Breskensche Courant 200 25 Het geheim der Visschershut Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. FEUILLETON 40ste Jaargang Woensdag 1 October 1930 Nummer 3568 ABONNEMENT: per kwartaal 1,25 buiten Breskens 1,40. Buitenland 6,50 per jaar. Zondagsblad per kwar taal 0,65; en buiten Breskens 0,72 Bui tenland 3,50 per jaar. Verschijnt: - iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND Advertentiën worden aangenomen tot uiterlijk 1 uur nam. Uitgave: J. C. LE BLEU, Dorpsstraat 35, BRESKENS Tel. 21 Postrekening 70179 ADVERTENTIËN: Van 1 5 regels f 0,75; iedere regel meer 15 ent. Ingez. mededeelingen 30 cent per regel. Handelsadocrtcntiên bij regelabonnement groote kortingTarief op aan vraag verkrijgbaar. GRA TIS verzekering voor de abonnes tegen ongelukken, en wel voor de volgende bedragen: gulden bij levens- s-\ s-\ gld bij dood gld bij ver- gld bij ver- j gld bij ver- lange ongeschikt- JI It J door lies van een j( van ecn f l*es üan een heid tot werken een ongeluk hand of voet oog duim De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Gravenhage. gld bij ver lies van een wijsvinger I gld bij verlies jij van eiken anderen vinger op Vrijdag 26 Sept. 1930. Om 4 uur opent de VOORZITTER de vergadering, waarna hij het woord geeft aan den Secretaris tot voorlezing van de Notulen der vorige vergadering. Naar aanleiding hiervan merkt de heer CAPPON op dat hij meende dat de nieuwe straat Van-Dalestraat heette, inplaats vanVan- Daleweg. De VOORZITTER heeft werkelijk abusievelijk gesproken van straat, maar het voorstel luidde zooals ook de agen da vermeldde, de naam ,,weg". De notulen woelden vervolgens on veranderd vastgesteld. Nieuw Raadslid. De VOORZITTER is van oordeel, dat de heer LIJK er recht op heeft de gebeele vergadering mee te maken en stelt dus voor de punten 3 en 4 om tè wisselen, wat z.h.st. wordt goedge vonden. De heeren NOTEBAART en CARELS, aangewezen om de geloofs brieven te onderzoeken, bevinden deze in orde. De heer L. LIJK,legt, hierna toege laten, in handen van den 'voorzitter de vereischte eeder. af, waarna laatst genoemde hem als raadslid welkom heet en de hoop uitspreekt dat er steeds een aangename samenwerking zal bestaan. De heer LIJK zegt toe al tijd de belangen der gemeente te zullen voorstaan. Ingek. .Stukken. a. Dankbetuiging 'van H.M. de Ko ningin voor de betoonde belangstelling op Haar 50-sten jaardag. b. Goedkeuring door G.S. van de overeenkomst betreffende het huis be gin Boulevard (Wed. van de Luijster). Beide stukken worden voor kennis geving aangenomen. Er waren nog andere vrouwen, wier mannen niet teruggekeerd waren en angst en bange verwachting lagen in hun blikken te lezen. De visschers, wien het gelukt was binnen te komen, kon den weinig hoop geven. De öntbreken- den moesten of hun graf in de golven gevonden hebben, of verdwaald zijn, ofschoon dit laatste niet waarschijnlijk was, daar de wind op de kust blies. Die nacht ging voorbij in angstig waken. Toen de morgen was gekomen ontbraken nog drie booten. Twee waren vergaan, men wist het zeker, want de wrakstukken dreven aan en op de derde bleef men nog hopen. Doch toen de dag voorbijging en niets kwam opda gen, gaf men de hoop op. Tijs Vlas en zijn jongens waren niet teruggekomen, maar wel waren over blijfselen van hun schip aangespoeld. Toen het voor de ongelukkige vrouw zekerheid werd dat zij weduwe was, sloot zij zich in haar huis op en ween de den ganschen dag en wilde niet getroost worden. Ook Qerrit Dijkstra c. Verzoek van dokter Sommer te Groede om eervol ontslag tegen 1 October a.s. als gemeentelijk genees kundige. Tevens brengt hij dank aan het gemeentebestuur voor de verleende medewerking vooral bij de diphtherie- epidemie in 1928. Op voorstel van .den voorzitter wordt het eervol ontslag verleend onder dank zegging voor de activiteit, die door hem steeds aan den dag gelegd is, o.m. ook in genoemde ziekte-periode. De VOORZITTER: Het ligt natuur lijk in de bedoeling thans dokter Brood man te benoemen. Evenwel zijn eenige wenschen aangaande de aanstelling nog nader te bespreken. Ik stel voor dit straks in geheime zitting te doen, waar dan ook dokter Broodman aanwezig zal zijn. Dhr. CARELS: Volgt dan direct de benoeming VOORZITTER: Neen. Ik meen dat best tot de volgende zitting te kunnen uitstellen. We moeten toch al gauw weer eens bij elkaar komen. Dhr. CAPPONHet ontslag gaat in per 1 October, wat het volgende Week Woensdag al is. Kan uitstel dan geen moeilijkheden meebrengen VOORZITTER: Ten eerste, zooals ik reeds meedeelde, zal de volgende vergadering al spoedig worden belegd en ten tweede gaat er vaak langen tijd heen voor de hulp noodig is. Overigens zou dan nog wel een oplossing te vin den zijn. Conform het voorstel van den voor zitter wordt besloten de benoeming tot de eerstvolgende raadsvergadering uit te stellen. id. Verzoek van de Vereeniging tot opheffing van radiostoringen te Bres kens, om voornamelijk bij nieuw te plaatsen motoren voorschri.t-n vast te stellen, waardoor de storingen der mo toren zooveel mogelijk wonden opge heven. VOORZITTER: Het college heeft het verzoek ernstig overwogen, maar weet nog niet wat het in dezen moet doen. Het beste zal zijn, het adres aan B. en W. terug te zenden. Dan kunnen nadere informaties worden inge wonnen. Na eenige discussie wordt aldus be sloten. e. Bericht van den heer K- T. Post dat hij zijn benoeming voor de beide commissies aanvaardt. f. VOORZITTER: B. en W. stellen voor de perken op het Spuiplein met verschillende soorten bloembollen te bepoten, zoodat er het geheele jaar keerde niet terug. Dertig jaar had de zee hem gespaard, maar in dezen nacht had zij hem als offer geëischt. Zijn groote dochter, die als eenige wees achterbleef,, holde als een waanzinnige langs het water heen, al maar klagend roepend: vader, vader. Haar klachten waren als een echo van de droefheid, die in het dorp heerschte. In den algemeenen rouw over de ramp viel het verdwijnen van Lien dat anders groot opzien verwekt zou hebben, niet op. Schipper Luca zag dien nacht het bed niet weer en toen hij, na zoo veel mogelijk hulp verleend te hebben, thuis kwam, maakte (hij zich terstond gereed om op weg te gaan voor het opsporen van Lien. Hij liet de zorg voor de ,,Wendelina" en haar lading aan Willem 'i en 'de knechts over en deelde aan Hanna, die geen woord sprak, mede, dat hij aller eerst naar het kasteel ging om te in- formeeren. Daar zouden zij er allicht meer van weten, omdat Lien daar het laatst geweest was. „Ik moet alles we ten," zeilde hij. „Maar wat bedoel je, vrouw, toen je gisteravond zei, dat we Lien en den jonker wel op dezelfde plaats zoudén vinden". „Vraag, wat je wilt." antwoord de Hanna bits, „ik zeg niks meer over haar, goed noeh slecht, Dat moet je dooir bloemen bloeien. We hebben een begrooting doen opmaken, waarvan het eindbedrag f 50,- beloopt. Na eenige technische beschouwingen kfijgt het college toestemming het plan uit te voeren. g. Verzoek der fa. Strengholt en de Lange om Breskens te doen opnemen in een folder voor Zeeland. VOORZITTER: Deze folder geeft een door foto's toegelichte beschrijving van gemeenten uit Zeeland. De Stoom vaart Mij. „Zeeland" draagt het groot ste deel der kosten, die ruim f3000 beloopen. De folder wordt uitgegeven in het Engelsch en het Duitsch en wordt gratis verspreid. De gemeente Sluis o.a. heeft voor f 100 de beschik king over ongeveer 21/2 bladzijde. B. en W. meenen in verband met de pogingen om Breskens steeds meer bekendheid te geven, hier een goede kans te hebben en stellen derhalve voor, eveneens 21/2 blz. te nemen voor een bedrag van f 100. Dhr. NOTEBAART: Als ik het goéd begrijp is het voor de bevordering van liet vreeemdelingenverkeer. Er is hier een vereeniging voor, die een subsidie van f 500,krijgt. Kan die vereeni ging dat daarvan niet doen VOORZITTER: Die vereeniging staat voor zeer vele uitgaven. En ben ik goed ingelicht, dan zal het volgende jaar heel wat worden gedaan, waarvoor bijzonder groote uitgaven noodig zullen zijn. La ten we dit nu door haar betalen, dan is de kas al gauw leeg en wordt toch weer bij de gemeente aangeklopt. Is het dan niet beter, het bedrag direct te voteeren Dhr. NOTEBAART: Is het de be doeling ieder jaar dat bedrag uit te trekken VOORZITTER: Neen, slechts voor één keer. De folder komt niet ieder jaar uit. Dat geschiedt alleen als de oplaag geheel verdwenen is. De laatste maal was het meen ik 1926. Zonder hoofdelijke stemming wordt het voorstel hierna aangenomen. h. VOORZITTER: In verband met de regeling der financieele verhouding tusschen Rijk en gemeenten zijn enkele verordeningen vastgesteld moeten wor den. Hierop zijn door Ged. Staten eeni ge aanmerkingen gemaakt. Ze betreffen hoofdzakelijk redactiewijzigingen. B. en W. hebben er met een paar heeren der Griffie langdurig Over beraadslaagd met ais gevolg dat we op eenige punten willen toegeven, maar aan andere willen vasthouden. Dhr. CARELS: B. en Wl willen weten. Bram Luca". „Maar Hanna, vrouw toch, je moet spreken. Jij alleen weet hoe de zaak in elkaar zit. Kan het ie dan niet schelen, wat er met het arme meis je gebeurt? 'tls toch zooveel als ons kinld, Hanna; wij hebben op ons geno men vooir haar te zorgen en over haar te waken en we moeten die beloften tot het einde toe houden. Hoe ben je toch zoo veranderd Ik dacht dat je zooveel van haar hield". Het vermanende woord van haar man scheen Hanna ditmaal te treffen. ,Als je het dan weten wilt," begon zij, „in mijn hart houd ik nog altijd van haar. Maar ik ben niet zoo dol als jullie mannen, die haar aanbidden alsof 'teen engel was. 't Is heelemaal geen engel, maar zij had goed kunnen zijn als jullie haar niet bedorven had door alles voor haar te doen. Toen ging ze zich verbeelden dat ze heel wat was en de baas kon spelen. Maar ik heb haar wel gesnapt. Ze was vol hoog moed en verwaandheid en haalde zich allerlei groote dingen in het hoofd. Zal ik je zeggen, Bram, waarom ze Willem afgezegd heeft? Omdat ze niet zoo veel van hem hield als noodig was voor een vrouw en omdat ze hem alleen als een broer kon beschouwen, heeft ze gezegd. Larie allemaal- Welk meisje dus eenige punten veranderen en andere ongewijzigd laten. Maar waar het over gaat weten wij niet, dus zullen we er ook moeilijk over kunnen oordeelen. Waarom zijn die stukken niet rondge stuurd Dat is immers besloten indertijd. Ik moet .zeggen dat er weinig de hand aan gehouden wordt; een besluit is er toch om uitgevoerd te worden. VOORZITTER: Het geheel is slechts een radactioneele kwestie, zoodat hei heelemaal niet belangrijk is. Diir. CARELS: Ik vind de kwestie juist wel belangrijk. VOORZITTER: Daarmee ben ik het niet eens. Bovendien is het schrijven aan B. en W. gericht en betreft het alleen een redactiewijziging, zoodat het eigenlijk buiten den Raad om gaat als het resultaat maar hetzelfde blijft. De SECRETARIS licht een en ander toe, waarna z.h.st. de wijzigingen wor den goedgekeurd. Benoeming Wethouder Om te voorzien in de vacature WAL' LI EN moet thans een wethouder wor den benoemd. Na stemming blijkt de lieer CAPPON te zijn gekozen met 4 stemmen 3 waren blanco uitgebracht. VOORZITTER: Meneer Cappon, ik feliciteer u met deze benoeming en hoop idat er in het college van B. en W. steeds een prettige samenwerking zal bestaan en dat u in de toekomst vruchtdragende arbeid zult mogen ver richten. Dhr. CAPPONLiever had ik de functie niet te aanvaarden. Ik voel me echter verplicht het ,wel te doen en zal er mijn beste krachten aan geven. Benoeming Onderwijzeres VOORZITTER: Ter bespreking der candidaten zullen we idadelijk in ge heime zitting overgaan. Evenwel moet ik eerst nog eenige mededeelingen doen Dezen morgen is een request inge komen van ouders der kinderen uit de eerste klas, met verzoek mej. Crince te benoemen. Verder ontvingen ver schillende leden anonieme brieven met hetzelfde doel. ik hoop en vertrouw dat de familie Crince aan deze beweging vreemd is. Ik acht ze er te hoog voor. B. en W. hebben mej. Crince niet op de voordracht geplaatst omdiat het college steeds het standpunt heeft in genomen, dat een geroutineerde kracht benoemd moet worden en geen jonge. Ook de inspecteur is van dezelfde mee- ning. Dhr. NOTEBAART: Was het niet beter geweest als mej. Crince ook proefles was afgenomen? zou niet veel van onzen Willem kunnen houden. Maar ze vond hem te min, dat was het. Want zij loerde op den jonker". De schipper haalde twijfelachtig de schouders op en wilde iets in het mid den brengen om zijn vrouw tegen te spreken, doch Hanna voorkwam hem en zeide: „Je gelooft het niet, maar ik zal je eens wat anders zeggen, waar je raar van zal staan, te kijken: Eergis teravond zijn ze met hun beiden hier thuis geweest, de jonker en je on schuldige Lien. Hij bracht haar thuis en toen ik er wat van zei, dat he* onbehoorlijk was om zoo laat thuis te komen en dan met hun tweeën en dat het ons in opspraak bracht in het dorp, stond zij tegen mij op en hij hielp haar en zeide, dat hij haar wilde trouwen. Het maakte me razend dat te hooren want wie gelooft dat nou, de kasteel- jonker met een visschersmeid. Maai zij leek onnoozel genoeg om het te gelooven. Toen heb ik hem het huis verboden, want ik vond het schande, Gistermorgen hebben ze haar van het kasteel laten halen. Hoe het verder ge gaan is weet ik niet Ik begrijp niet wat het kasteelvolk met haar voor heeft. Geloof jij dat ze het eerlijk met haar meenen, ik niet. Maar ik heb haar ge waarschuwd zich ni$t met groote he*- VOORZITTER: Dat idee is ook in het college geopperd, maar we zijn ef van af gestapt, omdat het bij te genvallen voor haar nog beroerder zou zijn. Clhr. NOTEBAARTHet kon toch geen kwaad. Nu zal men in andere gemeenten zeggenze heeft zelfs geen proefles gegeven. VOORZITTER: Dat is dan gemak kelijk te verklaren mej te zeggen dat B. en W. geen jonge leerkracht wensch- ten. Maar indien proefles was gegeven en ze kwam toch niet op de voor dracht dan was dat voor haar veel ver der achteruit. Persoonlijk zal ik haar dan ook, daar ik overtuigd ben, dat ze buiten die be weging staan, gaarne bij mogelijke sollicitaties steunen. Dhr. NOTEBAARTls er ook geen rapport ingekomen, hoe haar lesgeven als tijdelijke leerkracht is VOORZITTER: Neen! Nog iemand iets te vragen Neen, dan sluit ik de vergadering. Na ongeveer 20 minuten wordt ze heropend en no. 1 der voordracht, mej. Swerus uit Vlissingen, met alge- meene stemmen benoemd. 3000-ste Inwoner. VOORZITTER: In verschillende ge meenten wordt bij het bereiken van een zdker getal inwoners aan de betref fende een geschenk aangeboden. Bin nen kort, nog dit jaar, hopen wij de 3000-ste te note eren. Er ontbreken er nóg ongeveer 10. B. en W. stellen nu voor, aan de geborene, die als 3000-ste ren af te geven, dat gaat nooit goed, en nu is het van mij af. Praat me er nou niet meer van, man, want ik ben er al lang zat van". Met deze woonden draaide Hanna zith om en liep naar achteren om haar werk te doen, haar man verbijsterd staan latend. Zulk een onthulling had de visscher geenszins verwacht. Hef was alles nieuw voor hem en verraste hem in de hoogste mate. Een oogen- blik gevoelde hij zich trotsch dat zijn pleegdochter goed genoeg geacht was voor een adellijken heer, doch dan dacht hij aan de verdachtmakende woor den van zijn vrouw en vrees bekroop hem. Zou het mogelijk zijn dat zijn Lien met den jonker weg was? Maar oimiddellijk liet hij die gedach te weer los. Neen, dat kon niet. Nooit zOu Lien dat doen. Daarvoor kende hij haar te goed. Haar eer was meer dan haar leven. Maar hij moest zekerheid hebben. Met Hanna was thans niet tepraten. Op het kasteel moest men hem licht kunnen geven. Doch liet was nog te vroeg in den morgen om daar nu reeds aan te komen. Dus moest hij nog wach ten. j, 0KM» nrvda*!

Breskensche Courant | 1930 | | pagina 1