Breskensche Courant m Het geheim derVisschershut Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Uit het Jaarverslag van de Kamer van Koophandel, Buitenland. FEUILLETON 39ste Jaargang Woensdag 13 Augustus 1930 Nummer 3554 ABONNEMENT: per kwartaal f 1,25: builen Breskens 1,40. Buitenland 6,50 per jaar. Zondagsblad per kwar taal j 0,65; en buiten Breskens f 0,725Bui tenland f 3,50 per jaar. Verschijnt: - iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND Advertentiën worden aangenomen tot uiterlijk 1 uur nam. Uitgave: J. C. LE BLEU, Dorpsstraat 35, BRESKENS Tel. 21 Postrekemnr T0179 ADVERTENTIËN: van 1 5 regels f 0,75; iedere regel meer 15 ent. Ingez. mededeelingen 30 cent per regel. Handelsadocrtcntièn bij regelabonnement groote kortingTarief op aan vraag verkrijgbaar. GRATIS verzekering voor de gulden bij levens- f8^ bij dood py gld bij ver- f f~\ bij ver- /4 bij ver- gld bij ver- 1Sfd bij verlies abonncs tegen ongelukken, en Zl II I lange ongeschikt- 11 II I door lies van een J[ ^es oan «n jlL f lies van een j lies van een l(/ van e^en wel voor de volgende bedragen: hcid tot werken een ongeluk hand of voet oog duim wijsvinger anderen vinger De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Gravenhage. In de Kamer kwam ter sprake de postverzending tusschen Zeeuwsch- Vlaanderen en het overig deel van Ne derland, benoorden de Schelde. Door de excentrische ligging en de scheiding door de Schelde aangezien de veer diensten niet zoo laat varen als op het vaste land de treinen rijden spreekt het van zelf. dat de postzendingen, later ontvangen worden dan in het centrum des lands. De laatste postzendingen die des avonds in Zeeuwsch-tVlaanderen arri- veeren en in verschillende plaatsen nog besteld worden zijn die welke b.v. verzonden worden met den uit Amster dam te 14,45 vertrekkenden trein. De postzendingen die van daar wor den verzonden te 15,54 berfeiken den- zelfden dag nog 2 kantoren in Ooste lijk Zeeuwsch-Vlaanderen en worden den volgenden dag in de eerste be stelling opgenomen. Dit laatste is. ook het geval in Westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen, waar de eerste bestelling verschillende postkantoren echter be trekkelijk laat in den morgen verlaat. In deze laatste zijn ook begrepen de postzendingen die van uit Amster dam te 19.45 worden verzonden, en tusschen Roosendaal-Vlissingen worden vervoerd met trein 220. welke de post verzendingen uit de verschillende ril lingen daar aangevoerd verder trans porteert naar Vlissingen, waar de de- peches voor Zeeuwsc'n-Vlaanderen over nachten. Met uitzondering van Ter Neuzen waarop reeds van uit Vlissingen een bootdienst was ingelegd, bereikte in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen die laat ste postzending de geadresseerden pas in de tweede bestelling. Vóór den oorlog werd ook die laatste zending reeds in de eerste bestelling opgenomen, doch bereikte toen Ooste lijk Zeeuwsch-Vlaanderen via België. Sinds Augustus 1914 werd de toezen ding uitsluitend over Nederlandsch ge bied geleid. De strenge vorst, gepaard met zware ijsgang op de Wester-Schelde stelde de bediening der bootdiensten faculta tief. Dit was aanleiding dat door het Hoofdbestuur der Posterijen maatrege len werden getroffen voor het verzen den der post via België. Hierbij bleek, dat met name te Sas van Oent en Hulst een voornaam deel der postzendingen vroeger werd ont vangen dan onder de normale omstan digheden. Als gevolg 'hiervan gingen na het intreden van de norihale omstan digheden stemmen op. om die wijze van verzending te bestendigen, waarte gen echter bij het Hoofdbestuur der Posterijen bezwaren bestonden, zoolang nog andere wegen tot het bereiken van het beoogde doel open stonden. De mededeeling van de bestaande wenschen aan de administratie der pos terijen hadden tot gevolg ondernande- lihgen met Gedeputeerde Staten van Zeeland, als beheerders van den Pro vincialen Stoombootdienst. Het resul taat was dat door vervroeging van de eerste vaart van Vlissingen naar Ter Neuzen waardoor aansluiting werd ver kregen op den eersten trein naar Sas van Gent de des nachts te Vlissingen aangebrachte post ook kan worden op genomen in de eerste bestelling \te Sas van Gent en door het inleggen van een vroegen dienst van Hansweert naar Walsoorden de gelijke postzen dingen ook kunnen worden opgenomen in de eerste bestelling te Hulst. Dit beteékent een grooten vooruit gang voor het postverkeer. Aan het eind des jaars werd door de administratie der posterijen een on derzoek ingesteld naar de mogelijkheid en wenschelijkheid voor een vervroegde eerste bestelling in de gemeenten van het Westelijk deel. Aangezien de ge" wone verkeersmiddelen van uit Bres kens geen diensten hebben ingericht op de eerste uit Vlissingen te 6,20 aan komende boot zou voor hët transpört naar de binnenwaarts gelegen plaatsen het i nstellen van autodiensten nood zakelijk zijn. Van een resultaat van dit onderzoek is nog geen bericht ontvangen. De kennisneming van het door de afgevaardigden die namens de Kamer hebben bijgewoond de door den Di recteur-Generaal der Posterijen. Tele grafie en Telefonie belegde vergade ring, waarin mededeelingen werden ge daan omtrent de reorganisatie van het bedrijf der telefoon en de herziening van hét tarief en de daarop gevolgde besprekingen, gaven de Kamer aan leiding aan het Hoofdbestuur der Poste rijen, Telegrafie en Telefonie het vol gende schrijven te ridnten: „De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen heeft de eer hierbij te Uwer kennis te bren gen, dat door haar met belangstelling is kennis genomen van de in de bijeen komst op 7 dezer in de Tuinzaal van het Koninklijk Zoölogisch Botanisch innemende lieftalligheid, gepaard gaan de met een echt vrouwelijke slimheid, te ontplooien en daarmee haar doel te bereiken, waar mannelijke kracht en geestelijk overwicht niets zouden ver mogen. Toen de jonkvrouw zich omwendde naar haar zoon. lag er een glimlach op haar gelaat. „Kom Adolf," begon zij op moederlijken geheel anderen toon dan straks, ,,laat ons over deze zaak niet twisten. Als jij op Lifen vLuca verliefd bent," ging zij voort, en het was alsof even een spottend lachje om haar lippen krulde, „welnu daar kan niemand wat aan doen. Maar je móet begrijpen, dat zulk een onverwach te tijding mij ten hoogstie verbaasd heeft. Ik beloof je- dat ik morgen vroeg met Lien zal spreken. Is dat goed „Nu is U weer mijn lief, goed moedertje," juichte de jonge man, ter wijl hij van blijdschap zijn moeder in zijn armen sloot. „U zult vriendelijk zijn tegen Lien, niet Waar Zij heeft het zoo moeilijk 1" „Zeker, mijn jongen, als ik zelf niet kan gaan, zal ik haar eert ultnoo- diglng sturen, die haar dadelijk op het kasteel zal brengen. Maar ga nü srtel, A'golf, Ik zou voor geen ding ter wereld willen, dat je je vader teleurstelde, Ik Genootschap van uwentwege door de heeren Claesen en Warning gegeven uiteenzettingen en beschouwingen om trent de voorgenomen tariefswijziginlg en technische veranderingen in het te lefonisch bedrijf, en de daardoor ge opende vooruitzichten met betrekking tot het interlokaal districtsverkeer, als mede van de door U gedane mede deelingen. Voor het districtsverkeer zal dit ongetjeijfdd een grooten vooruit gang heteekenen. De Kamer heeft daardoor evenwel niet de overtuiging gekregen dat daar voor noodzakelijk is de invoering van het voorgestelde gesprekkentarief. Er moet riiet over het 'hoofd worden gezien, dat ook vele abonné's een tele foonaansluiting nemen niet met het oog op het interlokaal spreken. doCh om plaatselijk op te roepen of opgeroepen te kunnen worden. De ervaring van vroegere jaren heeft de Kamer over tuigd. dat een gesprekken-tarief be lemmerend op het lokaaltelefonisch ver keer werkt, en daardoor veel van de waarde en het gemak dat de telefoon thans biedt zou te loor gaan. De Kamer moet dus haar advies dd. 26 November 1928. no. 1711, sub I handhaven en zich verklaren tegen invoering van het voorgestelde gesprek" ken-tarief op de in genoemd advies aangevoerde gronden". Met zeer grootë verwondering nam de Kamer kennis van hetgeen door den Minister van Binnenlandsehe Za ken en Landbouw was geschreven ih zijn Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer betreffende zijn begrooting voor 1929, dat hij n.l. alles gedaan had wat in zijn vermogen lag om werkverschaffing en tuinbouw in Zeeuwsch-tVlaanderen te bevorderen. Op grond van hare ervaring en in verschillende riCntingen aangewende vergeefschè beroepen op Regeerings- tusschenkomst. heerscht. daaromtrent bij de Kamer een geheel van die mede deeling afwijkende meening. Aan het Bureau werd op grond daar van verzocht pogingen aan te wenden om zich te gelegenertijd met dezen bewindsman nader iin verbinding te stel len. ter bespreking van dat standpunt. De wisseling van Ministers en vooral de niet voorziene groote verruipiing der werkgelegenheid in net gebied- der Kamer, die het economisCn beed der streek voorloopig geheel wijzigde, wa ren oorzaak, dat dit nader contact nog niet is gezocht. o ben zoo ongerust". „Ik vlieg al, moeder,'' riep de jonker, bij wien alle zorgen gevloden schenen. „Gij zult Lien wel verklaren de reden van mijn afwezigheid. Ik hoop dat ik morgenavond weer terug kan zijn. Ik vertrouw, dat U Lien hier zult houden, want 'net leven met die vrouw is ondragelijk voor haar". Mevrouw Grafhorst scneen een oogen- bllk te aarzelen met haar antwoord. Dan zeide zijHet is onbegrijpelijk, Meer dan 20 jaar heeft de sCnippers- vrouw haar liefgehad als haar eigen kind en nu plotseling die verandering. Maar het is goed. Ik zal Lien hter houden als 'zij wfl. De laatste woorden werden half ter zijde uitgesproken, doch ze hadden een diepe beteekenis en waren bedoeld als een motief om later de verantwoorde lijkheid van 'haar schouders af te wente len. Want toen mevrouw Grafhorst op het verzoek van haar zoon inging, had zij reeds een heel plan beraamd hoe zij met het vissciiersmeisje zou hande len. een plam waarvan zij hoopte, dat het de vereSniging van naar zoon en Luca's dochter Zou verhinderen. Doch de jonker ih Zijh opgetogenheid vflttè den zin dezer laatste woorden niet en datht geenszins aan bijbedoelingen. Hij maakte zich 'haastig gereed tot het AMERIKA. De droogte. Zondag heeft men alom in de Ver- eenigde Staten in de kerken om regen gebeden. Ten einde over geld te beschikken voor het nemen van maatregelen tot leniging van den nood door droogte en hitte gescnapen. zal de regeering op verschillende diensten besparingen nastreven. De marine zal de gebruike lijke kruiser-vaarten aanmerkelijk in krimpen. De marinewerf op Key-West wordt tijdelijk gesloten. De slagschepen Utah, Florida en Wyoming worden bui ten dienst gesteld zelfs nog voor het verdrag van Londen van kracht 'zal zijn. Voorts worden tal van verouderde kruisers en torpedojagers spoedig ge sloopt. Daar de werf op Key West slechts betrekkelijk weinig arbeiders aan het werk had. zal de sluiting der werf geen beteekenis hebben voor den stand der werkloosheid. Met de opge somde maatregelen hoopt men alleen al bij de marine 10.000.000 dollar te kunnen overhouden. De hittegolf in Amerika. De hittegolf in de Ver. Staten duurt onverminderd voort. Zaterdag" bedroeg de gemiddelde dagtemperatuur 47 gr. In de groote steden hadden de bewoners in de schaduw een tempe ratuur van 50 gr. C. (122 gr. Fahren heit) te verduren. Hoewel dehitte ■reeds eenige weken aanhoudt, wijzen de weerberichten voorloopig nog niet op een kentering. Voor den landbouw groeit de hitfte uit tot een ca tastrophe. Naar raming zijn meer dan een millioen Amerikaansche families door de droogte ernstig benadeeld. De schade aan den oogst wordt reeds thans op rond 1 milliard dollar gesdnatf. Teneinde den landbouw ter zijde te staan heeft de staatscommissie voor handel te Wasnington goed gevonden dat de spoorwegmaatschappijen de vrachtprijzen voor veevoeder en water verlagen. o BELGIE- De Nederlandsche inwoners van Antwerpen- Volgens de jongste bevolkingssta tistiek woonden op 1 Juli 1930 té Antwerpen (stad) 9740 Nederlanders. In de voorsteden wonen er zeker nog tweemaal zooveel. In totaal verblijven vertrek en was tien minuten later op weg naar Amsterdam. o HOOFDSTUK XI. Een moedig besluit. Na een onrustigen nacht ontwaakte Lien reeds vroeg in den morgen. Na zich gekleed te nebben, maakte zij hei vuur aan, zette thee en bewoog zien daarbij bijna geruischloos door net huis, in haar bezorgdneid om haar moeder niet te wekken. Toen Hanna opstond wachtte Lien haar reeds met het ontbijt. I Met een stuggen groet schikte de schippersvrouw aan en zwijgend begon nen beiden te eten. Om de drukkende stilte te verbreken zei Lien„Hebt U gehoord hoe vannacht de wind ge raasd heeft? Het was erg ruw weer. Ik hoop het beste voor vader en Wil lem", i „Ik heb niets gehoord," was het korte bescheid. „Als ik in bed lig slaap ik". En verder bleef het stilt Het dankgebed van Hantta na het eten was langer dan gewoonlijk. Het Was meer éen vragen dan een danken. Zij bad voor de mannen in gevaar op zei, voor dt vrouwen in kinderen in te Antwerpen (stad) op een bevolking van 302.000 inwoners 26,798 buiten landers boven de vijftien jaar. o CHINA. De toestand. De National City Bank te Hankau heeft een schrijven ontvangen van het commando der oprukkende communis tische troepen, waarin een bedrag van 100.000 dollar gevraagd wordt De com munisten dreigen de stad te zullen binnenrukken wanneer zij het genoemd bedrag niet krijgen. In het gebouw der electrische werken te Hankau zijn eenige communisten gearresteerd, die er van verdacht werden een aanslag te willen doen op het electriciéeits- en telefoonnet. Bij de gendarmerie en in het miTitaire garnizoen te Hankau ont stond een muiterij die echter spoedig onderdrukt kon worden. Men acht de positie van de stad uiterst critiek. Een officieel communiqué maakt melding van nieuwe successen der regeeritngs- troepen bij Tsjangsja. Te Hankau hecht men echter niet veel waarde meer aan de regeeringsberichten. Men gelooft de regeeringsberichten niet en acht den toestand van Tsjansja zeer gevaar lijk, zoo niet hopeloos. o— DU1TSCHLAND. Postvliegtuig verongelukt. Woensdagnacht is een postvliegtuig van de Luft-Hansa, de D 1826, vlie gende op het traject Stockholm—Strals- uitd aan de Oostzee-kust bij Vastervik verongelukt, waarbij vermoedelijk de belde inzittenden, de bestuurder kapi tein William Langanke en de waar nemers-marconist Lindemann, omge komen zijn. Het vliegtuig, een Junkers W 33 vertrok Woensdagavond om 11 uur met 25 K.G. post waaronder 114 aange- tefekende stukken van de Stockholmsdhe vlieghaven. Tot 12 uur 'nad men radio- telegrafische verbinding met het vlieg tuig, daarna kon men deze niet meer tot stana orengen en toen bleek dat het toestel versdhillende posten langs de Zweedsche Oostzeekust niet gepas seerd was, werd sergeant Nilsson van Aèrotransport op onderzoek uitgezon den. Tegen den morgen riep men ook de hulp van de marine in en spoedig waren tien machines aan net speuren naar de D. 1826. Later namen ook en kele vliegtuigen van de Lufthansa aan de nasporingen deel. Pas Donderdagmiddag vond sergeant Nilsson de verongelukte vliegmachine. i het dorp, voor den Koning en voor allen die in hoogneid gezeten war uil, maar zij bad het allermeest voor „wij". Het was duidelijk dat met „wij" eigen lijk alleen Lien bedoekt werd, ivoor wie God's genade gevraagd werd om haar oogen te verlichten, haar tot ge' hoorzaamheid te leiden, en te helpen rechte paden te bewandelen. Hanna was een vrouw van streng godsdienstigen aard. doch die al te zeer aan vormen hechtte en daardoor een sprekende tegenstelling was met den schipper, die een levenden gods dienst bezat. Van dat levend en op recht geloof was bij Hanna niets te bespeuren. Ware het anders geweest, dan zou zij niet het groote bedrog hebben kunnen plegen dat zij twintig jaar geleden gedaan 'h ad. en dat ook vdor haar zelf een bron zou worden van veel verdriet. In haaf eigengerechtigde bekrompen gedachte hield zij Lien voor een ver doold meisje, dat met strengen arm terecht gebracht moest worden. Daarbij was zij nu eenmaal een forsche natuur, die van geen plooien of schikken- wist en zelfs in haar liefde was zij hard. ;-jL' pcotdi vwtifldq 20 Haar gelaat was koud en streng en achter het lelie-blanke voorhoofd, dat nog door geen enkelen rimpel door groefd was, woedde een storm van gedachten. Het kwam jonker Adolf voor, dat hij zijn lieve, zachte, goede moeder nog nooit zóó groot en ont zagwekkend gezien had. Er verliep een poos van stilte vóórdat de jonxvrouw antwoordde, maar in de ze oogenblikken gingen er zeer vele gedachten door haar brein. Zij be greep. dat haar zoon onverzettelijk was en dat hij doen zou wat hij zich voor genomen had. trots alle tegenstand; dat was een eigenschap, die in eiken Grafhorst gevonden werd. Met krachti ge mmdelen met geweld was hier niets te bereiken, dat voelde zij en dat lag ook heelemaal niet op haar weg. Maar er was een ander middel om haar 'halsstarrigen zoon te overreden, een middel dat binnen haar bereik lag. Het is een bijzondere macht der vrouw om daar, waar haaf zedelijke krachten tl kort schieten, een zekert gave van

Breskensche Courant | 1930 | | pagina 1