Gewestelijk Nieuws. Rechtszaken. de den burgemeester der stad te spre ken deze kwam aan boord en leverde tenslotte de benoodigde levensmiddelen waaronder vier koeien en 400 zakken meel. Ook hier werd de vraag overwogen, of het aan te bevelen zou zijn de stad te bombardeeren. Ik zag dat de bewo ners van Feodosia in allerijl hun stad verlieten. De bemanning van den krui ser wist echter niet meer wat zij wilde. Er werd beraadslaagd. Het meerendeel der matrozen was er voor 0111 naar Roemenië te koersen en zich daar in veiligheid te brengen. De agent, kame raad Kyrill, trachtte nen te overreden, aan de Kaukasische kust te landen, daar den kruiser in de lucht te laten springen en de opstandelingen in den Kaukasus te helpen. In den Kaukasus was n.l. een opstand uitgebroken tegen het cza- ristisdh bewind. Maar de bemanning wilde op deze voorstellen niet ingaan en verkoos de vlucht naar Roemenië. Kort daarop voer de pantserkruiser voor de tweede maal de haven van Constantza binnen. De commissie gaf de haveninspectie te kennen, dat zij de pantserkruiser zou overgeven, mits men er voor instond, dat geen der opstande lingen aan Rusland zou worden uitge leverd. De autoriteiten gaven toe en wij begaven ons aan land. Een deel der matrozen, ongeveer 48, besloot naar Rusland terug te keeren. Later melden zich nog velen vrijwillig bij de Rus" sische overheid aan. Zoo eindigde een avontuur, dat, wan neer het beter georganiseerd ware ge weest, zeer verstrekkende gevolgen had kunnen hebben. Wanneer de daden der opstandelin gen door een eenparige gedachte, één sterke wil geleid waren geweest, .dan zou de Russische Czarentroon misschien reeds in 1903 zijn gevallen, terwijl het bolsjewisme - een gevolg van de des organisatie, die door den wereldoorlog in dit reusachtige rijk ontstond - aan Rusland waarschijnlijk bespaard was ge bleven. VRAGENBUS. Lezers hebben het recht koste loos vragen te stellen. Brieven te richten aan: N.V. Accountants kantoor „Nationaal Bureau voor Adviezen" onder Directie van P. S1EBESMA R. de VRIES, Nieuwestad 83, Leeuwarden. In spoedgevallen gelieve men porti voor antwoord in te slui ten. Men krijgt dan antwoord per brief. Vraag 35. Ik moet betalen f 23,23 voor in komstenbelasting. Mijn weekloon was van 1 Januari 1929 tot 31 December 1929 f25,44, en vanaf 1 Januari 193Ü f 28,88. Nou is mijn Moeder Weduwe reeds 10 jaar en daar er geen andere hinderen zijn ben ik dus kostwinner. tMoeder behoeft zeker geen belasting te be talen, zij heeft tenminste geen aanslag gehad). Op f,o,- 11a neb ik de belasting reeds betaald. Mijn vraag is nu deze: moet ik eigenlijk wel belasting betalen, ik draag toch mijn ge'neele werkloon af aan mijn Moeder. Zoo ja, is dan die be lasting niet wat te hoog f 23/23. Zou U denken dat ik succes zou hebben wanneer ik een volgend jaar om ont heffing of vermindering zou vragen, of zouden ze dan Moeder- daardoor juist aanslaan Om voor deze belasting nog te re clameeren, ben ik zeker reeds te laat? Gelukkig 'had ze haar tasch nog. Half onder water was er een boom stronk, glibberig door mos en allerlei viezigheid. Daar gooide ze de tasch overheen en nu kon Henk zich vast houden aan het handvat van de tasch. Henk zag tiet en begreep haar be doeling. Hij wist de tasch te bereiken, die zoowat midden tusschen hem en Nelly in lag. Nu kon 'nij het weer wal langer uithouden. „Ik zal naar boer Tnomassen gaan om hulp te vragen," zei Nel, terwijl ze zich uit den modder omhoog werkue op 'het graspolletje. „Hij zal me 'neusch niet helpen," meende Henk. „Ik ben juist nierheen gejaagd door zijn hond". Maar Nel wist wel. dat de boer, hoe boos hij ook mocht zijn, toch niet iemand zonder hulp zou laten in ^oo'n groot gevaar. Daarom liep ze door zoo vlug als net ing, om bij den grijzen' muur te ko en, die ze daar ginds zag. Die muur p om den boomgaard van Tnomas- 't. Nu wist ze ook, waarom Henk r niet mee had willen nemen. Hij er met zijn vriendjes op uit gegaan, Antwoord: U verdiende in 1929 f 1.300- Dit inkomen moet U aangeven voor de Inkomstenbelasting. Echter moogt U niervan in mindering brengen een bedrag voor onderstand behoeftige moeder. Wanneer wij aannemen, dat Uw Moe der geen eigen inkomen heeft, zoudt U gevoegelijk pl.m. f300,- kunnen af trekken. Uw belastbaar inkomen wordt dan f 1.000,-. Het komt ons voor. dat U wel een ietsje teveel belasting betaalt. Tegen aanslag 1929/1930 kunt U niet meer reclameeren. Vraag 36: Ik heb van jaar een stuk land ge kocht kleiland. Hetwelk in waarde en in cultuur veel is achteruitgegaan, door afgraving der steenbakkerij voorheen gekocht voor f6.000- per H.A._ nu fl.000,- per H.A. Nu moet ik per H.A. Grond belasting geven 7 gulden, Hetwelk naar mij meening veel te hoog is. Is daar ook gelegen voor. om dat naar beneden te krijgen tot wien modi ik mij dan wenden. En zijn daar ook kosten aan verbonden. Antwoord: 1 Wilt U Uw vraag eens nader toe lichten Welke belasting bedoelt U. Bedoelt U de vermogensbelasting? In de vermogensbelasting wordt Uw land gewaardeerd op verkoopswaarde. Acnt U den aanslag te hoog. dan kunt U reclameeren. Zendt U Uw aanslagbiljet ons maar even toe. dan schrijven wij voor U wel een reclame. Vraag 37: Ik ben ongeveer 50 jaar oud onge huwd en hebt een betrekking van f 25.- per week plus een wisselende premie. Door zuinigheid hebt ik zooveel be spaard dat ik ongeveer f3,- per week rente hebt. ben ik nu in geweten ver plicht dit op te geven op mijn aanslag biljet of doe ik goed als ik alleen mijn vaste salaris van f25- per week op geeft of moet ik de premie en rente ook opgeven, tevens hebt ik bij mijn wonen een ziekelijke zuster van 52 jaar oud die niet i n haar ondernoud kan voorzien en niets hebt als f 1,50 week invaliede rente en als een ge trouwde Broeder iets geeft maar het grootste deel van haar ondernoud als mede Doctor en medicijnen komen ten mijnen laste kan ik daar niets voor aftrekken op mijn aanslagbiljet, dan hebt ik ook nog bij mijn \jnwonen een oude Tante van 85 jaar daar ik acht gulden per week kostgeld van 'hebt dus ook niet te veel maar zij kan niet meer geven, kan ik hiervan ook nog vermindering krijgen. Ik bewoon een huis van f450,- per jaar en moet ruim f59,- personeele belasting hiervoor betalen en ruim f76,- inkomsten belasting dus het is omtrent f3,- per week dit vindt ik erg veel en daarom gaarne Uwe voorlichting omtrent het invullen der belastingbil jetten. Antwoord: Inderdaad moet U de rente opgeven. Doet U zulks niet, dan maakt U zich schuldig aan belastingontduiken. Dit is strafbaar. Gaf U voorgaande jaren de rente reeds op Indien niet, gelieve ons dit dan even mede te deelen. Want dan is het het beste, dat U een vrijwillige aan gifte doet van verzwegen inkomen. Wat Uw zuster en Uw tante betreft deze kosten moogt U alleen dan af om in den boomgaard appels te gaan stelen. Ze vroeg zich nog even af, wat er van de andere jongens geworden was. Maar ze nad nu geen tijd, om daar lang over te denken. Er was wel een deur in den grijzen muur, maar die was gesloten. Nel wist dus niets beters te doen, dan over den muur heen te klimmen. Dat ging gelukkig vrij gemakkelijk, want de muur was iieelemaal begroeid met klimop. Daaar kreeg ze al de volgeladen »p- pelboomen in 'het oog, waar i.Henk op af was gekomen. Maar op dit 00- genblik gaf Nel er niets om. Ze ging maar zoo gauw mogelijk langs den muur naar beneden. Maar toen ze nauwelijks halverwege was, hoorde ze het nijdige blaffen van een hond. Een ruwe hand greep haar bij den scnouder en ze voelde hoe ze door mekaar gescnud werd. Het was boer Tnomassen, rood van woede, met zijn 'hond bij zich. Hij zag er zoo kwaad uit, dat Nelly bijna vergat in welk gevaar Henk nog steeds verkeerdi „Jou aap," raasde de boer. uMoet jij ook al appels stelen? Ik zal je trekken, wanneer a. beiden behoeftig zijn, b. de uitkeering verschuldigd is. Behoeftig zijn beiden. Is U de uitkeering ook verschuldigd Is U bijvoorbeeld als naaste bloed verwant verplicht tot de uitkeering Vraag 38: 1. Als een jongen van 15 jaar bij de boer 5 gulden per week en gedeelte lijke kost verdient, en verder 's nachts thuis is, moet daar dan wat van op gegeven 1 Er wordt ook kinderaftrek voor hem genoten. t. 2. Mijn zoon van 22 jaar is thuis in de kost en verdient als ambtenaar zijn salaris. Moet ik inzake kostgeld ook iets opgeven. 3. Als ik een stuk land buitenge woon bemest, om de kwaliteit van de grond te verbeteren (dus niet alleen om een goede oogst te krijgen) mag dan heel de mest-uitgave inmindering gebracht 1 Antwoord Uw eerste vraag beantwoorden wij ontkennend. Die jongen verdient f260,- per jaar en gedeeltelijk kost. Dit laatste stellende op f 200,- per jaar, is zijn inkomen f 460,- en f 4bÜ,- is vrij. Wat Uw tweede vraag betreft, diene het navolgende: Wanneer U van Uw zoon aan kost geld een bedrag ontvangt, zoodat vooi U geen winst er op overblijft, behoeut U niets op te geven. Ontvangt U wel een zoo groot be drag, dat er voor U wat op overschiet, dan behoeft U sleCnts de winst op het kostgeld op te geven en niet het volle bedrag. Vraag 3. De bemesting, die U aan wendt om het land op peil te nouden en te brengen, moogt U in mindering brengen. Niet evenwel de bemesting, die wordt gebruikt om het land boven peil te brengen, de bemesting dus, die niet alleen een goede oogst maar ook waar devermeerdering van het land tengevol ge heeft. AARDENBURG. Geboorten. 12 Augustus. Amoldus G. z. van M. A. de Rijcke en C. M. de Badts. 18, Petrus L z. van J. van Merode en A. van Rie. 24, Lisette M. d. van E. F. Vermeire en C. M. Crul. 29, Jacqueline M. T. d. van A. E. de Smet en L. V*. Bonte. o BIERVLIET. Burgerlijke sjand. Huw.-Voltrekkingen. 14 Aug. Bogte, 20 j., jm. en A. S. Dingemanse, 22 j., jd. J. A. van den Broecke, 23 j„ jm. en J. de Regt, 24 jjd. Geboorten. 11 Augustus. Oswald Hypolitus Theresia, z. van F. E. Bau- wens en J O. Hamelijnck. 24, Klazina, d. van M. Vermue en M. de Jonge. Overlijden. 8 Augustus. Janna Jo hanna Ziervogel, 88 j., wed. vanL C. de Die. 15, Cornells Marinus van Dee, 83 j., wedn. van E. van der Hooft. 19, Sophia Francisca Duys- scher, 85 j echtg. van A. Gorijn. 24, Evert van de Worp, 78 j., echtg, van M. Bertou. Loop der bevolking. Ingekomen zijn in deze gemeente: Gezin J. Riteco van IJzendijke, H. leeren1" „Maar dat wou ik 'heelemaal niet," stotterde Nel. „Er is een jongen in het moeras geraakt en ik kwam 'hulp halen. Wilt u alsteblieft gauw meekomen, an ders verdrinkt hij nog". „Dat zal wel waar zijn," snauwde de boer. „Het is heusch waar," zei Nelly. „En als u niet gauw komt, is de arme Henk weggezakt in den modder". „Je wilt zeker, dat ik ga zoeken naar een jongen, die in het moeras moet liggen en dat jij intussdien vrij spel 'hebt in mijn boomgaard? Maar dan moet je toch vroeger opstaan, want ze hebben wel eens meer geprobeerd me met zulke praatjes te bedotten". De tranen stroomden over Nel's ge zicht en ze greep de ruwe, bruine hand van den boer met 'haar eigen ijskoude handjes. „O, alstublieft," snikte ziji het is geen verzinsel. Het is waarl Alstublieft!, helpt u hem toch!" De boer zag 'haar witte, vertrokken gezicht en eindelijk geloofde hij haar. Hij liet een van zijn knechts een ladder halen en haastte zich naar het M. de Kramer van IJzendijke, J.G. de Feijter van Koudekerke. Vertrokken zijn: Gezin A. J. de Groote naar Golijnsplaat, A. Provoost naar Breskens. o HOOFDPLAAT. Burgerlijke stand. Geboorten. 7 Augustus. Dina Maria, d, van M. Robijn en H. Ocké. 15, Maria Louisa, d. van E. van Zeele en J. van Zeele. 27, Petrus Gonstantinus, z. van J. Lense en L, M. Goossens. Loop der bevolking. Ingekomen personen in deze ge meente: J. F. de Waele van IJzendijke, A. Thomaes van St. Michiels Gestel. Vertrokken zijn: L. F. Scherbeijn naar IJzendijke, Maria vandenAmeele naar Rotterdam. POSTERIJEN. Rijkspostspaarbank: IJZENDIJKE, Aan het postkantoor alhier werd in den loop der maand Augustus op spaarbankboekjes ingelegd f5321,97 en terugbetaald f 4104,11; derhalve meer ingelegd dan terugbet. f 1217,86. Het aantal nieuw uitgegeven spaar bankboekjes bedroeg 7. 0 OOSTBURG. Aan het hulppostkantoor alhier werd in den loop der maand Augustus op spaarbankboekjes ingelegd f4915,50 en terugbetaald f5559,27; derhalve minder ingelegd dan terugbetaald f643,77. Het aantal nieuw uitgegeven spaar bankboekjes bedroeg 6. Door tusschenkomst der kantoren werd ter Directie op staatsschuld boekjes ingeschreven nihil en afge schreven f 2000; derhalve minder in- dan afgeschreven f2000. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Dinsdag 16 September jl. werden voor de Rechtbank behandeld de na volgende hooger beroepzaken van het Kantongerecht te Middelburg. L. K., 33 j., veekoopman, Ovezand; P. C. W., 65 j., caféhouder, Middel burg; G. K. v. d. B., 45 jaar, Directeur van de N. V. Vee en Vleeschhandel, voorheen Firma J. Hakker te Vlissin- gen. No. 1 was ten laste gelegd dat hij op 27 December 1929 van N, en St. Joostland naar Middelburg door C. R. heeft doen vervoeren, anders dan tot ter naleving van eenig wettelijk voor schrift, te Middelburg heeft afgeleverd aan P. G W. te Middelburg, heeft te koop aangeboden aan H. C. Frede- riks. alsmede aan G. Hozee te Mid delburg, althans door bemiddeling van diens vader en ten slotte te Middel burg heeft verkocht, althans te koop heeft aangeboden aan G. K. v. d B., wonende te Koudekerke, twee doode kalveren, althans vleesch dat aan keu ring was onderworpen en niet was gekeurd. No. 2. dat hij op 27 Sept. 1929 te Middelburg, in zijn stal aan de Teer- pakhuizenstraat, tot vervoer, anders dan ter naleving van eenig wettelijk voorschrift, althans anders dan in af moeras. Henk 'hield zich nog vast aan de tasch, maar hij wjas al tot over zijn borst in den modder weggezakt en zijn geziCht was zoo wit als een doek. Boer Thomassen hield de ladder vast en de knecht kroop er langs om Henk te halen. Hij moest hem zelf er uit trekken, want de jongen had geen kracht meer om iets te doen. Omdat hij zoo koud en 'uitgeput was, zei de boer ook maar niets tegen hem. Zijn vrouw liet de kinderen zich drogen in de keuken en stuurde ze toen naar huis met den grooten markt wagen. „Ik was een idioot, om appels te gaan stelen," zei Henk toen ze de dorpsstraat inreden. „Ik ga nooit meer uit met Wim en Victor. De lafaards liepen weg en lieten mij alleen. Het kon hun zeker niets schelen, wat er met mij gebeurde. De volgende keer ga ik met jou uit, Nel". „Ik denk, dat ze zoo geschrokken waren, dat ze niet wisten wat ze de den," meende Nel. „Als ze 'het eenmaal goed beseffen, zullen ze er vreeselijk berouw over hebben". wachting van de keuring heeft of af levering heeft in voorraad gehad twee doode kalveren, althans vleesch dat aan keuring was onderworpen en niet gekeurd was; No. 3. dat hij op 27 Sept. 1929 te Middelburg, anders dan ter naleving van eenig wettelijk voorschrift, door W. de Klerk en J. Antheunisse, althans door bemiddeling van L. de Klerk heeft doen vervoeren twee doode kalveren, althans vleesch dat aan keu ring was onderworpen en niet gekeurd was Bij vonnis van den Kantonrechter te Middelburg van 18 Juli j.l. waren de verdachten te dier zake ontslagen van alle rechtsvervolging, De Ambtenaar van het Openbaar Ministerie was tegen dat vonnis in hooger beroep gekomen. Eisch K. 5 x 1 maand hechtW. f200 of 20 d. h.. v. d. B. 1 maand h. en publicatie van het vonnis in de Midd. Crt., Vliss. Crt. en de Zeeuw. Mr Kuipers verdedigde v. d. B. en Mr v. de Weel W. Beide raadslieden waren van mee ning dat de ten laste gelegde feiten niet bewezen waren en vroegen vrij spraak. G. K. v. d. B-, voornoemd, stond ook nog in hooger beroep terecht ter zake dat hij als Directeur van de N.V. Vee- en Vleeschhandel voorheen Fir ma J. Hakker, op 22 April 1930 des voormiddags omstreeks 8,30 te Vlis- singen in een aan de Vlamingstraat aldaar gelegen, aan de N. V. behoo- rende, althans in gebruik zijnde werk plaats in voorraad heeft gehad een hoeveelheid vet, een zultworst, twee runderharten en een hoeveelheid vleesch, welk alles in bedorven toe stand verkeerde. De verdachte was ten deze door den Kantonrechter te Middelhuig op 18 |uni j I. veroordeeld tot f 100 boete of 10 d. hechtenis, met last tot open baarmaking van die uitspraak in de Vliss. Crtde Midd. Crt. en de Zeeuw. De Ambtenaar van het Openbaar Ministerie en de verdachte waren in hooger beroep gekemen. Eisch: bevestiging van het vonnis van den Kantonrechter. Mr Kuipers, verdachte's raadsman, achtte het ten laste gelegde niet be wezen en vroeg vrijspraak. Thuis wacbl C o.'i ;;ezeiü& uurtje, iedere week opnieuw, indien U zich abonneert op ons geïllustreerd zondagsblad. Abonnementsprijs: 65 et. p. kwartaal, 95 cent franco per post. Eik nummer telt 16 bladzijden groot formaat. Abonneert U bij de Uitgever» van deze courant. Proefnummer gratis. Den volgenden morgen stonden Nel en Henk aan de deur. Nel 'had nog spijt van al 'haar beukenootjes, die nu in het moeras lagen. Daar hield de wa gen van boer Thomassen voor 'het huis stil. „Hier meid," riep 'hij uit, „voel je niets voor een paar appels En 'hij liet de tasch zien. schoon en droog en vol met roze appels. „Je bent een dapper kindje,'1' 'zei hij tegen Nel, „en je zult deze tasch wel noodig 'hebben, als je de volgende keer beukenootjes gaat zoeken". En dadelijk reed hij weer door. De tasch was zoo zwaar, dat de kin deren hem nauwelijks konden dragen. En omdat Wim en Victor zoo'n vree selijk berouw hadden over hun laf heid, gaf Nel hen ook van de appels. Den volgenden Zaterdag gingen ze met nun viertjes op zoek naar beuke nootjes en ze waren allemaal even aardig voor Nelly. Maar geen van de jongens neeft ooit meer appels gestolen. (Nadruk verboden),

Breskensche Courant | 1930 | | pagina 6