Mijnheer Pimpelmans en z'n Fordje. School- en Kerknieuws Gewestelijk Nieuws. In de gevangenis! BRESKENS. Toegelaten tot de Zeevaartschool te Vlissingen ter opleiding voor dejava- China-Japan-Lijn Hendrik de Koene, leerling van de Rijks Hooge Burger school te Zierikzee, vroeger alhier. o AARDENBURG. Aangenomen de toezegging vap beroep naar de Ned. Herv. Gem. te Zierikzee door Ds H. J. Barnouw al hier, die bedankte voor Broek Th Waterland. bericht ingekomen, dat zij wegens uit- stedigheia de vergadering niet kou bij wonen. lengevolge van de- hittegolf welke thans over ons land gaat en waardoor het dan des namiddags op de gewone' raadzaal zoo pl.m. do gr. -F. zal zijiy werd de vergadering te 5 uur in ae benedenhal van nei kaadliuis genou- den, wat zeker een voortretieiijke maat regel was. Het is daar altijd koel. Men zat er lieel gezellig bij elkaar. Op de gewone raadzaal zitien reents en links wijd uit elkaar, maar ttians zat men hcei knus dient bijeeii, om een taiel van plan. 1 bij 2 meter. Het leek wel een groep leestgangers iii een oi anderen raadskelder. vooral toen na eenige werkzaamheuen de ververscnin- gen werüen aangerukt, waarbij de pers met vergeten werd. Notulen. Na opening werden de notulen ge lezen. De VOORZIT IER: Heelt iemand aanmerkingen op de notulen-. Dhr. VaN UcK HOOb 1 Ja, mijn heer de Voorzitter. In de vorige ver- gauering is wel besloten Aaruenburg in de de klasse der gemeentelondsoe- lastiug te plaatsen en naar te rangscnik- ken m de de klasse der personeere belasting. Er is ook besloten om de belastuig op biljarten nipi op te hel len, maar jer is mets besloten op liet adres der caféhouders. De V0ORZ.: Ik meen, dat liet de bedoeling geweest is, alles t te laten zuoals het was, benalve de uitzonde ring, waarbij vrijstelling is gegeven aan biljarten in jeugdvereenigingeji onder" voldoende toezient. Dat besluit is wel degelijk genomen en dus dunkt mij dat1 daardoor liet adres der caieiiouuers eigenlijk van de baan was. Dhr. VAN UEK HOOr i Dan be staat er tusschen ons verscnil van mee- ning, want ik was tegen de herring van den 7den grondslag. Ik neb bij de rondvraag in twijiel gestaan, oi ik hei adres nog ter sprake 'zou -orengeii, maar ik heb dat niet gedaan. De VOGRZ.Had net niaa. gedaan'. Ik wil gaarne de jnqem.ig vragen van den Raad en indien dit gewenscht wordt het adres nog Déuanuelen. Is er een van de -tenen 'Jie liet voor stel steunt om over Je-'zaak nog een beslissing te nemen ik geel toe dar over het adres geen stemming neett plaats geiiad. Dhr. VAN DER HOOFT: Doordat niet gestemd is over het verzoeksCnriit, kon ik mijn stem me. ,;eve.i aan het algemeen besluit, waarbij, omschreven werd hoe de toekonisd^e ueiastitig zo^;, geheven worden. a- t 'ij De VOORZ.: Dan vvilfeh we'dus aannemen, dat U vóór hèé: adres der caféhouders was. Dhr. VAN DtR HOOFTMevrouw Van den Broecke is thans niet aanwe zig; zij heeft blanco gestemdjidy néér/ Hollebrand was niet aanwezig, diens meening is dus met bekend. Dhr. HOLLEBRAND: De vorige ver gadering heb ik niet bijgewoond, maar ik heb net verslag in een paar bladen gelezen, en dan meen ut, dat de neer Van der Hooft ongelijk iieeli. Dhr. CATSMANIk ben net niet eens, met wat de heer Van der Hoott zegt; er is een voarstei van kb en ,W. geweest en aangenomen, waarbij duidelijk aangegeven was, hóe net be lastingstelsel in liet vervolg voor Aar denburg zou werken, waarop U gezegd hebt, dat daarmede automatisch het adres der caféhouders vervallen was. Dhr. VAN DER HOOFT; Wellfc.it sta ik alleen, maar die woorden heb ik niet verstaan. Ik kan mij met de notulen niet vereenigen. De VOORZ.: Verlangt iemand stem ming over de notulen. Dhr. VAN DER HOOFTJa. mijn- heer de Voorzitter. Zij werd goedge keurd met de stem van dhr. Van der Hooft tegen, De lieer Hollebrand stem de blanco, Pensioengrondslag Geneesheer Burger-Gastnuis. Dg VOORZ,: In de vorige vergade ring hebben de stemmen gestaakt over het voorstel ot de Raad ue pensioen grondslag voor den Geneesheer van net Burger-Gasthuis zal vaststellen, zoodat thans zonder verdere discussie opnieuw over het voorstel zal gestemd worden. Dhr. HOLLEBRAND: Kan de Raad (iet salaris van bedoelden Geneekneer vaststellen. De VOORZ.: Neen. Dhr. HOLLEBRAND: Dan moet de Raad ook den pensioengrondslag niet vaststellen. De gecombineerde verga dering heelt dien grondslag vastgesteld, als de Pensioenraad dus wjjzigingen wenscht. moet dit weer de gecombineer de vergadering doen. „De VOORZ.: De Pensioenraad meent dat de Gemeenteraad het kan doen. Het voorstel in stemming gebracht wordt verworpen met 1 tegen 2 stem men. Dhr, Blondeet stemde voor; de heeren Van der Hooft en Hollebrand tegen, en de anderen blanco. De VOORZ.: Door dit besluit heeft de Raad dus uitgesproken, dat hij riiei bevoegd is bedoelden pensioengrond slag vast te stellen. Goedkeuring besluiten. De VOORZ.: Van Oed. Staten is bericht Ontvangen, dat de wijzigingen van het gasbedrijf en de wijzigingen in de begroeting 193U goedgekeurd zijn. Vaststellen rekening. De VOÖRZ.: Heelt de commissie, die de rekening nagezien heeft een of ander op te merken. Mevr. ANCtON: De cijfers klopten precies, maar wij meenden, dat de be scheiden niet volledig waren, maar an ders was alles in orde. De ontvangsen voor den gewonen dienst bedroegen f b4312,765 de uitgaven bedroegen f 50804,42 Goed slot f 7508,34s Voor den Kapitaaldienst waren de ontvangsten f 84035,82 de uitgaven f 83790,515 Goed slot f 245,31s Zij werd z.h.st. goedgekeurd. Begrooting 1931. Dqrg. en Wethouders bieden de be grooting voor 1931 aan. Herstel Raadhuis. De VOORZ.: Het is hertraaldelijk gebleken, dat bij eeniien storm telkens pannen waaien van nei dak van net raadhuis, wat tengevolge 'neeft, dat ei door inregenen waterschade ontstaat B. en W. hebben den geineenteopzicn- ter e'en onderzoek doen instellen en een begrooting doen opmaken van een her stelling, die bestaan zou in het maken van een overschoten dak en daarop weer de pannendeze zullen dan niet zoo licht afwaaien. Deze karwei zou f 800,- kosten. Er is ook nog geïnformeerd naar de kosten van een leien ,dak, maar dit kwam op f 1140, wat dus duurder is en het raadhuis misschien .ontsieren zou. Dhr. CATSMAJS: Wanneer wij de pannen niet hadden, zouden wij aan een leien dak de voorkeur geven, maar uit zuinigheidsoogpunt kunnen wij daar nu1 niet a'an denken. unr. WIEME: Bij ondervinding weet ik, dat pannen voor afwaaien behoed jcunnen worden door ze met haken vast te leggen. Dhr.1'HOLLEBRAND Er Wordt maar arfech gesproken van een overschoten djik te maken met de Oude pannen er op. maar is alles goéd nagezienj Ik meen wel eens gehoord te nebben, dat er balken zijn, die aan ernstige slijtage onderhevig zijn. De VOORZ.: Wij hebben de zaak opgedragen aan den gemeenteopzichter, die ons geadviseerd heeft als zoo straks gemeld is. Laat ons besluiten, dat de opzichter nog eens zal nagaan, ot wat de heer Hollebrand naar voren brengt waar is. en het noodige'werk uitvoeren. Aldus besloten. Wijziging begrooting. Tengevolge van meerdere uitgaven dan de raming was voor telefoon, reis en verblijfkosten, premie ziektewet wor den de posten daarvoor voldoende ver hoogd. Verder zal er zeer waarschijnlijk met het oo,g op de aanstaande volkstelling een nieuwe nummering der woningen noodzakelijk zijn, terwijl bij de jaar- lijksche toelage, aati,de gezondiieidscom missie nooit rekening is gehouden met de uitgaven voor pensioenbijdrage ten behoeve van den Secretaris dier com missie, zoodat nu over een aantal jaren Ineens een bedrag moet afgedragen worden, wat tengevolge heeft, dat de desbetreffende post te laag geraamd is en verhoogd moet worden. Al deze wijzigingen worden z,h.st, goedgekeurd. Rondvraag. Ue VOORZu Voor de rondvraag heb ik zelf een paar mededeelingejn. Erfpacht.. De heer Pïi. Galle. die in de vorige vergadering een stuk grond in erfpacht kreeg, onder bepaalde voorwaarden, heeft daarvoor bedankt, omdat hij niet voldoen kan aan den door den Raad gestclden eisch. dat 'hij binnen een jaar een woning bouwen moet. Hel was hem voornamelijk om een sdhuur te doen. Dhr. CATSMAN: Kan Galle niet meer terug komen op zijn beslissing. Zijn wij nu voor goed van hem af. De VOORZ.: Galle heeft voor goed afgezien van het door hem gevraagde stuk grond. 1 Pad naar St. Kruis. De VOORZ.: Het pad in de Bo gaardstraat in de richting St. Kruis is verder verhard dan eerst in de bedoe ling lag. omdat wij meer materialen hadden dan wij dachten. Brandbluschmiddelen. De VOORZ.: Burg. en Wethouders hebben voor enkele weken de brand spuit geprobeerd en naar mijne mee ning is het gewensdnt uit te zien naar ander materiaal. Ik heb de tentoonstel ling van brandbluschmiddelen te Rotter dam bezocht en daar verschuilende in formaties ingewonnen maar als men een brand wil blusschen is de te voor waarde: voldoende bluschwater te be zitten. Dat hebben wij niet. Daarin zou. naar het oordeel van een firma met wie ik de zaak besprak, kunnen voorzien worden door een viertal put ten te slaan, wat een uitgaaf zou vra gen van f 2000 -, maar dan garandee ren zij ook, dat er voldoende water zal zij'n. mits die putten bijvoorbeeld om de 3 maanden zoo goed als leeg gepompt worden. ik heb daarbij geïnformeerd of uit die putten door filtratie ook 'goed drinkwater te bekomen zou zijn. waarop geen bevestigend antwoord kon gege ven worden, maar waarop men toch goede hoop had. Bij de firma Bickers heb ik navraag gedaan naar de. prijs van een ge schikte motorbrandspuit, die door 2 personen kan voortbewogen worden 500 L. water per minuut geeft 60 M. hoog spuiten kan en f1700 kost. Een andere die 1000 L. per minuut gaf zou op f2000 komen. Wanneer 'de Raad mettertijd tot vernieuwing van het Drandblusc'hmateriaal mocht willen overgaan, zal dit een uitgaaf vorderen van f 4000,- tot f 5000, i Bij de eigenlijke rondvraag zei dhr. WIEME dat de Voorzitter zooeven een mededeeling gedaan had omtrent net pad naar St. Kruis, maar dat hij in overweging gaf er een dun laagje zand over te strooien. De VOORZ.: Dit zai onderzocht warden. Dhr. BLONDEEL: Mijnheer de Voor zitter, staan er overal in de gemeente voldoende borden, waarop de automo bilisten kunnen zien hoe snel zij mogen rijden e# wanneer daarin voldoende is voorzien, kan er dan niets gedaan worden a'an het onverantwoordelijk snel rijden door de dorpsstraat. De VOORZ.: Er zijn maatregelen genomen. Meer kan ik niet zeggen. Dhr. CATSMANIk sluit mij aan, bij hetgeen de 'neer Bjofncleel heeft opgemerkt; er zijn automobielen, die door deze gemeente vliegendie willen zeker eens laten zien, wat zij kunnen, maar het is 'hoog noodig daarop streng, te letten, want het is een schandaal. Gasbedrijf. Dhr. CATSMAN: Hoe staat het met de bejrrooting van het gasbedrijf. Het wartit tóch 'noog tijd. dat die er komt. De VOORZ.: Reeds meermalen heb ik met den administrateur een onder houd gehad, maar het schijnt nog niet te kunnen. Dhr. CATSMAN: Het najaar komt en dan de wintertijd. Het is toch ge bleken, dat er ook lichtpunten zijn in het gasbedrijf. Het is misschien moge lijk iets te doen voor de tnwoners maar wij moeten uit een begrooting alles kunnen overzien. De VOORZ.: Laat ons hopen, dat de begrooting spoedig komt. In de gas- voorziening hangen ook nog andere plannen in de lucht, n.l. gas betrekken uit het buitenland, maar dit is alles nog vaag en moet nog verschillende fasen doorloopen en vereischt ook goed keuring van hoogere colleges. Daarover praten wij dan wel als het zoover is, Wanneer nu niemand het Woord meer verlangt, stuit ik deze publieke zitting. BRESKENS, In de maand Augustus werden van hief naar Vlissingen per Ptov. Boot vervoerd 1214 auto's tegen 1173 in dezelfde maand van 1929. 101. En ach, wie weet, misschien werd hij wei beschuldigd van mootd en doodslag en levenslang opgesloten. En wat moest er dan van zijn arme vrouw en Betje worden? Voor het eerst sedert zijn kinder jaren snikte Meneer Pimpelmans uit voile borst. 102. Den volgendpn dag werd hij voor den rechter gevoerd De ijsman, de poffertjesman, de doorgezaagde pet. alles was aanwezig. De rechter wilde gelukkig gelooven. dat het maar een ongeluk geweest was. Maar hij moest toch 'n boete en-, nrttuurlijk, alle aangerichte schade beiaienl BRESKENS. Zaterdag werden alhier de feesten gevierd ter gelegenheid van de 50ste jaardag van H. M. de Koningin. Reeds des morgens half negen wer den ze aangekondigd door klokgelui. Ter zelfder tijd formeerde zich op het eind van den Boulevard, nabij de duinen, de zeer lange stoet van on geveer 500 schoolkinderen, die met oranje gesierd en ieder van een vlag voorzien, een vroolijken indruk maak ten. Voorafgegaan door de muziek- vereeniging trok de stoet langs de rijkelijk van vlaggen versierde Boule vard en door de eveneens met de driekleur getooide Dorpsstraat, waar, niettegenstaande het vroege uur, zeer velen de kinderen verwelkomden. Door de Langeweg ging het ver volgens naar het feestterrein, waar de voorzitter der feestcommissie, de heer L. Bruijnooge, met eenige welgekozen woorden H. M. de Koningin eerde. De muziek zette vervolgens het Wil helmus in, waarna onder leiding van het onderwijzend personeel der ver schillende scholen de spelen begonnen. Alles liep vlot van stapel, de muziek liet zich op alle deelen van het uié- gestrekte feestterrein hooren, de kinde ren verkeerden in opgewekte stem ming en zoo was het ongemerkt 12 uur geworden. Voor de tent waar de verschillende prijzen waren uitgestald, verzamelden de kinderen zich en na dat aan ieder een plaat van H. M. de Koningin was uitgedeeld, ging men tot uitreiking der prijzen over. Dit duurde een heele poos want ieder kind kreeg iets. Des middags was het feest voor de ouderen. Hier vulde de Sportvereeni- ging der N. V. Van Melles's Conf. Works een zeer groot gedeelte van het programma dat bestond uit Volks spelen, Athletiek en de uitvoeringen van Sprookjes en Reidansen. Vooral deze laatste trokken veel belangstelling. Het eerste sprookje stelde voor een vijftal vertegenwoor digers van verschillende volkeren der aarde, die door bijzondere omstan digheden onbeweeglijk waren gewor den en die door aanraking met een feëenstaf weer wakker werden. Leuk deden de verschillende kleederdrach ten het en aandachtig werden de lieder-vertellingen der ontwaakten ge volgd. jammer was het dat vlak bij de athletiek-nummers werden voort gezet, waardoor de aandacht vaak werd afgeleid. Het tweede sprookje, een Lente sprookje vertelde ons, hoe de Winter, bij de komst der Lente niet wilde wijken, hoe de Zonneschijn maar steeds op zich liet wachten, waardoor de bloemen niet te voorschijn durf den komen. Hoe de Lente-koningin ook trachtte hen moed in te spreken, het gelukte niet. Ten slotte gingen eenige afgevaardigden der bloemen Prins Zonneschijn opzoeken, die al spoedig kwam, Waardoor- aan de heer schappij van den winter een einde werd gemaakt. s Beide sprookjes werden heel aardig vertolkt en konden dan ook een warm applaus in ontvangst nemen. Ook de Reidansen vielen bijzonder in den smaak. De uitslagen der Volksspelen en Athletieknummers luiden; VOLKSSPELEN. Ringrijden; 1 Jann. Keijmel 2 A. van Haneghem 3 I. Oosterling 4 Th. Bril 5 J. Collemeijer 6 Iz. Oosterling 7 W. Moeiker Balrijden: 1 D. de Smit 2 Iz. Oosterling 3 C, van de Velde Aardappelrapcn: 1 M. de Rijke 2 Jo Smoor 3 M Notebaatt 4 M. Pleijte Zakioopen: 1 Iz. Oosterling 2 A. van Haneghem 3 Adr. Oosterling Wedloop met Hindernis;en: 1 W. Verschoor 2 P. Melieste 3 J. van den Broecke ATHLETIEK. Hardloopen 100 M 1 G. Verduijn 113/6 sec. 2 A Riteco 3 M. Florissen 4 P. de Meester 5 de Meester 6 R. van Quekelberghe Juniores: 1 G. van Meile 2 Abr. van Meile 3 j. Verpoorten Polstokspringen: 1 P. de Meester, 2,40 M. 2 R. van Quekelberghe 3 van den Heuvel 4 M. de Kraker Kogeistooten: 1 O van Quekelberghe 10,75 M. 2 van den Heuvel 3 R. van Quekelberghe 4 A. Versprille 5 P. de Meester Hardloopen 1500 M. 1 G. Verduijn, 5 min. 357/]0 sec. 2 M. de Kraker 3 J. Joziasse 4 P- de Meester 5 A. Riteco 6 M. Florissen 7 R. van Quekelberghe Idem 800 M. juniores: 1 S. de Meester, 3 min. 13 sec. 2 joh. de Meester 3 J. Verpoorten Hoogspringen: 1 A. Riteco, 1,40 M. 2 J. Joziasse 3 R van Quekelberghe 4 van den Heuvel 5 P. de Meester 6 A. Versprille 7 J. de Meester Juniores: 1 Abr. van Meile 2 G. van Meile Heel veel belangstelling was er .op het terrein niet. Waarschijnlijk was daarvan de warmte Wel de oorzaak. Ten minste, ook het' strand telde eenige honderden bezoekers. De groote opkomst was des avonds bij de concerten der muziek- en zang- vereeniging. Naar schatting waren er ruim 800 toehoorders, die tot des avonds laat op het Spuiplein verza meld bleven. Breskens kan met genoegen op zijn feestdag terugzien. - I 1

Breskensche Courant | 1930 | | pagina 2