Breskensche Courant 200 50 25 Het geheim der Visschershut PUROL Brief uit Sowjet-Rusland ■|ükl©op( Transpireerende Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. 40 a eexi }aar. FEUILLETON Buitenland. van Huid en Voeten ^1 39ste Jaargang Zaterdag 6 September 1930 Nummer 3561 ABONNEMENT: per kwartaal 1,25; buiten Breskens 1,40. Buitenland 6,50 per jaar. Zondagsblad per kwar taal J 0,65; en buiten Breskens 0,725. Bui tenland f 3,50 per jaar. w- ,i' t Verschijnt: - iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND Advertentiën worden aangenomen tot uiterlijk 1 uur nam. Uitgave: J. C. LE RLEU, Dorpsstraat 35. BRESKENS Postrekening 70179 Tel. 21 ADVERTENTIËN: van I 5 regels f 0,75; iedere regel meer 15 ent. Ingez. mcdcdcelingcn 30 cent per regel. Handelsadoertentiin bij regelabonnement groote kortingTarief op aan vraag verkrijgbaar. GRA TIS verzekering voor de abonnes tegen ongelukken, en wel voor de volgende bedragen: gid bij ver lies van een gulden bij levens- 1 dood i-j gid hij\ ver- lange ongeschikt- 11 IIJ door lies i i een heid tot werken een ongeluk hand ovpet oog De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen- Verzekering-Maatschappij „Fatum" gid bij ver lies van een duim te s-Gravenhage. gid bij ver lies van een wijsvinger x-v gid bij verlies jij Van eiken anderen vinger In den laatsten tijd is door verschilr lende bladen aan onze streek bijzondere aandacht gesénonken. Voor een groot gedeelte mag dit op rekening worden geschreven van de intensieve propagan da die is gevoerd door de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer alhier. De ze mag dan als eigenlijk doel het op den voorgrond brengen van Breskens beoogen. haar propaganda brengt te vens mede dat de aandacht op geneel Zeeuwsch-Vlaanderen wordt gevestigd. De resultaten van een goed jaar pro- pageeren overziende, kan men dus te vreden zijn. Wel heeft net werken ge kost, maar de uitkomsten hebben de verwachtingen verre overtroffen. Het verschil met net begin is wel groot. Men herinnere zien liet bericht dat de Kaad er f 1000 voor over had om te onderzoeken o.a. in hoevere van Breskens een badplaats te maken was en dat in min of meer ironischen vorm de geheele pers doorging. Hier en daar werden er zelfs commentaren over ge geven die neerkwamen op het bekende wijzen naar het voorhoofd. En daarna Hoe spoedig is de ver andering gekomen. Verschillende groote bladen verschenen in den loop van dii jaar met artikelen over Zeeuwsch-, .Vlaanderen. Het Handelsblad stuurde er zelfs een correspondent-fotograaf op uit, die zijn bevindingen in een 'voor ons gunstigen zin weergaf. Nu weer ver scheen van de 'hand van den heer Van Oyen een artikel dat in ons vorig nummer is opgenomen. En de onder toon van al die beschouwingen is. West Zeeuwsch -Vlaanderen heeft toe komst-mogelijkheden. Die mogelijkheden tot werkelijkheid te brengen, ziedaar het programma der werkzaamheden voor de volgende jaren. We verkeeren nog in het begmrsta dium wel met toenemend succes, maar het is toen nog slechts het begin. De kans op slagen is evenwel groot, want de wil om vooruit te komen is er en zal niet gemakkelijk weer ver flauwen. Alleen, hij is nog niet alge meen genoeg. Indien men komen kon tot samenwerking tusschen verschillen" de gemeenten, dan was groot succes niet alleen zoo goed als verzekerd 36. Lien op het kasteel gebleven, niet langer afhankelijk van haar, straks wel licht de meesteres op 'het kasteel en haar zoon versmaad. Dat was de grootste nederlaag, die Hanna, die gewoon was dat haar wil triom feerde ooit had geleden en het maakte haar woest. Haar onverstoorbare kalmte scheen haar op dit oogenblik te begeven. Met een driftige beweging ontsloot zij de deur en trad binnen, nadat zij een blik vol haat in de 'richting van het kasteel geworpen Had. Het huis was net zoo als zij het gelaten had en een klein vuur smeulde nog in den haard. Een vuur dat zij aangemaakt had, ging niet gemakkelijk uit. want de huishoudelijke zaken verstond zij als weinig anderen. Op dat gebied was zij onberispelijk en zij had den naam dat zij met een stuiver meer deed dan een ander met een dubbeltje en eiken cent tweemaal omdraaide, voor zij hem uitgaf. Het eerste wat zij deed was haar hoed en doek af te doen en netjes weg U b«rg#n, om daarna Haar »eHo«n«n maar het zou tevens veel spoediger wor den bereikt. De fiere zinspreuk op het wapen van Zeeland geldt ook voor ons. „Luctor et Emergo". (van onzen eigen correspondent). Communistische Discipline. Moskou September 1030. Onder te tsaristische regeering was de toestand van den Russischen fa brieksarbeider materieel en moreel slechter en onwaardiger maar gemakkelijker! De arbeidsdag bevatte nooit minder dan elf. meestal dertien of veertien uren. maar er werd ontzet tend gelanterfant. De lijfstraf bestond, maar de werkmeester kon immers niet overal tegelijk zijn! De arbeiders waren solidair in hun strijd tegen het gezag. Verklikkers waren er niet. Men kon goedkoope wodka krijgen en niemand nam het een arbeider kwalijk als 'nij dronken was. Men had zich niet bezig te houden met allerlei den geest in- spannenden werkjes, met politiek met wat ook! Het was een niet bijstpr vroolijk maar een gemakkelijk leven. De revolutie bracht eerst een roes. Men zag een gelukkige toekomst: de socialistische staat waarin alleen de arbeider regeerde. En door deze roes vergat men zelfs het gebrek aan wodka en levensmiddelen. Vele ar beiders dienden in het Roode leger, waar zelfs in de ergste tijden altijd proviand aanwezig was. Toen na de nederlaag der Witte le gers de wederopbouw der industrie be gon. waren de arbeiders in de fabrieken de baas. Zij waren 'het. die door hun bedrijfsraden de industrie organisato risch en technisch leidden, de werkmees ters aanstelden en afzetten den werk tijd voorschreven, over het al of niet aanschaffen van machines beslisten. Het was niet de belangstelling van den gesocialeerden proletarischen staat maar de belangstelling van een verlosl proletariaat, wat op den voorgrond trad. Maar het paradijs, waar men op hoopte kwam niet. Men was van mee ning, dat een enorme verhooging van de productie het gevolg zou zijn. een toename die de gansche wereld ver baasd zou doen staan en tot de er kenning zou brengen, dat alleen de communistische wijze van productie juist was. Het tegendeel geschiedde: met een paar huissloffen te verwisselen. Na een ketel water opgezet te hebben voor thee. greep zij den pook om het vuur op te rakelen en terwijl zij dit deed viel haar blik op den brief, dien Lien op den schoorsteenmantel had ge zet. Zij hield onmiddellijk op en nam den brief en het adres lezend, kwam er een vreemde uitdrukking op haar gelaat. Zij zette zich neer en brak den brief open, zonder zich aan het adres te storen. Wat voor haar man bestemd was, mocht zij ook weten. Nooit had hij geheimen tegenover haar gehad. Maar zij dacht er op dit oogenblik niet aan. dat zij een groot geheim tegenover haar man bewaarde, idat zij al meer dan twintig jaar verborgen had gehou den voor hem. Zij moest weten wat er in dien brief stond en een siddering van angst overviel haar plotseling, In dien s traks bleek, dat zij Lien het huis uitgedreven had, met welke woorden zou zij Zich dan verontschuldigen tegen over de twee mannen, als deze thuis kwamen en haar niet vonden. Want Willem wist heel goed. dat zij het meisje het leven zuur gemaakt had. Haar gewone zelfbeheerstfning had haar thans geheel en al verlaten en zij beefde over al haar leden, terwijl zij den brief las. Met angstige blikken vloog zij over de woorden die lien een catastrophale instorting. De 5 pCt. fabrieksarbeiders hadden zich verbeeld de 05 pCt. boeren v..n machines en benoodigde materialen ie kunnen voor zien. Wat bleek Dat zij slechts neel langzaam konden leveren en dan nog tegen zulke hooge prijzen, dat de boe ren niet in staat waren deze te bt (alen^ Het gevolg was dat de boeren minder konden verbouwen en wat erger was genoodzaakt waren de resulta ten zelf te verbruiken. De industrieele crisis gaf aanleiding tot een agrarische crisis. Moskou moest beiden bestrijden, teneinde de ondergang van den Sowjet- staat te voorkomen. Het is algemeen bekend, met welke gewelddadige mid delen oe landbouwcrisis werd tegenge gaan. Maar ook tegen de industrieele crisis werd sterk opgetreden. Met- de proletarsiche vrijneid in de fabrieken is nei reeds drie jaar afgeloopcn. Toms ki. die de proletarische vrijneid in de fabrieken verdedigde werd afgezet. In zijn plaats werd een secretariaat inge steld. dat door de communistische par tij werd beheerd. De dictatuur van net proletariaat worst sterk doorgevoerd. Men heeft het den arbeider duidelijk gemaam, dat het beroemde vijf-jaren plan slechts bereikt kan worden door een gedwongen opvoeren der productie. Daarvoor moet alles wijken. De be drijfsraden hebben weinig mac'nt meer. Door de Sowjet benoemde en door haar beschermde directeuren besturen de fabrieken. De arbeiders worden niet meer beschermd tegenover de staat maar de staat tegenover de atbeidersl Er heerscht een welhaast militaire dis cipline. In elke fabriek werken yol- bloed communisten, die de niet hard werkende arbeiders aangeven en laten straffen. Dronkenschap wordt niet ge duld. De Russische fabrieksarbeider is eigenlijk een soldaat in het groote ar beidsleger. Hij heeft evenveel vrijheid als een mier in een mierenhoop. Natuurlijk heeft de Sowjet een mid del gevonden om het lot van den ar beider niet te zwaar te maken. Na vier dagen arbeid volgt een rustdag. De Zondag is afgeschaft. Middels het ploe- genstelsel wordt onderbroken gewerkt Inplaats van 52 Zondagen vroeger heeft de Sowjetarbeider thans 72 rustdagen, waarbij nog 5 nationale feestdagen ko men. De productie heeft er niet onder te lijden. Indien dit voordeel voor den Russischen werkman niet bestond, dan zou hij de communistisdhe discipline zeer zeker niet verdragen. met bevende hand voor haar vader had neergesenreven en toen zij den brief tweemaal achtereen doorgelezen had. liet zij Inaar hand met den brief slap in den schoot vallen en bleef ge- ruimen tijd met starren blik op den vloer gevestigd zitten. Het water in den ketel begon te koken en borrelde sis send en puffend uit de pijp op het haardkleed, doch Hanna scheen het niet te bemerken en zat roerloos neer. als had de sCnok van de onverwachte mededeeling in den brief haar gedood. De brief had rnaar buitengewoon aan gegrepen en terwijl zij daar zoo zat. ging er veel heel veel in 'haar om. Dat Lien tot zulk een stap kon komen en haar 'huis verlaten, ihad zij niet kun nen denken, evenmin dat men haar op het kasteel zou ontvangen en daar een plaats inruimen. Het heengaan van het meisje was iets dat haar totaal neersloeg' en een anderen geest in haai wakker riep, Het stond haar ineens klaar voor den geest, dat zij hard en onrechtvaardig wks geweest tegen over Lien en hevige spijt over haar gedrag, vermengd met medelijden met het meisje en vrees voor de gevolgen pijnigden haar hart. Met kracht golfde de oude liefde voor het kind. waarvoor zij bijna 21 jaar een moeder was ge weest. in haar op en indien zij geweten htfi waarheen lijn was gegaan, dan AMERIKA. Een AmerikaanSch dreigement. Omtrent de uitzetting van den cou- ranrenmagnaat Hearst uit Frankrijk schrijven de bladen van een ander groot Noord-Amerikaansch couranten concern. dat de horLing van Frankrijk tegenover de buitenlandsche pers in het algemeen en tegen de buitenland sche persvertegenwoordigers in 'net bi- zonder. reeds lang reden tot klagen heeft gegeven. De Fransche regeering heeft welis waar het recht, ongewenschte buiten landers het land uit te zétten, doch in het geval-Hearst ware het beter ge weest indien zij van dit recht geen gebruik gemaakt had. De uitzetting van Hearst is een ern stige politieke fout die Frankrijk's in ternationalen roep schaadt. De bladen schrijven verder, dat net optreden der Fransche regeering tegen over een zoo invloedrijke persoon als Hearst een zeer slechten indruk ge maakt heeft in de géneele wereld, te meer daar Hearst aan zijn bladen vol komen vrijheid laat omtrent netgeen zij willen publiceeren. De orkaan boven de Domini- kaansche Republiek. Omtrent den hevigen orkaan die daar de stad geteisterd beeft kan nog worden gemeld, dat de stad geheel van de buitenwereld is afgesloten, daar alle verbindingen zelfs ook de onder- zeesche kabel, door den storm zijn verwoest. Van de meeste huizen in de stad zijn de daken afgerukt en nagenoeg alle boomen zijn ontworteld. Berichten omtrent slachtoffers zijn nog niet ont vangen. Ooo. 3040 4. 90 «t. T,b, gOcl Apeil,, D.OJUC. zou zij op dit oogenblik in staat ge weest 2ijn haar acnterna te stormen met den kreet: Lien. Lien, keer terug naar huis en ik zal weer dezelfde moe der voor je zijn als vroeger. Achter dit harde stugge voorkomen der schippersvrouw, met den neersch- zuchtigen geest en het onplooibare, onverzettelijke karakter, school toén een hart, dat lijden kon en liefnebben. Nu eerst besefte zij. hoe zij Lien miste en hoezeer 'haar hart kleefde aan het kind. Zij had het toch opgevoed met de moedermelk, in lange nachten van ziekte en onrust bij haar gewaakt haar opgevoed en gekleed, terwijl zij opwies van kind t ot jonge vrouw. En daarvoor had zij in ruil ontvangen een teedere, innige aanhankelijkheid een liefdevolle kinderlijke genegenheid, een gehoor zaam kind. dat steeds bereid was alles voor moedertje te doen. en die haar zonneschijn was geweest bij het klim men der jaren, nu haar levensavond begon te neigen. En Hanna had zich Voor dit alles ruimschoots beloond gevoeld voor 'haar zorgejh) tot op den dag dat zij een grooter loon "begeerde liefde Voor haar zoon welke Lien niet had kunnen geven. Toen Was de liefde beginnen te verkoelen en de scheiding gekomen, Dit «Hts ging hwr tor tut oksels en voeten behandele men met Purolpoeder. Dit is het meest afdoende middel daarvoor. Het kost 45 en 60 ct. per bus en is evenals Purol, verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten. Volgens draadloos bericht uit San Juan is de toestand te Santo Domingo zeer ernstig. Het stoomschip Coamo trachtte pas sagiers aan land te zettendit gelukte echter niet, en het schip moest naar San Juan terugstoomen. FRANKRIJK. Twee Fransche watervliegtuigen neergestort De Franscne militaire luentvaart heeft den laatsten tijd nog al wat vlieg ongevallen te boeken. Zoo zijn weder om twee militaire vliegtuigen neerge stort, gelukkig echter zonder dat net ditmaal menschenlevens eisente. Het eerste ongeval vond plaats met een inarine-watervliegtuig, bemand met pi loot en een waarnemer, dat ten ge- volgè van een motordefect dicht bij Bordeaux in zee stortte en geheel ver nield werd. Ondanks de hevigheid van den val behielden de beide mannen hun bezinning, bevrijdden zién uit de resten van het toestel en wisten zwem mende de kust té bereiken. Het tweede ongeval vond plaats bij Toulon, eveneens met een marine-wa- tervliegtuig, dat door onbekende oor zaak dicht bij de 'naven in zee stortte. Een duikboot, die zich in de nabijheid bevond, waarschuwde het reddingsta tion, dat een reddingboot uitzond en de bemanning veilig oppikte. De duik boot nam het toestel op sleeptouw om het de 'naven van Toulon binnen te sleepen doch onderweg bemerkte men, dat het vliegtuig begon te zinken. De duikboot dook onder en onder 'het vliegtuig gekomen kwam zij naar bo ven. zoodat het zinkende watervliegtuig omhoog gedreven door de duikboot, veilig de haven binnenkwam. o BELG IE. Vredescongres te Oostende. Te Oostende wordt het tiende Inter nationaal Democratisch Vredescongres gehouden. Engeland is vertegenwoor digd' door dertien gedelegeerden, onder terwijl zij daar zoo zat, zwijgend en roerlbos, een toonbeeld van verslagen heid en waniioop. Wroeging en zelf verwijt waren in haar hart tegelijk met een sterk verlangen naar Lien. En was deze op dit oogenblik de kamer bin nengekomen, de trotsche Hanna zou zich aan 'naar voeten hebben gewor pen, om haar te smeeken, niet weg te gaan. Doch zij. naar wie Hanna smachtte en hunkerde, werd op dit zelfde oogenblik in snelle vaart naar Amsterdam gedragen, steeds verder en verder weg van de plaats, waar harten o zoo warm voor haar klopten en naar haar verlangden. Er was nog iets. dat Hanna op dit oogenblik pijnigde en dat was vrees. Nooit had zij voor eenig mensch vrees gekoesterd, want zij had een onver schrokken hart en was niet gewoon tegenover iemand rekenschap af te leg gen Van haar doen en laten. Maar thans beetae zij bij de gedachte aan de te rugkomst van haar man. Hoe zou zij het géval verantwoorden tegenover hem. Zij wenschte vurig, dat de „Wendelina" maar voor een lange reis uit was en niet elk oogenblik verwacht kon wor den, de haven binnen te loopen. Voor de eerste maal in haar leven verbeidde zij" den terugkeer van haar man en zoon niet met blijdschap, jPKordt verval**)

Breskensche Courant | 1930 | | pagina 1