Gemengd Nieuws. geill. Zondagsblad VRAGENBUS. Lezers hebben het recht koste loos vragen te stellen. Brieven te richten aan: N.V. Accountants kantoor „Nationaal Bureau voor Adviezen" onder Directie van P. SIEBESMA R. de VRIES, Nieuwestad 83, Leeuwarden. In spoedgevallen gelieve men porti voor antwoord in te slui ten. Men krijgt dan antwoord per brief. Vraag 26. a. Mag ik Jaarlijks een vast bedrag aftrekken van de inkomstenbelasting, voor onderhoud van inijn nuis. b. Wanneer ik zelf mijn huis van buiten onderhoud, verven en extra mag ik voor mij zelf arbeidsloon rekenen. Antwoord Wanneer het 'nuis Uw eigendom is, geeft U de huurwaarde van Uw nuis op. Bij het bepalen van deze 'Huurwaarde kunt U rekening houden met de onder houdskosten. U moogt voor U zelf geen arbeids loon rekenen. Verft U zelf Uw huis dan moogt U alleen als onderhoudskosten rekenen de kostprijs van de materialen, die worden verbruikt. Vraag 27. Ik heb op 1 Januari 'net bedrijf van Vader overgenomen cn ongeveer f 1.500,- verdiend voor dien geen in komsten gehad en ook- niet genuuwd nu meen ik verpligt te zijn belasting te moete betaale dog hoor nergens van ben ik verpligt hiervan te bevoeg- der plaatse kennis te geeven zoo ja welke zijn de gevolgen ais ik daar niet aan voldoe. Antwoord U zegt. dat U f 1.500>- verdiend hebt. Dat wil dus zeggen in 1029. Op 1 Mei 1929 bestond de bron van inkomen (de zaak, overgenomen van Uw Vader) vier maanden en dus niet een vol boekjaar oi kalenderjaar. Per 1 Mei 1929 moet U Uw inkomen schatten op net jaarlijksche bedrag. Geschat moet worden naar den toe stand op 1 Mei j.l. Verwachtte U op 1 Mei j.l., dat U in Uw bedrijf f 1.500 - kon maken Zoo ja, dan behoort U daarnaar te worden aangeslagen. Heeft U niet een aangiftebiljet ge kregen Of is de commies niet bij U ge weest Heeft U een biljet naar waarheid ingevuld, of heeit U een commies juist ingelicht, wacnt dan maar ai. _v Het aanslagbiljet komt dan nog wél. Indien niet. dan is het net be„ic, dat U alsnog een aangifte doet. Vraag 28. a. Al eenige jaren krijg ik een aan giftebiljet A. en B. toegezonden hoe wel mijn vermogen belangrijk beneden de flb.000,- blijft. Ben ik toch verplicnt vermogens aangifte te doen? b. Is het geoorloofd, een deel van zijn vermogen te schenken aan eigen minderjarige kinderen, en dit deel ïn- mindering van het vermogen op té geven Zoo niet, is zulks wél het geval bij schenking aan meerderjarige kinderen .- c. Mijn ongehuwde broer woont sa men met mijn Moeder. Mijn broer ver dient pl.m. 1950," per jaar. Mijn Moe der trekt plm. f300,- rente per jaar. De verdiensten van mijn broer dienen dus bijna uitsluitend tot onderhoud van beiden. Nu wordt elk hunner aangesla gen voor f900- inkomen. Ik veronderstel, dat dit onjuist is. Wie hunner moet nier reclameeren t (Op elk der aanslagbiljetten is f 600,- aftrek voor noodzakelijk levensonder houd). Antwoord: Als men U biljet B. toezendt, is U verplicht dit in te vullen. Ook al blijft het vermogen beneden de f 16.000,- U moogt (zonder dat U schenkings recht verschuldigd is) hoogstens f 2.000, aan een minderjaiig k.nd schenken. Hetgeen U wegschenkt, komt iri- mindering van Uw vermogen. Hetzelfde geldt van meerderjarige kinderen. U schenke er ednter aandacht aan, dat, wanneer U een schenking doet aan een minderjarige U de rente voor de Inkomstenbelasting moet opgeven. U als vader hebt 'net vruchtgebruik van goederen, aan Uw minderjarige kinderen toebehoorende. Geeft U de rente niet aan, dan is U in overtreding, maakt U zich scnuldig aan belastingontduiking en stelt U zich, Wordt ontdekt, dat U inkomen ver zwijgt, aan een strafvervolging bloot. tieschiedt de schenking aan een meer derjarige. dan inoet die meerderjarige het inkomen uit de scnenkmg (rente) opgeven. Doet hij dit niet. dan is 'hij in over treding. Geelt U wel steeds alle vermogten en inkomen op Indien -niet, dan raden wij U aan een vrijwillige aangifte te doen. Bij navordering wordt dan geen ver hooging opgelegd, terwijl een straf vervolging niet wordt ingesteld. Desverlangd willen wij U over het doen van een vrijwillige aangifte wel nader inlichten. Wat Uw derde vraag betreft, diene het navolgende: Uw Moeder kan van f300- waar schijnlijk niet „rond komen". Stellen wij het bedrag, dat Uw Moe der noodig heeft op f500-, dan be taalt Uw broer dus f 200,- ondersteu ning. Het belastbaar inkomen van Uw broer is dan dus f 750,-. Er is dus voor beiden reden om te reclameeren. Vraag 29. Een kennis van me w,ens belasting- opgaven ik invul, had een groote boer derij sinds jaien in eigen beheer. Naast zijn eigendom, lagen twee andere boer derijen en zoodoende eeuwigdurende ruzie. De man kon het niet langer uithou den, verkocht zijn boerderij en kocht onderhands een boeiderij, üie nem net to ongeveer 150.000 kwam te staan. De grond 13 H.A. bestaat uit zand' 7 H.A. was nog woest. De waarde is hoogstens t30.ü0o,-, maai hij wilde weg van de vorige noe.c en deed een zeer domme koop. Vooir de vermogensbelasting werd opgegeven de werkelijke waarde, zegge 130.000,-. De Inspecteur neemt hier mede geen genoegen. Hij zegt: „Toen het gekoént werd, was huis met land U f 50.000,- waard, anders had ge 'net niet gekocht. Ik noud me aan deze waarde". Op verzoek om schatting door een taxateur -beëedigd- die uitsluitend voor belastingen schat werd afwijzend be schikt door inspecteui Is er nog kans om vermindering, dus om voor de werkelijke waarde in de Vermogensbelas,ing aangeslagen te worden Antwoord Onroeiende goederen moe,en aange geven worden naar de verkoopswaarde. Artikel 7 Wet op de Vermogens belasting 1892 bepaalt verder, dat bij twijfel omtrent de verkoopwaarde deze waarde woidt afgeleid uit die van ei gendommen. goeaeien of rechten, welke daarmee wat soo. t en omstandigheden betreit, oveieenkomen. O.i. is de aanslag te hoog. U kunt tegen den aanslag reclamee ren binnen twee maanden na dagtee- kening van het biljet. (U zie niervoor de achterzijde van ,.e, uiijet). Neemt de Inspecteur een afwijzende beschikking, (netgeen waarschijnlijk is), dan kunt U zich met ecu Deroepscnrift tot den Raad van Beroep wenden. De Protestantsche zending. Het Zendingsbureau te Oegstgeest meldt ons De inkomsten van de eerste maanden van het jaar bleven, zooals bekend, verre beneden het benoodigde. Juni en vooral de maand Juli brachten veel verbetering. De achterstand bij ver leden jaar werd ingehaald. Maar nu Augustus! Per maand is volgens de raming noodig f 80.000,-, De ontvangsten bedroegen op heden nog slechts f 8000,-Dat is één tiende deel van wat het werk vraagt. i Publicatie van het vorenstaande wordt voldoende geacht. De vrienden der Zen ding weten wel hoe buitengewoon moeilijk het is voor de Zendmgsbestu- ren om voort te gaan zonder middelen- Spoedige, afdoende hulp is zeer ge- wenscht! Een goede vangst. Den laatsten tijd zijn op dert linker Maasoever te Rotterdam hernaaldelijk inbraken gepleegd. Dezer dagen heeft de politie een zekeren V. d. W. gear resteerd in verband met een inbraak bij een caféhouder aan de Beyerland- schelaan. waar verscheidene gouden en zilveren voorwerpen en eenige nikkelen serviezen zijn gestolen. Eenigen tijd geleden is in de woning van dezen caféhouder eenig geld gestolen, bene vens een loterijbriefje. Bij fouilleering van den arrestant v, d, W, werd hij in het bezit van een loterijbriefje ge vonden. dat afkomstig bleek te zijn van den caféhouder. Er is voorts bij den aangehoudene huiszoeking verricht, waar bij verscheidene bedragen aan geld zijn gevonden, benevens portemonnaies, kleedingstukken. gouden en zilveren voorwerpen en een klok. Bij onderzoek bleek, dat een paar maanden geleden is ingebroken bij mr. 1).. die in het Tuindorp woont, en onder de als ver mist opgegeven voorwerpen werd ook een klok vermeld. Er is nu komen vast te staan, dat de klok, die bij v. d. W. werd aangetroffen, van den diefstal bij mr. D. afkomstig is. De aangehoudene moet dus wel in elk geval drie inbraken op den Linker-Maasoever hebben ge pleegd er wordt nog een onderzoek ingesteld naar drie andere inbraken die hij naar alle waarsdhijnlijkheid ook gepleegd heeft. Bij de huiszoeking werd namelijk de vrouw van de aange houdene in het bezit van twee papieren rijksdaalders gevonden waarvan er een middendoor was gescheurd. En na een van de inbraken was opgegeven, dat er een middendoor gescheurde papieren rijksdaalder werd vermist. De politie zet het onderzoek voort. Handel in blanke slavinnen. De politie te Boekarest kwam dezer dagen te weten, dat een bende hande laars i n blanke slavinnen Roemenië, en in hoofdzaak Bessarabië tot naar jacht terrein" heeft gekozen. In de bladen verschenen den laatsten tijd geregeld advertenties, heel aanlokkelijk opge steld, waarin voor „buitenlandsche be trekkingen," ondeiwijzeressen, winkel meisjes, dienstmeisjes en kellnerinnen gevraagd werden. Een vrouwelijk po litiebeambte kreeg oj>dracht, op een dezer advertenties te schrijven. Zij ont ving een brief uit Kisjinef, waarin haar werd medegedeeld, dat zij op een hoog loon voor een betrekking te Skoetari in aanmerking kon komen. Zij moest dan maar dadelijk met haar bagage naar Kisjinef vertrekken. Het meisje deed dit, maar in gezelschap van twee politiebeambten in burger. De drie be gaven zich naar net opgegeven adres- Het meisje ging naar binnen, haar be geleiders bleven wachten. Toen eenter bij het invallen van de duisternis net meisje nog niet was teruggekeerd, werd hulp gehaald. Het huis werd door de politie omsingeld en met getrokken re volvers drongen eenige agenten de wo ning binnen. Op de eerste verdieping hing op een van de deuren een bordje met „verhuurkantoor". Toen aan 'net bevel, de deur te openen, geen gevolg werd gegeven, werd deze opengebro ken. Binnen, vond de politie tien man nen. die zich zonder verzet lieten boeien en wegvoeren. In een aangren zende kamer, waarvan de deur op slot was. bevond zich de vrouwelijke poli tiebeambte met nog vier meisjes. In het kantoor werd een omvangrijke briefwisseling ontdekt, waaruit bleek, dat men daar een goed geregelde en wijdvertakte bende handelaars in blanke slavinnen onschadelijk had gemaakt. Het „hoofdkantoor" bevond zich te Piraeus, de „agentschappen" in de hoofd- en havensteden van het Nabije Oosten. Van begin tot midden October 1929, toen de „zaken" het drukst waren, werden niet minder dan 205 meisjes en vrouwen naar Saloniki, Athene, Pi raeus, Smyrna, Angora en Alexandrië verkocht en met benulp van valsche paspoorten daarheen overgebraent. De prijs liep naar mate van de jeugd en schoolhield van de meisjes tusschen 7000 en 30.000 francs. De verzendingen werden telegrafisch gemeld, b.v. met de woorden: .Heden tien balen zijde verzonden". De politie te Boekarest heeft aan het ministerie van buitenlandscne zaken een volledige lijst met de namen van de vrouwen en meisjes doen toekomen en aangedrongen op diplomatieke maatre gelen 'tegen de buitenlandsche Handlan gers, ten einde hun in gevangensCnap zuchtende slachtoffers te kunnen be vrijden. De truc van een fietsendief. In Groningen worden in den laatsten tijd heel wat fietsen gestolen. Hoe de dief werkt ondervond een bewoner der Spilsluizen. Hij had zijn fiets voor 'het huis neergezet. Toen hij er eenigen tijd later gebruik van wilde maken, bleek ze verdwenen. Rond ziende, ont dekte hij in de verte bij 'tGuyotplein twee jongetjes van een jaar of tien, die zich beijverden om een rijwiel dat 'hun wel wat te machtig was, voort te schui ven. Dit leek den bestolene verdacht. Hij snelde er heen en ontdekte, dat zijn eigendom in vreemde handen ge komen was. De knaapjes keken met verbaasde oogen naar dien vreemden man, die door zijn dreigende woorden en geba ren duidelijk te kennen gaf, dat hij niet veel goeds met hen voor had. Het bleek echter uit de verklaring van de jongens, dat hun niets te verwijden viel. Wat was natuurlijk het geval? Er was een heer gekomen, van wien ze niets anders wisten te vertellen dan dat hij een blauw pak aan had, die hun ojxlracht 'nad gegeven om zijn fiets naar een adres aan de Westersingel te brengen. Direct belde de eigenaar van het rijwiel aan net genoemde adres op. Men zou daar uitkijken naar een mijnheer in een blauw pak, die zich op verdachte wijze bij net huis zou ophouden. De blauw-gepakte scheen echter lont geroken te nebben. Wel licht had hij de jongens van den over kant van de Spilsluizen af bespied om te zien hoe de opdraent uitgevoerd zou worden. Nadat zijn onbewust-medeplichtigen door den fiets-eigenaar gesnapt waren heeft hij wel gezorgd buiten schot te blijven. Men heeft nem niet meer ge zien. Smokkelen van Koffie. Langs de Nederlandsch-Duitsche grens in Limburg wordt een omvang rijke smokkelhandel gedreven, voor namelijk in koffie. Woensdag op klaarlichten dag werd in het gehucht Worm bij Kerkrade wederom een auto aangehouden, die, behalve 1400 pond koffie, ook een groote hoeveelheid cacao frauduleus over de grens had gebracht. De smok- kel-auto reed met groote snelheid in de richting Aken. waar de hoofd kwartieren der smokkelbenden zijn ge vestigd en waar voor de smokkelwaar een ruim afzetgebied wordt gevonden. Patrouilleerende beambten kregen arg waan, toen ze den ouden rammelenden auto zoo snel zagen naderen. Zij ga ven een teeken om te stoppen en schoten in de lucht. De auto hield stil. De chauffeur werd gearresteerd en de smokkelwaar, tot een totaal ge wicht van 800 K.G. in beslag genomen. Het nummer van den auto was ver- valscht. Enkele dagen geleden heeft zich langs de grens op den weg Morsbach- Lauwenberg een smokkeldrama afge speeld, waarbij de chauffeur zijn avon tuur met den dood moest bekoopen. Toen werden 2300 pond koffie gecon- flsceerd. De steeds toenemende werkloosheid in Duitschland is aan den bloei van den smokkelhandel niet vreemd. Mis dadigers en avonturiers scharrelen langs de grens om het smokkelbedrijf uit te oefenen, en de eene smokkelaar verraadt dikwijls den anderen. Het voornaamste smokkelobject is koffie; daarmee wordt per K.G. 3 mark in voerrecht ontdoken Den douanebeambten, wisr aantal belangrijk is versterkt, is opdracht ge geven. met de strengste middelenden sluikhandel te bestrijden. Ook in het klein met waren onder de kleeren verstopt, wordt er veel gesmokkeld. „Dolle Lize" aanvoerster der ban dieten. De Berlijnsche justitie zocht sinds enkele weken naar „Dolle Lize," een 18- jarige aanvoerster van twee inbrekers- benden. die een lange reeks van inbra ken op hun rekening 'nebben staan, meldt „het Volk". „Dolle Lize" begon haar loopbaan een paar weken geleden, toen zij met een kleine bende een tuin- kolonie leeg haalde. Daarna is zij be gonnen met het organiseeren van twee inbrekersbenden, die op het noogije- punt van haar macht ongeveer 70 leden tezamen telden. De leden der beide benden kenden elkaar niet. „Dolle Li ze" hebben slednts weinigen van de inbrekers gezien, doch zij wist een zoo strenge discipline te handnaven, dat de mannen op haar telefoniséne bevelen de brutaalste inbraken-pleegden. Stuk voor stuk begonnen de inbrekers echter angst voor de gevolgen te krijgen en verlieten de bende, zoodat „Dolle Lize," ten slotte slechts enkele leden meer over had. De politie dacht haar op het spoor te zijn, doch toen zij een huiszoeking deed in het huis waar „Dolle Lize" vermoedelijk onderdak had gevonden, was de vogel reeds gevlogen. Thans is gebleken, dat Lize van de huiszoeking wist en slechts voor enkele uren het huis had verlaten. Zij heeft zich zelf bij de politie gemeld, met de mededeeling, dat zij gemeend had, dat men haar zocht onschuldig was en daar om zich zelf kwam aanmelden. Zij was vergezeld van een vriend, bij wien zij de laatste weken heeft inge woond en dien zij slechts veertien da gen zou kennen. De politie meende echter, dat deze vriend haar generaal- intendant is. De vriend was reeds eer der bij de politie geweest, en had ver zekerd te weten waar „Dolle Lize" woonde. Hij had beloofd, aangezien zij beweerde onschuldig te zijn. haar bij de .fiolitie te zullen brengen. De recherche wilde dat dit onmiddellijk zou geschieden, maar de vriend meende, dat „Dolle Lize" nog eerst een vrijen Zondag moest hebben! En aangezien de politie Maandag het feest van de Grondwet moest vieren, was de ont moeting tusschen politie en „Dolle Li ze" uitgesteld. „Dolle Lize" heeft intusschen de laatste weken juridische les gehad van de juridische adviseurs van den inbre kerskring. zoodat zij precies wist wat zij al of niet op de vragen van den rechtercommissaris moest antwoorden. Zij antwoordde met ja of neen, maar meestal zeide zij: ,lk weet het niet". Het gevolg was. dat het verhoor van Dolle Lize" na een kwartier was ai- geloopen. Er bestaat thans alle kans. dat de politie, die een van de meest beruchte inbreeksters van Berlijn in handen heeft, haar niets zal kunnen bewijzen. Een merkwaardig testament. Dezer dagen overleed te Bakewell in het Engelscne graafschap Derbys hire een 84-jarige advocaat, George Jobson Marples. De grijsaard was on gehuwd, doen verloofd, en wel met een dochter van een collega, den advocaat Green. Bij het openen van 'net testa ment is thans gebleken, dat Marples zijn vermogen van veertigduizend pond sterling, of wel een half millioen gul dén. aan zijn verloofde heeft nagelaten, meldt ode Tel." Hij heeft daaraan evenwel de voorwaaide verbonden, dat zij ongehuwd moet blijven. Voorts moet zij, binnen een jaar na het aanvaarden van de erfenis, den naam, het wapen en de wapenspreuk van de familie Mar- pies hebben aanvaard. Huwt zij. dan gaat net vermogen van den overledene over in het bezit van zijn vriend David Garner of diens mannelijke nakomelin gen. De Engelsche bladen, die aan dit merkwaardige testament veel aandacht Wijden, wijzen erop, dat het wel zeer ongewoon is, dat het een verloofde bij testament verboden wordt te huwen op straffe van verlies der erfenis, doch dat het Herhaaldelijk is voorgekomen,, dat rijkaards aan hun weduwen een soortgelijke voorwaarde hebben opge legd. In den regel zijn het mannen, die dergelijke bepalingen beffen. Zoo liet onlangs een dokter in Surrey het inkomen van een kapitaal van 200.000 pond sterling na aan zijn weduwe, op voorwaarde, dat zij niet zou hertrouwen. Deed zij het toen. dan zou het inkomen tot een derde worden verminderd. Voorts heeft een 74-jarige industrieel een vermogen van vijftigduizend pond sterling nagelaten aan de 24-jarige dochter van een geestelijke, eveneens op conditie, dat zij niet in den echt zou treden. En bij wijze van contract woidt er aan herinneid, dat een onlangs over leden millionnair zijn vermogen van twee millioen pond sterling (ruim vier en twintig millioen gnldji) met een paar zinnen op een ve,le:je briefpapier vermaakt had aan zijn eentgenoote. Een verdacht sterfgeval. Vrijdagmorgen ging een landbouwer te Nieuw-Vennen naar de R.-Kath. kerk aldaar. Uit de kerk heeft 'hij nog een wijle vertoefd in een hotel. Tnuis ge komen heeft nij met eenige huisgenoo- ten koffie gedronken. Na het gebruik werd hij plotseling erg onwel en kreeg hevige pijnen. Nadat geneeskundige hulp was ingeroepen, is nij onder he vige pijnen bezweken. Dinsdagmorgen zou de begrafenis op het R.-K. kerknof plaats hebben. Echter is het vermoeden gerezen, dat Z. geen natuurlijken dood is gestorven. Maandag is de echtgenoo- te hernaaldelijk door politie en justitie verhoord. Ook aan de overige huisge- nooten is een verhoor afgenomen. Maan dagavond is het lijk in beslag genomen en naar Hoofddorp overgebracht. bev«t d«2e Mank o,a. Een mooie opname van een binnen- hofje in Midden-Limburg. Het Kleu terhuis van Trein 8.28. Herdenking van het zevenhonderd-jarig bestaan van Zwolle als stad. Mooie photo's uit bintten- eif buitenland,

Breskensche Courant | 1930 | | pagina 6