voor J. C. LE BLEU Boekhandel BRESKENS. Wetenswaardigheden op admi- nisiratief en fiscaal terrein, voor de lezers der Breskensche Courant. een SCHRIJFBLOK met 100 vel prima gelijnd papier ad f 0,60 en 100 witte enveloppen f 0,75 te zamen f 1,35 Gemengd Nieuws. Mijnheer Pimpelmans en z'n Fordje. Gedurende de maand October kunt U tegen inlevering van dezen bon ontvangen: Tot heden ontvingen wij reeds ruim 200 bons. Ook kan de bon worden aangeboden bij onze plaatselijke Agenten, die voor verdere verzending zullen zorgen, De verplichting van den werk gever tot het verstrekken van inlichtingen omtrent het loon van werknemers, voorheen beperkt tot ,de in zijn dienst zijnde per sonen" uitgebreid tot ..perso nen, die niet anders fian op pro visie werken en personen, die ge regeld voor denzelfden per soon aangenomen werk verrich ten". Bijna [ongemerkt is eenigen tijd ge leden een wijziging van art. 106 van de Wet op de Inkomstenbelasting 1914 tot stand gekomen. Een wetswijziging, die er volgens den Heer de Veer in de Eerste Kamer vrij onschadelijk uit ziet. Intusschen een wetswijziging, die voor menigen belastingplichtige, die het met zijn aangifte voor de Inkomsten belasting niet zoo nauw neemt, niet zonder beteekenis is. Wat toch is het geval. Artikel 106 (oud) legde den werk gever de verplichting op omtrent het loon van zijn werknemers inlichtingen te verstrekken. De Verplichting tot het verstrekken van een loonsopgaaf bestond niet ten aanzien van personen, die niet anders dan pp provisie werken; deze verplich ting bestond uitsluitend 'ten aanzien van vast personeel. Het gewijzigde artikel \stelt .per sonen, die niet anders dan op pro visie werken" uitdrukkelijk gelijk met „in dienst zijnde personen", provisie werken (een groot deel van Voor personen, die uitsluitend op provisie ^verken (een groot deel van de in het verzekeringsbedrijf werk zame belastingplichtigen bijvoorbeeld) en die gewoon waren op hun aangifte biljet een te laag inkomen uit pro visies te vermelden, kan deze wets- iging van verstrekkende gevolgen nmers (het zal niet meer mogelijk een van de werkelijkheid afwij- le .aangifte te doen» zonder dat dit dt ontdekt, aar er is meer. 'anneer het juiste provisie-bedrag ngrijk afwijkt van dat, hetwelk be- ngplichtige gewoon was op te ge- zal de belastingadministratie om een verklaring van het verschil vragen. Wij gelooven niet, dat 'de werkgevers verplicht zijn opgave te verstrekken van in 1927 en 1928 aan personen, die (niet anders dan op provisie werk zaam zijn, uitgekeerde bedragen. De belastingadministratie zal dan ook over die jaren niet een opgave vragen. Wanneer echter geen bevredigende verklaring van het verschil wordt ge geven, is de mogelijkheid verre van denkbeeldig, idat over de belastingjaren 1928/1929 en 1929/1930 zal warden nagevorderd en dan nagevorderd met toepassing van de bekende viervoudige verhooging. Immers, wanneer blijkt, dat Mei j.l. een te laag bedrag is aangegeven, rijst bij de belastingadministratie het ver moeden, dat vroeger te weinig belasting is geheven en dit vermoeden alleen reeds wettigt een navordering. De fiscus bezit wel het recht ten aanzien van 1929,. opgave van de Mijcn te verzoeken, m.a.w. de juistheid van de aangifte in Mei 1930 gedaan kan de Heer Inspecteur nagaan. Zijn wij juist ingelicht, dan moet reeds bij één van de grootste maat schappijen van Nederland een verzoek van de belastingadministratie zijn in gekomen tot het verstrekken van de provisieopgaaf over 1929. Beter dan voorheen is de belasting administratie thans in staat naar de juistheid :van de in Mej j.l. ^gedane aangiften ,een onderzoek in te stellen. Wij mogen in dit verband ook wij zen op artikel 117 der Wet op (te Inkomstenbelasting 1914, volgens welk artikel jhet opzettelijk onjuist of on volledig invullen van het aangiftebiljet wordt gestraft met gevangenisstraf v,an ten (hoogste zes maanden. Maar ditzelfde artikel bepaalt ook, dat, wanneer een belastingplichtige uit eigen beweging alsnog een juiste en volledige aangifte doet, geen straf vervolging wordt ingesteld. Echter moet de aangifte dan ook uit eigen beweging zijn gedaan; zij moet geheel vrijwillig zijn. De belastingplichtige moet niet reeds tot het geven van nadere inlichtingen of tot het verleenen van inzage van boeken of andere bescheiden zijn uit genood igd. Dan is het te laat. Het doen van een vrijwillige aangifte biedt nog een belangrijk voordeel. De viervoudige verhooging (;n den volksmond boete genoemd) wordt niet opgelegd. Zeer ernstig raden wij belastingplich tigen. die zich schuldig weten, aan, een vrijwillige aangifte te doen. Men doe deze aangifte onverwijld. Morgen kan het te laat zijn. Wij maken reeds op meer plaats ruimte aanspraak, dan waarop wij recht hebben. Wij hopen, dat de redactie welwil lend genoeg is voor dit keer ons wat meer plaatsruimte toe te meten. Er is over dit onderwerp veel meer te zeggen. Lezers hebben het recht kosteloos vragen te stellen. Wie beter wil worden ingelicht) schrijve ons even (N.V. Accountants kantoor „Nationaal Bureau voor Ad viezen Directie P. Siebesma R. de Vries Nieuwestad 83, Leeuwarden) of belle ons op (van 912 en 26 uur no. 565 Leeuwarden, na 6 uur 2222 Leeuwarden). Als altijd garandeeren wij ook thans de meest volstrekte geheimhouding. POSTERIJEN. SLUIS. Rijkspostspaarbank: Aan het hulppostkantoor alhier werd in de maand September op spaarbank boekjes ingelegd f 5475,75 en terug betaald f3372,57; derhalve meer in gelegd dan terugbetaald f2103,18. Het aantal nieuw uitgegeven spaar bankboekjes bedroeg 3. Door tusschenkomst der kantoren werd ter Directie op staatsschuld boekjes ingeschreven nominaal f 500 en afgeschreven f300; derhalve meer in- dan afgeschreven f 200. Het aantal nieuw uitgegeven staats schuldboekjes bedroeg 1. o AARDENBURG. Aan het hulppostkantoor alhier werd in de maand Sept. op spaarbankboek jes ingelegd f6448,76 en terugbetaald f 4307,45; derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f2141,31. Het aantal nieuw uitgegeven spaar bankboekjes bedroeg 1. Door tusschenkomst dezer kantoren wer ter Directie op staatsschuldboek jes ingeschreven nominaal f200 en afgeschreven f500; derhalve minder in- dan afgeschreven f 300. IJZENDIJKE. Aan het postkantoor alhier werd in de maand Sept. op spaarbankboekjes ingelegd f3939,81 en terugbetaald f 4745,60; derhalve minder ingelegd dan terugbetaald f 805.79. OOSTBURG. Aan het postkantoor alhier werd in de maand Sept. op spaarbankboekjes ingelegd f6244,59 en terugbetaald f 1475,38; derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f4769,21. Het aantal nieuw uitgegeven spaar bankboekjes bedroeg 9. Drukte bij Pliilips. Uit Eindhoven wordt gemeld, dat in sommige fabricage-afdeelingen der P'ni- lips fabriek en met dubbele ploegen wordt gewerkt, en het personeel weer met ongeveer 500 arbeiders is uitge breid. Vogelmoord door vliegtuigen. Dezer dagen zagen Peenemünder visschers twee eendekker-watervlieg tuigen van de vl;egschool Warnemiinde boven het vogelprotectoraat Peenemün- derhafen. Beide machines, die bijna iederen dag daar passeeren, weken echter plotseling van den gebruikelijken koers af om vervolgens tegen de op- fladderende zwermen wilde eenden op te stuiven! Tallooze dieren vielen, ten gevolge van den hevigeu luchtdruk ont zield omlaag en veie andere werden door de schroeven gedood. De vis schers vonden afgeslagen vleugels, kop pen. pooten en ingewanden van de gruwelijk vermoorde vogels. De vis schers te Peenemünde verklaren, dal het vaak voorkomt, dat de vliegers boven het vogelprotectoraat vliegen; ook zwanen zijn reeds door hen ach tervolgd. Het staatsbureau voor natuur bescherming js van een en ander in kennis gesteld. Dood door schuld. Voor de rechtbank te Zutphen is vorige week behandeld de zaak tegen G. B. van B. B„ zonder beroep, thans te Waalre bij Eindhoven gedagvaard ter zake van het feit, dat hij in den nacht van 6 op 7 December 1929 te Brummen op den openbaren rijweg Dieren-Brummen zeer roekeloos onvoor zicht;g in staat van dronkenschap, al thans niet in staat een automobiel te besturen heeft gereden, en aldus rij dende in aanrakjiig is gekomen met een langs den weg staanden boom, ten gevolge waarvan mr. Julius, advocaat en procureur te Zutphen. die mede in de auto zat, uit de auto wend ge slingerd en op 7 December aan de bekomen verwondingen is overleden. In deze zaak zijn 9 getuigen gedag vaard vanwege het O.M., waarvan 2 deskundigen. De getuigenverklaringen loopen onderling nogal uiteen. Vast staat dat er in den bewusten nacht nogal stevig gedronken is. Verdachte verklaarde dien nacht niet onder in vloed te zijn geweest, noch vermoeid. De officier van justitie schetste in zijn requisitoir de geheele voorgeschie denis en kwam tenslotte tot de con clusie, dat er geen enkele reden voor clementie is. Hij wil geen geldboete, noch een voorwaardelijke straf eischen, en vraagt veroordeeling van verdachte tot 2 maanden hechtenis, met ontzeg ging van de bevoegdheid om motor rijtuigen te besturen voor den tijd van een jaar. De verdediger mr. v. Emden uit Arnhem, houdt een uitvoerig plei dooi, waarna de ujtspraak wordt be paald over 14 dagen. Verduistering van meer dan een torn. Sedert eenigen tijd is ,i n het huis van bewaring te Rotterdam opgesto ten, in afwachting van de behandeling van zijn zaak door de strafkamer van de rechtbank, een hooggeplaatst em ployé van de Rotterdamsche Melkin richting en de Vereenigde Zuivelbe- reiders, welke firma's kantoor houden aan den Persoonsdam aldaar. Deze persoon wordt ervan verdacht, verduisteringen ten nadeele van beide Meneer Pimpelmans heeft nachtmerrie'®. 1S7. Opeens voelde hij, dat het hobbelen ophield. Hij zweefde nu door de (donkere lucht brrr! regelrecht op de maan af. En hoe hij ook draaide en rukte aan zijn stuurwiel, de auto blééf rechtdoor vliegen in snelle vaart. 128. Opeens, bom! daar bonsde hij tegen de maan! Mevrouw en Betje stootten er allebei d'r neus tegen, maar gaven geen kik. Toen voelde meneer, dat de peer uit de auto dui kelde /en, door een onverklaarbare macht .gedreven, sprong hij haar na. firma's te hebben gepleegd, welke ver duisteringen meer dan f 100.000 zouden zouden bedragen. Over de wijze, waarop de malver saties zijn gepleegd, en of deze ge durende een lang tijdsverloop moeten zijn geschied, kan in verband met ee,n desbetreffend verzoek van de directie van bedoelde firma's nog niets (laders worden gepubliceerd. Het onderzoek wordt voortgezet. ,Volksgezomdlieid in Afrika. Volgens officieele berichten hebben de ziekenhuizen aan de Goudrust 133068 en die in Negeria 38326 pa tiënten behandeld gedurende het afge- loopen jaar, In Negeria alleen waren er 29000 lijders aan fromboesia en 25853 lijders aan malaria. Aan de Goudkust waren slechts 10002 geval len en was 23 pCt. der schoolkinderen aangetast. Al deze getallen hebben uit sluitend betrekking op de negers. 72 pCt. der patiënten die door tri- panosomen (waren aangetast, kon ge nezen (worden in Negeria, terwijl aan de Goudkust 18 van de 9(4 .stierven. Het laantal zieken neemt steeds toe; dit is ook duidelijk waar te nemen bij tuberculose, kanker en zenuwziek ten (neurasthenie, neuritis ten hyste rie). Aan de Goudkust kwamen 1426 gevallen van lepra voor. Te Lagos wer den 519 negers door de pest aangetast. Het verleden der Sahara De Deensche onderzoeker Bögholm heeft de eerste resultaten gepubliceerd betreffende zijn reizen door Afrika, die twee jaren geduurd hebben. Hij be schrijft daarin de Salnara en geeft als zijn Jneening te kennen dat zij haar tegenwoordige gedaante eerst vier eeu wen geleden heeft gekregen. De oude teeKeningen pp de rotswanden in Noord Afrika ,en in het brongebied van de Foggara bewijzen, dat er een beschaafd volk (geleefd heeft. Volgens deze tee- keningen waren de vroegere bewoners van (de Sahara herders. De vondsten uit het steenen tijdperk wijzen op een verwantschap met den Soedan, ter wijl die uit het ijzeren tijdperk uit de Bergen van Algiers komen. Vroeger moet ieen groot deel der Sahara onder water gestaan hebben, terwijl in het steenen tijdperk de bevolking voor namelijk gehuisd zou hebben in stre ken, die nu 'in het hartje van den woestijn liggen. Bögholm is van mee ning, dat de verschillende sporen van een oude beschaving in het Saharar gebied afkomstig zijn van één volk. dat nog in de dertiende eeuw te Toest plantengroei gevonden werd. Het zal eerst na de volledige publicaties van alle door hem verzamelde gegevens mogelijk zijn, de juistheid van zijn meeningen te onderzoeken. Auto's met lichtgas. Fransche bladen melden ons, dat er een vrachtauto is gebouwd, die door lichtgas gedreven wordt inplaats van door benzine. Dit gas wordt meege voerd in stalen flesschcc, waarin het onder een druk van 200 atmosfeeren is (samengedrukt. Uit deze flesschen komt jhet gas eerst in een gasiiou'der, waar het op normaledruk terugge bracht wordt. Daarna wordt het met lucht vermengd en in den carburator gezogen. Wij zullen echter moeten af wachten, of deze constructie even voor- deelig ,in het gebruik ris de nu gangbare. Het „electriscSie oog" Lbij het treinverkeer. Vele groote spoorwegongelukken zijn terug te brengen op liet niet opmerken van een onveilig signaal. Vandaar, dat men een middel zocht om de treinen zoo moodig automatisch tot stjlst'and te brengen. Het volgende is op ^de Duitsche spoorwegen met succes be proefd. Op de locomotief wordt een schijnwerper (aangebracht met den smalst 'mogelijken lichtbundel. Bij het onveilig zetten van het signaal is tege lijkertijd (een spiegel omgeklapt, zoodat bij Ihet passeeren van 'den.' trein de lichtbundel /.weer teruggekaatst wordt op de locomotief en wel op een daar op aangebrachte seleniumcel. Zooals bekend verandert daardoor de weer stand van het selenium voor de elec- triciteit en zoo worden 'de renfmen aangezet. Bij een veilig signaal staat de spiegel naar den anderen kamt, zoo dat het licht van den schijnwerper niet op de seleniumcel kan vallen. Helaas is (het toestel zeer kostbaar en om deze redenen iwordt algemeene toepassing onmogelijk 'gemaakt. Op zoek naar energie. De Oostenrijker H. Heguscher heeft de jgeysers op IJsland en andere warme bronnen uitvoerig onderzocht, om na te Igaan of zij ook als energie/bron benut kunnen worden. Het bleek, dat öf de hoeveelheid warmte 'te gering was, öf de temperatuur te laag; boven dien hebben de geysers het bezwaay, dat zij intermitteerend werken en dat het tijdsverloop tusschen de uitbarstin gen te groot is. In Rusland worden op het oogenblik door den wind ge dreven motoren gemaakt, z.g. lang- zaamloopers. Zij moeten een wiel heb ben van 30 M. doorsnee en een ver mogen van ongeveer 40 P.K. Bij Lausanne is een fabriek in aan bouw, waar het zonlicht practisch be nut zal worden door ecu bijzomdeije spie gelconstructie - een paraboloid met in (het brandpunt een ellipsoïde. BON f 0,90

Breskensche Courant | 1930 | | pagina 6