Week-Menu. School- en Kerknieuws Gewestelijk Nieuws. Mijnheer Pimpelmans en z'n Fordje. Rechtszaken. Sport. NIEUWE CIRCUS-SCHOUWBURG GENT. Donderdag 18 Sept. in dag- en avondvertooning twee laatste opvoe ringen van Oh Paris of La ftevuo du Cantenalre, in twee bedrijven en 40 tafereelen. 50 artlsten, 16 Melbourn's girls, 18 extraordimary Folies mannequins, 40 nieuwe schermen, 300 schitterende costumes. AARDENBURG. Op de voordracht voor onderwijzer aan de school voor g. 1. o, A. no 109 te Rotterdam staat no. 2 de heer L. J. W. Klaaijsen, alhier. o BRESKENS. Benoemd tot onderwijzer aan de school met den Bijbel alhier de heer J. Suurmond te Vlissmgen. Benoemd tot onderwijzeres aan de School met den Bijbel alhier, mej. Beerthuis. raakt, waardoor de geheele trein weldra in lichte laaie stond. Verscheidene landloopers. die in de goederenwagons als verstekelingen mee reden, konden niet meer ontsnappen en zijn verbrand. Nader wordt gemeld dat vijf men- schen bij den brand om net leven zijn gekomen. o DU1TSCHLAND. V erkiezingsrelletjes. Na vergaderingen van communisten en nationaal-sociaiisten is het Vrijdag avond te Berlijn op verscheidene plaat sen tot botsingen gekomen tusschen leden van deze partijen en ook met de politie. In het geiieei zijn 48 menschen in hecntenis genomen, waarvan er 1 i spoedig vrijgelaten zijn. Op de Potsdamer briicke is de com munistische Rijksdagalgevaardigde Daii-' lem wegens verzei tegen de politie gearresteerd. Te Spandau is Zaterdagnacht een nationalist door een communist door twee schoten zoo ernstig gekwetst dat hij naar een ziekenhuis moest worden gebracht. Zaterdagnacht wilden twee polit-t- agenten te Chemnitz twee mannen aan houden. die communistische aanplak biljetten op verboden plaatsen aan het plakken waren. Uit de menigte die zicti spoedig had vergaderd, werden vier a vijf schoten op de agenten gelost. Een hunner is door een schot in den schouder gekwetst. Een der bel :,..nels is gearresteerd. De verkiezingen van den Duitschen Rijksdag. Naar door het Reichswahlbureau vastgesteld is, komt het eindresultaat der verkiezingen bijna geheel overeen met de reeds om 3 uur Zondagnacht opgegeven uitslag. Volgens deze be rekening zal de Rijksdag uit 573 af gevaardigden bestaan. (De getallen tusschen twee haakjes zijn de uitsla gen van Mei 1928. Sociaal democraten 143 (152) Duitsch Nationalen 41 (79) Centrum 69 (62) Communisten 76 (54) Duitsche Volkspartij 26 (44) Staatspartij 24 (democr.25) Econo. Partij 23 (23) Beiersche Volkspartij 18 (21) Nationaal Socialisten 107 (12) Landvolk 18 Land bond 3 Duitsche boerenpartij 6 (8) Hannoversche partij 5 (- Cons. Volkspartij 2 Chr. Soc. Volksdienst 14 RUSLAND. 150 Russische boeren doodge schoten? Naar de Express Poranny uit Wilna meldt, zouden aan den Russischen kant van de Poolsche grensplaats Hlobusza- ny 150 Russische boeren, die uit Rus land probeerden te vluchten, neerge schoten zijn. Voltrekking van doodvonnissen. Naar uit Moskou naar Kowno wordt gemeld, zijn door de rechtbank te Tschita drie ingenieurs ter dood ver oordeeld ter zake van sabotage ge pleegd in de goudmijnen in het Balkan- gebied. Ue doodvonnissen zijn reeds voltrokken, BRESKENS. Zaterdagavond werd het dubbelschroef Belgisch motorjaciit ,Cicet" uit Gent, door het motorschip van Gebrs. de Meijer alhier de haven binnengebracht. De ,Cicet" was op weg van Ostende naar Gent. maar kwam op de z.g. Hooge Bol onder Hoofdplaat te stran den, waardoor beide schroefassen bra ken. Direct werd de noodvlag gehe- schen, doch deze was door het slechte weer niet waar te nemen. Ge'br. de Meijer, die op de thuisreis daar voorbij kwamen, hebben het jacht van de plaat getrokken en binnengebracht. Later is het door schipper M. v. d. Broecke Sr. naar Neuzen gesleept, alwaar het per ander sleepgelegenheid zijn reis naar Gent zal vervolgen. Zaterdagmiddag had liet 3-jarig dochtertje van P. K.. terwijl 'het liep te spelen met een fleschje. net onge luk te vallen met het gevolg, dat zij met het hoofd op het fleschje terecht kwam, waardoor een leelijke hoofd wonde ontstond zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De verkoop van loten in W. Z.- Vlaandercn. ten behoeve van het Mina- hassa-comité, onder leiding van Mevr. Van Zuijen. heeft het aantal van 400 beloopen, waarvan alleen in deze ge meente 182. Bovendien werd in het geheel nog f 40.14 aan giften ontvangen. Maandagavond werd in de Wil- helmina Fröbelschool een vereeniging opgericht, die zien ten doel stelt ondei medewerking van motor-bezitters een zooveel mogelijk storingvrije radio-ont vangst te verkrijgen. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren D. A. Crin- ce, voorzitter; J. A. Smoor, secretaris; V. van Vooren. penningmeester en J. J. Cornells en N. C. Valk leden. Om de toetreding niet te bemoeilij ken, werd de contributie op f0,50 per jaar gesteld, waardoor de mogelijkheid is geopend, een sterke vereeniging ie krijgen. Breskens telt n.l. meer dan 100 radiotoestellen. Een leuk idee is altijd waard ver meld te worden. Zoo was het tot heden onmogelijk om na het ondergaan der zon de toren- tijd op te nemen. Thans echter ,heeft de fa. de Smidt en Bliek in den geve) van hun garage een lantaarn geplaatst, die zijn licht juisi op Je wijzerplaat van den toren werpt. De tijd kan nu vanuit de Dorpsstraat opgenomen wor den. Een aardige reclame! Zaterdagavond had in notel Adriaansen de uitreiking j>laats van de Wisselbeker voor den zwemtocht over de Schelde. Aan de eene zijde is op de ruim 40 c.M. hooge beker gegraveerd: Wis selbeker, aangeboden door de Bres- kensche Courant en ter beschikking gesteld van de V.V.V. Aan de andere zijde staat: Gewonnen door 23 Augus tus 1930 L. Klaassen te Breskens. De overdracht aan de V.V.V. ge schiedde op de volgende voorwaarden: 1. De beker wordt eigendom van diegene, die driemaal achtereen of vijf maal in het geneel winnaar is. 2. Hij wordt gegeven aan iedere Zeeuwsch-Vlaming, dus zoowel uit Oost als West, die bij een jaarlijks te hou den zwemwedstrijd als eerste Z.-Vla- ming de Schelde over is. 3. Een maand voor den tijd van den nieuwe wedstrijd wordt hij door den vorigen winnaar weer aan V.V.V. terug gegeven, waartegenover de V.V.V. dan weer een herinneringsmedaille verstrekt. 4. De beker moet binnen Zeeuwsch- Vlaanderen blijven. De Voorzitter der V.V.V., de heer W. C. Carels, dankte de schenkster en overhandigde den beker met eenige toepasselijke woonden aan den heer L. Klaassen. Vervolgens ontvingen de heer J. Wa genaar een electrische fietslantaarn en Mej. Van Dijke-van Meenen een electr. schemerlamp als souvenir aan 'net 1500' ste en 20U0ste badkaartje, dat aan hen werd uitgereikt. Tot heden zijn ruim 400 baden meer genomen dan het geheele vorige jaar, niettegenstaande het zomerweer slecht is geweest. Gaan we dan na, hoeveel baden ge nomen zijn door de eigenaars van een strandhuisje met nun familieleden en kennissen, dan is een taxatie van 5000 baden nog wel aan den lagen kant. Ook de heer M. P. Meeusen heeft bedankt voor hel lidmaatschap van den Raad, zoodat thans de neer j. van de Sande-Jacobse voor den zetel in aan merking komt. Hedenmiddag circuleerde eeu vlieg machine boven onze gemeente om fo to's der N.V. Van Melle's Conf. Works fabrieken te maken. Maandag 22 dezer bezoekt de Commissaris der Koningin de gemeen ten Cadzand, Sluis, St. Kruis en Water landkerkje. Burgerlijke stand. BRESKENS, Geboorten- 5 Aug. Dina Willemina, d. van J. J. de Fouw en M. S. Maas. 12, Sara Anna, d. van Iz. Cappon en M. M. Provoost. 13, Philippus Adriaan, z. van J. A. Keijmel en M. Florussen. 29, Jan Abraham, z. van A. Versprille en M. A. A. de Kraker. Overlijden. Cornelia Deij, 77 jaar. Loop der bevolking. Ingekomen zijn: P. Brugge en gezin van Groede naar Glacis 1, Irena Le- vina de Witte, van Meerdonck naar Dorpsstraat 87, C. 1 van de Sande van Sluis naar Spuipleln 33, gezin Z. C. Salomé van Zwolle naar Spuiplein 17, Anna Maria Provoost van Biervliet naar Dorpsstraat 38, H. P. Schelfes van Hoensbroek naar Groote Kade 8, J. N. C. Broodman en gezin van Westkapelle naar Dorpsstraat 23, M. Verduijn van IJzendijke naar Dorpsstr. 79, A. Versprille en gezin van IJzen dijke naar 3e Zandstraat 29. Vertrokken zijn: T. S. de Kruijter naar Vlissingen, J. F. de Kruijter naar Goevorden, S Rep naar Oostzaan, Wed. Ocké naar Oostburg, P. M. Verduijn naar Middelburg. o OOSTBURG. Voor het politie-diploma is te 's Gravenhage geslaagd de heer C. M. Hoffius alhier. Verplaatst met ingang van 16 dezer van Sas van Gent naar hier de maréchaussee P. L. Heijboer. o RETRANCHEMENT. Tot Dijkgraaf van den Willem Leopoldpolder (Nederlandscb gedeel te) is benoemd de heer A. Risseeuw alhier. o SLUIS. Een Belg heeft bij de maréchaussees aangifte gedaan dat hij bij 'net jagen in den Mairiapiolder. een portefeuille verloren heeft met geld. benevens een Hollandsche en een Belgische jachtakte. Met ingang van 16 September 1930, wordt de maréchaussee G. Schuijers alhier, verplaatst naar Bres kens. Onder matige belangstelling had Zondag 14 Sept 1930 in de tooneelzaal van dhr. O. Grahame alhier, een too- neeluitvoering plaats door Studenten van Moerkerke (België), die het stuk ,,Baas Best en St. Antonius," een too- neelstuk met zang in een proloog en 5 tafereelen door Em. Barbai en M. Notte, op verdienstelijke wijze uit voerden. De opbrengst van dezen avond kwam ten goede aan de Kath. Missiën. o SINT KRUIS. Zaterdag 1.1. heeft onze gemeente haar Koninginnefeest gevierd. Het be gon ireeds te 1 uur (n.t.), want er stond heel wat op 'net programma. Op gemeld uur begaf zich de stoet van school kinderen. voorafgegaan door het mu ziekgezelschap ,Elk naar zijn Kraditen" naar de weide van den Edelachtbaren Heer Burgemeester. A. Dhondt, dat als feestterrein ingericht was en waar de kinderen verschillende wedstrijden of spelen uitvoerden, om daarna met een prijs beloond te worden. Na afloop daarvan kwamen de volks spelen voor de ouderen. In afwijking van andere gemeenten uit onze om geving, was voor dit deel van het feest veel animo en vond veel belang stelling. Jammer dat het 's avonds zoo begon te regenen, waardoor het muziek- concert gedeeltelijk mislukte. In de daarvoor bestemde lokalen bleef men nog lang gezellig bijeen. Het was er een prettige middag en een echt leutijge avond. IJZENDIJKE, De verkeersweg vanaf IJzendijke. Blijkens nader ontvangen bericht is het besluit aangaande de afwerking der verkeersweg vanaf IJzendijke tot de bestaande verkeersweg met Oost Z. Vlaanderen hoofdzakelijk te danken aan het besluit van den Raad der gemeente IJZENDIJKE, die, toen de betrokken polders weigerden de gevraagde bij dragen te verleeneu, spontaan met al- gemeene stemmen besloot een jaar- lijksche bijdrage te verleenen Van f325 gedurende 20 jaar, Wij brengen het Een lief hondje. 109. Eindelijk kreeg hij het sraart- stompje van den „lieveling" te pakken en hield stevig vast. Maar de hond liet óók niet los. Dit had noodJottige gevolgen voor meneers linnengoed. „Krak, krak" ging het en Tinus bui telde met den hond achterover. Nooit hadden de dorpelingen zoo gelachen. 110. Tinus maakte gauw, dat hij wegkwam met zijn viervoeter en me neer strompelde, bespot door 't heele dorp. huiswaarts. „O, ik schaam me dood!" zuchtte hij. Grijpstra, de dorps diender, hield het publiek op een afstand totdat meneer Pimpelmans de deur achter zich had dichtgeslagen. bovenstaande gaarne ter kennis van on ze lezers en zeggen den Raad van IJzendijke voor zijn volle medewerking gaarne dank. Eere, wien eere toekomt. De Kalemterprijsvraag der firma Van der Eist Matthes. Tot de prijswinnaars behooren de volgende Zeeuwsch-Vlamingen Jac. Dees Gzn. te Zaamslag. Ie prijs f 50; Raymond van Waes te IJzendijke en Wed. J. Buijze Zaamslag, 2e prijs f25; M. Verlinde te Zaamslag en P. J. Leenhouts te Groede, 3e prijs f 10. CORRESPONDENTIE. J. de B. Met belangstelling Uw raat) enz. gelezen. U gelieve echter Uw naam voluit op te geven, vóór tot plaatsing kan worden overgegaan. Kantongerecht te Oostburg. Zitting van 2 September. Veroordeeld zijn wegens: Als bestuurder van een motorrijtuig niet op eerste vordering rijbewijs ver- toonen: F. J S te Ter Neuzen, f25 s een maand tuchtschool. Met rijwiel rijden zonder bel: B d R Maldeghem en H Ch L v H te St. Kruis, ieder f3 s d. Met rijwiel rijden zonder rem: R d R Maldeghem, f 4 s 4 d. Een rijwielpad buiten noodzaak an ders berijden dan met rijwielen: A M T te Nijmegen, f5 s 5 d. Met rijwiel rijden zonder rem: C A v d H Aardenburg, f 3 s 3 d. Met rijwiel rijden zonder licht: J N Zuidzande, f8s8d.,AD R Aar denburg, J V Breskens, B J P Schoon- dijke, DAS Groede, K B Cadzand, ieder f5s5d., REvHenJ B B te IJzendijke, ieder f 15 s 15 d„ L C d R te Melcele (B.), f 4 s 4 d. Met rijwiel rijden zonder rood achter licht of reflector: T C d H Schoon- dijke, f3 s 3 d., C G Schoondijke, f 1 s 1 d. Met rijtuig rijden zonder licht: AB Sluis, f 1 s 1 d. Openbare dronkenschap: P C K en M A v d B Sluis, lader f 15 s 15 d. Met motortijtuig rijden zonder dat aan hem een rijbewijs voor het bestu ren van motorrijtuigen is afgegeven en dit rijbewijs zijn geldigheid niet heeft verloren: J O B te Ruijsselede f3 s 3 d. In Zeeland de wegen berijden met meer dan twee aan elkander gekop pelde voertuigen: V J M Eede. f7 s 7 d. In Breskens zonder schriftelijke ver gunning van den Burgemeester in een iOcalitelt waarvoor is verleend vergun ning voor den verkoop van sterken drank in het klein, muziek maken: M M Breskens, f 1 s 1 d. Met motorrijtuig rijden niet op eerste vordering nummerbewijs vertoonen: J A M f3 s 3 d. Met motorrijtuig rijden zonder spie gel: R v L Oostende, f3 s 3 d„ GC te Ghistel en I d S Sluis, leder f 5 s 5 d„ C M Moerkerke en R D Vars- senaere, beiden ontslag van rechts vervolging. VOETBAL. Hulst II—H. O. V. I 2-2. H. O, V. ontsnapte nog Juist aan een nederlaag. Met de rust had Hulst een 2—0 voorsprong. Na de rust pakte H. O. V. beter aan en wist 5 minuten voor het einde nog gelijk te maken. De middenlinie dient de ach terhoede beter te steunen, terwijl vele spelers moeten leeren den bal stil te leggen bij het opvangen, waardoor beter en mooier geplaatst kan worden. o Zondag 14 Sept. werd te Sluis de vriendschappelijke voetbalwedstrijd gehouden tusschen: S. V. V. RoodWit comb. I en II Unitas I (Biervliet) 0—I. België—Nederland 4—1. Zondag is het nieuwe groote stadion te Heijsel-op-den-Berg bij Brussel in tegenwoordigheid van kroonprins Leo- pold ingewijd, met een mooie voetbal- zege voor het BelgisCne elftal, tevens een leelijke nederlaag voor Nederland! 4—1Bij de rust was de stand gelijk 11. Het Nederlandsche doelpuntwerd gemaakt door Van Reenen, na 40 mi nuten spelens. Spoedig daarop werd gelijk gemaakt. In de tweede helft maakt Moeschal reeds na 6 minuten 2—1. zeven minuten voor het einde kwam het derde en vlak voor het einde het vierde punt voor België, resp. door Versijp en Voorhoof gemaakt. POSTERIJEN. Rijksfiostspaarbank: BRESKENS. Aan het postkantoor alhier werd in den loop der maand Augustus op spaarbankboekjes ingelegd f7151,40 en terugbetaald f6221,23; derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f 930,17 Het aantal nieuw uitgegeven spaar bankboekjes bedroeg 11. o AARDENBURG. Aan het hulppostkantoor alhier werd in den loop der maand Augustus op spaarbankboekjes ingelegd f 5675,58 en terugbetaald f 5874,79derhalve minder ingelegd dan terugbetaald f 199,22 Het aantal nieuw uitgegeven spaar bankboekjes bedroeg 1. Door tusschenkomst der kantoren werd ter Directie op staatsschuld- boekjes Ingeschreven nihil en afge schreven f 1000; derhalve minder in- dan afgeschreven f 1000. o SLUIS. Aan het postkantoor alhier werd in den loop der maand Augustus op spaarbankboekjes ingelegd f 4324,93 en terugbetaald f3077,60; derhalve meer ingelegd f 1247,33. Hoogwatergetij Breskens. D A O E N vm nam Woensdag 17 Sept. 8 20 3.56 Donderdag 18 9 57 10,21 Vrijdag 19 11,241148 Nieuwe Maan Maandag 22 Sept. ottt 13,01. Licht op voor Rl|wiel«n sbï, (waaronder zijn begrepen wagens, karren, enz.) Woensdag 17 Sept nam. 7 40 Donderdag 18 7.38 Vrijdag 19 733

Breskensche Courant | 1930 | | pagina 2