Voor Zelfscheerders Raadsvergadering te Groede Mijnheer Pimpelmans en z'n Fordje. Week-Menu School- en Kerknieuws Gewestelijk Nieuws. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. 0xv*e 0xvge?a\\en9evxeVeY\xvc$. Een lief hondje. FRANSCHE SCHOUWBURG. Zondag 28 September. In middagvoorstelling Lakmé Opéra-comique in 3 bedrijven, v. E. Godinet. Muziek van L. Delibes. NIEUWE CIRCUS-SCHOUWBURG GENT. Zaterdag 27 September. Czardasvorstin, Operette in 3 bedrijven- IJZENDIJKE, Op de voordracht voor onderwijzeres aan de O. L S te Hoedekenskerke komt o. m. voor Mej S. A. Versprille, alhier. o OOSTBURG. De heer K. Scheltens te Appinga- dam is benoemd tot leeraar in het bankwerk aan de Ambachtsschool al hier. PREDIKBEURTEN. Néd. Herv. Kerk. Zondag 28 Sept. 1930. Biervliet v 9 30 ds Vrijlandt Breskens v 9.30 u ds Keers n 1.30 Zondagschool n 5.30 Oeen dienst. Cadzand v 10 u ds Visser Groede n 2 u ds van Griethuijsen Afscheidsrede. Nieuwvliet Geen dienst. Oostburg v 10 u ds Faber Schoondijke v 10 u ds Castelein Waterldk'. v 9.30 u ds Huizinga IJzendijke n 2 u ds Castelein Ev. Luth. Gem. Groede. vm. 9,30 ds Ouwerkerk Stalin behendiglijk den weg tot af schaffing van het geld geplaveid zou hebben ter beschaming van hen. die verleden winter gezegd hadden, da| zijn landbouwpolitiek even onzinnig was als het ideaal, dat men ooit het geld zou kunnen afschaffen. Een bericht dat naar hutspot smaakt. Als de sowjet-regeering de dorpssow jets opgedragen had het ruilverkeer niets in den weg te leggen, zou zij zelve een zware spaak in het wiel van de graaninzameling gestoken heb ben, daar zij tocii al niet in staat is aan den warenhonger van het dorp te voldoen. Ijet is dat gebrek aan ver- bruiksartikelen, dat tot verdere inflatie van het papieren geld de tsjerwonets, geleid heeft, welke linflatie dan ook weer, als zij dat te doen pleegt het geld met een eigen waarde uit - de circulatie is gaan verdrijven. Ht feit dat degenen die hun handje vol zilver geld in den grond stoppen soms ter dood veroordeeld en bij honderden naar concentratiekampen gestuurd worden, .wijst er nu juist niet op, dat de Sow- jetregeering de desorganisatie van het geldverkeer aanmoedigt. Dat Stalin daarnaar zou streven, alleen om uit het ongerijmde de juistheid van zijn landbouwpolitiek te bewijzen, is wel al te ongerijmd. 48 contra-revolutionairen ter dood gebracht Naar uit Moskou gemeld wordt zijn 48 lieden, behoorend tot de onlangs ontdekte contra-revolutionaire organisa tie die onder leiding stond van Rjasan- zef ter dood veroordeeld. Donderdagmorgen werden deze dood vonnissen voltrokken. Eerst een weinig Purol goed in de huid wrijven en daarna pas inzeepen. Dat scheert schoon, zacht en pijnloos. BRESKENS, Onze lezers worden verwezen naar de gewijzigde dienstregeling van de Stoomtram-Mij Breskens-Maldeghem, Welke 1 October en de Prov. Boot- dienst welke 5 October a.s, een aan vang neemt. In de heden gehouden Raadsver gadering is tot wethouder benoemd de heer I, Cappon en tot onderwijzeres aan de O.L.S. I Mej. Swerus uit Vlis- singen, i GROEDE. Maandagmiddag sloegen twee paar den van den landbouwer J. de VI., gespannen voor een driew elskar, in den Noordwcg op hol. Door het uitpikken van de zwing, reed de kar in een langs den weg ge legen sloot, terwijl beide paarden een eind verder eveneens in de sloot te recht kwamen. Nadat de dieren weer uit de sloot waren gesprongen, renden zij naar de vlak bij gelegen boerderij, alwaar zij bleven staan. Het tuig der paarden was een weinig beschadigd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. de Noordzijde op 1 M. en aan de Zuidzijde op 2 M. buiten de geplaatste paaltjes, die den weggrens aangeven. Dhr. BECU kan er zich goed mee vereenigen en ziet overeenkomst met den Boulevard te Bresklens, hoewel daar, de VOORZITTER en Weth. LOMBAARD wijzen er op. de toestand toch anders is. Dhr. BRAKMAN vindt 1 M. aan de Noordzijde wel wat weinig. De VOOR ZITTER wijst er echter op. dat ook rekening moet worden gehouden met de overblijvende beschikbare bouw ruimte. waarna de rooilijn conform het voorstel wordt vastgesteld. 115. Maar juist even vóórdat boer Knekel den boom had kunnen berei ken, brak de tak af en Meneer Pim pelmans plofte naar beneden - precies midden in de distels, die onder aan den boom weelderig groeiden. „Au! Au!" riep hij. Politierechter te Middelburg. Zitting van 23 Sept. De volgende zaak werd o.m be handeld: P. J. B., 30 j., autoverhuurder te Breskens, werd ten laste gelegd dat hij op 31 Juli te Breskens R. P. J. B. heeft mishandeld. Eisch vrijspraak, uit spraak idem. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN vm j nam Zaterdag 27 Sept. 5.02 5.26 Zondag 28 5,50 6.10 Maandag 29 6.35 6.59 Dinsdag 30 7,34 7,58 Eerste Kwartier Maandag 29 Sept. 15,17. Licht op «oor Rij wieion enz. (waaronder zijn begrepen wagens, karren, enz.) Zaterdag 27 Sept nam. 7.19 Zondag 28 7.17 Maandag 29 7.14 Dinsdag 30 7.12 Aanvaring voor de Waalhaven. Donderdagmorgen om vijf uur zijn voor den mond van de Waalhaven twee vreemde stoomschepen in aanvaring ge komen, waarbij beide averij hebben op- geloopen. Het binnenkomende Duitsche s.s. „Martha Hendrik Fisser," dat bestemd was om in de Waalhaven ligplaats te nemen, voer deze haven voorbij, aange zien de kapitein niet precies op de hoogte met de situatie zich in den weg vergiste. Bij de Maashaven be merkte de gezagvoerder, dat hij ver keerd was en hij voer terug. Inmiddels was bij de Waalhaven ge arriveerd het eveneens binnenkomende Italiaansche s.s. „Vareale". De „Fisser" gaf één stoot op de fluit, ten teeken, dat zij den goeden wal zou houden. De Italiaan antwoordde hierop ook met één stoot. Dit vaartuig zou dus even eens den goeden wal houden, Nog eenmaal herhaalde de „Fisser" haar signaal doch nu antwoordde de „Valreale" met tweie stooten op de stoomfluit, ten teeken, dat zij naar den verkeerden wal ging. aangezien aan den goeden wal een sleeptrein bij het Benzineterrein voer, die haar hinderde. 116. Kermend van pijn bleef de arme man liggen, tot de boer bij hem kwam. Deze heesch hem overeind en nu maakte meneer maar gauw dat hij in zijn auto kwam. Z'n hoed, die ergens in 't gras was blijven liggen, zou de boer wel opzoeken. Toen de Duitsche kapitein dit be merkte, gooide hij ook 'troer om, doch de schepen waren al te dicht bij elkaar en een aanvaring was onvermijdelijk. De achtersteven van de „Valreale" schuinde langs den voors'.even van de „Martha Hendrik Fisser," waardoorvan beide booten aan stuurboordzijde platen boven de waterlijn werden ingedrukt. De schade beloopt, naar schatting, drie a vierduizend gulden. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. Het Italiaansche s.s. is naar de Rijn- haven gesleept en - ..tiche naai' de Waalhaven. Tegen storingen bij radio ontvangst. In de onlangs te Utrecht gehouden vergadering van de „Vereeniging tot Behartiging der Belangen van den Radiohandel" is na een Inleiding van den heer ir. A. van Sluiters besloten om met alle kracht den strijd aan te binden. De Vereeniging stelt zich voor, zich op verschillende wijzen tothetNeder- landsche publiek te wenden, om mede werking te verkrijgen in haar strijd tegen deze storingen, terwijl zij voor nemens is zich daaromtrent ook met de regeering te verstaan. Opgegraven. Dezer dagen toen de heer G, V. nabij den Diepenveenscheweg te Deventer op zijn land arbeidde, stiet hij met zijn spade op ongeveer 10 cM. in den grond op tal van gouden sieraden, zooals spelden, broches, manchetknoopen, halskettingen, arm banden en meerdere gouden voor werpen van oude makelij. Onder deze sieraden bevonden zich o. a. ook gouden ringen, waaronder een met edelsteenen. Men vermoedt, dat de voorwerpen van diefstal af komstig zijn. Drie kinderen bedolven. In de nabijheid van het dorp En- kering bij Berlijn zijn drie jongens van 6 tot 11 jaar bij het spelen onder zand bedolven. Hoewel het ongeval spoedig werd bemerkt en de kinderen onmiddellijk uitgegraven werden, wa ren zij reeds overleden, toen men ze vond, Booth' weduwe op het podium. De weduwe van generaal Bramwell Booth is Donderdagavond voor de eerste maal sedert het overlijden van haar echtgenoot, op het podium eenef vergadering van het Leger des Heils te Londen, die door 2000 personen werd bijgewoond, verschenen. Door een auto overreden en ge-1 dood. Vrijdagavond, omstreeks 8 uur is op. OOSTBURG. Dinsdag is het anderhalfjarig zoontje van de familie B. alhier, dat op het erf achter de ouderlijke woning liep te spelen, in een onbewaakt oogenblik in een zinkput geraakt. Toen men het kind eruit naaide bleek het reeds te zijn overleden. Bij Koninklijk besluit zijn herbe noemd tot burgemeester: van Philippi ne, de heer P. A. Rammeloo, van Hangstdijk, de heer L. A. C. van Es- broeck, van Biervliet, de heer P. W. Maarleveld en van Aardenburg, de heer Th. M. Overmaat. op Dinsdag 23 Sept. 1930. De voorzitter opent te 3 uur de vergadering, waarbij de H.H. Van Ha- neghem en Herman (met kennisgeving) afwezig zijn. De notulen der vorige zitting worden vervolgens voorgelezen en goedgekeurd waarna wordt overgegaan tot behande ling der Ingek. stukken. Hierbij treffen we aan le. een verzoek om subsidie van de Centrale vereeniging ter behartiging van de maatschappelijke belangen van zenuw- en zielszieken. B. en W. oordeelen, dat een derge lijke vereeniging wel goed werk ver richt, maar dat niet alle dergelijke ver- eenigingen gesubsidieerd kunnen wor den. De gemeente zal bij deze ver eeniging niet veel nut hebben, terwijl dan bovendien de gevraagde bijdrage (f 50) tamelijk hoog is, waarom het College voorstelt afwijzend te beschik ken. Zonder discussie wordt alzoo be sloten. 2e. de Instructie voor den brand spuitmeester. De voorzittjer leest ze voor, zooals ze door het College is ontworpen. Dhr. BRAKMAN betwijfelt of art. 4 wel goed zal werken. Daarin staat dat de opperbrandmeester beslist in onvoorziene gevallen, terwijl dan den brandmeester beroep op B. en W. open staat. Spr. zag liever dat de beslissing aan het college werd gelaten. De VOORZITTER acht het beter geen verandering aan te brengen, de eindbeslissing blijft toch bij B. en W. Het ontwerp wordt dan z.h.st. onver anderd vastgesteld. Rekening 1929. Deze is nagezien door de daarvoor aangewezen Commissie, bestaande uit de H.H. de Milliano, Becu en Herman. Dhr. BECU heelt de opmerkingen der Commissie bij de rekening ge voegd. Zij betreffen hoofdzakelijk i. de vergoeding van den Markt meester. Uitgetrokken is f20.- terwijl ruim f 17,- is uitbetaald. De VOORZITTER verklaart dit door de mededeeling, dat de marktmeester geen vol jaar heeft gewerkt- fa. de begratenisrechten. De VOORZITTER licht het verschil toe, dat is ontstaan door den aankoop van graven. De rekening wordt hierna vastgesteld voor den gewonen dienst op: oiVtV vangsten f36i06.0b, uitgaven f27179.085 saldo f9526.975; en voor den kapitaal- dienst op: Ontvangsten f85,-, geen uitgaven. Ligger wegen en voetpaden. De VOORZITTER deelt mede, dat de ligger van wegen en voetpaden is gewijzigd, noodzakelijk geworden door de grenswijziging met Breskens. Tevens is hij meer in overeenstemming gebracht met de bestaande toestand. Zonder hoold. st. wordt de ligger volgens voorstel vastgesteld. Rooilijn nieuwe weg. Nu de nieuwe weg zoo goed als klaat is, lijkt het het College het beste de rooilijn langs dien weg te bepalen' om eveniueele bouwaanvragen niet on- noodig iang op te houden. Na overleg met üen opzien ter van den Prov. Wa terstaat, den heer balome, stellen B. en W. voor de rooilijn te bepalen: aan Bewaarschool. Het Bestuur van deze inrichting vraagt de gewone jaarlijksche subsi die te bepalen op f1015,- wat zonder discussie wordt toegestaan. Verder verzochten zij een bedrag van f300,- te willen uittrekken voor aan schaffing van nieuwe banken, waarvoor een prijscourant met modellen is bij gevoegd. De banken zijn sinds de stichting niet vernieuwd. Alle leden zijn van de noodzakelijk heid ten zeerste overtuigd, zoodat het verzoek z.h.st. ingewilligd' wordt. Rondvraag. Dhr. BECU heeft gehoord, dat het huis van De Beer ook weg moet en vraagt nu of dit waarheid bevat. De VOORZITTER deelt mede, dat er zeker kans bestaat, dat een gedeelte moet weggedaan worden, maar het staat nog niet vast, dat het gebeuren zal. Dhr. BECU: Komen de kosten daar van dan voor de gemeente VOORZITTER: Neen. Vender zullen ook in de schoolstraat palen van het electrisch net verplaatst moeten wor den, maar ook de kosten hiervan ko men niet voor rekening van de ge meente. Heerlensche Bergrit. Zondag j 1. hield de Heerlensche Motorclub haar jaarlijksche berg- wedstrijd, welke tot de allerzwaarste wedstrijden gerekend mag worden, welke ooit hier te lande verreden worden. Dit jaar was de wedstrijd zwaarder dan ooit te voren in verband met de vele regen, die dagen achtereen ge vallen was en zoo is er dan ook van de 12 auto's, welke meereden, geen enkele geplaatst. 40 Motorrijders, waaronder de meest bekenden, hadden de strijd aangebonden, evenwei met het povere resultaat, dat slechts 2 deelnemers de strijd wisten te be eindigen. Er waren 3 trajecten, de eerste van 175 K.M., de tweede van 75 K.M. en het laatste doch zwaarste traject van slechts 24 K.M Reeds in het begin vielen velen der deelnemers uit en vooral de zware machines hadden het hard te verduren. Bekende rijders, zooals Sybrandy, die thans op A. J. S. uitkwam, faalden en het laatste traject hield een ware slachting onder de overgebleven rijders. Alleen de heeren van der Voort uit Utrecht en Langmuur uit Den Haag, beiden op Ariel, wisten de rit te vol brengen, terwijl v. d. Voort nog een extra-vermelding verdiende voor den snelsten tijd. Een reis om de wereld op een Ariel. Zoo juist ontvingen wij bericht van Luitenant I. S. Kralichek-Soboleff, wel ke vroeger bij het Russische „Witte Leger" was, dat hij in Vancouver aan gekomen was. Over een jaar geleden begon hij in China zijn wereldreis op een 500 c. c. Kopklef Ariel, en reisde in Zuidelijke richting via Britsch-Indiê, Perzië en Egypte, het vasteland van Europa door en Engeland, stak toen over naar Amerika, waar hij geheel Zuid- en Noord-Amerjka, alsmede Canada door trok. Thans in Vancouver aangeko men wil hij van hieruit oversteken naar Japan, om met deze étappe zijn wereld reis te volbrengen. Op het oogenblik vertegenwoor digt Luitenant Kralichek-Soboleff de Russische Y. M. C. A. in Shanghai en hij is vol lof over de betrouwbaarheid van zijn Ariel, waarop hij de aardbol, rondtrekt. Hij heeft reeds 51200 K.M afgelegd, waaronder heele stukken waren zonder wegen of paden, en nog geen fout heeft hij in zijn Ariel kun nen ontdekken. Dit is weer een bewijs te meer, dat de Ariel het meest betrouwbare motor» rijwiel op de geheele wereld is, voor zoover dit bewijs tenminste nog noo- dig Is. Zaterdag 6 Sept. j.I. had abonné I. A. DE BRAUWER te Aardenburg het ongeluk, bij het bevestigen van vuurwerk, dat ontplofte, zijn middelvinger van de linkerhand te verliezen. Ingevolge de bepalingen onzer verzekering keerden wij hem heden f 10 uit.

Breskensche Courant | 1930 | | pagina 2