PUROL Bieten roojen Raadsvergadering IJzendijke. School- en Kerknieuws Buitenland. Gewestelijk Nieuws Mijnheer Pimpelmans en z'n Fordje. Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. GROEDE. Tot onderwijzer aan de O. L, school te Rotterdam is benoemd de heer J. Aarnoutse, in gelijke betrekking thans te Rhoon, vroeger alhier. Bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. Gem. alhier, door D M. J. G. Visser te West-Terschelling5 PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk. Zondag 12 Oct. 1930. Breskens v 9.30 u ds Keers n 1.30 Zondagsch'ool n 5.30 Geen dienst Cadzand v 9 30 ds Visser Groede n 5.30 u ds Ouwerkerk Nieuwvliel n 2 u ds Hufz nga Oostburg v 10 u ds Faber Schoondijke n 2 u ds Keers Waterldk. v 9.30 u ds Huizinga IJ zend ij ke v 9,30 ds Castelein Ev. Luth. Gem. Groede. vm. 9,30 ds Ouwerkerk olie gestookt worden. Ook daarin ont brak dus alle ervaring Zonder zich op te houden met technische ei- schen ,i,s hier een .,prestige-p.ol(ti|ek" gevoerd, waaraan alles moest worden geofferd. Men waagde het luchtschip de bemanning en 'de passagiers aan een zeer geriskeerde proefneming!, waarvan zij dan ook bijna allen het slachtoffer zijn geworden. Een her haling dus van het „Italia-geval!" Het zou echter zeer te betreuren zijn, wanneer deze misdadige zorgeloos heid ten gevolge zou hebben, dat de publieke opinie zich tegen de lucht schepen in het algemeen keerde! (Nadruk verboden). SCHAAKRUBRIEK No. 3. S. Loyd. Zwart. abcde f g h Wit: Kdl, Db7, Pg5, Lg6 Zw.: Kd8, Dg8, Pb8, pion eó en e7 Twee-zet. No. 4 van S. Loyd. Wit: Kh8, Td8, Pc4, Phó, Le5, Lf5, pion a5. Zw.: Ke7, Pe8 Twee-zet. AMERIKA. De gebeurtenissen in Rio Grande do Sul. Telegrammen uit Buenos Aires mel den over de gebeurtenissen aan dc grenzen van Rio Grande do Sul dat een federale grenswacht onder kapitein Ribeiro, een luitenant en 120 soldaten langen tijd tegen de rebellen stand heeft gehouden maar ten slotte, nadat 3 man gedood en 10 gewond waren, zich moest overgeven. Een regiment cavalerie is aangevallen door 1500 re bellen en heeft zich verdedigd tot alle munitie verbruikt was waarna dc com mandant, tien officieren en 280 min deren de Uruguay rivier overgestoken zijn naar den Argentijnschen oever met medeneming van vier gewonden. De troepen zijn in de Argentijnsche kazerne van Totoma geïnterneerd. Te Te Montevideo zijn nadere berichten ontvangen volgens welke de opstandige beweging zich blijft uitbreiden in de staten Gayaz en Matto Qrosso. Een afdeeling opstandelingen is op weg haar den staat Parana. Groepen opstandelingen zijn in de buurt van Porto Alegre op den terug tocht. Het spoorwegverkeer in Parana en Santa Catharina is gestremd. Dinsdag is uit Rio-de-Janeipo een kruiser-smaldeel vertrokken met een bestemming, die niet is bekend ge worden. DU1TSCHLAND. De aardschokken in Zuid-Duitschland. De aardschokken, die Dinsdagnacht in geheel Zuid-Duitschland waargeno men zijn. waren zeer hevig. Te Munchen zijn vele slapenden uit hun bed ge vallen. Volgens een mededeeling van de sterrenwacht te München zijn de beide daar opgestelde seismografen door de aardschokken onklaar gewor den, zoodat verdere opteekeningen niet meer tot stand zijn gekomen. De aardbevingswacht te Hohenheim bij Stutgart heeft opgeteekend, dat de schokken om 0 uur 27 min. 36 sec. zijn begonnen. Ook daar en te Ravens- burg zijn door de hevige trillingen de apparaten buiten werking gesteld. Volgens de tot nu toe ingekomen berichten was de aardbeving in het Alpengebied het hevigst. Te Ehrwald in Tirol zijn in de huizen de schilderijen van de muren geslagen. Er zijn daar drie bevingen van gelijklen duur waargenomen. Menschen, die op straat waren, meenen een sterken licht schijn gezien te hebben, welke den in druk maakte alsof een meteoor uit de lucht viel. Ook te Garmisch-Partenkirchen zijn drie hevige schokken gevoeld. Het epi centrum lag vermoedelijk in het Alpen gebied. Nergens is belangrijke schade aangericht. Aan de huizen zijn veelal kleine scheuren in de muren ontstaan. Te Friedrichshafen en Donauesehin- gen, gelijk trouwens in de heele streek van het Bodenmeer en in Opper-Baden, zijn eveneens aardschokken waargeno men. Te Karlsruhe en Heidelberg is één lichte schok gevoeld. Een doodvonnis. De rechtbank te Essen heeft den 22-jarigen smid Haarmann en den 26- jarigen mijnwerker Vaupel uit Linden- Dahlhausen ter dood veroordeeld. Zij hebben den dag voor Pinksteren den 17-jarigen Tybussen een kennis van hen doodgeslagen en beroofd. Zij hadden gedacht dat hun slacht offer 30 mark bij zich had en wilden zich daarvan meester maken om naar de kermis te gaan. T. had echter maar vijf mark. De moordenaars hebben hem die afgenomen doch kregen na hun daad wroeging en hebben zich toen bij de politie aangemeld. FRANKRIJK. De droeve plechtigheid te Beauvais. Engeland, maar ook Frankrijk, is nog altijd vervuld van de droevige ramp, die zich Zondagochtend in de vroegte bij AUonne heeft afgespeeld. Dinsdag zijn de lijken der 47 slachtoffers naar Engeland overgebracht. Op waardige wijze heeft Frankrijk van zijn deelne ming laten blijken en meegewerkt om deze altijd ietwat lugubere tocht een plechtig karakter te geven. Van het stadhuis te Beauvais, waar de kisten waren ondergebracht, zijn zij op af fuiten naar het station gebracht. Elke affuit, met vier paarden bespannen, ver voerde een kist. Het was dan ook een indrukwekkende stoet, die door de stra ten van het kleine stadje trok. Achter de laatste affuit gingen de drie man nen, die vrijwel ongedeerd aan den vuurdood ontsnapt zijn. Wat moet er bij dezen gang veel in hun ziel zijn omgegaan! Daarachter schreden de au toriteiten. Luchtvaarttroepen en cava lerie bewezen de militaire eer. Aan het station werden de kisten overgeladen op den trein naar Boulogne, daar op een tweetal torpedobootjagers en na een woeligen overtocht, die niet geheel van tegenslag vrijbleef, bereikte het stoffelijk overschot der slachtoffers den Engelschen bodem, waarover zij Za terdag nog vol levenslust en zin >tot daden heengevaren waren, een onver- wachten marteldood tegemoet De aankomst der dooden te Londen. De ontvangst van den trein met de overblijfselen van de verongelukten te Londen is zeer sober geweest. Dit schijnt zijn oorzaak te vinden in de overweging der autoriteiten, dat ieder openbaar vertoon van sympathie uitge steld moet worden tot de wettelijke formaliteiten achter den rug zijn. De trein kwam aan net Victoria Sta tion veel te laat binnen, doordat de verscheping der kisten aanzienlijk ver traagd was als gevolg van een de fect aan de schroef van een der beide torpedojagers. Ook de aankomst van het 6chip waarmede ide kisten naar Engeland gebracht werden was trou wens nog zeer vertraagd door eert hevige deining in de haven van Dover, Lang na middernacht pas kwam de trein het station binnen. Het eenige wat dezen van andere treinen onder scheidde, was een purperen krans op den schoorsteen. MacDonald, te Dover door zijn zoon vertegenwoordigd, bevond zich zelf met andere hooggeplaatste mannen aan het Londensche station, in gezelschap van zijn dochter. Op een speciale afgezette plek bevonden zich de familiebetrekkin gen der omgekomenen. Gezwollen rivieren. Door de hevige regens van de laatste dagen zijn de Moezeh Maas, Sa,one en Doubs zoo gewollen, dat er gevaar voor overstrooming bestaat. ERKEND DE BESTE 7^ HONGARIJE. Hongaarsdie gevangenen in Rusland. Naar een dezer dagen na 14-jarige afwezigheid in Hongarije teruggekeerde gevangene der redactie van de Uj Nemzedék meedeelde, bevinden zich in Rusland nog duizenden Hongaren, die men in Hongarije voor dood houdt. Ter bekrachtiging van zijn woorden bracht hij berichten over van verschil lende soldaten, van wie hunne ver wanten sedert al die jaren nooit een enkelen "brief hadden ontvangen. Een massa Hongaren zijn nog bij de golf van Archangel, Waarheen men duizen den krijgsgevangenen, die zich tegen de bolsjewiki hadden verzet, gede porteerd heeft en zwaren dwangarbeid laat verrichten aardappelen rooien en -«tulere land arbeid, veroorzaakt kloten in de han den en maakt ze^rfnv en pijnlijk. Dit verzacht en aefieest men met en 90 ct. BRESKENS. Het visschersvaartuig VI. 26, schipper De Nooyer uit Vlissingen, geraakte Donderdag bij Westkappel op een zandbank, waardoor het schip het roer verloor. Door 2 andere vaartuigen werd het schip van de plaat getrokken en te Vlissingen binnengebracht. Dat ge noemde schipper wel niet gelukkig is blijkt wel hieruit, dat hij van 'tvoorjaar eveneens met zijn schip voor West kappel strandde en totaal wrak gesla gen werd, zoodat het geheele vaartuig verloren was. Donderdagmiddag botsten twee vrachtauto's, de eene komende van af de haven door de Dorpsstraat, de andere 'komende uit den Langeweg op het kruispunt van beide weg|en op elkaar. Persoonlijke ongelukken kwa- kwamen gelukkig niet voor. maar de materieele schade is tamelkij groot. BRESKENS, Met ingang van 6 dezer is in het postvervoer naar Zeeuwsch-Vlaande. ren W. D. een belangrijke verbetering gekomen, doordat de post, met den laatsten trein te Vlissingen aangebracht, den daarop volgenden dag met de vroegboot, d. i. om half 7 alhier aan komt. Dit geschiedde anders eerst met de boot van halt 8 uit Vlissingen. Op 't oogenblik profiteeren alleen de bewoners onzer gemeente van deze gewijzigde regeling, doch dit zal ook tot de andere gemeenten uitgebreid worden. Men is reeds in onderhan deling om de post, die 's morgens vroeg hier aankomt, met auto's dade. lijk het land in te voeren. AARDENBURG. De ouderwetsche handbrandspuit is uit den tijd en dient vervangen te worden door een meer modern werk tuig: de autobrandspuit. In de laatst gehouden raadsvergadering zijn daar omtrent door den Voorzitter eenige mededeelingen gedaan, welk financieel hierop neerkwamen, dat bij een reorga nisatie der brandbluschmiddelen dit de gemeente op 4 a 5000 gulden 'zou komen te staan. Als vervolg op die mededeeling gaf de Firma A. Bikkers en Zoon te Rotterdam, Donderdag 1.1. bij de Sche- pendomsche kreek alhier een demon" stratie met een motorbrandspuif die op het water een druk van 6 atmos feeren uitoefende. Proeven werden ge- homen met één, met twee en met vier straalpijpen, benevens op langen Meneer Pimpelmans heeft nachtmerrie's. 123. In 't dorp gekomen, reed me neer eerst z'n peertjes naar huis en hobbelde toen met z'n karretje naar den smid, die beloofde de auto net- es in orde te zullen maken. En 's avonds smulde hij met z'n vrouw van de lekkere gestoofde peertjes, 124. Evenwel, Meneer Pimpelmans was zooveel fruit niet gewend. Zoo kwam het, dat hij 's nachts gekweld werd door de vreeselijkste droomen en nachtmerrie's. Hij ging rechtop in bed zitten en hobbelde op en neer, of hij nog in zijn geruïneerd fordje zat. afstand en telkens spoot het water met kracht uit de pijpen en bereikte ruim een voldoende hoogte. Tot koeling van den motor bevond zich boven op de machine een cyünder- vormig reservoir, hetwelk gevuld met zuiver water, dat de motor koel houdt. Men kan deze koelinrichting wegla ten, hetwelk de machine f 250,- goed kooper maakt, maar dan is men voor afkoeling aangewezen op het water, dat als bluschmiddel gebruikt wordt en daar dit in deze streek nu niet juist op zuiverheid kan bogen, wat tenge volge kan hebben, dat vervuiling der machine of aanslag der pijpen plaats heeft, zal wellicht ook hier het beste net goed genoeg blijken te zijn. De spuit werkte best; goed water was er in overvloed ,aanwefci,g. Dit laatste kan men maar niet zoo op iedere plaats, waar de hulp der spuit kan ingeroepen, voor het grijpen heb ben. Deze moeilijkheid zal men trachten te overwinnen door het slaan van nor- tonputten en deze met elkaar verbinden, zoodat de spuit tegelijk uit alle ver bonden putten water zuigt; alleen dan kan voldoende water geleverd (wor den. 'tls te wenschen, dit dit vraagstuk een bevredigende oplossing zal krijgen. Dat zoo'in spuit met weinig perso neel bediend kan worden is zeker een zeer groot voorrecht te noemen. Het Bestuurder KoninklijkeMuzlek- sociéteit „Aardenburgsche Fanfaren" hield Dinsdag 11. een openbare ver gadering in de Sociëteit „Spoor tot Vriendschap", waarin het rekening en verantwoording deed van de ontvang sten en uitgaven van het gehouden fesrival op 17 Augustus 1930, ter in wijding van het nieuwe vaandel van genoemde muzieksociêteit. De vergadering was buitengewoon matig bezocht. Uit de door den penningmeester M. Pattist overgelegde rekening, die door een paar leden na gezien werd, bleek, dat de ontvangsten bedroegen f 413,17 de uitgaven f 389,21 gevende een goed slot van f 23.96 Zij werd aldus vastgesteld en goed gekeurd. Een der gewone leden bracht het Bestuur en de werkende leden met hun Directeur dank voor wat de mu ziekvereniging met dit feest voor Aardenburg had gedaan. Zulk feest toch bracht heel wat menschen naar de gemeente, wat tengevolge heeft, dat de neringdoende middenstand op zoo'n dag doorgaans een belangrijke ontvangst mag boeken, en nu was het hem opgevallen, dat sommigen van die direct belanghebbenden bij het aan bieden der inteekenlijsten daarop slechts een karig bedrag voteerden, hetwelk hij jammer vond, daarbij de hoop uitsprekende, dat deze menschen een volgende maal beter hun belan gen zouden begrijpen en voortaan een hoogere inteekening voor het welslagen van een of andere feestelijk heid doen. Nadat dit lid den wensch uitgesproken had, dat het de Muziek sociêteit goed moge gaan, sloot de Voorzitter de vergadering. GROEDE. Tot tijdelijk opzichter voor de uit te voeren bestratingswerken te St. Kruis is benoemd onze dorpsgenoot de heer D. S. Erelier. IJZENDIJKE. Toen Donderdag de tram van 10.39 uit IJzendijke juist in de bocht voor bij de boulevard was, kwam op dat zelfde punt uit tegenovergestelde rich ting een auto. De heer j. B. bevond zich |>er rijwiel ook in die bocht en werd door de auto aangereden. Zijn fiets was erg beschadigd en B. moest zich onder geneeskundige behandeling stellen, daar hij een gapende wond aan het hoofd had. op Donderdag 9 October, Aanwezig alle leden. De voorzitter opent de vergadering, waarna de secretaris de notulen der vorige zitting voorleest, welke onver anderd worden goedgekeurd. Ingek. stukken. a. Verzoek van de A.N.W.B. om lid te worden; minimum contributie f25,-. Op voorstel van B. en W. voor kennisgeving aangenomen. b. Idem van de Vereeniging fot behartiging van de belangen van ze nuw- en zielszieken. Eveneens voor kennisgeving aangenomen. c. Verzoek van Ed. de Klerck en 7 anderen om betere verlichting van den weg naar Biervliet. VOORZITTER: in het adres wordt beweerd dat de verlichting niet in orde is en dat ze bij de bestaande lichtpun ten veel last hebben van de boomer die er staan. Nu zijn er 4 lichtpunten wat voor dien afstand zeker voldoende is. Wat die boomen betreft, de ver lichting is alleen noodig voor de win termaanden wanneer de, bladeren weg zijn, zoodat de bewering dat ze er veel hinder van ondervinden, niet door gaat. Daar ingevolge onze overeen komst met de P.Z.E.M. een nieuw licht punt groote kosten meebrengt en de noodzaak niet aanwezig is, stellen B. en w. voor afwijzend op het verzoek te beschikken. Aldus wondt besloten. Bouwverordening. VOORZITTER: Zooals de leden zich zeker wel herinneren is in de vorige vergadering van het college van B. en W. gemachtigd de bouwverordening in overeenstemming te brengen met die te Biervliet. Die was goedgekeurd, zoodat dan direct doorgewerkt kan worden Ged. Staten gaan met die regeling evenwel niet accoord. De Raad moet de gewijzigde verordening eerst goed keuren, In verband daarmee wordt ze U hier nogmaals ter goedkeuring voor gelegd. Aldus besloten. Rekening 1929. De commissie heeft de rekening na" gezien en in orde bevonden. Alleen verkrijgt de heer Ch. HAVERBEKE eenige nadere inlichtingen over de dok tersrekeningen, waarna besloten wordt het inenten en de lijkschouwing in de Instructie op te nemen. De rekening wordt vervolgens goedgekeurd met de volgende cijfers. Gewone dienst: Inkomsten f 71487,751/2 uitgaven f 63494,751/2. alzoo met een goed slot van f7993. Kapitaaldienst: Ontvangsten f 18498,995, uitgaven f 17176,22, alzoo met een goed slot van f1322,77i/2. Begrooting 1931, VOORZITTER: Aan de orde is nu de begrooting 1931. Ik stel voor die punt voor punt na te gaan. Dhr. Ch. HAVERBEKE: Ik zou ze eerst wel eens willen inzien. Het is me onmogelijk al die getallen zoo te ont houden. Kan die begrooting niet cir- culeeren VOORZITTER: Ik vind het goed, Maar dat Ite al reeds meer gebeurd en dan bleef ze soms bij de een of ander heel lang liggen en was z<!

Breskensche Courant | 1930 | | pagina 2