Week-Menu. School- en Kerknieuws Binnenland. Gewestelijk Nieuws Rechtszaken, Permanente Dam wedstrijd Mijnheer Pimpelmans en z'n Fordje. SCHAAKRUBRIEK Gemengd Nieuws. FRANSCHE SCHOUWBURG. Zondag 5 October. In middagvoorstelling Horodiado. Opéra in 4 bedrijven. VLAAMSCHE SCHOUWBURG GENT. Zondag 5 October in middag- en avondvoorstelling: Do vroolljko vrouwtjes van Windsor, Blijspel (n 5 bedr. van Shakespeare. Zondag 12 October in middag- en avondvoorstelling: Fredorika, Nieuw Weensch zangspel in 3 bedr NIEUWE CIRCUS-SCHOUWBURG GENT. Zondag 5 en 12 October in middag en avondvoorstelling: Paria on têto. Revue in 2 bedrijven. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk. Zondag 5 Oct. 1930. Breskens v 9.30 u ds Keers n 1.30 Zondagschool n 5.30 dhr Kammeijer van Amsterdam, voor de Zending onder de Joden. n 7.15 Werkmansbond. Cadzand v 9 30 ds Visser Groede n 5.30 u ds Keers Nieuwvliet n 2 u ds Ouwerkerk Oostburg v 10 u ds Faber Schoondijke V 10 u ds Vrijland! Waterldk. v 9.30 u ds Huizinga IJzendijke v 9,30 ds Castelein Ev. Luth. Qem. Oroede. vm. 9,30 ds Ouwerkerk Het Bestuur van den Bond van Mobilisatie-Invaliden en van hunne nabestaanden schrijft ons: De Minister van Defensie vraagt bij supletaire begrooting nog f 22000 meer aan voor de Mobilisatie-slachtoffers, nog daargelaten het gevolg, dat even tueel mocht worden verleend aan de voorstellen van de Commissie-Aal- berse. Het is nog niet zoo heel lang ge leden, dat het Departement van De fensie officieel liet tegen spreken ons persbericht, waarin eerst werd mede gedeeld, dat wij in de gelegenheid waren aangewezen dienstplichtigen en hunne nabestaanden een schadeloos stelling te bezorgen. „Een geldelijke uitkeering kan", zoo liet de Regeering officieel mededee- len „aan iederen dienstplichtige of zijne nabestaanden op eigen verzoek worflen toegekend„De medewerking van den Bond was hiervoor volstrekt niet noodig". Nu de Minister zich evenwel ge noodzaakt ziet bij supletaire begroo ting wederom f 22000 meer aan te vragen, dan reeds was uitgetrokken, meenden wij het publiek niet te mo gen onthouden het bewijs, Welk een invloed de Bond heeft op de Regee- rings-daden en tevens te bewijzen.dat hetgeen wij toen schreven in. elk op zicht juist was. In 1924, toen de Bond van Mobili satie Invaliden nog niet bestond, was het bedrag voor Mobilisatie-slachtof fers bestemd gedaald tot f 29500. Toen de Beschermheer van den Bond aan den toenmaligen Minister vroeg hoe het kwam dat dit bedrag zoo gering was, deelde de Minister mede, dat er niet meer noodig was. Hetzelfde jaar zag de Regeering zich echter genoodzaakt, deze post te ver- hoogen met f4000, als gevolg van de gevoerde actie van betrokkenen, die inmiddels een Bond hadden gesticht. In 1925 is de betreffende begrootings- post door de actie van den Bond ge stegen tot f34000, welke ""St nader hand verhoog' en met f20000; in 19. 1000 tot f80000; in 192 000 tot f 128000; in 1921 300 tot f178000 en nu mede- deelen, dat niett ratste Verhooging van f 'nog Inet f22000 moet 'uld. Éoodat dit |aarf2C red. Zoo men ziet, w bij 1925, en dit, terwijl St offers door sterfte is Meteen een afdoend» e tallooze grieven door r geuit niet overdreven Wij kunnen hieraan nog toevoegen, dat de Regeering, om blijkbaar niet al te verlegen te zijn met haar figuur honderden menschen afwijst, maar verwijst naar de komende wetsherzie ning. Als zij ook deze slachtoffers naar billijkheid zou voldoen, waarop zij nu reeds recht hebben volgens de bestaande bepalingen, dan zou de regeering nog met heel wat meer de betreffende post moeten verhoogen. Intusschen, het lange talmen van de regeering en het uitblijven van een rechtspositie is oorzaak, dat steeds meerderen de oogen open gaan en inzien, hoezeer zij zijn benadeeld. Wij vreezen dan ook het ergste voor de Regeering, want hoe langer een billijke regeling op zich laat wach ten, hoe grooter het aantal, hoe mach tiger de Bond wordt en hoe grooter zijn invloed. En wat wij thans voorspellen is dit, dat de zaak der Mobilisatie-slachtof fers eens zal blijken te zijn van meer dan gewoon belang, want wij, wij zul len vasthouden aan onzen eisch dat volledig recht gedaan moet worden. We zijn er van overtuigd, dathet recht zal zegevieren. BRESKENS. Zooals den lezers waarschijnlijk be kend is, geeft de Zeeuwsche Spaar bank alhier een spaarbusje uit, waar van in achterstaande adv. het doel op leuke wijze geïllustreerd wordt. Het einde van den zomertijd. In den nacht van Zaterdag 4 op Zondag 5 October zal de zomertijd weer door den gewonen tijd vervangen worden. Zaterdagavond de klok dus 1 uur terugzetten. OOSTBURG. Zaterdagnamiddag werd in het veilingsgebouw alhier een algemeene vergadering gehouden van leveranciers aan en aandeelhouders van de N.V. Avicultura". Deze vergadering was uitgeschreven met het doel het ge voelen der belanghebbenden te kennen, omtrent de kwestie liquidatie of voort zetting van' het bedrijf. Het resultaat der besprekingen was, dat, aangezien in den herfst- en wintertijd de leve ring van eieren en boter weinig vaste basis biedt tot het trekken van con clusies, men nog 'n half jaar zou wachten met 't nemen van een beslis sing. Bij het verrichten van werk zaamheden met een zaagmachine kwam de timmerman v. P. met zijn linker hand in 'aanraking met het zaaglintj waarbij hem een lid van twee vingers bijna werden afgesneden. Geneeskun dige hulp moest worden ingeroepen. SLUIS. Maandagmiddag 29 dezer vond een der kinderen van den landbouwer Jac. Meeuwsc alhier in het bietenland een klein ballontje, waaraan een kaart was gehecht, met de mededeeling, of de vinder of vindster deze kaart wilde bezorgen aan het naastbijzijnd ge legen postkantoor. De kaart was ge adresseerd aan Mej. Irene Wijten te Heide (Calmpthout) België en zal ver moedelijk van een prijskamp afkomstig zijn. Een inwoner dezer gemeen tq J. W., werkzaam,in de garage van dhr. Krijnen te Oostburg, had het ongeluk toen hij een veer aan een auto moest vastmaken, dat deze losschoot en het achterste gedeelte van de auto op zijn linkerhand terecht kwam. waardoor dit lichaamsdeel ernstig gekneusd werg. In het St. Antoniusgesticht te Oostburg werd de eerste medische hulp verleend. IJZENDIJKE. Woensdag werd alhier een Buitenge wone Algemeene Vergadering gehou den van de afdeeling Groene Kruis voor 1 Jzendijke en omstreken. De vergade ring was als gewoonlijk slecht bezocht. Het doel der vergadering was een va cature in het Bestuur te vervullen, wegens vertrek van Dr. Talsma, die voorzitter der afdeeling was, en de gemeente gaat verlaten wegens zijn vertrek naar Amersfoort, waar hij be noemd is tot directeur van het zieken huis Lichtenberg. Door den heer De Dreu werd hem dank gebracht voor al wat hij in de vereeniging heeft hel pen tot stand brengen namens aan wezige leden en de heer Van Rose- velt bedankte hem namens het IJzen- dijksche en Centraal Bestuur, waarvan Dr. Talsma ook voorzitter was. In zijn plaats werd als bestuurslid en later als voorzitter gekozen zijn opvolger, Dr, Brauvyen Woensdag brachten de aangeslo ten boerinnen een bezoek aan de boter- fabriek, teneinde de geheele inrichting in oogenschouw te nemen. Nadat Directeur en Bestuur het ge zelschap van ruim 100 personen door de fabriek had rondgeleid gebruikten allen in het café van den Heer A. Lievens gezamenlijk een koffiemaal. Zondag had de zoon van den slager O bij het voetballen het ongeluik1, een been te oreken. Onder hevige pij nen werd hij naar huis gebracht. Dr. Talsma verstrekte de eerste genees kundige hulp. HOOFDPLAAT. De heer M, Vinke alhier is geslaagd voor het Rijksdiploma van pluimvee teelt. De waterleidingkwestie in Zeeuwscli-Vlaanderen Men schrijft ons: Conferenties van vooraanstaande per sonen uit Zeeuwsch-Vlaanderen onder leiding van den commissaris der Ko ningin en een met hun adviezen over eenstemmende brief van de kamer van koophandel en fabrieken te Terneuzen werden aanleiding tot een onderzoek door het rijksdrinkwaterleidingbureau, of een waterleiding in die streek voor een beperkter plan ook mogelijk zou zijn. Uit het daaromtrent uitge brachte rapport blijkt, dat onder dei- zelfde tarieven een waterleiding voor resp. drie gemeenten in het oostelijk deel of voor acht gemeenten (met de vijf uit het westelijk deel die zich voor uitvoering van het plan verklaar den) mogelijk blijft, met gelegenheid voor andere gemeenten om later ook toe te treden. Om daartoe te geraken zal de oude maatschappij moeten wor den ontbonden en een nieuwe worden gesticht. De gemeenteraad van Sas van Gent besloot Donderdagavond met algemee ne stemmen tot toetreding bij het be perkte plan. Politierechter te Middelburg. Zitting van 30 September. De volgende zaken werden behan deld: L. D., 49 j., landbouwer te Groede, werd verdacht dat hij op 8 Augustus jl. te Schoondijke P. C d. H. heeft geslagen en geschopt. Eisch f 25 s 25 d., uitspraak idem. Mr Bolle achtte het ten laste gelegde niet bewezen en vroeg vrijspraak W. I. D., 71 j., metselaar te Oost burg, werd ten laste gelegd dat hij op 28 Augustus j.l. te Oostburg D. v. D. heeft gestompt en beleedigd. Eisch f25 s 25 d., uitspraak f 10 s 10 d. Mr Kuipers vroeg vrijspraak. Damprobleem No. 1 van A. Wind. Zw.: 13 sch. op 2, 3, 7, 8, 12, 13, 14, 19, 24, 26, 29, 30, 34. Wit: 13 sch. op 17. 21, 22, 28, 35 tot 39, 43, 48, 49, 50. No. 2 van Mantel. Zw. 10 sch. op 2, 6, 7, 8, 13, 14,16, 24, 27, 40 en dam 25 Wit: 11 sch. op 11, 17, 23, 26. 34, 36, 37, 39, 41, 42, 45 WEDSTRIJD. Bovenstaande 2 problemen zijn de eerste van een twintigtal, dat dit Jaar nog zal geplaatst worden. Voor de op lossers stellen wij beschikbaar 3 prij zen. Als voorwaarden voor den wed strijd gelden: a. voor de oplossing van een probleem wordt, ook al zijn er bij-oplossin gen, slechts 1 punt toegekend. b. de Inzending moet geschieden zoo danig, dat ondergeteekende ze heeft ontvangen met de eerste post op den tweeden Donderdag na plaat sing. Oplossingen en eventüeele aah- of opmerkingen te zenden aan J. LÜTEIJN te Groede, die vriendelijk verzoekt, vrienden en Op de perenvangst. 119. Het volgende oogenblik bonsde hij tegen een grooten boom, volgela den met oomskindertjes. De achter wielen veranderden in krakelingen en door den schok daalde er een regen van peren op meneers arme hoofd neer, zoodat hij er heelemaal onder bedolven raakte. v. 120, Woedend kwam de eigenaar van den boomgaard aanstuiven. Maar hij zag niets dan een auto vol met peren. Toen kwam er plotseling be weging in den hoop fruit en het acht baar hoofd van Meneer Pimpelmans verhief zich tusschen de blozende oomskindertjes. kennissen op te wekken tot deelname, opdat deze zoo groot mogelijk wor den zal. No. 1. S. Loyd. Zwart. f a b c d e Wit. WitKb3, Dhl, Te4, Tf8, Pf5, Lg6. Zwart: Kd5, Le3, Pion c6. Wit begint en geeft mat in 2 zetten. No. 2. S. Loyd. Wit: Kdl, Db7, Pg5, Lg6. Zwart: Kd8, Dg8, Pb8, Pionnen e6 en e7. Wit begint en geeft mat in 2 zetten. Bovenstaande twee problemen zijn de eerste van een twinti|gtakN dat zal worden - opgenomen. Bij votdöeiiide- deelname zullen eenige prijzen beschik baar worden gesteld. De geheele serie zal bestaan uit 2-zetten. Geleidelijk) aan kan dan tot 3-zetten enz. worden overgegaan. Oplossingen binnen 10 dagen na da tum van dit blad in te zenden aan J. C. LE BILElh Breskens. Naditelij'ke aanvallen te Parijs. In den nacht van Donderdag op Vrijdag om 2 uur hebben te Parijs vier jonge mannen, die uit een auto stapten, een chansonnier, onder bedrei ging met hun revolvers, beroofd van zijn portefeuille. De portefeuille was leeg, maar de chansonnier was niette min zoo verstandig de politie van het gebeurde in kennis te stellen. Een half uur later kwamen twee Roemeensche officieren in politiek, gedetacheerden bij de Krijgsschool, die in de buurt van de school op een bankje hadden zitten praten, de politie meedeelen, dat zij door vier mannen met revolvers, die u:t een auto stapten, beroofd waren. Nog iets later kwam een agent mee deelen, dat een auto, die hetzelfde nummer droeg als door de berooiden was opgegeven, een ongeluk had ver oorzaakt, doch er met groote snelheid van door was gegaan. Later, 's och tends om zes uur, heeft men den au to die natuurlijk gestolen bleek onbeheerd op straat gevonden. Van de roovers ontbreekt vooralsnog het spoor. Een mislukt huwelijk Woensdagochtend, op het oogenblik, dat een trouwlustig paartje met getui gen en vrienden het Brusselsche raad huis binnentrad, werd de dertigjarige bruid door twee rechercheurs gear resteerd en ondanks de smeekingen van den bruidegom, die 35 jaar ouder was dan zij, naar het politiebureau ge leid en vervolgens in de gevangenis te Vorst opgesloten. De gearresteerde vrouw was een Duitsche die enkele weken geleden uit het land was gezet en trots verbod te Brussel was terugge keerd. Door haar huwelijk met een 65-jarigen Belg hoopte zij de Belgische naturalisatie te verkrijgen, wat echter op het laatste oogenblik mislukte. Dit ongewone incident verwekte heel wat hilariteit in het Brusselsche raadhuis en in den omtrek. Het mysterie in een taxi Dit is njet de titel van een of andere spannende rolprent; het is slechts het opschrift boven het relaas van een ge heimzinnige geschiedenis, welke zich in een taxi te Amsterdam heeft afge speeld. Een chauffeur heeft Woensdagnacht uit de binnenstad een vrachtje gekre gen naar den Olmendaal. De lading bestond uit een 24-jarige stoker, die op genoemd adres woont, en een vrouw uit de Detistraat, die in donker Rot terdam bekend staat als Pollie met den gouden tand. Toen de auto voor de woning aan den Olmendaal stilstond en de chauffeur het portier opende' zag hij in het donkere inwendige van zijn auto een dolkmes flikkeren; de sto ker hield de handgreep vast omklemd en het lemmet blikkerde boven de rechterknie van Pollie. Langs dit li chaamsdeel stroomde het bloed rijke lijk. Het paar was in een woordenwis seling gewikkeld, welk debat wij niet kunnen weergeven. De chauffeur gooi de het portier weer dicht en rende naar de politie. Toen hij met een paar agen ten terugkwam, was de auto leeg. Men belde aan bij het huis van den stoker en toen men daar naar binnen ging, vond men den man en Pollie in de beste harmonie. Slechts het feit, dat de vrouw nog hevig bloeddej vormde het bewijs, dat de chauffeur geen drama had verzonnen. Het dolk mes was nergens te vinden. De politie informeerde belangstellend, hoe Pollie met den gouden tand arm die hevige wond was gekomen, en de vrouw kwam toen met een zeer fantastisch verhaal voor den dag. Tijdens den rit naar den Olmendaal zou een haar onbekende man in den auto zijn gesprongen en haar zoo maar zonder eenige aanleiding een dolkmes in haar bovenbeen heb ben gestoken, waarna hij spoorloos was verdwenen. De stoker had het dolkmes uit de wond gehaald, dat had wat pijn gedaan en daar hadden zij toen ruzie over gekregen, juist op het oogenblik, dat de chauffeur het portier had geopend. Waar het mes gebleven was, wist zij niet. De stoker werd daarop gehoord, maar zei van niets te weten. Pollie met den gouden tand werd nader aan den tand gevoeld en bij het repeteeren van haar verhaal kwamen er bijzonderheden bij, andere luidden anders en Pollie praatte zich vast. Inmiddels was een dokter ten toonee- le Verschenen, die Pollie den raad gaf, dadelijk stil te gaan liggen en het gewonde been hoog te houden. Er was een slagader geraakt. De politie nam den stoker mee; hij is als verdacht van zware mishandeling opgesloten. Pollie heeft het advies van den dokter niet opgevolgd. Zoodra zij de kans schoon zag, is zij de deur uit geglipt en naar huis gewandeld.

Breskensche Courant | 1930 | | pagina 2