Breskensche Courant 25 De Schelde over. 200 Het geheim der Visschershut Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. FEUILLETON Raadsvergadering te Breskens 39ste Jaargang Woensdag 27 Augustus 1930 Nummer 3558 ABONNEMENT: per kwartaal f 1,25; buiten Breskens 1,40. Buitenland 6,50 per jaar. Zondagsblad per kwar taal j 0,65; en buiten Breskens f 0,725Bui tenland 3,50 per jaar. Verschijnt: iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND Advertentiën worden aangenomen tot uiterlijk 1 uur nam. Uitgave: J. C. LE BLEU, Dorpsstraat 35, BRESKENS Tel. 21 Postrekening 70179 .ADVERTENTIËN: van I 5 regels f 0,75; iedere regel meer 15 ent. Ingez. mededeelingen 30 cent per regel. Handelsadvertentiên bij regelabonnement groote kortingTarief op aan vraag verkrijgbaar. GRA TIS verzekering voor de abonné's tegen ongelukken, en wel voor de volgende bedragen: gulden bij levens- i gld bij dood pj gld bijVer- 0— gld bij ver- i s-\ gld bij ver- lange ongeschikt- II Jl J door lies van een jl J lies van een LA I J lies van een hcid tot werken een ongeluk hand of voel oog duim De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Gravcnhage gld bij ver lies van een wijsvinger I gld bij verlies lij van eiken anderen vinger De heer L. KLAASSËN te Breskens, de eerste Zeeuwsch-Vlaming die de Schelde over zwom. Bij gelegenheid van de internationale zwemwedstrijd over de Schelde, uit geschreven door de Vlissingsche zwem- club op Zaterdag 23 Aug. j.l. heeft de heer L. Klaassen alhier als de eerste Zeeuwsch-Vlaming de tocht over het breedste gedeelte van de Schelde vol bracht. Zonder wetenschappelijke training met een vooroefening van een tiental dagen mag dit een bijzondere pres tatie worden genoemd Geen wonder dan ook dat hij onder groote belangstelling bij zijn terug komst met de Prov. boot werd op gewacht. Verscheidene honderden menschen keken met ongeduld uit en Ik weet nu alles goed. mevrouw. U hoeft mij niets meer te vertellen, Indien u het goed vindt ga ik thans heen. Uw zoon zal mij niet terug zien". Wat beteekenden deze laatste woor den? Zij wekten een groote ongerust heid bij mevrouw Grafhorst en noch tans kon Zij den zin ervan niet ver klaren. Zij had gemeend te moeten doen wat zij gedaan had, want 'haar zoon geven aan een arm, onopgevoed meisje, al was het dan ook Lien Luca, voor wie zij oprecht veel sympathie gevoelde- dat offer was haar te zwaar en zou, naar zij meende, de vernieti ging- beteekenen van de toekomst van haar zoon. Doch flu Hanna's dodhter zoo sprak, dat het angstige en onbestemde ver moedens bij haar Wekte, nu gevoelde zij een oogenblik berouw over hetgeen zij gedaan had en gehoorzamend aan een plotselinge ingeving sloeg zij haar armen om het meisje heen en zeide vleiend, mst c«n stem. waarin moeder toen hij onder begeleiding van den Edelachtbaren heer D. H. van Zuijen, burgemeester onzer gemeente, en de heeren W. C. Carels en E. Boom als vertegenwoordigers van de Ver. voor Vreemdelingenverkeer aan wal stapte, werd onder groot enthousiasme door de muziekvereeniging het „Wilhel mus" ingezet. Vervolgens ging de tocht naar hotel Adriaansen, waar de flinke zwemmer gehuldigd zou worden. Als eerste spreker nam de Burge meester het woord Hij feliciteerde den heer Klaassen met de volbrachte overtocht, die spreker een bijzondere prestatie noemde daar de heer Klaas sen geheel geen zwemonderricht had lijke genegenheid trilde: „Lieve Lien, je mag zoo niet heengaan. Blijf nog een poosje. Wat bedoel je er mee dat mijn zoon je niet terug zal zien? Je bent toch niet van plan om ons nooit meer te bezoeken? Waarom zou je niet terug komen? We zullen altijd blij zijn je terug te zien. j Liens oogen waren vochtig geworden bij deze woorden, want zij voelde, dat deze hartelijkneid oprecht gemeend was. Doch zij meende dat dit gevoel door medelijden was ingegeven en dat medelijden juist kwetste haar trotsc'ii gemoed het meest. Zij wilde geen me delijden van haar. die haar geluk in den weg stond en daarom weerde zij zich zacht uit de omarming los en haar hand aan de jonkvrouw toestekend, zeide zij met zachte stem: „Ik dank U, mevrouw, voor uw goedheid. Ver geef mij, ik moet nu héén, Vaarwel". Ditmaal was de adellijke vfouw over wonnen door de beslistheid en meester lijke zelfbeheersdhing van het visschers- meisje. Een stem in haar zeide: „houdt haar hier," maar toch liet zij haar heengaan. Want zij voelde, dat niets het vastberaden meisje zou kunnen weerhouden. In dit eenvoudige dorps kind met haar sterk en moedig karak ter had mevrouw Grafhorst een waar dige tegenpartij gevonden, Zij had ver genoten. Spr. nam deze gelegenheid waar om op het grooce nut daarvan te wijzen, ook op ander gebied. Maar al te weinig nog wordt ingezien dat, om iets van beteekenis te bereiken, degelijk onderricht noodzakelijk is, Spr. hoopte dan ook dat het opko mend geslacht dat meer en meer zou gaan inzien, en van de cursussen, die ieder jaar op verschillend gebied wor den ingesteld, een drukker gebruik zal maken. Den heer Klaassen wenschce lui roe el ic hij, op den ingeslagen weg voortgaande, sc'eèds met r successen zal ulogen boeken. Namens de Vereeniging voor Vreem delingenverkeer verMeeg linrna de héér W. C. Carels het woord, die mededeelde, dac in de laatst gehouden vergadering besloten was een medaille te schenken aan denZeeüwsch-Vlaming die het eerst de Schelde zou over zwemmen. Zoodra ze gereed is, zal ze den heer Klaassen worden uitge reikt. Namens de V. V V. wenschte hij hem met het succes geluk en sprak hij de beste verwachtingen voor vol gende jaren uit. De heer J. G. Ie Bleu bracht de gelukwenschen namens de Muziek vereeniging, die gaarne bereid zal zijn ook bij volgende gelegenheden haar medewerking te verleenen. Voor de Breskensche Courant zegde spr. een wisselbeker toe, die ieder jaar voor de Zeeuwsch-Vlamingen beschikbaar zal zijn. Spr. wenschte den heer Klaas sen toe, dat hij den beker na eenige overwinningen als zijn eigendom zou mogen ontvangen. De directeur der N. V. Van Melle's Conf. Works, de heer I. van Melle, heeft respect voor ieder die wat pres teert en daarom bood hij met zijn gelukwenschen den heer Klaassen een bouquet aan. Vervolgens werd de kranige zwem mer door de muziekvereeniging huis waarts geleid, waarna op de Julianatent nog eenigen tijd werd geconcerteerd. Voor het verslag van den wedstrijd zie elders in dit blad. op Vrijdag 22 Augustus 1930. De voltallige zitting werd door den voorzitter, den Edelacntbaren Heer D. H. van Zuijen. om vier uur" geopend, waarna door oen Secretaris de no wacht tranen, verslagenneid en verwar de woorden en inplaats daarvan scheid de zij van een koud en kalm gelaat, en zij vermoedde slechts weinig dat achter dit koele masker een arm. ge wond hart senreide. Toen Lien buiten het kasteel kwam na tot de deur uitgeleid te zijn door de jonkvrouw, die 'haar vele malen een hartelijk ,tot weerziens" nariep, was zij gebroken. Maar één ding stond voor haar vast: nimmer meer den drempel van het kasteel te overschrijden, zoo lang zij een verzoeking was voor hem. wiens bezit zijn ouders haar betwistten. HOOFDSTUK XII. Llen verlaat haar huis. Lien zag de werkelijkheid klaar voor zich. De vrouw van den jonker kon zij nimmer zijn. Uit genade wilde zij niet aangenomen worden door de kasteelfamilie. Het leven thuis Was haar ondragelijk geworden. Daarbij voelde ze dat ze zich aan den jonker moest onttrekken, want zij wist, zoo zeer geloofde ze aan zijn trouw, dat hij haar trots alles niet op zou geven en ze wilde immers zijn toekomst ,niet bederven. Dus bleef haar geen ander middel dan weg te gaan uit Strand- tulen der vorige vergadering werden voorgelezen welke onveranderd werden vastgesteld. Ingekomen Stukken ia. Bericht van den 'heer J. J. WAL LIEN alhier, dat hij per 1 September ontslag neemt als wethouder en raads lid. b. Verzoek van denzelfden om ont slag als gemeente-geneesheer tegen 1 October a.s. Op voorstel van B en W. wordt het verzoek toegestaan onder dankzegging voor de bewe,.en d.ensten. Voor kennisgeving worden vervolgens aangenomen de volgende stukken: 1. van Ged. Staten, waarbij de vast stelling der rooilijn aan de Vergouwe straat wordt goedgekeurd. 2. van dezelfden betreffende goed keuring van de Rekening 1928. 3. van het Ministerie van Waterstaat, dat geen toestemming kan worden ver leend voor het bouwen van een nieuw gemeentehuis op de West Spuiboezem (ongeveer de plaats, waar thans de Muziektent staat.) Huis Glacis. Op voorstel van het college wordt het huis aan de Glacis tot 1 Januari 1931 verhuurd aan P. J. Brugge voor eeen huurprijs van f4,- per week. Huis Boulevard |B, en W. stellen voor over te gaan tot aankoop van het levenslang vrucht gebruik van het huis, Boulevard 9, van Adriana van de Luijster-Fenijn. Op een vraag van den heer CAP- PON licht de VOORZITTER toe, dat het de bedoeling van 'het college is, zich te verstaan met de eigenaars om eventueel later tot aankoop over te gaan. Aan B. en W. wordt machtiging ge geven voor den aankoop van het vrucht gebruik. Aankoop grond. In verschillende straten behoort de grond waarop straten en voetpaden zijn gelegd, aan de bewoners. Reeds meer malen is getracht hierin verandering te brengen, daar onderhoud en aanleg eischen. dat deze fout van een vroeger gemeentebestuur wordt hersteld. B. en W. verzoeken nu machtiging deze gron den af te koopen a 50 cent per per ceel. Dhr. CARELS: Hebben de eigenaars reeds alle geteekend IVOORZ.Op verre na niet. We heb ben wel de grootste helft, maar een gedeelte wil tot nu toe absoluut niet wat toch eigenlijk een gek idee is. wijk in den vreemde zonder dat men haar spoor kon volgen Dat besluit kostte haar ontzetend veel. Want zij voelde zich als met ijzeren koorden aan het dorp gekluis" terd. nu meer dan ooit, Sinds de jon ker haar zulk een bekentenis had ge daan. Telkens verscheen zijn beeld voor haar geest ten 'hoorde 'zij de sympathieke stem. die haar had ge sproken van liefde en trouw en voerde zij een hevigen strijd met zien zelf. Maar daar was ook de band der kinderlijke genegenheid, die haar bond aan Strandwijk. Een sterk verlangen greep haar aan om nog eenmaal haar vader te zien, dien zij boven alle an dere menschen genegen was. Zij dacht ook aan Willem. Ach. hij was een goede jongen, een reus met een kinder hart, trouw als goud. En .vermoeid als Lien was van de kwellingen der laatste dagen, dacht zij zién een oogen blik een huWelijk met hem. Dan zou zij rust hebben, niet langer gekweld worden, dan zou zij een krachtigen beschermer hebben, die alle Zorgen van haar zou weren, sterk en liefdevol als hij was, Welk een gemakkelijke weg uit de moeilijkheden. Maar voor Lien was hij gesloten. Zij kon dien weg niet gaan, Want zij had hem (niet lief., Maat, telfi in dit oogenblik van eigen Ze hebben niets aan den grond En wanneer eenmaal herstel noodig is moet dat noodzakelijk tot moeilijkheden lei den. Dhr. CARELS: Kunnen ze niet ge dwongen worden VOORZITTER: Zeker, maar dat is de weg niet. Wij willen nogmaals trach- ien tot een vergelijk te komen. Lukt het niet. dan zal naar een andere moge lijkheid worden omgezien. Straatnamen. B. en W. stellen voor de volgende straatnamen vast te stellen: 1. de Straat waaraan de .fabriek van Verduijn zal worden gebouwd: NIJVER IIElDiTRAAT. 2. de stiaat waaraan door Vergou we een villa wordt gebouwd: VAN DALE STRAAT. De Raad besluit overeenkomstig het voorstel. Rekening 1929. De heeren CAPPON, CARELS en NOTEBAART hebben de Rekening 1929 nagezien. Dhr. NOTEBAART: Bij net nazien der rekeningen is me opgevallen dat de Provincie de fbOO nog niet heeft be taald als bijdrage in de aanschaffing van den misthoorn. VOORZITTER: Nee. de heeren vin den dat hij niet hard genoeg blaast. Ze noetnen hem zelfs de zuigeling on der de misthoorns, intusscnen zullen B. en W. nog eens nader op afwerking •aandringen. Mocht dit niet helpen dan zullen we verplicht zijn scherpere maat regelen te hemen. De heer CAPPON heeft ook een opmerking, maar daar deze min - of meer persoonlijk is, zag hij ze gaarne in besloten zitting behandeld. De vergadering wordt vervolgens ge sloten. Na heropening vraagt dnr. CARELS het woord. Hij kan zien niet vereeni gen met het in geheime zitting be handelde aangaande de coupure in den zeedijk aan de haven. Hij zou willen voorstellen dat een onderzoek werd ingesteld, om een andere oplossing te verkrijgen. VOORZITTER: Dat gaat niet, Het betreft thans de rekening en niet de wijze van uitvoeren. De heer NOTEBAART: In de com missie is die zaak natuurlijk besproken en kon ik er ook niet mee accoopd gaan. Na de uitleg van weth. WAL- EIEN echter ben ik van meening ver anderd. j Hetzelfde wordt bij de stemming door dhr. CAPPON opgemerkt. De groot leed voelde zij diep medelijden met Willem Luca. Zij haastte zien huiswaarts om voor de laatste maal de visschershut te be treden. De deur was gesloten en nie mand was thuis, zooals zij nad ver wacht en genoopt, want zij moest weg zijn voordat iemand thuis kwam, opdat men niet haar spoor kon volgen en niemand haar weernield. De sleutel lag op de lijst boven de deur en toen zij binnenkwam, sloot zij de deur weer achter zien. Ze ging een oogenblik in een stoel zitten en be dekte het gelaat met 'naar handen. De stilte des doods scheen in het huis te heerscnen, welke alleen verbroken werd door het eentonig tikken der oude klok. Lien 'keek naar de klok en haar .pledhtig tikken leek haar stem men der eeuwigheid. Ze keek rond in de keuken met heimweevolle oogen. Zij kende elk voorwerp en aan alle waren zoete herinneringen verbonden. Ze zag naar den roodsteenen vloer, waarop zij had gespeeld en gestoeid als kind en haar gansche leven, zooals zij dat geleefd had in de eenvoudige visschersnut. trok aan haar geest voor bij. Zoo zat zij even. want het sCneiden van dit alles met zijn teere herinnerin gen viel haar zwaar. {Wordt vervolgd.]

Breskensche Courant | 1930 | | pagina 1