Breskensche Courant Het geheim der Visschershut. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Raadsvergadering te Aardenburg. FEUILLETON toonde een uitdrukking van ongerust- 39ste jaargang Woensdag 6 Augustus 1930 Nummer 3552 ABONNEMENT: per kwartaal 1,25 buiten Breskens 1,40. Buitenland 6,50 per jaar. Zondagsblad per kwar taal f 0,65en buiten Breskens 0,725. Bui tenland 3,50 per jaar. Verschijnt: iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND - Advertentiën worden aangenomen tot uiterlijk 1 uur nam. Uitgave: J. C. LE BLEU, Dorpsstraat 35, BRESKENS Tel. 21 Postrekening 70179 ADVERTENTIËN: van 5 regels f 0,75; iedere regel meer 15 ent. Ingez. mededeelingen 30 cent per regel. Handelsadüertenliën bij regelabonnement- groole kortingTarief op aan vraag verkrijgbaar. GRATIS verzekering voor de Su^en bij levens- 1bij dood r^r gld bij ver- r* f~\ bij ver- A /^i bij ver- s* gld bij ver- fSM bij verlies abonné s tegen ongelukken, en StJfJ lange ongeschikt- JIJiJ door lies van een j(',cs üan een d*L 1 lies van een J lies van een jij van eiken wel voor de volgende bedragen: heid tot werken Vx een ongC/uJf hond of voet oog duim wijsvinger anderen vinger r» t De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Gravenhage. v. Vervolg. Pensioen grondslag Geneesheer van het Burger-Gasthuis. De VOORZ.: De Pensioenraad heeft reeds meerdere malen gecorrespondeerd over den pensioengrondslag van den Geneesheer van het Burger-Gasthuis, die de laatste maal in een gecombineer de vergadering van den Raad en Re genten van het Burger-Gasthuis is vastgesteld op f 1850. De Pensioenraad is de meening toe gedaan. dat de grondslag f 1800 moet Izijn. Regenten van het Burger-Gast huis wenschen ziCh van deze zaak te onthouden, omdat de grondslag inder tijd door genoemde gecombineerde ver gadering is vastgesteld. Mevr. VAN DEN BROECKE: Kan de Gemeenteraad den pensioengrond slag voor den Geneesheer van het Burger-Gasthuis vaststellen De VOORZ.: De Pensioenraad meent van wel. In zijn laatste schrijven zegt hij, ais Regenten voor 15 Juli. 1930 den pensioengrondslag niet hebben vast gesteld, dat dan de Raad het kan doen. Naar mijn meening is deze uit spraak voor bestrijding vatbaar. Wenscht de Raad genoemden pen sioengrondslag vast te stellen Dhr. BLONDEEL: Waarom niet? De VOORZ.: Allen voor? Mevr. VAN DEN BROECKE: Ik ver lang stemming. Bij de stemming verklaart de heer Blondeel er zich vóór; de heer Van der Hooft tegen en de anderen blanco;, zoodat het voorstel aangehouden wordt tot de volgende vergadering. Procedure Steenweg Aardenburg- St Kruis. De VOORZ.: De uitspraak in de procedure tusschen Gedeputeerde Sta ten van Zeeland en de Gemeente Aar denburg is van dien aard, dat Ged. Staten in het gelijk gesteld zijn. Mis schien zijn er nog cassatiemiddelen mo gelijk, maar B. en W. stellen voor daarop niet verder in te gaan. IMevr. VAN DEN BROECKE: Ik vind het zeer gewenscht deze rechts zaak te beëindigen; zij heeft de ge meente reeds geld genoeg gekost. (Zonder hoofdelijke stemming wordt aldus besloten. Gemeente-rekening 1929* De Gemeenterekening over 1929 wordt den Raad aangeboden. Mevr. VAN DEN BROECKE: Laten 27. Deze eigengerechtige woorden wekten Lien's toorn. i— „Ik wil liever niet godvreezend wezen,'/ sprak zij, „als ik dan zou handelen zooals U tegen mij doet. Waarin heb ik gezondigd, dat God mij zou straffen? Welk recht hebt u om den jonker voor een bedrieger te houden Die waarlijk vroom is, denkt geen kwaad van anderen". „Je zult zwijgen, zeg ik je," kreet Hanna met Schelle stem, want zij wond zich vreeselijk op en wist niet goed wat ze zei: ,.Je onteert mijn huis met je slechte woorden, die laten zien, hoe ver 't reeds met je gekomen is. De Valsche honingzoete tong van den jon ker heeft je hoofd op hol gebracht. Maar ik bezweer je, meisje, dat het schande en smart over je hoofd zal brengen als je zoo doorgaat". „Jij zijn vrouw worden," ging zij spotlachead voort. „Ha, ha! Zet je dat puur voor joed uit d« gedachten, Denk B. en W. de rekening circuleeren bij de leden. De VOORZ.: Het is de gewoonte' dat er een commissie benoemd wordt om de rekening na te zien. Tot commissie-leden worden benoemd Mevrouw Ancion en de heer Wieme. Belastingen. De VOORZ.: In verband met de nieuwe wettelijke regeling der finan- ciëele verhouding tusschen Rijk en de gemeenten is wijziging van het ge meentelijke belastingstelsel noodzake lijk. Thans worden de volgende inkom sten door de gemeente Aardenburg ge noten: I a. Gemeentelijke Inkomstenbelas ting bij de begrooting geraamd op f 12000,— b. Vaste uitkeering inge volge de Wet van 1897: 20 opcent op onbe bouwd: f 4461(14 c. Opcenten op de grond belasting. 80 op onbe bouwd f 3118,59 d. Bijdrage in de jaarwed de van Burgemeester en Secretaris f 600 f 20179.73 Hiervan komen te vervallen de in komsten onder a. b. en d. Daarvoor zullen als nieuwe inkom sten tegenover staan II. la. Uitkeeringen uit het ge meentefonds (geraamd per inwoner op f 20994 f 4624,97 b. Opbrengst hoofdsom personeele belasting f 6643 55 c. 75 procent van de op brengst hoofdsom grond belasting f 5362,19 d. 75 pCt. jaarwedde van Burgemeester en Sec retaris tot een maxi mum van f 30Q0,— f 19630.71 De vermoedelijke uitgaven voor het volgende dienstjaar zullen in verband met de vernieuwing van den steenweg AandenburgSint Kruis en het ver moedelijk tekort op het gasbedrijf der gemeente moeten worden vermeerderd met pl.m. f 4000. Deze meerdere uitgaven zullen moe ten worden gevonden uit belastinggei den. je dat de oude lui dat ooit zullen goed vinden Daar is het kasteelvolk veel te' trotsch voor. Zij zullen den jonker, als hij 't eerlijk meent, wel aan 't verstand brengen, dat hij niet mag trouwen met een arm meisje, dat niet eens een naam heeft". Lien zei niets meer. Hanna kon te vreden zijn. Haar laatste woorden ver pletterden het meisje. Als hamersla gen vielen ze op het arme g .wonde hart en dreven haar naar haar stille kamertje, waar zij vertwijfeld neerzonk op haar knieën en tranen schreide, bltteroer dan de zoute golven die Strandwijks kust bespoelden. llntusschen was de jonker op het kasteel teruggekeerd, waar men hem met de grootste spanning eit ongerust heid verwachtte. Toen het paard alleen thuis gekomen was, had men gedaCnt, dat het zijn berijder afgeworpen had of deze een ongeluk gekregen had, waar om reeds eenige bedienden op onder zoek uitgegaan waren. De thuiskomst van den jonker werd dus met groote vreugde begroet. Doch er was nog een andere reden waarom men zijn komst met ongeduld tegemoet zag en dat was een telegram van detl kasteelheer uit Amsterdam, waarin de jonker dringend verzocht werd nog Die belastinggelden, kunnen op ver schillende wijzen gevonden worden. 1. Rangschikking der gemeente in de 2e of 3e klasse voor de gemeente fondsbelasting. Het verschil in opbrengst der ge meentefondsbelasting bij rangschik king in de le of 2e klasse zal vermoe delijk bedragen f 984,62, terwijl dit ver schil. bij rangschikking in de 3e klasse geiaamd is op f 1969,24. De meerdere opbrengst bij rangschik king in een andere klasse dan de eer ste komt rechtstreeks ten goede dezer gemeente. 2. Het blijven heffen van de tegen woordige opcenten op de grondbe lasting n.l. 20 opcenten op onbebouwde en 70 opcenten op gebouwde eigen dommen. De opbrengst hiervan wordt ge raamd op f 3000. 3. Opcenten en belastingen genoemd in artikel 240 der Gemeentewet, zooals dat artikel is gewijzigd bij de wet van 15 Juli 1929 St.bl. 388. 4. Een belasting als bedoeld bij art. 255 der Gemeentewet, zooals dat art. is gewijzigd bij de wet van 15 Juli 1929. .5 Het rangschikken der gemeente in een bepaalde klasse bedoeld bij de wet op de Personeele belasting (art. 5). Thans is deze gemeente gerangschikt in de 9e klasse. Burgemeester en Wethouders stellen den Raad voor: 1. De gemeente voor de gemeente fondsbelasting te rangschikken in de 3e klasse. i2. Voor wat de personeele belasting betreft, de gemeente te blijven rang schikken in de 9e klasse. 3. De thans geheven opcenten op de grondbelasting te blijven heffen, alsmede de thans bestaande verordenin gen bedoeld in artikel 240 der Gemeen tewet onder de letters h„ j. en k. te handhaven. Door deze voorstellen zou een meer dere belasting-opbrengst worden ver kregen. overeenkomende met de ver moedelijke meerdere uitgaven, welke noodzakelijk op de begrooting van 1931 en volgende jaren zullen moeten wor den gebracht. ;Uit den aard der zaak wil het col lege van B. en W. geen aanspraak maken op volledigheid, noch duide lijkheid, ten opzichte dezer ingewik kelde materie. Wij hebben slechts een ovei zicht ter verduidelijking ter dezer zake willen geven. De VOORZ.: Thans is aan de orde het straks aangehouden verzoek det dien zelfden avond met de boot over te komen, daar zijn vader hem stellig verwachtte voor een zaak. die geen uitstel kon lijden. Door de opgewondenheid waarin de familie verkeerde over zulk een onge woon telegram kwam de jonker vrij van de vragen naar de reden van het feit, dat zijn paard zonder hem thuis gekomen was. Toen hij het telegram ingezien had was het eerste dat hij zeide: „Naar Amsterdam vanavond, dat is onmogelijk". „Ja toch wel," viel mevrouw Graf horst gehaast in. „Ik 'neb Johan reeds naar Zeebrug gezonden om een plaats voor je te bestellen op de boot die vanavond om 12 uur vertrekt. Je valies heb ik al klaar gemaakt, en als je nu gauw wat eet en met Arab wegrijdt dan kom je nog wel op tijd. Johan zal het paard weer mee terug brengen''. Vanavond naar Amsterdam," her haalde de jonker nog eens, alsof hij geheel en al verbijsterd was. „Maar dat gaat niet". „Waarom niet?" De jonkvrouw vroeg het op scherpen toon. „Je vergeet Wat je zegt Adolf. Je vader heeft je noodig, Zijn wenseh moet voor jou een bevel zijn, dat onder alle omstan digheden gehoorzaamd moet worden, Caféhouders, om de belasting op bil jarten af te schaffen. De Inspecteur der Belastingen heeft geadviseerd het eerste jaar alles te laten, zooals het was, enkel uit voor zichtigheidsoogpunt. De raming loopt over de jaren 1927, 1928 en 1929. Men weet, dat de inkomsten van som mige ingezetenen zeer wisselvallig zijn bijgevolg ook hun belastbaar inkomen, daarom stellen B. en W. voor niets af te schaffen. Mevr. VAN DEN BROECKE: Hoe hoog is het bedrag der belasting op biljarten in Aardenburg. De VOORZ.f 255,-. Op het per soneel vervallen in den vervolge de opcenten waardoor de belasting reeds verminderd. Mevr. ANCIONEen biljart houden is luxe. Dhr. CATSMAN: Ik ben het met Mevr. Ancion eens. Een biljart is luxe. Als men wil praten om de |be- lasting op biljarten af te schaffen, zou het noodig zijn punt voor punt van de personeele belasting te bespreken. Een dienstbode is dat luxe Hoe- velen zijn er niet. die een dienstbode onmogelijk kunnen missen. jEen auto. Is dat tegenwoordig lux Het is een algemeen middel van ver voer. 'Een paard voor een landbouwer in gemengd bedrijf. Is dat luxe. Neen immers Moet die belasting dan af geschaft worden B. en W. zijn te Middelburg op een vergadering geweest, waar een deskun dige de nieuwe gemeentebelasting heeft uitgelegd en gewaarschuwd heeft voor afschaffing van belastingen, omdat men voor verrassingen kan komen te staan, waaraan ook een onaangename zijde kan verbonden zijn. Aardenburg heeft nu reeds een strop aan den steenweg Aardenburg-St. Kruis, laat ons daarom voor een jaar alles behouden zooals het is. De VOORZ.: Het bedrag der perso neele belasting vermindert toch reeds doordat er geen opcenten meer geheven woraen. Dhr. VAN DER HOOFT: We heb ben in B. en W. over deze zaak ver schil van gevoelen gehad. Het is waar, het was geen groot verschik maar hét was er. Naar mijne meening is een biljart in een café geen luxe. Neem in onze gemeente de herber giers uit het „Hof van Holland" en uit „Het Veldzicht". Waarom hebben die geen biljart meer in hun café Om de dure belasting. Toch is een biljart voor die caféhouders een deel van hun Ik ben zeer bezorgd en begrijp niet wat deze dringende zaak kan zijn. Heb je niet gemerkt hoe bedrukt en gejaagd vader er de laatste dagen uitzag? Je moet onmiddellijk gaan, Adolf". De jonker had zich intusschen her steld. Het was de gedachte aan Lien en hoe zijn plotseling vertrek naar Am sterdam zijn plannen omtrent haar in duigen zou werpen, die hem eerst van streek had gebracht. Doch terwijl zijn moeder sprak had hij een ander plan gevormd, dat hij haar nu ging mededee- len. „Ik zal terstond gaan, moeder, maar sta mij toe, dat ik U eerst iets gewichtigs zeg en U daarbij vraag mij te helpen," zeide zij. „Is het zóó gewichtig, dat het niet wachten kan?" vroeg de jonk vrouw. „Denk er om ge moogt hiet te laat komen". „Heb geen vrees, moeder. Arab loopt snel en ik zal mij haasten. Het is een zeer groote gunst, die ik aan U te verzoeken heb voor mij en voot iemand, die ik zeer lief heb Kunt gij raden wie Neen. hoe zou ik dat kunnen antwoordde mevrouw Grafhorst, maar haar gelaat verbleekte zichtbaar en bestaan en daarom zou ik die belasting afschaffen. 5t Is waar, men kan ook met andere grondslagen komen, maar waar we toch in enkele opzichten nog al voor uitgaan. kunnen wij de inkomsten van personeele belasting op biljarten wel missen. De VOORZ.: Het zijn niet alleen herbergiers, die de belasting voor een biljart moeten opbrengen, maar het kunnen ook anderen zijn. bijvoorbeeld: jeugdvereeniging. die zich ten doel stel len de jeugd van de straat te houden, door haar aangenaam bezig te houden in daarvoor expresse lokalen. In dat geval kan een biljart voor zoo'n jeugd vereeniging een aangenaam en zeer nuttig meubel zijn. Mevr. VAN DEN BROECKE: Wan neer jongens van 16 jaar of ouder zich in een herberg bezig houden met het biljartspel, worden zij ook van de straat genouden en 'tis een goed ver maak en men hoort toch niet, dat er bij dat spel buitensporigheden plaats hebben. De VOORZ.: In de jeugdgebouwen is er leiding van ouderen en zijn de kin deren veilig. In een café is het een zeer slechte plaats voor jeugdige men- schen. Dhr. CATSMAN: De heer Van der Hooft heeft wel gezegd, dat er aar dige bedragen binnenkomen voor de gemeente, maar hij heeft niet gezegd, dat wij o.a. een post van fl200Q,— moeten missen, die wij nu hadden als gemeentelijke inkomstenbelasting. Dhr. VAN DER HOOFT: Men kan zeggen, wat krijgt de gemeente, en wat moeten de belastingbetalers opbrengen. Wat vroegen uit den hoofdelijken omslag of uit de gemeentelijke inkom stenbelasting kwam. moet nu uit de gemeentefondsbelasting komen. Aar denburg heeft eenige eigen inkomsten, maar daar moet wat bij en nu meen ik, dat dit bedrag niet zoo groot zal zijn en dat wij de opbrengst der be lasting op biljarten kunnen missen. De VOORZ.Het is nog zeer dubieus of wij er zullen komen, als het voor stel van B. en W. aangenomen wordt. Dhr. VAN DER HOOFT: Ik sta er niet zoo pessimistisch tegenover. Ik wil ook voorzichtig zijn, maar ik ben niet zoo bang en meen de f 255 van (de biljarten te kunnen missen. jVOORZ.: Waar nu toch reeds ver mindering van belasting zal plaats heb ben door verlaging der inkomsten belasting en vermindering van de per soneele belasting, zou ik de zaak la ten zooals zij is en stel voor het voor stel van B. en W. in zijn geheel in stemming te brengen. Pf neen, eerst zou ik nog wenschen heid. „Wat bedoel je, Adolf?" De jonker achtte het niet noodig langs een omweg aan zijn moeder te zeggen, wat hem op het 'hart lag, doch viel terstond met de deur in huis. Hij bereidde zich voor op tegen stand, doch was bereid voor zijn liefde te strijden. „Moeder" begon hij met de stem van een, die zich bewust is veel te vragen, ,,ik moet U een ge heim zeggen, dat ik niet langer bij mij kan houden. Ik heb sinds lang Lien Luca lief en ik heb mij voorgenomen haar tot vrouw te nemen. Zij mag niet langer bij den schipper thuisblijven, want ik heb pas gezien hoe ellendig zij daar behandeld wordt door vrouw Luca. En nu mijn verzoek, lieve moeder. Als ik naar Amsterdam moet vanavond, wilt U dan morgenvroeg naar Strand- wijk gaan en Lien naar het kasteel brengen De verbazing die op het gelaat van mevrouw Grafhorst zichtbaar was ge- Worden toen haar zoon begon te spre ken, Was overgegaan in een uitdruk king van ontsteltenis en misprijzen bei de. Het was duidelijk dat de mede- deeling haar schokte. £Korft WVQjgd.)

Breskensche Courant | 1930 | | pagina 1