Oost Zeeuwsch-Vlaanderen Transpireerende Week-Menu. School- en Kerknieuws Gewestelijk Nieuws. Mijnheer Pimpel mans en z'n Fordje. Rechtszaken. Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. NIEUWE CIRCUS-SCHOUWBURG GENT. Zondag 17 Augustus. Variété' met medewerking van de troep „Made line", die 3 volle weken een overgroot succes beleefde te Brussel. BIERVLIET. Geslaagd te Utrecht voor de akte L. O. Engelsch Mej-iM. F.Maarleveld te Rotterdam, vroeger onderwijzeres alhier. o OOSTBURG. Benoemd tot tijdelijk leerares aan de R. H. B. alhier, mej. J. W. van Gellicum te Geldermalsen. o ZUIDZANDE. Geslaagd te Utrecht voor het exa men Fransch L. O. de heer P. A. Ocké, alhier. o Belastingvakpersoneel. Men meldt ons: Het Instituut Neerlandia te Arnhem mocht bij de in dit jaar. gehouden examens voor het Belastingvakperso neel een flink succes boeken. Van de 94 curcisten, die deelnamen aan het examen Kommies 1ste klas (Assistent) slaagden en 83, dus onge veer 80 pCt. Een schitterend resul taat dus. Verder slaagden nog 11 cursisten voor Adjunct-Commies, 17 voor Rijksklerk en 2 voor Candidaat- Kommies-Veriflcateur o PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk. Zondag 17 Aug. 1930. Biervliet v 9 30 ds Vrijlandt Breskens v 9.30 u ds Keers Doopbediening. n 1.30 Zondagschool n 5.30 ds Keers Cadzand v 10 u ds Visser Groede v 9.30 ds van Griethuijsen Doopbediening Nieuwvliet v 11 u ds van Griethuijsen Doopbediening. Oostburg v 10 u ds Faber Schoondijke v 10 u ds Huizenga Waterldk. n 2 u ds Huizinga IJzendijke v 10 u ds Castelcin. Ev. Luth. Gem. Groede. vm. 9.30 ds Ouwerkerk. zeer goede piloot, gaf een wenk aan de soldaten om zich plat tegen den grond te leggen om door de vleugels van zijn toestel niet weggemaaid te worden, doch weinigen verstonden zijn teekens. Dit ziende zwenkte de piloot en vloog met zijn toestel tegen den heuvel te pletter, liever dan in de sol daten te moeten neervallen. Men kon nog enkel een vreeselijk verminkt lijk uit de wrakstukken van het vliegtuig halen. De piloot was den heldendood gestorven óm net leven der andere soldaten te redden. Het Koninklijk bezoek aan Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. De Koninklijke familie welke mor gen, Zaterdag, een bezoek aan Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen zal brengen zal reeds hedenavond te Woiiw aankomen en in het salonrijtuig overnachten. Zaterdagmorgen om 8 uur zal de trein met de Koninklijke familie te Vlake aankomen en met de. provinciale boot „Luctor et Emcrgo" van Hans" weert naar Ter Neuzen worden geva ren. waar de boot omstreeks half tien zal aankomen. Dadelijk na aankomst te Ter Neuzen worden de hofauto's bestegen en gere den naar Zuiddorpe, Westdorpe, Sas van Gent- Philippine en Hoek. Alleen te Sas van Gent zullen de vorstelijke personen de auto's verlaten en op het bordes van liet gemeentehuis gaan. In alle andere gemeenten heeft de begroe ting plaats, terwijl de auto's niet wor den verlaten. Te half een komt de Koninklijke familie te Ter Neuzen terug en vertrekt van daar per provinciale boot naar Walzoorden, waar circa half drie voet aan wal wordt gezet. Tijdens de vaalt zal een lunch worden gebruikt, aange boden door de provincie. Van Walzoorden woidt gereden over Kloosterzande, Graauw en Langendam, Clinge ert St. Jansteen naar Hulst. Het geheele gezelscnap zal hier de auto's verlaten en begeeft zich op net stadhuis. Na de begroeting zal de Ko- Aiinklijke familie van liet bordes af den historisCnen optocht gadeslaan. Om 6 uur wordt de gemeente Hulst yerlaten en naar Walzoorden gereden, waar de boot 0111 half zeven zal ver trekken en de Koninklijke familie te Hansweert de boot zal verlaten en naar Vlake zal terugkeeren om van daar met den gewonen sneltrein van 7.34, waaraan liet salonrijtuig zal worden gehaakt, de terugreis te aanvaarden. BRESKENS. Donderdag zijn per Prov. Boot van hier naar Vhssingen vervoerd 2900 passagiers en 71 auto's. Door den harden wind, die Donderdag zijn krachten op de motor- veerboot beproefde, werd het deze des middags haast onmogelijk gemaakt, de haven binnen te loopen. Gelukkig is het personeel goed van zijn taak berekend, waardoor het gevaar niet zoo groot was. Maar ondertusschen is daardoor toch weer de aandacht gevestigd op de noodzakelijkheid om den havenmond zoo spoedig mogelijk te verbreeden. BRESKENS. Burgerlijke stand, Huw.-Voltr. 24 Juli. J. de Kubber, 54 j., wedn. en A. J. Hoogstad, 51 j., weduwe. Geboorten. 13 Juli. Maria Elizabeth, d. van P. F. Ritico en M. M. de Witte. 18, Christiaan Johannis, z. van J. J de Graaf en C. M. de Feijter. 18, Jan Klaas, z. van G. Stolk en E. van Dix- hoorn. 26, Wilhelmina Levina, d. v. B. j. Tas en G. de Jonge. Overlijden. 9 Juli. Andr. Klaassen, 73 j., wedn. van S. C Fenijn. Loop der bevolking. Ingekomen zijn gedurende de maand Juli in deze gemeente. Anna Francina Magdalena Marsille, van Groede naar Dorpsstraat28, gezin Izaak van Haneghem van Groede naar Molenwater, gezin J. F. de Witte van Gent naar Groote Kade 8, J. H. Kra mer Van Kortgene naar Scheldekade, Elizabeth Leurgans van Nieuwvliet naar Dorpsstraate 109, Wed. Beun- Lako van Bergn op Zoom naar Dorpsstraat 109, Sara P. Aalbregtse van 's Gravenhage naar Groote Kade 15, Izaak Verschelling van Rotterdam naar Dorpsstr. 66, Maria Rookus van IJzendijke naar Groote Kade 15, Paul W. van Beveren van Veere naar Dorpsstr. 25, Vertrokken zijn: A J. Donze en J. M van Overbeeke-Lako naar Groede, j. A. Maas naar Amsterdam, S. F. de jonge naar Souburg, M. F. de Kubber en S. J. Bouwens naar Groede, F. v. Dongen naar Terneuzen, G. S. Jansen naar Amsterdam. o SCHOONDUKE. Burgerlijke stand. Huw.-Voltr. 29 Juli. Charles Levi- nus Hermans, 24 j., jm. en Maria Prudentia Delnad, 22 j., jd. Geboorten. 7 Juli. Anna Cornelia, d. van J. J. Steurrijs en J. Triou. 14, Maria janna, d. van A. Ribbe en M. Blondeel. 12. Cornelis z. van J. de Feijter en J. van Hoeve. 16, Izaak Abraham, z. van A. Verkruijsse en T. M. Buijze. 18, Wilhelmina Adriana, Dingena, d. van I. J. de Bruijne en D. B. van der Slikke. Overlijden. 13 Juli. Janneke Ris- seeuw, 75 j., echtg. van A. Haak. 16, Bastiaan Verherbrugge, 70 j„ wedn. van Cornelia Pattist. Loop der bevolking. Ingekomen zijn: D. A. Filibert van Groede, J. M. Jansen van 's Graven hage. Vertrokken zijn: H. Rodts naar Oostburg. M. C. Dhont naar Zuid- zande. F. P. Verduljn haar Dussen, Wed. Tellier naar Oostburg, A. Ver- planke naar Cadzand. o AARDENBURG, Woensdagavond liep het zoontje der Wed. Van L. met een fiets aan de hafld aan de verkeerde zijde van de West straat, toen een motorrijder uit tegen gestelde richting kwam aanrijden, waar door een botsing ontstond. Het jongetje kwam op gevoelige wijze in aanraking met de keien en werd licht gewond bij den heer C. M. v. d. Broecke bin nen gedragen. Behoudens een paar schrammen kwam 'nij met den schrik vrij. o SLUIS. Donderdag 14 Augustus 1930 ken merkte zich door een tweetal ongeval len. Omstreeks 1 uur 's middags voer het stoombootje, dat de vrachtdienst on derhoudt tussc'nen Sluis en Brugge tus- schen Oostkerke en Damme (België) op een plankier, waardoor het bootje ook wegens den hevigen wind. naar één kant overhelde e.i eenige zakken graan in het water terechtkwamen. De stoomboot kapsijsde door die vracht en zonk. De bemanning, die uit twee man personeel en eenige passagiers bestond kwamen met een nat pak en den schrik vrij. Het tweede geval betrof een vreem deling, die bij het uitstijgen uit een touring-car het ongeluk had zijn wan delstok tusschen de beenen te zetten, zoodat hij viel en bovendien nog aange reden werd door de touringcar, welks chauffeur volgens ooggetuigen seinen op de claxon had gegeven. Daar de auto niet hard reed kwam hij er echter, met een paar schrammen af. Dinsdag 2 Sept. zai het Koningmi- neteest in onze gemeente op waardige wijze worden geviei d. De dag zal inzetten met klokgelui en klaroengeschal van den toren, waar na de bevolking met medewerking van de muziekvereenjging Apollo" op de markt volksliederen zai zingen. Nadat vervolgens jongens- en meis- jesspelen zullen zijn uitgevoerd, zal des middags een optocht van versierde Groepen, Auto's, Wagens enz. plaats vinden. Een cinema-uitvoering, zwemwedstrij den in het Kanaal, een Concert door Apollo" op de muziektent en na een groote lichtstoet -om 9,30 des avonds sluit de dag met een zanguitvoering door zangers van Eede op een boot in de Kade. Sluis zal het feest op waardige wijze vieren. o— i WATERLANDKERKJE. Woensdag vergaderde de Raad dezer gemeente, waarbij de heeren Wijffels, Verbrugge en de Feijter af wezig waren. Mededeeling werd gedaan van een Koninklijk Besluit, waarbij volgens art. 13 der Lager-Onderwijswet f32 per jaar en per kind zal moeten betaald worden voor het schoolbezoek naar Oostburg. Afwijzend werd beschikt met 3 tegen 1 stem op een verzoek om gelden uit de Gemeentekas om feest te vieren op 31 Augustus a.s. Van de P. Z. E. M. was bericht ingekomen over de overname van het Electr. net, welk punt echter werd aangehouden. Eveneens werd aangehouden een verzoek van de telefoonhoudster, om verhooging of vergoeding uit de ge meentekas. Besloten werd, de ge meente in de 3e klasse te plaatsen voor de gemeentefondsbelasting en in de 9e klasse voor de Personeele be lasting. De rekening 1929 wees aan de ontvangsten f 19217,34, de uitgaven f 17371,89, goed slot f 1845,45. De begrooting 1931 werd aange boden. Bij den rondvraag vestigde de heer Vermeulen de aandacht van B. en W. op de goten in de kom der gemeente. Ze zullen worden nagezien. o CADZAND. De Raad dezer gemeente kwam Woensdagavond in openbare vergade ring bijeen; met kennisgeving was de heer I. M. .de Bruijne-Van Melle af wezig. Een verzoek om subsidie van de stich ting „Moederheil" te Breda wordt af gewezen, evenals een verzoek om als lid toe te treden tot de Tuchtuni» gevestigd te Utrecht. Het schrijven van de Nederiandsc'he Vereeniging tot bescherming van die ren, om bij verordening maatregelen voor te schrijven ter voorkoming van stalbranden. wordt voor kennisgeving aangenomen. Ten aanzien van het koopen van grond voor den aanleg van een school plein. wordt besloten een begrootitlg te doen opmaken van kosten van plaat sing van een muur inet rasterwerk), dat voor afscheiding zal moeten dienen. De rekening der gezondheidscommis sie voor Oostburg en omstreken over Op het Qrietji 91 Juist toen de auto zich tus schen twee groepen kramen bevond, liet ook meneer z'n ballonnetje glip pen. Hij probeerde het nog te grij pen, maar die beweging werd het reeds zoo zwaar beproefde drietal noodlottig. 1929 wordt goedgekeurd, terwijl de gemeenterekening over 1929 voorloopig vastgesteld wordt met een bedrag van f38000 in ontvang en f34000 in uit gaaf, de rekening van het electriciterts- bedrijf met een cijfer van f 7500 aan baten en lasten. Een suppletoir kohier hondenbelas ting wordt vastgesteld met drie artikels ten bedrage van f 4,50. o HOOFDPLAAT. Woensdagavond 13 Augustus 1930 vergaderde de Raad dezer gemeente. Wordt gelezen een schrijven van net bestuur van den Calamiteuzen Hoofd- plaatpolder waarbij een afschrift van hun bestuursbesluit was gevoegd 'net' welk was goedgekeurd door heeren Gedeputeerde Staten van Zeeland en waarin de Gemeente Hoofdplaat als pachter van liet zoogenaamde poldertje werd aangewezen, die deze gronden dan over zou dragen aan den R.-K. landarbeidersbond Sint Deus Dedit al hier. Alvorens te besluiten, komt in behan deling een verzoek van den adviseur van voornoemden bond, M. C. Geerts uit Hulst om het d.d. 29 (Juli 1.1 genomen raadsbesluit (niet toetreding als middelaar tusschen polder en ge meente) in te trekken en een nieuw jbesluit te nemen waarin de gemeente wel als middelaar wil optreden. Een uitvoerige memorie van toelich ting die duidelijk liet zien welke ver plichtingen de gemeente volgens de landarbeiderswet had te vervullen was daarbij gevoegd. Verder werd er duide lijk in naar voren gebracht de groote voordeelen die de bestaande pachters zouden krijgen indien de gemeente als middelaar wilde optreden. Zij behoefde maar ongeveer 15 ge meten van de ruim 63 gemeten welke het poldertje groot is aan dezen bond af te staan. Bovendien kan door het in pacht nemen der gemeente geen op drijven van huurprijs plaats nebben' De heer Jacobse zegt dat 'hij van meening is dat er van de zijde vair den bond nog geen voldoende gegevens zijn en noemt een thans te nemen besluit te voorbarig. De voorzitter deelt mede dat het polderbestuur binnen een paar dagen vergadering heeft en dan 'net besluit van de gemeente moet hebben. Hij vindt het voorstel zeer bevredi gend en zeer zeker in het algemeen be" lang. Na langdurige bespreking besluit de ;Raad zijn d.d. 19 Juli jil. genomen besluit in te trekken en neemt met 5 tegen 2 stemmen het besluit, pachter van het z.g. poldertje te worden. Tegen stemden de heeren Jacobse en Duincker. Verder wordt gelezen een schrijven van de Nederlandsche vereeniging tot bescherming van dieren te 's-Graveitaa- ge, waarin medewerking verzocht wordt om door desbetreffende gemeentever ordeningen verbeter,ng in den toestand te brengen bij exploitatie van vee. en pluimveegedierte (brand in stallen), het welk v.k. wordt aangenomen. Verder wordt mededeeling gedaan dat bij de behandeling in de vorige vergadering van het conceptbesluit van heeren Ged. Staten van Zeeland betref fende jaarwedderegeling van Burge meesters, secretarissen, ontvangers en Wethouders in Zeeland over 'net hoofd gezien is dat de jaarwedde van den heer Burgemeester weder gelijk wordt ge steld met die van den Secretaris, alzoo een vefhoogiilg voor den Burgemeester van f 270. De Raad gaat hiermede aceoord. Bij de rondvraag wordt op voorstel isdorpsche feest. reed een ijswagen in stukken en kreeg de bus met ijs precies omgekeerd op z'n hoofd, terwijl de wafels en de bekertjes in mevrouw's schoot terecht kwamen! 'De dorpsdiender viel om van den schrik! van den heer Duincker besloten Bord jes te plaatsen aart de ingangen van het dorp en nabij de scholen bestemd voor auto's waarop de woorden .«langzaam rijden" en „langzaam rijden school". De heer Scherbeijn vraagt om in de algemeene politie-verordening op te ne men een verbod om met rijwielen over de voetpaden in de gemeente te rijden. Na eenige bespreking waarbij ook de maximum-snelheid werd aangeroerd werd besloten dit voorstel aan te hou den tot de eerstvolgende vergadering. Daar niemand meer het woord ver langde sloot de voorzitter de vergade ring. POSTERIJEN. Rijkspostspaarbank AARDENBURG. Aan het hulppostkantoor alhier werd in de maand Juli op spaarbankboek jes ingelegd f9977,05 en terugbetaald f8441,61; derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f 1535,44. Het aantal nieuw uitgegeven spaar bankboekjes bedroeg 4. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op staatsschuld boekjes ingeschreven nominaal f1200 en afgeschreven f50; derhalve meer in- dan afgeschreven f 1150. o BRESKENS, Aan het postkantoor alhier werd in de maand Juli op spaarbankboekjes ingelegd f9871,10 en terugbetaald f 10143,62; derhalve minder ingelegd dan terugbetaald f272,52. Het aantal nieuw uitgegeven spaar bankboekjes bedroeg 6. Door tusschenkomst der kantoren werd ter Directie op staatsschuld boekjes ingeschreven nominaal f4800 en afgeschreven f 5700; derhalve min der in- dan afgeschreven f900. Het aantal nieuw uitgegeven staats schuldboekjes bedroeg 2. o OOSTBURG. Aan het postkantoor alhier werd in de maand Juli op spaarbankboekjes ingelegd f5416,58 en terugbetaald f6482,38; derhalve minder ingelegd dan terugbetaald f 1065,80. Het aantal nieuw uitgegeven spaar bankboekjes bedroeg 5 Door tusschenkomst der kantoren werd ter Directie op staatsschuld boekjes ingeschreven nominaal nihil en afgeschreven f 4200; derhalve min der in- dan afgeschreven f4200. oksels en voeten behandele men met Purolpoeder. Dit is het meest afdoende middel daarvoor. Het kost 45 en 60 ct. per bus en is evenals Purol, verkrijgbaar bij Apoth. en. Drogisten. Politierechter te Middelburg. Zitting van Dinsdag 5 Augustus. De volgende zaken werden o, m. behandeld: M. M. E., 19 j., dienstbode te Oostburg, werd verdacht dat zij in d>5 tweede helft van 1929 en de eerste helft van 1930 te Groede en Oost burg heeft weggenomen: 12 suiker lepeltjes, toebehoorende aan A. v. d. V.; een gouden kettinkje en 2 kinder borstrokjes, toebehoorende aan A. D.J 2 zilveren colliers, 1 gouden broche

Breskensche Courant | 1930 | | pagina 2