Week-Menu School- en Kerknieuws Mijnheer Pimpelmans en n'n Fordje. EERSTE BLAD. Dit nummer bestaat uit twee bladen. NIEUWE CIRCUS-SCHOUWBURG GENT. Vanaf Vrijdag 12 September en vol gende dagen voor 7 dagen slechts de beroemde tournee E Thomas, met hunne prachtige nieuwe revue Oh. Paris o ia revue du Gantenaire, in twee bedrijven en 40 tafereelen Muziek van Paul Nast en Closset. BRESKENS. De voordracht voor onderwijzeres aan de Openbare LagereSchool I alhier luidt: 1 Mej. Swerus te Vlissingen. 2 Mej. Verveer te Bergambacht. •3 Mej. Dyxhoorn te Biervliet. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk. Zondag 7 Sèpt. 1930. Biervliet v 9 30 ds Vrijiandt Breskens v 9.30 u ds Keers n 1.30 Zondagschool n 5.30 ds Keers n 7.15 Werkmansbond. Cadzand v 10 u ds Visser Groede v 9.30 ds van Griethuijsen Nieuwvliet v 11 u ds van Griethuijsen Oostburg v 10 u ds Faber. Schoondijke v 10 u ds Rijkse van Gouda Waterldk. v 9.30 u ds Huizinga ljzendijke v 10 u dhr H. Faber, Theol cand. Ev. Luth. Gem. Groede. vm. 9,30 ds Ouwerkerk wie lord Dickinson; Duitschland neeit tien. Frankrijk negen gedelegeerden. Verder zijn er vertegenwoordigers van Italië. Rusland, Polen, Hongarijej Zwit serland. Spanje, Bulgarije, Luxemburg. Nederland is niet vertegenwoordigd. Dc Volkenbond heelt Emile Girard, van de juridische commissie, en Arthur Fon taine van het internationaal arbeidsbu reau gedelegeerd. Na de inleidende congres-werkzaamheden waaronder een feestmaal, waaraan ook de Belgische regeering was vertegenwoordigd, heb ben thans de commissies vergaderingen gehouden, in de voornaamste waarvan de debatten vrij bewogen waren. Aan de orde was de kwestie van de Ver- eenigde Staten van Europa. Conc usies werden nog niet ingediend. In de Jerdie commissie werd een Fransche motie aangenomen, luidende, dat een Euro- peesche Federatie alle staten moet kun nen omvatten, met om 'texen welk poli tiek regiem, maar dat niettemin de ont wikkeling van de democratie een be langrijke vredesfactor is. l lil studie is genomen het voorstel van een Duitsehen gedelegeerde, be helzende. dat 'het volgende congres een kruistocht zou zijn van de jeugd voor den vrede in Duitschland. Alnti-Vlaamsche relletjes te Knocke. De (Brusselsche) Standaard sCnrijft onder het opschrift: Franskiljonsche rel letjes te Knocke. Een consul van Ne derland leidt den aanval. 'Twee leeuwenvaandels vertrappeld! het vol gende Dinsdagnamiddag bevond zich een 30-tal leden van den studentenbond van 't Noorden op den terugweg van een wandeling in de streek. De jongens, die leeuwenvlaggetjes droegen, waren ongestoord langs den dijk van het Zoute 'geKomen, toen zij op dezelfde plek als verleden jaar op de Elisabeth- laan lastig gevallen werden, op aanstich ting van heer Vander Heart, consul van Nederland te Brugge en bestuurder van de Nederlandsche gist- en spiritusfa briek aldaar, die bijgestaan door zijn zoons een huilconcert inzette en samen met daarop toegeloopen badgasten de studenten achtervolgde. Kreten als boches, traitres, vendus, waren niet van de lucht. De geestelijke die de studen ten vergezelde was vooral het mikpunt Van de scheldende patriotten. Halfge- kleeden gingen voor hem staan schel dende dat zij Christenen waren. Op het Elisabefiiplein kwam het tot hand. rasteiijkhedentwee leeuwenvlaggen werden bemachtigd en door de schuim bekkende patriotten vertrappeld. Einde lijk daagden politie en gendarmen op die spoedig korte metten maakten met de bende schreeuwers -en er 2 de doos indraaiden. De studenten konden daar op ongestoord hun wandeling voortzet ten. ENGELAND. Een nieuw zeilschip. In de binnenhaven van St. Kafherine te Londen ligt een nieuw gebouwd zeilschip, de Jo'nn Williams V. Wan neer het over -een week uit Londen vertrekt, zal liet nooit meer in Engeland terugkeeren. Het is bijna geheel ge bouwd uit de vrijwillige bij-dragen van kinderen. Het is een schip van net Londensche Zendelingsgenootschap dat bestemd is zijn leven tusschen de ei landen van de Stille Zee door te bren gen. Het zal zendelingen, blanke en bruine, van het eene eiland naar 'net andere brengen, kinderen naar de scho len van h et genootscnap en ladingen le vensmiddelen aan de inboorlingen. De voorgangster van de John Wil liams V. de John Williams IV, is 36 jaar lang in -de vaart geweest en heeft een millioen zeemijlen afgelegd. Zij zal sjjoedig als ..sloop" verkocht wor den. Het nieuwe schip is voorzien van een draadloos zendtoestel, electrisch licht en Diesel-motoren, zoo-dat 'net van windstilte geen hinder kan ondervinden. SPANJE. Ernstig vliegongeluk. Uit Ferrol xvordt gemeld, dat er bij de vlootoefeningen in de nabijheid van Kaap Priorimo Grande een Dornier- marinevliegtuig naar beneden is gestort Acht leden van de bemanning van nei vliegtuig hebben den dood gevonden, o.a. de vice-admiraal Jaime Plana. Twee piannen hebben zien nog kunnen red den. BRESKENS, Wij verwijzen onze lezers naar achterstaande advertentie betreffende de Sportdag op a.s. Zondag, welke gegeven wordt door de V. V. V. en de H. O. V. Hierbij willen wij opmerken, dat er kans bestaat, dat de genoemde voet balverenigingen niet zullen kunnen komen. In dat geval zal echter voor een even interessante wedstrijd wor den gezorgd, Verder verwijzen wij nog speciaal op de concerten der Neuzensche en BteSkensche muziekverenigingen. Eerstgenoemde, die 60 werkende le den telt, en o.m ook voorzien is van pouken, zal een scchitterend program ma geven op de juliatenr, waarna „Uit het Volk—Voor het Volk" alhier den dag met een concert besluit. Indien het weer medewerkt zal er zeker voor deze feesten een groote belangstelling bestaan. Leden van «ie V.V.V. en de H.O.V. hebben vrijen toegang op vertoon van lidmaatschapskaat. Donderdagmiddag kwam een Bel gische auto met flinke vaart de Boule vard afgereden, toen terzelfder tijd een andere auto uit de Dorpsstraat naar de haven passeerde. Hoewel beide auto's direct remden, was een botsing onvermijdelijk. Laatsgenoemde auto werd deerlijk gehavend. Persoonlijke ongelukken evenwel kwamen gelukkig niet voor. Nadat door de politie van een en ander proces-verbaal was opgemaakt kon de Belgische auto zijn reis ver volgen. Maandag werd te Axel de 6000ste inwoner ingeschreven: Leuntje Debora Maria, dochter van Pieter Gerard Jonkman en Maria Verstrate. Door het Gemeentebestuur werd haar een spaarbankboekje van f25.— ge schonken. Onze gemeente telt binnen kort de 300,0ste. 7 Donderdag zijn per Prov. Boot van hier naar Vlissingen vervoerd 2200 passagiers en 69 auto's. De auto's welke op het haventer rein aanwezig waren bedroeg 169. O BIERVLIET. De 50ste verjaardag van H. M. Koningin Wilhelmina is hier Maandag gevierd met de traktatie van de leer lingen der verschillende scholen. 's Avonds gaven kinderzang, de gemengde zangvereenlging „Excelsior" en het muziekgezelschap „Harmonie" een concert op de markt. Na het concert trok e&n lichtstoet met het muziekgezelschap voorop, door het dorp, Wat heel wat volk op de been bracht. -O-"» GROEDE. Het koninginnefeest alhier benoort weer tot het verleden. Begunstigd door het mooie zomer weer werden te 2 uur op de Muziektent door de kinderen der diverse scholen gezamenlijk eenige vaderlandsch-e lie deren ten gehoore gebraent, welke goed gezongen werden en veel bijval oogst ten. te conclu-deeren uit het aanhoudend handgeklap der luisterende menigte. Na afloop hiervan werd in optoent, waaraan ook de bekie muziekvere-eni,- gingen alhier deelnamen, naar -de weide van dhr. C. Brakman getrokken, alwaar de diverse kinderspelen plaats vonden. De spelletjes hadden een vlot verloop en brachten vaak de lacn- spieren der talrijke aanwezigen in be weging. Na afloop werden ze op eeni ge versnaperingen onthaald. De muziek- vereenigingen verhoogden tijdens de spelen de gezelligheid op de weide. Des avonds werd op de muziektent een concert gegeven door de beide muziekvereenigingen alsmede door de zangvereeniging en na afloop daarvan werd een fakkeloptocht genou-den door de straten ,der gemeente, waaraan -de kinderen der scholen alhier konden deel nemen. Tijdens -dezen rondgang hebben alweer de muziekvereenigingen voor het uitvoeren van -diverse marschen ge zorgd. De optocht mag. evenals bij net vorig alhier gehouden feest, goed ge slaagd heeten. Tot laat in den avond bleven de talrijke bezoekers in een ge zellig samenzijn bijeen. Door het aanhoudend geplaagd warden door insecten begon het paard je van den winkelier de H. alhier van den St. Bavodijk achteruit te deinzen, met het gevolg, -dat èn paard en kar in de sloot terecht kwamen. De H. -die nog tijdig zijn voertuig kon verlaten, kwam met -den schrik vrij, maar de kar bleek ernstig te zijn be schadigd. Met eenige k-raentsinspanning kon ook het paardje uit zijn netelige positie verlost worden. Groede. lste verantwoording van de ontvangen prijzen ten bate der Chr. Muziekvereeniging alhier. I. v. B. te G., Mandoline. Mevr. Fr. te 's Gr., 4 prijzen: 1 stoel- kussen en drie sierkleedjes. C. te G., snijboonmachine. idem huishoudkoffiemolen. C. B. te G. sigarenkoker, v. U. te G. kamerplant. GROEDE. Burgerlijke stand. Huw.-Voltr. 6 Augustus. Isaac van Belois, 22 j., jm. en Wilhelmina Geer- truida Blom, 25 Jjd. 7, Abraham Gornelis Cijsouw, 25 j., jm. en Suzanna Risseeuw, 25 jjd. Geboorten. 1 Augustus. Jacobus Eduardus, z. van G. de Groote en T. M. Pieters. 23, Johanna Jozina, d. v. F. J. de Rooij en T. Willemsen. 26, Dina Jozina, d. van D. R. Tack en J. Verhage. 30, Henriette Martha Maria, d. van M. E. F. Daelman en C. M. Dusarduijn. 31, Jacob Reinier, z. van C. Bouwens en J. J. la Gasse. Overlijden. 3 Aug. Wilhelmina, 3 dagen, d. van J. van Belois en A. J. Tiersen. 25, Maria Elias, 70)., echtg. van P. A. van Lare. 27, Cornelia Brouwers, 62 j., wed. van J. Vasseur. Loop der bevolking. Ingekomen zijn: J. M. J. Sandeevan Haarlem, H. Remijn van Aardenburg, J. Kerkhove en gezin van Zuidzande, J. van der Stoel van Alphen a d Rijn, Fr. B. Vanhulle van Oostburg, M. G. Dierings van St. Kruis, M. A. J. de Roo van Aardenburg. Vertrokken zijn: S. Risseeuw naar Rotterdam, Cath. C. de Jonge naar Nieuwvliet, R. L. de Wever naar Hoofdplaat. o IJZENDIJKE. De weg ljzendijke—Philippine. We herinneren er onze lezers aan, dat wij eenigen tij-d geleden een adres afdrukten -dat door autobezitters aan de Regeering was gezonden en dat wees op den bijzonder slechten toe stand waarin zich de weg van ljzen dijke tot het begin van den verkeersweg bevindt. Dat adres, mèt -de daaraan gewijde beschouwingen door Ons blad en door het Dagblad van Noord-Bra bant, welke tevens waren opgezonden, schijnt succes te hebben gehad. Ten minste, we lezen iit het genoemd Dag blad: Naar we thaiis van officieele zijde vernemen, is 'tplan tot aanleg van een verbindingsweg van den Koningittn-e- polder naaf ljzendijke, waardoor de Verbinding van ljzendijke naar Philip pine aanzienlijk zal verbeterd wonden, in handen der betrokken ambtenaren gegeven. Naar w« verder vernemen, aal met In de gevangenis! 103 Aan den uitgang van het ge rechtsgebouw stonden mevrouw en Betje hem op te wachten en 't weer zien was roerend. De twee dames hadden 's nachts in 'n logement ge slapen en de rijwielhersteller had de auto netjes gemaakt. Zoo gauw moge lijk tuften ze nu naar Epscheuten t - 104. Den anderen morgen vroeg werd er gebeld. Het was Tinus, de knecht van boer Knekel, die een uur buiten 't dorp woonde. In zijn pyjama en op zijn bloote voeten slofte meneer naar beneden. „Of hij vandaag niet eens aan kon komen, want één der koeien had een gezwel op d'r rug". de verbetering van den betrokken weg in 't voorjaar van 1931 een begin wor den gemaakt. De uitvoerbaarheid van net plan waf tot op heden afgestuit op bezwaren van onderhoudsplichtige polders met be trekking tot de door hen te verleenen bijdrage in de kosten van den aanleg. De uitvoering van het plan was afge sprongen op een bedrag van ongeveer f 400,-, welke bij -de uitvoering van hel plan ten laste van onderhoudsplichtige pol-ders zou komen. Thans is door Ged. Staten evenwel -een vorm jge- vonden om het plan toc'n tot uitvoering te brengen. Bovenstaande uitslag verheugt ons, maar tevens kunnen we er uit zien' dat men niet te spoed:g oij de pakken neer mag gaan zitten. „Aanpakken" moet succes geven, als de eischen maar rechtvaardig zijn. SLUIS. Dinsdag 2 Sept. vingen de feesten, gehouden ter eere van de 50ste ver jaardag van H. M. Koningin Wilhel mina aan met klokgelui en klaroen geschal van den stadhuistoren, wat zeer plechtig klonk over onzeontwaken- de gemeente. Omstreeks 9,30 begon onder be geleiding van een 4-tal muzikanten de massa-zang, welke zeer goed verliep en daarna werd in optocht, met de muziek voorop, naar de verschillende speelterreinen gemarcheerd, waar de jongens- en meisjesvolksspelen zouden gehouden worden. 's Middags trok een prachtige stoet uit, bestaande in gekroonde auto's, wagens, fietsen en versierde groepen Het was een magnifiek gezicht en iedereen had zijn beste beentje voor gezet. Vooral trok de aandacht de auto. die heelemaal omgezet was in een boot en die voorstelde de zwem- club van Sluis. Ook zeer mooi was het meubelbedrijf van Gebrs du Fossé in volle werking Voor de kinderen was er 's mid dags een cinema-uitvoering bij den heer Grahame. Daarna volgden de zwemwedstrij den in het kanaal, evenals het een paar jaren geleden het evenement van den dag, onder overgroote belangstelling en opgeluisterd door „Apollo". De uitslag luidde: Zwemmen: 50 M. beginnelingen vrije slag. 1 Rob van Morrelgem 2 D. Hoogerheide 3 Ox Meijer 100 M. schoolslag gevorderden: 1 A. Gevaert, 1 min. 25 sec. 2 O. Murijn, op 10 meter 3 H Boogaard 4 Jac. Wage 100 M. schoolslag beginnelingen: 1 A. Bogaard 2 D. Hogerheide 3 G. van Rie Popduiken: 1 R. Grahame, in 10 sec. 2 O. Meijer, in 11 sec. 100 M. vrije slag gevorderden: 1 H Bogaard, 1 m. 45 sec. 2 R. Grahame 3 Jac Wage. Tobbetje varen: Dit nummer werkte zeer aansteke lijk op de lachspieren van de talrijke toeschouwers. Winnaar werd ten slotte de heer R. Grahame Estaffette: 300 M, Dé ploeg, bestaande uit A. Gevaert, D. Hogerheide en )ac. Wage, wist hierbij den eersten prijs te behalen. Watertournooi: Hierin kwamen twee zwemmers, leder staande op het uiteinde van een bootje en gewapend met een langen stok tegen elkaar uit en de kunstwas dan om elkaar van het bootje af te stooten. Dit nummer werd echter niet uicgestieden, daar het water een wei nig te koud werd. Als nummer 9 van het zwempro- gramma werd vermeld: Slotnummer Dit was als een verrassing bedoeld en bracht in beeld de n-eerschende toe stand ten opzichte van de Zxvemver- eeniging alhier, in 'tkort kwam het hierop neer: Eenige personen waren aan 't zwem men, doch dit was in dit water ver boden. De veldwachter stond druk ge- sticuleérend aan den kant -en gebood de zwemmers uit het water 4e komen, Deze lachten den politiedienaar echter uit, zoodat diens geduld uitgeput raak te. Hij sprong in een der booten en zou proces-verbaal opmaken. De zwemmers trokken nu aan zijn bootje zoodat dit kantelde, waardoor de veldwachter in het water terecht kwam. Onmiddellijk zag men zijn vrouw in 't water springen, om haar man te redden. Deze werd echter -door -de zwemmers op 't droge geholpen. Maar daar verscheen opeens de Edel- achtb. Heer Burgemeester in vol ornaat ten tooneele en -deze riep met een stentorstem: „Wat moet dat hier? Jul lie weet dat zwemmen hier verboden is". Oók de Burgervader wend met gejuich begroet en dit werd 'hem toch te machtig. Vlug sprong 'hij in een der gereedliggende bootjes, gevolgd door een tweede dienaar van den heiligen Hermandad. Ook de Burgemeester en zijn roentgenoot ondergingen 'hetzelfde lot als "hun voorganger. Nadat ook zij op het droge waren gèholpen, werd de Burgervader ineens lankmoedig en deel- pe mede, dat 'het zxvemverbod opge heven was, wat -met een ,,Lang leve de Burgemeester" begroet werd. Dit was het prachtig einde van het zoo goed geslaagde zwemfeest. Om half adht gaf „Apollo" een con cert op de kiosk, en in de pauze had nogmaals een massa-zang plaats. Daar na werden de diverse prijzen uitge reikt en dhr. Van Mazijk. die dit baantje toebedeeld was, deed -dit op leuke wij ze. Daarna werd een lichtstoet gefor meerd, wat een aantrekkelijk schouw spel gaf. De zangvereeniging van Eede gaf tenslotte tot besluit van dezen dag enkele liederen ten gehoore op d'e stoomboot in de Ka-de. welke liederen zeer goed werden igezongen en waar van vooral mag -genoemd worden An den schonen Blauen Donau" van Strauss. Op verschillende plaatsen van de Kade werd gedurende deze uitvoe ring Bengaalsch vuurwerk afgestoken, wat een prachtig effect teweeg bracht. Daarna bleven de menschen nog eeni ge uurtjes gezellig bijeen. Sluis heeft dit feest op waardige wijze gevierd en ook het mooie weer heeft er toe medegewerkt om dit festijn in alle opzichten te doen slagen. CADZAND. Onder belangstelling van heel de ge meente is Maandag j.l. alhier met groo te opgewektheid het Koninginnefeest gevierd. De commissie, -die -de feestelijkheden, in samenwerking met het onderwijzend personeel van de openbare lagere school organiseerde, heeft tijd itotfh moeite

Breskensche Courant | 1930 | | pagina 2