevoel mij geroepen om hier vanmorgen met alle kracht die in mij is te waarschuwen en te protesteeren tegen de schandelijke zon de van lichtvaardig gedane beloften en de verbreking daarvan. Er is geen dlrankhuis en geen bordeel- geen krank zinnigengesticht of kerkhof, geen plaats, waar gij de uwen liever niet wilt zjen of gij vindt er de arme slachtoffers, mannen zoowel als vrouwen, van ver broken huwelijksl>eloften. De vrouwen zijn verreweg in de meerderheid, want zij worden het vaakst bedrogen, zij hebben de meeste-liefde en het meeste vertrouwen en de verbreking eener trouwbelofte grijpt haar het ernstigste aan, want haar genegenheid is in den regel dieper en inniger. Er zijn duizenden, die een verloving aangaan zonder het minste besef van de beteekenis en ernst der belofte die zij doen. Dezelfde menschen, die eer lijk genoeg zijn om nimmer een ge sloten handelscontraet te verbreken en die het niet nakomen ervan als een groote ontrouw besel) ouwen, zullen met het grootste gemak een verloving ver breken 't Was immers maar een ver loving, Er kwam iemand met een aar diger gezicht- beteren stand betere po sitie, met misschien wat meer geld of eigen huizen, of een goede zaak of ge goede, deftige familie en uit was het. De ringen werden teruggegeven, de minnebrieven en portretten ook, en af- geloopen is alles. 'tWas maar een proefneming. Neen, ik zeg u, dat het niet afge- loopen is, dan komt het juist. Wie uwer zal de gebroken harten tellen en de verwoeste levens die aldus gemaakt werden, en anderen die door deze on trouw .voor altijd in den maalstroom der zonde geslingerd werden, die voert naar het eeuwige verderf. Zoo werden duizenden Jeftha-dochters ten brand offer geslacht en duizenden mannen tot misdadigers gestempeld. Ik zeg u, dat zij, die eenmaal onder aanroeping van God plechtig hart en hand be loofd hebben door het breken dier beloften in de oogen van God tot meineedigen gemaakt worden, als hoe danig zij in den dag des oordeels ge oordeeld zullen worden, Want zij heb ben gespeeld met heilige dingen, (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1930 | | pagina 1