Breskensche Courant SB 200 25 Het geheim der Visschershut De Beurs en Onze beurs Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. w.Véj D. FEUILLETON Buitenland. a PRIMA ZUIVERE KRISTAL STIJFSEL 39ste Jaargang Zaterdag 20 September 1930 Nummer 3565 ABONNEMENT: per kwartaal 1,25; buiten Breskens l ,40. Buitenland 6,50 per jaar. Zondagsblad per kwar taal J 0,65; en buiten Breskens f 0,725Bui tenland 3,50 per jaar. Verschijnt: - iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND Advertentiën worden aangenomen tot uiterlijk 1 uur nam. Uitgave: J. C. LE BLEU, Dorpsstraat 35, BRESKENS Tel. 21 Postrekening 70179 ADVERTENTIËN: van I 5 regels f 0,75; iedere regel meer 15 ent. Ingez. mededeelingen 30 cent per regel. Handelsadüertentiên bij regelabonnement groote korting. Tarief op aan vraag verkrijgbaar. GR A TI S verzekering voor de abonnes tegen ongelukken, en wel voor de volgende bedragen: gulden bij levens- j gld bij dood r-j agld bij ver- r— gld bij Ver- j s-\ gld bij ver- lange ongeschikt- I 00T J es üan een J\ es Van een ^'cs oan cen hcid tot werken een ongeluk hand of voet oog duim De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-V er zekering-Maatschappij „Fatum" te s-GraVenhage. gld bij ver lies van een wijsvinger I gld bij verlies jil van eiken anderen vinger Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. Het genieten van goed tooneel brengt, door onze isoleering, heel wat kosten en moeite mee. daar wij daar voor zijn aangewezen op Walcneren en België. Eerstgenoemde kunnen we wel direct uitschakelen, omdat Vlissingen en Mid delburg bovendien nog bijzondere kos ten voor logies eischen. De eenige gelegenheid van betee- kenis is Gent en hiervan wordt dan ook een vrij groot gebruik gemaakt. Evenwel vraagt een bezoek aan die stad eveneens vrij groote uitgaven. Het is derhalve zeer toe te juichen, dat een corporatie in onze omgeving het heett aangedurfd voor dezen winter een programma samen te stellen, dat voor onze streek schitterend kan wor den genoemd. Het is de N.V. tot ex ploitatie van het Beursgebouw te Ooat- burg, die heelt aangekondigd te zullen geven behalve een muziekavond, waar op onder leiding van den heer Speets een instrumentaal kwartet van het con certgebouw-orkest te Amsterdam zal optrejden, drie too nee Ivoor stellingen, die verzorgd zullen worden door het Vlaamsche Volkstooneel en de Kon. Ned. Schouwburg te Gent, Deze begin nen medio October met het oer-ko- mische blijspel „De knecht van twee meesters" van de Italiaansche schrij ver Goldoni, die niet minder dan 150 blijspelen schreef, door het Volks tooneel onder leiding van Staf Brugge. Het eerste werkseizoen dier N.V. 40. „Je moet eerst zeggen, waar Lien is," begon Willem nu, die tot dusver nog niets gezegd had als „dag moe der," en bij wien een onrustig ver moeden opkwam. Deze vraag naar het meisje, ten vier de male gedaan, prikkelde Hanna tot jaloerschheid en toorn, omdat zij eruit begreep, hoe na het meisje haar man en zoon aan het hart lag. Voelend dat zij niet langer iets verbergen kort wendde zij haar bleek gelaat recht naar haar man en zeide: l„Ik ging d .zen morgen met een boodschap naar Koeman in Zeebrug en toen ik terug kwam, vond ik dit in plaats van Lien. Misschien begrijp jij er meer van dan ik". Dit zeggende reikte Hanna den brief van den schoorsteenmantel aan haar man. Verrast nam de schipper den brief aan en zeide: „Een brief van Lien, Hoe heb ik het nou, Lees hem eens gauw Willem, ik heb mijn bril niet". L Willem las den brief langzaam voor wordt dus wel goed ingezet en het is te hopen dat zij met haar pogen succes zal hebben. Het woord is nu aan het publiek. Voor prijzen, die niet te hoog kunnen worden genoemd kan men zich abon- neeren op de vier avonden. Laten de liefhetfcers van muziek en tooneel zich goed voorstellen, hoe hun standpunt in dezen moet zijn. Worden weinig abonnementen genomen, omdat men denkt toch niet alle uitvoeringen te kunnen bijwonen, dan is bij eenige tegenslag hel noodzakelijke gevolg, dat de N.V. met een flink tekort -sluif waardoor een tweede poging zal uit blijven. zoodat het oorspronkelijk voor deel uiteindelijk nadeel beieekent. Laat men echter het direct persoonlijk be lang vallen en neemt men het stand punt in. dat het streven der N.V. ge steund moet worden, waarvan men dan indirect weer het voordeel geniet, dan neemt men een abonnement. We geven het bovenstaande ter nade re overdenking aan de liefhebbers van muziek en tooneel IN en BUITEN Oost burg en hopen dat deze zullen inzien dat het opschrift niet bevat een tegen stelling, maar dat het beteekent: Het belang van de BEURS is ook het be lang van ONZE beurs. ^vootvte&e. H.M. de Koningin heeft Dinsdag middag de Staten-Generaal met de vol gende rede geopend Te midden van U leden der Staten- Generaal kan ik den toestand des lands, al stemt veel tot erkentelijk heid, niet onverdeeld gunstig heeten. De economische crisis die zich over de geheele wereld doet gevoelen, heeft ook zoowel in het rijk in Europa als in de Overzeesche Gewesten tot ern stige gevolgen voor het bedrijfsleven geleid. Hier te lande maken in het bijzonder verschillende takken van onzen land en tuinbouw moeilijke tijden door. Groote krachtinspanning en wijs beleid zullen met Gods hu.p moeien voeren naar betere tijden. Onder de voorzieningen, welke zul len moeten worden getroffen om de moeilijkheden te overwinnen, treedt de hervorming van de economische voor lichting op den voorgrond. Daar echter de crisis de geheele menschheid drukt, onder een drukkende stilte, die wel het voorspel scheen van een onweer. Even bleef het na het vooriezen stil. Toen stond kapitein Bram op uit den stoel, waarin hij was gaan zitten, klaar om te eten en zijn vrouw strak aan ziende zeide hij„Maar wat is dat toch vrouw, ik begrijp er niets van, Lien weg? Waarom?" Zijn stem beefde en uit zijn woorden klonk de grootste verbazing en onge rustheid. Ook Willem keek ontsteld naar zijn moeder. Beide mannen ver wachtten van haar een verklaring, doch Hanna zeide geen woord. „Maar vrouw, spreek dan toch. Waarom is Lien weggegaan '«.Wat moet dat allemaal beteekenen? Jij zult er zeker wel meer van weten. Ik wil weten wat het is, vrouw!" „Begrijp je dat nog niet," begon Hanna met een schamperen lach. „Zij had genoeg van ons armoedig., be krompen leven, 't Was haar te min en te laag. Hebben jullie dat nog nooit gemerkt. Ze wilde het beter hebben in de wereld, deftiger en voornamer en daarom is ze weggegaan. Nu kan je eens zien, wat een hoogmoedig» ver waand en ondankbaar schepsel het is. Daar hebben we nou zooveel jaren voor geploeterd, 'tls een schande, tiet beste is zelfs van de best voorbereide en ten uitvoer gelegde maatregelen weinig vrucht te verwachten, indien zij niet door oprechte internationale samen werking in hun kracht worden ver sterkt. Ook met het oog hierop blijft mijn voortdurende aandacht gericht op het bevorderen van betere internat,:,o- nale verhoudingen. De zeer vrien" schappelijke aard van de betrekkingen, die wij met de andere mogendheden onderhouden, vormt voor dit streven den onmisbaren grondslag. Een don kere schaduw wordt door de ingetre den crisis geworpen over den toestand van 's Rijks financiënniet alleen zal het gunstig verloop van de opbrengst der middelen, zooals dit m de laatste jaren werd gezien, een einde nemen, maar ook van een normale stijging der middelen zal eerlang geen sprake meer kunnen zijn. Anderzijds zullen de na tuurlijke oorzaken, welke tot een nor male stijging der uitgaven leiden, haar werking onverzwakt blijven behouden. Naast voortgezette versobering van 's Rijks dienst door reorganisatie zal daarom buitengewone beperking in het nemen van maatregelen, welke offers van 's Rijks schatkist vergen, in de naaste toekomst plicht zijn. In Nederlandsch Indië openbaren de gevolgen van de crisis zich reeds in een sterke daling van de opbrengst der landsmtddelen. De uiterste zorg zal vereischt zijn om het evenwicht in de Indische begrooting te bewaren zonder de grondslagen van welvaart eu volks ontwikkeling aan te tasten. Verschillende ontwerpen van wet zullen bij U aanhangig worden ge maakt. Naast andere ontwerpen van Justiiioneelen aard zal U een voorstel van wet betredende de rechtsverhou dingen ten aanzien van handelsagen ten en handelsreizigers worden aange boden. Een voorstel tot wijziging van het reeds eerder ingediend ontwerp van een cursuswet zai U spoedig be reiken. Een ontwerp van wet tot her ziening van de lager onderwijswet 192U zal naar ik vertrouw nog in dit zit tingsjaar bij U worden ingediend. Een wetsontwerp betreffende de rechtspo sitie der militairen kan spoedig worden tegemoet gezien. Blijvende aandacht wordt geschon ken aan de spoedige totstandkoming yan verbeteringen in de wegen te land eu te water en thans in het bijzonder aan den bouw van vaste oruggen over onze groote rivieren. Een wetsontwerp inzake de bedrijfs- raden nadert zijn voltooiing. Tegelijk daarmede zal worden ingediend een in ontwerp gereed zijnd voorstel betref zal zijn alles maar te vergeten en doen alsof ze nooit bestaan heelt. Wat vindt jullie Laat ons maar eten". Er ontstond andermaal stilte, nadat de schippersvrouw dit vernietigend oor deel over Lien uitgesproken had. De oude schipper stapte eenige malen heen en weer door het vertrek, de armen over de borst gekruist het hoofd ge bogen, met de oogen strak op oen grond gericht, alsof nij daar de verkla ring wilde lezen van deze duistere» raadselachtige geschiedenis, hij wist niets van wat de laatste dagen gebeurd was. Willem, zwijgend als altijd, had hem niets verteld. Hoezeer kapitein Bram ook geloof de in de waarneidslietde van zijn vrouw, met wie hij meer dan vijf en twintig jaar gelukkig geleeid had. ditmaal twij felde hij aan haar. Hij was overtuigd, dat zooals zij het voorstelde, net niet kon zijn. Hij kende Lien beter dan iemand, anders en wist dat zij zoo niet kop handelen. Daar moest myer tus- scheii zitten. De schipper staakte zijn wandeling en ging vlak voor Hanna staan, Zijn blik dwaalde beurtelings van zijn vrouw naar zijn zoou, die terzijde stond, als of hij van beiden verkiaringen ver wachtte, en in dien blik lag duide fende de publiekrechtelijke regeling van de collectieve arbeidsovereenkom sten. Voorts zijn ontwerpen voor een nieuwe veiligheidswet en voor een wij ziging van de stuwadoorswet voorbe reid. De ontwikkeling van de staat kundige verhoudingen in Nederlandsch Indië vordert bij voortduring aandacht. De invoering van de bestuurshervor- ming heeft over geheel Java en Ma- doera haar beslag gekregen; de gelei delijke doorvoering van die hervorming in de buitengewes.j.i is in voorberei ding. Het overleg omtrent wetgevende maatregelen om principieele beperking te brengen m het stelsel van arbeids overeenkomsten onder strafbedreiging is zoover gevorderd dat een desbetref fend ontwerp ordonnantie eerlang in Indië in openbare behandeling zal kun nen komen. De economische toestand van Suri name, welke ook den terugslag onder vindt van de daling der marktprijzen van de voornaamste landbouwvoort- brengselen van het gewest blijft ge drukt; die van Curasao geeft reden tot voldoening. Met den wensch. dat God zijn zegen aan Uwen arbeid moge schenken ver klaar ik de gewone zitting der Staten- Generaal geopend. AMERIKA. Aanslag op een Amerikaansche bank. De aanslagen op provinciale banken nemen den laatsten tijd onrustbarend toe. Te Gibraltar (staat, Ontario) dron gen roovers de kasafdeeling van de nanönale bank binnen en namen onge veer 50.000 aan geld mee, benevens ongeveer een millioen dollar aan ef fecten. De smokkelarij in verdoovende middelen. Volgens een Wolff telegram uit Berlijn heeft de politie te New York' naar het Berlijnsche blad Tempo ver neemt, in samenwerking met den ka pitein van het s.s- Europa den hulp- ladingmeester Schoch gearresteerd bij een poging morfine ter waarde van 20.000 dollar te New York binnen te smokke,en. De kapitein had er tijdens de reis kennis van gekregen, dat er koffers met morfine aan boord waren. Hij stelde de New Yorksche douane per radio op de hoogte en deze zette ext) a- wachten uit. Inderdaad werden de kof- lijk het vermoeden, dat men iets voor hem verborg. „Vrouw," begon hij, t.ik wil de waarheid weten. „Daar moet iets ge beurd zijn tusschen jullie anders zou Lien niet weggegaan zijn. Als jij het weet Willem, zeg jij het dan". Het was de eerste maal in hun lange huwelijk, dat de visscher op zulk een toon tot zijn vrouw sprak en aan haar twijfelde. Er verscheen een trotsche uitdrukking, vermengd met leedgevoel, op Hanna's gezicht ten teeken, dat zij zich beleedigd gevoelde. Wat Willem betreft- er kwam leven in zijn zwijgende figuur, toen zijn vadet die vraag tot hem richtte. Tot dusver had hij den storm, die in hem ontsto ken was tegen de onrechtvaardigheid en onoprechtheid van zijn moeder en de grievende smart over het heengaan van Lien bedwongen, doch nu barstte het los met al de ongetemperde kracht van den stoeten, ruwen zeeman. Hij strekte den vinger uit naar zijn moeder en bulderde: „Gij zijt het, die Lien het huis uitgejaagd nebt! Zij moest de deur uit, eerder was jij niet tevreden. Ik dacht wel dat het zoo gaan zou. U moest u schamen zeg ik u. Wat heeft zij u gedaan? Maar ze zal te rugkomen; of ik ga er uit!" DPtMA ZUIVERE KRtSTAl STWEIEl VOOKMKM MHMOWIC SlOdPER PAKJE SPAART UW WASCHGOED EN MAAKT HET HELDER WIT fers, ongeveer een uur na aankomst van de Europa door matrozen aan land gebracht. De autoriteiten hopen een groote smokkelaarsbende op het spoor te zijn. o BELGIE. Treinongeluk. In het centraal station te Antwerpen is Woensdagochtend een arbeiderstrein uit Esschen door een onveilig sein gereden en met groot geweld op een stootoiok geloopen. Door den hevigen schok werden 17 reizigers gewond. Het zijn allen Belgen. Acht hunner moesten in het ziekenhuis ter verpleging worden opgenomen. Twee treinconducteurs zijn eveneens gewond, de locomotief en twee derdcklassewagenq zwaar bescha digd. Naklank van de relletjes te Dix' muiden. Om trient het resultaat van het onderzoek door de departementen van binnenlandsche zaken, justitie, landsver dediging en verkeersmiddelen ingesteld naar aanleiding van het storen der Xle Vlaamsche bedevaart naar de graven aan den Yzer, door militaire vliegers, is nog altijd officieel niets bekend. Wel weet men. dat niet alleen Jaspar, maar ook koning Albert, de uittartende daad der luitenants Labrique en Ponsin ten scherpste hebben gelaakt, doch van bestraffing der schuldigen is thans na Inmiddels gaat de rechterlijke actie voort tegen een aantal Vlamingen die bij de later, als gevolg der storing van de doodenhulde- op de Groote Markt te Dixmuiden ontstane relletjes, aanwezig waren. Vier Vlamingen uit De oude schipper stond verbijsterd over den woesten uitval. Maar daar hij de juiste reden er niet van kende en meende dat zijn zoon zich door zijn teleurstelling over Lien's vertrek en Hanna's minachtend spreken over het meisje had laten vervoeren, richtte hij zich vertoornd tot hem en zeide streng: „Wees stil Willem. Je vergeet tot wie je spreekt en weet niet wat je zegt. Zoo mag je niet tot je moeder spre ken. Dat past je niet- Hoe kun je zoo zeggen, dat moeder Lien weggejaagd heeft!" „En ik wil spreken," hervatte Willem, die niet meer te houden was cn niet anders dacht of zijn moeder had Lien net zoo lang getreiterd tot zij het niet meer had kunnen uithouden en was weg gegaan. Zijn leed over het lot van het geliefde meisje en woede over het optreden van zijn moeder dreven hem tot het uiterste. „Ik wil spreken en zeggen wat ik op het hart heb," schreeuwde hij, „al moest ik ook op standen voet de deur uit. Ik weet heel goed wat ik zeg en vergeet niet dat ik tot moeder spreek. fKontt vcrvfilflAj

Breskensche Courant | 1930 | | pagina 1