Weleaswaardiglietl6ii op admi nistratief ca fiscaal lerreia, Oost Zeeuwsch-Vlaanderen Week-Menu School- en Kerknieuws Binnenland. Mijnheer Pimpel mans en z'n Fordje. Provinciaal Nieuws. Gewestelijk Nieuws. NIEUWE CIRCUS-SCHOUWBURG GENT. Zondag 17 Augustus Varióió met medewerking van de troep „Made line", die 3 volle weken een overgroot succes beleefde te Brussel. GROEDE. Verplaatst als hoofd der school in Ned.-Indië de heer W. Risseeuw, vroeger alhier, van Loemadjang naar Sitoebondo. Het toestel lag ondersteboven in het water tusscnen twee eilanden, op ge ringen afstand van het loodsstation Idö den post waar men het eerst de D. 1826 gemist had. Van 'net toestel stak slechts een der drijvers boven water uit. Des middags werd een bergingsvaartuig naai de plaats des onheils gezonden, maar met het liénten van het vliegtuig moest gewacht worden tot eenige deskundigen van het Duitséhe Reichsverkehrsn-.iniste- rium een onderzoek hadden ingesteld. Daar men op de omliggende eilanden geen spoor van de vliegers heeft ge- vonden, neemt men aan, dat zij omge komen zijn. Men denkt dat het vliegtuig Woens dagnacht tijdens nevige regenbuien en in volstrekte duisternis te laag heeft gevlogen en daarbij in het water terecht is gekomen. Misschien was de bestuur der geawongen een nood-daling te ma ken. ook is het mogelijk dat hij, ten einde zich aan de kustlicnten te kunnen oriënteeren laag moc„t vliegen om on der de wolken te komen. De naar alle waarschijnlijkheid omge komen bestuurder, kapitein Eanganke, was reeds voor den oorlog vlieger bij de Duitsche marine, in den oorlog heeft hij als zoodanig dienst gedaan en later is hij bij de Luft-Hansa geko men. Sedert Iret vorige jaar de lijn op Stockholm geopend is heeft hij steeds op dit traject gevlogen. Nader meldt men: Vrijdagmorgen is het verongelukte vliegtuig gelicht. Een der drijvers en de linkervleugel bleken totaal vernield te zijn, ook de romp van het toestel is ernstig beschadigd. De motor en de schroef waren geheel intact. In de cockpit vond men de bovenkleeren van de beide vliegers. Hun lijken heelt men nog niet kunnen vinden. Naar de be schadigingen van het vliegtuig te oor- deelen zou dit in volle vaart in het water gevlogen moéten zijn. De post is naar Vastervik gebracht en zal naar Stockholm teruggezonden word n. Oorlogsherinneringen. Bij gelegenheid van de verjaring van het uitbreken van den oorlog, nennnert de „Vorwiirts" aan de volgende cijfers: 1.808.545 Duitsche soldaten en 14.000 Duitsche koloniale soldaten zijn gesneu veld. 10 millioen soldaten van alle nationali teiten vielen. 900.000 Duitsche soldaten rusten in de begraafplaatsen van zes en twintig landen. In 1929 telde men een 200.000 ver misten. 9.586.000 paarden werden gedood. 4.247.143 Duitschers weiden gewond. 18 millioen menschen van alle na tionaliteiten werden gekwetst. lil Duitschland zijn 800.000 oorlogs slachtoffers heelemaal ten laste van den staat. o frankrijk. De stakingen in het Noorden. Naar Havas uit Rijssel meldt zijn bij den prefect van het Noonder-de- partement onderhandelingen begonnen over een bijlegging van de staking der textielarbeiders. I lierdoor is het gerucht ontstaan dat de volgende week een hervatting van net werk te wachten is. Het aantal stakers bedraagt nog al tijd 93000. Het land zonder werkloozen. Volgens het officieel verslag over den stand der werkloosheid in Frank rijk stonden op 2 Augustus j.l. in Frank rijk als werkloos ingeschreven 817 per sonen waarvan 622 mannen en 195 vrouwen. Sedert 1 Juli j.l. is het aantal werkloozen met 39 verminderd. Van de 817 werkloozen staat het groot ste deel 593i te Parijs ingeschreven, terwijl het gezamenlijk aantal werk loozen van alle andere gemeenten in het Seine-Departement 39 bedraagt. in de periode van 29 Juli tot 2 Aug, is het aantal buitenlandscne werkkrach ten in Frankrijk met 4157 arbeiders toegenomen. ZWEDEN. Ongeregeldheden. Men meldt uit Stockholm: lil Odalcn (Noord-Zweden) is ten gevolge van een arbeidsconflict een zeer gespannen verhouding tusscnen de boe ren en de arbeidersbevolking ontstaan. De boeren maken het onmogelijk dat de arbeiders van levensmiddelen voorzien worden. Eenige honderden boeren be waken de wegen naar de fabrieken en houden wagens en vraéntauto's met levensmiddelen aan. Een enkel voer tuig met levensmiddelen kon, geëscor teerd door een groote troep arbeiders naar een fabriek komen, Er hebben al enkele kloppartijen plaats gehad, maar tot ernstiger is het nog iii(,et gekomen. Op de fabrieken en op het land ligt het werk vrijwel geheel stil. Mond- en klauwzeer en leger- oefeningen. Het bestuur van den Alg. Ned. Zui velbond heeft zich tot den miniister van defensie gewend met een adres, waarin ernstige ongerustheid wordt ge uit over de komende groote leger- oefeningen, welke dit jaar op de Ve- luwe zullen worden gehouden. Hierbij toch, zoo wordt gezegd, zullen de man schappen. komende uit verscnillende deelen des lands, in aanraking komen met besmette hoeven en weilanden en zoodoende de besmetting niet alleen overbrengen op onbesmette perceelen in de omgeving der oeiening, doch deze ook na den afloop daarvan weder naar streken van ons land nemen, waar men lot nog toe vrij van het mond- |tn klauwzeer bleef. Aangezien aan de verbreiding van het mond- en klauwzeer groote eco nomische nadeelen verbonden zijn. het geen ons allen den plicht oplegt, deze zooveel mogelijk tegen te gaan, nemen wij beleefd de vrijheid u te verzoeken, hieraan nrede te werken, door de groot|e legermanoeuvres dit jaar niet te doen hóuden, aldus nét adres. Indien de minister hiertoe wilde be sluiten, zou zij den boerenstand in be langrijke mate aan haar verpliénten. Een afschrift van dit sCnrijven is aan den minister van binnenlandsche zaken en landbouw gezonden. De hettr Braat vraagt stopzetting. Het Tweede Kamerlid Braat heeft den minister van binnenlandsche zaken en landbouw gevraagd Is de minister bereid te overwegen' ter bescherming van den Nederland- schén landbouw, om den invoer van gerst en rogge uit Rusland en van tarwe uit Argentinië stop te zet ten, omdat wij met die landen toch geen noemenswaardige andere handels relaties hebben en Rusland zelfs wei gert om destijds geleende gelden te erkennen, en wil de minister mogelijk onoverkomelijke bezwaren van dien maatregel aan de Kamer meedeelen Het Nederlandsch eskader te Antwerpen. -De burgemeester van Antwerpen heeft 'het volgende telegram van vice admiraal Quant ontvangen: „Betuig U nogmaals hartelijk dank voor de spontane gastvrijheid welke door uwe stad aan mij. mijn officieren en de overige opvarenden van het Ne- derlandsche eskader werd verleend. Het waren voor ons onvergetelijke dagen vol aangename herinneringen van gulle hartelijkneid". Wijziging ongevallenwet- Het ligt in het voornemen van de regeering. dat wijziging van de Onge vallenwet 1921 en de land- en tuin- bouwongevallenwet 1922 strekkende tot verhooging van 'net bedrag der tijde lijke uitkeeringen van 70 pCt. tot 80 pCt. van het dagloon, in werking te doen treden op 16 Augustus a.s. Over het invullen van het Aan giftebiljet Inkomstenbelasting. A XI.) Wij zijn bêzig met de bespreking van de vraag wat in minderfng van de on zuivere opbrengst van een bron van inkomen mag wordéft gebracht. Uitvoerig stonden wij stil bij de afschrijvingen in 't algemeen en bij die op gebouwen in het bijzonder. De lezer zou den indruk kunnen krijgen, zoolang stonden wij stil bij de afschrijving op gebouwen, dat er al leen. op gebouwen mag worden afge schreven. De lezer echter, die de artikelen met aandacht 'heeft gevolgd, weet wel beter. Er mag worden afgeschreven op be drijfsmiddelen. Onder bedrijfsmiddelen valt alles wat het algemeen spraakgebruik tot be drijfsmiddelen rekent. Alle zaken dus die in een bedrijf of in een onderneming worden gebrui|kt. In verband met den korteren levens duur, gevolg van grootere slijtage, wijkt het percentage dat op deze be drijfsmiddelen mag worden afgeschre ven, aanmerkelijk af van dab hetwelk bij gebouwen toepassing vindt. Wij zagen, dat het percentage bij gebouwen bedraagt 1 a 2 pCt. van de boekwaarde en dat alleen op het zaakgedeelte (wanneer een pand ook voor niet-zakelijke doeleinden wordt ge bruikt) mag worden afgeschreven. Van den levensduur hangt het per centage van afschrijving af. Gaat b.v. een machine 5 jaren mee, dan kan men 20 pCt. per jaar van de aanschafwaarde afsdnrijven; is de levensduur van de machine 10 jaar dan 10 pCt. Vaste afschrijvingspercentages kun nen wij niet mededeelen; om de een voudige reden, dat jd eze niet bestaan. Gewoonlijk schrijft men op maénines en gereedschappen af, 8, 10 en 12 pCt. per jaar van |de boekwaarde. Hoogere afschrijvingspercentages kun nen echter gemotiveerd zijn. Zelfs kunnen er omstandigheden zijn die afschrijving van een maénine in één jaar wettigen. Verwezen moge worden naar een arrest van den Hoogen Raad B. 3598. Op grond van dit arrest mag een machine, die ten gebruike van net be drijf is aangeschaft, maar daarvoor al dadelijk na de aanschaffing ten eenen' male onbruikbaar is gebleken, volgens goed koopinansgebruik worden afgfi" schreven. Op Auto's is men gewoon ieder jaar 20 a 25 pCt. van de aanschafwaarde af te schrijvenmen sénat de levens duur van de auto- dus op 4 a 5 jaren. Een autobusdienstondernemer. die in het belang van zijn onderneming ge woon is ,met zijn tijd mee te gaan" en te dien einde steeds de nieuwste modellen bussen in exploitatie brengt, zal zelfs meer dan 20 a 25 pCt. mogen afschrijven. Immers al moge een autobus twee a drie jaren nog 'in bedrijf kunnen worden gehouden, in het bedrijf van dien vooruitstrevenden autobusdienst ondernemer niet. Het model is ver ouderd. De oude bus wordt verkocht en een nieuwe aangeschaft. Wat de autobus bij verkoop minder opbrengt dan de kostprijs is voor dien ondernemer een bedrijfsverlies en dit verlies zal hij over den tijd, dat de bus in exploitatie was, mogen ver- deelen. Een afschrijving, die in dit verband ook moet worden genoemd, is de af schrijving op sénuldvorderingen. Opgemerkt dient echter, dat de schuldvordering, waarop wordt afge" schreven, alleen mag betreffen een schuldvordering in bedrijf of beroep. Bijvoorbeeld. A. is winkelier. Hij leent uit zijn privé-middelen (zijn spaar pot") f 10.000,- aan B. B. gaat fail liet. Er wordt 20 pCt. uitgekeerd. A. mag evenwel niet afschrijven op deze vordering ten laste van zijn zaak. Die f8.000,- is kapitaalsverlies, geen be drijfsverlies. Maar: A. leverde aan B. (een gere gelde klant van A.) op verschillende tijdstippen goederen. Op 1 Januari 1930 heeft A. f 5-000,- te vorderen. B. betaalt slecht, bovendien doen ge ruchten de ronde, dat B. ,,er niet zoo goed voor staat". A. vreest, dat in de toekomst de post niet voor het geheele bedrag in vorderbaar is. Teneinde zich niet rijk te rekenen, neemt A. de vordering op B. die f 5.000,- groot is, voor f 4.000,- op. A. schrijft dus f 1.000.- af. Dat mag. Die f 1.000,- komen ten laste van de zaak. Die f 1.000,- is be drijfsverlies. Een jaar later. B. is niet failliet gegaan. Maar zijn faillissement is iederen dag te verwachten. Hij heeft reeds getracht een verge lijk met zijn crediteuren te treffen. A. neemt de vordering, die groot is f 5.000,- en op 1 januari 1930 voor f4.000,- werd opgenomen, thans op voor if 1.000)-. ,,Als B» failliet gaat denkt A., komt er altijd nog wel 20 pCt. uit". A, schrijft dus thans af f3.0()0,> Öok deze afschrijving ten laste van het bedrijf is geoorloofd. Op het Grietjesdorpsche feest. 89. Maar het werd gauw rond ver teld, wat 'n goeie man die Meneer Pimpelmans was. En weldra hadden ze de heele Grietjesdorpsche jeugd achter zich, om het hardst brullend: „Meneer Pimpelmans, geef ons een pepermuntstok!" 90. Woedend renden ze naar de auto en gingen er full-speed van door. Mevrouw en Betje joegen de jon gens die aan de auto hingen op de vlucht. Maar daardoor verloren ze d'r ballonnetjeach, ach, wat 'n narigheid 1 Eervol ontslag. Bij Kon. besluit is op zijn verzoek eervol ontslagen met 1 September J. Welleman als burgemeester van Krab- bendijke. Met een mes bedreigd. In een volkslogement te Middelburg heeft zekere de M. de eigenares met een groot mes bedreigd, doch door afweren alleen haar handen verwond. De man is aangehouden, doch na op gemaakt proces-verbaal weder op vrije voeten gesteld. TERNEUZEN- ',tWas Donderdagnacht weer eens een lichtloozen nacht schrijft de Te.n. Crt.. zoo'n nacht waarin volgens den kalender der Firma Samson de maan schijnt, en die dan door de gemeente besturen wordt benut voor besparing op de electrische stroom-rekening. doén waarin het. vooral in weersgesteldneden zooals we dezen zomer beleven, dikwijls zoo donker is, dat men, genoodzaakt op straat te passeeren. geen hand voor de oogen ziet en zich slecnts met moei te kan oriënteeren. Zoo'n nacht hebben dieven vermoe delijk als uitgezocht besénouwd voor hun onguur bedrijf. De voorraad siga ren en sigaretten van goede merken, benevens den vermoedelijke^ inhoud der toonbanklade van den winkelier Simons-van der Peijl. wonende op den hoek der Donze-Visscnerstraat bij de Vlooswijkstraat, hebben naar 'net schijnt de begeerte van langvingers opgewekt Althans, toen onder den morgen om streeks half vier de agenten Verbiezen en Bierens alhier passeerden, zagen zij dat de deur open stond en de ruit was ingedrukt. Zij wekten de bewoners, die daarop een onderzoek instelden waarbij werd geconstateerd dat de onbekende be zoekers de toonbankadle, waarin een bedrag van omstreeks f10 hadden ge leegd en een partij sigaretten van ver schillende merken hadden meegenomen. De daad schijnt wel goed voorbereid te zijn, aangezien ter plaatse gevonden weiden zakdoeken gevuld met klei» welk materiaal is gebruikt om de ruit vóór het indrukken in te smeeren. om het gerinkel bij 'net vallen der stukken te voorkomen. Natuurlijk wordt vanwege de politie een onderzoek ingesteld naar de daders van dit bedrijf. o zaamslag. Een jong paartje, dat in den omtrek alhier een 'Fietstochtje had gemaakt, ging in de dorpsstraat te Axel een winkel binnen om nog eenige inkoo- ken te doen. Hun fietsen lieten ze voor het winkelraam staan. Groot was hun verbazing, toen ze buiten komende, bemerkten, dat de rijwielen verdwenen waren, meldt ,,de Courant". Van het geval werd aangifte gedaan bij de politie. Spoedig bleek, dat kort na het verdwijnen der fietsen een twee tal verdacht uitziende personen in snelle vaart het dorp 'had verlaten, en in de richting van de grens reed. Vermoede lijk waren dit de daders; deze personen hadden reeds den geheelen dag iin de omgeving rondgeloopen. naar hun handelingen te oordeelen met minder goede bedoelingen, o BRESKENS. Zaterdag 9 Augustus had de op 12 Juli uitgestelde demonstratie der Vlissingsche Reddingsbridage plaats in de nieuwe haven al'nier. Had het weer zien te voren gedurig van zijn slechtste zijde doen zien nei scheen voor dezen dag een Uitzonde ring te willen maken. De zon vertoonde zich een groot deel van den dag. zoo* dat men werkelijk kon meenen dat hei zomer was. t De middagboot die de V. R. Bj zou brengen, was wel een half uur te laat, zoodat den deelnemers niet veel tijd meer restte zich gereed te maken. Nadat de gasten aan de boot ver welkomd waren door het bestuur der V.V.V. waarbij zich ook onzen burge meester met zijn echtgenoote bevon den, begaf men zich vooraf gegaan door de muziekvereenigi'ng „Uit het Volk. voor het Volk" al',lier, naar hotel Adriaansen. waar nader kennis werd gemaakt en een verfrissching aangebo den werd. Ondertusschen had een groote me- nigte kijklustigen zich om den 'naven geschaard. Van alle plaatsen uit den omtrek waren ze gekomen, om deze nieuwigheid voor Z.-Vlaanderen bij te wonen, zoodat de 2000 ver overschreden werd. Voorafgegaan door de muziekver- eeniging trokken de deelnemers weer naar de Haven terug, waar het terrein door bemiddeling der V.V.V. met vlag gen was getooid en waar bovendien op den visscherssteiger voor zitplaatsen was gezorgd. Alvorens met de demonstratie werd begonnen, betuigde de voorzitter van de V.R.B. dr. Staverman, zijn er kentelijkheid voor de warme, blijde ontvangst der brigade bereid door Bres- kens, dat spreker een zuster noemt van Vlissingen. omdat zij een gemeenschap pelijke moeder de Schelde neb ben. Met een enkel woord verklaart hij 'het ontstaan van de vrijwillige red dingsbrigades in ons waterland, waar vóór het aanwezig zijn van deze ver- eenigingen jaarlijks 1000 verdriinkings- gevallen voorkwamen, wat thans ge reduceerd is tot 800. Het doel van de reddingsbrigades is te bereiken, dat iedereen leert zwemmen en dus zich zelf in tijden van gevaar zwemmend kan redden. Aan het sportieve element is alzoo het practische vastgekoppeld. Dit principe propageeren de brigades in de eerste plaats. Het doel van de briga des reikt echter verder. Dc leden ervan stellen zich in dienst van de menséh- heid, geheel vrijwillig. Zij bekwamen zich in 'het redden van drenkelijnger, en gaan daarbij systematisch en weten schappelijk te werk. opdat het succes zoo hoog mogelijk kan worden opge voerd. Dat kennis van kunstmatige ademhaling enz. hiermede ten nauwste samenhangt ligt voor de hand. doch ook dit medische gedeelte wordt in de brigades onderricht door een dokter. Spreker hoopte dat de demonstratie er toe mocht leiden, dat ook te Bres- kens tot de oprichting van een brigade werd besloten, waartoe hij bij voorbaat alle hulp, steun en voorliénting toe zegde. De demonstratie werd geleid door Mevr. Termeulen—Kampman en den heer P. J. Gillissen Sr.. die vanaf een vlot op uitstekende wijze alles regelden. De verschillende nummers Werden dan ook rustig en kalm afgewerkt. Het programma opende met „pop- duiken". Een pop van ongeveer 65 K.G, werd 5 M. onder water gebracht en door verschillende dames en heeren

Breskensche Courant | 1930 | | pagina 2