Breskensche Courant 50 40 25 Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Buitenland. Provinciaal Nieuws. Gewestelijk Nieuws. 39ste Jaargang Zaterdag 23 Augustus 1930 Nummer 3557 ABONNEMENT: per kwartaal 1,25; buiten Breskens 1,40. Buitenland 6,50 per jaar. Zondagsblad per kwar taal j 0,65; en buiten Breskens 0,725Bui tenland f 3,50 per jaar. Verschijnt: iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND Advertentiën worden aangenomen tot uiterlijk 1 uur nam. Uitgave: J. C. LE BLEU, Dorpsstraat 35, BRESKENS Tel. 21 Postrekening 70179 ADVERTENTIËN: van I 5 regels f 0,75; iedere regel meer 15 ent. Ingez. mededeelingen 30 cent per regel. Handelsadüertentiên bij regelabonnemenl groote kortingTarief op aan vraag verkrijgbaar. GR A TIS verzekering voor de yv abonnes tegen ongelukken, en III wel voor de volgende bedragen: gld bij ver lies van een gulden bij levens- f gld bij dood py gld bij ver- lange ongeschikt- 11 II I door lies van een hcid tot werken een ongeluk hand of voet v oog De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen- Verzekering-Maatschappij gld bij ver lies van een duim Fatum" te 's-Gravenhage. gld bij ver lies van een wijsvinger I gld' bij verlies III van eiken anderen vinger Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. AMERIKA. Van Lear Black verdronken. Uit Baltimore meldt men: dat Van Lair Black met zijn jacht „Sabalo," op een kruistocht was voor de Amerikaansche kust. Ter hoogte van New Yersey sloegen hooge zeeën over het sChip. Van Laer Black bevond zich op het voorschip en men ver moedt dat hij door een der nooge zeeën overboord is geslagen. De op varenden van het jacht misten den millionnair eerst later. Onmiddellijk na de verdwijning werd de kustwacht inge licht. Het jaent en schepen van de kustwacht begonnen onmiddellijk naar het lijk te zoeken. Ook vliegtuigen namen aan het opsporingswerk deel. Tot dusver heeft men het lijk nog niet gevonden. Uit Baltimore wordt omtrent de ver dwijning van den heer Van Laer Black nog gemeld, dat zijn verdwijning het eerst bemerkt werd door zijn bediende. Het jacht stopte onmiddellijk. Vele uren werd met zoeklichten de zee afgezocht, maar van den waarschijn lijk overboord geslagen millionnair werd geenspoor ontdekt. Het jacht is tenslotte naar New York gevaren. De leden van de bemanning van het jaCht verklaarden, dat van Laer Black gewoonlijk op de reeling zat, ondanks het feit, dat de kapitein hem gewaarschuwd 'had. dat dit een gevaar lijke plaats was. De vrienden en ken nissen van den heer Van Laer Black zijn zeer onder den indruk van de ver dwijning van den millionnair. Spoedig na aankomst te New York vertrok het jacht met eenige schepen van de kustwacht weer naar zee om naar het lijk van den vermiste te zoe ken. Van het Curtiss-vliegveld stegen vier vliegtuigen op om aan het opsporings werk deel te nemen. CHINA. De hongersnood in China. De zaakgelastigde van Amerika in China, die persoonlijk een bezoek ge bracht heeft aan de gebieden, die door den hongersnood geteisterd worden heeft thans zijn rapport gepubliceerd, waaraan het volgende is ontleend Een derde gedeelte van de bevolking der provincie Shensi is tengevolge van den honger gestorven: dat wil dus zeggen, dat reeds een millioen men- schen van honger zijn omgekomen. De overige twee millioen staat eenzelfde lot te wachten. Het Amerikaansche 'hulpcomité heeft sinds 1 Februari 1930 voor een waarde van 6.500.000 dollar naar China ge zonden. In de provincie Shensi werd in 22 districten hulp verleend. Militaire treinen brengen het koren aan. De oogst komt pas op het laatst van Augustus en in het begin van Septem ber binnen en de opbrengst is slechts 10 pCt. van een normalen oogst. De leider van de Eufopeesche hulpcentrale, die door de kerkgenootschappen is in gelicht, prof. dr. Keiler, heeft in Londen overleg gepleflgd met de afgevaardig den van het Amerikaansche hulp-comité voor China en met de vertegenwoordi gers van den ChineesChen Natlonalen Christelijken Raad uit Shanghai, die als bemiddelaars optreden. Volgens hun mededeelingen doet de Chineesche regeering tegenwoordig al het mogelijke om den nood te helpen lenigen en de rooverbertden leveren thans geen gevaar meer op voOr een pofmale jiulpverteetiing. Op de confe rentie te Londen werd dan ook bespro ken. dat de Europeesche en Amerikaan sche 'hulp-comité's samen zouden wer ken om. zooveel en zoo snel mogelijk doelmatige hulp te verleenen. DUITSCHLAND. Relletjes van werkloozen. Te Breslau is het Woensdag tot een ernstige botsing, tusschen werkloozen en politie gekomen. Een aantal werk loozen hadden een zevenjarig kind dat onder een rijtuig van de electrische tram was geraakt, uit zijn netelige po sitie bevrijd. Een groote menigte was weldra ter plaatse van het ongeluk saamgestroomd en een agent verzocht nu de nieuwsgierigen door te loopen. Hij 20U zich 'nierbij op zeer onwel willende wijze over de werkloozen heb ben uitgelaten, met het gevolg dat de menigte een dreigende houding tegen den agent aannam. Versterking moest worden ontboden om de menigte uiteen te drijven, maar dit gelukte pas, nadat de agent een paar schoten op de menigte 'had gelost. In de namiddaguren was de rust in het centrum der stad nog niet nersteld. Wederwaardigheden va.i een Rubens. Zonderlinge wederwaardigheden van een schilderij van Rubens zijn Woens dag ter sprake gekomen bij een der Berlijnsche rechtbanken. Het doek, „de Apostel Paules met het zwaard" dat een waaide van 50.000 tot 75.000 mark zou hebben, is te Amsterdam ontdekt, en vervolgens te Berlijn verkocht, waar het van net eene pandjeshuis naar het andere verhuisde. Lönse. een mede werker van .het Berlijnscne Philhar- monisch Orkest, die een verzameling werken van Nederlandsche meesters bezit, had 'net doek tijdens een tournee ontdekt. Hij kocht het doek voor 2500 mark. in de overtuiging met een werk van een leerling van Rubens te doen te hebben. Nadat het doek echter ge reinigd was. liet hij het onderzoeken door von Bode, die tot de overtuiging kwam dat het een werk van Rubens uit diens vroegsten italiaanschen tijd yvas. Lohse besloot daarop het schilde rij te verkoopen. Twee kennissen zouden deze zaak voor hem in orde brengen. Ze ver kochten het werk ook inderdaad voor 40.000 mark aan graaf Bruno Schack von Wittenau. die met vier accepten van 10.000 mark betaalde. Na enkelen tijd werd het werk door graaf Scnack naar een-pandjeshuis gebraent, waar hij er 1500 mark op kreeg. Kort daarop ont ving Schack bezoek van een zekeren Kunder, die beweerde het werk goed te kunnen verkoopen. Hij gaf graat Schack zelf 1500 mark om de schilderij weder in te lossen. Kunder bracht eenter het doek onmiddellijk weder bij een andere bank van leening, waar hij het op zijn eigen naam weder beleende. Daar is het nu nog. Kunder vertelde echter aan graaf Schack dat hij het werk voor 10.000 mark had verkocht, hij betaalde echter 2500 mark contant en eischte daarna weder 500 mark als provisie terug, zoo dat, Schack in het geheel slechts 20o0 mark ontving. Intusschen was ook Lohse weder op het tooneel verschenen om de schilde rij op te eischen. Daar de zaak thans uiterst verward is, besloot de rechtbank de zitting te verdagen, ten einde enkele nieuwe getuigen te kunnen hooren. ENGELAND- De brug te Sydney. De groote boog van de brug over de haven te Sydney is Woensdag gesloten. De brug is de langste en verreweg de zwaarste stalen boogbrug, die tot dus ver geslagen is. De kosten van de brug bedragen zes millioen pond ster ling, De grootste overspanning is onge veer 335 M. Men was de brug van beide kanten tegelijk begonnen; aan elk der helften was 14.000 ton ijzer verwerkt toen zij elkaar tot op enkele centimeters genaderd waren. Toen de ingenieurs er zich van overtuigd nad- den. dat beide stukken volkomen in één lijn lagen werden zij vastgemaakt. De brug is ongeveer 1300 M. lang. Er zijn vier sporen voor een electrischen spoorweg op, zes verkeersbanen en tvvee voetpaden van elk 3,5 M. Als maximum kan de brug per uur 168 treinen. 6000 andere voertuigen en 40.000 voetgangers overtocht verleenen. Storm. In verband inet den hevigen storm, die boven den Atlantischen Oceaan woedt, is het den vlieger van net stoomschip president Harding onmo gelijk geweest van boord te vertrek ken om per vliegtuig de post aan wal te brengen, zooals dit in den laat- sten tijd gebeurt. o FRANKRIJK. Een doodvonnis in vrijspraak ver" anderd. Het militaire hof te Parijs heeft Woensdag in revisie de zaak behandeld van den 35 jaar geleden naar California geëmigreerden hlzasser Hartmann, die in 1919 door een Fransche krijgsraad wegens vermeende spionage bij verstek ter dood veroordeeld was. Hij werd nu vrijgesproken. in het spionage-proces van 1919 dat toen groot opzien wekte, was den Fran- schen senrijver Henri üilbeaux en een zekeren dr. Charles Hartmann ten laste gelegd dat zij met buitenlandsch geld defaitistische tijdsCnriften gesteund en in het algemeen de beweging tegen voortzetting van den oorlog bevorderd hadden. In de overwegingen van het Woens dag gevelde vonnis is Hartmann van allen schuld ontlast en gerenabiliteerd. Het vonnis constateert dat Hartmann tot enkele maanden geleden toen hij zijn geboorteplaats in Elzas bezocht en in heentenis genomen werd, Ameri ka in het geneel niet verlaten had en dat het tegen Hartmann in 1919 ge velde doodvonnis een onbekende betrof, die zich de legitimatie-papijeren van Hartmann had toegeëindigd. Hartmann kon niet zeggen, hoe deze man aan zijn papieren gekomen was. Na de uitspraak is Hartmann onver wijld op vrije voeten gesteld. Ontploffing op een oorlogsschip. Te Toulon is Woensdag een ont ploffing op een oorlogsschip ontstaan, waardoor een officier is gedood, ter wijl een andere officier en twee ma trozen levensgevaarlijke kwetsuren heb ben opgeloopen. De ontploffing is ontstaan door het ontbranden van benzinedampen. o RUSLAND. De godsdienstvervolging in Rus land- Naar de „K.W.P." uit Riga verneemt^ is met heel veel moeite een kleine groep menschen, be'noorende tot de doopsgezinde gemeente, eindelijk er in geslaagd om van de sovjet-autoriteiten toestemming te verkrijgen om Rusland te mogen verlaten. Volgens mededeelingen van deze vluchtelingen duurt de godsdienstver volging in sovjet-Rusland nog steeds onverminderd heftig voort. De protest bewegingen, die over de geheele be schaafde wereld waren ingezet tegen de godsdienstvervolging in Rusland, hebben alleen tot gevolg ge'had dat de strijdmethode gewijzigd is. De sov jets lachen met dezen „kruistocht" van protesten: zij hebben alleen hun tac tiek veranderd, zoodat Europa er weinig meer van te hooren krijgt. i De kerken en godshuizen, die reeds waren ingericht voor clubgebouwen, vergaderzalen en depots voor de graan- levering. werden in geen enkel geval aan de godsdienstige kerkgenootschap pen teruggegeven. Ook het seminarie der doopsgezinde gemeente, dat eerst enkele jaren geleden met behulp va/n Engelsche en Amerikaansche Baptisten gebouwd werd. is thans gesloten, net- geen men in de sovjetpers heelemaal niet verwacht had. Deze vluchtelingen deelden ook nog mede. dat de bedienaren des woords Grickmann en Orawinsky naar Noord- Rusland zijn verbannen, waar zij dwang arbeid moeten verrichten. De Lutner- sche predikant Kamoll uit Tsdnudowo is voor tien jaar naar Archangelsk ge zonden, terwijl men den pastoor dr. Bunksch (uit Letland geboortig) heeft ter dood gebracht. De geestelijken en hun geloovigen nebben geen stemrecht en ook geen recht op arbeid en levens onderhoud. In dezen grooten nood'neb ben de doopsgezinden van alle rich tingen toenadering gezocht en vaak maken zij gebruik van hetzelfde kerk gebouw. De vluchtelingen gaven ook een be schrijving van den algemeenen toestand in sovjet-Rusland. Zij vertelden o.a. ook, dat de vroegere Russische aristo cratie in de grootste armoede en el lende verkeert. Een nicht van den vroe- geren Russischen minister-president Gor cymkin vertoeft op het oogenblik in een groot concentratiekamp, waar ze blind geworden is tengevolge van de slechte behandeling en de ellendige onnv- giënische toestanden, die daar iieer- schen. Het is buitengewoon moeilijk om een paspoort te krijgen om Rusland te mogen verlaten. De buitenlandsche consulaten worden voortdurend bewaakt en de personen die daar komen worden regelmatig bespionneerd en hebben al lerlei vervolgingen te verduren. ZWEDEN. o— Kinderverlamming. Men meldt uit Stockholm ln een der Noordelijke districten van de provincie Angermanland heeft de district-arts in een aantal dorpen ge vallen van kinderverlamming geconsta teerd. Het bleek hem, dat verscnillende patiënten al twee of drie weken ziek waren. De bevolking die zeer godsdien stig is, heeft getraent de patiënten door gebed te genezen, men achtte het niet noodig geneeskundige hulp in te roepen De meeste patiënten zijn ouder dan twee jaar, van enkelen is de toestand zeer ernstig. Gelegenheid om nen t® isoleeren is er nog niet, men zal enkele schoolgebouwen daartoe inrichten. Ook in de provincie Halland zijn ge vallen van kinderverlamming geconsta teerd. Drie personen zijn overleden. De opening van de nieuwe keersluis. De nieuwe buitenkeersluis te Vlis- singetl zal op Donderdag '4 September door den minister van waterstaat wor den geopend. Met de stoomboot „Luc- tor et Emerge" van den provincialen stoomjbootidlenst, welke boot aan de ponton in de buitenhaven gereed zal liggen, zal om half elf naar de keer sluis gevaren worden. Zoodra de deu ren door den stroom zijn opengegaan, zal door de sluis naar de werf der N.V. Kon, Maatsch. „de Schelde" wor den gevaren en vervolgens naar buiten, teneinde de schipdeur in oogensChouw te nemen en weder terug naar de sluis om de deuren te zien dichtgaan. Het ligt in het voornemen van den minister om tie bewegingsinrichtingvan de deutyi id beweging te brengen. BRESKENS. Naar wij vernemen bestaat het plan om bij voldoende deelname een ver- eeniging op te richten van nouders en kweekers van ZANG- en SI ER- VOGELS. Deze vereeniging stelt zich ten doel de belangen der leden te be hartigen door elkaar te nelpen bij het kweeken en elkaar mededeelingen te doen van de ervaringen betreffende het houden en kweeken. Zoo kunnen door de leden onderling vogels worden ge ruild of aan elkaar worden uitgeleend voor bepaalden tijd terwijl in het al gemeen reeds het contact dat bestaat tusschen de verschillende vogelliefheb bers een krachtige steun moet zijn om deze liefhebberij in goede banen te lei den. Verder komt dan ongemerkt een wedijveren om aan de spits te komen hetgeen zeer zeker nieuw leven brengt in deze liefhebberij doen ook zeer ter bevordering dient om het voorgestelde doel te bereiken n.l. het kweeken van vogels welke mooier zijn dan die welke men tot heden bezat. Ook door het organiseeren van een tentoonstelling en zangwedstrijd kan dit zeer worden aan gemoedigd. Ook zal de vereeniging van tijd tot tijd eerste klas kweek- koppels aanschaffen of jonge vogels van prima afstamming zoodat de leden in de gelegenheid worden gesteld om tegen geringe kosten in het bezit te komen van goede vogels. Door om ruiling van vogels wordt ook vaak inteelt vermeden. Wij willen hier 'het nut van inteelt met bestrijden doch daar deze wijze van kweeken zeer veel ken nis vereischt loopt dit voor jonge lief hebbers veelal op mislukking uit. Door de voorlichting der meer ervaren leden krijgen echter de jongere liefhebbers meer kans van slagen. Wij verwijzen verder naar de in dit nummer opge nomen advertentie. Toen Zondagmorgen de machines van de motorveerboot Koningin Wil- helmina van de lijn Vlissingen—Bres kens werden aangezet ging ook plotse ling een der „koppen," die het water aan beide uiteinden van het scnip tegen houden omhoog en bracht eenige scha de aan het sCnip toe. De eerste reis werd toen met een der andere booten uitgevoerd. Intusschen 'had men den kop weer naar beneden kunnen brengen en kon de boot weer in dienst worden gesteld. Daar het draaiwerk gefor- feerd was, kon deze kop niet op en neer worden bewogen, maar door het doen keeren van het schip kon de dienst worden uitgeoefend. Zondag avond na de laatste reis is toen het schip naar de werf der Kon. Mij. „de Schelde" gebracht en daar is de weer- bastige kop verwijderd. Thans vaart het schip weer geheel normaal heen en weer en tijdens het varen kan het draai werk worden hersteld, terwijl men na enkele dagen den kop weer zal her plaatsen. Ook de Oostersche vrouw weet dat Purol de b.uid gaaf en gezond maakt en bovendien fluweelzacht.

Breskensche Courant | 1930 | | pagina 1