Breskensche Courant 40 25 Het geheim der Visschershut. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Muziekfeest te Aardenburg FEUILLETON Uit het Jaarverslag van de Kamer van Koophandel, 3 emeexv\e ^)V esVeus. Raadsvergadering 39ste Jaargang Woensdag 20 Augustus 1930 Nummer 3556 ABONNEMENT: per kwartaal 1,25; buiten Breskens 1,40. Buitenland 6,50 per jaar. Zondagsblad per kwar taal f 0,65; en buiten Breskens 0,725Bui tenland 3,50 per jaar. Verschijnt: - iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND AdveMentiën worden aangenomen tot uiterlijk t uur nam. J. C. LE BLEU, Tel. 21 Uitgave: Dorpsstraat 35, BRESKENS Postrekening 70179 ADVERTENTIËN: van I 5 regels f 0,75; iedere regel meer 15 ent. Ingez. medcdeelingen 30 cent per regel. Handelsadvertentiên bij regelabonnement groote kortingTarief op aan vraag verkrijgbaar. GR A TIS verzekering voor de /-* xa x-v abonnes tegen ongelukken, en Jl II I wel voor de volgende bedragen: gulden bij levens- s-s-\ gld bij dood rj gld bij Ver- gld bij ver- lange ongeschikt- II II I door lies van een jl I ^es 0an een heid tot werken een ongeluk hand of voet oog De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatu, gld bij Ver lies van een duim te 's-Gravenhage. gld bij ver lies van een Wijsvinger s-n gld bij verlies III Van eiken anderen vinger Zaterdag 16 Augustus zou het nieuwe vaandel van de Koninklijke Muziek- soeiëteit ,Aardenburgsche Fanfaren" in het gewone repetitielokaal, de Sociëteit „Spoor tot Vriendschap" overhandigd worden. Te 7 uur verzamelden zich net bestuur, de muzikanten, de Directeur A. Dobbelaere. de eere-leden en een aantal gewone leden en belangstel lende dames en heeren. De Voorzitter, de heer I. A. de Brau- wer opende de vergadering, heette allen welkom, en gaf daarna het woord aan den heer P. E. de Milliano, Gemeente- Secretaris en oud-secretaris van het Mu ziekgezelschap. die het nieuwe vaandel aan „Aardenburgsche Fanfaren" zou overdragen en daarbij een toepasselijke rede hield. Hij ging de gesdniedenis van het oude vaandel na om ten slotte te komen tot de aanschaffing van het nieuwe, dat aangekocht is uit de gelden opgebracht bij de bloempjesverkoop in 1929 ter gelegenheid van het concours. De. Voorzitter dankte den heer De Milliano voor de door hem gesproken woorden en geuite wenschen en rientte zich toen tot de werkende leden, wien hij vroeg het nieuwe vaandel getrouw te blijven, zooals dat de werkende le den van de vorige generatie gedaan hadden. Hij wijst op net tegenwoordig bestuurslid Jac. van de Plassche, die, thans 82 jaar oud. van de oprichting af werkend lid geweest was en dit ge bleven is tot voor enkele jaren, met een ijver en toewijding als maar weinigen gaven. Spr. moet dan ook zeggen: Plassche wij bewonderen en waardeeren U (luid applaus).j Verder beval hij het nieuwe doek in de zorg van den Vaandeldrager, opdat hij er voor zorgen zou. dat 'het nie( besmet zou worden. Het is vervaardigd in hef huis van Mej. Grossee te Brug ge; het ziet er keurig, uit en doet de vervaardigster alle eer aan. 3L I Ik wil gelooven dat je van den jon ker houdt en dat hij ook van jou houd't misschien heel veel zelfs maar liefde alleen is nog niet voldoende om door het leven te komen en èen huwelijk gelukkig te maken. Lien, ge loof het, daar komt zooveel bij. Niet alleen de karakters moeten zich bij elkaar aansluiten, niet alleen moet er geestelijke gemeenschap zijn. harmonie van beginselen, doch ook moeten de maatschappelijke standaard en het peil van geestelijke ontwikkeling waarop beiden, man en vrouw, staan, niet al te zeer verschillen. Misschien begrijp je dat alles niet even goed. Lien, is het wel Het visschersmeisje 'had het hoofd gebogen., De woordkeuze van de deftige jonkvrouw ging haar wel een beetje te hoog en zij begreep niet alles even goed. Doch 'haar fijn gevoel en haar kloppend hart deden 'naar maar al te goéd beseffen, waar mevrouw Grafhorst heen wilde. Doch tij wilde het beter, Het is vervaardigd van rood fluweel waarvan het middenstuk gevuld wordt door het wapen van Aardenburg be waakt door 2 klimmende leeuwen om geven door 2 lauwertakken, en om dit alles de woorden Koninklijke Aarden burgsche Fanfaren, met de jaartallen 1869—1929. Hierna werden allen een verversching aangeboden en vroeg Ds. H. J. Bar- nouw het woord. Gedurende de 9 jaar zeide hij, dat ik nu in Aardenburg ben. heb ik het Muziekgezelschap steeds een goed hart toegedragen. Mijn vrouw vond het steeds een genoegen de solonummers voor de winterconcerten te accompag- neeren. Het zal wellicht allen reeds bekend zijn. dat de kans niet uitge sloten is. dat wij Aardenburg ver laten en dan hebben mijn vrouw en ik besloten een herinnering aan 'net Fan faren-gezelschap te schenken, hetwelk wij dan nader gaarne met het bestuur zullen overleggen. (Applaus). Met een woord van opwekking tot de jongere muzikanten besloot spr. zijn toespraak. Die voorzitter dankte Ds. Barnouw voor de gesproken woorden, voor de gedane toezegging van een eventueele herinnering en bracht hier nogmaals hartelijk dank aan Mevrouw Barnouw voor haar voortreffelijk accompagement bij de winterconcerten. De heer P. de Bruijne Az. herinnerde er aan, dat in het museum „Hotel des Invalides" te Parijs bewaard werden o.a. alle' vaandels, welke onder Keizer Napoleon Bonaparte, in zijn vele oor logen tegen de verschillende volken van Europa gevoerd, door zijn troepen veroverd waren en daar als zoovele zegeteekens tentoongesteld werden, maar dat daaronder niet te vinden was een Nederlandsch vaandel. De Neder- landsche soldaten hebben dus steeds de eer van hun vaandel weten te be waren. Aldus sprak hij tot de werkende leden kunt gij ook de eer van Uw vaan del hoog 'nouden in de wijze, waarop gij onder leiding van Uw Directeur Uwe muziekstukken uitvoert; tracht dit te doen dat iedereen het een lust vindi naar Uw tonen te luisteren. Hiermede was de plechtigheid afge loopen. De muziek ging naar buiten plaatste zich met 'net ironl naar het feestlokaal en toen het vaandel, naar buiten gedragen werd- werd het be groet met het volkslied, waarna een wandeling door de gemeente gemaakt werd en de eerste feestdag besloten werd met een concert op de markt. Zondag was de groote dag van het feest. duidelijker, weten en toen zij op de vraag van de jonkvrouw het hoofd ophief, en haar oogen, waarin diepe teleurstelling zich weerspiegelde, op de adellijke ^ame richtte zeide zij„Ik begrijp1 het niet erg goed. mevrouw". zal ik - trachten het je dui delijk te maken kind. Kijk eens, Lien, liefde tusschen twee menscnen moet altijd op hechte gronden steunen an ders blijft ze niet bestaan en dooft ze uit als een vuur dat geen brandstof meer heeft. Het is in de meeste geval len het gelaat en de uiterlijke verschij ning, die man en vrouw tot elkander brengen. Dat is de eerste vonk der liefde doch deze zal nooit uitslaan tot een machtige vlam, die blijft branden heel het leven door en dat leven blijft verwarmen tot aan de koele wateren der doodsrivier toe, als de innerlijke eigenschappen der twee zielen niet sa men stemmen, elkander aantrekken en als het ware ineenvloeien,- zoodat de twee wezens tot één worden, „Als dat niet bestaat, dan kan d^ liefde, hoe, diep en zuiver zé -ook moge geweest zijn in dan beginne niet bestendig zijn. dan kunnen wederzijd sche aCnting, trouw aan het eens ge geven woord en eerbied voor den hei ligen band van bet huwelijk, twee De zusterverenigingen uit Breskens, Groo.de 2 uit Maldeghem, 2 uit Middel burg (België) Oostburg. Schoondijke, Sint Kruis. Sluis, Retranchement en Zuidzande. wilden deelen in de vreug de van Aardenburg en lieten den gan- schen middag hun vroolijke tonen door de gemeente en op de kiosken hooren. Na den optocht vereenigden zich de verschillende besturen op net raadhuis tot aanbieding van den eerewijn. waar allen toegesproken werden door den Voorzitter der feestvierenden vereeni- ging. die uitleg gaf, waarom Aarden burg 2 jaren achtereen een muziekfeest organiseerde en mededeelde, hoe na genoeg uit de opbrengst van den ver koop der bloempjes op het bondscon- cours van 1929 een nieuw vaandel kon aangeschaft worden. Hij dankte, dat zoovelen aan de uitnoodiging van Aar denburg gevolg'hadden gegeven, in net bijzonder heette hij welkom de Belgi sche maatschappijen. Menigmaal was Aardenburg in de laatste jaren de grens over geweest en daarom deed het nem thans een groot genoegen dat ook weer gezel schappen uit België aan onze feest vreugde deelnamen. Trok Aardenburg vroeger met het oude vaandel naar het buitenland, hij gaf de verzekering, dat .Aardenburgsche Fanfaren" net nieuwe vaandel volgen zal, naar de buurtgemeenten over de grens, wan neer daar de ,medewerking voor een feest gevraagd wordt. De Bondsvoorzitter van muziekgezel schappen in W. Z.-Vlaanderen.de neer M. E. M. Waelput te Groede, verkreeg toen het woord en verneugde zich, dat Aardenburg 2 jaar achtereen een mu ziekfeest vieren kon: in 1929 het 60- jarig bestaan en in 1930 inwijding van het nieuwe vaandel. Eep vaandel is een vlag, een banier, een drapeau die door de vereeni- ging gevolgd wordt, telkens als zij uittrekt. En de muziek rukt uit bij blijde nationale dagen, bij merkwaardige ge beurtenissen in de gemeente bij bij zondere vreugdedagen bij de ingezete ten. kortom overal en altijd waar zulks verlangd wordt en waar een beroep op medewerking van de muziek ge vraagd wordt. Bovendien geeft een muziekgezelschap op geregelde tijden concerten, waardoor het moreel en geestelijk peil in den mensch vetnoogd wordt- Daarom heeft een muziekge zelschap in de eerste plaats recht op steun van de gansche burgerij en net gemeentebestuur én heeft net een vaan del hoog noodig. Het is een ornament een versiering, waaraan de medailles gehangen worden, die met hun klim menschen wel vereenigd doen blijven, doch nooit zullen zij zien koesteren in de volle heerlijkheid van het ge luk, dat God den menschen door het huwelijk heeft willen schenken, ja soms wordt het een last dien zij moe ten torsen tot aan hun dood. „En zie nu, Lien," zoo ging' de jonkvrouw, die zag, dat zij indruk maakte op Lien voort, „hoe zal zulk een innige gemeenschap als waarvan ik je sprak, kunnen bestaan als stand en opvoeding zulk een diepe maat schappelijke klove tusscnen twee men schen gelegd nebben dat zij nimmer waarlijk tot elkander kunnen komen en steeds op allerlei beletselen stooten. „Ach Lien, ik hoop niet dat je me hard vindt, maar ik spreek zooals mijn moederhart me ingeeft. Ik geloof niet dat het zoo met jullie zou kunnen zijn. Noch voor 'hein,, noch voor jou zou ik ooit willen, dat zulk een groote teleurstelling jullie leven verduisteren zou. Ik mag je wel zeggen, lieve, dat Adolf alles voor ons is. Hij fs de trots en de hoop van ons leven. Freule Bertha is helaas zulk een zwak ke bloem, dat we haar steeds met de grootste zorg bewaken en gadeslaan en vfeezen haar vroeg te moeten mis sen". gelend geluid vertellen hoevele malen de vereeniging aan een muziekfeest deelnam, of een prijs behaalde, en daarom is het een blijde gebeurtenis, dat „Aardenburgsche Fanfaren" een nieuw vaandel mag inwijden, aan welke vreugdevollen dag wij allen, zoowel Belgische gezelschappen, als een groot aantal uit Z.-Vlaanderen met groote blijdschap deelnemen. Hij feliciteert Aardenburg met zijn nieuwe banier en spreekt de hoop uit. dat de werkende leden door ernstige, grondige studie en toewijding de eer van het nieuwe vaandel zullen hoog houden. De Burgemeester van Maldeghem. de heer H. Cuelenaere voerde net woord namens de Belgische Maat schappijen. Hij dankte voor de vriendelijke tot hen gerichte woorden en hoopte dat net nieuwe vaandel zich vaak ook in België zal vertoonen. Nadat de heer Bruijnooge van Bres kens nog het woord gevoe. d nad, waar in hij Aardenburg eveneens geluk wenschte met zijn nieuwe banier was dit nummer van het programma afge werkt en begonnen de muziekuitvoerin gen op de kiosken. Te 7 uur werden de medailles uitge reikt en 4 premies verloot van f 10 - f 7,50, f 5,- en f 2,50, die achtereen volgens ten deel vielen aan Breskens, Zuidzande. Groede en „Nut en Ver maak" te Maldeghem. Het feest, dat veel volk lokte, weird besloten door een concert op de markt door de feestvierende vereeniging. In verband met een in het gebied der Kamer voorgekomen autobusonge val. waarbij aan de politie bij onder zoek bleek dat het cnassis van het voertuig niet aan de gestelde eischen voldeed (de remmen waren niet in orde) werd naar het voorbeeld der Kamer te Hoorn aan den Commissaris der Koningin in Zeeland, onder mede" deeling van het voorgevallene, de vraag onder het oog gebracht, of vooral de keuring van de chassis in deze pro vincie zoo nauwkeurig mogelijk ge schiedt, al stemde de Kamer bij voor baat toe. dat gevallen als het gesigna leerde niet te voorkomen zijn, daar niemand kan garandeeren dat een chas sis dat op het tijdstip der keuring ge heel in orde is, eenigen tijd daarna nog in denzelfden toestand verkeert. „Daarom zijn al onze verwachtingen van onzen zoon. We hebben alles voor hem gedaan wat we konden, om 'nem gereed te maken voor een eerste plaats in de maatschappij. Dat heeft ons veei gekost Lien, want we zijn niet zoo rijk als velen misschien denken en de zorg kwelt ons soms evenzeer als den armsten dorpeling. Doch we 'hebben ons de zwaarste offers getroost, altijd in de hoop, dat Adolf eens een groote rol zou kunnen spelen in de staatkunde van ons vaderland". „Dat is het hoogste ideaal van den jonkheer, mijn echtgenoot, en dat is mijn ideaal ook. Ik ben zoo 'open hartig tegenover je. Uen, omdat ik weet, dat je een verstandig meisje bent en opdat je alles zult weten, om dan voor je zelf te beslissen, of je nog zijn vrouw kunt worden". „Als mijn zoon wil slagen zal hij zich in de noogste kringen moeten bewegen. Hij zal met geleerde, def tige en heel voorname menscnen om gaan en daarbij zal hij een vrouw moe ten hebben, die hem in dit alles steu nen kan en daartoe eenigszins met hem gelijk staat. Want het zijn vrou wen die in veel opzichten 'net welslagen of de mislukking van haar mannen bewerken, Zij werken achter de scuer- op Vrijdag 22 Augustus 1930, om 16 uur. AGENDUM: Opening. Notulen. Ingekomen stukken en mededee- lingen. Voorstel tot verhuren van het huis Glacis 1 aan P. J. Brugge. Voorstel toe aankopp van het levenslang vruchtgebruik van het huis, Boulevard 9 van Adriana van de Luijster-Fenijn, Voorstellen tot aankoop van den grond van verschillende straten en tot ruil van grond. Voorstel tot het geven van namen aan nieuwe straten. Rekening 1929. Begrooting (931. Bezwaarschriften Hondenbelasting. Voorstel tot verleening van een crediet voor het bestraten van Vogelenzang. Benoeming van een lid der Com missie van Toezicht op het Lager Onderwijs en van die tot Wering van Schoolverzuim. Uitgaven in verband met H. M.'s verjaardag. Rondvraag en sluiting. Uit het deswege van Zijne Excel lentie ontvangen antwoord bleek dat aan de keuring der autobussen de meest mogelijke zorg wordt besteed en dat ook op ongeregelde tijden steek proeven worden genomen om na te gaan of deze vervoermiddelen nog in goeden staat verkeeren. De Kamer was hierdoor bevredigd. Met betrekking tot de in werking tredende wijziging der telefoontarieven verzond de Kamer aan het Hoofdb- stuur der Posterijen Telegrafie -en Telefonie een schrijven waarin werd verzocht lo. om ten behoeve van de 'houders men, doch haar invloed is niettemin groot en het succes der mannen is dikwijls in haar hand". ,Hoe is dat mogelijk, mevrouw?" onderbrak Lien. ,lk dacht dat vrou wen zich niet met politiek bemoeiden". „Dat is ook zoo, maar toch oefe nen zij een grooten invloed ten kwade of ten goede uit. Zij moeten belang stellen in zijn werk en om dat tc kunnen moeten zij op de hoogte zijn. Zij moeten hem steunen en aanmoedi gen en hem inspireeren tot volharding. Er zijn vele mannen die door hun vrouwen weerhouden worden om een eervolle en invloedrijke positie in d maatschappij in te nemen, die nooit het openbare terrein betreden omdat hun vrouwen hen te veel binden. Som. is 't de zwakke gezondheid der vrouw die den man aan het nuis kluistert en hem aan de gemeenschap onttrekt maar dikwijls is het ook dat de man niet met zijn vrouw voor den dag kan komen. Want de laatste moet zich weten te bewegen met menschen kun nen omgaan tot de hoogste toe, zij moet ertoe medewerken om anderen gunstig te stemmen voor haar eent- genoot, opdat deze slage. iWordt vetvplgd i

Breskensche Courant | 1930 | | pagina 1