Breskensche Courant 200 25 Raadsvergadering Breskens, Het geheim derVisschershut Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Buitenland. FEUILLETON i 39ste Jaargang Zaterdag 27 September 1930 Nummer 3567 ABONNEMENT: per kwartaal 1,25; buiten Breskens 1,40. Buitenland 6,50 per jaar. Zondagsblad per kwar taal f 0,65; en buiten Breskens 0,725Bui tenland f 3,50 per jaar. Verschijnt: - iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND Advertentiën worden aangenomen tot uiterlijk 1 uur nam. Uitgave: J. C. LE BLEU, Dorpsstraat 35, BRESKENS Tel. 21 Postrekening 70179 ADVERTENTIËN: van l 5 regels f 0,75; iedere regel meer 15 ent. Ingez. mededeelingen 30 cent per regel. Handelsadücrtentiên bij regelabonnement groole kortingTarief op aan vraag verkrijgbaar. GR A TI S verzekering voor de abonné's tegen ongelukken, en Die/ voor de volgende bedragen: gulden bij levens- s~\ gld bij dood r-j gld bij ver- gid bij ver- j gld bij ver- lange ongeschikt- I i Ji J door lies van een jl^es üan e€n 4(es van ccn hcid tot werken een ongeluk hand of voet oog duim De risico Van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Gravenhage. gld bij ver lies van een wijsvinger I s~\ gld bij verlies Jij van eiken anderen vinger Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. op Vrijdag 26 Sept. nam. 4 uur. o Agenda: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken en mededee lingen. 4. Toelating van een Raadslid. 5. Benoeming van een Wethouder 6. Benoeming van een onderwijzeres aan School I. Voordracht: Mej. Swerus. van Dixhoorn. Boschma. 7. Voorstel tot het schenken van een spaarbankboekje met 3000 cent aan den 3000sten inwoner der gemeente. 8. Rondvraag en sluiting. Wij ontvingen deze Raadsaankon- diging Dinsdagmiddag tijdens de ver zending van ons blad, zoodat ze niet meer in ons vorig nr. kon worden op genomen, hoewel de kennisgeving zeer goed tijdig had kunnen plaats vinden. Met deze mede- deeling volstaan we voorloopig. Daar de zitting eerst om 4 uur aan vangt, zal het ons niet mogelijk zijn, dé uitslag der vergadering op te ne men. Voor belangstellenden zullen wij na afloop der zitting, echter een kort overzicht aan ons bureau aanplakken. Redactie. AFRIKA. Steenkool in Oost-Afrika. In verband met de ontdekkingen van steenkool in Oost Afrika in de nabij heid van het Nyasa meer, waar En- gelsche en Duitsche exploranten ge durende eenige jaren onderzoekingen hebben verricht, wordt thans gemeld, dat de beweringen van deskundigen dat daar honderden tonnen kolen ge dolven zouden kunnen worden, door den inspecteur van het mijnwezen wor den gesteund. Dit kolenveld zou bij zonder geschikt zijn, om de koper mijnen in Congo en in Rhodesië van steenkool te voorzien, daar men in deze 42. Ais ik alles geweten had dan was dit niet gebeurd. Dat arme, armé meis je. 'tls een schandaal voor jou, vrouw, dat je niet verantwoorden kunt voor God en voor ons. En ik zeg je, dat je veranderen moet. Zoo kan het niet blijven". De oude kapitein wond zich ander maal op. Het weggaan van Lien had hem buitengewoon diep aangegrepen. Zoo veel als Lien van haar vader hield, zooveel en misschien nog meer hield hij van haar. Wat zij aan warme, diepe genegenheid wel eens te kort was ge komen bij haar moeder, dat had zij altijd gevonden bij haar vader. De liefde was wederkeerig. De stoe re visscher had zich aan het meisje ge hecht met al de vezelen zijner ziel, en nu zij weg was gegaan, verdreven door de onverzoenlijkheid en jaloezie van zijn vrouw, zonder een spoor ach ter te laten, nu had hij een gevoel alsof zij hem van het hart gescheurd >Was. mijnen thans kolen moet gebruiken, welke uit Zuid-Rhodesië afkomstig zijn en over een afstand van 1200 K.M. vervoerd moeten worden. O BELGIE- De aanslag op Aurilio. Het Woensdag door het Brusselsche gerechtshof aan de pers meegedeeld en in verschillende Brusselsche bladen ver schenen bericht, volgens hetwelk de te Rotterdam wonende ltaliaansche koop man Silvestro Aurilio, die Zondag j.l. nabij het Noorderstation door zijn land genoot di Barbora werd neergeschoten, in het ziekenhuis was overleden, is na derhand onjuist gebleken. Toen de dokter, door het parket belast met de schouwing van het lijk, in den loop van den middag het St. Janshospitaal bin" nentrad, vernam hij tot zijn niet geringfe verbazing, dat Aurilio niet overleden was. De toestand van den ernstig ge wonden Italiaan, hoewel nog steeds ernstig, bleek integendeel iets verbeterd. Deze vergissing moet worden geweten aan het feit. dat een andere man, een 34-jarige student van Fransche nationa liteit, die eveneens nabij het Noorder station bij het verlaten van een nacht café werd neergeschoten, in het zelfde ziekenhuis was overleden. Het Fascistisch insigne van Aurilio, is thans teruggevonden, en in het bezit gesteld van de politie. Volgens Le Peuple kwam dit officieeie insigne over een met den rang van kolonel der Fas cistische militie. Di Barbaro bleef ook Woensdag bij zijn verklaring, dat hij een Sloveen uit Pola zijnde- alleen den aanslag op Aurilio pleegde om zich te wreken over de terechtstelling van verscheidene Slovenen door de ltaliaan sche justitie te Triest. Het proces-De Rosa. Donderdag is de behandeling aan gevangen, voor het hof van gezworenen der provincie Brabant, van het proces ten laste van den ltaliaanschen anti fascist Fernando De Rosa die. bijna een jaar geleden, op 24 October 1929, een aanslag pleegde op den ltaliaan schen kroonprins, Humbert, bij diens bezoek aan het draf van den Belgischen Onbekenden Soldaat te Brussel. Hoe wel De Rosa volledige bekentenissen aflegjde er„ in den loop van het onder zoek, geen medeplichtigen heeft ge noemd, zoodat daar van geen complot sprake is, wordt veel belangstelling voorzien. Verscheidene ltaliaansche cou ranten stuurden speciale verslaggevers naar de Belgische hoofdstad om de debatten in alle details te volgen. Al Hij dacht er niet aan Lien.eenig verwijt te doen over haar handelwijze. Wel kon hij deze handelwijze niet goed begrijpen, want hij wist immers niet alles, Maar hoezeer hij ook nog in het duister tastte omtrent de volledige reden van haar verdwijnen, hij wias overtuigd dat zij naar deugdelijke mo tieven gehandeld had en het smartte hem slechts dat zij het huis had kunnen verlaten. Al het gewicht der schuld van het gebeurde laadde hij in dit oogenblik op zijn vrouw en voor het eerst van zijn leven voelde hij ware gramschap in zich rijzen tegen haar. Indien hij thans had moeten kiezen tusschen Han- na en Lien, wie hem het liefst was, hij zou even geaarzeld hebben. Plot seling greep kapitein Luca den brief die op tafel lag, en zijn bril opzettend las hij hem aandachtig door. Dan staar de hij een oogenblik zwijgend voor zich uit, alsof hij diep nadacht over iets en zeide vervolgens: „Als Lien van middag pas is heengegaan kan zij nog niet zoo ver weg zijn. Wij moeten pro- beeren haar te vinden. Ik zal niet rusiten voor zij terug is. Wie weet waar het arme kind zwerft. Zei je niet dat ze vanmorgen naar het kasteel is geweest wouw de Deschikbare plaatsen, boven en 'be neden in de zaal. zullen door pers vertegenwoordigers bezet zijn aan de welke, voor deze gelegenheid een spe ciale legitimatiekaart is verstrekt. Daar zich. op dit oogenblik, een ongewoon groot aantal Italianen te Brussel be vindt, heeft men de reeds vroeger voor bereide bewakingsmaatregelen, welke in de omgeving van het gerechtshof en ook binnen het reusachtige gebouw zullen worden toegepast nog ver scherpt, dit ten einde alle incidehten te voorkomen. Als openbaar ministerie zal procu reur-generaal Cornil, een magistraat van hooggeroemde juridische bekwaamheid fungeeren. Een dertig getuigen zijn door hem gedaagd terwijl de verdedi ging, van haar kant, ongeveer vijftien getuigen ten gunste, waaronder ook de ltaliaansche oud-minister Nitti, heeft op geroepen. Men verwacht algemeen dat de verdedigers van De Rosa alles in het werk zullen stellen om, aan dat pro ces, een zuiver politiek karakter te ge ven, terwijl procureur-generaal Cornil, van zijn kant. dit zal trachten tegen te gaan en vooral nadruk zal leggen op het zuiver crimineele feit. DUITSCHLAND. Ontslag van mijnwerkers in Duitsch- Iand. In de Roerkolenmijnbouw hebben verschillende maatschappijen den laat- sten tijd bedrijfsbeperkingen aangekon digd, waardoor o.a. bij de mijnen der Gutehoffnungshuette ongeveer 1200 mijnwerkers bij de Vereinigte Stahl- werke 1415 en bij de Steinkohlenge- werkschaft Friedriqh der Grosse 900 arbeiders zijn ontslagen. ENGELAND. Schipbreukelingen gered. Van het Antwerpsche stoomschip Ida, dat bij Prawle Point (Zuid-Devonshire Dinsdagavond laat in den mist is ge strand. is de bemanning van twaalf koppen in de reddingsbroek van boord gehaald. Het schip is Op de rotsen geloopeh, vlak onder het station van de kust wacht. FRANKRIJK. Waarschijnlijk 200 visschers ver dronken. Naar het Nederlandsch telegraaf- agentschap uit Parijs meldt meent men daar thans vrij zeker te moeten aanne- „Ze zei tenminste dat ze er heen ging. Vraag het den jonker maar, die zal het wel weten. Misschien zijn ze wel met hen beiden op stap," sprak Hanna giftig. Deze woorden moesten het verliefde hart van Willem wel scherp wonden. De aderen zwollen op zijn voorhoofd van toorn als koorden. ,Moge God je die lastertaal vergeven," gromde hij woest. .Schande is het dat je zoo van Lien spreekt. Maak je schuld toch niet grooter dan ze al is". Hij was zich bewust dat hij te veel zei tegen zijn moeder. Maar hij kon zich niet meer beteugelen en vreezend dat hij te ver zou gaan, draaide hij zich met een driftigen ruk om en ging de deur uit om in den donkeren nacht daarbuiten den storm van hartstochten, die in hem ontstoken was, te latten bekoelen. Het eten bleef onaangeroerd op tafel staan. Hanna had een poging gedaan om te eten, doch het bleef haar als brokken in de keel steken en zij had het opgegeven. De schipper had nog beproefd met zijn vrouw kalm te spre ken en haar tot besef van schuld te brengen, doch zij was koeler en harder geweest dan ooit en had slechts scherpe antwoorden gegeven. Elk woord ten men, dat de stormen van de laatste dagen aan ongeveer 200 visschers het leven gekost hebben. In totaal werden aan de Normandische kust nog 34 visschersvaartuigen vermist. Een zeven tal lichte marinevaartuigen was uitge zonden om de vermisten op te sporen. Deze schepen zijn teruggekeerd zonder een spoor van de vermiste visschers- schepen gevonden te hebben. Derhalve vreest men, dat deze 34 schepen allen met man en muis vergaan zijn. Liftkooi naar beneden gestort. In een mijn te Coincy in het de partement van de Boven-Loire heeft een ernstig ongeluk plaats gehad. Een liftkooi met negentien arbeiders erin, bevond zich dertig meter boven de onderste verdieping van de mijn, toen de kabel plotseling brak en de liftkooi naar beneden stortte. Elf arbeiders werden levensgevaarlijk gewond, terwijl de overige acht er met lichte verwon dingen afkwamen. o ITALIË. Turati afgetreden. Een telegram uit Rome melidt. dat Turati zijn functie van secretaris van de fascistische partij heeft neergelegd. Giuriati, de voorzitter van de Kamer, wordt zijn opvolger. Augusto Turati niet te verwarren met Filippo, den leider van de socialis ten, die leider is van de emigranten te Parijs is oud-strijder en van den beginne af fascist geweest. Den len April 1924 is hij Farinacci, wiens naam gecompromitteerd was door de zaak- Matteotti. opgevolgd als secretaris (toen nog secretaris-generaal genoemd) van de partij. Hij was reeds onder-secrelta- ris. Met hem kwam een behoedzaam, sluw en berekenend man aan het hoofd van de partij te staan. Giovanni Giuriati, zijn opvolger, is een Venetiaan en is een der leiders geweest van de irredentische bewe ging. Ook hij heeft aan den oorlog deelgenomen en is tweemaal gewond geweest. Hij is chef van d'Annuzio's kabinet te Fiume geweest en heeft te Parijs bij de vredesonderhandelingen propaganda voor Flume's aanhechting bij Italië gemaakt. Giuriati is geruimen tijd minister geweest. Met Giurati's be noeming wijkt Mussolini af van zijn gedragslijn liefst jonge menschen te kiezen voor de voornaamste functies. Giurati is n.l. al 54 jaar oud. Turati nog slechts 40. Zooals gebruikelijk, komt het bericht van Turati's vervanging geheel onver wachts. Wat er de reden toe is, weten gunste van Lien was een steek in haar jaloersch hart. k Er werd dien avond geen woord meer gesproken in de visschershut, ook niet toen Willem weer terugkeerde. Zwij gend met wrok en droefheid in het hart, zocht ieder zijn rustplaats op: Er was een sombere schaduw neergedaald op dit huis en de vrede was gevloden. HOOFDSTUK XIV. Onderzoek naar Lien. Ondanks hun groote vermoeidheid sliepen schipper Luca en zijn zoon niet terstond. Willem dacht na over hetgeen zijn moeder gezegd had van Lien en den jonker; die wel met el kander weg konden zijn. Hoewel hij het niet geloofde, sloop toch wantrou wen zijn hart binnen en voelde hij den scherpen prikkel van de jaloezie. Hij nam zich voor, zich morgen terstond zekerheid te verschaffen. Kapitein Bram vroeg zich duizend- maal af, waar Lien kon zijn, Zijn ge dachten verwijlden steeds weer bij Lien. Waar kon Zij zijn? Zijn angst schil derde hem tooneelen van gevaren en verzoeking, waarin zijn kind kon zijn. Het leed waaronder hij gebukt ging mém wij vooralsnog niet. Den laatsten tijd steekt het anti-fascisme .meer en meer het hoofd op misschien is men van meening, dat Turati daar niet krachtig genoeg tegen optrad. Doch het is ook heel goed mogelijk, dat andere redenen tot zijn vervanging geleid hebben. RUSLAND. „Afschaffing van het geld". Nog onlangs schreef een Duitsch cor respondentiebureau naar aanleiding van de doodvonnissen, welke telkens over zilverhamsteraars worden uitgesproken „Rusland is het land van geruchten. Niemand weet, waar vandaan zij ko men. zij verspreiden zich als de wind. Een dergelijk gerucht is, dat de sow- jetregeering het geld zou willen af schaffen". Thans blijkt het reeds lang geleden officieel gelogenstrafte gerucht ook de buitenlandsche berichtgeving te hebben aangestoken. Althans laat een Engelsch blad zich uit Riga seinen, dat de boeren, als gevolg van de von nissen tegen zilverhamsteraars hun „zil veren worsten", worstvormige geld buidels, in den grond begraven, geen papieren geld aannemen en alleen met goederen willen worden betaald. Vol gens dit bericht zouden de dorpssowjets opdracht hebben dit soort handel niets in den weg te leggen. Het volks commissariaat van financiën zou dezen winter de instorting van de tsjerwionets afwachten als den eersten stap tot af schaffing van het geld. Vooraanstaande leden van den Moskduschen sowjet zouden openlijk verklaard hebben, dat deed hem echter niet de zorgen van anderen vergeten. Hoe zou hij rusten, terwijl zoovele dorpelingen verteerd werden door martelende onzekerheid over het lot hunner geliefden, die in gevaar waren op de nog altijd onstui mige zee. i Daarom ging hij naar de haven, waat intusschen wederom eenige booten, zwaar gehavend binnen geloopen Wa ren. Doch wie er waren, Tijs Vlas en zijn jongens met hun schip niet. Zijn vrouw stond alleen en staarde met Wan- hopigen blik naar de zee, waar niets te zien was dan een zwartgrauwe brui sende massa, in groote beweging, als of zij daar het graf van haar man en jongens zocht. Zij was wezenloos en versuft en niemand vermocht haar te troosten. Toen de schipper haar naderde om haar eenige troostwoorden toe te spre ken, schokte haar lichaam, door kramp achtig snikken, doch er kwam geen woord over haar lippen. Eenige mede lijdende vrouwen namen haar tusschen zich in om haar mee te voeren naar huis, doch zij verzette zich halsstarrig en wilde geen stap van de plaats wij ken waar zij stond, u flKortl wrvfllfffcj

Breskensche Courant | 1930 | | pagina 1