Breskensche Courant 25 200 Het geheim der Visschershut Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. §>vic$e\sc\ve FEUILLETON De strijd om het Zuidpoolgebied. Buitenland. 39ste Jaargang Woensdag 17 September 1930 Nummer 3564 ABONNEMENT: per kwartaal 1,25; buiten Breskens 1,40. Buitenland 6,50 per jaar. Zondagsblad per kwar taal j 0,65; en buiten Breskens f 0,725Bui tenland 3,50 per jaar. Verschijnt: - iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND Advertentiën worden aangenomen tot uiterlijk 1 uur nam. Uitgave: J. C. LE BLEU, Dorpsstraat 35, BRESKENS Tel. 21 Postrekening 70179 ADVERTENTIËN: Van I 5 regels f 0,75; iedere regel meer 15 ent. Ingez. mededeelingen 30 cent per regel. Handelsadüertentiën bij regelabonnemenl groote kortingTarief op aan vraag verkrijgbaar. GRA TIS Verzekering voor de qbonnes tegen ongelukken, en wel voor de volgende bedragen: gulden bij levens- x-v s-\ gld bij dood w—r gld bij oer- gld bij ver- j s-\ gld bij ver- lange ongeschikt- 11 Jl J door lies van een j(es Van een es Van ccn hcid tot werken een ongeluk hand of voet oog duim De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Gravenhage. gld bij ver lies van een wijsvinger gld bij verlies lil van eiken anderen vinger Kinderen worden groot Londen. September 1930. Sinds vele jaren, heeft men te Lon den niet zooveel zorgen gehad als thans. Men kan het merken aan het feit, dat men er weinig van de season heeft bespeurd. Een tennis-wedstrijd. de Derby, een roeiwedstrijd trekken nog altijd legioenen goed-gekleede toe schouwers. Ze zien er allen uit. of er geen werkeloosheid, geen boycot van Engelsche goederen in Britsc'h-lndië en China bestond. Een staatsman neeft eens gezegd: Engeland is onder crisis sen groot geworden. Men doet er geen afstand van een meerwaardigheidsge- voel en men zou dit zelfs blijven hou den, wanneer het eens falicant ver keerd ging en het Empire in elkaar zou vallen. Natuurlijk zal men alles doen, om de zaak zooveel mogelijk bijeen te houden. Want Moeder Brit- tannia heeft al eens een flink uit de kluiten gewassen kind verloren. Een kind dat sindsdien onder den naam van de Vereenigde Staten van Noord- Amerika onafhankelijk is geworden en voordeelig geboerd heeft. Nu zijn het twee andere kinderen, die het de moeder lastig maken: Indiê en Zuid-Afrika. Indië zelf ontkent elke bloedverwantschap. Het is zelfs een paradox, ouder dan de moeder en wil daarom van die Engelsche moederlijke gevoelens niets weten. Wat moet En geland daar tegen doen? Want eigen lijk werd Ghandi opgesloten, omdat de Engelschen zic'tr voor hem schamen! Op zekeren dag moeten zij hem en de andere nationalistische leiders toch los laten, om met hem te onderhandelen. Ging het in Egypte met Zagnloel niet precies zoo? j Voor Engeland is Indië toch ver loren en het zou struisvogelpolitiek) zijn, dit niet te willen erkennen. Op een andere manier echter dan Ameri ka verloren ging. Daar bleef tenminste de Engelsche cultuur bestaan. Maar in Indië wendt men zich van de En gelsche cultuur af. en tradht men een nieuwe Indische cultuur te scheppen, wat natuurlijk niet zonder moeilijk- heden gaat en vermoedelijk nog lang zal duren. Voorloopig schijnt Engeland dat nog niet in tejzien en ook het kabinet zal daarom niet vallen, want men vindt het veiliger, dat een arbeiderskabinet zich bemoeit met Indische quaesties, 39. Doch hij zong niet meer. Nu en dan bewogen zich zijn lippen en prevelde hij een gebed. En de golven gingen voort zich hoog boven het schip te verheffen en dan met bulderend ge raas en dof gekraak zijn flanken te geeselen en het dek te beuken. Elk oogenblijk kon den dood brengen. Roer loos als een stijf geworden vleesch- klomp zat Willem aan het roer. Hij dacht niet meer aan huis, aan moeder, zelfs niet aan Lien. Hij had slechts één gedachte: uit te houden tot het schip met zijn vier mensc'henlevens ge red was. Dat was ook de gedachte, die de andere drie mannen, den ouden schip per en de knechts, bezielde: Gered worden niet sterven. Want het le ven is zoet. o— De Btorm woedde nog voort, maar met verminderde kracht, toen de ,,Wen- delina" 's avonds laat behouden de haven van Strandwijk binnenliep. Zij Was de eerste van de heele vloot want dan met binnenlandsche. En ook een ander kind snakt naar onafhankelijkheid Zuid-Afrika. Ook dit land veroorzaakt vele moeilijkheden moeilijkheden die zien zelfs uitstrek ken van Cairo tot aan Kaapstad. Ook in Egypte heeft men immers met Ou dere beschaving te maken. En Engeland schaamt zich ervoor eens op voet van gelijkberechtigheid met Egypte te moe ten onderhandelen. Het zal er toch van moeten komen wanneer de zoo belang rijke macht over het Suez-kanaal niet verloren wil gaan! Want dan gaat het om het bestaan van het Rijk. een rijk, dat niet meer alleen met louter mili taire middelen kan verdedigd worden. Men moet van koers veranderen. En zal Engeland daartoe overgaan De gevaarlijkste onafhankelijkheids pogingen doet Zuid-Afrika echter. Want de Boeren zijn slechts schijnbaar over wonnen. In werkelijkheid be'heerschen zij heden ten dage de economische en politieke machten in de geiieele Zuid-Afrikaansche Unie. Ze hebben nim mer iets voor de Britsche vlag ge voeld en zullen er nooit iets voor voe len. En de Boeren zijn des te gevaar lijker. omdat men hen niet meer kan bestrijden. Men tracht er in Londen iets anders op te vinden, maar de leiders der Zuid-Afrikaansche Unie, die zelfs een zetel en stemrecht 'neeft in de Vol kenbond, zijn mannen, die weten, wat zij doen en hebben zien reeds menig maal uitnemende politici getoond. De oplossing van het probleem is dan ook verre van gemakkelijk! (Nadruk verboden). Een worsteling om het bezit van Walvischtraan. Door Dr. LAMPE. De Britsch-Australische expe ditie naar de Poolstreken onder leiding van Sir Douglas' Mawson. heeft een nieuw walvisdhgebied ontdekt, dat een der grootste moet zijn. dat ooit werd aange troffen. De eigendomsrechten zijn reeds aangevraagd. Korten tijd daarop verscheen in 'hetzelfde ge bied een Noorsche walviscnvaar- der. die echter onverrichter zake weer moest terugkeeren. De op brengst van dit gebied wordt nog geen der booten was binnengeko men en het gansche dorp verkeerde in doodelijke ongerustheid. Ondanks 'nel ruwe weer hadden de vrouwen zich op de pier verzameld en toen de vis- schers aan land traden, werden zij mei angstige vragen overstelpt. Doch zij konden niets zeggen, want reeds kort na het uitbreken van den storm waren de schepen verstrooid geworden en de visschers 'hadden sinds dien van de anderen niets vernomen. Een der vrouwen drong tot schipper Bram door en zijn hand vattend zeide zij„Wat denk je, kapitein Zullen mijn man en mijn jongens terugko men i Het was de vrouw van Tijs Vlas. Ontsteltenis en schrik lagen in haar oogen en het scheen alsof het voorge voel van een groote ramp haar zinnen geschokt 'had. Want toen de schipper haar poogde gerust te stellen, ofschoon hijzelf sombere vermoedens 'had, ant woordde zij niet en keek met starren blik naar de woelige zee. Hanna was niet onder de vrouwen. Dat verwonderde den schipper en zijn zoon evenwel niet, want nooit zou zij zich aan den dijk vertoonen, als andere vrouwen er te zamen waren. Het was nu eenmaal niet haar gewoonte om haar lui bij haar thuiskomst te begroe ten aan de haven. door vaklieden op ruim 25 mil- lioen gulden per jaar geschat. Door het steeds toenemend verbruik van plantaardige en dierlijke vetten en oliën zijn deze grondstoffen niet alleen van economisch belang, doen ook reeds politieke vraagstukken geworden. Nog is de strijd van de politieke machtheb bers en de kapitaalcentra om het be zit van de petroleum niet beslecht of daar ontbrandt een nieuwen strijd een worsteling om het bezit van de „Wal vischtraan". Nadat men dank zij de moderne vang- middelen de walvisschen op de Noor delijke Zeeën vrijwel heeft uitgeroeid werd de vangst naar de Zuidelijke IJszeeën verplaatst. Met de economi sche beteekenis van dit gebied groeiden ook de politieke belangen en ontstond er een strijd tusschen de verscuillende landen om het bezit van de Wal- vischvelden". In 1908 verklaarde Engeland de Zuid- Shetlandsche-, de Zuid-Sandwich-, Zuid- George- en Zuid-Orkney-eilanden voor Britsch eigendom. Hierdoor raakte En geland in conflict met Argentinië. Daar deze beide landen reeds lang een hef- tigen politieken strijd voeren over het bezit van de Falkland-eilanden, die niet alleen strategische beteekenis 'nebben, doch ook voor de walvischvaart een belangrijk steunpunt zijn nam het con flict gedurende korten tijd zelfs ernstige vormen aan. Tot op heden is men nog niet tot een bevredigende oplossing van deze aangelegenheid gekomen. In 1917 vergrootte Engeland deze gebieden door de annexatie van de uitgestrekte landen om de Weddel-zee. Het geheele gebied voert den naam van „Falkland-Islands-Dependencies". In 1923 annexeerde Engeland een twee de sector, het ,,Rosz-Dependency". Daarmede had Groot-Brittanië dus de toegang tpt de Zuidelijke Poolzeeën en de controle op de rijkste gebieden voor de Zuidelijke walvisChvangst in zijn nana. Drie jaar later breidde het zijn Zuidelijke bezittingen nog uit door de annexatie van eenige landstre ken in den poolcirkel. En in het begin van dit jaar werd tenslotte de Britsche vlag op de kust van Enderby-land ge- heschen. De eilanden-groepen ten Zui den van Australië en Nieuw-Zeeland zijn reeds langeren tijd Engelsch bezit. De vluchten van Byrd en zijn ont dekkingen in 1929 leidden tot het uit wisselen van nota's tusschen Engeland en de Vereenigde Staten van Noord- Amerika. Door de ontdekkingsvluchten van Wil- Maar waar zij zich wel over ver baasden dat was over de afwezigheid van Lien. „Waar zou Lien zijn, va der vroeg Willem. De stoere vis- scnersmaat scneen de overmatige in spanning van den woesten tocht geheel te boven gekomen te zijn. Het laatste kwartier van de reis toen de kust in 't gezicht kwam. was 'hij vervangen ge worden .door de twee knechts en zijn ijzersterk lichaam had zich intusschen reeds weer hersteld van de vermoeienis sen. Maar wel droeg zijn gelaat de sporen van de heftige worsteling. Dodh de zee had nen ditmaal nog gespaard en dat was de hoofdzaak. Daarom gin gen zij dankbaar huiswaarts. Maar zij misten Lien, die steeds aan de haven was als zij thuiskwamen van een visscherstocht Het was onbegrijpe lijk dat Lien na zulk een noodweer niet naar de haven was gekomen om hun van de pier net welkom toe te wenken, zooals zij gewoon was. Schipper Bram wist geen antwoord op de vraag van Willem en daarom zweeg hij. slechts zijn schouders op halend. Zij 'haastten zich naar huis, waar Hanna reeds het zeil van .de „Wendelina" had waargenomen en on derricht was van de be'nouden thuis komst der schippers, Dit stelde haar gerust. De groote vrees voor een ramp was nu geweken, kins werden de verhoudingen nog in gewikkelder, temeer daar nu ook Noor wegen met eischen kwam opdagen. Dit land had in 1928 de Bouvet-eilanden in beslag genomen en dit bezit eneT- giek en met succes tegen de Engelsche protesten verdedigd. Met dit eiland heet Noorwegen een steunpunt van beteeke nis veroverd voor den watvisCh- en den Robbenvangst. Er zijn reeds plan nen ontworpen om fabrieken op te rich ten voor het verwerken van traan en andere visch-producten. Het Bouvet-ei- land is niet alleen geschikt voor uitroer- haven, maar tevens is er gelegenheid tot bunkeren, om levensmiddelen en olie in te nemen. Gedurende den strengen win ter van 1928/1929 bezette Noorwegen d'e Peter 1-eilanden en tenslotte in den winter van 1929 de Nieuw-ontdekfte gebieden tusschen Coats- en Enderby- land. Bij deze laatste inbezitname gin gen de belangen van de walvischvaarl samen met wetenschappelijke onder zoekingen. Behalve deze landen is tenslotte ook Frankrijk bij het Zuidpoolgebied geïn teresseerd. Het heeft de Kerguelen en de Grozet-groep in bezit, terwijl in 1927' nog Adélic-land daarbij kwam. De hierboven gescnilderde eigen domsverhoudingen zijn echter nog steeds niet vaststaand, want de volkenrechrter- lijke aanspraken op deze gebieden zijn in verband met de eigenaardige natuur van dit gebied in bijna alle gevallen niet geheel onaanvechtbaar. De diplomaten en professoren in het Staatsrecnt zullen - hier nog menig vraagstuk moeten op lossen, om tot een vastomlijnde eigen- doms-aanvraag te komen, tenminste als hier tenslotte niet zooals dit in de politiek meer gebruikelijk is dc machtsverhoudingen beslissen. Aan den anderen kant zijn de snel op elkaar volgende annexaties een be wijs voor de stijgende waarde der Zuid poolgebieden. Misschien verbergt de bodem nog kostbare schatten en mis schien krijgen de landstreken en de eilanden nog eens meer beteekenis door een luchtlijn Zuid-Amerika-Australië en omgekeerd. Wat de toekomst in dit op zicht zal brengen, is echter onzeker. Van veel grooter gewicht is tegenwoor dig de waarde van dit gebied voor de wereld-industrie, met het oog op den rijkdom aan walvisschen. Vleesch en beenderen, welke tot Gua no worden verwerkt. Amber dat in de Pharmacie en in de Parfurmerie wordt gebruikt, en de Baleinen spelen een betrekkelijk geringe rol. Het gewichtï(g- ste product, dat deze reusachtige die- doch nu was weer een andere vrees in haar opgekomen, 'hoe zij het verdwij nen van Lien zou verklaren tegenover de mannen. In de enkele uren. die voorbijgegaan waren, had zij 'haar ge wone kalmte teruggewonnen. Het be rouw en de spijt, die zij zoo kort te voren had gekend, waren geheel verdwenen. Zij was weer de oude zelf zuchtige Hanna, die nu toornde op Lien, die naar haar meening schande bracht over haar fatsoenlijk huis. Zij had een sterken kop thee gezet en was begonnen het eten klaar te maken. Zoo wachtte zij de mannen af en bereidde er zich op voor om zich goed te houden en haar partij te win nen. Ter zelfder tijd dat Lien op haar kamertje in Amsterdam plannen maakte voor de toekomst, traden kapitein Bram en zijn zoon de visschershut binnen. De dampende thee stond op tafel met een stuk koek er bij. Met zijn ge wone opgewekte gehumeurdheid alsof hij niet pas de worsteling om het leven achter den rug 'had, trad de oude schip per op zijn vrouw toe en haar toege stoken hand vattend riep hij„Nou vrouw, wat zeg je ervan We zijn weer binnen. Willem heeft er ons met Gods hulp doorgeholpen. Het was bar en ik vrees voor sommige booten, die niet al te sterk zijn, Is alles goed? Is Lien niet bjj de hand? Waar i« «ij toeh?" ren opleveren is de „Walvischtraan". Ddze dient in de eerste plaats voor verwerking in de margarine industrie en bij de zeepfabrikatie. Ook wordt de ze traan aan verschillende p'narmaceuti- sche en kosmetische preparaten toege voegd. In de periode 1909—1918 bedroeg de opbrengst van de verkregen walvisch traan ongeveer 135 millioen gulden. In 1928 daarentegen werd door de 150 walvisclnaarders en de 25 traankook- schepen van Noorwegen reeds 96 mil lioen liters walvischtraan gewonnen, terwijl in 1929 dit getal reeds meer dan 120 millioen Liter bedroeg. En de prijs per ton bedraagt gemiddeld 360 gulden! Deze geweldige stijging is groofendeels te danken aan de verbe terde vangmefhodenaan den anderen kant zijn de drijvende traanstokerijen waar het walvischspek versch wordt be werkt, van invloed hierop. In den laat- sten tijd heeft men zelfs vliegtuigen gebruikt om de walvisschen te helpen opsporen. Zij verrichten bij het op zoeken der walvischsChoIen uitstekend werk. AMERIKA. Een goederentrein in brand. Bij Enid zijn. naar uit Oklahoma wordt gemeld, van een goederentrein verscheidene tankwagens in brand ge- De begroeting was hartelijk doch stijf van Hanna's kant. Zoo was zij altijd. Er verscheen even een flauw glimlachje op haar stug gelaat, toen zij haar man en zoon de hand drukte. Alles is goed," antwoordde zij. „Wat ben ik blij, dat jullie thuis bent. Ik heb zoo'n angst uitgestaan. Je zult wel veel behoefte hebhen aan eten en rust. Je vindt alles klaar". „Best vrouw, best. Het schikt nog al met ons. Maar je hebt nog niet gezegd waar Lien is. ik zie ze niet". Lien is niet thuis. Kom ga jullie nu maar eerst eten. Je zult wel trek hebben. Straks kunnen we dan wel praten," antwoordde Hanna ontwijkend, terwijl zij een fllnken pot gestampte boerenkool met aardappelen en een homp worst er in op tafel zette. „Nou Hanna, zeg nu eens waar Lien is. Wat doe je geheimzinnig,') hield de schipper aan, die evenals Wil lem intusschen zijn jekker en laarzen uitgeworpen had waaronder zij bijna geheel droog gebleven waren. „Is zij misschien op het kasteel?" „Zij is daar vanmorgen wel ge weest," antwoordde Hanna. ,,Komt man nen, schikt aan, laat ons niet lan ger wachten. Het eten staat klaar", PKMt varralgU

Breskensche Courant | 1930 | | pagina 1