Nieuws van het Zendiogsveid ^elenswaardigheden op admi nistratief en fiscaal terrein, Week-Menu School- en Kerknieuws Gewestelijk Nieuws. Mijnheer Pimpelmans en z'n Fordje. Afloop aanbesteding. Rechtszaken. Sport. FRANSCHE SCHOUWBURG. Zondag 28 September. In middagvoorstelling Lakmé, Opéra-comique in 3 bedrijven, v. E. Godinet. Muziek van L. Delibes. NIEUWE CIRCUS-SCHOUWBURG GENT. Zaterdag 27 September. Czardasvoratin, Operette in 3 bedrijven- BRESKENS. Doordat no. 2 van de voordracht voor onderwijzeres aan de O. L. S. I alhier zich heeft teruggetrokken is de voordracht aangevuld als volgt: 1. Mej. Swerus, uit Vlissingen. 2. Dyxhoorn, thans tijdelijk te Biervliet. 3. Boschma, uit Middelburg. o GROEDE. Tot tijdelijk onderwijzeres te Stol wijk is benoemd Mej. S. J. M. Mazure, alhier. GROEDE. Beroepen te Groede-Nieuwvliet (toezegging) Ds M. J. C. Visser, Ned. Herv. Pred. te West-Terschelling. seeren, onmiddellijk in beslag genomen en verboden worden. Een speciaal hier voor ingesteld gerechtshot heeft het recht verkregen verdachte personen on middellijk te veroordeelen. Verder is er een wetsontwerp ingediend waar bij alle inboorlingen-arbeidersbonden zullen worden ontbonden en iedere be roepsorganisatie der zwarten wordt ver boden. Slavernij in de 20ste eeuw! Wie had dat ooit gedacht Nog steeds wordt de Neger ais een lastdier, als een minderwaardige beschouwd. Nog steeds is inen erop uit hem uit te buiten, lichamelijk en geestelijk af te taaelen. Inplaats van te trachten hem te verhef fen, door Missie en door het stichten van scholen, worden deze kleurlingen nog altijd, door stok- en zweepslagen gedwongen tot sloopenden arbeid, on derdrukt en geminacht, totdat de dood een einde aan hun jammer maakt. Hun vrijheid - de vrijheid van de natuur- menscli, wordt hun wreed ontnomen, hun gezinnen worden uit elkander ge rukt, hun vrouwen en kinderen ver kocht en dat aljes door de „beschaafde" Belgen, Franschen en En- gelschen. (Nadruk verboden). Het Zendingsbureau te Oegstgeesit meldt ons De Zending doet haar arbeid in het volle licht der openbaarheid en deze is daarmee als vanzelf het voorwerp van de beoordeeling dergenen, die haar dien arbeid van nabij zien verrichten. Dat oordeel heeft voor de Zending waarde, zelfs als het onjuist of onbillijk zou zijn, want de critiek van anderen moet de zelfbezinning levendg houden. Anderzijds valt niet te ontkennen, dat er in een gunstig oordeel ook een aan moediging ligt. vooral wanneer een dergelijk oordeel in den vorm van daad werkelijken steun wordt uitgesproken. Dit laatste is dezer dagen weer ge beurd in Deli. het Zendingsterrein van het Ned. Zendeling Genootschap onder de Karobataks op Noord-Sumaira. Ge lijk overal in de inheeinsche wereld ontbreekt er ook onder de Karoneezen een geregeld gezinsleven. Vandaar, dat er overal een tekort is aan opvoeding der inheemsche jeugd. Dat wordt al te dikwijls over het hoofd gezien, door dat de aandacht bijna geheel geab sorbeerd wordt door het verlangen naar onderwijs, dat er in de inheemsche wereld is. Maar onderwijs alleen, zon der daarmee gepaard gaande opvoeding is maar zeer gedeeltelijk van nut, in zijn gevolgen zelfs dikwijls schadelijk. De Christelijke Zending, die de waar de van het gezinsleven en mitsdien van de opvoeding hoogschat, heelt dat ook in Deli uitgedrukt in twee internaten, eén voor jongens en één voor meisjes. Dit laatste heeit zeker in den tegen- wourcngen tijd niet minder beteekenis dan liet eerste, want ook dc inheemsche vrouw ontwaakt, vooral in eeu land, als dat der Karoneezen, waar de .Wes- tersche cultuur zoo van alle kanten haar intocht heeft gedaan. Er wordt dan ook in Deli al lang wat voor de jonge vrouwen gedaan bijv. in het Zendingsziekenhuis te Sibolangit. waar een aantal van haar in babyverzorging wordt bekwaamd. De internaatsgebouwen te Kaban Dja lie lieten veel te wenschen over en terwijl een vorig jaar met behulp van liet Landschap en de Delimaatschappij het jöngensinternaat beter gehuisvest is heeft dezelfde Deli-Maatschappij nu tienduizend gulden gegeven voor een nieuw meisjesinternaat. Daarmee heeft zij een oordeel van groote waarde over dit Zendingswerk uitgesproken dat voor de Zendelingen en hun Vrouwen ook een bemoediging beteekent. Om misverstand te voorkomen niet om aan de heugelijke beteekenis van dit geschenk afbreuk te doen zij hier nog opgemerkt, dat deze gift na tuurlijk geen vermeerdering van in komsten beteekent- Integendeel, want niet alleen zal er grond voor het nieuwe gebouw gekocht moeien worden maar aan den reeds zoo dikwijls gestelden eisch van een eigen ervaren Europee- sche leidster voor dit meisjesinternaat die tot dusver steeds moest worden af gewezen. zal nu geen weerstand meer kunnen worden geboden en in zooverre beteekent het een, trouwens reeds lang noodige. uitbreiding van het werk. Maar waar het nu om gaat en waar van wij met zoo groote dankbaarheid gewag maken is om het gunstige oor deel van hen. die ook in Deli de Zen ding zien arbeiden aa.i het heil van het Karosche volk. Belastingontduiker I) Inleiding. Een strafbaar feit. De navordering. De verliooging. Gewetensgeld. Wij maken in dit no. een aanvang met een artikelenreeks over Belasting- ontduiken. Een vijftal artikelen zullen wij aan dit onderwerp wijden. Dat wij de aandacht vragen voor dit onderwerp, beteekent niet, dat wij een bepaalde reden hebben om juist in dit blad het onderwerp te behandelen. Het is ons echter bekend, dat velen zich aan dit euvel schuldig maken; velen, die, omdat deskundige voorlich ting hen ontbreekt zich aan het euvel blijven schuldig makenvelen, die, we ten zij een uitweg, gaarne niet de fiscus schoon lei zouden willen hebben. Voor die personen vooral schrijven wij deze artikelen. Maar ook voor ieder ander. Wellicht dat men. al moge men zich zelf niet aan het in deze artikèlen genoemde euvel schuldig maken, ken nissen heeft, die dit wel doen. Dan is het zeker gewejischt. dat men in staat is, wordt Uw meeninjg gevraagd, dezulken de goede weg te kunnen wijzen. Ieder weet wat belastingontduikén is. in velerlei vorm en op onderscheide ne wijze worden 's Lands wetten (en de belastingwetten vormen geen uit zondering) ontdoken. In liet groot, maar ook in het klein. Er is onbewust belastingontduiker maar ook een bewust belastingontdui ker Onbewust belastingontJuiken is niet strafbaar. Wie zich echter bewust aan het euvel van belastingontduiking scnuldig maakt loopt bij ontdekking de kans, om met den strafrechter in aanraking te komen. Wie zijn nieuwsbladen geregeld leest, weet, 'dat er heel wat belastingontdui kingen worden vervolgd. Meer dan eens wordt een vrijheids straf opgelegd. Een strafvervolging kan worden inge steld. Niet altijd geschiedt dit. Het gebeurt niet zelden, dat een belastingplichtige, teneinde de belas tingadministratie mild te stemmen, een bedrag aan gewetensgeld betaalt. Waarschijnlijk vallen den lezer wel eens berichtjes in de nieuwsbladen op, waarin melding wordt gemaakt, dat bij die en die inspectie onder die en die letter een bedrag aan gewetensgeld is binnengekomen, Welnu voor een niet onbelangrijk gedeelte zijn de gelden afkomstig van personen, die, zooals de volksmond zegt, ,,in het nauw zijn [gedreven?'. Wanneer men over voorgaande jaren te weinig belasting heeft betaald en zulks komt de fiscus ter oore. dan wordt men nagevorderd. Echter over hoogstens drie jaren. Heeft men bijvoorbeeld over in 1926 en over aan 1926 voorafgaande jaren genoten inkomen te weinig belasting betaald, dan kan het te weinig betaalde niet meer door middel van een navorde ring worden achterhaald. De inspecteur kan geen betaling over in 1926 en voorgaande jaren genoten inkomen te weinig betaalde belasting eisclien, hij kan wel verzoeken. Wanneer de belastingplichtige aan dit verzoek voldoet, noemt men dit, betalen van gewetensgeld. Wanneer hij dus gewetensgeld be taalt, doet hij iets, waaitoe hij niet verplicht is (althans niet wettelijk ver plicht). Dat een belastingplichtige, wanneer hij een strafvervolging kan ontloojren. of wanneer de kans, dat een strafver volging wordt ingesteld, aanmerkelijk geringer wordt, gaarne bereid is een flink bedrag aan geweiensgeld te stor ten, ligt voor de hand. Wie inkomen of (en) vermogen ver zwijgt. loopt, wordt het ieit ontdekt, wanneer opzet in het spel is, bovendien de kans, dat hij strafrechterlijk wordt vervolgd. Op enkele uitzonderingen na, wordt ieder, die te weinig belasting betaalde over het te weinig betaalde nagevor derd, met deze beperking, dat nage vorderd wordt over het in 1927. 1928 en 1929 (wanneer althans deze aanslag reeds is opgelegd) te weinig belaste inkomen. Wat over, in 1926 en daarvoor ge noten inkomen, aan belasting te weinig betaald werd, wordt, zooals wij zoo even zagen, niet nagevorderd. Ontdekt de belastingadministratie de ontduiking, hetzij deze ontduiking op zettelijk. hetzij deze onopzettelijk ge schiedde. dan wordt nagevorderd mdl de vartiooging. Een eenvoudig voorbeeld moge dit toelichten. A. betaalde over het belastingjaar 1928 1929 f 500,-, over 1929-1930 f400,- en over 1930/1931 (welke aanslagdus reeds is opgelegd) f 600,- te weinig aan inkomstenbelasting. Bij navordering betaalt hij f 1.500,-, namelijk f500,- over 1928/1929; f400,- over 1929/1930 en f600,- over 1930- 1931. Echter betaalt hij bovendien nog een verhooging van f 600,- maal 4 is f 2.400. Wij zullen er niet over strijden wat het karakter van de verhooging is. Een boete is het niet. Maar door de belastingplichtige wordt het wel als zoodanig beschouwd. A. had echter èn de verhooging van f 2.400,- èn de kans op een strafver volging kunnen voorkomen. Hierover in het vervolgartikel. Mededeeling: Zooals bekend, hebben de lezers het recht kosteloos vragen te stellen. Brieven te richten aan de N.V. ACCOUNTANTSKANTOOR „NATIO NAAL BUREAU VOOR ADVIEZEN," onder directie van P. S1EBESMA 8i R. de VRIES, LEEUWARDEN, Nieu- westad 83. Ook over artikelen in dit blad opge nomen, kan men vragen stellen. De grootst mogelijke geheimhouding wordt gegarandeerd. Postzegel voor antwoord insluiten. BRESKENS, Nadat ook de heer J. van de Sande- Jacobse heeft bedankt voor het lidmaat schap van den Raad heeft heden de heer L. Lijk verklaard, zijn benoeming te zullen aannemen. NIEUWVLIET. Zondag, 21 dezer, gaf het fanfare corps „Nut en Genoegen" alhier, ondei giroote belangstelling, zijn laatste bui tenconcert in dit seizoen. Bij deze ge legenheid werd het pas aangekochte vaandel voor het eerst meegedragen en aan het publiek getoond. Het vaandel is geleverd door Gebrs. Van Oven te 's-üravenhage en ziet er bijzonder net jes uit. i Door bijna alle gemeentenaren en ook nog door omwonenden is bij gedragen öm den aapkoop ervan moge lijk te maken en wel zóó ruim, dat lang niet al het gecollecteerde noodig bleek; zelfs na aanschaffing van insig nes bleet er nog een belangrijk bedrag in kas. Nu de geldinzameling, tot aller voldoening zoo vlot verliep, is het wei dubbel jammer, dat het aanvanke lijke plan om op 30 Aug. een school feest te houden, ter viering van Ko- Een lief hondje. 113. Maar, o wee, de koe wierp van schrik haar achterpooten in de hoogte en begon als razend door de wei te draven. Meneer Pimpelmans' weinige haren rezen te berge. Hij wist bijna niet hoe hij zich aan dat gladde beest moest vastklampen. <itu. 114. Opeens zag hij een boomtak vlak boven zich. Hij greep er zich met den moed der wanhoop aan vast en daar hing hij nu te spartelen, met z'n beenen in de lucht! „Als boer Knekel nu maar gauw hier komt" dacht hij. BRESKENS. Uitslag aanbesteding van het bouwen van een winkel-wconhuis en 3 woonhuizen, aan de Boulevard alhier, door den Architect L. A. Ciisouw. Metselwerken: Perc. A. Perc. B. C. Perc. D. Perc. A. B. C. D. f 12250. f11894 - f21200. P. de Winde enl. Pleijte f5338 f4910 f2438 I. Vergouwe f4756 f5129 f2529 J. Visser en C. Daansen f4393 f4527 f2036 Gebrs Maas A. J. Visser f4632 f4599 f2011 Nieuwenburg en de Vlieger f4736 f4552 f2199 V. Verstraete-de Jonge f5700 f5300 f2350 Metsel- en Timmerwerken: J. Verstraete en Martens f10246 f9735 f4880 Th. Wieleman f7900 f8900 f4700 Timmerwerken: J. Cruson f3290 f3364 f1598 C. van Lare f3370 f3295 f1685 W. Jacobs f3980 f3670 f 1650 G. Fieret f3100 f3800 f1700 J. van Lare f3368 f3292 f1680 L. Maas f3350 f3265 f 1560 P. M. Catsman f3435 f1725 A. J. Risseeuw f3871 f3745 f1745 M. P. Meeusen f3550 f3300 f 1446.50 Anth. Leenhouts f3375 f3330 f1472 Smidswerk: Gebr. Rookus f 575 f 510 f 212 Glas- en Schilderwerk: J. A. Basting f 745 f 310 W. C. Garels f 820 f 368 J. van Haneghem f 690 f 310 Massa J de Winde en J. Daansen f10330 f4867 ninginnejaardag, en dan tegelijk het vaandel in te wijden, niet kon doorgaan. De gemoederen in de gemeente zijn, tengevolge van de intusschen uitgebro ken landarbeidersstaking, nogal in be roering. Een gezellig feest, zooals men dat hier kent en ook nu weer stellig ver wachtte. was onder deze omstandig heden onmogelijk, dus deed men dien dag niets en is het vaandel eerst thans, zonder eenige formaliteit, in gebruik genomen. De banier dioor eendracht en prettige samenweriking verkregten had een waardiger onthulling verdiend, OOSTBURG. Zondag j.l. mocht dhr. Van Roo al hier, onder talrijke blijken van belang- ling, zijn negentigsten geboortedag her denken. In verband met dit heugelijk feit bracht het muziekgezelschap hem. den eenigen nog in leven zijnden op richter. Maandagavond een serenade. Op 76-jarigen leeftijd overleed alhier mr. B. H. Carp, die van 1906 tot 1924 griffier was van het kantonge recht alhier. Voordien was de over ledene o.a. griffier bij de kantonge rechten te Harderwijk (1896—1900) en te Amersfoort (1900—1906). AARDENBURG. Voor het examen voor het politie- diploma slaagde o.a. de heer M. J. Verhulst alhier. SLUIS. Maandag 22 dézêf bezocht de Com missaris der Koningin in Zeeland, Jhr. Quarles van Ufford onze gemeente. Ter gelegenheid hiervan wapperde van enxeie gebouwen de nationale driekleur. Op het raadhuis werd Z. E. toegespro ken door den Edelachtb. Heer Burge meester. Namens het gemeentebestuur werd het hooge gezelschap een diner aangeboden. f Zaterdagvoormiddag geraakte door den hevigen wind een groote touring car van den weg in de sloot, waar door de motor onklaar geraakte. De inzittenden, een 2-tal personen, kwa men met den schrik vrij. Het rijtuig werd door een span paarden uit de sloot getrokken en verder vervoerd naar Knocke. Het was de eerste proefrijj die de touring-car maakte. Arrondlssements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 19 Sept. De volgende zaak werd o m. be handeld: I. A. F., 41 j„ leurder te Breskens, gedetineerd, werd beklaagd dat hij op 18 Augustus jl. te Axel 2 rijwiel- belastingplaatjes, 1930/31, die hij ge vonden had, heeft behouden. Eisch 3 maanden gev. straf. Mr Zaayer, verdachtes raadsman achtte hier geen diefstal of verduistering aanwezig en vroeg verdachtes vrij spraak en onmiddellijke invrijheids- stelling. De Rechtbank ging in Raad kamer en beval daarna verdachtes in- vrijheldsstelling. VOETBAL. SLUIS. Zondag 21 Sept, j.l. werd alhier een vriendschappelijke wedstrijd ge speeld tusschen: S. V. V. Rood - Wit 1 (Sluis)— ZeehieeUweh (LisseWeghe) met tot uitslag 7—3. Het was een spannende wedstrijd van begin tot eind. Scheids rechter Hoegen leidde tot ieders ge noegen.

Breskensche Courant | 1930 | | pagina 2