Raadsvergadering te Slu's School- en Kerknieuws 0 0 0 0 0 0 $acaxvY\e ^exoe\d me\ de die ^)adnp\aa\s ^vesVexis Prachtig- strand - Goedkoope baden Paviljoen - Lunchroom - Speeltuin Zaterdag 9 Aug. in de nieuwe haven Groote Reddingsdemonstratie Mijnheer Pimpelmans en z'n Fordje. Raadsvergadering te Aardenburg. Voor het examen nuttige hand werken zijn te Rotterdam geslaagd de dames G. J. Guiran te Zuidzande en M. J. van Houte te Oostburg. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk. Zondag 3 Aug. 1930. Biervliet v 9 30 ds Vrijlandt Breskens v 9 30 u Geen dienst n 1.30 Zondagschool n 5.30 ds Bremer n 7.15 Werkmansbond. Cadzand v 10 u ds Visser Groede v 9.30 ds Bremer van Buiksloot. Nieuwvliet v 11 u ds Bremer Oostburg v 10 u ds Faber Schoondijke v 10 u ds Brinkerish Waterldk. v9 30 ds Huizinea IJzendijke v 10 u ds Castelein Ev. Luth. Gem. Groede. vm. 9.30 ds Ouwerkerk. BRESKENS. Onze lezers worden er aan herin nerd, dat heden (Vrijdag)avond om 11 uur het licht uitgaat. Zie achterstaande advertentie. ZUIDZANDE. In den nacht van Woensdag op Don derdag trachtten twee rijksveldwach ters. die op den openbaren weg op circa 150 M. van elkander verwijderd waren, een zonder licht rijdende wiel rijder aan te houden. De wielrijder wist met een flinke vaart den eersten politieman te passeeren. De tweede scheen hem te veel in den weg te hebben gestaan. Hij gaf n.l. nog een beetje meer ,gas" en in volle vaart stuurde hij op dien veldwachter, die met fiets omvertuimelde. De wielrijder kwam eveneens te vallen en beiden liepen kwetsuren op. Aan beide rijwie len werd min of meer schade toege bracht. Van een en ander is proces verbaal opgemaakt. Vanwege de directie van de gas fabriek te Oostburg is men alhier be gonnen de slechtste gedeelten van het gasnet te vernieuwen. Sommige buizen die vernieuwd worden zijn als een zeef van al de gaten die zich daarin be vinden. Zelfs zijn de buizen op sommi ge plaatsen geheel verteerd. Door burgemeester en wethouders van deze gemeente en gedeputeerde staten is aan de gemeente Dostburg vergunning verleend om respectievelijk palen te plaatsen en daaraan draden te spannen, benevens electric! cd te le veren aan de steenfabriek en een land bouwbedrijf beide gelegen in deze ge meente. Sedert eenigen tijd is het daar voor benoodigde net gebouwd. Het re sultaat mag evenwel niet schitterend genoemd worden. Immers wanneer de motor der steenfabriek een paar se conden gedraaid heeft, valt deze stil. De oorzaak hiervan schijnt gelegen te zijn in het feit. dat de steenfabriek te ver van den transformator is gelegen. HOOFDPLAAT. Op Dinsdag 29 Juli 1930 vergaderde de Raad dezer gemeente, waarbij alle leden aanwezig waren. De notulen der vorige vergaJering worden voorgelezen en daarna onver anderd goedgekeurd. Het verzoek van de stichting Moe- derheil" te Ginneken om subsidie wordt voor kennisgeving aangenomen. Een verzoek van den bond van Mo bilisatie-invaliden en luinne nabestaan den, gevestigd te Drachten, waarin ver zocht wordt opgave te doen van per sonen uit de gemeente die gedurende het tijdvak 1 Augustus 1914 tot 1- Januari 1920 in militairen dienst zijn geweest en zonder recht op levenslang pensioen uit den dienst zijn ontslagen uit hoofde van ziels- of lichaamsge breken of nabestaanden als weduwe ot weezen van dezulken, moet v. k. worden aangenomen, daar dergelijke personen amier met zijn. Wat aan den Bond zal worden bericht. Komt in bespre king een concept besluit van Heeren Ged. Staten van Zeeland inhoudende herziening salarissen van Burgemees ters, secretarissen, ontvangers en Wet houders. De heer Cammaert acht een veriioo- ging van twintig gulden voor de wet houders niet noodig. Toch wordt na eenige verdere bespreking het concept contract onveranderd aangenomen. De landarbeidersbond Sint Deus Dedit, afdeelitig Hoofdplaat, heeft een verzoek gericht aan liet bestuur van de Calamiteuze Hoofdplaat en Tho- maespolders om het zoogenaamde Pol- dertje in pacht te kunnen krijgen. De voorz. wil voorloopig mededeelen dat voornoemd polderbestuur het ver zoek zal inwilligen, mits de gemeente Hoofdplaat als pachter, dus z.g. fus- schenpcrsoon. wil optreden. Alvorens tot bespreking hiervan over te gaan komt een verzoek ter tafel van enkele tegenwoordige pachters waarin deze den Raad verzoeken niet als tusschenpersoon te willen optreden tusschen polder en landarbeidersbond. De voorz. vraagt, wat de Raad zal doen als zoodanig verzoek van het polderbestuur binnenkomt. De heer Jacobse is van meening dai de tegenwoordige pachters de dupe zullen worden indien de landarbeiders bond liet poldertje in gebruik krijgti: Hij is van meening dat de Raad der gelijke verzoeken niet mag steunen om dat dit geen gemeente-belang is. Nadat dit feit breedvoerig is bespro ken wordt met vier tegen drie stemmen besloten de gemeente niet als tus schenpersoon te doen optreden. Thans wordt overgegaan tot de be spreking van het Koninginnefeest. Op voorstel van den heer Cammaert wordt voor de schoolkinderen van alle gezindten een bedrag uitgetrokken van honderdvijftig gulden. Dit bedrag zal aan de hoofden van scholen beschikbaar gesteld wonden ten einde een kinderfeest te kunnen organi- seeren. Eveneens wordt een bedrag van honderdvijftig gulden uitgetrokken voor een nog op te richten comitf- van volksfeesten onder bepaling dat volks- en kinderfeesten op denzelfden dag moeten gehouden worden. Naar aanleiding van bovenstaande be- besluiten werd de begrooting 1930 ge wijzigd. Bij de rondvraag vraagt de heer Duinker of het den voorzitter bekend is dat er een voer vuil op den weg ligt tegenover den tuin van L. B. Ver- straete. De Voorzitter deelt mede betrokke nen te zullen aanzeggen dat dit vuil zoo spoedig mogelijk moet worden op geruimd. Daar niemand meer het woord ver langt sluit de voorzitter de vergade ring. BIERVLIET. In de op Woensdagavond gehouden vergadering van den Raad dezer Ge meente waren alle leden tegenwoordig. Nadat enkele ingekomen stukken van ondergeschikt belang voor kennisgeving waren aangenomen werden uitvoerige besprekingen gehouden aangaande de plannen tot algeheele verbouw van het gemeentehuis. Het resultaat dezer be spreking was. dat niet minder dan een vijftal raadsleden aan B. en W. te ken nen gaven, dat verdere voorbereiding dezer h.i. groóte plannen onnoodig was aangezien zij in verband met den cri sistijd geen vrijheid kunnen vinden om een belangrijk bedrag te bestemmen voor een bijna geheel nieuw gemeente huis. Intusschen zal den gemeente opzichter worden opgedragen een ra ming van kosten te maken voor de meest noodige herstellingen aan het gemeentehuis. Aangeboden werd de rekening van ontvangsten en uitgaven over het dienst jaar 1929, welke aan H.H. raadsleden ter onderzoek zal worden toegezonden Op een adres van de stichting „Moe- derheil" te Breda om subsidie uit de gemeentekas werd op voorstel van B. W. afwijzend beschikt. Eveneens werd afgewezen een ver zoek van de afd. Terneuzen en Omstre ken van den Ned. Bond van Koffie huis-Restauranthouders en Slyters om den grondslag ..biljarten" voor de hef fing der Personeele belasting te doen vervallen. ingewilligd werd een verzoek van H. Cysouw alhier om toeslag op hef verbruik van electrischen stroom voor kracht in zijn vlassersbedrijf geduren de het tijdvak 15 Augustus 1930 tot 15 Mei 1931 en wel 5 cent per K.W.U. over het totale verbruik pi. 5 cent voor elke K.W.U. boven de 600 K.IW.U in bedoeld tijdvak verbruikt. Jiierna kwam aan de orde de benoe ming van een correspondent der ar beidsbemiddeling. De door B: en W. opgemaakte voordracht, waarop alle sol lici tanten voorkwamen luidde als volgt: I. A. P. Kostense; 2. H. Vleugels; 3. C. van Haneghem en 4. A. Verhage Na gehouden stemming bleek, dat 6 stemmen waren uitgebracht op Kosten se. terwijl Vleugels 1 stem verkreeg, zoodat eerstgenoemde is benoemd. J3ij de behandeling van een aanvraag 0 HOOFDPLAAT. Burgerlijke stand. Huwelijks-Volcr. 3 Juli. Florent Rodts, 27 j., jm. en Anna Maria Langeraert, 23 j„ jd. Geboorten. 2 Juli. Agnes Amelia, d. van Ch. A. Temmerman en M. Ger- naert. Overlijden. 12 Juli. Suzanna Maria Provoost, 76 j., ongehuwd. Loop der bevolking. Ingekomen zijn in de maand Juli: D. J. Bruijnooge van Oostburg. Ed. van de Hauwe van IJzendijke, J. L Maen- haut van Biervliet. Vertrokken zijn: Ch. R. v. Waes naar Terneuzen, A. M. Langeraert naar Oostburg. M. A. Jacobse en B. van Opdorp naar Biervliet. SLUIS. Donderdagmiddag reed eeh groote touringcar met buitenlandsche toeris ten, bij het draaien pardoes in het kanaal. Wonder boven wonder bleef het gevaarte met de voorwielen over den kant hangen, zoodat de talrijke pas sagiers met den schrik Vrijkwamen. Slechts een dame kreeg een flauwte. Met behulp van een paard en het talrijk publiek Was de Wagen Weer spoedig op straati om geldelijke ondersleuning uit de ge- ïnecnteKas voor ziekenliuis-verpleging. was de Raad algemeen van gevoelen dat in den vervolge meer aandacht moet worden geschonken aan dergelijke verzoeken, daar in 't algemeen te gauw een beroep wordt gedaan op de ge meentekas. Hierna gaat de openbare vergadering in besolten zitting over. o Hoogwatergetij Breskens. DAGEN Zaterdag 2 Aug 7,54 8.08 Zondag 3 8.57 9.21 Maandag 4 10.12 10.36 Dinsdag 5 11,22 11.46 Volle Maan Zaterdag 9 Augustus om 11,17. Licht op voor Rijwielen enz, (waaronder zijn begrepen wagens, karren, enz.) Zaterdag 2 Aug, rlam. 9.19 Zondag 3 9.17 Maandag 4 9.15 Dinsdag 5 9.14 Op het Grietjesdorpsche feest. 83. Hevig toeterend kwam hij in z'n auto terug en terwijl de baas 't paard naar stal bracht, bond Meneer Pimpelmans zijn auto aan den draai molen. En weldra tolde de draaimolen nu met duizelingwekkende vaart in de rondte. 84. De spullebaas straalde van trots toen hij z'n mooie stoomcarousel zag. Het mooiste was, dat de menschen bijna om 'n plaatsje vochten. In één uur tijds ontving hij méér, dan anders in drie dagen. „Ik loop binnenl Ik loop binnenl juichte hij. op Maandag 28 Juli 1930. De voorzitter opende de vergade ring en constateerde dat de heeren Van Mazijk, Breijaert en Albregts af wezig waren. Verschillende ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangeno men, o. a.: Een verzoek van den heer L. J. de Broek inzake radio-distributie. Afwijzend met algemeéne stemmen wordt beschikt op een verzoek van den heer J. Wage en eenige andere personen van het buurischap Molen eind om daar een eigen wijkkermis te mogen hebben. Men vond het niet noodig nog nieuwe kermissen in te stellen. Gunstig wordt beschikt op het ver zoek van het plaatseli|k teest-comité, hetwelk voor de te houden Koninginne- feesten was gekozen, om een subsidie van f200. Het comité was van oor deel dat de in circulatie gaande lijs ten, gezien de economische toestand, niet genoeg zouden opbrengen, van daar hun verzoek. Met algemeene stemmen wordt goedgekeurd een wijziging der be- grootingsdienst 1929 van het Alg. Armbestuur te Heille, om de post onvoorziene uitgaven" te mogen ver minderen met plm. f 950, ten behoeve van den post „verplegingskosten". Door de 4 Juli 1.1. opgerichte zwem- vereeniging te Sluis wa? een verzoek aan den Raad gericht om een 10-tal hokjes voor verkleeden en een jaar- lijksche subsidie te mogen ontvan gen, daar de vereeniging alleen over de middelen harer contribuanten be schikt. De voorzitter deelde mede dat de Rijkswaterstaat indertijd vergunning had verleend om hokjes te plaatsen op Rijksgrond, doch omdat er nie mand was, die de zorg van onderhoud voor genoemde hokjes op zich w.lde nemen, heeft de gemeente er verder geen aandacht meer aan geschonken en kwam het plan niet tot uitvoering, hoewel er hout aanwezig was. Nu voelde de voorzitter er meer voor te wachten totdat van den Rijks waterstaat vergunning zou zijn ge kregen. De heer T. van der Werff zou met het oog op het toch al korte zwem- seizoen liever een beslissing willen hebben, waarmede ook de heer Aer- noudts het eens is. De voorzitter deelde nu echter me de dat bij hem diverse klachten zijn ingekomen, mede door het niet altijd stipt opvolgen van de politie-veror- dening. In een vorige raadsvergade ring was namelijk bepaald dat men zou mogen zwemmen aan de „Kalk- boei", bij het zoogenaamde Schep. Deze bepaling was door eenige zwemmers overtreden door zich nabij de kom der gemeente te wagen, waar aan Volgens de voorzitter eenige per sonen zich geërgerd hadden. Hij stel de nu voor de laatstgenomen bepaling weer in te trekken en een nieuwe bepaling in te stellen, waarin o m. gezegd werd dat alleen zou mogen worden gezwommen van het Voorma lig Bargehuis tot aan de Rijksgrens, waarmede alle leden zich konden ver eenigen. De heer Aernaudts meende echter een uitzondering te moeten maken met het oog op eventueel te houden zwemwedstrijden, reddingsdemonstra ties enz. Hij achtte de nu aangewezen zwem plaats niet voldoende om wedstrijden te organiseeren. Alle leden zijn het met' den heer Aernaudts accoord. Omtrent de sub sidie wordt bepaald dat dit f50 per jaar zal bedragen Voorts wordt nog besloten dat de gemeente de hokjes zou beschikbaar stellen op voorwaarde dat er door genoemde zwemvereeniging de noo- d ge zorgen aan besteed zouder. wor den. Hierna sluiting. o Donderdag 31 Juli kwam de Raad onder voorzitterschap van den heer Th. M. Overmaat in openbare zitting bij een. Afwezig zonder kennisgeving was de heer J. Hollebrand. Na opening, voorlezing en goedkeu ring aer notulen der vorige verga dering werden eenige Ingekomen stukken houdende le de goedkeuring door Ged. Sta ten van Zeeland van vorige raadsbe sluiten. 2e. een schrijven van Mejuffrouw Joha. Wage te Moercapelle dat zij haar benoeming tot onderwijzeres' aan de openbare school aanneemt en 3e een schrijven van de Gezond heidscommissie. dat de gemeente in de kosten dier commissie mag bijdragen 1 de som van f31,41. Deze stukken worden alle voor ken nisgeving aangenomen. Subsidie T.B.C.-commissie. Verder is ingekomen een verzoek schrift der T.B.C.-Commissie om f 150 subsidie uit de gemeentekas te mogen ontvangen. De VOORZ.: B. en W. stellen voor aan deze Commissie f 100 te geven. Mevr. VAN DEN BROECKE: Als de T.B.C.-Commissie f 150 vraagt, zal zij die volgens haar begrooting toch wel noodig hebben; waarom zouden ze dan niet gegeven worden. Mevr. ANCIONik meende dat de Commissie 'tvorige jaar subsidie van 't Gasthuis gekregen had. De VOORZ.: Zeker. En ook nu heeft zij reeds een bedrag van 't Gasthuis ontvangen De Raad heeft steeds het standpunt ingenomen om de T.B.C.- Commissie te subsidieeren met f 100.- om ae rijkssubsidie voor die Commissie niet in gevaarte brengen. Turberculo- sezorg is eigenlijk ziekenzorg en de ze behoort tot de taak van 't Gasthuis hetwelk nog bestaat en werkt. Dhr. CATSMAN: Waar in deze ge meente instellingen zijn met belang rijke kapitalen, die o.a. bestemd zijn voor ziekenzorg ligt het op den weg dier instellingen, die T.B.C.-Commis sie te steunen en de verzorging hunner eventueele patiënten. Zoodra die in- stellnigen er niet meer zijn, zullen de erfgenamen gezamenlijk die zorg ieder voor zijn deel moeten op zich nemen. Op het verzoekschrift wordt afwij zend beschikt en het voorstel van B, en W. om f 100 te geven voor 1930 zonder hoofdelijke stemming aangeno men. Erfpacht. Van den heer Ph. Galle is eed ver zoekschrift ingekomen om van de wei de van Musson een strook in erfpacht te mogen ontvangen ter breedte van 15 M. en over de geheele diepte. (B. en W. stellen voor een perceel in erfpacht te geven ter breedte van 10 M. Zij vinden het niet geweits|di( de gelegenheid te openen langs den openbaren weg schuren of stallen te

Breskensche Courant | 1930 | | pagina 2